Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 26 maja 2025 00:04
Reklama
Reklama

Malowniczy widok na... chlewnię. Mieszkańcy protestują

Ekspansja mieszkańców miast na tereny dotąd uznawane za rolnicze trwa od wielu lat. Tysiące osób, szukając swojego przyjaznego do życia miejsca emigruje do podmiejskich gmin wiejskich. Gminy te ochoczo nowych mieszkańców przyjmują, bo razem z nimi przychodzą podatki oraz pieniądze z wielu innych źródeł. Nie tworzą więc przeszkód, kiedy właściciele gospodarstw rolnych dzielą swoją ziemię i sprzedają jako działki budowlane. Nie zawsze odbywa się przy pomocy planów zagospodarowania przestrzennego. To polityka nastawiona na krótkoterminowy zysk i generująca wysokie koszty na przyszłość

W całym kraju ubywają tysiące hektarów gruntów  rolnych. Także tych w klasie I-III. Rolnicy biją na alarm. Dalsze zmniejszanie areałów doprowadzić może do problemów z produkcją żywności. Zwyczajnie nie będziemy mieli co jeść.

Reklama

To nie jedyny problem tego rodzaju gospodarki gruntami. Wyludnianie miast to ich powolna degradacja. To także wysokie koszty dostępu do infrastruktury technicznej.

Podobnie czyni też gmina wiejska Tomaszów, będąca tzw. obwarzankiem dla Tomaszowa Mazowieckiego. Krótka wycieczka po geoportalu przyprawić może o zawrót głowy. Grunty szatkowane są niemal w każdej miejscowości. Każdego roku buduje się w nich setki nowych domów. Przy czym nadal są to tereny wiejskie i kiedy zdarzy nam się o tym zapomnieć, możemy spotkać się ze sporymi problemami.

Takie właśnie mają mieszkańcy miejscowości Kwiatkówka, gdzie pochodzący z Wolborza przedsiębiorcy postanowili wybudować zespół chlewni, gdzie hodowane ma być kilkaset zwierząt. Oprócz trzech budynków hodowlanych powstać mają także silosy na paszę,  rampy i wagi dla samochodów ciężarowych.

Trudno się dziwić, że mieszkańcy są oburzeni. Większość domów powstała tu niedawno. Nowe sąsiedztwo budzi więc przerażenie. Idylliczny krajobraz i spokój stają pod znakiem zapytania.

- Wiedzieliśmy, że sprowadzamy się na wieś. Nie przeszkadzają nam rolnicy, którzy tu mieszkają i hodują zwierzęta. To, że ktoś trzyma 20-30 świń lub hoduje kilkadziesiąt kur nie stanowi problemu. Tu jednak mówimy o produkcji przemysłowej. To nie tylko nieprzyjemne zapachy ale również duża liczba samochodów ciężarowych. Wystarczy spojrzeć, jak wygląda tutaj droga

- mówi jeden z mieszkańców

- Kiedy kupowałem tu działkę sprawdzałem jakie jest otoczenie. Widziałem, że w sąsiedztwie są inne podzielone pod działki tereny. Spodziewałem się, że będzie tu rosło osiedle domków jednorodzinnych, a teraz okazuje się, że tuż za płotem będę miał widok na trzy chlewnie oraz silosy

- dodaje drugi z naszych rozmówców.

- Ziemię odziedziczyłem po ojcu, a on wcześniej po swoim ojcu. Z uwagi na to, że nie ma kto na niej teraz gospodarzyć, kilka lat temu podzieliłem ją na działki. Sukcesywnie je sprzedaję. Mają być one zabezpieczeniem mojej starości. Kiedy pojawi się tu chlewnia nie tylko spadnie ich cena ale nikt nie będzie zainteresowany zakupem.

- skarży się właściciel pobliskiego gospodarstwa rolnego.

20 sierpnia br. gmina opublikowała obwieszczenie o wszczęciu postępowania w sprawie wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla inwestycji pn. zespół obiektów do chowu trzody chlewnej o łącznej obsadzie 268,8 DJP. Oznacza to, że w zależności od wieku zwierząt może ich przebywać nawet 10 krotnie więcej.

Prowadzenie postępowania nie oznacza jeszcze, że decyzja o budowie zapadnie. Teraz wypowiadać się na temat inwestycji będą SANEPID, Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Łodzi, Państwowe Gospodarstwo Wodne „Wody Polskie”.

Mieszkańcy z całą pewnością będą się od decyzji odwoływać i niekorzystne dla nich rozstrzygnięcia zaskarżać. Domagają się też spotkania z wójtem, by wyjaśnił jakie jest jego stanowisko w tej sprawie. Domagają się aby to władze gminy inwestycje ze względów społecznych zablokowały. Jest to możliwe, ponieważ wszystkie rozstrzygnięcia administracyjne muszą być nie tylko zgodne z obowiązującymi przepisami ale także uwzględniać stanowisko społeczności lokalnej

Sądy często podnoszą, że zgodnie z treścią art. 16 ust. 1 Konstytucji RP gmina to ogół (wspólnota) jej mieszkańców, więc samodzielności gminy, jako takiej, nie można utożsamiać wyłącznie z samodzielnością jej organów. W tej sytuacji, podejmując działania zmierzające do wydania decyzji mającej wpływ na życie członków tej wspólnoty, organy gminy nie mogą  pomijać stanowiska społeczności lokalnej, w tym protestów przeciwko lokalizacji konkretnej inwestycji

Reklama

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Ola 01.10.2020 13:50
Tacy jesteście wszyscy eko a świnki nie akceptujecie ekologicznej naturalnej? Cebulaki

Reklama
Ziomek 04.09.2020 17:15
Każdy by chciał mieszkać na wsi a oddychać miejskim powietrzem

Tekla 04.09.2020 18:26
Dawaj dalej. Dobreeeee. Rechoczemy z mężem jak pijane żaby. Nie to, żebyśmy wyśmiewali niedostatki intelektualne... ale jakoś tak nam się wesoło zrobiło.

disel 04.09.2020 19:01
To jest do zrobienia tylko na wsi trzeba włożyć końcówkę rury wydechowej od samochodu w którym pracuje silnik na 1min do salonu. Mówisz i masz ,

ZJ 04.09.2020 23:40
Każdy mieszkający na wsi chciałby żyć jak człowiek a nie jak świnia w smrodzie. Tylko tyle a dla niektórych to aż tyle . A komentujący to pewnie nawet nie stał przy chlewni przemysłowej niech wybierze się na wczasy obok takiego luksusu.

KW 04.09.2020 13:35
Ma Pan Panie Janie całkowitą rację. Nie o smród tu chodzi. ale lepiej żebym ja nie pisał co trzeba prześwietlić w raporcie , a jeżeli będzie wszystko dobrze to trzeba sprawdzić czy projekt i pozwolenie na budowę obejmuje wszystkie elementy z raportu

Ajdejano 04.09.2020 19:22
Myślę, że w związku z tym raportem środowiskowym mogą mieć miejsce dwie wersje: Wersja nr 1: raport ZAWSZE jest pisany na zlecenie Inwestora i również ZAWSZE jest tak "wykombinowany" (odpowiednie tabelki, wskaźniki, itp.), aby sponsor tego raportu był zadowolony, co nie zawsze ma wiele wspólnego z rzeczywistością. W tym wariancie (również "cicha"...., pozakulisowa rola Inwestora) , wszyscy decydujący urzędnicy, czytający raport, wiedzą, że ten raport jest s.p.i.e.r..d.o...., ale UDAJĄ , że nie wiedzą, co czytają w tym raporcie. Wariant 2: raport być może (rzadkość) jest napisany poprawnie. I w tym wariancie, dalszy ciąg opowieści - patrz: wariant 1. Z małą poprawką: w tym wariancie, urzędnicy BARDZO UDAJĄ, że nie wiedzą, co matoły czytają w tym raporcie. PS. Świńskie mięsko i świńskie wyroby masarskie bardzo lubię i w związku z tym nie przeraża mnie zapach tradycyjnego świńskiego, wiejskiego gnoju (którego wiele nawyrzucałem się z tradycyjnej chlewni). Natomiast przeraża mnie ten okropny smród w pobliżu każdej przemysłowej tuczarni świń, spowodowany zatruwaniem świń paszą nafaszerowaną chemią, którą to chemię wydalają te zwierzęta. Nie wierzcie w tzw. "ekologiczną" żywność z jakiejkolwiek przemysłowej hodowli, upraw polowych. itp.

Ajdejano 04.09.2020 12:18
Jednak nie wiecie o tym, że w dotychczasowych przepisach środowiskowych i sanitarnych coś takiego jak "SMRÓD" w ogóle nie jest klasyfikowane, bo nie występuje (w tych przepisach).PS. W takim razie, Autor tego materiału powyżej - powinien się wysilić i objaśnić gawiedzi, jakimi argumentami (opartymi na prawie) powinni podpierać się ludzie, przeciwni tej tuczarni świń.Jednak, myślę, że będzie o to trudno, bo wszelkiego rodzaju redaktorom nie zależy, aby wyjaśnić temat, ale aby rozrobić temat i narobić dużo szumu.Ciekaw jestem, jak zakończy się ta sprawa i jak zakończy się inna sprawa - składowiska zanieczyszczeń w pobliżu Pilicy (kłaniam się bohaterowi z tit-u).

miastowa 04.09.2020 10:21
Smród nie do zniesienia dolatuje aż do miastowych na ulicy Rudej, pomijając już że wieś Niebrów i Zawada brnie w tym smrodzie non stop.

Timi 13.09.2020 22:57
Ten smród to i na Legionów czuć

KW 04.09.2020 09:09
Problem w tym, że to chlewnia przemysłowa, w której podstawową zasadą jest tania produkcja. Nie ma ona nic wspólnego z humanitarnym traktowaniem zwierząt, produkcją zdrowego mięsa , a tym bardziej ekologią. W naszym kraju to nie na zlecenie urzędu wykonuje się raport oddziaływania inwestycji na środowisko, to inwestor zleca to specjaliście, a ten musi go zrobić tak żeby zadowolony był inwestor. Urzędnik tylko czyta ostatnią stronę podsumowania gdzie najczęściej stosowanym zwrotem jest " nie wpłynie na pogorszenie". Takie raporty należy zaskarżać do SKO, a jak nie wyjdzie to dalej do sądu.

Reklama
Zwzw 03.09.2020 23:14
Pewnie chlewnię to pod nosem ludziom na wsi a niech im śmierdzi. A duże zakłady w miastach to na obrzeżach żeby nie przeszkadzały. Co za hipokryzja

bonbon 03.09.2020 22:33
Takie uroki życia poza miastem. Będą pyszne hot-dogi dla mnie. Szczerze to wali mnie to, że kilku osobom nie pasuje. życie...

Romek 03.09.2020 22:25
Szkoda że ci co stawiają chlewnię nie mieszkają obok nich, poza tym to nie jest tylko smród tylko chemia. Bo ci co chodują większą ilość świń dobrze wiedzą że te pasze to wcale nie jest to takie eko. Ci co robią sami paszę dodają kwas żeby pasza w worku mogła dłużej stać . To nie jest obornik jak kiedyś tylko gnojowica która dusi.

M 04.09.2020 12:15
Dokładnie! Smród największy z paszy! Zwłaszcza w gnojowicy..

Mieszkaniec 03.09.2020 21:53
Proszę sobie oszczędzić zbędnych komentarzy bo akurat większość z tych ludzi którzy są przeciwni to właśnie rolnicy małych gospodarstw. Taki chów na skalę przemysłową powinien być w bardziej wyludnionym miejscu.

wegeman 03.09.2020 20:46
Nie rozumiem oburzenia ludzi tym, że w ich okolicy mają powstać tego typu zakłady. Skoro Państwo spożywacie mięso i produkty odzwierzęce to chyba wiadome jest, że muszą one zostać wyprodukowane. Z ową produkcją wiąże się: zapach, transport, degradacja środowiska, spadek wartości gruntów, itp.... Wydaje mi się, że jedyną grupą, która może wyrażać swoją dezaprobatę to wegetarianie i weganie. Niestety osoby spożywające mięso sami przyczyniają się do produkcji mięsa i całego dodatku, jaki nam ta produkcja przysparza.

A. 03.09.2020 18:25
Wylęgarnia w mieście - źle. Chlewnia na wsi - też źle.

B. J. 03.09.2020 18:00
Tomaszów jest miastem które przygarniało osiedleńców z okolicznych wiosek, tu był przemysł gdzie ludzie dorabiali się i dostawali mieszkania spółdzielcze czy zakładowe. Teraz widocznie jest czas aby powrócić do korzeni na wieś, sprzedając bloki wykupione za symboliczną złotówkę. Ci zapobiegliwi mając po dwa lub trzy takie mieszkania opylają je i budują wille podmiejskie. I co tu zazdrościć kto myśli ten ma, niekoniecznie harując jak wół od świtu do nocy.

nie poszkodowany przez los 04.09.2020 15:17
weź tabletkę ,weź tabletkę

Sceptyk 03.09.2020 16:23
Wieś to chleb, mięso, nabiał-wprowadzam się na wieś więc logiczne że muczy, chrumka i gdacze i czasem nocą słychać maszyny a jak mi nie pasi to mieszkam tam gdzie auta i tramwaje słychać od 4 rano do północy

Reklama
Wieśniak 03.09.2020 21:38
A chcesz mieć 2000 szt. świń przy swoim domu i wąchać cały czas.?!

Zygmunt 03.09.2020 23:51
Tylko tu nie chodzi o spokojną od czasu do czasu jeźdźca maszynę rolniczą gdzieś kogut zapieje tylko o przemysłową hodowlę świń która nie ma nic wspólnego z twoim opisem. Przy tak dużej produkcji to tiry po świnie jeżdżą co chwila nie ważne o której godzinie nawet w nocy załadunki trwają po kilkanaście godzin nawet nie masz pojęcia jak jest głośno. To trochę mylne pojęcie o teraźniejszej wsi widać że nigdy nie byłeś przy załadunku świń.

Rolnik 03.09.2020 15:13
Wielkomiejscy Tomaszowianie (z drugiego pokolenia ktorych dziadkowie pewnie jeszcze sami ganiali krowy po pastwisku) zmęczeni splendorem wielkiego miasta łaskawie przyznają że "Nie przeszkadzają nam rolnicy, którzy tu mieszkają i hodują zwierzęta" No jeszcze by tego brakowało zeby mieszkającemu na wsi przeszkadzali rolnicy. Ale tak to jest jak sie widzi czubek własnego nosa. Ktos mysli ze wyszedł na salny a zapomnial ze mu jeszcze słoma z butów wychodzi.

Opinie

ReklamaSklep Medyczny Tomaszów Maz.

Marsz Nawrockiego - kandydat popierany przez PiS: jedno środowisko polityczne nie będzie rządzić Polską

Idziemy po zwycięstwo, idzie zmiana; jedno środowisko polityczne nie będzie rządzić Polską, bo jesteśmy my - obywatelki i obywatele państwa polskiego - przekonywał kandydat na prezydenta popierany przez PiS Karol Nawrocki na niedzielnym "Marszu za Polską" w Warszawie.Data dodania artykułu: 25.05.2025 16:24
Marsz Nawrockiego - kandydat popierany przez PiS: jedno środowisko polityczne nie będzie rządzić Polską

W Warszawie rozpoczęły się marsze organizowane przez sztaby Trzaskowskiego i Nawrockiego

W niedzielę w południe rozpoczęły się w stolicy marsze zorganizowane przez sztaby kandydatów na prezydenta: Rafała Trzaskowskiego (KO) i popieranego przez PiS Karola Nawrockiego. Zwolennicy Trzaskowskiego przejdą z placu Bankowego na plac Konstytucji, a Nawrockiego - z ronda de Gaulle'a na plac Zamkowy.Data dodania artykułu: 25.05.2025 12:41
W Warszawie rozpoczęły się marsze organizowane przez sztaby Trzaskowskiego i Nawrockiego

Szczątki krokodyla sprzed 17 mln lat odnaleziono na terenie kopalni „Bełchatów”

Na terenie kopalni „Bełchatów” odnaleziono szczątki krokodyla sprzed około 17 mln lat. Pochodzą z epoki miocenu - ostatniej tak ciepłej i wilgotnej w dziejach Ziemi, sprzyjającej występowaniu bujnej roślinności i najróżniejszych gatunków zwierząt.Data dodania artykułu: 25.05.2025 11:19
Szczątki krokodyla sprzed 17 mln lat odnaleziono na terenie kopalni „Bełchatów”

Trzaskowski nie podpisał deklaracji Mentzena; zgodzili się w czterech na osiem punktów

Kandydat KO na prezydenta Rafał Trzaskowski nie podpisał ośmiopunktowej deklaracji przygotowanej przez Sławomira Mentzena, który w pierwszej turze wyborów zdobył trzeci wynik jako kandydat Konfederacji. Politycy zgodzili się w czterech na osiem punktów deklaracji.Data dodania artykułu: 25.05.2025 11:09Liczba komentarzy artykułu: 2
Trzaskowski nie podpisał deklaracji Mentzena; zgodzili się w czterech na osiem punktów

Fields of the Nephilim w programie festiwalu Soundedit ’25

Fields of the Nephilim, The Chameleons oraz 1984 to pierwsze zespoły, których obecność na tegorocznej, 17. edycji Międzynarodowego Festiwalu Producentów Muzycznych Soundedit w Łodzi potwierdzili organizatorzy. Koncerty i inne wydarzenia zaplanowano od 17 do 21 października.Data dodania artykułu: 24.05.2025 17:10
Fields of the Nephilim w programie festiwalu Soundedit ’25

125 mln zł z KPO na onkologię w szpitalu im. Kopernika

Umowę na inwestycję wartą 125 mln zł w ramach Krajowego Planu Odbudowy podpisała w piątek w szpitalu wojewódzkim im. Kopernika w Łodzi minister zdrowia Izabela Leszczyna. Pieniądze przeznaczone zostaną przede wszystkim na wzmocnienie diagnostyki onkologicznej.Data dodania artykułu: 24.05.2025 17:02
125 mln zł z KPO na onkologię w szpitalu im. Kopernika

Sebastian M. zatrzymany w ZEA; mężczyzna jest podejrzany o spowodowanie śmiertelnego wypadku, w którym zginęła trzyosobowa rodzina

Sebastian M., podejrzany o spowodowanie śmiertelnego wypadku na A1, został zatrzymany w Zjednoczonych Emiratach Arabskich - podała Policja. Każdy, kto ukrywa się w obcym państwie przed wymiarem sprawiedliwości, prędzej czy później trafi w nasze ręce - podkreślił premier Donald Tusk odnosząc się do sprawy.Data dodania artykułu: 24.05.2025 12:24Liczba komentarzy artykułu: 2
Sebastian M. zatrzymany w ZEA; mężczyzna jest podejrzany o spowodowanie śmiertelnego wypadku, w którym zginęła trzyosobowa rodzina

Krajowe truskawki już w sprzedaży, ale są drogie

Coraz więcej krajowych truskawek pojawia się w sprzedaży. Majowe chłody negatywnie wpływają na ich sprzedaż na rynku hurtowym; truskawki są jeszcze dość drogie, a popyt ograniczony - powiedział PAP ekspert rynku hurtowego w Broniszach Maciej Kmera.Data dodania artykułu: 24.05.2025 12:10
Krajowe truskawki już w sprzedaży, ale są drogie
ReklamaSklep Medyczny Tomaszów Maz.

Polecane

Pieniądze tylko dla dużych miast?Suplementy z witaminą D mogą chronić przed biologicznym starzeniem się organizmu10 urodziny Galerii we wsi NiebrówZapraszamy na Wieczór UwielbieniaEkstraklasa piłkarska - Raków - Widzew 2:1Energia kogoś rozpiera?Świadkowie twierdzą, że pędziła jak szalonaKino Helios przedstawia  Mini Maraton AnimeSebastian M. zatrzymany w ZEA; mężczyzna jest podejrzany o spowodowanie śmiertelnego wypadku, w którym zginęła trzyosobowa rodzinaOstatnie pożegnanie "Wichra"„Przepiękne!”  w ramach cyklu Kultura DostępnaTym razem zagramy na wyjeździe
Reklama
Reklama
Reklama

Wasze komentarze

Autor komentarza: PoPiSTreść komentarza: Ja bym ich obydwu zaprowadził jeszcze do proktologa. Zobaczymy wtedy, który kandydat ma nas w d.... Ludzie opamiętajcie się!Źródło komentarza: Trzaskowski nie podpisał deklaracji Mentzena; zgodzili się w czterech na osiem punktówAutor komentarza: PoPiSTreść komentarza: Ten program był dobry nie tylko dla „miasteczek powiatowych” ale przede wszystkim dla gmin wiejskich, które mają jeszcze mniejsze możliwości aplikowania o środki unijne, a nadto nie mogą korzystać z środków norweskich czy szwajcarskich. Program ten miał jednak i swoje poważne wady, które oczywiście wymagały zmian a nie wylewania dziecka z kąpielą. Do zalet można rzeczywiście zaliczyć prostotę aplikowania i szerokie spektrum zakresu, na który można było o środki aplikować. Jednakże w tej beczce miodu było sporo dziegciu. I tak do wad tego programu należały: brak właściwego mechanizmu finasowania inwestycji dla wykonawców, co skutkowało znacznym wzrostem kosztów ich wykonania i cen materiałów, na czym zarabiały głownie banki, a ceny samych inwestycji sięgały absurdu. Zbyt proste kryteria, które w niektórych przypadkach powodowały realizację zadań dla politycznego poklasku. No i to co rzucało się najbardziej, zwłaszcza w pierwszej edycji to upolitycznienie rozdziału środków. Za głupie uznać również należało nabory dla gmin, które miały PGR-y – zważywszy, że PGR-ów nie ma już od 1991 roku, skąd zatem to kryterium? Pytanie, które należy jeszcze postawić to z czego i jak ów program był finansowany? Bo chyba tylko z długu! Reasumując szkoda, że program został zlikwidowany. Należało go poprawić i zapewnić finansowanie z KPO. Nadal wiele gmin potrzebuje ogromnych inwestycji dostosowawczych w ramach Dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2020/2184 z dnia 16 grudnia 2020 w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi oraz Dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2024/3019 dotyczącej oczyszczania ścieków komunalnych. Z czego mają to zrobić jak środki z KPO na ww. zadania były śmieszne i rozeszły się w mgnieniu oka? A założenia do programów w ramach FEŁ tak wyśrubowano, że mało kto jest w stanie sięgnąć po te pieniądze. Nie brakuje za to „programowych dziwactw” typu kultura, błękitno zielona infrastruktura, etc., które rodzą tylko koszty bieżącego utrzymania. Mam nadzieję, że rząd wprowadzi inny program o podobnym modelu odziaływania, ponieważ póki co inwestycje w samorządach się kończą zarówno te w gospodarce ściekowej, drogowej jak i kubaturowej, a widać to po ilości ofert wpływających w przetargach. Mam również nadzieję, że nie dowiemy się, że i program rządowego funduszu rozwoju dróg jest do zamknięcia. Może i te wszystkie programy byłyby niepotrzebne, gdyby przywrócono w końcu samorządowi samorządność przejawiającą się w stabilności finansowej, tj. pokrywaniu zadań zleconych w 100%, zapewnieniu większego udziału w PIT i CIT, w opłacie z tytułu korzystania ze środowiska czy subwencja oświatowa pokrywałaby w 100% wynagrodzenia i potrzeby oświaty. Wtedy rzeczywiście moglibyśmy powiedzieć, że mamy samorządy a nie umizgujących się samorządowców do posłów i senatorów, którzy coś załatwią albo i nie. W 35 rocznicę pierwszych wyborów do samorządu może warto o tym wreszcie podyskutować i wprowadzić realne zmiany a nie mówić tylko, że reforma samorządowa była jedną z najlepszych. Zgadza się była, ale 35 lat temu. Dzisiaj potrzeba zmian i to głębokich zmian, bo za chwilę przy tak kiepskiej demografii z samorządów nie będzie co zbierać. A dzisiaj najlepszym przykładem tego bajzlu jest polityka przestrzenna i plany ogólne, które miały uporządkować gospodarkę przestrzenną a wprowadziły chaos i dały zarobić ogromne pieniądze geodetom.Źródło komentarza: Pieniądze tylko dla dużych miast?Autor komentarza: kierowcaTreść komentarza: Przecież jest jego wypowiedz że jest nie winny z niego zrobili ofiarę dlatego uciekł. A ja myślę że znowu ucieknie.Źródło komentarza: Sebastian M. zatrzymany w ZEA; mężczyzna jest podejrzany o spowodowanie śmiertelnego wypadku, w którym zginęła trzyosobowa rodzinaAutor komentarza: TomaszówTreść komentarza: No to Witczak z Klimczakiem załatwili;)usmiechajcie sięŹródło komentarza: Pieniądze tylko dla dużych miast?Autor komentarza: TomMazTreść komentarza: Trzaskowski bądź wiarygodny i zrób testy wtedy masz mój głos a póki co jestes dla mnie tchórzliwym ćpunem?Źródło komentarza: Trzaskowski nie podpisał deklaracji Mentzena; zgodzili się w czterech na osiem punktówAutor komentarza: JimmyTreść komentarza: Mogą mu skoczyć. On i jego rodzinka mają takie chody, że jeszcze będą mu płacić grube odszkodowanie.Źródło komentarza: Sebastian M. zatrzymany w ZEA; mężczyzna jest podejrzany o spowodowanie śmiertelnego wypadku, w którym zginęła trzyosobowa rodzina
Reklama
Reklama

Napisz do nas

Zachęcamy do kontaktu z nami za pomocą formularza. Możecie dołączyć zdjęcia i inne załączniki. Podajcie swojego maila ułatwi to nam kontakt z Wami
Reklama
Reklama
Reklama