Czy możemy zapobiec suszy? Tomaszów w strefie zagrożenia 

  • 08.03.2020, 23:57 (aktualizacja 09.03.2020, 08:01)
  • Mariusz Strzepek
Czy możemy zapobiec suszy? Tomaszów w strefie zagrożenia
Pytanie, jakie postawiono w tytule nie było jedynym, na które odpowiedź próbowali znaleźć zaproszeni przez prezydenta Marcina Witko goście. Niedobory wody stają się poważnym problemem dla całego województwa łódzkiego. Tomaszów Mazowiecki nie jest od nich wolny. Jesteśmy uzależnieni nie tylko od łódzkiego dostawcy, ale również od zmieniającego się w zastraszającym tempie, klimatu. Do tego w okolicach naszego miasta znikają, miesiąc po miesiącu, całe hektary drzew. Nie jest dobrze

loadingŁaduję odtwarzacz...

Kongres rozpoczął się punktualnie o godz. 15. Jego głównym punktem był panel dyskusyjny zatytułowany „Czy możemy zapobiec suszy?”. Wśród prelegentów znaleźli się: Joanna Kopczyńska ‒ zastępca prezesa Wód Polskich ds. zarządzania środowiskiem wodnym, Paweł Sałek ‒ doradca Prezydenta RP ds. klimatu, Artur Michalski ‒ zastępca prezesa Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Krystian Szczepański ‒ dyrektor Instytutu Ochrony Środowiska, Kazimierz Perek ‒ dyrektor RDOŚ w Łodzi, mecenas Jędrzej Bujny ‒ prawnik specjalizujący się w tematyce komunalnej, a także Tomasz Duda ‒ dyrektor techniczny Zakładu Wodociągów i Kanalizacji w Skierniewicach.

W ostatnim czasie mamy znaczące zmiany klimatu, niekorzystne dla zasobów wodnych. Dobrze jest zabezpieczyć mieszkańców i w miarę wcześnie dyskutować o problemie, by nie zostali oni pozbawieni dostępu do najważniejszego z dóbr, jakim jest woda - mówił gospodarz konferencji, prezydent Tomaszowa Mazowieckiego, Marcin Witko

loadingŁaduję odtwarzacz...

- Chciałbym zwrócić uwagę na jeden bardzo istotny fakt. Znajdujemy się w Tomaszowie Mazowieckim, który jest dobrym przykładem samorządu, jaki kilka lat temu, postanowił się zająć kwestią zagospodarowania "deszczówki". I to w czasach kiedy na ten temat jeszcze mało się mówiło, a wody opadowe traktowane były przez ustawodawcę, jako ściek. Skutkowało to wprowadzeniem opłat. Samorządów, które odważyły się na taki krok przed rokiem 2017 zbyt wiele nie było. Teraz ta sytuacja trochę się zmienia. Nie stać nas na marnotrawienie wody - mówił na temat wód opadowych i suszy mecenas Jędrzej Bujny. 

Joanna Kopczyńska ‒ zastępca prezesa Wód Polskich ds. zarządzania środowiskiem wodnym mówiła o instrumentach prawnych i finasowych, które są wykorzystywane do przeciwdziałania zjawisku suszy. Podkreślała, że jest w Polsce spora grupa niedużych miejscowości, które nie radzą sobie z gopodarką wodno ściekową. Nie potrafią zaplanować modernizacji sieci, zapewnić dostępu do wody dla swoich mieszkańców na kolejne 25-30 lat. Wiceprezes wyjaśniała też w jaki sposób weryfikowane są taryfy cenowe przedstawiane przez spółki wodociągowe. Wody Polskie prowadzą także działalność edukacyjną, informującą w jaki sposób kalkulowana jest cena wody dostarczanej do gospodarstw domowych. W cenie nie znajduje się opłata za samą wodę a jedynie koszt usługi jej dostarczenia do domostw. 

Poważną kwestią jest brak wody, który możecie Państwo zaobserwować. Akurat województwo łódzkie jest szczególne, ponieważ przebiega tutaj wododział między Odrą a Wisłą.  Istnieje też bardzo duża presja ze strony rolnictwa. Szacuje się, że pod tą presją znajduje się 59 procent zasobów wody w województwie. Działań przeciwsuszowych na tym terenie więc musi być zaplanowanych bardzo dużo. 

Joanna Kopczyńska mówiła też o wprowadzonych opłatach za tzw. utraconą retencję. Dotyczą one podmiotów dysponujących dużymi powierzchniami dachów. Celem tej opłaty jest impuls do gromadzenia wody. Opłata maleje razem z wprowadzeniem rozwiązań obejmujących gromadzenie wody deszczowej. Zdaniem wiceprezes Wód Polskich jest to forma przygotowań do okresów niedoboru wody. 

- Łódzkie jest w trudnej sytuacji. Stąd też w marcu poddpisaliśmy umowę na rewitalizację zbiornika Jeziorsko. Mamy też inne plany inwestycyjne. Są to prace utrzymaniowe "Bzura - Pilica", Są też plany dotyczące Zalewu Sulejowskiego. Razem Wody Polskie na ten cel przeznaczą 130 milionów złotych, z czego 44 pochodzić ma z Regionalnego Programu Operacyjnego. Nie mamy natomiast wpływu na to, co się dzieje w poszczególnych gminach. Chodzi mi głównie o gospodarkę ściekową. Substancje biogenne dostające się do wód powodują ich zakwity siniczne i inne. O wodzie zawsze należy myśleć w sposób kompleksowy. 

Paweł Sałek ‒ doradca Prezydenta RP ds. klimatu, a równocześnie radny samorządu wojewódzkiego mówił m.in. o konwencji dotyczacej przeciwdziałaniu pustynnieniu, którą ratyfikowała Polska oraz o innych aktach prawnych przyjętych przez Unię Europejską. 

loadingŁaduję odtwarzacz...

Na kolejnej stronie dowiesz się co takiego stanie się w najbliższym czasie z Placem Kościuszki. 

Mariusz Strzepek

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (16)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

KL
KL 10.03.2020, 08:48
Jacy wy wszyscy kulturalni i sami dobrovzyncy.A faktycznego problemu Tomaszowa nie widza.Miasto tak samo umiera jak umieraja drzewa.Ciechocinek nad Pilica malymi krokami idzie do nas.Mlodzi Madrzy uciekaja.2/3 populacji to SENIORZY.BRAWO
MAKU
MAKU 08.03.2020, 23:53
Zdecyduj sie czy był to kongres czy konferencja ? Mariusz, to robi jednak różnicę
varan
varan 08.03.2020, 18:15
" Kolejny element to parki kieszonkowe. Jest to wykorzystanie przestrzeni dla odpowiednich nasadzeń." Taki swego rodzaju kieszonkowy park z samosiejek u zbiegu Niskiej z Nowym Portem wycięto w ubiegłym roku i "zabetonowano biedronką" !
Zamiast zbudować łącznik Głowackiego-Antoniego z dużą ilością drzew teren zabetonowano innym supermarketem.
Kolejne miejsca do zabetonowania czekają wzdłuż nowej drogi na Łazisko - oby się nie doczekały.
Po co organizować takie pogaduszki, skoro miasto je organizujące działało, działa i jestem przekonany że jeszcze długo będzie działać wbrew przesłaniom które z nich płyną.
Nie zdziwię się jeśli za jakiś czas miasto za zorganizowanie tej konferencji zostanie nagrodzone jakimś "ekologicznym dyplomikiem" i wszyscy będą zadowoleni. A o fakcie, że w tym czasie zabetonowane zostaną kolejne hektary, a setki drzew trafią do tartaku nikt się nawet nie zająknie.Taaa
Taaa 08.03.2020, 18:37
O coś nowego? Wcześniej ponoć to miało ruch paraliżować :) tereny zielone trzeba tworzyć mądrze
Kuba
Kuba 08.03.2020, 15:53
Dlatego tysiące młodych tomaszowian ucieka z tego miasta. Kopalnia piasku robi wycinki lasu i okopuje Tomaszów wielkim łukiem od południa, potężne rowy po piasku są już doskonale widoczne z kosmosu.
Taaa
Taaa 08.03.2020, 21:17
I to przez to uciekają młodzi? A nie przez to, ze przez lata środki centralne i unijne były pakowane w ośrodki wojewódzkie przez co teraz inne miasta nie maja szans i będą się wyludniac dalej?
Ajdejano
Ajdejano 08.03.2020, 15:49
Do "Ja" na różowo: niech mi pan zacytuje chociaż jeden fragment czyjejkolwiek wypowiedzi o zamierzonych przeciwdziałaniach, oczywiście - nie suszy, ale SKUTKOM suszy.

Przypominam: każda zmarnowana kropla wody to nie jest pogłębianie suszy. Dlaczego ? Bo ta cholerna kropla: albo wyparuje (zasila chmury), albo wsiąknie do ziemi (zasili wody gruntowe).

Próbuję dotrzeć do wielu mózgów z informacją, że my ludzie nie mamy ŻADNEGO wpływu na suszę (to jest zjawisko atmosferyczne, zupełnie niezależne od nas), natomiast możemy niwelować SKUTKI tej suszy.
Ajdejano
Ajdejano 08.03.2020, 14:53
Przeczytałem materiał powyżej i wysłuchałem tego ogólnego pier..... tych ludzi z partyjnymi nalepkami na głowie. Wnioski z tej "konferencji" : właściwie - jakie ?! Trzeba zakręcać i najlepiej myć się pod prysznicem, a nie w wannie.
Nie chciało mi się wysłuchać do końca mojego kolegi (Pan wie o kogo chodzi), bo też pier....takie ogólne farmazony (jak wszyscy).

PS. Ciekawe: kto był inicjatorem tej ustawki.
Ja
Ja 08.03.2020, 14:56
To bardzo słabo pan słuchał. Albo nie rozumie tego.
Neonówka
Neonówka 08.03.2020, 13:37
Jak to jest planowane i zażądzane? Wydano kasę na rewitalizację pl Kościuszki a teraz znowu na zmiany? Do roboty a nie głupoty!
No tak
No tak 08.03.2020, 14:58
Poprzednicy zatwierdzili taki plac - przez 5 lat płacz i lament - ze zle, ze nie tak, ze beton. Chcą teraz coś z tym zrobic, bo już mogą - zle. Boże ludzie! Ogarnijcie się bo to jest przerażajace.
Neonówka
Neonówka 09.03.2020, 07:30
Jesteśmy ogarnięci. Jest źle a będzie jeszcze gorzej. Przykład,, nowej,, betonowej przystani PCK, planowanie,,, beton w głowach, beton wszędzie. Wycinka drzew...
WuPe
WuPe 05.04.2020, 23:40
Na tym się zarabia;-)
AS
AS 08.03.2020, 13:16
Pan Salek był w Tomaszowie? Może zauważył banner który wisi na jednej ze stacji benzynowych od wyborów do europarlamentu, które odbywały się prawie 2 lata temu? Chyba pora zrobić z tym porządek. Przepraszam za OT ale nie mogłem się powstrzymać.
kamson
kamson 10.03.2020, 08:03
Pan Paweł Sałek jest dobrym samorządowcem- zna tematykę klimatu i środowiska. Ponadto obserwując jego osobę w programach publicystycznych odnoszę wrażenie że mówi rozsądnie, spokojnie i są to słowa przemyślane. Jeżeli chodzi o baner rzeczywiście można było by już usunąć choć mi osobiście to nie przeszkadza :-)

Pozostałe