Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 22 czerwca 2026 15:23
Reklama Twój Sklep Medyczny
Reklama

Tomaszów Mazowiecki na celowniku radykalnej prawicy i... ortodoksyjnej lewicy

Dwa razy radni Koalicji Obywatelskiej próbowali wprowadzić pod obrady Rady Miejskiej wniosek o uchylenie uchwały pn. Samorządowa Karta Praw Rodziny. Dwukrotnie się to nie udało, ponieważ Prezydent Miasta przygotowywał w tym samym czasie inny dokument, który miał Kartę zastąpić. Kilkukrotne debatowanie w tym samym temacie było więc bez sensu. Sporny dokument przyjęto kilka miesięcy temu. Od początku budził liczne kontrowersje, wyolbrzymiane przez środowiska radykalnie lewicowe. Niedawno doszło do tego, że uchwała stała się przyczynkiem do umieszczenia naszego miasta w tzw. atlasie nienawiści. Wydaje się, że powodem była nawet nie tyle jej treść, co autorstwo dokumentu, które przypisuje się ortodoksyjnej organizacji Ordo Iuris. Tomaszowski samorząd został wmieszany w absurdalną walkę światopoglądową, którą na co dzień karmią nas wszystkie stacje telewizyjne.

Pod koniec ubiegłego tygodnia radnym przesłano propozycję dokumentu przygotowanego przez Marcina Witko. To wystarczyło, by media radykalnie prawicowe zaatakowały Prezydenta Tomaszowa Mazowieckiego 

Jesteśmy właśnie w środku batalii dotyczącej ustrzeżenia Polski przed łączeniem kwestii wydatkowania środków unijnych z pojęciem tzw. „praworządności”. Pod tym sformułowaniem jak wiadomo kryje się m.in. przymus wdrażania motywowanych ideologicznie rozwiązań promujących chociażby adopcje dzieci przez pary homoseksualne, nieskrępowany dostęp do aborcji, czy genderową indoktrynację dzieci już od przedszkola. Instytucje unijne domagają się od polskich władz uległości w realizowaniu lewicowej, ideologicznej agendy. Nikogo pewnie nie zaskakuje pospieszne podążanie za wskazaniami eurokratów włodarzy takich miast jak Warszawa, Gdańsk czy Poznań. Są oni przecież prominentnymi działaczami tzw. totalnej opozycji. Dlaczego jednak podobną drogą postanowił podążyć samorząd Tomaszowa Mazowieckiego, trudno zrozumieć. Rządzący miastem Marcin Witko, były poseł PiS, organizował w lipcu br. w Tomaszowie ogólnopolskiego spotkania samorządowców z prezydentem Andrzejem Dudą, a w październiku na sesji rady miasta wiceprezydent miasta Izabela Śliwińska miała podnosić hasło – „wybór, nie zakaz!”.

- czytamy na jednym z portali internetowych. Możemy zapoznać się też z serią pytań do Prezydenta, na które dziennikarze oczekują odpowiedzi. Wśród nich też to: Dlaczego projekt nowej uchwały posługuje się językiem ideologicznym, odwołując się np. do "prowadzenia działań na rzecz podnoszenia świadomości na temat równego traktowania, tolerancji oraz promowanie idei poszanowania wszystkich grup społecznych"?

Jeśli użyty w pytaniu cytat ma charakter ideologiczny, to źródeł tej ideologii szukać chyba należy w Nowym Testamencie. To pierwsze, co każdemu katolikowi i chrześcijaninowi przyjść powinno do głowy.  

Problem jest niestety dużo poważniejszy. Tomaszów Mazowiecki walczy obecnie o środki przyznawane w ramach tzw. Funduszy Norweskich. Mają one w znaczący sposób poprawić jakość życia mieszkańców miasta. W odróżnieniu od środków unijnych są one przyznawane w sposób uznaniowy. Trudno się dziwić, że Prezydent miasta chce stawiać na pierwszym planie interes wszystkich tomaszowian. 

Propozycja zmiany uchwały wyszła z urzędu ze względu na medialne zamieszanie wokół Samorządowej Karty Praw Rodzin i skutki tym wywołane, czyli stanowiska zagranicznych instytucji przyznających dotacje.  Chodzi m.in. o stanowisko norweskiego MSZ, które na swojej stronie poinformowało, że miasta "wolne od LGBT" nie otrzymają wsparcia finansowego ze względu na dyskryminacje. Tomaszów znajduje się w "atlasie nienawiści" - istnieje realne zagrożenie wyeliminowania nas w zabieganiu o te środki.  Również Parlament Europejski wypowiedział się w tym zakresie (Samorządowej Karty Praw Rodzin) co rodzi obawę przed możliwością pozyskiwania funduszy w przyszłości.

Ostatnie pół roku, dzień i noc, przygotowywaliśmy projekt rewitalizacji miasta – staramy się o ponad 40 mln zł z środków norweskich – wiele rozwiązań w ramach działań projektowych będzie dużym wsparciem również dla rodzin (chociażby nowa infrastruktura zielona, czy poprawa ochrony środowiska).

Dlatego jako prezydent całego miasta muszę zrobić wszystko, by usunąć każdą – choćby najmniejszą przeszkodę – która utrudni pozyskanie tych środków. Jestem to winny mieszkańcom naszego miasta. Szanuję zdanie radnych i absolutnie wiem jak ważne jest wsparcie rodziny. Dlatego proponuję nową, kierunkową uchwałę, w oparciu o którą zostaną przygotowane konkretne już zadania – będziemy je oczywiście konsultować z radnymi. Chodzi o to, by zapisy o wspieraniu rodzin nie zostawiały pola do nadinterpretacji.

Wspieramy rodziny, ale to nie znaczy, że kogoś dyskryminujemy. W Tomaszowie nie ma miejsca na dyskryminacje. Samorządowa Karta Praw Rodziny jest inicjatywą radnych i to radni zdecydują o przyszłości tych uchwał

- wyjaśnia Marcin Witko 

Prezydent dodaje też, że obecnie, żeby móc prowadzić inwestycje ważne dla mieszkańców można opierać się praktycznie wyłącznie na środkach unijnych lub norweskich. Wystarczy porównać jakie kwoty trafiły np. do Łodzi z tarczy antykryzysowej, a jakie do nas.

My - miasto z około 60 tys. ludzi - otrzymaliśmy podobnie jak Koluszki gdzie mieszka około 12 tys. mieszkańców 5 mln zł. Łódź  ponad 93 mln zł, a np. Pabianice (nieco ponad 60 tys. mieszkańców) ponad 18 mln zł. Musimy więc walczyć o każdą złotówkę, zwłaszcza teraz, kiedy tak drastycznie maleją nam dochody z PIT, a koszty cały czas rosną. Jeżeli nie dostaniemy dotacji z środków norweskich, nie będziemy mogli zrealizować niezbędnych inwestycji  – bo na żadne inne środki na te działania nie możemy liczyć – a zapewniam, że zabiegam o takie wsparcie od dawna również na poziomie woj. łódzkiego.

Przy okazji warto podkreślić, że Samorząd Tomaszowa Mazowieckiego od lat prowadzi działania wspierające rodzinę. Wprowadzono Tomaszowską Kartę Rodziny Wielodzietnej, bezpłatną komunikację – korzystają z niej dzieci, seniorzy, rodzice jeżdżąc do pracy. We wszystkich miejskich instytucjach wprowadzono ulgi dla rodzin wielodzietnych i seniorów, dotyczy ona również opłaty za śmieci. Miasto cały czas rozwija Ośrodek Rehabilitacji Dzieci Niepełnosprawnych – mimo, że nie jest to zadaniem własnym gminy i chyba jest to jedyna tego typu placówka w Polsce. ORDN pomaga również seniorom. W naszym mieście funkcjonuje już jedno Centrum Usług Społecznych, a zaraz będzie uruchamiane drugie – w którym opiekujemy się osobami starszymi.

W zaproponowanym radnym nowym dokumencie, który znajdziecie w załączniku pojawiło się także dążenie do integracji mniejszości etnicznych i narodowych ze środowiskiem lokalnym. Zagadnienie to obejmuje nie tylko tradycyjne u nas mniejszości narodowe ale również coraz liczniej przyjeżdżających do Tomaszowa emigrantów zarobkowych z całego świata. 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

69 27.11.2020 07:56
Tak dla porównania ponad sto lat temu w Tomaszowie (sam przemysł wełniany) pod zaborem Rosyjskim: "W 1913 r. przemysł wełniany całego miasta zatrudniał 5286 robotników, a wskaźnik wzrostu w stosunku do 1869 r. wyniósł 547,2%; produkcja osiągnęła wartość 13 815 000 rubli, natomiast wskaźnik wzrostu w stosunku do 1869 r. w 1913 r. wyniósł aż 1427,1%. W 1913 r. w Tomaszowie Mazowieckim było 16 dużych i wielkich przedsiębiorstw. " Nasuwa się refleksja kto nas bardziej gnębił zaborca czy dzisiejsza władza rządowa i samorządowa ? teraz tylko pier.....nie o lgbt, aborcji, dekomunizacji, złych sądach, sb, wstawaniu z kolan hehehe jak podniosą podatki żeby nas ratować to padniemy na ryj.

q 27.11.2020 09:50
Ależ to lgbt aborcja dekomunizacja itp to są fundamentalne dla naszego wybitnego i najaśniejszego narodu kwestie. No przecież nic ważniejszego nie ma...

Lucyna 27.11.2020 10:38
A dzisiaj nic już można nie produkować, bo wszystko dowiozą nam tirami z Niemiec. Towar który chętnie wybierają polscy konsumenci w Kauflandzie, Lidli, Netto czy Aldi.

WuPe 28.11.2020 23:18
A wiesz że wtedy zatrudniano dzieci za przysłowiową miskę ryżu? Teraz prywaciarzy nawet nie stać by wyremontować pożydowskie pałacyki;-)

$ 26.11.2020 20:03
Jak mamy zadłużone miasto?

tomaszowiak 26.11.2020 18:37
Spokojnie.Pan witko załatwił długi dla nas,teraz pójdzie wyżej.I to my,prócz mnie go tam zaklepiecie.

Hahah 26.11.2020 22:20
Przekaz dnia masz taki?:)

Czaro 26.11.2020 00:29
Czy powinniśmy rezygnować z wartości dla pieniędzy? Nie wiem czy makiawelizm jest dobrą drogą. Zdaje się, że to władza za rządów prezydenta przyjęła kartę. Czyli jeśli za pieniądze można zmienić zdanie w kluczowych kwestiach światopoglądowych to znaczy że każdy ma swoją cenę. Nasi radni, ktorzy z haslami konserwatywnymi wygrali wybory w miescie pokażą czym jest lojalność w stosunku do programu wyborczego. Ile warte są obietnice? Nie chodzi konkretnie o tę sprawę, lecz podejście. Przecież wszystkie decyzje można potem tłumaczyć dobrem ogółu itp., ale to chyba dość radykalna zmiana stanowiska. Chyba, że mieszkańcy miasta nie życzą sobie wspierania rodzin, lecz dopiero były wybory i takie kwestie ulegną ewentualnej zmianie dopiero po kolejnych.

tyle 26.11.2020 09:21
To był pomysł jednego radnego - nie preyzdena i to rada sobie przyjęła - czytałam ten nieszczęsny dokument i przyznam szczerze, że większej bzdury nie czytałam! Jeżeli radni dla czegoś tak durnego zezygnują z walki o te środki to będę wdzięczna za imienny wykaz głosowania, żeby wszyscy wiedzieli kogo omijać szerokim łukiem przy wyborach!

SA. 26.11.2020 15:44
Prezydent wcześniej musiał przecież dać znać swoim radnym, by głosowali za. Bez tego impulsu pewnie nie weszłaby karta w życie. Dlatego już nie pierwszy raz wychodzi, że jest farbowanym lisem - chorągiewką powiewającą jak wiatr mocniej zawieje. Identycznie było podczas wyborów prezydenckich, barwy, hasła. Powolne jątrzenie przez niego na tomaszowskiej prawicy. Podpiął się pod PiS to i go wybrali. W innym przypadku grzebałby teraz grabkami w jakiejś piaskownicy na Ludwikowie i nic więcej. Widać teraz jak strasznie słaby, śliski i giętki z niego prezydent. Był to niestety kiepski wybór, człowieka bez charakteru. Tylko patrzeć, jak za parę minut się przefarbuje na politykiera innej frakcji. Beznadzieja całkowita

M 27.11.2020 00:15
Samorządowa Karta Praw Rodziny nie wspierała rodziny. Pan Czaro chyba jej nie czytał.

Grek 29.11.2020 20:36
Ales mundry

DUCK DUCK 25.11.2020 17:24
Ej prezydent ma zadowalać mieszkanców a nie radnych z pisu Mam nadzieję że nie zapłaci za to najwyższej ceny wykluczenie z partii i blokadą środków

Cóż 25.11.2020 19:30
Wykluczeniem z partii pewnie zapalaci - a bez względu na to kasy krajowej nie będzie - bo po prostu jej nie ma. Rozdana, wydana - a kryzys dopiero idzie...

Smutno :( 25.11.2020 17:14
A najbardziej na świecie zaluje głosu na Batorskiego... radni myślą o swoich interesach, a nie prawdziwych potrzebach Tomaszowa.

Suweren 25.11.2020 13:34
Jutro sesja Rady Miejskiej. Pytanie czy PMW zdejmie z obrad punkt nowej uchwały, czy się wycofa całkowicie czy może odroczy posiedzenie a może wprowadzi zmiany by zadowolić ortodoksyjne środowiska PiS i przypodoba się partyjnym towarzyszą? Inaczej cienko to widzę.

Marek 24.11.2020 20:42
P. Witko, na zieleni pan długo nie pojedzie.Bije po oczach panski brak wizji rozwoju Tomaszowa Maz.....Niestety........ Głosu mojego w nastepnych wyborach pan nie dostanie, zeby pan utworzył najwspanialsze ugrupowanie z hasłami rozwoju Tomaszowa, to ja na pana nie zagłosuje

Moji 25.11.2020 07:44
Przecież i tak Pan nigdy na Witko nie głosował po co te wynurzenia. I kto ma niby zastąpic obecnego Prezydenta Pan Witczak z tym całym poewskim Gangiem Olsena. Zlituj sie Pan.

Marek 25.11.2020 09:05
mylisz sie GŁOSOWAŁEM, ale tak jak wyzej napisałem nie uzyska mojego głosu

Haha 25.11.2020 17:11
Żenujący Pan jest - mój, mojej rodziny i przyjaciół ma! Bo jest normalny! A nie nawiedzony jak niektorzy:)

rwd 24.11.2020 18:10
Całe i największe zło to politycy.

Ajdejano 24.11.2020 13:27
I znów jesteśmy pod okupacją. Kiedyś byliśmy: 1. Przez 123 lata pod zaborami. 2. Przez 5 lat pod okupacją niemców i sowietów. 3. Przez 45 lat pod polityczsną i wojskową okupacją sowietów. 4. Od maja 2004 roku pod okupacją polityczną, ideologiczną i finansową zsre (związek socjalistycznych republik europejskich) .

M 24.11.2020 14:16
Tak, a Teksas, Nowy Jork czy Kalifornia są pod okupacją USA ? Dobrowolnie weszliśmy do Unii Europejskiej i większość chce zostać. Naprawdę, chęć dyskryminacji mniejszości seksualnych, czy kobiet przez państwo polskie i jej samorządy nie jest sprawą o którą warto kruszyć kopię w sporze w UE. Poza tym ZSRR było państwem totalitarnym, natomiast UE jest unią demokratycznych państw i fajnie by było gdyby Polska szła w tym kierunku, a nie tak jak ostatnio w kierunku Białorusi i Putinowskiej Rosji.

Marek 24.11.2020 20:34
UE juz jest instytucja totalitarną. Wymuszenia, szantarze, ideologiczny przymus, dyskryminacja wartosci,.ktore ukształtowały i lezą u podstaw powstania UE. Mało?.....

M 25.11.2020 00:43
Panie Marku, przymus do czego ? Jakie polskie wartości są dyskryminowane? Polska W UE ma takie same prawa jak pozostali członkowie. Jest parlament europejski i są w nim nasi przedstawiciele. Jak jesteś w jakimś klubie to musisz przestrzegać regulaminu klubu. Zawsze możesz wyjść jeśli regulamin ci nie pasuje. Na przykład jeśli nie podoba ci się przestrzegania praw człowieka, możesz iść drogą Białorusi, tylko że nikt nie będzie chciał robić z tobą interesów.

Marek 25.11.2020 09:09
Odpowiadam jakie polskie wartosci sa dyskryminowane......Prawo do DEKAKOGU

Marek 25.11.2020 09:55
Sluchaj kochaniutki/ka masz takie wyobrazenie swiata, jak by to nie istniało nic poza UE, a są kraje rowniez w Europie ktore sa bogate i nie nalezą do UE. Na swiecie jest bardzo duzo krajow ktore nie mają zadnych zwiazkow z UE i gospodarczo kwitną i są o wiele bardziej bogate i rozwojowe niz UE. Tak jak kazdy kraj powinien dążyc do dywersyfikacji dostaw surowcow tak tez ta dywersyfikacja powinna wyrazac sie w polityce gospodarczej i wzajemnych kontaktow politycznych, tozsamosciowych. zamnknąć sie w jednym tylko kółku i gdakac jak nam każą nie jest tozsame z Naszym Polskim kodem genetycznym/tozsamosciowym. Zareczam Ci że dzis Ci ktorzy siedzą cicho i znoszą upokorzenia płynące z kieruku KE i PE wreszcie powstaną i sie zbuntują jak juz wielokrotnie w naszych dziejach bywało. Jesli zapytasz poniwnie jakie to upokorzenia i jakie wartosci sa łamane to POWTARZAM----DEKALKOG

M 25.11.2020 13:46
Marek, jeśli masz na myśli "dekalog" czyli 10 przykazań bożych to UE nie zabrania ci ich przestrzegania. Źle widziane jest jedynie narzucanie twoich religijnych zasad moralnych innym, którzy wcale nie muszą być katolikami, ani nawet chrześcijanami. Poza tym kochaniutki masz takie wyobrażenie świata i wydaje ci się, że takie państwa jak Szwajcaria, czy Norwegia są oderwane od rzeczywistości oraz niezależne, a tymczasem są w strefie schengen, gospodarczo całkowicie powiązane z UE i nawet przestrzegają prawa UE, nie mogą jedynie brać udziału w pracach legislacyjnych UE. A dywersyfikację i tak możemy robić i robimy i nie musimy do tego wychodzić z UE. Nie musimy gadać jak nam każą możemy próbować reformować UE, ale jak w każdej demokracji, żeby ustawa przeszła, większość musi zagłosować za. I jeszcze jedno przestrzeganie praworządności wyjdzie tylko korzystnie dla obywateli, bo niby dlaczego mamy pozwalać naszym politykom na niepraworządność ? Chciałbyś żyć w kraju rządzonym przez Zbigniewa Ziobrę, który robi co mu się podoba i nie musi przestrzegać praworządności ?

Marek 25.11.2020 15:10
Jestes jakis ograniczony, toz to na dekalgu opiera sie czlowieczenstwo a nie na gejowskiej mentalnosci. Wlasnie ten DEKALOG kłuje w oczy ideologow z UE bo w tym to DEKALOGU zawsrta jest przyzwoitosc a nie lubieznosc , ktora chcą nam zasuflowac "elyty" gejowskie. Szkoda mi Ciebie, jestes ułomny nie rozumiejac tego co stanowi przyzwoitosc, nie ograniczenie lecz poszanowanie ludzkiej godnosci. W DEKALOGU zawarta jest wlasnie ludzka GODNOSC i Ty tego nie rozumiesz

M 25.11.2020 19:31
Marek, czyli według ciebie UE nakłada na ciebie obowiązek zostania gejem? Bo nie rozumiem jak inaczej łamią twoje prawo do dekalogu. W dekalogu nie ma nic o seksie, ani o orientacji seksualnej, w tym temacie jest tylko "Nie cudzołóż" oraz "nie pożądaj żony bliźniego swego". Zmuszają cię do tego ? Nie musisz tego robić, nie zostawaj gejem jak nie chcesz. Z tym trzeba się urodzić. Chyba nadinterpretujesz przepisy unijne. A to co inni dorośli robią ze sobą to nie twój interes. Pilnuj swojej moralności talibie. Gdzie w dekalogu jest napisane żeby tępić gejów ? Ty dobrowolnie nie przestrzegasz dekalogu łamiąc go w przykazaniu 9 "Nie mów fałszywego świadectwa przeciw bliźniemu swemu"

Zuza 24.11.2020 14:40
Uwolnić to co zakazane! niech Ci kochający inaczej żyją w wolności bez kagańców na tym co przynosi rozkosz. I będzie po problemie!

Marek 25.11.2020 09:07
proponujesz Sodome i Gomore?

Paweł 24.11.2020 19:55
Panie kolego z tego całego zła co pan wylicza to bycie w unii wybraliśmy sami.Troche opamietania

ekhm 24.11.2020 12:38
Za pieniądze sprzedacie wszystko. Polska.

Ajdejano 24.11.2020 13:21
BRAWO !!!

jezu 24.11.2020 13:49
Taaa bo ludzie się kartą najedzą nie?

Suweren 24.11.2020 11:20
Proponuję wszystkim przeczytanie art. w dorzeczy.pl który ukazał się wczoraj wieczorem. Tam jest obraz jak został podsumowany przez gazetę prawicową PMW oraz kto za tym art. stoi. Z art. wyraźnie wynika . Żadnych pieniędzy za zmianę uchwały. PMW jak widać został postawiony pod ścianą przez swoich ortodoksów prawicowych.

:D 24.11.2020 13:51
Radzę sprawdzić stanowiska instytucji zagranicznych a nie czytać prawicowy bełkot. A te są jednoznacze - dla tych samorządów nie ma kasy i nie będzie. Tyle.

Mający dość życiowych nieudaczników. Nie jestem grubasem 24.11.2020 07:25
Kur... W tym mieście to trudno ludziom dogodzić zła droga chociaż jest nowa zła ścieżka chociaż jest nowa remont długo wyczekiwany drogi ale jest zły bo będą korki w mieście i tak by wymieniać w nieskończoność odnoszę wrażenie że najwięcej jest mądrali siedzących z dala i potrafiących krytykować wszystko i wszystkich takich nieudaczników życiowych.chłop coś tam w życiu napisał zrobił ale okazuje się że jest największy fachowiec i wszystkie uchwały ustawy projekty by poprawiał.jak czytam na Facebooku niektórych komentarzy niektórych w cudzysłowie artykuły na swoich profilach to mam wrażenie i skojarzenie z takimi za przeproszeniem babciami w moherowych beretach które obserwują krytykują niewiele wnosząc i niewiele pomagając innym. Zrzędy i nieudacznik i siedzące przed komputerami potrafiący wytykać wszystko bez ponoszenia jakiejkolwiek odpowiedzialności W sensie prawnej czy materialnej za jakieś swoje decyzje.po prostu łatwo jest z dala bezpiecznie krytykować innych samemu nie robiąc nic i będącym życiowym nieudacznikiem spędzający 3/4 życia pisząc różnego rodzaju komentarze i wstawiając jeszcze na swoje profile jakieś pierdy.

M 24.11.2020 00:17
Dobra decyzja, oby radni również wykazali się rozsądkiem.

69 23.11.2020 22:10
Niech się wszyscy wezmą do roboty tj. porządnego administrowania i optymalizacji w kosztach organów i spółek komunalnych s nie ciągle ta ideologia która ma zasłonić nieróbstwo i kawki z ciasteczkiem w godzinach pracy.

Opinie

22 czerwca w historii. Virtuti Militari, Hubal, Konwicki, Barbarossa i głos Cyndi Lauper

22 czerwca to jedna z tych dat, w których historia nie idzie spokojnym krokiem przez kartki kalendarza, ale wchodzi na scenę jak orkiestra po pierwszym uderzeniu werbla. Jest tu królewski dokument i narodziny miasta, jest order za męstwo, który do dziś ma w polskiej pamięci ciężar większy niż metal, jest wojna, literatura, zimna wojna i muzyka, która raz brzmi jak country Krisa Kristoffersona, raz jak kolorowy manifest Cyndi Lauper z epoki MTV. Data dodania artykułu: 22.06.2026 08:27
22 czerwca w historii. Virtuti Militari, Hubal, Konwicki, Barbarossa i głos Cyndi Lauper

Fałszywa nadzieja sprzedaje się lepiej niż medycyna. Ekspertki ostrzegają przed medyczną dezinformacją

Najgroźniejsze kłamstwa nie przychodzą dziś w stroju szaleńca z aluminiową czapką. Przychodzą w estetycznym filmiku, w miękkim świetle, z uśmiechniętą twarzą influencera, wykresem wyrwanym z kontekstu i obietnicą, że „lekarze o tym nie mówią”. Od picia boraksu po porzucanie terapii onkologicznych – medyczna dezinformacja dawno przestała być tylko internetową ciekawostką. Stała się realnym zagrożeniem dla zdrowia i życia pacjentów. Data dodania artykułu: 21.06.2026 10:54
Fałszywa nadzieja sprzedaje się lepiej niż medycyna. Ekspertki ostrzegają przed medyczną dezinformacją

John Lee Hooker. Bluesman, który jednym riffem potrafił uleczyć samotność

Są artyści, których muzyka brzmi jak zapis nutowy. I są tacy, których muzyka brzmi jak życie: kurz drogi, stukot pociągu, zmęczenie po pracy, nocne światło w oknie i głos człowieka, który więcej przeżył, niż chciałby opowiedzieć. John Lee Hooker należał do tej drugiej kategorii. Nie potrzebował orkiestry, popisów technicznych ani długich solówek. Wystarczały gitara, tupot stopy i głos głęboki jak stara studnia. Data dodania artykułu: 21.06.2026 10:35
John Lee Hooker. Bluesman, który jednym riffem potrafił uleczyć samotność

21 czerwca w historii. Machiavelli, Sartre, Proces Szesnastu, socrealizm i rockowy oddech przesilenia

Dziś jest niedziela, 21 czerwca, 172. dzień roku. Słońce wstało o godz. 4.14, zajdzie o godz. 21.00. Imieniny obchodzą: Alicja, Alojzy, Marta, Rajmund, Rudolf, Alban, Marcja, Terencjusz oraz Demetria. Data dodania artykułu: 21.06.2026 10:19
21 czerwca w historii. Machiavelli, Sartre, Proces Szesnastu, socrealizm i rockowy oddech przesilenia

Konfederacja przygląda się Ruchowi Biało-Czerwonych. Jedni widzą konkurencję, inni „miejsce do służby Polsce”

W Konfederacji znów słychać skrzypienie wewnętrznych zawiasów. Tym razem nie chodzi o program, głosowanie w Sejmie czy kampanię wyborczą, lecz o nowe stowarzyszenie europosłanki Ewy Zajączkowskiej-Hernik. Ruch Biało-Czerwoni, zarejestrowany 3 czerwca, miał być — według deklaracji założycielki — przestrzenią działania dla ludzi, którym zależy na Polsce i na pomocy obywatelom pozostawionym samym sobie w sporach z urzędami, instytucjami i państwem. W praktyce inicjatywa stała się kolejnym testem dla delikatnej konstrukcji Konfederacji. Data dodania artykułu: 20.06.2026 12:17
Konfederacja przygląda się Ruchowi Biało-Czerwonych. Jedni widzą konkurencję, inni „miejsce do służby Polsce”

20 czerwca: dzień królów, komediopisarzy, śląskiej pamięci i muzyki, która wraca jak refren

Są takie daty, które wyglądają jak stary, wielowątkowy film. W jednej scenie rodzi się przyszły król Polski, w drugiej na Kremlu rozgrywa się krwawy dramat Dymitriad, dalej Aleksander Fredro ostrzy pióro, Górny Śląsk wraca do Polski, a z gramofonu płyną Beach Boys, Lionel Richie, Lady Pank i Kombi. 20 czerwca to dzień, w którym historia nie idzie równym marszem. Raczej tańczy — czasem poloneza, czasem żałobny marsz, czasem rockowy numer z lat 80. Data dodania artykułu: 20.06.2026 10:17
20 czerwca: dzień królów, komediopisarzy, śląskiej pamięci i muzyki, która wraca jak refren

19 czerwca: od „Daru Pomorza” i Pawiaka po Opole, Faras i sejmowe głosowania. Co mówi nam historia?

Dziś jest piątek, 19 czerwca, sto siedemdziesiąty dzień roku. Słońce wstało o godz. 4.13, zajdzie o godz. 21.00. Imieniny obchodzą: Bonifacy, Gerwazy, Julianna, Michalina i Romuald. Data dodania artykułu: 19.06.2026 07:47
19 czerwca: od „Daru Pomorza” i Pawiaka po Opole, Faras i sejmowe głosowania. Co mówi nam historia?

LexisNexis wprowadza LexisNexis Protégé™ Poland i przyspiesza automatyzację zadań prawnych dla polskich prawników

LexisNexis Protégé™ Poland pomaga polskim prawniczkom i prawnikom sprawniej realizować złożone czynności prawne dzięki intuicyjnej automatyzacji i odpowiedzialnej sztucznej inteligencji. Data dodania artykułu: 18.06.2026 14:31
LexisNexis wprowadza LexisNexis Protégé™ Poland i przyspiesza automatyzację zadań prawnych dla polskich prawników
Kino Konesera: Czytając Lolitę w Teheranie

Kino Konesera: Czytając Lolitę w Teheranie

Seans w ramach Kina KoneseraZapraszamy na pokaz filmu Czytając Lolitę w Teheranie w czerwcowym repertuarze cyklu Kino Konesera. To poruszająca opowieść inspirowana bestsellerową autobiografią Azar Nafisi, ukazująca kobiecą solidarność, odwagę i siłę.Wydarzenie odbędzie się 22 czerwca 2026 roku w kinie Helios. To propozycja dla widzów ceniących ambitne kino, ważne tematy społeczne i wyjątkowe filmowe emocje.Po rewolucji islamskiej w Iranie, która miała miejsce w 1979 roku, ulice Teheranu patrolowane są przez obrońców moralności, a fundamentaliści przejmują kontrolę nad uniwersytetami. Kobiety muszą nosić hidżab, ich swobody są ograniczane, a lektura zachodniej literatury staje się aktem buntu. Taki stan rzeczy sprawia, że Azar Nafisi (Golshifteh Farahani), ambitna wykładowczyni literatury, rezygnuje z pracy na Uniwersytecie Teherańskim. Kobieta potajemnie zaczyna zapraszać do swojego domu grupę najbardziej zaangażowanych studentek. Razem czytają zakazane klasyki literatury zachodniej – „Lolitę” Vladimira Nabokova, „Wielkiego Gatsby’ego” F. Scotta Fitzgeralda, powieści Henry’ego Jamesa czy Jane Austen. Początkowo nieśmiałe młode kobiety stopniowo otwierają się – dzielą marzeniami, lękami, historiami miłosnymi oraz upokorzeniami związanymi z życiem w totalitarnym reżimie.Filmy prezentowane w ramach Kina Konesera to najczęściej niszowe dzieła z niebanalną fabułą i inteligentnym humorem. Wyświetlane historie mają na celu nie tylko uprzyjemnić widzowi spędzony czas w naszym kinie, ale również wzbogacić go o nowe wartości, przeżycia i walory wizualne! Filmy Kina Konesera to często dzieła uhonorowane licznymi nagrodami na festiwalach filmowych. Data rozpoczęcia wydarzenia: 22.06.2026
Maraton Horrorów

Maraton Horrorów

Noc pełna grozy w kinie HeliosZapraszamy na Maraton Horrorów organizowany przez sieć kin Helios w ramach cyklu Nocne Maratony Filmowe. W programie znalazły się mroczne i pełne napięcia seanse, które zapewnią widzom intensywne emocje aż do późnych godzin nocnych.Co w programie?Na plakacie zapowiedziano filmy: Rytuał Lily, Lalka (przedpremiera), Krwawe Polowanie oraz Poświęceni. To propozycja dla fanów kina grozy, którzy chcą przeżyć wyjątkową noc z premierami i przedpremierami na dużym ekranie.MARATON HORRORÓWNocne Maratony Filmowe zapraszają na noc, która dostarczy Wam ekstremalnych emocji i wspomnień na całe wakacje. W zestawie aż trzy premiery!Już 26 czerwca, zaraz po rozdaniu szkolnych świadectw, na dobry początek wakacji Nocne Maratony Filmowe zapraszają na Maraton Horrorów! Ten przygotowany z myślą o Was zestaw filmów, to idealny sposób na odreagowanie całego roku szkolnego! Na początek pierwsza przerażająca premiera tego wieczoru, “RYTUAŁ LILY”! Po krótkiej przerwie, trzymający w obezwładniającym napięciu, przedpremierowy pokaz filmu „LALKA”. Dalej będzie jeszcze mocniej, bo kolejną premierą tej nocy będzie „KRWAWE POLOWANIE” i na koniec „POŚWIĘCENI”.Będzie to wyjątkowa, pełna grozy uczta filmowa i jesteśmy przekonani, że jeszcze długo po powrocie do domu nie będziecie mogli zasnąć. Czy jesteście na to gotowi?RYTUAŁ LILY (napisy)Cztery przyjaciółki udają się do odosobnionego domu położonego głęboko w lesie, aby odprawić rytuał inicjacji nowej czarownicy i dopełnić krąg czterech żywiołów. Lily, blada i introwertyczna dwudziestolatka, która właśnie dołączyła do grupy, została wybrana na reprezentantkę żywiołu powietrza. Nie zdaje sobie sprawy, że prawdziwy cel rytuału jest zupełnie inny – Lily ma zostać złożona w ofierze, a jej koleżanki pragną za jej pomocą przywołać uśpionego demona.LALKA (napisy)Macy udaje się na leśną wędrówkę ze swoim chłopakiem. W środku lasu para odkrywa upiorną kolekcję lalek i ich równie dziwaczną właścicielkę – ubraną w porcelanową maskę kobietę uzbrojoną w łopatę. Macy zostaje porwana i budzi się w drewnianym domu na odludziu. Od tej pory będzie musiała walczyć o życie z psychopatką, która traktuje ją jak swoją lalkę.Nakręcony na taśmie analogowej horror „Lalka” to przerażający, ultrabrutalny i krwawy hołd dla amerykańskiego horroru lat siedemdziesiątych – z „Teksańską masakrą piłą mechaniczną” na czele.KRWAWE POLOWANIE (napisy)Jest rok 1986. Świat pędzi ku krawędzi. W Czarnobylu dochodzi do najgorszej katastrofy nuklearnej w historii, a 20-letni Mike Tyson brutalnie nokautuje rywali, zostając najmłodszym mistrzem świata wagi ciężkiej. Ameryka żyje popkulturą i wielkimi akcjami charytatywnymi, zupełnie nieświadoma tego, co czai się w jej mrocznym sercu. Tymczasem w Michigan sześciu twardych kumpli z Detroit zostawia za sobą fabryczny dym i rusza na głęboką północ. Cel: coroczny, święty rytuał męskiego braterstwa – alkohol, pot i polowanie na jelenie w odciętym od świata obozie.Jednak w tych starożytnych lasach krew wsiąka w ziemię głębiej, niż mogłoby się wydawać. Przez przypadek myśliwi budzą coś, co nigdy nie powinno zostać dotknięte. Ze snu powstaje potężny, krwawy duch rdzennych Amerykanów – prastara siła, która przybyła, by dokonać ostatecznej wendety za bezkarne morderstwa i zaginięcia indiańskich dziewcząt. W tym lesie reguły gry właśnie uległy zmianie. W ironicznym, brutalnym odwróceniu ról – ci, którzy przybyli tu zabijać, stają się zwierzyną.POŚWIĘCENI (napisy)Napięta relacja matki z córką zostaje wystawiona na przerażającą próbę, gdy umiera ojciec rodziny, a pogrążona w żałobie matka zatrudnia tajemniczego nieznajomego, by przywrócił jej męża do życia. Kiedy brutalne wskrzeszenie wymyka się spod kontroli, obie kobiety muszą zmierzyć się ze swoimi różnicami, walcząc o życie – i o siebie nawzajem.Uwaga! Kina nie prowadzą rezerwacji telefonicznej i internetowej.  Data rozpoczęcia wydarzenia: 26.06.2026

Polecane

MCK zaprasza na zajęcia w roku szkolnym 2026/2027. Muzyka, teatr, taniec, plastyka i sport 22 czerwca w historii. Virtuti Militari, Hubal, Konwicki, Barbarossa i głos Cyndi Lauper Wianki niesione falą Pilicy. Świętojańska tradycja wróciła nad rzekę Uczniowie ZSP nr 2 z Tomaszowa w projekcie UŁ. Technik reklamy najliczniejszą grupą i z sukcesem na akademickiej scenie Mapa, kompas i charakter. 25 BKPow na podium Mistrzostw 12 DZ w Biegach na Orientację Kolejni radni pod lupą wojewody? Pytania o miejskie spółki, szpital i prawo do mandatu Fałszywa nadzieja sprzedaje się lepiej niż medycyna. Ekspertki ostrzegają przed medyczną dezinformacją John Lee Hooker. Bluesman, który jednym riffem potrafił uleczyć samotność 21 czerwca w historii. Machiavelli, Sartre, Proces Szesnastu, socrealizm i rockowy oddech przesilenia Bezpłatne zajęcia o laktacji w Tomaszowie. TCZ zaprasza do Szkoły Rodzenia Przy Szkolnej na sprzedaż idzie nie tylko budynek. To adres z pamięcią Tomaszowa „Wewnętrzne krajobrazy” w MCK. Sztuka, która zatrzymuje na chwilę
Na sprzedaż komfortowe mieszkanie 53 m² przy ulicy Niskiej

Na sprzedaż komfortowe mieszkanie 53 m² przy ulicy Niskiej

Cena: 435000 PLN Są mieszkania, do których wchodzi się z myślą o remoncie. I są takie, w których już od progu czuć spokój, światło i przestrzeń. Ta oferta należy właśnie do drugiej kategorii.Na sprzedaż wyjątkowo funkcjonalne i starannie wykończone mieszkanie o powierzchni 53 m², położone w Tomaszowie Mazowieckim. To propozycja dla osób, które szukają miejsca gotowego do życia – bez wielomiesięcznych remontów, nerwów i dodatkowych kosztów.Lokal zachwyca przemyślanym układem pomieszczeń oraz nowoczesnym standardem wykończenia. Jasne wnętrza, estetyczne detale i dobrze wykorzystana przestrzeń sprawiają, że mieszkanie będzie idealne zarówno dla pary, rodziny z dzieckiem, jak i osób szukających komfortowej inwestycji pod wynajem.Najważniejsze informacje:powierzchnia mieszkania: 53 m²cena: 435 000 złfunkcjonalny układ pomieszczeńmieszkanie gotowe do wprowadzeniabardzo dobra lokalizacja w Tomaszowie Mazowieckimoferta idealna zarówno do zamieszkania, jak i inwestycyjnieDużym atutem nieruchomości jest lokalizacja. W pobliżu znajdują się sklepy, punkty usługowe, szkoły, komunikacja miejska oraz tereny zielone. To miejsce, które pozwala połączyć wygodę codziennego życia z ciszą i poczuciem prywatności.Wnętrze mieszkania zostało urządzone w nowoczesnym, uniwersalnym stylu, dzięki czemu nowy właściciel może od razu poczuć się „u siebie”. Przestrzeń dzienna daje komfort zarówno odpoczynku, jak i spotkań z rodziną czy znajomymi. To mieszkanie ma w sobie coś, czego nie oddają suche parametry – przyjemny klimat i poczucie domowego ciepła.Rynek nieruchomości w Tomaszowie Mazowieckim w ostatnich latach wyraźnie się zmienia. Coraz trudniej znaleźć mieszkanie, które łączy rozsądną powierzchnię, dobrą lokalizację i wysoki standard wykończenia. Ta oferta wyróżnia się właśnie takim połączeniem.
Reklama
Reklama
Reklama Twój Sklep MEydczny
Reklama

Wasze komentarze

Autor komentarza: Ajdejano Treść komentarza: Końcowe pytanie w tym materiale powyżej, to jest pytanie retoryczne, czyli bez odpowiedzi. Dlaczego bez odpowiedzi? Bo w tej sprawie nie zajmie stanowiska nikt: samorządowi krętacze-bonzowie, sąd i wszyscy inni samorządowi i rządowi oszuści, którzy tzw. elektorat wyborczy, czyli zwykłych ludzi, idących do wyborczych urynałów, traktują jak przygłupiastych baranów. Źródło komentarza: Ponad 202 tysiące ze szpitala i dieta radnej. Ile pieniędzy powinna zwrócić Paulina Socha? Autor komentarza: sb Treść komentarza: Szkoda, że Wojewoda nie może przyjrzeć się niektórym pracownikom szpitala co do ich stawek stawek godzinowych i ich godzin pracy. Źródło komentarza: Kolejni radni pod lupą wojewody? Pytania o miejskie spółki, szpital i prawo do mandatu Autor komentarza: kierowca Treść komentarza: Piszecie wyrok niski bo zgineły dwie osoby a co powiedzie na wypadek Majchszaka na A1 gdzie spaliły się 3 osoby i grozi mu 8 lat. To jest nie sprawiedliwe. Źródło komentarza: Prawomocny wyrok za tragedię na Mostowej. 16,5 roku więzienia dla kierowcy, który zabił dwie siostry Autor komentarza: zyga Treść komentarza: Co to za wyrok!!! Śmiech przez łzy! To jakaś kpina! Żadna sprawiedliwość! Polskie prawo jest śmieszne i sprzyja przestępcom... Źródło komentarza: Prawomocny wyrok za tragedię na Mostowej. 16,5 roku więzienia dla kierowcy, który zabił dwie siostry Autor komentarza: Czaro Treść komentarza: Wyrok zbyt niski, to morderstwo, naćpany i pijany użył auta do zabicia. Nikt tym ludziom życia nie wróci. Źródło komentarza: Prawomocny wyrok za tragedię na Mostowej. 16,5 roku więzienia dla kierowcy, który zabił dwie siostry Autor komentarza: ETM Treść komentarza: Antoni do broni Źródło komentarza: Antoni Macierewicz z zarzutami. Chodzi o słowa o „agentach rosyjskich” w SKW
Reklama
Reklama

Napisz do nas

Zachęcamy do kontaktu z nami za pomocą formularza. Możecie dołączyć zdjęcia i inne załączniki. Podajcie swojego maila ułatwi to nam kontakt z Wami
Reklama