Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 26 września 2022 09:18
Z OSTATNIEJ CHWILI:
Reklama

Prawym okiem: po nich tylko spalona ziemia

W samorządach funkcjonują od lat osoby, które można śmiało określić mianem "niezatapialnych". Osoby, które narobią bałaganu w jednym miejscu, przesuwane są na inne stanowiska. Nikt nie zwraca uwagi na kompetencje, fachowość, czy dotychczasowe "osiągnięcia" zawodowe. Liczy się przynależność do konkretnej partyjnej grupy interesów, by raz za razem czuć się wybitnym i niezastąpionym specjalistą. Ludzie ci są radnymi, urzędnikami wyższego szczebla, dyrektorami i prezesami samorządowych spółek. Co ciekawe w prywatnym biznesie nie sprawdzają się i nikt ich nie chce, a jak już któreś z nich trafi w "ręce prywaciarza" szybko ucieka do nawet gorzej płatnej ale samorządowej albo państwowej roboty. Tu przecież nikt nikogo nigdy nie rozlicza, bo to albo kolega z partii albo koalicjant. Może być też koleś od kielicha, bo i takie przypadki również w tomaszowskich realiach wcale do rzadkości nie należały.
Prawym okiem: po nich tylko spalona ziemia

Kilka lat temu głośna była sprawa podwójnego opłacenia budowy fragmentu ścieżki rowerowej w kierunku do Spały, którą to inwestycję realizował Powiat Tomaszowski. Wykonawca pieniądze zgarnął a następnie zniknął najprawdopodobniej na Antypodach, gdzie krótkie ramie polskiego wymiaru sprawiedliwości go dosięgnąć nie może.



Nie tylko złodziej nie poniósł żadnej odpowiedzialności. Zatroszczono się o to, by sprawę jak najszybciej wyciszyć. Metoda jak zawsze ta sama, główne osoby dramatu znikają z pola widzenia, a sprawą dalej zajmuje się prokuratura. Nikt już nie komentuje a wszelkie pytania zbywa się milczeniem.

 

Czytaj: Rowerowy przekręt
Chyba nikt nie ma wątpliwości, że odpowiedzialność za samorządowe finanse ponosi skarbnik, nie tylko odpowiedzialność prawną ale również dyscyplinarną i zawodową. Jego przełożony powinien ponosić natomiast odpowiedzialność polityczną. W tym konkretnym przypadku postanowiono jednak rozstać się z powiatową skarbniczką, którą była wówczas związana z PSL-em Teresa Głębowska, w sposób polubowny. Przyjęto jej rezygnację i sprawę ścieżki uznano za zamkniętą.

Byłą skarbniczką w niemal ekspresowym tempie zaopiekowali się koledzy a właściwie koleżanka z PSL, która została wójtem w gminie Rokiciny. Tak więc skarbniczka powiatowa, która ponosi odpowiedzialność za utratę przez samorząd blisko 1,5 miliona złotych, zabrała się za zarządzanie finansami gminy.

 

Efekt tego zarządzania mogliśmy poznać w połowie ubiegłego roku, kiedy to Regionalna Izba Obrachunkowa w Łodzi przeprowadziła kompleksową kontrolę gminnych finansów. Jej wyniki były porażające. Media w tej sprawie milczały. Dlaczego? Samorządowcy z Rokicin twierdzą, że wyniki kontroli przed nimi skrywano z uwagi na zbliżające się wybory. 

 

Raport RIO to 12 stron zarzutów obejmujących nieprawidłowości w sferze ewidencji księgowej i sprawozdawczości, dochodów z tytułu podatków, dochodów z majątku,  wydatków na realizację zadań zleconych na podstawie umowy jednostkom spoza sektora finansów publicznych, majątku Gminy i inwentaryzacji, wydatków osobowych, udzielenia zamówienia publicznego dotyczącego zadania pn. „Uporządkowanie gospodarki ściekowej w Gminie Rokiciny. Budowa przydomowych oczyszczalni ścieków na terenie Gminy Rokiciny”,  udzielenia zamówienia publicznego dotyczącego zadania pn. „Ochrona środowiska naturalnego w Gminie Rokiciny poprzez wykorzystanie odnawialnych źródeł energii. Wykonanie kotłowni wraz z instalacjami c.o. i c.w.u. w oparciu o odnawialne źródła energii dla świetlic wiejskich w Łaznowskiej Woli i Nowych Chrustach”, wydatków ponoszonych na wynagrodzenia dla nauczycieli.

 

Zarzuty te obciążają oczywiście nie tylko samą skarbniczkę ale byłą wójt Barbare Robak, aktualnie pełniącą funkcję członka Zarządu Powiatu Tomaszowskiego. 

 

 

Kontrolerzy RIO stwierdzili m.in. przypadki zaniechania przez Skarbnika Gminy złożenia na  fakturach podpisu na dowód dokonania wstępnej kontroli oraz fakt niebieżącego ewidencjonowania operacji gospodarczych związanych z zaciągniętymi zobowiązaniami, zapisy księgowe dokonywane były z naruszeniem zasady chronologii.

 

Okazuje się, że w Urzędzie Gminy Rokiciny nie była przestrzegana zasada ciągłości. Stany kont bilansowych 080 i 221 na dzień zamknięcia, tj. na dzień 31 grudnia 2012 roku nie odpowiadały stanowi tych kont na dzień otwarcia następnego roku obrotowego, tj. na dzień 1 stycznia 2013 roku.

 

RIO podkreśla, że jest to poważny błąd, ponieważ zgodnie z art. 5 ust. 1 w zw. z art. 13 ust. 5 ustawy o rachunkowości, przyjęte zasady (politykę) rachunkowości należy stosować w sposób ciągły, dokonując w kolejnych latach obrotowych jednakowego grupowania operacji gospodarczych.

 

Analiza sprawozdań  budżetowych wykazała, że kwoty w części dotyczącej skutków finansowych decyzji wydanych przez organ podatkowy na podstawie ustawy Ordynacja podatkowa, w zakresie umorzeń zaległości podatkowych w podatku od nieruchomości i w podatku od środków transportowych zostały wykazane w nieprawidłowych wysokościach, wskutek pominięcia w ww. sprawozdaniu kwot umorzonych odsetek.    

Już same te błędy wskazują na absolutny brak kompetencji osób pełniących najważniejsze funkcje publiczne w gminie Rokiciny. To oczywiście jeszcze nie koniec.

 

Urzędnicy Gminy potrafili na przykład nie wprowadzić do ewidencji otrzymanej nieodpłatnie nieruchomości i w sposób wadliwy dokonać umorzenia środków trwałych, naruszając przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

 

Samorząd realizował zadanie inwestycyjne pn. „Uporządkowanie gospodarki ściekowej w Gminie Rokiciny. Budowa przydomowych oczyszczalni ścieków na terenie Gminy Rokiciny”. Kontrolerzy RIO wskazują szereg niezgodności z ustawą regulującą procedury zamówień publicznych.

 

RIO podkreśla, że

 

... przedmiotu zamówienia nie można opisywać w sposób, który mógłby utrudniać uczciwą konkurencję. Uzależnianie zgodności oferty z treścią specyfikacji istotnych warunków zamówienia od zaakceptowania przez projektanta rozwiązań równoważnych, na etapie prowadzonego postępowania, mogło przyczynić się do sytuacji kwalifikowanej, jako utrudnianie uczciwej konkurencji.

 

Zauważając przy okazji:

 

... w rezultacie czynności kontrolnych stwierdzono, że podmiot, który wykonał dokumentację projektową złożył także ofertę w omawianym postępowaniu. Istnieje zatem uzasadnione przypuszczenie, że wymaganie przez zamawiającego akceptacji ze strony projektanta rozwiązań równoważnych na etapie oceny ofert, mogłoby spowodować wydanie przez niego negatywnej opinii, w związku z interesem gospodarczym związanym z prowadzoną przez niego działalnością. 

 

Kolejną inwestycją budzącą wątpliwości było wykonanie kotłowni wraz z instalacjami c.o. i c.w.u. w oparciu o odnawialne źródła energii dla świetlic wiejskich w Łaznowskiej Woli i Nowych Chrustach. Stwierdzono tu przypadki opisywania elementów przedmiotu zamówienia poprzez nieuzasadnione wskazywanie konkretnych producentów lub nazw rodzajowych związanych z konkretnym producentem, w treści dokumentacji projektowej zamieszczonej na stronie internetowej zamawiającego, stanowiącej integralny element specyfikacji istotnych warunków zamówienia. Co ciekawe gmina zawarła umowę z wykonawcą w dniu 24 maja 2012 roku, natomiast ogłoszenie o udzieleniu zamówienia zamieszczono w Biuletynie Zamówień Publicznych w dniu 13 czerwca 2012 roku.

 

RIO w swoim wystąpieniu umiwściło też szereg zaleceń dla wójta. Publikujemy je tutaj

 

 

 


Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
mieszkaniec 20.02.2015 04:41
A ile pieniędzy zmarnowano na chodnik na ul. Reymonta.Za to ktoś powinien siedzieć . Tam przecież nawet 2 samochody nie mogą się wyminąć a kostka wpada do rowu. I po co ten rów w ogóle zostawili ...

mary 26.02.2015 19:23
Klepacz i jego spółka powinni za to bęknąć

TM 15.02.2015 19:47
Tylko patrzeć jak szkoły tomaszowskie ponadgimnazjalne będą nieudolnie (znów) zarządzane przez byłą panią wójt, wybitną działaczkę PSL - mierna, ale wierna? W niedzielę przegrywa w II turze wybory na wójta, a na drugi dzień już członkiem zarządu! To jest dopiero OPERATYWNOŚĆ!!!

Ajdejano 15.02.2015 15:33
Do kadrowej: jak znam te powiatowe układziki - to w dalszym ciągu, jednym z głównych, układających klocki w powiecie z ramienia buractwa z psl, jest nasz Jureczek - teściu. A zięciu - niech się jeszcze trochę pouczy układzikowego mistrzostwa teściunia. Taki jeden teść w rodzinie - to skarb dla całej rodziny !!! Jeszcze dużo czasu minie, znim zięciu może myśleć o pomaganiu teściowi w powiecie, a może nawet o zrobieniu teściowi koło pióra.

SWÓJ 15.02.2015 19:52
Sekretarz, to pewno Jerzy Kowalczyk, a zięć to przewodniczący rady powiatu Piotr Majchrowski, już posadkę ma przecież, jak większość z PSL jako kierownik KRUS-u.

kadrowa 15.02.2015 12:41
Dla ścisłości to chyba zięć pomaga teraz teściowi? :)

Ajdejano 15.02.2015 12:06
Do wpisu nr 43: dziewczyno - Jurek skretarz jest jak taka ruska zabawka tzw. "Wańka-wstańka" . Obojętnie jak ją położysz - zawsze (jak kot) wstaje na nogi. A przy okazji - dlaczego nie pomóc zięciowi ? Facet jest zaradny i ja jego rozumiem. 99,9 % samorządowych "działaczy-układowców& quot; tak by zrobiło. To dlaczego on ma być tym odmieńcem ? I Ty piszesz o jakiejś "karygodnej etycznie pośredniej zależności słuzbowej" ?! Jakby zrobił inaczej - to chyba bym mu ręki nie podał (bo znam go dobrze). A już nie powiem, co by mu zrobiła rodzina - na czele z zięciem, córką, itp., itd. Wyprowadzka z domu - na 100% !!!

Ajdejano 15.02.2015 11:50
Do wpisu nr 41: jak się jest z "układu" - to takie idiotyczne wpisy jak moje - jednak wkur...... - co? "Miszczu" - my piszemy o Gminie Rokiciny a nie i innych (może jeszcze - o w szytkich w Polsce - co?) gminach. A Ty - "miszczu" z układu chcesz mi wmówić, że przecież wszyscy robią błędy i wszyscy są do dupy - więc wszystkim mamy odpuścić ?!?! Czyli, że ".....sory, teraz taki mamy klimat" ?! Przecież i p. wójt-Basieńka (na fejsbuku napisała SGH w Warszawie) i p. skarbnik-Terenia - to panie MAGISTER - ekonomistki ! Kwiat i ostoja powiatowego partyjnego ruchu ludowego ! Zgodnie z Twoimi sugestiami - to już mój 11-ty raz.

KOS 15.02.2015 09:58
Drogi Ajdejano, ty tylko umiesz pisać głupoty w koło to samo. Myślisz, ze jak napiszesz dziesięć razy to samo, to wniesiesz coś nowego do tematu??> Jesteś bardzo zakompleksionym człowiekiem. Skoro znasz rozwiązania wszystkich problemów to pomóż wójtowi w Rokicinach, bo jak to sam określiłeś "... to duże ryzykanctwo ..." podaj z pięć nazwisk skarbniczek aby mógł sobie wybrać. A tak, poza piszesz ciągle o protokole RIO w Gminie Rokiciny, myślałem, że jesteś choć trochę inteligentny i po przeczytaniu protokołów z innych gmin to ten temat zakończysz (podałem Ci nawet link - należny na niego kliknąć aby się otworzył). A jak w swojej odpowiedzi po raz kolejny będziesz mnie obrażał, bo tylko do tego twoje wypowiedzi się sprowadzają, to używaj trochę mniej wulgaryzmów :)

rfnrokiciny 14.02.2015 22:13
Zapowiadają się ciekawe 4 lata.Niespełna po 3 miesiącach nowy wójt Rebzda zatrudnił pana Klepacza (byłego wójta) a tak się zarzekal pan Rebzda,że zatrudniać go nie będzie i że należy zlikwidować zbędne stanowiska pracy co zarzucał pani Robak.Stanowisko podatkowe juz obsadzone kolejne to księgowa w ZOEAS.Jakie będzie następne żeby wprowadzić swoich ludzi czy też tych którzy z polecenia muszą być zatrudnieni w urzędzie gminy w Rokicinach? I kto tu jest marionetką???

Ajdejano 14.02.2015 19:04
Do JDM: w Gminie Rokiciny ze "swoimi" kadrami mają kłopot. Potwierdzeniem tego może być fakt, że nowy wójt pozostawił na stanowisku skarbnika gminy tę naszą Terenię, słynną z podwójnego wypłacenia w starostwie należności za ścieżkę rowerową do Spały i bohaterkę protokołu pokontrolnego RIO w poprzedniej kadencji p. wójt Rokicin - równie słynnej Basieńki. Pozostawienie skarbniczki z poprzedniej kadencji, w dodatku z takim protokołem pokontrolnym - to duże ryzykanctwo obecnego wójta. No - ale to już jego kłopot. Z powyższego wynika, że nie tylko mieszkańcy Gminy Rokiciny mają kłopot z kadrami, ale może większy kłopot ma partia buraków z naszego powiatu. Te dwie słynne panie (obydwie z tytułami MAGISTRA) - to przecież kwiat ludowców naszego powiatu !!!

14.02.2015 15:16
Zastanawiam się tylko jak mieszkańcy Gminy Rokiciny wybrali w poprzedniej kadencji taki "desant"? Swoich lepszych naprawdę nie mieli?

Brytan 13.02.2015 16:48
No nie da się ukryć że w gminnie rokiciny jest straszna korupcja, mieszkam tu od zawsze i z tegą co pamiętam gdy jedna pani z gminny odchodziła na jej miejsce wskakiwała, córka, kuzynka etc. kompletnie bez kompetencji do wykonywania zawodu a przez ostatnie 20 lat jedyna inwestycja gminny to postawienie amfiteatru bo świetlice wiejskie to jedna wielka pomyłka koszty rzędu 921 tyś w tym około 320tyś na kotłownie z piecem na pelet i ogrzewaniem z nawiewów to juz naprawde przesada, wyposazenie swietlicy obejmowalo tylki kilka kiepskiej jakosci przyżądów do cwiczen, cieknący dach, i tragiczna praca ekipy remontowo budowlanej, odpadające płytki i ogólnie grzyb na ścianach to tylko niekture rzeczy które pamiąetam. Wiec wcale mnie niedziwi to że są jakieś uchybienia

Ajdejano 13.02.2015 12:57
Do wpisu nr 35: wychodzi na to, że jesteś - koleś - starym, cwaniackim grzdylem i wydaje ci się, że twoje wypociny mogą kogokolwiek wyprowadzić z równowagi. Na twoje wypociny z wpisu nr 35 , zacytuję ci twoje wcześniejsze wypociny z wpisów nr 24 i 25: "Każda kontrola ma za zadanie pokazanie nieprawidłowości w celu ich naprawy. Kontrole RIO, obejmują swym zasięgiem część finansową gminy. Nie da się pracować aby nie popełniać błędów - nie znam żadnego samorządu, a wynika to z faktu często zmieniającego się prawa i interpretacji." Czyli - co ? Tłumaczysz to wyeliminowane w wyborach bezmózgowie z Gminy Rokiciny ?! Bo takie durnowate prawo wymyślili twoi ulubieńcy, czyli koalicjanci z PO - PSL ?! " Drogi Marku, za nami wybory samorządowe niespełna 3 miesiące temu, dlaczego Pan oraz Ci kompetentni, fachowi mniej alkoholowi nie wygraliście tych wyborów wreszcie byłoby normalnie. " Czyli - co ?! Ludzie są sami sobie winni, że wybrali twoich ulubionych ćwoków z psl i po ?! NO - gratulacje w podejściu do społecznych spraw. Typowy, układzikowy, lokalny ćwok !

ręce opadają :) 12.02.2015 21:10
do wpisu 33. Ajdejano spokojnie, tak to już jest, politycy sumienia nie mają - sprawa oczywista. Albo mają, jak potrzeba zrobić z niego użytek dla własnej potrzeby. Niezwykle łatwo podejmuje się nieodpowiednie decyzje, błędne a czasami ryzykowne - wtedy, gdy obraca się pieniędzmi nie z własnej kieszeni. Gdyby była jakakolwiek odpowiedzialność to może takie bezmózgi by nie pchały się do "żondzenia". Słoma z butów wystaje i nic poza tym. Tak jak autor artykułu zaznaczył na wstępie, niejednokrotnie do koryta za wszelką cenę pchają się ci co im w biznesie osobistym nie pykło. Ja się pytam co może treściwego wnieść do pracy samorządu (zarządzania kilkudziesięcio/kilkuset tysięcznym miastem/powiatem) chłopek lub babka która nie potrafiła zarządzać kilkoma osobami we własnym biznesie. Paranoja - a najlepsze jest to, że wyborcy choć powszechnie wiedzą o tym - i tak głosują na tych co zwykle. Tu przydałaby się partia jak za Piłsudskiego – "Panie Marszałku, a jaki program tej partii?" - zapytał hrabia Skrzyński. – "Najprostszy z możliwych. Bić kur...y i złodziei, mości hrabio".

Ajdejano 12.02.2015 20:08
Do wpisów nr 24 i 25: jak ty - cwaniacki kolesiu - piszesz, że teraz mamy "taki klimat", czyli takie samorządowe niekompetentne dno, które funkcjonuje wszędzie i które nie potrafi zrozumieć przepisy, na których pracuje - i wg ciebie, obecnie, to już jest normalka i to trzeba zaakceptować (???). Ponadto, jesteś na tyle bezczelny, że jeszcze potrafisz ironizować z "marka" . Z tych twoich wypocin wyłania się obraz takiego właśnie lokalnego-wsiowego niby partyjnego cwaniaczka, który świetnie czuje się w takim wsiowym-lokalnym-partyjnym bezmózgim półświatku. Właśnie, dzięki coraz szerzej rozlewjącej się takiej wsiowej-partyjnej (właściwie -partyjniackiej) miernocie, mamy funkcjonujące takie indywidua, jak np. p. Basia, która przepier...... wybory zarówno na wójta jak i do sejmiku i była na tyle bezczelana, że po tych przepier...... przez siebie wyborach, potrafiła na zebraniach partyjniackich wygrażać paluszkiem (jako szefowa powiatowego wsiowego i miejskiego psl ) swoim CZŁONKOM za przepier..... przez psl wybory. I to jest właśnie twój świat, a właściwie - twój malutki, popier.......światek malutkiego cwaniakowatego ludzika.

KOS 13.02.2015 09:22
Spokojnie chłopie wyluzuj, tyle jadu w twojej wypowiedzi, dla uspokojenia poczytaj, może mądrzejszy będziesz. http://www.bip.lodz.rio.gov.pl...topic_id=7 Zastanów się nad tym co piszesz na tym portalu i pod jakim artykułem, bo już chyba gubisz się. Czasem spójrz w lustro.

co się dziwisz? 12.02.2015 19:36
Większość "spadochroniarzy" siedzi na zwolnieniach i najprawdopodobniej pobierają diety... zbyt mocno są przyssani do koryta. Był o tym ze 2-3 tygodnie program Uwaga lub jakiś z tych. Sorry, taki mamy klimat :)

Zabrakło tylko dziarskich chłopców Zabrakło tylko dziarskich chłopców Historia lubi się powtarzać, zataczać koła i często śmieje nam się prosto w twarz. Czasem wesoło a czasem ze złośliwą przekorą. Takie refleksje mam po tym jak wylądowałem ostatnio na ławie oskarżonych w piotrkowskim Sądzie. Trudno nie odczuć rechotu losu, kiedy po jednej stronie sali siedzę ja, syn działacza Solidarności z lat 80-tych, wciąż pamiętający ubeckie rewizje w swoim domu, a po drugiej typ, który widnieje na liście donosicieli służby bezpieczeństwa PRL oraz wyszkolony w komunistycznym reżimie prokurator. Zabawne jest też to, że to oni znowu oskarżali. Wyrok (prawomocny), jaki zapadł okazał się korzystny dla mnie, a uzasadnienie stanowiło pochwałę profesjonalnie przygotowanego i napisanego artykułu. W dodatku ten w pierwszej instancji zapadł w Dniu Wolności Prasy, co ma dla mnie znaczenie symboliczne. Nie tej sprawie jednak poświęcę swój dzisiejszy felieton, ale temu, że w czasach, kiedy usuwa się ostatnie pomniki sławiące komunistyczną dyktaturę, bolszewicka mentalność nadal znajduje się w głowach wielu ludzi, szkolonych i wychowanych w duchu partyjnej indoktrynacji. Te osoby wciąż zachowują się, jak reprezentanci reżimowej władzy, aroganccy, pewnie siebie i wulgarni niczym witkiewiczowski Prokurator Scurvy, który jak zapewne pamiętacie lubił otaczać się Dziarskimi Chłopcami. Siedząc na sali Sądowej czekałem więc aż krzyknie: "hej dziarscy chłopcy do mnie" i zostanę zamknięty w sali przymusowego bezrobocia.
Wystawa malarstwa Magdaleny Dziejmy Wystawa malarstwa Magdaleny Dziejmy Magdalena Dziejma malarstwa i rysunku uczyła się między innymi w Miejskim Centrum Kultury (wówczas OK Tkacz) pod kierunkiem artysty plastyka Mirosława Bernackiego. − Dużo pracowała, ponieważ swoją przyszłość wiązała ze szkołą artystyczną. Dała się poznać jako aktywna, koleżeńska i twórcza osoba. Uczestniczyła w konkursach, warsztatach i wystawach organizowanych przez pracownię. Brała też udział w plenerach malarskich organizowanych przez ośrodek w Inowłodzu, Liciążnej, Lanckoronie. W pracowni Tkacza przygotowywała się do egzaminów wstępnych na uczelnię artystyczną, z pozytywnym skutkiem – wspomina M. Bernacki, kurator wystawy. Pani Magda w 2013 roku ukończyła Akademię Sztuk Pięknych w Łodzi na wydziale Projektowanie Graficzne. Później zajęła się malowaniem portretów na zamówienie, natomiast od połowy 2020 roku zaczęła malować autorskie obrazy. Portrety artystki znajdują się w wielu kolekcjach prywatnych w Polsce oraz poza granicami kraju między innymi w Anglii i Niemczech.Malarkę interesują nieoczywiste rozwiązania kolorystyczne, emanujące spokojem, z nutą swoistej tajemnicy. Motywy przedstawiane na płótnach w sposób poetycki pozostawiają element niedopowiedzenia. Wystawy:– 07.2008 – wystawa zbiorowa „Plener malarski Inowłódz”, OK Tkacz, Tomaszów Mazowiecki– 07.2022 – wystawa zbiorowa „Prezentacje 3/2022”, Galeria Sztuki Marchand, Białystok– 05.2022 – wystawa zbiorowa „Prezentacje 2/22”, Galeria Sztuki Marchand, Białystok– 04.2022 – wystawa indywidualna „Tajemnica spojrzenia”, Miejski Ośrodek Animacji Kultury, Wasilków– 01.2022 – wystawa zbiorowa „Prezentacje 1/2022”, Galeria Sztuki Marchand, Białystok– 07.2021 – wystawa zbiorowa „Prezentacje”, Galeria Sztuki Marchand, Białystok– 03.2021 – wystawa zbiorowa „Kobieta”, Galeria Sztuki Marchand, Białystok– 12.2020 – wystawa zbiorowa „Kobieca strona sztuki”, Defabryka, Warszawa Miejsce wydarzenia: Miejskie Centrum Kultury Tkacz, Tomaszów Mazowiecki, ul. Niebrowska 50.Wstęp wolny.Data rozpoczęcia wydarzenia: 23.09.2022