Konferencja prasowa dotycząca koronawirusa w Starostwie Powiatowym w Tomaszowie Mazowieckim

  • 11.03.2020, 11:33 (aktualizacja 14.03.2020, 17:40)
  • Mariusz Strzepek
Konferencja prasowa dotycząca koronawirusa w Starostwie Powiatowym w Tomaszowie Mazowieckim
Dzisiaj w siedzibie Starostwa Powiatowego odbyła się konferencja prasowa dotycząca epidemii koronawirusa. Wzięli w niej udział przedstawiciele wszystkich miejskich i powiatowych służb medycznych, sanitarnych i mundurowych. Na pytanie zadawane przez portan NaszTomaszow.pl odpowiadał m.in. prezes Wiesław Chudzik. W czasie konferencji dotarła także wiadomość o decyzji Premiera o zawieszeniu działalności szkół.

Wojewoda wskazał nasz szpital, jako posiadający oddział zakaźny do którego mogą zgłaszać się pacjenci. Pytaliśmy czy:

- opracowano procedury związane ze wstępną kwalifikacją chorych, w tym na przykład odrębne miejsce do przyjęć?

Liczymy na to, że wszyscy interesują się sytuacją i słuchają tego, co mówimy. W pierwszej kolejności prosimy o kontat telefoniczny. Po takim kontakcie SANEPID prosi o karetkę dedykowaną pacjentom podejrzanym o infekcję. Transport na tę chwilę odbywał się będzie do szpitala im. Biegańskiego. W przypadku pacjentów nie świadomych infekcji nasi pracownicy sa wyczuleni. W uzsadanionych przypadkach jest izolowany. Przy oddziale zakaźnym mamy odrębną Izbę Przyjęć. Tymczasowe Izby przyjęć w postaci na przykłąd kontenerów są stoswane tam, gdzie nie ma odrębnych IZB. Na potrzeby NPL zostało wydrębnione osobne pomieszczenie

- wyjaśnia ordynator oddziału zakaźnego TCZ doktor Ewa Kosińska Borkowska. 

- jakie wsparcie Powiat Tomaszowski otrzymał od Rządu RP- finansowe i rzeczowe?

Powiat otrzymał dotację. W pierwszej transzy będą to 904 tysiące złotych. Za tą kwotę będziemy kupować najbardziej niezbędny sprzęt. Zarząd Powiatu powoła specjalny zespół ds. zakupowych. Na część sprzetu nniestety trzeba czekać wiele tygodni 

- mówił Michał Czechowicz, członek Zarządu Powiatu

- jak wygląda zaopatrzenie w środki czystości oraz higieny osobistej?

Wszystko zależy od rozwoju sytuacji. Jesteśmy w fazie gotowości. Zapasy posiadamy. Różne są oceny zapotrzebowania na każdego pacjenta, w momencie kiedy będzie on miał dodatni wynik badań. 

- dodaje ordynator

Codziennie skłądamy meldunki do wojewódzkiego sztabu kryzysowego. Jeśli chodzi o zaopatrzenie, jest uruchomiona przez Premiera Agencja Rezerw Materiałowych. kiedy występują braki możemy bezpośrednio z tych rezerw korzystać. Oprócz tego mamy podpisane umowy z dostawcami. na razie jesteśmy zabezpieczeni. 

- uzupełnia Prezes TCZ, Wiesław Chudzik

- czy rozważana jest możliwość zmniejszenia liczby pacjentów na innych oddziałach, w tym zmniejszenie liczby zabiegów planowych?

Mamy to szczęście, że nasz oddział zakaźny jest połozony w innym budynku. Zabiegi więc idą planowo. Ograniczenia przyjęć robimy, jeśli chodzi o oddział psychiatryczny. Gdyby była taka potrzeba ten oddział byłby zamieniony na zakaźny.

- mówi szef tomaszowskiego szpitala

- ile mamy dostępnych respiratorów w razie konieczności ich użycia dla pacjentów, którzy wymagać będą intensywnej opieki medycznej?

Dzięki dotacji od Premiera mamy okazję zakupić 3 respiratorym w tym jeden dziecięcy. Na tę chwilę dysponujemy jednym tylko respiratorem. Awaryjnie mamy 6 miejsc na OIOM-ie. 

- dodaje Prezes 

- czy oddział zakaźny jest przygotowany na przyjęcie chorych z koronawirusem?

- czy oddział psychiatryczny położony w tym samym budynku nie jest wobec tego zagrożony

- jakie działania podjęto w sprawie ograniczenia zajęć w szkołach podległych powiatowi?

- ze względu na duże zagrożenie osób starszych, jakie środki podjęto w tomaszowskich DPS-ach?

Przesunęliśmy środki do wydziału kryzysowego, by zakupić dodatkowe środki dezynfekujące. Wprowadzimy zakaz odwiedzin oraz przyjmowania nowych rezydentów. Będziemy też rozmwiiać o tym, by ograniczyć wyjścia podopiecznych. 

- mówił Marek Kubiak.

Pytalismy również o pacjentkę, która do Tomaszowskiego Centrum Zdrowia trafiła w minioną niedzielę, a badania przeprowadzono dopiero w poniedziałek, ponieważ lekarz nie mógł samodzielnie podjąć decyzji o zleceniu testu?

Po pierwsze nie pobieramy krwi. To jest informacja, którą ktoś sobie wymyślił i jest powielana. Mamy możliwość wykonywania badań codziennie w Wojewódzkiej Stacji Sanitarno Epidemiologicznej. Jeśli to jest po godzinie 11, musimy pocekać do dnia następnego. Te próbki są tam gromadzone i badannie jest wykonywane jednorazowo. Jesli się zdarzy, że wykonanie badania będzie szczególnie ważne, mamy możliwość wysłania próbki także w późniejszych godzinach. Do godziny 20 okres oczekiwania na wyniki to 3 godziny. Badania wygląda w ten sposób, że pobierane są wymazy z gardła i z nosa. na odpowiednim podłożu, w odpowiednich próbówkach, odpowiednio zabezpieczony wozimy do Łodzi. 

- tłumaczyła doktor Borkowska. 

Interesowały nas też działania w ramch "czarnego scenariusza" w tym  mamy procedury działania (wyznaczone miejsca na szpitale polowe, żywność dla ludzi objętych kwarantanną domową itd.)

Jesteśmy w trakcie rozmów z firmami cateringowymi. Koszty pokrywane byłyby z budżetu miasta i powiatu. Jeśli chodzi o opiekę nad tymi osobami to zapewniają je słyżby SANEPID-u

- odpowiadał Tomasz Wojtaszek, kierownik Referatu Zarządzania Kryzysowego

dużo więcej informacji na temat przygotowań do epidemii w Tomaszowie w naszym materiale filmowym.  

 

loadingŁaduję odtwarzacz...

Mariusz Strzepek

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (38)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

kojo
kojo 18.03.2020, 20:03
a Pani Stańczyk znów ,,lansik medialny,,, skoro jest tak dobrze w TM wg tej konferencji.... a FB wrzuca Pani jak to zle.... Ciekawe kiedy zmieni sie ta stara kurza grzęda w TM , i przyjdą ludzie Nowi... młodzi... z wizjami, nowoczesnością, nie zależni od kleu i innych ... a nie zasiedziali ze starosci i komityw..... wtedy to Miasto może odżyje....
ToOn
ToOn 14.03.2020, 23:50
Widząc powyższe zdjęcie jeszcze raz zapytam, czy komendant policji, tak ochoczo występujący w pobliżu osób uwiecznionych na zdjęciu, zgłosił się do stacji Sanepid jako jedna przebywająca w pizzeri Trufla 06.03.2020?
Hu
Hu 13.03.2020, 22:33
Redaktor od co najmniej 2 lat napierdzielal ze szpital to syf a starosta sobie jaja robil, teraz wychodzi jak ma spoleczenstwo w glebokim powazaniu
Tola
Tola 13.03.2020, 00:31
Nasz pan starosta nie odróżnia bakterii i zarazków od wirusów. To wiedza podstawowa i łatwa. Można oczekiwać więcej od wykształconego człowieka w XXL wieku.
Tyty
Tyty 13.03.2020, 15:59
Glab
Kleryk
Kleryk 13.03.2020, 12:49
Tola - katechetów nie uczą takich niuansów. Baj De Łej, XXL to chyba nie wiek, tylko rozmiar w ....... klacie.
SA.
SA. 13.03.2020, 08:05
Tola ty nasz orle i sokole, a ileż osób posiada taką wiedzę?
Ty za to orientujesz się super w mechanice pojazdowej i górnictwie lub w inwestycjach biznesowo-giełdowych itd. no i przecież mamy XXI w.
Pewnie b.słaba jesteś w te klocki, co mega omnibusie? :-))
Ewa.C
Ewa.C 12.03.2020, 10:45
Służba medyczna w Tomaszowie Maz jest na bardzo niskim poziomie. Ludzie umierają w szpitalu z błahych powodów jak np.wrzód dwunastnicy, zabezpieczenie palca ręki po wypadku w pracy zakończyło się gronkowcem i palec został amputowany. Walka z koronawirusem będzie walką z wiatrakami. NIE DADZĄ RADY.
Br.
Br. 14.03.2020, 21:05
Co do tego palca to się zgodzę. Taki opatrunek zrobili ze szkoda gadać.
Wir
Wir 12.03.2020, 13:06
Prawda. Dużo zależy od ludzi. Unikać skupisk ludzi. Chorzy przeziębieni bezwzględnie siedzieć w domu a nie jak np babcia która wróciła z wycieczki z Włoch nie chodzi do wnuczki by nie zarazić ale za to lata po całym Tomaszowie... Kupowanie nieskończonej ilości papieru toaletowego też nie pomoże. Jesteś chory siedź w domu i nie prychaj i kichaj po mieście. Obowiązkowo higiena, to do tych flejtuchów teraz. Myjcie się,, Czasami,, nie tylko raz w tygodniu...
mis
mis 12.03.2020, 10:10
BRAWO REDAKTOR SZACUN
Masz mój głos !!!
Ewa C.
Ewa C. 12.03.2020, 09:04
Trudno będzie nad tym wirusem zapanować, dużo wiemy o nim, ale nadal jest to duża niewiadoma. Jego zdolności mutacji jest przerażająca. Zmienność pór roku nic nie da. Skutki po przebyciu tego wirusa pod znakiem zapytania. Układ oddechowy napewno mocno zostanie naruszony. Izolacja pomoże zmniejszyć liczbę zakażeń, ale nie wyeliminuje koronawirusa. Sytuacja jest bardzo poważna.Na szczepionkę przyjdzie długo poczekać a czas w takiej sytuacji nie jest naszym sprzymieżeńcem. Goniliśmy za postępem życie nasze było jednym wielkim wyścigiem. Zaginęło wiele cennych wartości jak wzajemny szacunek czy zrozumienie. Własne EGO było ponad wszystko.Jeden wirus spowodował zatrzymanie pędzącego życia i świata. W obecnej sytuacji nasuwa się wiele wniosków i pytań.
Czy aby nie pora, aby zmienić ten świat na lepszy, nas na bardziej życzliwszych sobie?.Wprowadzić w życie pokorę siostrę mądrości, zmniejszyć wiarę w moc pieniądza, który jest potrzebny ale nie wdzechwładny.Dajmy sobie uśmiech na codzień, nie żyjmy obok siebie jakby nas nie było. Czego sobie i wszystkim życzę.
Robak
Robak 12.03.2020, 08:15
Tak są wszędzie przygotowani. https://warszawawpigulce.pl/pa…
WuPe
WuPe 11.03.2020, 22:39
Tytuł sugeruje, że chodzi o koronawirusa, który pojawił się w starostwie...
11
11 27.03.2020, 23:51
xd racja :D
Najlepsza obrona przed COVID-19
Najlepsza obrona przed COVID-19 11.03.2020, 22:24
To nie szlajać się po obcych landach. Siedzieć w chałupie na doopie to się żadnej cholery nie złapie.
Łoloboga
Łoloboga 11.03.2020, 22:16
Narady, łobrady, konferencyje, kasa leci do kiesyni, a robić nie ma kumu jak twierdzi F.Kiepski.
Z autopsji wiem, że najszybciej polegną ci co się najbardziej boją i przestrzegają zasad tej właśnie higieny.
Mnie tam na życiu nie zależy, mogę żyć i 203 lata, bo to jest podobno przeciętny wiek osła.
Korekta wpisu
Korekta wpisu 11.03.2020, 22:20
powinno być 103 lata, a nie 203.
meluzyna
meluzyna 11.03.2020, 21:24
to ja was zaszczycam jakimikolwiek słowem niedoszłe bracia i siostry rozwijajcie się pozytywnie, bo siedzicie na klepisku intelektualnym i tylko pączki wam w głowie .Empatia też wskazana bardzo ,bo znikniecie jak jemioła co to drzewa soków pozbawiona mnożna.
Alicja
Alicja 11.03.2020, 20:49
Jestem już spokojna. Z takimi ludźmi nic nam nie grozi ! ;)
BioVC8
BioVC8 11.03.2020, 21:26
Dobre. Naprawdę dobre. Też się ich boję. Same takue uczone na taboretach. ?
Kwiatek
Kwiatek 11.03.2020, 20:44
Warto posłuchać całej tej konferencji. Sporo kluczenia w odpowiedziach na pytania redaktora. Szczególnie jeśli chodzi o doposażenie w materiały codziennego użytku. Celne pytania.
Poinformowany
Poinformowany 11.03.2020, 20:31
A może Redaktor nam powie ile respiratorów mamy na OIOMIE. I czy już ustalono kogo będziemy odłączać w pierwszej kolejności?
25
25 11.03.2020, 20:53
Odloczani przeważnie są pacjenci naj mniej rokujący praktyka z pola walki to normalne.
MS
MS 11.03.2020, 20:41
6 sztuk. Drugie pytanie nie jest do mnie.
Ulallla
Ulallla 11.03.2020, 18:44
Po co jest mamba ? Czy bedzie łapki myć dzieciom w świetlicach w ramach działań oświaty?
varan
varan 11.03.2020, 18:18
"Jeśli to jest po godzinie 11, musimy pocekać do dnia następnego. Te próbki są tam gromadzone i badannie jest wykonywane jednorazowo. Jesli się zdarzy, że wykonanie badania będzie szczególnie ważne, mamy możliwość wysłania próbki także w późniejszych godzinach."
Rozumiem że na drzwiach Wojewódzkiej Stacji Sanitarno Epidemiologicznej widnieje napis: Koronawirus - tego pana po godzinie 11:00 nie obsługujemy." - co za totalna amatorszczyzna i prowizorka.
A teraz poważnie.
Wczoraj w "Polityce na ostro" powiedziano że dziennie wykonuje się 40-50 testów. Ponoć można 2000. Nic dziwnego że oficjalnie dziennie chorych przybywa 4-5, czyli około 10 % przetestowanych. Zróbcie 1000 testów to jednego dnia liczba zakażonych skoczy o około 100. Mądrala z PiS'u stwierdził że nie trzeba więcej, wystarczy robić testy tylko wracającym z zagranicy z objawami, a za chwilę na konferencji w Lublinie okazało się że młody człowiek bez objawów po powrocie z Włoch zaraził starszą osobę. Takich ludzi nosicieli ale bez objawów mogą być tysiące i będą zarażać innych. Przy tak niskiej częstotliwości testów za chwilę możemy mieć sytuację znacznie gorszą niż jest we Włoszech.
płucoserce
płucoserce 11.03.2020, 15:16
"Na tę chwilę dysponujemy jednym tylko respiratorem ..."
Potęga!!!!! Będą teraz zkupować. 300% droże. Boszeee ...
US
US 11.03.2020, 18:33
Gdybyś uczciwie płacił podatki, to byłyby pieniądze każdy sprzęt w dowolnej ilości...
SA.
SA. 11.03.2020, 15:31
No jasne trzeba było wcześniej profilaktycznie nakupić z 5-10 sztuk i ustawić je w szeregu na baczność do oczekiwania na czas W.
Weź trochę większy oddech "płucoserce" bo się zakrztusisz na 300%.
SA.
SA. 11.03.2020, 15:29
No jasne trzeba było wcześniej profilaktycznie nakupić z 5-10 sztuk i ustawić je w szeregu na baczność do oczekiwania na czas W.
Weź trochę większy oddech "płucoserce" bo się zaksztusisz na 300%.
Szpitalnik
Szpitalnik 11.03.2020, 15:12
W łodzi juz potwierdzone.
Jeszcze jest kilka probek na dzis do zbadania !
Covid 1999
Covid 1999 11.03.2020, 14:51
Kilka dni temu było zorganizowane szkolenie dla kilkudziesięcu osób pt. "Jak unikać zarażenia Crownvirus". Pewien witacz, "postawny pan" witał wszystkie kobiety całując je w rękę ....

Pozostałe