Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 26 czerwca 2026 21:59
Z OSTATNIEJ CHWILI:
Reklama
Reklama

Czy mamy się czym chwalić?

Rondo Olimpijczyków od weekendu wygląda tak. Na pamiatkowej tablicy 20 nazwisk z których Tomaszów może być dumny, a pod nimi...

Caly Tomaszów pod względem czytości pozostawia wiele do życzenia, ale w reprezntacyjnych miejsach taki widok jeszcze bardziej razi.

Do kogo apelować? Kosz pewnie nie jest do końca wypełniony, a zapachał go ktoś wielkim pudłem po pizzy. Kilka metrów dalej, w stronę ulicy Granicznej  kolejny kosz. Ten już wyrwany z uchwytu, wiszący jedynie na żywopłocie. Nie jest zapchany pudłem po pizzy czy butach (swoją drogą czy takie opakowania powinno się pakować bez rozerwania do tak małych koszy?

Szanowni Państwo, wielce nowocześni Tomaszowianie, kim jesteśmy? Zastanówmy się chociaż przez pięć sekund. Sytuacja dookoła bardzo podobna, mnóstwo papierów.  Codziennie przybywają nowe.

Rano wyglądam przez okno bloku smarując pieczywo masłem, porwane przez wiatr reklamówki wiszą od miesięcy w konarah drzew... Tyle już razy to widziałem, a za każdym razem odechciewa się jeść śniadanie. W ogóle cokolwiek robić.

Widok z okna planuje poprawić sobie sam. Już nawet skonstruowałem  z kija od szczotki i wyprostowanego drucianego wieszaka, "urządzenie", którym planuje te foliówki pościągać.

Jednak zawsze gdy tu jestem i mam chwilę - zwyklę wieczorem, drzewo przy parkingu jest trudno dostępne ponieważ tuż przy drzewie parkują - czasem nawet droższe samochody. BMW, nowsze Toyoty.  Nie chcę problemów, a skoro śmieci wiszą na tych drzewach już tyle miesięcy, to może nikomu oprócz mnie nie przeszkadzają?

Zacznie pewnie przeszkadzać moja inicjatywa. Tak często jest w postkomunistycznych społeczeństwach skoncentrowanych na trwaniu. W dzień robota, wieczorem  rozrywka z telewizora, zero zainteresowania czymkolwiek poza własnym mieszkaniem.

Łatwiej animowo zatelefonować  donosząc na sąsiada, niż samemu coś zrobić.

W sumie, jestem przeciez tylko jednym z kilku tysięcy członków spółdzielni, w której wszyscy tu mieszkamy. Nie mam prawa wychylać się nawet jeśli chodzi o drobne sprawy jak estetyka najbliższego otoczenia. Chociaż pewnie ci sami ludzie, przynajmniej ci aspirujący do lokalnej inteligencji, z chęcią lajkują wszystkie inicjatywy zwiazane z usuwaniem pstrokatych reklam w mieście. Ustawa krajobrazowa miała spore poparcie z tego co pamiętam. 

W oczach czuje kłucie, czasem nawet zbiera się na odruch wymiotny. Mieszkamy w Obrzydłówku, a za ten stan odpowiedzialni jesteśmy przede wszystkim my sami.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

KTOSIK 15.12.2018 12:53
Kilka czy kilkanaście foliówek to mały pryszcz. Mam sąsiada, który opróżnione butelki po alkoholu, śmieci z samochodu, śnieg ze swojego podjazdu, wszystko to usilnie stara się składować na moim podwórku lub podjeździe. Jak się wkur...ę na maxa to będę przez pół roku zbierać jego śmieci i wypie..ę mu przez płot na podwórko.

Świat, który przeminął 16.12.2018 14:42
W przypadku stosunkowo małej nieruchomości - jednorodzinnej, czy nawet małej kamienicy w której mieszka do 10 osób jest to do ogarnięcia we własnym zakresie. Nie raz sprzątałem a i dzis sprzątam małpki, papierki po lodach, pety. Zrobi Pan awanturę, a nie daj Boże, potłucze Pan kogoś, zrobi Pan sobie wroga do końca życia, a w temacie o którym rozmawiamy niczego nie zmieni. Śmieci, śmiecenie to jest najczęściej wyprysk dużo większych problemów. No bo co? W normalnych rodzinach jest jednak obciachem, że się zostawia coś takiego, że w ogóle w ten sposób mysli się o przestrzeni publicznej. To jest zazwyczaj licha kondycja domu rodzinnego z tymczasowym - w chiwlach gdy ma się poczucie, że się powodzi, że jesteśmy na fali - kodeks etyczny, o którym się zapomina gdy idzie nam trochę gorzej. czy ma się w ogóle poczucie, że to nie jest nasz świat. Przychodzą dzieci 15-18 letnie na praktyki, rzadko który dom ma oboje rodziców... Najstabilnbiejsze są te dzieci z domów z okalajacych Tomaszów wiosek. Naprawdę. Te "miejskie" w rękach najnowsze gadżety, "nowoczesne" angloskaskie imiona przed nazwiskami... a po szkole wielkie pudło jeb na kosz. Powierzchownie? No to to jest zupełnie inne niż to za moich czasów, zamożne, wyczesane społeczeństwo. Wysoko "wyspecjalizowane", "które już nie chce brać niektórych prac", które biorą Ukrańcy" :) Bo ma gadżet i 20 zł na pizze, po 18stece stare poniemieckie auto. No rzeczywiście. To są kryteria :)) Po wszystkim wraca do domu bez fundamentów, albo inaczej - bez dachu, gdzie drobny deszczyk może narobic wielką szkodę. Mama z drugim, trzecim partnerem, parter też specjalnie o niczym jak tylko o zaspokojeniu konsumpcji i instynktów nie myśli. Och Boże, w porówniu nawet z tym co ja miałem w swoim sklepikarskim domu - to jest nędza do potęgi. Było wszystko. Biwak weekendowy z Tatą w Teofilowie nad Pilicą, z noclegiem na kipie dostawczego smaochodu - bo czasu było tak mało, że nie opłacało się rozkładać wieloelementowego namiotu z ZSSR (zawsze ginęły jakieś śledzie:)) ), podobne wycieczki krajoznawcze w Góry Świętokrzyskie, ale przede wszystkim JEDNA para Rodzicówi poczucie,którzy pójdą na wywiadówkę, którzy pomogą w zakupie podręczników na następny rok, przycerują wieczorem jakieś przedwcześnie rozdarte portki do szkoły. Zapewnione podstawy - czyli przede wszystkim poczucie bezpieczńśtwa, jakiejś stałości którą można sobie obrać jako ścieżkę na własne życie. Poczucie, że ma się swoje wyrko, biurko do nauki i własną choćby jedną szufladę na skarpety złożone w kłębek. Dla mnie to jest prawdziwy luksus.

KTOSIK 16.12.2018 16:29
Nie żadna patologia. Rodzina przybyła z okolic Rawy Maz. W domu plazma, "eleganckie meble", w oknach rolety metalowe, a śmieci? Albo na ulicę, albo do kosza sąsiadów, lub do koszy w pobliskim parku. pomimo, że ma swój kosz i swoje worki. A ja nie mam zamiaru być darmowym sprzątaczem czyichś brudów.

ŚkP 16.12.2018 21:19
Jeśi będzie otwarte zwrócenie uwagi, czy nie daj Boże starcie to zafuduje Pan sobie konflikt sąsiedzki na lata a z brudem może być jeszcze gorzej. Już lepiej anonimowo donieść do jakiejś Straży Miejskiej, czegoś takiego. Do SM można wysłać e-mail. Do wszystkich instytucji warto wysłaće-maila ze zdjeciami. Ale też gdy sytuacja może przeszkadzać większej liczbie osób. By po prostu nie był Pan typowany na jedynego donosiciela. W wyniku konfliktu sąsiedzkiego ludzie sobie nawet łby urywają. Zadrpania samochodów, czy przynajmniej obrzucanie balkonów kapustą kiszoną w nocy... Idealną sytuacją byłoby edukowanie. Trzeba doprowadzić do sytuacji w której mogliby sie poprawić, ale nie czując się upokorzeni. Takie zadry zostają w duszy na lata. Trzeba poobserować przynajmniej kilka miesięcy, popsychologizować, ustalić komórki - nazwijmy to roboczo - liderów opinii :) w tym domu. Kogo tam się słucha najbadziej. Może ustalić numer komórki takiej osoby i od czasu do czasu - by nie narazić się na zarzut nękania, wysłać SMSa. Najlepiej z internetoej bramki i po zmianie IP. Wszystko do wyszukania w sieci. Ale też nie ordynarnego SMS z wyzywaniem itd, bo to też będzie przeciwskuteczne. Raczej z prośbą. Wtedy będą wiedzieli, że komuś to w ogóle przeszkadza, bo dla nich naprawdopodobniej nie jest to nic złego. Albo napisze Pan tutaj - ale nie wskazując konkretnych winowajaców tylko rozszerzając temat do problemu społecznego. Weekendowy króciutki spacer po rozświetlonej ulicy Św. Antoniego i zbiera na wymioty. Liście sprzed miesiaca, no i papierzyska. Ostatnio podniosłem reklamówę z H&M (sieciówki odzieżowej, ale jednak jak na warunki tomaszowskiej nie najtańszej), przy parku Rodego. Kupuje ktoś łacha za 150 zł zamiast użyć reklamówki chodziać do wyłożenia swojego kosza to wyrzuca na ulicy... Chociaż pewnie było trochę inaczej, bo pieniaðze ludzie jednak liczą dość skrupulatnie, więc pewnie rozdarła mu / jej się gdy niósł / a jakieś zakupy, no i zostawiła. Ja drobnymi foliówkami, czy większymi ale rozdartymi, czyszczę sobie popielniczkę. Z płachtę niedziurawej owijam pety, robie z tego jak najabrdziej szczelne zawiniatko i dopiero do kosza. Pety nie śmierdzą potem w całej kuchni.

Pysia 15.12.2018 08:42
Autor tekstu niech się przejedzie do Neapolu, a nawet bliżej do zachodnich sąsiadów... tam już z tego obrzydzenia od śmieci wyhaftuje skoro tu jedynie odruchy wymiotne. Swoją drogą, czemu za każdym razem musi obrywać się za śmieci przedsiębiorcy, którzy dają ludziom pracę, a do tego napędzają polską gospodarkę? Może problem śmiecenia leży po stronie mieszkańców, wychowania, szkoły, rodziny? P.S. Śniadanie proponuję zjeść przy stole z rodzinę, a nie na parapecie. Nie będzie tak mdliło od widoku reklamówek na drzewach, a poza tym może warto coś samemu zrobić dla świata i potem opowiedzieć o inicjatywie? Narzekanie to niepozytywna wada, bycie malkontentem tym bardziej.

right here. right now 14.12.2018 21:34
Włączcie TVN24 - nad debata nad wnioskiem PO.KO o wotum nieufności dla premiera.

Wespół w zespół 14.12.2018 20:57
Swoją drogą, czy nie można przedsiebiorcy - przynajmniej poinformować o istniejącycm problemie? Bo to nie zdarzyło się raz czy dwa. To jest cyklicznie występujący widok tam. Może by się zgodził posłać swojego pracownika tylko raz dziennie przed zamknięciem knajpy, by dopchnął te pudła, porozrywał je, by jedno opakowanie nie blokowało całego kosza. Trudno trafić do każdego cymbałka który to zeżarł, ale już rozkawałkowanie kartonu go przerosło. Już postępem jest, że nie wyrzucił tego po prostu na trawnik, że jednak pojawiała się  refleksja by poszukać kosza. Z czasem może ktoś mu powie, że takie pakowanie pudła może być "niekomfortowe" dla innych. Sprawę proponuje rozwiązywać w taki sposób - sygnałów do strony zdarzenia. Ja napiszę list z linkiem do tego tekstu jeśli uda mi się znaleźć e-maila. Uwrażliwianie, moim zdaniem tylko tyle można zrobić. Iść "z mordą" do lokalu nie ma sensu. Polak w takiej sytuacji zawsze się zapiera: "Co mnie to obchodzi?" "Płacę podatki" "Nie od tego jestem" "A co? Ja to zrobiłem?" Nad e-mailem może się chwilę zastanowic. To są w symie trzy kosze w okolicy. Robota na 5 minut. Gdyby nie obawa, że ktoś mi coś zrobi, że ingeruje w nie swój kosz, z dziwną inicjatywą to wpychałbym te pudła sam. No ale zacznie się: "że freak", "że na pewno ćpa", "że "właściwie jak on sobie z tym radzi, skoro nie ma żony" Koleżanki z klasy nie mogły się nadziwić, że zamiatam przed sklepem matki w wakacje. Ich rodzice - wprawdzie na dużo mniej płatnych stanowiskach wówczas jeszcze w roli robotników w dużych tomaszowskich zakładach. Nigdy by na to nie pozwoliły. Bo jak to? No tak to. Klatkę w bloku do dziś sprzątamy co drugi tydzień. W trzch mieszkaniach w tej klatece mieszkają małżeństwa z wyższym wykształceniem - wszyscy to robią. Na dobrą sprawę to nie bardzo rozumiem w czym problem? Że co? Że służba powinna być? Oj Boziu.

Urodzony w Tomaszowie Mazowieckim 14.12.2018 19:36
Wstyd. Na tablicy jest paru moich dobrych przyjaciół, kolegów. Czy służby odpowiedzialne za czystość miasta czekają kiedy przyjedziemy na święta Bożego Narodzenia i posprzątamy?

Kultura jest bardzo ważna. W namacalnym, bezpośrdnim sensie 14.12.2018 20:42
Służby nie będą pilnować każdego kosza. Jest jakis dyżur, przyjeżdżają w wybrane dni i tyle. Wszędzie tak jest. Tomaszowienia nie mają po prostu kultury wspólnego życia w mieście. Nagminnie widać to po parkowaniu na właczonym silniku przez wiele minut pod oknem ielorodzinnego budynku - czyli po prostu bloku, widać na przejsciach dla pieszych, na których trzeba dopraszać się, czasem wręcz machać by panek jeden czy drugi zatrzymał się. W otoczniu moich znajomych jest osoba, która po skomplkowanym połamniu stopy w wyniku - wydawałoby się - niegroźnego najechania (na pasach!), nie chodzi normalnie już od 10 lat. Biorąc pod uwagę, że jest to dziewczyna przed 40stką, być może z planami na założenie rodziny, to patrząc na jej rzeczywistość bez retuszu, bez ugładzania jej, bez chciejstwa, to to "niegroźnie wyglądające najechanie" przekresliło jej te plany. Całe życie w kilka sekund. Prosiła się o to? Łażąc po wysokich ruinach po Wistomie? Pędziła po śliskim bruku placu Kościuszki rowerem dla zabawy? (to osobny problem do podjecia - jeśli Redaktor sie zgodzi - to opiszę go kiedyś) NIE! Przechodziłą tylko na drugą stronę ulicy w drodze do pracy. Dobrze, że chociaż ją ma, że do wypadku nie doszło wcześniej, że zdążyła skończyć studia, że załapała się do czegoś co nie wymaga 100% sprawności fizycznej. W przeciwnym razie - renta 800 zł (bo przcież całkowitej zdolności do wykonywania pracy nie utraciła - orzekłby ZUSowski lekarz), i w realu siedzienie w mieszkaniu matki. Depresja. Patrząc już nawet jedynie z persketywy takiego kierowcy. Ile zaoszczędzi? 1,5 minuty w sumie? Najczęsciej nic, bo zatrzymuje się na najbliższych światłach lub w korku 300 metrow dalej. Jak to tłumaczyć? Na pierwszy rzut oka - dostępność technologii przerosło i to bardzo możliwości intelektualne użytkowników. A najkrócej? Plebs wsiadł do aut.

Lubie pizze 14.12.2018 19:19
To moze tez oznaczac co innego: rozwoj. Ktos zjadl pizze, bo bylo go na nia stac. Od czego jest ten kosz jak nie na pudlo od pizzy? Ludzie pracuja, ludzie zarabiaja, ludzie maja prawo smiecic.

Opinie

26 czerwca w kraju i na świecie. Od Batorego i „nocy paskiewiczowskiej” po ONZ, Teleexpress, The Clash i szkolne świadectwa

Dziś jest piątek, 26 czerwca, sto siedemdziesiąty siódmy dzień roku. Słońce wstało o godz. 4.15, zajdzie o 21.01. Imieniny obchodzą m.in. Dawid, Jan, Jeremi, Jeremiasz, Paweł i Pelagia. Data dodania artykułu: 26.06.2026 08:23
26 czerwca w kraju i na świecie. Od Batorego i „nocy paskiewiczowskiej” po ONZ, Teleexpress, The Clash i szkolne świadectwa

24 czerwca w historii: Matejko, Czerwiec ’76, Orlęta Lwowskie i muzyczne legendy rocznicy

24 czerwca w historii. Matejko, protesty 1976 roku, Orlęta Lwowskie i dzień, w którym muzyka gra od Jeffa Becka po Tears For Fears Data dodania artykułu: 24.06.2026 09:51
24 czerwca w historii: Matejko, Czerwiec ’76, Orlęta Lwowskie i muzyczne legendy rocznicy

23 czerwca w historii. Od Jazdowa i Kościuszki po K2, Brexit i muzykę wolności

Dziś jest wtorek, 23 czerwca 2026 roku, sto siedemdziesiąty czwarty dzień roku. Słońce wstało o godz. 4.14, zajdzie o godz. 21.01. Imieniny obchodzą m.in. Anna, Jan, Józef, Maria, Wanda i Zenon. Data dodania artykułu: 23.06.2026 07:46
23 czerwca w historii. Od Jazdowa i Kościuszki po K2, Brexit i muzykę wolności

22 czerwca w historii. Virtuti Militari, Hubal, Konwicki, Barbarossa i głos Cyndi Lauper

22 czerwca to jedna z tych dat, w których historia nie idzie spokojnym krokiem przez kartki kalendarza, ale wchodzi na scenę jak orkiestra po pierwszym uderzeniu werbla. Jest tu królewski dokument i narodziny miasta, jest order za męstwo, który do dziś ma w polskiej pamięci ciężar większy niż metal, jest wojna, literatura, zimna wojna i muzyka, która raz brzmi jak country Krisa Kristoffersona, raz jak kolorowy manifest Cyndi Lauper z epoki MTV. Data dodania artykułu: 22.06.2026 08:27
22 czerwca w historii. Virtuti Militari, Hubal, Konwicki, Barbarossa i głos Cyndi Lauper

Fałszywa nadzieja sprzedaje się lepiej niż medycyna. Ekspertki ostrzegają przed medyczną dezinformacją

Najgroźniejsze kłamstwa nie przychodzą dziś w stroju szaleńca z aluminiową czapką. Przychodzą w estetycznym filmiku, w miękkim świetle, z uśmiechniętą twarzą influencera, wykresem wyrwanym z kontekstu i obietnicą, że „lekarze o tym nie mówią”. Od picia boraksu po porzucanie terapii onkologicznych – medyczna dezinformacja dawno przestała być tylko internetową ciekawostką. Stała się realnym zagrożeniem dla zdrowia i życia pacjentów. Data dodania artykułu: 21.06.2026 10:54
Fałszywa nadzieja sprzedaje się lepiej niż medycyna. Ekspertki ostrzegają przed medyczną dezinformacją

John Lee Hooker. Bluesman, który jednym riffem potrafił uleczyć samotność

Są artyści, których muzyka brzmi jak zapis nutowy. I są tacy, których muzyka brzmi jak życie: kurz drogi, stukot pociągu, zmęczenie po pracy, nocne światło w oknie i głos człowieka, który więcej przeżył, niż chciałby opowiedzieć. John Lee Hooker należał do tej drugiej kategorii. Nie potrzebował orkiestry, popisów technicznych ani długich solówek. Wystarczały gitara, tupot stopy i głos głęboki jak stara studnia. Data dodania artykułu: 21.06.2026 10:35
John Lee Hooker. Bluesman, który jednym riffem potrafił uleczyć samotność

21 czerwca w historii. Machiavelli, Sartre, Proces Szesnastu, socrealizm i rockowy oddech przesilenia

Dziś jest niedziela, 21 czerwca, 172. dzień roku. Słońce wstało o godz. 4.14, zajdzie o godz. 21.00. Imieniny obchodzą: Alicja, Alojzy, Marta, Rajmund, Rudolf, Alban, Marcja, Terencjusz oraz Demetria. Data dodania artykułu: 21.06.2026 10:19
21 czerwca w historii. Machiavelli, Sartre, Proces Szesnastu, socrealizm i rockowy oddech przesilenia

Konfederacja przygląda się Ruchowi Biało-Czerwonych. Jedni widzą konkurencję, inni „miejsce do służby Polsce”

W Konfederacji znów słychać skrzypienie wewnętrznych zawiasów. Tym razem nie chodzi o program, głosowanie w Sejmie czy kampanię wyborczą, lecz o nowe stowarzyszenie europosłanki Ewy Zajączkowskiej-Hernik. Ruch Biało-Czerwoni, zarejestrowany 3 czerwca, miał być — według deklaracji założycielki — przestrzenią działania dla ludzi, którym zależy na Polsce i na pomocy obywatelom pozostawionym samym sobie w sporach z urzędami, instytucjami i państwem. W praktyce inicjatywa stała się kolejnym testem dla delikatnej konstrukcji Konfederacji. Data dodania artykułu: 20.06.2026 12:17
Konfederacja przygląda się Ruchowi Biało-Czerwonych. Jedni widzą konkurencję, inni „miejsce do służby Polsce”
Maraton Horrorów

Maraton Horrorów

Noc pełna grozy w kinie HeliosZapraszamy na Maraton Horrorów organizowany przez sieć kin Helios w ramach cyklu Nocne Maratony Filmowe. W programie znalazły się mroczne i pełne napięcia seanse, które zapewnią widzom intensywne emocje aż do późnych godzin nocnych.Co w programie?Na plakacie zapowiedziano filmy: Rytuał Lily, Lalka (przedpremiera), Krwawe Polowanie oraz Poświęceni. To propozycja dla fanów kina grozy, którzy chcą przeżyć wyjątkową noc z premierami i przedpremierami na dużym ekranie.MARATON HORRORÓWNocne Maratony Filmowe zapraszają na noc, która dostarczy Wam ekstremalnych emocji i wspomnień na całe wakacje. W zestawie aż trzy premiery!Już 26 czerwca, zaraz po rozdaniu szkolnych świadectw, na dobry początek wakacji Nocne Maratony Filmowe zapraszają na Maraton Horrorów! Ten przygotowany z myślą o Was zestaw filmów, to idealny sposób na odreagowanie całego roku szkolnego! Na początek pierwsza przerażająca premiera tego wieczoru, “RYTUAŁ LILY”! Po krótkiej przerwie, trzymający w obezwładniającym napięciu, przedpremierowy pokaz filmu „LALKA”. Dalej będzie jeszcze mocniej, bo kolejną premierą tej nocy będzie „KRWAWE POLOWANIE” i na koniec „POŚWIĘCENI”.Będzie to wyjątkowa, pełna grozy uczta filmowa i jesteśmy przekonani, że jeszcze długo po powrocie do domu nie będziecie mogli zasnąć. Czy jesteście na to gotowi?RYTUAŁ LILY (napisy)Cztery przyjaciółki udają się do odosobnionego domu położonego głęboko w lesie, aby odprawić rytuał inicjacji nowej czarownicy i dopełnić krąg czterech żywiołów. Lily, blada i introwertyczna dwudziestolatka, która właśnie dołączyła do grupy, została wybrana na reprezentantkę żywiołu powietrza. Nie zdaje sobie sprawy, że prawdziwy cel rytuału jest zupełnie inny – Lily ma zostać złożona w ofierze, a jej koleżanki pragną za jej pomocą przywołać uśpionego demona.LALKA (napisy)Macy udaje się na leśną wędrówkę ze swoim chłopakiem. W środku lasu para odkrywa upiorną kolekcję lalek i ich równie dziwaczną właścicielkę – ubraną w porcelanową maskę kobietę uzbrojoną w łopatę. Macy zostaje porwana i budzi się w drewnianym domu na odludziu. Od tej pory będzie musiała walczyć o życie z psychopatką, która traktuje ją jak swoją lalkę.Nakręcony na taśmie analogowej horror „Lalka” to przerażający, ultrabrutalny i krwawy hołd dla amerykańskiego horroru lat siedemdziesiątych – z „Teksańską masakrą piłą mechaniczną” na czele.KRWAWE POLOWANIE (napisy)Jest rok 1986. Świat pędzi ku krawędzi. W Czarnobylu dochodzi do najgorszej katastrofy nuklearnej w historii, a 20-letni Mike Tyson brutalnie nokautuje rywali, zostając najmłodszym mistrzem świata wagi ciężkiej. Ameryka żyje popkulturą i wielkimi akcjami charytatywnymi, zupełnie nieświadoma tego, co czai się w jej mrocznym sercu. Tymczasem w Michigan sześciu twardych kumpli z Detroit zostawia za sobą fabryczny dym i rusza na głęboką północ. Cel: coroczny, święty rytuał męskiego braterstwa – alkohol, pot i polowanie na jelenie w odciętym od świata obozie.Jednak w tych starożytnych lasach krew wsiąka w ziemię głębiej, niż mogłoby się wydawać. Przez przypadek myśliwi budzą coś, co nigdy nie powinno zostać dotknięte. Ze snu powstaje potężny, krwawy duch rdzennych Amerykanów – prastara siła, która przybyła, by dokonać ostatecznej wendety za bezkarne morderstwa i zaginięcia indiańskich dziewcząt. W tym lesie reguły gry właśnie uległy zmianie. W ironicznym, brutalnym odwróceniu ról – ci, którzy przybyli tu zabijać, stają się zwierzyną.POŚWIĘCENI (napisy)Napięta relacja matki z córką zostaje wystawiona na przerażającą próbę, gdy umiera ojciec rodziny, a pogrążona w żałobie matka zatrudnia tajemniczego nieznajomego, by przywrócił jej męża do życia. Kiedy brutalne wskrzeszenie wymyka się spod kontroli, obie kobiety muszą zmierzyć się ze swoimi różnicami, walcząc o życie – i o siebie nawzajem.Uwaga! Kina nie prowadzą rezerwacji telefonicznej i internetowej.  Data rozpoczęcia wydarzenia: 26.06.2026

Polecane

Szkoła czy polityczna scena? Uczniowie, czy publiczność dla partyjnych działaczy?

Szkoła czy polityczna scena? Uczniowie, czy publiczność dla partyjnych działaczy?

Zakończenie roku szkolnego powinno być świętem uczniów, nauczycieli i rodziców. Powinno pachnieć wakacjami, świadectwami, kwiatami niesionymi trochę z wdzięczności, a trochę z tradycji. Powinno być momentem, w którym młody człowiek słyszy: „dobrze pracowałeś, odpocznij, idź dalej”. Tymczasem coraz częściej szkolna sala gimnastyczna zaczyna przypominać nie tyle miejsce edukacji, ile scenę objazdowego teatru politycznego. Z dekoracją z biało-czerwonych flag, z mikrofonem w ręku, z obowiązkowym przemówieniem i z tą dobrze znaną lokalną przypadłością: polityk musi być wszędzie, nawet tam, gdzie nikt go nie zamawiał. Data dodania artykułu: Dzisiaj, 14:59 Liczba komentarzy: 1 Liczba pozytywnych reakcji czytelników: 5
Zdrowie ile cię trzeba cenić ?!! Dyskopatia Prognoza pogody na 27 i 28 czerwca. Tomaszów pod czerwoną lampą upału Ponad milion złotych na ratowanie zabytków w powiecie tomaszowskim. Od Krzemienicy po Inowłódz Rowerem do Skansenu i Grot. Tomaszów Mazowiecki z nową inwestycją turystyczną za 120 tysięcy złotych Jaki hotel SPA w łódzkiem wybrać na weekendowy relaks Ponad 6,2 mln zł z KPO dla szpitala onkologicznego w Tomaszowie. Dane, sztuczna inteligencja i bezpieczeństwo pacjentów Kiedy najlepiej umówić wymianę opon w Warszawie Czerwony pasek, czyli polska szkoła w krzywym zwierciadle. Nagradzamy oceny, a potem udajemy, że nie o oceny chodzi Szkoła czy polityczna scena? Uczniowie, czy publiczność dla partyjnych działaczy? Jaki hotel blisko Łodzi wybrać na spokojny wypoczynek Ruszył nabór do Akademii TMF Tomaszów Mazowiecki. Małe kroki, wielkie piłkarskie marzenia Jaki piasek budowlany wybrać do betonu a jaki do tynku
Na sprzedaż komfortowe mieszkanie 53 m² przy ulicy Niskiej

Na sprzedaż komfortowe mieszkanie 53 m² przy ulicy Niskiej

Cena: 435000 PLN Są mieszkania, do których wchodzi się z myślą o remoncie. I są takie, w których już od progu czuć spokój, światło i przestrzeń. Ta oferta należy właśnie do drugiej kategorii.Na sprzedaż wyjątkowo funkcjonalne i starannie wykończone mieszkanie o powierzchni 53 m², położone w Tomaszowie Mazowieckim. To propozycja dla osób, które szukają miejsca gotowego do życia – bez wielomiesięcznych remontów, nerwów i dodatkowych kosztów.Lokal zachwyca przemyślanym układem pomieszczeń oraz nowoczesnym standardem wykończenia. Jasne wnętrza, estetyczne detale i dobrze wykorzystana przestrzeń sprawiają, że mieszkanie będzie idealne zarówno dla pary, rodziny z dzieckiem, jak i osób szukających komfortowej inwestycji pod wynajem.Najważniejsze informacje:powierzchnia mieszkania: 53 m²cena: 435 000 złfunkcjonalny układ pomieszczeńmieszkanie gotowe do wprowadzeniabardzo dobra lokalizacja w Tomaszowie Mazowieckimoferta idealna zarówno do zamieszkania, jak i inwestycyjnieDużym atutem nieruchomości jest lokalizacja. W pobliżu znajdują się sklepy, punkty usługowe, szkoły, komunikacja miejska oraz tereny zielone. To miejsce, które pozwala połączyć wygodę codziennego życia z ciszą i poczuciem prywatności.Wnętrze mieszkania zostało urządzone w nowoczesnym, uniwersalnym stylu, dzięki czemu nowy właściciel może od razu poczuć się „u siebie”. Przestrzeń dzienna daje komfort zarówno odpoczynku, jak i spotkań z rodziną czy znajomymi. To mieszkanie ma w sobie coś, czego nie oddają suche parametry – przyjemny klimat i poczucie domowego ciepła.Rynek nieruchomości w Tomaszowie Mazowieckim w ostatnich latach wyraźnie się zmienia. Coraz trudniej znaleźć mieszkanie, które łączy rozsądną powierzchnię, dobrą lokalizację i wysoki standard wykończenia. Ta oferta wyróżnia się właśnie takim połączeniem.
Reklama
Reklama Twój Sklep Medyczny
Reklama Twój Sklep Medyczny
Reklama Twój Sklep Medyczny

Wasze komentarze

Autor komentarza: Julia Treść komentarza: Zapraszamy do Będkowa, tu się dzieje. Źródło komentarza: Szkoła czy polityczna scena? Uczniowie, czy publiczność dla partyjnych działaczy? Autor komentarza: Ajdejano Treść komentarza: Dawno nie zaglądałem do tego portalu. Ale po przeczytaniu tej informacji muszę pochwalić Burmistrza Inowłodza. Dobra robota Szanowny Bogdanie. Źródło komentarza: Inowłódz z nadwyżką i absolutorium. Radni udzielili burmistrzowi Bogdanowi Kąckiemu wotum zaufania Autor komentarza: Ajdejano Treść komentarza: Mistrzu: ani wojewoda ani komisarz nie zmieni czerwonej mentalności wyborców. Tak już mają i z tym czerwoniastym poglądem zejdą z tego świata. Ktoś będzie im pluł w oczy, a oni będą mówić, że deszcz pada. Tak ich wychowała komuna. Źródło komentarza: Koalicja Węgrzynowski - Jodłowski nie udzieliła wotum zaufania Zarządowi Powiatu. Autor komentarza: Ajdejano Treść komentarza: Samorządowe szumowiny uratowali ten samorządowy wrzód na d... I tak będzie w Polsce jeszcze długo. Te samorządy, to zwykła spolaczana szmira. Źródło komentarza: Kruk krukowi mandatu nie wygasi. Sprawą Pauliny Sochy zajmie się wojewoda Autor komentarza: Tomasz Treść komentarza: Znacznie poważniejsze jest pytanie czy tzw. fachowcy dobrej zmiany mają kwalifikacje i kompetencje zawodowe do zajmowania stanowisk na których pobierają wynagrodzenia? Źródło komentarza: Kolejni radni pod lupą wojewody? Pytania o miejskie spółki, szpital i prawo do mandatu Autor komentarza: Ajdejano Treść komentarza: Nóż sam otwiera mi się w kieszeni, jak czytam te różne opowieści o tych debilowatych radnych, o tych debilowatych samorządowych układzikach. To jest kupa dziada bez zelówek. Kto wybrał to debilowate, samorządowe towarzystwo? To jest proste, jak świńska kita: tylko i wyłącznie debilowaty elektorat wyborczy. Ta zgraja samorządowych przygłupów-radnych, to jest emanacja przygłupiastych wyborców. Źródło komentarza: Koalicja Węgrzynowski - Jodłowski nie udzieliła wotum zaufania Zarządowi Powiatu.
Reklama
Reklama
Łóżko rehabilitacyjne  Elbur PB 337

Łóżko rehabilitacyjne Elbur PB 337

Z pełną ofertą możecie zapoznać się odwiedzając nasz punkt zaopatrzenia medycznegoTomaszów Mazowiecki ul. Słowackiego 4Oferujemy atrakcyjne rabaty dla stałych klientów oraz montaż gratisNa zdjęciu: Łóżko PB 337 w wykonaniu standardowym w kolorze buk. Akcesoria: stolik Rubens 3 w kolorze buk.Łóżko PB 337 jest szczególnym łóżkiem do opieki długoterminowej, które w przeciwieństwie do klasycznych łóżek posiada możliwość opuszczenia krawędzi leża do poziomu ok. 23 cm. Niskie, dolne położenie leża ułatwia dostęp osobom z problemami z koordynacją ruchową i zwiększa bezpieczeństwo pacjenta nawet przy opuszczonych barierkach bocznych.Więcej informacjiKolory standardowe: DETALE PRODUKTU:1. Położenie leża 23 cm od podłogi4. Solidne koło z hamulcem2. Zabudowane napędy podnoszenia łóżka5. Pilot z blokadą poszczególnych funkcji3. Leże z regulacją twardości6. Dodatkowa regulacja za pomocą rastomatu OPCJE:zmiana wypełnienia leża • zmiana długości leża • zmiana kolorystykiPODSTAWOWE DANE TECHNICZNEBezpieczne obciążenie robocze175 kgMaksymalna waga użytkownika140 kgRegulacja wysokości leża:od 23 do 63 cmRegulacja segmentu oparcia pleców:0 ÷ 70°Regulacja segmentu oparcia podudzi:0 ÷ 20°Wymiary zewnętrzne długość × szerokość:219 × 102 cmPrześwit pod łóżkiem:ok. 7 cmCiężar całkowity:101,4 kgKółka jezdne:100 mm z hamulcem FUNKCJEDO POBRANIA: Karta produktu PB-337 [PDF]

Napisz do nas

Zachęcamy do kontaktu z nami za pomocą formularza. Możecie dołączyć zdjęcia i inne załączniki. Podajcie swojego maila ułatwi to nam kontakt z Wami
Reklama