Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 25 czerwca 2026 12:53
Z OSTATNIEJ CHWILI:
Reklama
Reklama

Zmiany kosztowne i pozorowane

W ramach tak zwanego Polskiego Ładu, jakiego wprowadzenie zapowiedzieli politycy PiS, pojawiają się także pomysły na zmian dotyczące ochrony zdrowia. Pomysły zostały skrytykowane przez specjalistów zarówno od medycyny, jak i ekonomistów. Ich zdaniem propozycje nie rozwiązują problemów. Tworzą jedynie strumienie finansowe, których efektywność jest bardzo wątpliwa i pozorna. Co takiego znajdujemy w "Polskim Ładzie"?

7 proc. PKB na zdrowie

Czytamy, że elem jest osiągnięcie takiej średniej wydatków na zdrowie w relacji do PKB w ciągu 6 lat. Nowe środki mają być przeznaczone na inwestycje, cyfryzację, nowe kadry i nowoczesne terapie.‬ Uzależnianie wydatków na zdrowie od Produktu Krajowego Brutto jest mocno dyskusyjne. Czyni je bowiem wrażliwym od cykli koniunkturalnych i może doprowadzić do prawdziwej zapaści w czasie, gdy zostaniemy dotknięci recesją. Niemożliwe? Poziom inflacji, z jakim mamy obecnie do czynienia pokazuje, że czarny scenariusz jest jak najbardziej realny. 

Wyższe wynagrodzenia kadr medycznych

W dokumencie podano, że minimalne wynagrodzenie pracowników medycznych zostanie podwyższone. Przy wzroście nakładów na zdrowie kluczowe będzie także odpowiednie opłacanie specjalistów. Zaplanowano wprowadzenie szybkiej ścieżki wejścia do zawodu dla pielęgniarek, które mają kwalifikacje, a nie pracują w zawodzie. Niestety Rząd ugiął się pod presją Związków Zawodowych i nie przywróci do życia liceów medycznych, kształcących kadry pielęgniarskie, co realnie skróciłoby ścieżkę o 4-5 lat. Problem jest palący, bo średni wiek pielęgniarki w Polsce to 50+. Kobiety są przepracowane a ich średnia długość życia to tylko 62 lata. Widać wyraźnie, że potrzeba "świeżej pielęgniarskiej krwi". 

- Jeśli chodzi o braki kadrowe, to już mamy problem, bo obecnie w ochronie zdrowia zatrudnionych jest o ok. 30 proc. osób za mało, w porównaniu do innych krajów. Wynika to oczywiście ze zbyt małych nakładów. Naturalnie, chcemy aby one wzrosły, ale niekoniecznie w taki sposób, że pieniądze będą wyciągane z kieszeni podatnika - mówi Zofia Małas, prezes Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych

- Przedstawienie tych założeń zbiegło się z procedowaniem w parlamencie ustawy o podwyższeniu minimalnych wynagrodzeń w ochronie zdrowia. Lekarzowi specjaliście minimalne wynagrodzenie w ramach stosunku pracy podwyższono o 19 zł miesięcznie. Z drugiej strony mamy rozwiązania podatkowe, które wspomniane 19 zł „zjedzą” w ułamek sekundy. Jak ma się jedno do drugiego? - zastanawiają się medycy

Rząd zapowiada udostępnienia kredytów na start dla lekarzy po egzaminie specjalizacyjnym lub powrocie z zagranicy.

Od jakiegoś czasu słyszymy protesty młodych lekarzy. Dla nich Rząd ma także obietnice zwiększenia wynagrodzeń, w szczególności w dziedzinach priorytetowych, a także wprowadzenie kredytów na studia niestacjonarne oraz stypendiów na studia medyczne i specjalizacje (bezzwrotnych po odpracowaniu w publicznym systemie ochrony zdrowia). 

Fundusz Modernizacji Szpitali i Fundusz Medyczny

Z puntu widzenia Tomaszowa Mazowieckiego, którego społeczność coraz bardziej się starzeje to intersujące propozycje. By ściągnąć tu młodych lekarzy trzeba zapewnić im właściwe warunki pracy orz kadrę mentorów, od których uczyć się będą zawodu. Program zapowiada unowocześnianie i modernizację infrastruktury, które ma się opierać na przekazywaniu samorządom środków na realizację inwestycji w placówkach opieki zdrowotnej funkcjonujących na ich terenie. Czy uda się dzięki temu zbudować nowy blok operacyjny? W przyszłym tygodniu poznamy jego koncepcję. 

W ostatnich tygodniach nasze miasto i powiat żyj pomocą dla małej Zosi Bigos. Takim chorym dzieciom ma pomagać  Fundusz Medyczny, za pomocą którego będzie możliwe finansowanie drogich terapii, onkologii i realizacji badań nad nowymi terapiami. ‬Przypomnijmy, że koszt leczenia Zosi to 9 milionów złotych. Dzieci z podobnym schorzeniem jest w Polsce co najmniej kilkadziesiąt. A to tylko jedna z wielu chorób. 

Czy można wierzyć w masowe finansowanie rzadkich terapii? Wszak Jezus nakarmił 7 bochenkami chleba kilka tysięcy osób. Oczywistym jest więc, że można, tyle że zderzenie z rzeczywistością może być bardzo bolesne. Problem jest finansowanie potrzeb podstawowych.

Często przywołujemy konkretne przykłady z naszej codziennej praktyki. Produktem podstawowym do opieki nad chorymi są środki pielęgnacyjne w postaci pieluch. Obecnie NFZ dopłaca do nich maksymalnie 63 złote miesięcznie. Pacjent więc w zależności od kosztu jednostkowego dopłaca co najmniej 27 złotych. To oczywiście czysta teoria, bo  jedna pielucha musiałaby kosztować 1,5 zł. Faktycznie są one sporo droższe. Teraz zaproponowano dopłatę przy limicie 1,77. Pacjent otrzyma 10 zł refundacji więcej, Tyle, że... w ciągu ostatniego roku te podstawowe produkty zdrożały dużo więcej. Dodatkowo zrównano do minimum pacjentów onkologicznych, którzy dopłaty mieli odrobinę wyższe. Nowotworowcy więc stracą zamiast zyskać. 

 Agencja Rozwoju Szpitali

Ten pomysł budzi najwięcej kontrowersji, ponieważ może oznaczać nacjonalizację szpitali i ich centralizację. Dokument zapowiada utworzenie podmiotu odpowiedzialnego za opracowanie programów optymalizacyjnych i modernizacyjnych. Agencja ma również odpowiadać za monitorowanie wdrażanych programów, ewentualne zmiany w procesach rozwoju, modernizacji i restrukturyzacji, a także analizę ich efektów. Zakładamy - piszą autorzy dokumentu - także stworzenie korpusu menedżerów i zmianę struktury właścicielskiej szpitali. 

Rząd zapowiada drugi etap reformy sieci szpitali. Głównym elementem będzie wprowadzenie obowiązkowego monitorowania jakości klinicznej obsługi pacjenta i efektywności zarządzania. Zmienione zostaną kryteria przypisania do sieci szpitali, analiza porównawcza będzie obowiązkowa, a na jej podstawie wyłonieni zostaną liderzy szpitalnictwa.‬

Ustawa o jakości

Pojawią się w niej mechanizmy akredytacji i monitorowania jakości. Ostatnia próba w tomaszowskim szpitalu zakończyła się kilka lat temu kosztowną klęską. Ponadto ta ustawa ma pozwolić zbudować m.in. krajowy system monitorowania zdarzeń niepożądanych. System ten w wielu krajach, przy zapewnieniu ochrony i bezpieczeństwa osobom zgłaszającym takie zdarzenia, w istotny sposób wpłynął na poprawę rozwiązań dotyczących działalności medycznej i organizacji pracy - zauważono w dokumencie.

Profilaktyka 40+

Uruchomiono już program badań profilaktycznych finansowany ze środków publicznych. Aby jak najwięcej Polaków wzięło w nich udział, planowane jest połączenie tych badań z okresowymi badaniami w zakresie medycyny pracy. Program działa od kilkunastu tygodni i jego efekty są raczej marketingowe. 

Krajowa Sieć Onkologiczna

Dokument stwierdza, że Pilotaż Krajowej Sieci Onkologicznej przyniósł obiecujące efekty, dlatego sieć będzie nadal rozbudowywana. Jak wyjaśniono, udało się przyspieszyć dostęp do lekarza i niezbędnych badań, ale także odnotowano kilkakrotne zwiększenie poprawnych i pełnych pakietów badań, co jest kluczowe we właściwej diagnostyce onkologicznej.‬ Warto tu przypomnieć, że prawdziwym skokiem cywilizacyjnym był program przygotowany przez Bartosza Arłukowicza, zapewniający szybki dostęp do leczenia chorób onkologicznych w  ramach procedur DILO. Jego zaletą była opłacalność dla szpitali i brak limitów udzielonych świadczeń. To dzięki niemu mogą działać takie szpitale jak tomaszowski Nu-med. 

Krajowa Sieć Kardiologiczna

Celem jest budowa programu, który umożliwi nielimitowany dostęp pacjentów kardiologicznych do diagnostyki i terapii, koordynację leczenia, wdrożenie programów prewencji pierwotnej i wtórnej, a przez to obniżenie śmiertelności z powodu chorób układu sercowo-naczyniowego.

Rozwój nowoczesnych technologii w służbie zdrowia

Ma zostać utworzone Centrum Obsługi Pacjenta – pacjent.gov.pl, które stanowić będzie kompleksowe narzędzie obsługi oraz polepszy komunikację z pacjentem, co przełoży się również na poprawę jakości i dostępu świadczeń.

Ponadto System Informacji Medycznej (SIM) będzie umożliwiał przekazywanie lekarzowi – za zgodą pacjenta – informacji o związanych z pacjentem zdarzeniach medycznych, a także jego elektronicznej dokumentacji dotyczącej zdrowia.

Kolejnym modułem będą zapisy na wizytę u lekarza przez telefon i internet, co umożliwi łatwiejszą rejestrację do specjalistów, a także pozwoli na przesyłanie przypomnień SMS-owych o wizytach, ułatwiających życie milionom pacjentów. Ale... tai systemy już funkcjonują... nawet w TCZ. 

Nocna pomoc lekarska

Szpitale mają działać na zasadzie trzech etapów kontaktu z pacjentem w ramach nocnej i świątecznej pomocy lekarskiej. Pierwszy poziom to wstępna diagnostyka i e-rejestracja pacjenta; drugi - sieć powiatowych ambulatoriów całodobowych, trzeci - interwencja karetki ratownictwa medycznego i transport do szpitalnego oddziału ratunkowego. Tyle wyborcze hasła. Co z praktyką? Okaże się, gdy pojawią się odpowiednie akty prawne. 

Program badawczy nad COVID-19

W dokumencie zapisano, że zespoły badawcze z najlepszych polskich uniwersytetów i szpitali otrzymają wsparcie finansowe dla prac nad lekami i szczepionkami chroniącymi przed kolejnymi mutacjami wirusa.

Zniesienie limitów u specjalistów

Dokument zapowiada rozszerzenie opieki ambulatoryjnej i zniesienie limitów przyjęć u specjalistów we wszystkich dziedzinach medycyny dla wszystkich Polaków, także u pacjentów poniżej 18. roku życia. Efektem tej zmiany będzie skrócenie kolejek - czytamy. 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

WuPe 27.08.2021 11:04
A ja mam nieodparte wrażenie, że PiS ,,polskim ładem" spełnia pomysły opozycji... Co do krytyki przez specjalistów, to zapewne znajdzie się tyle samo lub więcej tych chwalących - w końcu to nie (czasem tępi) posNołowie tworzą dokumenty, a specjaliści i urzędnicy. Poziom finansowania w ogóle czegokolwiek uzależniony od PKB to pomysł doskonały. Gdy ludzie będą umierać z głodu, ciężko im będzie zaakceptować pompowanie gotówki w nowoczesne laboratorium... To samo z wojskiem... Rozumiem, że cytowana Zofia Małas, to jest ta specjalistka redakcji? Tylko ta pani nie wie, że rząd nie posiada własnych pieniędzy, a jest to kasa obywateli z podatków. Kolejny specjalista wyliczył, że dodatek 19 zł do najniższego wynagrodzenia lekarza zostanie zjedzony przez rozwiązania podatkowe - to chyba kłamstwo. Młodzi lekarze przyjadą do TM gdy będą mieli gdzie i na co wydać zarobioną kasę i chodzi tu o rozrywkę jaką zapewniają duże aglomeracje. Teraz nikt po studiach nie myśli o założeniu rodziny i spełnianiu się na nudnym etacie. Tymczasem nasze miasto to mekka rozrywek dla dzieci i seniorów. Finansowanie rzadkich chorób z kieszeni podatników jest tak samo potrzebne jak wybudowanie przez Polskę rakiety na Marsa. Wątek Jezusa nie jest zbyt górnolotny... Pieluchy nie byłyby coraz droższe gdyby nie było państwowej dotacji - koło się zamyka. To, że ktoś coś dostał, nie znaczy, że drugi stracił - myślę, że nowotworowcy nie zazdroszczą pieluch innym... Agencja Rozwoju Szpitali - brzmi jak maszynka do nabijania kasy dla pociotków polityków, czyli funkcja jak każdej rządowej agencji;-) Pana Arłukowicza nie warto nigdy przypominać, nawet jak ktoś dał mu do podpisu dobry pomysł;-) Profilaktyka 40+ pomysł super, ale działa z mizernym skutkiem bo Polaczki po 40 mają mizerne główki i nie dbają o własne zdrowie. A dzięki profilaktyce możnaby uleczyć całą służbę zdrowia. Powiązanie z medycyną pracy - propsy! SIM super sprawa. Emeryci korzystają z całego spektrum specjalistów, którzy przepisują dziesiątki leków, które czasem się wykluczają, teraz lekarz będzie mial podgląd co i jak... Itd. itp.

Opinie

24 czerwca w historii: Matejko, Czerwiec ’76, Orlęta Lwowskie i muzyczne legendy rocznicy

24 czerwca w historii. Matejko, protesty 1976 roku, Orlęta Lwowskie i dzień, w którym muzyka gra od Jeffa Becka po Tears For Fears Data dodania artykułu: 24.06.2026 09:51
24 czerwca w historii: Matejko, Czerwiec ’76, Orlęta Lwowskie i muzyczne legendy rocznicy

23 czerwca w historii. Od Jazdowa i Kościuszki po K2, Brexit i muzykę wolności

Dziś jest wtorek, 23 czerwca 2026 roku, sto siedemdziesiąty czwarty dzień roku. Słońce wstało o godz. 4.14, zajdzie o godz. 21.01. Imieniny obchodzą m.in. Anna, Jan, Józef, Maria, Wanda i Zenon. Data dodania artykułu: 23.06.2026 07:46
23 czerwca w historii. Od Jazdowa i Kościuszki po K2, Brexit i muzykę wolności

22 czerwca w historii. Virtuti Militari, Hubal, Konwicki, Barbarossa i głos Cyndi Lauper

22 czerwca to jedna z tych dat, w których historia nie idzie spokojnym krokiem przez kartki kalendarza, ale wchodzi na scenę jak orkiestra po pierwszym uderzeniu werbla. Jest tu królewski dokument i narodziny miasta, jest order za męstwo, który do dziś ma w polskiej pamięci ciężar większy niż metal, jest wojna, literatura, zimna wojna i muzyka, która raz brzmi jak country Krisa Kristoffersona, raz jak kolorowy manifest Cyndi Lauper z epoki MTV. Data dodania artykułu: 22.06.2026 08:27
22 czerwca w historii. Virtuti Militari, Hubal, Konwicki, Barbarossa i głos Cyndi Lauper

Fałszywa nadzieja sprzedaje się lepiej niż medycyna. Ekspertki ostrzegają przed medyczną dezinformacją

Najgroźniejsze kłamstwa nie przychodzą dziś w stroju szaleńca z aluminiową czapką. Przychodzą w estetycznym filmiku, w miękkim świetle, z uśmiechniętą twarzą influencera, wykresem wyrwanym z kontekstu i obietnicą, że „lekarze o tym nie mówią”. Od picia boraksu po porzucanie terapii onkologicznych – medyczna dezinformacja dawno przestała być tylko internetową ciekawostką. Stała się realnym zagrożeniem dla zdrowia i życia pacjentów. Data dodania artykułu: 21.06.2026 10:54
Fałszywa nadzieja sprzedaje się lepiej niż medycyna. Ekspertki ostrzegają przed medyczną dezinformacją

John Lee Hooker. Bluesman, który jednym riffem potrafił uleczyć samotność

Są artyści, których muzyka brzmi jak zapis nutowy. I są tacy, których muzyka brzmi jak życie: kurz drogi, stukot pociągu, zmęczenie po pracy, nocne światło w oknie i głos człowieka, który więcej przeżył, niż chciałby opowiedzieć. John Lee Hooker należał do tej drugiej kategorii. Nie potrzebował orkiestry, popisów technicznych ani długich solówek. Wystarczały gitara, tupot stopy i głos głęboki jak stara studnia. Data dodania artykułu: 21.06.2026 10:35
John Lee Hooker. Bluesman, który jednym riffem potrafił uleczyć samotność

21 czerwca w historii. Machiavelli, Sartre, Proces Szesnastu, socrealizm i rockowy oddech przesilenia

Dziś jest niedziela, 21 czerwca, 172. dzień roku. Słońce wstało o godz. 4.14, zajdzie o godz. 21.00. Imieniny obchodzą: Alicja, Alojzy, Marta, Rajmund, Rudolf, Alban, Marcja, Terencjusz oraz Demetria. Data dodania artykułu: 21.06.2026 10:19
21 czerwca w historii. Machiavelli, Sartre, Proces Szesnastu, socrealizm i rockowy oddech przesilenia

Konfederacja przygląda się Ruchowi Biało-Czerwonych. Jedni widzą konkurencję, inni „miejsce do służby Polsce”

W Konfederacji znów słychać skrzypienie wewnętrznych zawiasów. Tym razem nie chodzi o program, głosowanie w Sejmie czy kampanię wyborczą, lecz o nowe stowarzyszenie europosłanki Ewy Zajączkowskiej-Hernik. Ruch Biało-Czerwoni, zarejestrowany 3 czerwca, miał być — według deklaracji założycielki — przestrzenią działania dla ludzi, którym zależy na Polsce i na pomocy obywatelom pozostawionym samym sobie w sporach z urzędami, instytucjami i państwem. W praktyce inicjatywa stała się kolejnym testem dla delikatnej konstrukcji Konfederacji. Data dodania artykułu: 20.06.2026 12:17
Konfederacja przygląda się Ruchowi Biało-Czerwonych. Jedni widzą konkurencję, inni „miejsce do służby Polsce”

20 czerwca: dzień królów, komediopisarzy, śląskiej pamięci i muzyki, która wraca jak refren

Są takie daty, które wyglądają jak stary, wielowątkowy film. W jednej scenie rodzi się przyszły król Polski, w drugiej na Kremlu rozgrywa się krwawy dramat Dymitriad, dalej Aleksander Fredro ostrzy pióro, Górny Śląsk wraca do Polski, a z gramofonu płyną Beach Boys, Lionel Richie, Lady Pank i Kombi. 20 czerwca to dzień, w którym historia nie idzie równym marszem. Raczej tańczy — czasem poloneza, czasem żałobny marsz, czasem rockowy numer z lat 80. Data dodania artykułu: 20.06.2026 10:17
20 czerwca: dzień królów, komediopisarzy, śląskiej pamięci i muzyki, która wraca jak refren
Maraton Horrorów

Maraton Horrorów

Noc pełna grozy w kinie HeliosZapraszamy na Maraton Horrorów organizowany przez sieć kin Helios w ramach cyklu Nocne Maratony Filmowe. W programie znalazły się mroczne i pełne napięcia seanse, które zapewnią widzom intensywne emocje aż do późnych godzin nocnych.Co w programie?Na plakacie zapowiedziano filmy: Rytuał Lily, Lalka (przedpremiera), Krwawe Polowanie oraz Poświęceni. To propozycja dla fanów kina grozy, którzy chcą przeżyć wyjątkową noc z premierami i przedpremierami na dużym ekranie.MARATON HORRORÓWNocne Maratony Filmowe zapraszają na noc, która dostarczy Wam ekstremalnych emocji i wspomnień na całe wakacje. W zestawie aż trzy premiery!Już 26 czerwca, zaraz po rozdaniu szkolnych świadectw, na dobry początek wakacji Nocne Maratony Filmowe zapraszają na Maraton Horrorów! Ten przygotowany z myślą o Was zestaw filmów, to idealny sposób na odreagowanie całego roku szkolnego! Na początek pierwsza przerażająca premiera tego wieczoru, “RYTUAŁ LILY”! Po krótkiej przerwie, trzymający w obezwładniającym napięciu, przedpremierowy pokaz filmu „LALKA”. Dalej będzie jeszcze mocniej, bo kolejną premierą tej nocy będzie „KRWAWE POLOWANIE” i na koniec „POŚWIĘCENI”.Będzie to wyjątkowa, pełna grozy uczta filmowa i jesteśmy przekonani, że jeszcze długo po powrocie do domu nie będziecie mogli zasnąć. Czy jesteście na to gotowi?RYTUAŁ LILY (napisy)Cztery przyjaciółki udają się do odosobnionego domu położonego głęboko w lesie, aby odprawić rytuał inicjacji nowej czarownicy i dopełnić krąg czterech żywiołów. Lily, blada i introwertyczna dwudziestolatka, która właśnie dołączyła do grupy, została wybrana na reprezentantkę żywiołu powietrza. Nie zdaje sobie sprawy, że prawdziwy cel rytuału jest zupełnie inny – Lily ma zostać złożona w ofierze, a jej koleżanki pragną za jej pomocą przywołać uśpionego demona.LALKA (napisy)Macy udaje się na leśną wędrówkę ze swoim chłopakiem. W środku lasu para odkrywa upiorną kolekcję lalek i ich równie dziwaczną właścicielkę – ubraną w porcelanową maskę kobietę uzbrojoną w łopatę. Macy zostaje porwana i budzi się w drewnianym domu na odludziu. Od tej pory będzie musiała walczyć o życie z psychopatką, która traktuje ją jak swoją lalkę.Nakręcony na taśmie analogowej horror „Lalka” to przerażający, ultrabrutalny i krwawy hołd dla amerykańskiego horroru lat siedemdziesiątych – z „Teksańską masakrą piłą mechaniczną” na czele.KRWAWE POLOWANIE (napisy)Jest rok 1986. Świat pędzi ku krawędzi. W Czarnobylu dochodzi do najgorszej katastrofy nuklearnej w historii, a 20-letni Mike Tyson brutalnie nokautuje rywali, zostając najmłodszym mistrzem świata wagi ciężkiej. Ameryka żyje popkulturą i wielkimi akcjami charytatywnymi, zupełnie nieświadoma tego, co czai się w jej mrocznym sercu. Tymczasem w Michigan sześciu twardych kumpli z Detroit zostawia za sobą fabryczny dym i rusza na głęboką północ. Cel: coroczny, święty rytuał męskiego braterstwa – alkohol, pot i polowanie na jelenie w odciętym od świata obozie.Jednak w tych starożytnych lasach krew wsiąka w ziemię głębiej, niż mogłoby się wydawać. Przez przypadek myśliwi budzą coś, co nigdy nie powinno zostać dotknięte. Ze snu powstaje potężny, krwawy duch rdzennych Amerykanów – prastara siła, która przybyła, by dokonać ostatecznej wendety za bezkarne morderstwa i zaginięcia indiańskich dziewcząt. W tym lesie reguły gry właśnie uległy zmianie. W ironicznym, brutalnym odwróceniu ról – ci, którzy przybyli tu zabijać, stają się zwierzyną.POŚWIĘCENI (napisy)Napięta relacja matki z córką zostaje wystawiona na przerażającą próbę, gdy umiera ojciec rodziny, a pogrążona w żałobie matka zatrudnia tajemniczego nieznajomego, by przywrócił jej męża do życia. Kiedy brutalne wskrzeszenie wymyka się spod kontroli, obie kobiety muszą zmierzyć się ze swoimi różnicami, walcząc o życie – i o siebie nawzajem.Uwaga! Kina nie prowadzą rezerwacji telefonicznej i internetowej.  Data rozpoczęcia wydarzenia: 26.06.2026

Polecane

Koalicja Węgrzynowski - Jodłowski nie udzieliła wotum zaufania Zarządowi Powiatu.

Koalicja Węgrzynowski - Jodłowski nie udzieliła wotum zaufania Zarządowi Powiatu.

Dzisiejsze głosowania nad udzieleniem absolutorium i wotum zaufania dla Starosty Powiatu Tomaszowskiego trudno nazwać inaczej niż... cyrkiem. Ostatecznie, Dariusz Kowalczyk zarówno jednego, jak i drugiego nie uzyskał, bo... Mariusz Węgrzynowski i radni PiS zagłosowali przeciwko budżetowi, który sami... realizowali. Z kolei radni Koalicji Obywatelskiej wstrzymali się od głosu (co de facto oznacza również głosowanie przeciw), mimo że wcześniej budżet i jego zmiany przyjmowali właściwie bezdyskusyjnie. Węgrzynowski przy okazji potwierdził, że odwołanie go było jak najbardziej uzasadnione. Dyskusja toczyła się głównie wokół peanów na własną cześć, wygłaszanych przez Węgrzynowskiego. Data dodania artykułu: Wczoraj, 16:49 Liczba pozytywnych reakcji czytelników: 4
Auto prywatne czy z komisu — co wybrać? Tomaszów Mazowiecki wymienia System Informacji Miejskiej. Nowe oznakowanie obejmie blisko 1000 punktów Koalicja Węgrzynowski - Jodłowski nie udzieliła wotum zaufania Zarządowi Powiatu. Żar nadciąga nad Tomaszów. NFZ ostrzega: upał może zabić Nowe ekopracownie w Tomaszowie. Dwie szkoły z dofinansowaniem na nowoczesne wyposażenie Jak zapewnić dziecku opiekę w wakacje, gdy rodzice pracują? Sprawdźcie ofertę półkolonii! Wianki popłynęły Wolbórką. Biesiada Świętojańska połączyła tradycję, muzykę i rodzinną zabawę Pełnomocnictwa w „Przodowniku” przyjęte po interwencji. Mieszkańcy zdążą jeszcze przed Walnym Zgromadzeniem Filmowy początek wakacji w Heliosie. Supergirl, Minionki, horrory i wielkie powroty na ekran Biznesowe spotkanie na wysokości: jak nowoczesny taras widokowy w Warszawie robi wrażenie na klientach? 24 czerwca w historii: Matejko, Czerwiec ’76, Orlęta Lwowskie i muzyczne legendy rocznicy Tomaszowskie Lato wybrzmiało po raz dziewiąty. Grand Prix dla Katarzyny Łapińskiej
Na sprzedaż komfortowe mieszkanie 53 m² przy ulicy Niskiej

Na sprzedaż komfortowe mieszkanie 53 m² przy ulicy Niskiej

Cena: 435000 PLN Są mieszkania, do których wchodzi się z myślą o remoncie. I są takie, w których już od progu czuć spokój, światło i przestrzeń. Ta oferta należy właśnie do drugiej kategorii.Na sprzedaż wyjątkowo funkcjonalne i starannie wykończone mieszkanie o powierzchni 53 m², położone w Tomaszowie Mazowieckim. To propozycja dla osób, które szukają miejsca gotowego do życia – bez wielomiesięcznych remontów, nerwów i dodatkowych kosztów.Lokal zachwyca przemyślanym układem pomieszczeń oraz nowoczesnym standardem wykończenia. Jasne wnętrza, estetyczne detale i dobrze wykorzystana przestrzeń sprawiają, że mieszkanie będzie idealne zarówno dla pary, rodziny z dzieckiem, jak i osób szukających komfortowej inwestycji pod wynajem.Najważniejsze informacje:powierzchnia mieszkania: 53 m²cena: 435 000 złfunkcjonalny układ pomieszczeńmieszkanie gotowe do wprowadzeniabardzo dobra lokalizacja w Tomaszowie Mazowieckimoferta idealna zarówno do zamieszkania, jak i inwestycyjnieDużym atutem nieruchomości jest lokalizacja. W pobliżu znajdują się sklepy, punkty usługowe, szkoły, komunikacja miejska oraz tereny zielone. To miejsce, które pozwala połączyć wygodę codziennego życia z ciszą i poczuciem prywatności.Wnętrze mieszkania zostało urządzone w nowoczesnym, uniwersalnym stylu, dzięki czemu nowy właściciel może od razu poczuć się „u siebie”. Przestrzeń dzienna daje komfort zarówno odpoczynku, jak i spotkań z rodziną czy znajomymi. To mieszkanie ma w sobie coś, czego nie oddają suche parametry – przyjemny klimat i poczucie domowego ciepła.Rynek nieruchomości w Tomaszowie Mazowieckim w ostatnich latach wyraźnie się zmienia. Coraz trudniej znaleźć mieszkanie, które łączy rozsądną powierzchnię, dobrą lokalizację i wysoki standard wykończenia. Ta oferta wyróżnia się właśnie takim połączeniem.
Reklama Twój Sklep MEydczny
Reklama
Reklama
Reklama

Wasze komentarze

Autor komentarza: Obserwator Treść komentarza: Jeśli ktoś interesuje się losami swojej SM to nie głosuje przez pełnomocnika tylko osobiście przychodzi na zebranie i świadomie podejmuje decyzję. Źródło komentarza: Pełnomocnictwa w „Przodowniku” przyjęte po interwencji. Mieszkańcy zdążą jeszcze przed Walnym Zgromadzeniem Autor komentarza: Marek Treść komentarza: Prezes który nie jest nawet członkiem Spółdzielni wypowiada się jakby był udzielnym księciem ,a SM to jego własność. A to tylko menedżer wynajęty przez członków. I nikt więcej. Kampania na Walne tylko dla swoich ekipy trzymającej władzę to jawne już łamanie wszelkiej przyzwoitości. Ale najlepszy hit to pracownicy Przodownika dzwoniący i pukający po ludziach by przyjść i im robotę ratować, bo im teraz tak dobrze i miło :) . Powariowali niektórzy w tej Spółdzielni :) Źródło komentarza: Pełnomocnictwa w „Przodowniku” przyjęte po interwencji. Mieszkańcy zdążą jeszcze przed Walnym Zgromadzeniem Autor komentarza: Mieszczuch Treść komentarza: Mozna dodać zapytanie. Jaka kwota została wydana na kolorowa kartke, która dostarczona została do mieszkańców spółdzielni z nazwiskami obecnej rady i systemem głosowania? Źródło komentarza: Pełnomocnictwa w „Przodowniku” przyjęte po interwencji. Mieszkańcy zdążą jeszcze przed Walnym Zgromadzeniem Autor komentarza: Obserwator Treść komentarza: Pan Ogórek jest najpobozniejszym z pobożnych a tu takie coś! Źródło komentarza: Kolejni radni pod lupą wojewody? Pytania o miejskie spółki, szpital i prawo do mandatu Autor komentarza: Ajdejano Treść komentarza: Tego totalnego bełkotu (dla innych - wielkich mundrości) , napisanego powyżej nie chciało mi się doczytać do końca. W kolegium humanum za taki tekst można byłoby tytuł magistra otrzymać. W czasach słowiańskich nie byłoby takiej dyskusji, bo wtedy: nie było debilowatych radnych, nie było zafajdanej ekologii i zafajdanych Wód Polskich, nie było przestępczego wprowadzania na dziko ścieków komunalnych i ścieków przemysłowych, nie było wprowadzania do gleby i do wód gruntowych milionów ton nawozów sztucznych i innych chemikaliów. I z tych, wyżej wymienionych powodów, w rzekach i w zbiornikach wodnych nie ma tej ekologicznie czystej wody, a znajduje się totalny syf. I znajdzie się taki debilowaty radny, który gra w tę samą trąbkę, co równie debilowaci ekolodzy. Niech pojedzie w taki świętojański wieczór (wieczór Kupały) gdzieś na wieś do mieszkańców takiej wsi. Tam takiego debila szubko nauczą rozumu przy pomocy wideł, a jeszcze w dodatku wrzucą debila do wody i każą debilowi zjeść te antyekologiczne wianki. Źródło komentarza: Wianki na Wolbórce, polityczna szpilka i rzeka, która naprawdę woła o pomoc Autor komentarza: wermen Treść komentarza: Nie Źródło komentarza: Prawomocny wyrok za tragedię na Mostowej. 16,5 roku więzienia dla kierowcy, który zabił dwie siostry
Reklama
Reklama

Napisz do nas

Zachęcamy do kontaktu z nami za pomocą formularza. Możecie dołączyć zdjęcia i inne załączniki. Podajcie swojego maila ułatwi to nam kontakt z Wami
Reklama