×

Geotermia może zmienić obraz miasta

  • 8.03.2019, 20:03 (aktualizacja 08.03.2019 20:48)
  • Joanna Sztymelska
Geotermia może zmienić obraz miasta
Próbny odwiert geotermalny stał się faktem. To, co do niedawna wydawało się jedynie aktem political fiction obecnie się dzieje w Tomaszowie

ODwiert wczoraj wystartował. Dziennikarze mogli obserować proces uruchamiania "wierteł na specjlnie zorganizowanej konferencji prasowej. Udział w niej wzięli: Marcin Witko - prezydent Tomaszowa Mazowieckiego Artur Michalski - wiceprezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Adam Koziełek - dyrektor Wydziału Inwestycji Urzędu Miasta Tomaszowa Mazowieckiego,  Robert Flak - wiceprezes Zarządu Przedsiębiorstwa Budowy Kopalń, Bogdan Noga - prezes Zarządu Przedsiębiorstwa Geologicznego POLGEOL i Andrzej Cozac, główny inżynier ds. wierceń powierzchniowych w Przedsiębiorstwie Budowy Kopalń.

Pomysłodawcą wykorzystania ciepłej wody z wnętrza Ziemi dla mieszkańców naszego miasta był jeszcze w ubiegłej kadencji Marcin Witko. Cztery lata trwały przygotowania do realizacji projektu i starania o dofinansowanie. Na realizację odwiertu Tomaszów Mazowiecki otrzymał sto procent dotacji, co oznacza, że za wszystko zapłaci Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. 

- Wszędzie, gdzie to możliwe staramy się wspierać jako Narodowy Fundusz Rzeczpospolitej Polskiej takie właśnie odnawialne źródła energii jak geotermia, ponieważ ma najlepsze możliwe parametry jeśli chodzi o ekologię i bezpieczeństwo dostaw. W związku z tym pragnę pogratulować bardzo szczerze i cieszę się, że odwiert został właśnie dzisiaj rozpoczęty. Mamy nadzieję, że w przeciągu tych paru tygodni firma dowierci się do odpowiedniej głębokości, parametry zostaną potwierdzone i będziemy mogli realizować dalsze inwestycje, czyli wykorzystać ciepło z wnętrza Ziemi. Sam próbny odwiert jest bezkosztowy dla mieszkańców Tomaszowa Mazowieckiego. Tym bardziej więc należy pogratulować i cieszyć się, gdyż badania geologiczne są badaniami bardzo drogimi. Tomaszów jest jednym z niewielu miast w Polsce, które uzyskały dotację na ten cel -  pogratulował pomysłodawcy realizowania tego przedsięwzięcia Marcinowi Witko wiceprezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej - Artur Michalski. 

- Tomaszów Mazowiecki czekał bardzo długo na ten dzień. Mam nadieję, że dzięki pracom uda się poprawić w znaczny sposób stan powietrza w naszym mieście. Jeżeli okaże się, że woda jest ciepła, na pewno będziemy chcieli włączyć ją w system ciepłownictwa w Tomaszowie Mazowieckim, ale nie ukrywam, że plany mamy dużo szersze. Dzisiaj za wcześnie, żeby o tym mówić, bo najbliższym naszym planem jest to, by po odwiercie już tym, badawczym, wybudować drugi odwiert wtłaczający wodę z powrotem do środka, albowiem woda musi nagrzać się z powrotem w ziemi, byśmy mogli ją, ciepłą wykorzystać ponownie i wówczas już użytkować to źródło geotermalne. Mieszkańcom naszego miasta też zdradzę, że naszym drugim celem, ale też ważnym, wykorzystać tę wodę dla celów zdrowotnych i rekreacyjnych - powiedział Marcin Witko 

Prezydent podkreśla, że zdrowie i życie ludzie jest bezcenne, dlatego w Tomaszowie realizujemy kolejny projekt w celu poprawy jakości powietrza. Miasto stoi przed wyzwaniem produkcji energii ze źródeł odnawialnych w ponad 30 procentach. To początek drogi ale włądze miasta wierzą, że produkcja "zielonej energii" zakończy się sukcesem. Energia odnawialna jest dużo lepsza, niż energia ze spalania węgla. Warto przy pomnieć, że w tamtym roku zapłaciliśmy ponad 3 mln zł w ramach opłaty emisyjnej.

 

loadingŁaduję odtwarzacz...


- Zaczynamy właśnie teraz, jesteśmy na etapie przygotowań całego placu budowy. Teren został zniwelowany, wyłożony płytami. Została przywieziona i zainstalowana pierwsza wiertnia, która będzie wierciła na około 40 metrów, a następnie będzie wymieniona na dużo większą, która będzie już głębiła do momentu uzyskania dostępu do wody, czyli mniej więcej szacujemy do około dwóch tysięcy metrów - omówił w skrócie działania, jakie czekają na wykonawcę, Robert Flak.

- Myślę, że pod koniec czerwca będzie wiadomo jakie na pewno parametry ta woda osiągnie  - przewiduje Bogdan Noga  z Przedsiębiorstwa Geologicznego Polgeol.

Czekamy więc do czerwca i wtedy powinno być już wiadomo jaką temperaturę ma woda i czy będzie można podjąć dalsze działania związane z wykorzystaniem tego darmowego ciepła. 
 

Joanna Sztymelska
Podziel się:
Oceń:

Zdjęcia (1)


Komentarze (20)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

hit
hit 12.03.2019, 14:34
A może zapytać mieszkańców osiedla "Michałówek", tam już drugi sezon korzystają z wód geotermalnych.Konieczne jest podgrzewanie wody energią elektryczną.A ceny energii elektrycznej rosną.Dokładniejsze dane może podać prezes spółdzielni mieszkaniowej do której należą bloki.
Młody z Tomaszowa
Młody z Tomaszowa 12.03.2019, 20:01
Mieszkam całe życie na "Michałówku", ale pierwsze słyszę o ogrzewaniu osiedla wodami geotermalnymi. Zamontowane są po prostu pompy ciepła. Chyba że komentarz wyżej jest żartem...
Ajdejano
Ajdejano 11.03.2019, 09:48
Do wpisu na różowo poniżej: dzięki za ostrzeżenie o możliwości wykrycia mojego IP, ale ja już dawno wiem, że większość tomaszowskiej szemranej sitwy wie - kto ja jestem. Oczywiście - również i za "przysługą" Admina. Tylko jest jeden kłopot: ja ten fakt mam głęboko w d........ . I tylko o to mam pretensje do Admina. A poza tym ten gość jest jednym z niewielu rozsądnych w tym lokalnym samorządowym szemranym półświatku.
Ajdejano
Ajdejano 10.03.2019, 18:40
Do RR.
W trakcie wstawiania mojego ostatniego wpisu, albo nie zauważyłem Twojego wpisu, alb wtedy tego wpisu Admin jeszcze nie umieścił.
Trochę nie masz racji, nie znając całego planu, a ten plan jest taki:
1. Najpierw pomysł Prezia Miasta, że może by wykorzystać wody termalne dla grajdołu. Prezio jest dobrze ustawiony w Warszawce i okolicach i dlatego szybko dogadał się z kim trzeba. Wszyscy Jego poprzednicy - to byli tylko takimi lokalnymi, wieśniackim - bonzami, bez żadnych dobrych dla miasta koneksji.

2. Dlatego szybko i dobrze dogadał się z warszawiakami w taki sposób, że pierwszy odwiert będzie wykonany jako otwór rozpoznawczy, finansowany z państwowych środków dla korzyści Państwowego Instytutu Geologicznego. Ten instytut wykorzysta wyniki wiercenia takiego głębokiego otworu (kilka tysięcy metrów) m.innymi do zbadania głębszych struktur geologicznych na terenie naszego grajdołu - dla rozpoznania geologicznego rejonu tomasiówka. Takich głębokich otworów na terenie Polski jest co najmniej kilkaset, a u nas nie ma.

3. Miasto nie dołoży do tego odwiertu złamanego grosza. I teraz: jeżeli wyniki odwiertu, tzn. temperatura wody i wydajność odwiertu będą zbyt małe - odwiert będzie zlikwidowany (też na koszt PIG), ale Instytut Geologiczny będzie miał do wykorzystania bezcenne geologiczne wyniki wiercenia takiego głębokiego otworu wiertniczego.

4. Jeśli wyniki wiercenia będą pozytywne - będą kontynuowane dalsze roboty - głównie z dofinansowania unijnego, z dofinansowania z polskiego banku ochrony środowiska i w niewielkiej części z miejskiej kasy.

Tak więc: nie podniecajmy się tak bardzo.

>
> 10.03.2019, 19:07
Mądrze napisane. Dzięki za ten wpis! Rozsądek czasem się przebija. Uważaj też bo oni jak się rozzłoszczą to potrafią grozić, szukać prywatnych danych, wcześnie żądając numeru IP. Ale to najczęściej strachy na lachy. Z nimi tak zawsze jest. Gdy większość się spostrzeże, że jest zniechęcana tylko dlatego, że to nie są ich dokonania, gdy zobaczą, że ludzie generalnie są za, to zaczynają też wychwalać. Póki co podjudzają, oczerniają, zniechęcają. Od stuleci znany proceder.

To samo robiłby Kucharski czy Klatka, nosiłiby łby w górze, jacy to oni oświeceni, ale że robi PiSowiec, to jest zawsze źle.
Ajdejano
Ajdejano 9.03.2019, 17:51
Do jakub_olczyk
Takie "analizy przedinwestycyjne" znajdują się w projekcie robót geologicznych na wykonanie tych termalnych odwiertów. Taki projekt musi zawierać uzasadnienie celowości wykonania takich robót. Oczywiście, nikt nie może napisać w takim projekcie, że na 100% zostaną nawiercone takie warunki geologiczno-termalne, jak przewiduje projekt. Ziemia to jest najczęściej nieprzewidywalna przyroda, ale jakieś założenia są podawane. Ale miasto i wykonawca tych wierceń myślą tak: a g.....to kogo obchodzi. Przecież te roboty są prowadzone za pieniądze państwowe. Tylko jest jedno "ale": no to - skąd państwo ma te pieniądze ? NO - chyba nie od Putina i Trumpa, ale właśnie od nas - podatników - co ?
RR
RR 10.03.2019, 14:38
Obawiam się, że celem jest przede wszystkim odtrąbienie sukcesu pt. „robimy odwiert”. To czy ma to sens jest kwestią drugorzędną - pytanie brzmi: czy na tym etapie nikt o tym nie myśli czy też wiadomo już, że nie skorzystamy z takiego rozwiązania ale nikt nie przyzna się, że pomysł był chybiony.
jakub_olczyk
jakub_olczyk 10.03.2019, 06:58
Bardzo chciałbym wierzyć, że powstaly rzetelnie analizy przedinwestycyjne. Obawiam się jednak, że studium wykonalności dla tego projektu zawiera tylko analizę wariantu bezinwestycyjnego i analizę wariantu inwestycji w jej realizowanym kształcie. I raczej żadnych prognoz, co dalej.
>
> 10.03.2019, 18:42
Czyjeś sukcesy w oczy kolą. W ten sposób dzieląc włos na czworo miasto nie miałoby ani Areny ani nowiuśkich rond, które niejednego uchronią przed rozbiciem grata z i tak uciułanych latami grosików.
jakub_olczyk
jakub_olczyk 9.03.2019, 13:27
Fajny projekt, perspektywiczny. Świetnie, że ze 100% finansowaniem zewnętrznym. Tylko, i tu zgodzę się z Ajdejano (jak rzadko kiedy), chciałbym poznać analizy przedinwestycyjne, a nie tylko "pobożne życzenia".
Ajdejano
Ajdejano 9.03.2019, 07:39
"Miszczu" JJ: nie jestem "nienawistnikiem" czegokolwiek, co robi - zwłaszcza ten zarząd miasta. Jednak tak się składa, że "cóś-tam" na takie tematy wiem i po prostu chciałbym wiedzieć "cóś" więcej na ten temat w Tomaszowie. Myślę, że wielu też chciałoby coś więcej konkretnego wiedzieć na ten temat. Chyba to nie jest tajemnica państwowa wielkiej wagi - co?

Przy okazji: jak chcesz się wymądrzać o finansach, to nie pisz : "99 % dofinansowania z zewnątrz, na szanse zmniejszenie rachunków za ogrzewanie do 15-20 zł." 99 % dofinansowania - do czego ?! "zmniejszenie rachunków za ogrzewanie do 15-20 zł" - do czego to zmniejszenie ? Te kwoty to twój wymysł - taki pic na wodę? Wiesz, że gdzieś dzwonią, ale nie wiesz gdzie dzwonią.
Takich popisów jak twój - mamy to pod dostatkiem.
question
question 8.03.2019, 22:36
"Pomysłodawcą wykorzystania ciepłej wody z wnętrza Ziemi dla mieszkańców naszego miasta był jeszcze w ubiegłej kadencji Marcin Witko." Nie do końca jest to prawdą ponieważ już w roku 2000 do tego [pomysłu próbował przekonać ówczesnego wiceprezydenta inny mieszkaniec naszego Miasta. Pomysł jednak nie został przez ówczesne władze podjęty. A szkoda - bo jako miasto mieliśmy szansę skorzystania z dobrodziejstwa natury już dawno temu a i Uniejów mógłby brać przykład z Tomaszowa, a nie my z Torunia.
JJ
JJ 8.03.2019, 16:03
99 % dofinansowania z zewnątrz, na szanse zmniejszenie rachunków za ogrzewanie do 15-20 zł.

Co pozostało nienawistnikom podkopującym, oczerniajacym wszystko co się ostatnio w mieście dzieje?

Co pozostało? Ano stawianie takich pytań w sondzie na konkurencyjnym portaliku:
"Czy odwiert geotermalny na Błoniach wpłynie na stan Niebieskich Źródeł?"

Tak kretynko, tak, wpłynie. Wyschną na pewno. Jedno z drugim nie ma nic wspólnego. Niebieskie to jest dużo płytsze źrdóło. Ale co tam dla Ciebie.
Ajdejano
Ajdejano 8.03.2019, 14:33
Wszystko jest O.K. Tylko już wiele razy pytałem na tym forum:
- jak jest przewidywana głębokość odwiertów: podstawowego i odwiertu
do odprowadzania zużytej wody,
- jaka jest przewidywana temperatura wody,
- jakie jest przewidywane zasolenie tej wody,
- w związku z zasoleniem wody, gdzie będą odprowadzane ścieki z
uzdatniania tej wody.

Powyższy materiał - to zwykła agitka przedwyborcza dla nie kumatych wyborców. Niech się durnie cieszą - co ?

Przy okazji: wg opracowania Urzędu Marszałkowskiego "Energia geotermalna w województwie łódzkim - studium przypadku", temperatura tej wody na głębokości do 3500 m nie będzie przekraczała ca 60 st. C
(w porywach), a jej zasolenie będzie wynosiło ca 7g/l = 7 kg/ m3 wody. Przy większych głębokościach - temperatura wody i jej zasolenie będą wzrastały.
Jest pięknie, że odwiert będzie pokrywany z państwowej kasiorki, tylko że wyniki wiercenia takiego głębokiego odwiertu (dwóch odwiertów) interesują Instytut Geologiczny wyłącznie dla rozpoznania struktury geologicznej głębokiego podłoża gruntowego.
Późniejsze koszty eksploatacji tej wody w postaci jej wykorzystania (w zależności od jej temperatury i kosztów odsalania, kosztów powrotnego odprowadzania do ziemi) - zupełnie nie interesują państwowego sponsora odwiertów.
Ale teraz to jest modny temat: wybory do "juropy" i parlamentarne - to jest to!!!
geotermik
geotermik 10.03.2019, 00:49
Ścieków się nie odprowadza, bo ich po prostu nie ma. Woda (przeczytaj raz jeszcze artykuł) geotermalna jest zatłaczana po odebraniu od niej ciepła na wymiennikach z powrotem do ziemi otworem zatłaczającym. Ignorancja czyli brak wiedzy na dany temat przy swobodzie wypowiedzi dla ignorantów to największy wróg postępu.
W Bóbrce na Rzeszowszczyźnie jest pierwsza na świecie kopalnia ropy naftowej którą zaprojektował i zbudował pionier światowego przemysłu wydobywczego Ignacy Łukasiewicz (do dziś wydobywa się tu ropę naftową). Ale gdy pod koniec XIX wieku ją stawiał, ówczesne "autorytety" pukały się po głowach: "Łukasiewicz zwariował: po co mu taka kopalnia i ta cała nafta - co on z niej myśli robić."
WuPe
WuPe 9.03.2019, 13:47
A nie możesz zapytać odpowiednie organy w formie dostępu do informacji publicznej?
A.D.
A.D. 8.03.2019, 18:30
---zasolenie będzie wynosiło ca 7g/l = 7 kg/ m3 wody --- to świetna informacja, podczas odsalania uzyskamy wysoko zmineralizowaną sól w dużych ilościach i staniemy się mekką produkcji soli, już nie Wieliczka czy Kłodawa ale sól pochodząca z Tomaszowa.
J.P.
J.P. 12.03.2019, 17:30
Oby nie odnaleziono pokładów bursztynu jak to wydarzyło się przy przekopie Mierzei Wiślanej. Podobno kupka bursztynu tam zalegająca warta jest ponad 880 milionów pln.

https://olsztyn.onet.pl/odkryt…
Marek
Marek 10.03.2019, 12:32
Wskaż mi finansowanie inwestycji dla tej Mekki Solnej, nawet terenów inwestycyjnych w okolicy nie ma, chyba żeby wyburzono część Brzustówki.
czytelniczka
czytelniczka 8.03.2019, 14:00
Teraz już wiemy w którym miejscu będą Termy Brzustowskie, wcześniej niektórzy wskazywali miejsce koło Przystani. Fajnie że będą przy trakcie prowadzącym do Niebieskich Żródeł i Skansenu. Każda dobra informacja cieszy serca tysięcy tomaszowian. Gratulacje... i życzymy Powodzenia!

Pozostałe