Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 23 czerwca 2026 23:06
Z OSTATNIEJ CHWILI:
Reklama
Reklama

Gorący temat: opłaty za odbiór śmieci

Już jutro radni debatować będą nad zmianą sposobu naliczenia opłat za odbiór śmieci. Nowa, proponowana metoda wywołała liczne pytania. Zadawali je także czytelnicy NaszTomaszów.pl

- jak będzie to rozliczane wyliczane w budynkach komunalnych w których nie wszyscy mają wodomierze bo administrator nie zezwalał na ich założenie?

W przypadku gdy w budynku komunalnym nie wszyscy lokatorzy posiadają wodomierze, jako podstawę naliczenia opłaty przyjmowany będzie ryczałt 2,7m3 na osobę miesięcznie

- czy w budynkach wielorodzinnych i blokach naliczenia będą z głównego licznika wody czy z faktycznego zużycia z licznika w każdym mieszkaniu/za wodę są zwroty/?

W budynkach wielolokalowych naliczenia będą ze wskazania wodomierza głównego. Generalną zasadą naliczenia opłaty będzie średniomiesięczne zużycie wody za okres od 1 stycznia do 31 grudnia roku poprzedzającego rok złożenia deklaracji z wyłączeniem roku 2021r gdzie pierwsze naliczenie będzie za okres 1.10.2019 do 30.09.2020r.  W przypadku nadpłaty, w kolejnym roku rozliczeniowym opłata będzie stosownie mniejsza (podobnie jak ma się to z wodą). Deklaracje corocznie składają zarządcy tych budynków (wymóg deklaracji tylko w budynkach wielorodzinnych)

 - dla jakiej grupy osób będzie ryczałt wody?

W przypadku braku wodomierza lub gdy nieruchomość była zamieszkała przez okres krótszy niż 12 miesięcy bądź też od podłączenia jej do sieci lub zamontowania na niej wodomierza nie upłynęło 12 miesięcy. Do czasu upływu tego okresu przyjmuje się ryczałt.

- z jakich funduszy będą pokrywane ulgi dla rodziny + bo miasto nie może do śmieci dopłacać ?

Opłata za śmieci musi w całości pokrywać wszystkie koszty, samorząd zgodnie z ustawą nie może dokładać z innych środków budżetowych. Ulga więc wynika z kalkulacji wysokości opłaty.  

- czy te naliczenia wyeliminują patologię meldunkowa bo jak na razie miasto nic w tej sprawie nie zrobiło choć była o tym dyskusja wcześniej i na tym się skończyło?  

Służby prezydenta każdorazowo wzywają właściciela nieruchomości do złożenia i korekty deklaracji – jednak nie zawsze osoby wzywane podają prawdę, a urzędnicy nie mają narzędzi do zweryfikowania tej informacji. W przypadku naliczania opłaty od wody, źródłem takich informacji będzie spółka wodna. W obecnej metodzie problemem jest np. weryfikacja umów najmu ze względu na to, że nie mamy dostępu do danych Urzędu Skarbowego, dodatkowo nie wszyscy rejestrują takie umowy. Kolejna kwestia to jest kwestia cudzoziemców – nie wszyscy zgłaszają pobyt czasowy w wydziale meldunkowym, a służby wojewody nie mogą nam udostępnić tych danych ze względów techniczno-informatycznych.  

****

Dziś zdecydowanie najpopularniejszą wśród gmin i miast metodą opłaty za gospodarowanie odpadami jest opłata na podstawie liczby osób zamieszkujących dane gospodarstwo domowe. Pozornie ta opłata spośród wszystkich, które dopuszcza ustawa, jest najbardziej sprawiedliwa i najlepsza – ale tylko pozornie. Niestety ta metoda jest przekleństwem prawie wszystkich samorządów w Polsce ze względu na brak realnych możliwości prawnych weryfikacji liczby osób w gospodarstwie. Takich możliwości nie ma i raczej nie będzie, nie gwarantuje tego na pewno obowiązek meldunkowy

– pisze Związek Samorządów Polskich, który przygotował ,swoje propozycje w tym zakresie:

1. Metoda od gospodarstwa – żeby była ona akceptowana społecznie, konieczne jest umożliwienie samorządom przyznawania zniżek małym gospodarstwom 1-2 osobowym, zamieszkałym przez seniorów (emeryci, renciści) oraz osobom niepełnosprawnym, ale nie na podstawie ustawy o pomocy społecznej, tylko w ramach przepisów ustawy o czystości i porządku w gminach.

2. Metoda od osoby – w tym przypadku, żeby ułatwić samorządom możliwość weryfikacji, nie wchodzi w grę naliczanie każdej jednej osoby zamieszkałej, tylko wprowadzenie systemu widełkowego (przedziałowego) – który zresztą był kiedyś prawnie dopuszczalny, ale po zmianie zapisów ustawowych Regionalna Izba Obrachunkowa uchyla tak przyjmowane przez samorząd uchwały.

System przedziałowy w przypadku metody od osoby miałby polegać na podzieleniu gospodarstw na grupy co do wielkości, np. małe (1-3 osobowe) płacą kwotę X, duże (4 osobowe i większe) płacą kwotę Y. Innym przykładem, może być podział na małe gospodarstwa (1-2 osobowe), średnie (3-4 osobowe) i duże (5 osobowe i większe). W tym przypadku sposób weryfikacji również nie będzie pełny, ale z perspektywy samorządu potencjalne straty w budżecie będą mniejsze.

3. Metoda od wody – podobnie jak w przypadku metody od osoby, tę metodę najlepiej usprawni system przedziałowy (widełkowy).

Przyjmujemy np. trzy przedziały: mały (powiedzmy zużycie miesięczne w gospodarstwie mniejsze niż 5 m3 wody) – kwota X, średni (zużycie 5-15 m3) – kwota Y i duży (zużycie ponad 15m3) – kwota Z. Oczywiście można system podzielić na mniej czy więcej przedziałów, w zależności od specyfiki lokalnej społeczności. Taka zmiana spowoduje, że maksymalne opłaty nie będą tak duże i nieakceptowalne społecznie, a minimalne opłaty nie będą niższe niż najniższa stawka co jest ważne w sytuacji prób „oszukania” licznika, a także z perspektywy zbilansowania systemu. A co równie istotne, taki system jest zdecydowanie łatwiejszy do wprowadzenia i weryfikacji przez samorząd. Rozwiązaniem mogłaby być również możliwość wprowadzenia opłaty minimalnej i maksymalnej, czyli w przypadku gdy zużycie wody jest bardzo niskie i z wyliczenia opłaty wychodzi kwota niższa niż np. X, wtedy deklarację składa się w wysokości X, analogicznie jeśli wyliczona opłata przekracza kwotę maksymalną Y wtedy deklarację o wysokości opłaty składa się w wysokości Y.

4. Metoda od wielkości budynku – można ją ograniczyć tylko do zabudowy wielorodzinnej, dziś samorządy praktycznie nie stosują tej metody w zabudowie jednorodzinnej.

5. Metody mieszane – które dziś Regionalna Izba Obrachunkowa wielokrotnie odrzuca i uniemożliwia ich wprowadzenie. Dopuszczenie takiej możliwości powinno być jasno i precyzyjnie wskazane w ustawie. To samorządy powinny określać gdzie i na jakich zasadach te metody mają być łączone i w których gospodarstwach domowych wprowadzone – dziś w tym zakresie jest zbyt dużo ograniczeń.

Jednocześnie w odniesieniu do wszystkich metod ZSP postuluje, aby górny limit wysokości stawek dla mieszańców określony w art. 6k ust. 2a został zniesiony i uzależniony od kosztów ponoszonych przez samorząd (najczęściej w wyniku przetargu) oraz decyzji rady danej gminy czy miasta.

- W niektórych samorządach dochodzi do sytuacji, że z przetargu wychodzą ceny wyższe, niż te maksymalnie dopuszczalne, co skutkuje tym, że system nie bilansuje się i trzeba do niego dokładać w ramach własnego budżetu – a przecież według ustawy system powinien bilansować się sam. Inna sprawa, że część samorządów nie ma możliwości finansowych dokładania do systemu gospodarowania odpadami z własnego budżetu – wyjaśnia Adam Ciszkowski, prezes Związku Samorządów Polskich

****

Nieco inaczej problem śmieciowy postrzegają pracownicy ZGWiK dokonujący odczytów liczników zużycia wody. Pokazują konkretne nieruchomości, które wykorzystywane są jako półlegalne hostele dla cudzoziemców. W niektórych domach mieszka nawet kilkadziesiąt osób, produkujących całe "góry" śmieci. Stosunkowo łatwo te miejsca "namierzyć" korzystając z rachunków za zużytą wodę. 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Niniejszym ogłaszam, 02.02.2021 15:57
że w najbliższym czasie zmieniam miejsce zamieszkania z Tomaszowa Maz. na Lubochnię, lub Żelechlinek. Powód? W w/w miejscowościach stawki za śmieci są w wysokości 20 zł/łebka, co daje oszczędność w skali roku 78 zł. https://tomaszowmazowiecki.naszemiasto.pl/ceny-smieci-w-tomaszowie-i-gminach-powiatu-tomaszowskiego-w/ar/c1-8117297

Ajdejano 04.12.2020 19:26
Miał być niby "gorący" temat, a teraz - po ostatniej sesji RM - jakaś taka złowroga cisza.... Domyślam się, że Admin nie bardzo wie, co po tej ostatniej sesji napisać. Konkretów - żadnych. Takich konkretów nie mogło być, bo temat jest syfiasty. Przy okazji: ja mieszkam w bliku,należącym do SM Przodownik i mam własność wieczystą na soje gniazdko. I bardzo będę zainteresowany moim rachunkiem za śmieci po decyzjach RM (nie ważne- jakich). W naszym grajdole są dziesiątki sytuacji formalno-prawnych i technicznych, które do bezmózgich radnych nie docierają i nigdy nie dotrą. Ten nasz samorząd - to nasze utrapienie.

M. 04.12.2020 19:14
Spółka miejska bardzo ogranicza inne możliwości odbioru śmieci (wręcz jest jedyna a inne firmy są wykluczane!). Więc może sp.m. powinna wydłużyć termin (np. do połowy przyszłego roku a w międzyczasie mocno zastanowić się nad kosztami i sposobem naliczania i odbioru śmieci? Powinien być przetarg - dot. firm z miast, które mają składowiska i segregownię (tam, gdzie miasto dostarcza śmieci) oraz rozmowy dot marketingu. Zadania spółek miejskich w dzisiejszym, pandemicznym okresie nie zyskują. Należy przeliczyć, ile faktycznie sp.m. będą na plus po "prostym" przejściu na taryfę ogólną (śmieci, woda, deregulacja prąd, itp).

Ajdejano 03.12.2020 23:59
Umieram z ciekawości, co wydumali nasi samorządowcy na temat tych śmieci. Z dotychczasowych informacji na temat śmieci widać, że: woda, ścieki, śmieci, a może jeszcze (???) wysypisko śmieci, zieleń, sprzątanie miasta, komunikacja miejska będą skupione w jednej spółce komunalnej (???) Jeżeli tak się stanie, to współczucie temu, kto będzie takim bajzlem dyrygował.

SuWeren 03.12.2020 22:18
Po dzisiejszej sesji powstało tylko więcej niewiadomych. Ani urzędnicy ani prezydenci nie umieli odpowiedzieć na konkretne pytania które dotyczą mieszkańców. Bo to mieszkańcy poniosą koszty tych zmian. Widać walkę polityczną a nie merytoryczne wyjaśnienie mieszkańcom prawdy o naliczeniach jakie mają być wprowadzone. Ja osobiście nie wiem jak będzie rozliczana woda w budynkach komunalnych w których zawsze są jakieś braki pomiędzy licznikiem głównym a licznikami z mieszkań i tymi co mają ryczałt? Zarządca - Spółka nigdy nie była zainteresowana na wyjaśnieniu gdzie powstaje brak. Tu mamy patologię a następną będzie pobór opłat za śmieci. Druga sprawa w mieszkaniach komunalnych zamieszkuje jedna osoba zameldowana i dziesięciu towarzyszy. Ma ryczałt na jedną osobę a śmieci produkuje 11 osób i kto za to zapłaci. Uczciwi mieszkańcy. Skoro dzisiaj spółka sobie z tym nie radzi to co to zmienia. Płacą uczciwi. Prezydent i jego urzędnicy partyjni nie panowali nad niczym i nad niczym nie będą panowali. Wszystko zostanie zrzucone na mieszkańców, którzy uczciwie płacą i jeszcze będą obciążani opłatami nieuczciwych bo rozliczenie będzie z licznika głównego.

poinformowany 03.12.2020 20:25
Są schorzenia wymagające zwiększonej dbałości o higienę ciała, są zawody wymagające częstych kąpieli, są wreszcie ludzie uprawiający czynnie sport. Za karę zapłacą więcej za śmieci, bo nie chcą śmierdzieć potem. Zapłacą więcej bo samorząd nie potrafi rozwiązać sprawy egzekwowania opłat za osobę. Jak zwykle urzędnicy nie potrafią to niech ludzie za ich nieudolność zapłacą.

kojo 03.12.2020 19:42
a potem wielkie pretnesje ze ludzie palą czym popadanie.... Niby segregowanie a i tak smieciara przyjezdza po wszystko... wiec ludzie płacą za segregacje.. potem firma xxx tez pobiera za segregacje..... a i tak wszystko ląduje na jednym wysypisku..... ot aby ktoś zarobił ze znajomych z urzedu..... ot tajemnica wielka o ktorej wie pół Tomaszowa....

zejk 03.12.2020 08:25
Na dalekim wschodzie w Korei Pd. rozwiązano temat w prosty sposób. Można wyrzucać śmieci tylko w workach z oficjalnej dystrybucji. Takie worki mają swoje kolory odpowiadające kategoriom odpadów. Opłata za wywóz śmieci jest wliczona w cenę worka i po kłopocie. Śmieci w innych opakowaniach nie są odbierane. Dodatkowo w takim systemie każdy mieszkaniec jest zainteresowany zgniataniem śmieci, żeby maksymalnie wykorzystać objętość worka, z który słono zapłacił.

Ajdejano 03.12.2020 01:13
Nie chcę być "czarną owcą", wyrzucaną w tym temacie z tego portalu - tak, jak dotychczas. Dlatego napiszę tylko takie ogólne uwagi. Podejrzewam, że nasze miasto chce brać przykład z pierwszych podobnych prób w dużych miastach. Z mediów wiadomo, że podobnymi pomysłami Trzaskowskiego w Warszawie już interesuje się prokuratura. W dalszej dyskusji na ten temat, przeanalizuję projekt tej uchwały i też spróbuję "cóś" konkretnego napisać. To, co teraz czytam powyżej: szkoda gadać.

McMarek 02.12.2020 22:46
Dotychczasowy system opłat opiera się na oświadczeniach z których jednoznacznie wynika odpowiedzialność karna za podanie fałszywych danych. Cytat 'Nieco inaczej problem śmieciowy postrzegają pracownicy ZGWiK dokonujący odczytów liczników zużycia wody. Pokazują konkretne nieruchomości, które wykorzystywane są jako półlegalne hostele dla cudzoziemców" - pytanie, za co płaci się pracownikom UM i spółek miejskich oraz ich prawnikom, że nie są w stanie weryfikować danych z oświadczeń.

Tomaszowianin 03.12.2020 09:21
Od kiedy to pracownicy ZGWK odczytujący wodomierze są tacy czujni? Oni nie potrafią w sposób właściwy dopilnować swojego zakresu działania czyli wody i rozpoznać, gdzie mogą być nielegalne pobory.

L 03.12.2020 18:27
Mojego ojca jako ajenta wlasciel lokalu okradał z prądu regularnie rżnąc nocą jakieś płyty na meble, jakies podkłady do czegoś - też niewiadomego pochodzenia. Noc w noc. Przylapany, proszony by ciągnął ze swojego licznika, wymówił umowę. Po ojcu następcy też jakoś króciótko prowadzili biznesiki u tegoż rencisty. Każdy orze jak może, niektorzy kradną. I to bliscy znajomi, nawet na pogrzebie byli :) Jest to w Tomaszowie powszechne, swoista gospodarka drugoobiegowa. Etyka zerowa, właściwie żadnych zasad. Jeśli można kogoś dymać to się dyma. A juz jakis tam samorzad? Jakis tram wspolny budzet? A co to jest? Dzisiaj w rodzinie mi robią halo, że nie mówię dzień dobry takim ludziom. Że niby chamstwo :)) Ścięte to powinno być jednego dnia, jakaś kontrola z PGE czy jak to sie wowczas nazywalo, nawet pozew cywilny. Mielismy z czego żyć a stres to życie przedwcześnie zakończył. . Że jest wynajmowane po cichu Ukraińcom o tym powszechnie wiadomo, a ci z Nepalu też chodzą zwykle zza torów na Kaczce. Tam jakiś hostel jest? Nic nie widzialem. Podwórko pewnie z ocieploną szopą po babci. Raz że te media, ale dwa to są też prawa czlowieka ktore nie wygasają jesli sie pochodzi ze wschodu czy spod Himalajów. Bo przysluguja wszystkim. Nie mozna ludzi za pieniadze przenocowywac w starym warsztacie czy na budowie. PKSem z Tomaszowa do Warszawy jechalem kiedys z chlopcem ok metr szescdziesiat, ktory do domu oddalonego od 700-1000 km jechal z plecaczkiem jaki ja zabieram na zakupy do Biedronki. Po dluzszej rozmowie wyznal, ze gdzies za Bialobrzegami buduja dom jakiemus lekarzowi. W tym co wybuduja mieszkają. Woda? Latem na podworku. Zimą...? Moze chodzi o to by do zimy podbudowali. Nie lenili sie (?) Moim zdaniem jesli mamy byc krajem, ktory dla reszty Europy jest jakims wzorem wartosci - a wielu obszarach tak jest - no to tez takie plantacyjki, folwarczki niewoknikow zza wschodu powinny byc nalatywane przez PIP z policją i surowo karane. Zadna sztuka za pol darmo sobie dom pobudowac. Sciagasz? Mniej podstawowe zaplecze do spania. Jakis kibel, jakis prysznic. A nie spanie, stolowanie sie, wyproznianie po samochodach, budowach, szopach. To sa zwykle sposoby na dorobienie sobie, zwykle jest jakies swiadczenie z ZUSu i korzystsnie z ludzi jako dodatkowy hajs. Jesli Panstwo nie wchodzi, no to "zgodzil sie?" ucikajac przed wojna lub poborem do wojska ukrainskiego, no to jest moja wlasnoscia. Pieski, kotki, za krotkie, za ciezkie lancuchy sa wazne? No w Polsce mamy tez szara strefe gdzie ludzie nie sa traktowani lepiej.

$ 02.12.2020 21:26
PiS mistrzem podwyżek opłat, podatków w skali krajowej jak i lokalnej.

TM 03.12.2020 10:39
A miało być tak pięknie, a wyszło jak zawsze. Wystarczy dać "pincet+" i wyborcy idą jak barany na rzeż.

Opinie

23 czerwca w historii. Od Jazdowa i Kościuszki po K2, Brexit i muzykę wolności

Dziś jest wtorek, 23 czerwca 2026 roku, sto siedemdziesiąty czwarty dzień roku. Słońce wstało o godz. 4.14, zajdzie o godz. 21.01. Imieniny obchodzą m.in. Anna, Jan, Józef, Maria, Wanda i Zenon. Data dodania artykułu: 23.06.2026 07:46
23 czerwca w historii. Od Jazdowa i Kościuszki po K2, Brexit i muzykę wolności

22 czerwca w historii. Virtuti Militari, Hubal, Konwicki, Barbarossa i głos Cyndi Lauper

22 czerwca to jedna z tych dat, w których historia nie idzie spokojnym krokiem przez kartki kalendarza, ale wchodzi na scenę jak orkiestra po pierwszym uderzeniu werbla. Jest tu królewski dokument i narodziny miasta, jest order za męstwo, który do dziś ma w polskiej pamięci ciężar większy niż metal, jest wojna, literatura, zimna wojna i muzyka, która raz brzmi jak country Krisa Kristoffersona, raz jak kolorowy manifest Cyndi Lauper z epoki MTV. Data dodania artykułu: 22.06.2026 08:27
22 czerwca w historii. Virtuti Militari, Hubal, Konwicki, Barbarossa i głos Cyndi Lauper

Fałszywa nadzieja sprzedaje się lepiej niż medycyna. Ekspertki ostrzegają przed medyczną dezinformacją

Najgroźniejsze kłamstwa nie przychodzą dziś w stroju szaleńca z aluminiową czapką. Przychodzą w estetycznym filmiku, w miękkim świetle, z uśmiechniętą twarzą influencera, wykresem wyrwanym z kontekstu i obietnicą, że „lekarze o tym nie mówią”. Od picia boraksu po porzucanie terapii onkologicznych – medyczna dezinformacja dawno przestała być tylko internetową ciekawostką. Stała się realnym zagrożeniem dla zdrowia i życia pacjentów. Data dodania artykułu: 21.06.2026 10:54
Fałszywa nadzieja sprzedaje się lepiej niż medycyna. Ekspertki ostrzegają przed medyczną dezinformacją

John Lee Hooker. Bluesman, który jednym riffem potrafił uleczyć samotność

Są artyści, których muzyka brzmi jak zapis nutowy. I są tacy, których muzyka brzmi jak życie: kurz drogi, stukot pociągu, zmęczenie po pracy, nocne światło w oknie i głos człowieka, który więcej przeżył, niż chciałby opowiedzieć. John Lee Hooker należał do tej drugiej kategorii. Nie potrzebował orkiestry, popisów technicznych ani długich solówek. Wystarczały gitara, tupot stopy i głos głęboki jak stara studnia. Data dodania artykułu: 21.06.2026 10:35
John Lee Hooker. Bluesman, który jednym riffem potrafił uleczyć samotność

21 czerwca w historii. Machiavelli, Sartre, Proces Szesnastu, socrealizm i rockowy oddech przesilenia

Dziś jest niedziela, 21 czerwca, 172. dzień roku. Słońce wstało o godz. 4.14, zajdzie o godz. 21.00. Imieniny obchodzą: Alicja, Alojzy, Marta, Rajmund, Rudolf, Alban, Marcja, Terencjusz oraz Demetria. Data dodania artykułu: 21.06.2026 10:19
21 czerwca w historii. Machiavelli, Sartre, Proces Szesnastu, socrealizm i rockowy oddech przesilenia

Konfederacja przygląda się Ruchowi Biało-Czerwonych. Jedni widzą konkurencję, inni „miejsce do służby Polsce”

W Konfederacji znów słychać skrzypienie wewnętrznych zawiasów. Tym razem nie chodzi o program, głosowanie w Sejmie czy kampanię wyborczą, lecz o nowe stowarzyszenie europosłanki Ewy Zajączkowskiej-Hernik. Ruch Biało-Czerwoni, zarejestrowany 3 czerwca, miał być — według deklaracji założycielki — przestrzenią działania dla ludzi, którym zależy na Polsce i na pomocy obywatelom pozostawionym samym sobie w sporach z urzędami, instytucjami i państwem. W praktyce inicjatywa stała się kolejnym testem dla delikatnej konstrukcji Konfederacji. Data dodania artykułu: 20.06.2026 12:17
Konfederacja przygląda się Ruchowi Biało-Czerwonych. Jedni widzą konkurencję, inni „miejsce do służby Polsce”

20 czerwca: dzień królów, komediopisarzy, śląskiej pamięci i muzyki, która wraca jak refren

Są takie daty, które wyglądają jak stary, wielowątkowy film. W jednej scenie rodzi się przyszły król Polski, w drugiej na Kremlu rozgrywa się krwawy dramat Dymitriad, dalej Aleksander Fredro ostrzy pióro, Górny Śląsk wraca do Polski, a z gramofonu płyną Beach Boys, Lionel Richie, Lady Pank i Kombi. 20 czerwca to dzień, w którym historia nie idzie równym marszem. Raczej tańczy — czasem poloneza, czasem żałobny marsz, czasem rockowy numer z lat 80. Data dodania artykułu: 20.06.2026 10:17
20 czerwca: dzień królów, komediopisarzy, śląskiej pamięci i muzyki, która wraca jak refren

19 czerwca: od „Daru Pomorza” i Pawiaka po Opole, Faras i sejmowe głosowania. Co mówi nam historia?

Dziś jest piątek, 19 czerwca, sto siedemdziesiąty dzień roku. Słońce wstało o godz. 4.13, zajdzie o godz. 21.00. Imieniny obchodzą: Bonifacy, Gerwazy, Julianna, Michalina i Romuald. Data dodania artykułu: 19.06.2026 07:47
19 czerwca: od „Daru Pomorza” i Pawiaka po Opole, Faras i sejmowe głosowania. Co mówi nam historia?
Maraton Horrorów

Maraton Horrorów

Noc pełna grozy w kinie HeliosZapraszamy na Maraton Horrorów organizowany przez sieć kin Helios w ramach cyklu Nocne Maratony Filmowe. W programie znalazły się mroczne i pełne napięcia seanse, które zapewnią widzom intensywne emocje aż do późnych godzin nocnych.Co w programie?Na plakacie zapowiedziano filmy: Rytuał Lily, Lalka (przedpremiera), Krwawe Polowanie oraz Poświęceni. To propozycja dla fanów kina grozy, którzy chcą przeżyć wyjątkową noc z premierami i przedpremierami na dużym ekranie.MARATON HORRORÓWNocne Maratony Filmowe zapraszają na noc, która dostarczy Wam ekstremalnych emocji i wspomnień na całe wakacje. W zestawie aż trzy premiery!Już 26 czerwca, zaraz po rozdaniu szkolnych świadectw, na dobry początek wakacji Nocne Maratony Filmowe zapraszają na Maraton Horrorów! Ten przygotowany z myślą o Was zestaw filmów, to idealny sposób na odreagowanie całego roku szkolnego! Na początek pierwsza przerażająca premiera tego wieczoru, “RYTUAŁ LILY”! Po krótkiej przerwie, trzymający w obezwładniającym napięciu, przedpremierowy pokaz filmu „LALKA”. Dalej będzie jeszcze mocniej, bo kolejną premierą tej nocy będzie „KRWAWE POLOWANIE” i na koniec „POŚWIĘCENI”.Będzie to wyjątkowa, pełna grozy uczta filmowa i jesteśmy przekonani, że jeszcze długo po powrocie do domu nie będziecie mogli zasnąć. Czy jesteście na to gotowi?RYTUAŁ LILY (napisy)Cztery przyjaciółki udają się do odosobnionego domu położonego głęboko w lesie, aby odprawić rytuał inicjacji nowej czarownicy i dopełnić krąg czterech żywiołów. Lily, blada i introwertyczna dwudziestolatka, która właśnie dołączyła do grupy, została wybrana na reprezentantkę żywiołu powietrza. Nie zdaje sobie sprawy, że prawdziwy cel rytuału jest zupełnie inny – Lily ma zostać złożona w ofierze, a jej koleżanki pragną za jej pomocą przywołać uśpionego demona.LALKA (napisy)Macy udaje się na leśną wędrówkę ze swoim chłopakiem. W środku lasu para odkrywa upiorną kolekcję lalek i ich równie dziwaczną właścicielkę – ubraną w porcelanową maskę kobietę uzbrojoną w łopatę. Macy zostaje porwana i budzi się w drewnianym domu na odludziu. Od tej pory będzie musiała walczyć o życie z psychopatką, która traktuje ją jak swoją lalkę.Nakręcony na taśmie analogowej horror „Lalka” to przerażający, ultrabrutalny i krwawy hołd dla amerykańskiego horroru lat siedemdziesiątych – z „Teksańską masakrą piłą mechaniczną” na czele.KRWAWE POLOWANIE (napisy)Jest rok 1986. Świat pędzi ku krawędzi. W Czarnobylu dochodzi do najgorszej katastrofy nuklearnej w historii, a 20-letni Mike Tyson brutalnie nokautuje rywali, zostając najmłodszym mistrzem świata wagi ciężkiej. Ameryka żyje popkulturą i wielkimi akcjami charytatywnymi, zupełnie nieświadoma tego, co czai się w jej mrocznym sercu. Tymczasem w Michigan sześciu twardych kumpli z Detroit zostawia za sobą fabryczny dym i rusza na głęboką północ. Cel: coroczny, święty rytuał męskiego braterstwa – alkohol, pot i polowanie na jelenie w odciętym od świata obozie.Jednak w tych starożytnych lasach krew wsiąka w ziemię głębiej, niż mogłoby się wydawać. Przez przypadek myśliwi budzą coś, co nigdy nie powinno zostać dotknięte. Ze snu powstaje potężny, krwawy duch rdzennych Amerykanów – prastara siła, która przybyła, by dokonać ostatecznej wendety za bezkarne morderstwa i zaginięcia indiańskich dziewcząt. W tym lesie reguły gry właśnie uległy zmianie. W ironicznym, brutalnym odwróceniu ról – ci, którzy przybyli tu zabijać, stają się zwierzyną.POŚWIĘCENI (napisy)Napięta relacja matki z córką zostaje wystawiona na przerażającą próbę, gdy umiera ojciec rodziny, a pogrążona w żałobie matka zatrudnia tajemniczego nieznajomego, by przywrócił jej męża do życia. Kiedy brutalne wskrzeszenie wymyka się spod kontroli, obie kobiety muszą zmierzyć się ze swoimi różnicami, walcząc o życie – i o siebie nawzajem.Uwaga! Kina nie prowadzą rezerwacji telefonicznej i internetowej.  Data rozpoczęcia wydarzenia: 26.06.2026

Polecane

Tomaszowskie Lato wybrzmiało po raz dziewiąty. Grand Prix dla Katarzyny Łapińskiej S8 pod Tomaszowem odblokowana. Volkswagen uderzył w tył autobusu szkolnego Wianki na Wolbórce, polityczna szpilka i rzeka, która naprawdę woła o pomoc 23 czerwca w historii. Od Jazdowa i Kościuszki po K2, Brexit i muzykę wolności Zieleń zamiast betonu przy starostwie. Powiat Tomaszowski dostał pieniądze z programu „Łódzkie dla klimatu” Dni Tomaszowa: zmiana tras autobusów MZK na czas przemarszu mieszkańców Tomaszowski bieg pamięci. Co warto wiedzieć o historii imprezy imienia Bronisława Malinowskiego Lekarz rodzinny jak centrum dowodzenia. Opieka koordynowana obejmuje już 70 proc. pacjentów w Łódzkiem Freelancer w CEIDG — czy rejestracja pod wirtualnym adresem to dobry pomysł? MCK zaprasza na zajęcia w roku szkolnym 2026/2027. Muzyka, teatr, taniec, plastyka i sport 22 czerwca w historii. Virtuti Militari, Hubal, Konwicki, Barbarossa i głos Cyndi Lauper Wianki niesione falą Pilicy. Świętojańska tradycja wróciła nad rzekę
Na sprzedaż komfortowe mieszkanie 53 m² przy ulicy Niskiej

Na sprzedaż komfortowe mieszkanie 53 m² przy ulicy Niskiej

Cena: 435000 PLN Są mieszkania, do których wchodzi się z myślą o remoncie. I są takie, w których już od progu czuć spokój, światło i przestrzeń. Ta oferta należy właśnie do drugiej kategorii.Na sprzedaż wyjątkowo funkcjonalne i starannie wykończone mieszkanie o powierzchni 53 m², położone w Tomaszowie Mazowieckim. To propozycja dla osób, które szukają miejsca gotowego do życia – bez wielomiesięcznych remontów, nerwów i dodatkowych kosztów.Lokal zachwyca przemyślanym układem pomieszczeń oraz nowoczesnym standardem wykończenia. Jasne wnętrza, estetyczne detale i dobrze wykorzystana przestrzeń sprawiają, że mieszkanie będzie idealne zarówno dla pary, rodziny z dzieckiem, jak i osób szukających komfortowej inwestycji pod wynajem.Najważniejsze informacje:powierzchnia mieszkania: 53 m²cena: 435 000 złfunkcjonalny układ pomieszczeńmieszkanie gotowe do wprowadzeniabardzo dobra lokalizacja w Tomaszowie Mazowieckimoferta idealna zarówno do zamieszkania, jak i inwestycyjnieDużym atutem nieruchomości jest lokalizacja. W pobliżu znajdują się sklepy, punkty usługowe, szkoły, komunikacja miejska oraz tereny zielone. To miejsce, które pozwala połączyć wygodę codziennego życia z ciszą i poczuciem prywatności.Wnętrze mieszkania zostało urządzone w nowoczesnym, uniwersalnym stylu, dzięki czemu nowy właściciel może od razu poczuć się „u siebie”. Przestrzeń dzienna daje komfort zarówno odpoczynku, jak i spotkań z rodziną czy znajomymi. To mieszkanie ma w sobie coś, czego nie oddają suche parametry – przyjemny klimat i poczucie domowego ciepła.Rynek nieruchomości w Tomaszowie Mazowieckim w ostatnich latach wyraźnie się zmienia. Coraz trudniej znaleźć mieszkanie, które łączy rozsądną powierzchnię, dobrą lokalizację i wysoki standard wykończenia. Ta oferta wyróżnia się właśnie takim połączeniem.
Reklama
Reklama Twój Sklep Medyczny
Reklama
Reklama

Wasze komentarze

Autor komentarza: Obserwator Treść komentarza: Pan Ogórek jest najpobozniejszym z pobożnych a tu takie coś! Źródło komentarza: Kolejni radni pod lupą wojewody? Pytania o miejskie spółki, szpital i prawo do mandatu Autor komentarza: Ajdejano Treść komentarza: Tego totalnego bełkotu (dla innych - wielkich mundrości) , napisanego powyżej nie chciało mi się doczytać do końca. W kolegium humanum za taki tekst można byłoby tytuł magistra otrzymać. W czasach słowiańskich nie byłoby takiej dyskusji, bo wtedy: nie było debilowatych radnych, nie było zafajdanej ekologii i zafajdanych Wód Polskich, nie było przestępczego wprowadzania na dziko ścieków komunalnych i ścieków przemysłowych, nie było wprowadzania do gleby i do wód gruntowych milionów ton nawozów sztucznych i innych chemikaliów. I z tych, wyżej wymienionych powodów, w rzekach i w zbiornikach wodnych nie ma tej ekologicznie czystej wody, a znajduje się totalny syf. I znajdzie się taki debilowaty radny, który gra w tę samą trąbkę, co równie debilowaci ekolodzy. Niech pojedzie w taki świętojański wieczór (wieczór Kupały) gdzieś na wieś do mieszkańców takiej wsi. Tam takiego debila szubko nauczą rozumu przy pomocy wideł, a jeszcze w dodatku wrzucą debila do wody i każą debilowi zjeść te antyekologiczne wianki. Źródło komentarza: Wianki na Wolbórce, polityczna szpilka i rzeka, która naprawdę woła o pomoc Autor komentarza: wermen Treść komentarza: Nie Źródło komentarza: Prawomocny wyrok za tragedię na Mostowej. 16,5 roku więzienia dla kierowcy, który zabił dwie siostry Autor komentarza: Ajdejano Treść komentarza: Końcowe pytanie w tym materiale powyżej, to jest pytanie retoryczne, czyli bez odpowiedzi. Dlaczego bez odpowiedzi? Bo w tej sprawie nie zajmie stanowiska nikt: samorządowi krętacze-bonzowie, sąd i wszyscy inni samorządowi i rządowi oszuści, którzy tzw. elektorat wyborczy, czyli zwykłych ludzi, idących do wyborczych urynałów, traktują jak przygłupiastych baranów. Źródło komentarza: Ponad 202 tysiące ze szpitala i dieta radnej. Ile pieniędzy powinna zwrócić Paulina Socha? Autor komentarza: sb Treść komentarza: Szkoda, że Wojewoda nie może przyjrzeć się niektórym pracownikom szpitala co do ich stawek stawek godzinowych i ich godzin pracy. Źródło komentarza: Kolejni radni pod lupą wojewody? Pytania o miejskie spółki, szpital i prawo do mandatu Autor komentarza: kierowca Treść komentarza: Piszecie wyrok niski bo zgineły dwie osoby a co powiedzie na wypadek Majchszaka na A1 gdzie spaliły się 3 osoby i grozi mu 8 lat. To jest nie sprawiedliwe. Źródło komentarza: Prawomocny wyrok za tragedię na Mostowej. 16,5 roku więzienia dla kierowcy, który zabił dwie siostry
Reklama
Reklama

Napisz do nas

Zachęcamy do kontaktu z nami za pomocą formularza. Możecie dołączyć zdjęcia i inne załączniki. Podajcie swojego maila ułatwi to nam kontakt z Wami
Reklama