Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 23 kwietnia 2024 08:37
Reklama
Reklama Makaron Czaniecki - konkurs

NIK zainteresował się ciepłem tomaszowian

Najwyższa Izba Kontroli, delegatura w Łodzi, przeprowadziła w ubiegłym roku kompleksową kontrolę, której tematem był "rozwój efektywnych systemów ciepłowniczych". Obejmujące 30 stron wystąpienie pokontrolne zawiera ocenę tworzenia strategii, realizacji programów i nadzoru nad procesami rozwoju lokalnego systemu ciepłowniczego. Kontrola dotyczyła działań latach 2016-2021 z uwzględnieniem dowodów i faktów wykraczających poza ten okres ale mających wpływ na kontrolowaną problematykę. Z podsumowania wynika, że NIK pozytywnie ocenia działania miasta w tym nadzór nad funkcjonowaniem lokalnego systemu ciepłowniczego

75% ciepła sieciowego pochodzi z miejskiej ciepłowni

Sieć ciepłownicza dominuje w całkowitym bilansie zaopatrzenie w ciepło mieszkańców Tomaszowa Mazowieckiego, mimo, że wciąż wysoki odsetek stanowią indywidualne piece na opał stały zainstalowane w domach jednorodzinnych. Zgodnie z przeprowadzoną w 2019 roku inwentaryzacją 69 procent pieców zasilanych było węglem, natomiast 24% gazem. Spisu dokonano na potrzeby wniosku o dotacje z rządowego programu "Stop Smog". Wskazano, że tomaszowianie wykorzystują łącznie 5300 indywidualnych źródeł ciepła. 

W naszym mieście 75 procent ciepła systemowego pochodzi z Zakładu Gospodarki Ciepłowniczej. Przy czym kotłownia przy ulicy Wierzbowej nie spełnia wymogów systemu efektywnego. Wyposażona jest w pięć kotłów opalanych węglem kamiennym o mocy 58MW. Kotły posiadają systemy odpylające.  Spółka przez kilka lat dynamicznie rozwijała sieć. Liczba przyłączonych obiektów wzrosła z 356 w 2015 roku do 444 w roku 2020. Przez pięć lat wydano łącznie 121 pozytywnych decyzji przyłączeniowych. 

W Tomaszowie Mazowieckim, źródłem ciepła systemowego jest także kotłownia Spółdzielni Mieszkaniowej Przodownik zlokalizowana przy ulicy Zawadzkiej. Jej moc znamionowa to 37,32 MW. Zasilana jest 4 kotłami węglowymi. 

Łączna długość eksploatowanych sieci ciepłowniczych na koniec 2020 roku wyniosła 19,49 km. Zwiększyła się więc na przestrzeni 5 lat o blisko 4 kilometry. Podobnie zwiększyła się długość eksploatowanych przyłączy do budynków (z 13 do 17 kilometrów).

Najwyższa Izba kontroli pozytywnie odnosi się do dużego wzrostu udział sieci preizolowanych. Zwracając jednak uwagę na spore straty ciepła związane z przesyłem. Są one spowodowane głównie znaczną rozbudową sieci ciepłowniczej w osiedlach domków jednorodzinnych, gdzie przydomowe kotłownie są głównym źródłem zanieczyszczeń powietrza. Istotne znaczenie ma także przewymiarowanie sieci, obliczone na przyłączanie w przyszłości kolejnych odbiorców. 

Ciepło systemowe głównie do mieszkań

Wspomniana wyżej inwentaryzacja pokazała też relacje zastosowania różnych źródeł ciepła w zestawieniu z rodzajem odbiorców. Zwraca uwagę, że w sektorze mieszkalnym a 82,55% to zasilnie systemowe, czyli pochodzące z miejskich i osiedlowych sieci. Piece węglowe w mieszkaniach to już tylko 8,5%. 4 procent mieszkań ogrzewanych jest spaleniem drewna, 1,7 procenta ogrzewa się gazem ziemnym a tylko 0,25 olejem opałowym.

Inaczej sytuacja przedstawia się w budynkach użyteczności publicznej. Tutaj aż 53% to piece zasilane gazem,  a tylko 29% to ciepło sieciowe. 12 procent obiektów posiada ogrzewanie elektryczne a 4% kotłownie na węgiel kamienny. 

W sektorze przemysłowym i handlowym dominuje gaz ziemny. Ma on aż 64% udziału. Trudno się dziwić, bo gaz sieciowy nadal jest najtańszym paliwem, służącym do ogrzewania. 

NIK ocenia jakość powietrza

Pod względem oceny jakości powietrza Tomaszów Mazowiecki należy do strefy łódzkiej. W badanym okresie, w ramach dokonywanych przez Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska rocznych ocen jakości powietrza, uwzględniających kryterium ochrony zdrowia, strefa ta znalazła się w klasie C ze względu na przekroczenia dopuszczalnych stężeń pyłów PM2,5 oraz PM10, ozonu oraz benzo(a)pirenu. Sam obszar Tomaszowa to strefa A, który charakteryzuje się brakiem przekroczeń dopuszczalnych stężeń SO2, NO2, benzenu, CO, arsenu, kadmu i niklu w pyle PM10.

Według NIK najistotniejszy wpływ na jakość powietrza ma tzw. niska emisja, powodowana głównie indywidualnym ogrzewaniem gospodarstw domowych paliwami stałymi, a także ponadregionalne zanieczyszczenia gazowe i pyłowe pochodzące z dużych ośrodków przemysłowych, znajdujących się głównie na zachodzie od miasta. 

Kontrolerzy Izby zwracają jednak uwagę, że stężenie pyłów z roku na rok się zmniejsza. W roku 2015 zanotowano 42,6, a w 2020 już tylko 26,9. Liczba dni z przekroczoną dawką dobową spadła ze 100 do 26,9. Podobnie rzecz ma się w przypadku stężeń benzo(a)pirenu. 

Poprawa jakości powietrza ma kilka źródeł, Najważniejsze z nich to ciepłe zimy i mniejsza liczba dni, kiedy temperatura spada poniże 0 stopni Celsjusza. Kolejne to rozbudowa miejskiej sieci oraz programy ułatwiające wymianę tzw. kopciuchów. 

NIK nie stwierdza nieprawidłowości

Zdaniem kontrolerów Izby, którzy dokonali kompleksowej analizy dokumentów planistyczno - strategicznych w działalność władz miasta nie stwierdzono nieprawidłowości. W planowaniu energetycznym w Tomaszowie Mazowieckim uwzględniono potrzeby rozwoju efektywnego sytemu ciepłowniczego. Przeanalizowano szanse i zagrożenia dla tego rozwoju, a wyniki analiz wykorzystano przy wyznaczaniu kierunków dalszych działań. 

Miasto opracowało założenia do planu zaopatrzenia w ciepło i energię elektryczną i paliwa gazowe oraz na bieżąco je aktualizowało. Uwzględniono w nich uwarunkowania systemu ciepłowniczego i określono harmonogram zadań inwestycyjnych, zmierzających do ograniczenia źródeł niskiej emisji. 

Inspektorzy NIK zauważają mimo wszystko, że w dokumentach planistycznych nie w pełni określono możliwości wykorzystania alternatywnych źródeł energii i ciepła odpadowego z instalacji przemysłowych. Nie dokonano też pełnej oceny potencjału wytwarzania energii elektrycznej w wysokosprawnej kogeneracji oraz efektywnego energetycznie systemu ciepłowniczego.

NIK oceniając pozytywnie działania miasta wskazuje jednak, że przygotowując dokumenty strategiczne, jak na przykład Program Ochrony Środowiska przyjęto trudne do ustalenia wskaźniki monitoringu i ewaluacji. Problemem był fakt, że część wymienionych zadań realizowały podmioty zewnętrzne, takie jak spółdzielnie mieszkaniowe, powiat, czy przedsiębiorstwa prywatne i samorządowe. 40% założonych zadań nie zostało wykonanych. Wynikało to głównie z przyczyn ekonomicznych

Równocześnie inspektorzy NIK podkreślają, że realizowane przez miasto zadania związane z modernizacją sieci  były komplementarne i służyły minimalizacji zarówno wysokiej jak i niskiej emisji. 

NIK pozytywnie ocenił też nadzór nad funkcjonowaniem lokalnego systemu ciepłowniczego, mimo pogarszającej się  kondycji finansowej Zakładu Gospodarki Ciepłowniczej. We wnioskach czytamy, że Prezydent Miasta w sposób rzetelny prowadził monitoring wykonywania zadań przez Spółkę, a miasto określiło cele tworzenia efektywnego systemu ciepłowniczego. Z wystąpienia pokontrolnego jasno jednak wynika, że źródłem problemów finansowych są przede wszystkim ceny emisji CO2. Ani spółka ani miasto, bez skorzystania z funduszy z zewnątrz nie mają szans na poważne inwestycje w dywersyfikację źródeł ciepła. 

 

Polecamy także:

Od czerwca podwyżka cen ciepła. Chyba nie ostatnia. Wszystko wskazuje na to, że czeka nas prawdziwy wstrząs termiczny


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Ed 07.07.2022 21:41
Brakuje podnośnika do publikacji Ed

Brawopeasss 24.06.2022 15:09
1. Kotłowania Przodownika + kilka tysięcy członków mieszkań i lokali - jeden Prezes + jeden Wiceprezes ot cały Zarząd 2. Miasto = TTBS, ZGC, ZWIK itd dziesiątki prezesów i wice prezesów setki dyrektorów i różnej maści statystów Spóldzielnia na zero Miasto z dużym deficytem i dużym długiem Brawo państwowe i komunalne zarządzanie !

Reklama
Polecane
Zmiany w ProkuraturachJak rozwijać umiejętności miękkie i dlaczego są tak istotne dla kariery?O bezpieczeństwie Za PilicąKolejna impreza Automobilklubu przed namiPierwszy raz w naszym szpitaluZbrodnia w lesie w okolicach Smardzewic40 lat minęłoŚredniowiecze w SkansenieTHOMAS ANDERS WYSTĄPI W ARENIE LODOWEJLechia Tomaszów Mazowiecki - Bogdanka Arka Chełm 2:3Wśród najlepszych z biologiiZrozpaczeni rodzice błagają o pomoc
Reklama
„Burza” nad Pilicą „Burza” nad Pilicą Miejskie Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim serdecznie zaprasza na otwarcie wystawy „Burza” nad Pilicą. Wydarzenie odbędzie się 27 stycznia o godzinie 10 w Skansenie Rzeki Pilicy (ul. Modrzewskiego 9/11). Głównym moderatorem spotkania będzie Jakub Czerwiński, szerzej znany jako Irytujący Historyk. Wstęp wolny w godz. 10-12.Tego dnia w budynku skansenowej świetlicy wyeksponowana zostanie wystawa pamiątek związanych z historią 25. Pułku Piechoty Armii Krajowej z okresu II wojny światowej. Tam też będzie można zobaczyć m.in. sztandary, archiwalne zdjęcia, orzełki, opaski, hełmy, elementy umundurowania i wyposażenia wojskowego.Oddział 25. pp AK został sformowany w lipcu 1944 roku w Barkowicach Mokrych nad Pilicą na bazie oddziałów partyzanckich i dywersyjnych Inspektoratu Piotrkowskiego AK w ramach akcji „Burza”. Działał głównie w lasach koneckich i przysuskich do 9 listopada 1944, kiedy to został rozformowany jako oddział zwarty, z poleceniem prowadzenia dalszej walki małymi oddziałami.Warto zaznaczyć, że w oddziałach 25. pp AK służyło kilkudziesięciu tomaszowian na czele z dowódcą, majorem Rudolfem Majewskim ps. „Leśniak”, który obecnie jest patronem Jednostki Strzeleckiej 1002 w Tomaszowie Mazowieckim.W roku 2024 przypada 80. rocznica Akcji „Burza” i sformowania 25. Pułku Piechoty Armii Krajowej, stąd też pomysł na tematyczną wystawę w Skansenie Rzeki Pilicy. Eksponaty pochodzą ze zbiorów Fundacji Con Ignis z Piotrkowa Trybunalskiego. Organizatorem wydarzenia jest Miejskie Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim oraz Fundacja Con Ignis z prezesem zarządu Jakubem Czerwińskim.Wystawę będzie można oglądać do końca kwietnia 2024 r.Data rozpoczęcia wydarzenia: 27.01.2024
„Weselny toast” „Weselny toast”  „Weselny toast” to francuska komedia, na którą Miejskie Centrum Kultury w Tomaszowie Mazowieckim zaprasza 8 maja do sali kinowej KiTka przy ul. Niebrowskiej 50. Film zostanie wyświetlony w ramach cyklu Ale Kino i będzie to już ostatni seans przed wakacyjną przerwą. Początek o godz. 18. Jak można przeczytać w opisie filmu, w „Weselnym toaście” znajdziemy wszystko to, za co uwielbiamy francuskie komedie: romantyczną miłość, wigor, odrobinę nostalgii i cięty humor, którego ostrze łagodzi czułość, z jaką odmalowane są słabości bohaterów. Laurent Tirard („Facet na miarę”, „Mikołajek”), który wyreżyserował ten obraz, do komedii podszedł w świeży i oryginalny sposób, wplatając w nią elementy stand-upu. Pokazał, że męczące rytuały stają się znacznie milsze, jeśli choć trochę polubimy swoją rodzinę. A wtedy może nawet będziemy gotowi na założenie własnej.Główny bohater, 35-letni Adrien, jest neurotykiem i właśnie rozstał się z dziewczyną. Podczas rodzinnej kolacji zostaje poproszony o wygłoszenie toastu na weselu siostry. Czego będzie chciał życzyć młodej parze, gdy jego związek legł w gruzach? Czy wyjdzie ze strefy komfortu i będzie walczył o swoją miłość? Przekonacie się, przychodząc na film. Bilety w cenie 9 zł dostępne są w sekretariacie Miejskiego Centrum Kultury przy pl. Kościuszki 18 oraz przez serwis Biletyna.pl (https://biletyna.pl/film/Sala-Kinowa-KiTKA-Cykl-ALE-KINO-Weselny-toast/Tomaszow-Mazowiecki).Zapraszamy w imieniu organizatorów.Data rozpoczęcia wydarzenia: 08.05.2024
Reklama
Reklama
Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki zdrowotne z przędzy bawełnianej ze srebrem Skarpetki nieuciskające DEOMED Cotton Silver to komfortowe skarpetki zdrowotne wykonane z naturalnej przędzy bawełnianej z dodatkiem jonów srebra. Skarpety ze srebrem Deomed Cotton Silver mogą dzięki temu służyć jako naturalne wsparcie w profilaktyce i leczeniu różnych schorzeń stóp i nóg!DEOMED Cotton Silver to skarpety bezuciskowe, które posiadają duży udział naturalnych włókien bawełnianych najwyższej jakości. Są dzięki temu bardzo miękkie, przyjemne w dotyku i przewiewne.Skarpetki nieuciskające posiadają także dodatek specjalnych włókien PROLEN®Siltex z jonami srebra. Dzięki temu skarpetki Cotton Silver posiadają właściwości antybakteryjne oraz antygrzybicze. Skarpetki ze srebrem redukują nieprzyjemne zapachy – można korzystać z nich komfortowo przez cały dzień.Ze względu na specjalną konstrukcję oraz dodatek elastycznych włókien są to również skarpetki bezuciskowe i bezszwowe. Dobrze przylegają do nóg, ale nie powodują nadmiernego nacisku oraz otarć. Dzięki temu te skarpety nieuciskające rekomendowane są dla osób chorych na cukrzycę, jako profilaktyka stopy cukrzycowej. Nie zaburzają przepływu krwi, dlatego też zapewniają pełen komfort przy problemach z krążeniem w nogach oraz przy opuchnięciu stóp i nóg.Skarpetki DEOMED Cotton Silver są dostępne w wielu kolorach oraz rozmiarach do wyboru.Dzięki swoim właściwościom bawełniane skarpetki DEOMED Cotton Silver z dodatkiem jonów srebra to doskonały wybór dla wielu osób, dla których liczy się zdrowie i maksymalny komfort na co dzień.Z pełną ofertą możecie zapoznać się odwiedzając nasz punkt zaopatrzenia medycznegoTomaszów Mazowiecki ul. Słowackiego 4Oferujemy atrakcyjne rabaty dla stałych klientów Honorujemy Tomaszowską Kartę Seniora 
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Napisz do nas
Reklama
News will be here
Reklama
Reklama
Reklama
News will be here
Reklama