Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 24 czerwca 2026 04:11
Z OSTATNIEJ CHWILI:
Reklama
Reklama

Tomaszowska Karta Rodziny Wielodzietnej 3+

W ubiegłej kadencji Rady Miejskiej wprowadzono dla mieszkańców Tomaszowa Mazowieckiego możliwość występowania z obywatelskimi inicjatywami uchwałodawczymi. Nie byliśmy ani pierwszym ani nie jesteśmy ostatnim miastem, w którym taki demokratyczny mechanizm funkcjonuje. Dotąd był on wykorzystywany kilka razy. Jednak aktywność tomaszowian ograniczała się jedynie do nazewnictwa ulic bądź elementów ‘architektury’ drogowej. Tym razem pojawiła się całkowicie nowa inicjatywa. Po raz pierwszy na biurko przewodniczącego Rady Miejskiej trafiła uchwała stanowiąca program działań polepszających warunki życia rodzin wielodzietnych. Program nosi nazwę „Tomaszowska Karta Dużej Rodziny 3+”. Inicjatorem przedsięwzięcia jest tomaszowski Klub Republikański Stowarzyszenia „Republikanie”, którego koordynatorem jest redaktor naczelny portalu NaszTomaszów.pl, czyli moja skromna osoba.

Pomysł uchwalenia w Tomaszowie „Karty Dużej Rodziny” zrodził się u nas kilka lat temu.  Kiedy pomagaliśmy tworzyć bliźniaczy do naszego serwis TuGrodzisk.pl w Grodzisku Mazowieckim staraliśmy się poznać jak najlepiej teren, w którym przyjdzie nam pracować. Zbieraliśmy jak zwykle  informacje na temat działań władz samorządowych oraz organizacji społecznych działających na danym terenie. Przypadkowo natrafiłem na Związek Dużych Rodzin „Trzy Plus”. Wędrówka po oficjalnej stronie Urzędu Miasta naprowadziła mnie na system ulg i preferencji dla rodzin wielodzietnych zamieszkałych w tej miejscowości.

Traf chciał, że kilka miesięcy później, kapituła orderu Ecce Homo ogłosiła swoich laureatów w roku 2012. Wśród nich znalazła się pani Joanna Puzyna-Krupska, współzałożycielka i prezes w/w  Związku, który był inicjatorem wprowadzenia Karty Dużych Rodzin. Po dekoracji dam i kawalerów Orderu kilkakrotnie rozmawialiśmy  z Dariuszem Walczakiem, kanclerzem Kapituły Orderu o tym, że Tomaszów zasługuje na podobną inicjatywę. Dziwiliśmy się, że w mieście wyludniającym się w zastraszającym tempie, gdzie stopa bezrobocia wynosi prawie 20% nie wspiera się rodzin wielodzietnych i że tego wsparcia nie traktuje się w kategoriach inwestycji w przyszłe pokolenie.

Obiecałem sam sobie, że projekt takiej uchwały przygotuję i zgłoszę w formie obywatelskiej inicjatywy uchwałodawczej. Uchwałę przygotowałem ale jakoś brakowało mi zawsze czasu, by zebrać 50 niezbędnych podpisów. W poniedziałek wreszcie się przełamałem i udało mi się, przy wsparciu moich sympatycznych kolegów i starszego dziecka podpisy zebrać w dosłownie 3 godziny. Dzisiaj komplet dokumentów przekazałem do biura Rady Miejskiej.

Czym  powinna być „Tomaszowska Karta Dużej Rodziny 3+”, czy w ogóle podobne programy w całej Polsce? Przede wszystkim mechanizmem zwiększającym rodzinom wielodzietnym dostępność do usług i zajęć oferowanych oraz organizowanych na terenie miasta, w tym basenu, zajęć dla dzieci i młodzieży organizowanych przez Ośrodki Kultury, będące jednostkami organizacyjnymi Urzędu Miasta. Jednak katalog instytucji i firm mogących brać udział w projekcie ma charakter otwarty i nieograniczony. Nic nie stoi na przeszkodzie by ulg i bonifikat związanych z kartą udzielały sklepy, punkty usługowe, pizzerie, księgarnie, czy nawet fryzjer.

Program wpisuje się w Republikańską ideę polityki prorodzinnej i jest wyrazem solidarności z rodzinami, które podjęły trud i związaną z nim odpowiedzialność wychowania licznego potomstwa. Traktujemy te działania właśnie jako inwestycję, mając przy okazji świadomość, że wychowanie już dwójki dzieci w dzisiejszych czasach jest przejawem bohaterstwa. Posiadanie trójki i więcej dzieciaczków, to już prawdziwy heroizm.

 Nie chodzi tylko o wsparcie materialne. Ważniejsza jest promocja modelu rodziny wielodzietnej oraz kształtowanie pozytywnego jej wizerunku. W efekcie liczymy na przeciwdziałanie niekorzystnej sytuacji demograficznej w Tomaszowie Mazowieckim.

Oczywiście nie chcielibyśmy poprzestać na samym przygotowaniu i złożeniu projektu uchwały. Deklarujemy nieodpłatne wsparcie promocyjne projektu oraz stworzenie specjalnej strony internetowej promującej Program oraz uczestniczące w nim podmioty.

****

Jeżeli są Wam bliskie idee Republikanów, zachęcamy Was do przyłączenia się do naszego Stowarzyszenia oraz działalności w ramach Tomaszowskiego Klubu Republikańskiego. Będziemy podejmować inicjatywy podobne do opisanej powyżej, organizować spotkania z ciekawymi ludźmi, prowadzić działalność społeczną i edukacyjną. Dane kontaktowe znajdziecie w stopce redakcyjnej

 

Koordynator Klubu Republikańskiego w Tomaszowie Mazowieckim

Mariusz Strzępek


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

jank73 28.06.2013 17:44
Panie Mariuszu Jaki jest pański stosunek do aborcji, kościoła katolickiego i zycia poczętego i invitro? W świetle oficjalnych dokumentów ideowych stowarzyszenia Republikanów ? pozdrawiam ps. był Pan na zjeździe założycielskim?

28.06.2013 18:12
Jeśli chodzi o aborcję, to jestem jest zdeklarowanym przeciwnikiem. Gdybym był zwolennikiem nie zajmowałbym się Program Dla Dużych Rodzin. Zabijanie jest zawsze czymś złym. Nie ma o czym dyskutować. Kościół Katolicki ma prawo funkcjonować w Polsce tak samo jak każdy inny związek wyznaniowy, czy organizacja społeczna i partia polityczna. Mimo, że nie podoba mi się wręczanie karteczek z nazwiskami ludzi na których powinno się głosować w wyborach, ponieważ nie zawsze są to najmądrzejsi i najlepsi ludzie, to jednak nie odmawiałbym duchownym prawa do takich działań, bo niby dlaczego mielibyśmy to robić. Człowiek ma wolny wybór, którym został obdarzony w odróżnieniu od zwierząt, ma dar oceny i odróżnienia dobra od zła. Ksiądz to też obywatel Polski. Prowadzi agitację? Jego sprawa i jego wolność działania i wypowiedzi. Taką samą prowadzą partie polityczne, stowarzyszenia, fundacje. Dyrektorzy szkół wykorzystują swoje stanowiska do działań stricte politycznych. Co za różnica czy próby indoktrynacji podejmuje organizacja religijna czy koncern medialny? Tak długo oczywiście jak nie łamią te instytucje prawa. Nie rozumiem czemu to akurat Kościołowi odmawiać swobody wypowiadania się w sprawach społeczno politycznych. Co do in vitro jest jedna droga - referendum połączone z dużą akcją edukacyjną. Obywatele mają w Polsce prawo do kształtowania tego typu uregulowań zgodnie z ich oczekiwaniami. Podobnie jest w każdej innej kwestii spornej. Na konwencji założycielskiej byłem. Poniżej link do relacji opublikowanej na portalu. http://www.nasztomaszow.pl/pol...lny-dzien/

CESIA: 27.06.2013 10:11
Tu chodzi nie tylko o wiązanie końca z końcem, ale przede wszystkim o promowanie idei istnienia dużych rodzin. Jeżeli władze państwa i miasta nie opamiętają się w/g prognoz GUS w 2100 roku Polska będzie liczyła ok 16 mln. ludzi w większości starców. Panie Wendrowski , przyjmowanie innych kryteriów przydziału karty dużych rodzin 3+ niż liczba trojga lub więcej dzieci jest głupie , niemoralne i dyskryminujące rodziny osób inteligentnych ,zaradnych i pracowitych. Pan, jako socjolog powinien to rozumieć. To nie jest zapomoga, którą przydziela urzędnik rodzinom najbiedniejszym, to pomoc ludziom którzy zamiast inwestować w samochody , akcje , nieruchomości itd. zainwestowali w dzieci. Te dzieci , które będą pracowały na emerytury urzędników i rodziców mniej licznych rodzin ( które często z wygodnictwa nie chcą więcej dzieci).

dobijany przedsiębiorca 27.06.2013 11:28
to najgorsze co może spotkać nasz kraj to ucieczka z Polski młodych ludzi, ci starzy spracowani i niedołężni zostawiani są sami sobie, dochody budżetu i tak będą drenować ich skromne emerytury bo wpływy z podatków robią się coraz mniejsze a to z braku pracy, braku pieniądza w obrocie rynkowym, dławienie popytu, nic już nie opłaca się produkować bo póżniej ciężko to opchnąć i pętla na szyi się zaciska, ludzie zaczynają kręcić się tylko koło żywności, a towar wyprodukowany leży!!!

28.06.2013 19:42
szanowny przedsiębiorco : dziwsz się że młodzi ludzie uciekają stąd : praca w tym kraju w większości to: - umowy śmieciowe , - praca na czarno - praca po 10 godzin średnio dziennie a o wypłacaniu nadgodzin możemy pomażyc .... - coraz wiecej pracodawców odlicza od czasu pracy czas przeznaczony na posiłek i za to nie płaci.... -- a pensja 1500 brutto niesamowita kwota .... jak bym miał sam 20 lat mniej spakowałbym się w ciągu 5 minut i uciekł stąd ... KRAJ BEZ PRZYSZŁOŚCI !!!!!!!!!

Anna 26.06.2013 21:51
A może zacząć od stworzenia miejsc pracy dla rodziców tych 3+ i nie tylko . Mając zapewnioną pracę - może rodzice jednego czy dwojga dzieci zdecydują się na stworzenie modelu 3+. A tak z całym szacunkiem - ilość dzieci to świadoma decyzja rodziców ( bo chyba o takim heroizmie mówimy), nie płodzenie bo tak wyszło. W przypadku świadomego rodzicielstwa mam tyle dzieci na ile mnie stać. Zacznijmy od miejsc pracy dla rodziców - a problem demograficzny sam się rozwiąże.

26.06.2013 22:13
Oczywiście gospodarka to podstawa. Projekt, jaki złożyliśmy ma właśnie wymiar gospodarczy. Napiszę o tym wkrótce specjalny artykuł, ponieważ będąc dzisiaj w Urzędzie Miasta, rozmawiając z radnymi, urzędnikami, wiceprezydentem Wendrowskim, zauważyłem, że wszystkie te osoby kompletnie nie rozumieją idei "Tomaszowskiej Karty Dużej Rodziny 3+" i podchodzą do niej jak do świadczenia socjalnego albo zapomogi. Wiceprezydent stwierdził nawet, że przy wydawaniu karty należałoby przyjąć kryterium dochodowe. Otóż nie jest to właściwe podejście. Karta to nie zapomoga, czy jałmużna. To raczej lokalny system ulg i rabatów, gdzie udział samorządu jest ważny ale nie najważniejszy. Pomysł opiera się na tym, że uczestnikami Programu będą przede wszystkim lokalni (a może nie tylko) przedsiębiorcy. W ten sposób "KDR 3+" będzie raczej formą karty rabatowej o nieograniczonym zasięgu ale o ściśle określonym odbiorcy. Oczywiście nasi urzędnicy chcieliby zaglądać każdemu w kieszeń i decydować o tym, czy dana osoba powinna być uprawniona do upustu udzielanego przez szewca zza rogu. Tyle, że to nie jest już państwo obywatelskie ale reżim urzędniczy, dyktatura biurokratów. Dlatego też postulujemy, żeby kart nie wydawał MOPS ale jeden z Wydziałów UM na podstawie złożonego wniosku. Pomoc Społeczna ma wystarczająco dużo roboty a Wydział Polityki Społecznej jest zdecydowanie mniej obciążony pracą. Chodzi o to by pomagać ludziom a nie poniżać ich.

28.06.2013 19:15
Mariusz to nic dziwnego nasi radni i Prezydent niczego nie rozumieją oni rozumieja tylko isc ostatniego do KASY po swoje apanaże za cholernie wielkie lenistwo !!!!!!! a miasto jak umierało tak umiera....

27.06.2013 08:46
Ania miejsca pracy to temat rzeka, problem bardzo ważny ale bez pomocy urzędników, pan Strzępek sam inwestorów do miasta nie przyciągnie. A tak przynajmniej wychodzi z pozytywną inicjatywą, która mogłaby rodzinom 3+ choć trochę pomóc w wiązaniu końca z końcem

28.06.2013 19:17
ale kolego najważniejsze że RADNI WAWRO , GAJEWSKI, TRZONEK , KOWALEWSKI, i inni co miesiąc dostana kase za swoją ogromnie ciężką pracę ... Prawda Panie WAWRO ????? kiedy złozył pan jakąś interpelację ????? słucham może wyjaśni Pan co przez ostatnie dwie rady pan zrobił dobrego dla miasta ????

zniesmaczona 26.06.2013 11:24
już ludzie na becikowe polecieli a teraz ich dzieci klepią tę tomaszowską bidę

Inseminator 300% normy 26.06.2013 11:16
Mamy przecież wiele rodzin wielodzietnych, każde dziecko ma innego ojca i jest wychowywane w placówce państwowej typu "bidul" albo pogotowie opiekuńcze. Nowe - stare hasło: "Wszystkie dzieci są nasze"

F.Kiepski: 26.06.2013 10:37
wspaniała inicjatywa, co prawda była już dyskutowana na komisji oświay i skwitowana przez jednego z "włodarzy" że nie możemy więcej ludziom dawać , bo miasto jest za biedne. Sądząc po pensjach tychże " włodarzy", miasto wcale nie jest takie biedne, a fakt niepobierania pewnych opłat nie jest tożsamy z rozdawnictwem, tym bardziej , że to właśnie dzieci z dużych rodzin będą musiały pracować na emerytury tych "oszczędnych" . No nie, Waldusiu , cycu jeden!

japa 26.06.2013 10:07
tyle miast ma już kartę rodziny a u nas nic się nie działo

M 26.06.2013 10:03
BRAWO ! MAM NADZIEJĘ ,ŻE BĘDZIE WAM SIĘ CHCIAŁO CHCIEĆ I DOBRYCH PROJEKTÓW BĘDZIE WIĘCEJ! DOBRY CZAS NA ICH PRZEFORSOWANIE W URZĘDZIE,PRZECIEŻ ZBLIŻA SIĘ CZAS PRZEDWYBORCZY:)

26.06.2013 09:39
Mam nadzieję że będzie to początek nowego trendu w rodzimej polityce a wyborcy za rok już rozstrzygną czy wolną posłuszne małpki bez inwencji czy ludzi aktywnych obywatelsko, którzy chcą coś zrobić dla miasta i powiatu tomaszowskiego.

kiki 26.06.2013 08:48
Jnicjatywa godna pochwały.Oby to tylko nie był słomiany zapał dla nadgorliwców z tomaszowskiego małpistratu urzędasowego. Popatrzymy,obaczymy i cenzurkę na portalu wystawimy.

O. 26.06.2013 08:09
Inicjatywa wspaniała, co do jakości projektu też nie ma wątpliwości, bo Pana Koordynatora znam nie od dziś. Obawiam się jednak, że w tym wypadku (jak i w wielu innych) z całej inicjatywy pozostanie jedynie "3+" - ocena jaką będzie można wystawić politykom. Bo pewnie przyjmą do wiadomości, że taki projekt powstał, może nawet łaskawie go przegłosują, ale na tym się skończy. Bo przecież biedny Tomaszów potrzebuje pieniążków na zupełnie inne, podstawowe cele, ot chociażby płatne parkingi, czy inne genialne wymysły. Nie ma kasy na rodziny, nie ma kasy na kulturę - nie ma kasy na nic. Ot, taka nasza szara tomaszowska rzeczywistość. Super, że są ludzie, którzy nie chcą się z nią pogodzić i tak po prostu "pro publico bono" poświęcają swój czas i energię. Powodzenia Republikanie.

26.06.2013 05:15
oczywiście masz rację JDM musimy w końcu coś zrobic bo niestety na naszych polityków niema co liczyc ....

26.06.2013 00:30
Bardzo dobrze, nareszcie obywatele pokażą że nie są małpami od podnoszenia rączek i swoją inicjatywę przekazują jako model tworzenia bardzo ważnego i specyficznego dla Tomaszowa prawa miejscowego. Zajmijmy się poważnymi sprawami dla miasta, zamiast pierdołami którymi głównie zajmują się radni!

Opinie

23 czerwca w historii. Od Jazdowa i Kościuszki po K2, Brexit i muzykę wolności

Dziś jest wtorek, 23 czerwca 2026 roku, sto siedemdziesiąty czwarty dzień roku. Słońce wstało o godz. 4.14, zajdzie o godz. 21.01. Imieniny obchodzą m.in. Anna, Jan, Józef, Maria, Wanda i Zenon. Data dodania artykułu: 23.06.2026 07:46
23 czerwca w historii. Od Jazdowa i Kościuszki po K2, Brexit i muzykę wolności

22 czerwca w historii. Virtuti Militari, Hubal, Konwicki, Barbarossa i głos Cyndi Lauper

22 czerwca to jedna z tych dat, w których historia nie idzie spokojnym krokiem przez kartki kalendarza, ale wchodzi na scenę jak orkiestra po pierwszym uderzeniu werbla. Jest tu królewski dokument i narodziny miasta, jest order za męstwo, który do dziś ma w polskiej pamięci ciężar większy niż metal, jest wojna, literatura, zimna wojna i muzyka, która raz brzmi jak country Krisa Kristoffersona, raz jak kolorowy manifest Cyndi Lauper z epoki MTV. Data dodania artykułu: 22.06.2026 08:27
22 czerwca w historii. Virtuti Militari, Hubal, Konwicki, Barbarossa i głos Cyndi Lauper

Fałszywa nadzieja sprzedaje się lepiej niż medycyna. Ekspertki ostrzegają przed medyczną dezinformacją

Najgroźniejsze kłamstwa nie przychodzą dziś w stroju szaleńca z aluminiową czapką. Przychodzą w estetycznym filmiku, w miękkim świetle, z uśmiechniętą twarzą influencera, wykresem wyrwanym z kontekstu i obietnicą, że „lekarze o tym nie mówią”. Od picia boraksu po porzucanie terapii onkologicznych – medyczna dezinformacja dawno przestała być tylko internetową ciekawostką. Stała się realnym zagrożeniem dla zdrowia i życia pacjentów. Data dodania artykułu: 21.06.2026 10:54
Fałszywa nadzieja sprzedaje się lepiej niż medycyna. Ekspertki ostrzegają przed medyczną dezinformacją

John Lee Hooker. Bluesman, który jednym riffem potrafił uleczyć samotność

Są artyści, których muzyka brzmi jak zapis nutowy. I są tacy, których muzyka brzmi jak życie: kurz drogi, stukot pociągu, zmęczenie po pracy, nocne światło w oknie i głos człowieka, który więcej przeżył, niż chciałby opowiedzieć. John Lee Hooker należał do tej drugiej kategorii. Nie potrzebował orkiestry, popisów technicznych ani długich solówek. Wystarczały gitara, tupot stopy i głos głęboki jak stara studnia. Data dodania artykułu: 21.06.2026 10:35
John Lee Hooker. Bluesman, który jednym riffem potrafił uleczyć samotność

21 czerwca w historii. Machiavelli, Sartre, Proces Szesnastu, socrealizm i rockowy oddech przesilenia

Dziś jest niedziela, 21 czerwca, 172. dzień roku. Słońce wstało o godz. 4.14, zajdzie o godz. 21.00. Imieniny obchodzą: Alicja, Alojzy, Marta, Rajmund, Rudolf, Alban, Marcja, Terencjusz oraz Demetria. Data dodania artykułu: 21.06.2026 10:19
21 czerwca w historii. Machiavelli, Sartre, Proces Szesnastu, socrealizm i rockowy oddech przesilenia

Konfederacja przygląda się Ruchowi Biało-Czerwonych. Jedni widzą konkurencję, inni „miejsce do służby Polsce”

W Konfederacji znów słychać skrzypienie wewnętrznych zawiasów. Tym razem nie chodzi o program, głosowanie w Sejmie czy kampanię wyborczą, lecz o nowe stowarzyszenie europosłanki Ewy Zajączkowskiej-Hernik. Ruch Biało-Czerwoni, zarejestrowany 3 czerwca, miał być — według deklaracji założycielki — przestrzenią działania dla ludzi, którym zależy na Polsce i na pomocy obywatelom pozostawionym samym sobie w sporach z urzędami, instytucjami i państwem. W praktyce inicjatywa stała się kolejnym testem dla delikatnej konstrukcji Konfederacji. Data dodania artykułu: 20.06.2026 12:17
Konfederacja przygląda się Ruchowi Biało-Czerwonych. Jedni widzą konkurencję, inni „miejsce do służby Polsce”

20 czerwca: dzień królów, komediopisarzy, śląskiej pamięci i muzyki, która wraca jak refren

Są takie daty, które wyglądają jak stary, wielowątkowy film. W jednej scenie rodzi się przyszły król Polski, w drugiej na Kremlu rozgrywa się krwawy dramat Dymitriad, dalej Aleksander Fredro ostrzy pióro, Górny Śląsk wraca do Polski, a z gramofonu płyną Beach Boys, Lionel Richie, Lady Pank i Kombi. 20 czerwca to dzień, w którym historia nie idzie równym marszem. Raczej tańczy — czasem poloneza, czasem żałobny marsz, czasem rockowy numer z lat 80. Data dodania artykułu: 20.06.2026 10:17
20 czerwca: dzień królów, komediopisarzy, śląskiej pamięci i muzyki, która wraca jak refren

19 czerwca: od „Daru Pomorza” i Pawiaka po Opole, Faras i sejmowe głosowania. Co mówi nam historia?

Dziś jest piątek, 19 czerwca, sto siedemdziesiąty dzień roku. Słońce wstało o godz. 4.13, zajdzie o godz. 21.00. Imieniny obchodzą: Bonifacy, Gerwazy, Julianna, Michalina i Romuald. Data dodania artykułu: 19.06.2026 07:47
19 czerwca: od „Daru Pomorza” i Pawiaka po Opole, Faras i sejmowe głosowania. Co mówi nam historia?
Maraton Horrorów

Maraton Horrorów

Noc pełna grozy w kinie HeliosZapraszamy na Maraton Horrorów organizowany przez sieć kin Helios w ramach cyklu Nocne Maratony Filmowe. W programie znalazły się mroczne i pełne napięcia seanse, które zapewnią widzom intensywne emocje aż do późnych godzin nocnych.Co w programie?Na plakacie zapowiedziano filmy: Rytuał Lily, Lalka (przedpremiera), Krwawe Polowanie oraz Poświęceni. To propozycja dla fanów kina grozy, którzy chcą przeżyć wyjątkową noc z premierami i przedpremierami na dużym ekranie.MARATON HORRORÓWNocne Maratony Filmowe zapraszają na noc, która dostarczy Wam ekstremalnych emocji i wspomnień na całe wakacje. W zestawie aż trzy premiery!Już 26 czerwca, zaraz po rozdaniu szkolnych świadectw, na dobry początek wakacji Nocne Maratony Filmowe zapraszają na Maraton Horrorów! Ten przygotowany z myślą o Was zestaw filmów, to idealny sposób na odreagowanie całego roku szkolnego! Na początek pierwsza przerażająca premiera tego wieczoru, “RYTUAŁ LILY”! Po krótkiej przerwie, trzymający w obezwładniającym napięciu, przedpremierowy pokaz filmu „LALKA”. Dalej będzie jeszcze mocniej, bo kolejną premierą tej nocy będzie „KRWAWE POLOWANIE” i na koniec „POŚWIĘCENI”.Będzie to wyjątkowa, pełna grozy uczta filmowa i jesteśmy przekonani, że jeszcze długo po powrocie do domu nie będziecie mogli zasnąć. Czy jesteście na to gotowi?RYTUAŁ LILY (napisy)Cztery przyjaciółki udają się do odosobnionego domu położonego głęboko w lesie, aby odprawić rytuał inicjacji nowej czarownicy i dopełnić krąg czterech żywiołów. Lily, blada i introwertyczna dwudziestolatka, która właśnie dołączyła do grupy, została wybrana na reprezentantkę żywiołu powietrza. Nie zdaje sobie sprawy, że prawdziwy cel rytuału jest zupełnie inny – Lily ma zostać złożona w ofierze, a jej koleżanki pragną za jej pomocą przywołać uśpionego demona.LALKA (napisy)Macy udaje się na leśną wędrówkę ze swoim chłopakiem. W środku lasu para odkrywa upiorną kolekcję lalek i ich równie dziwaczną właścicielkę – ubraną w porcelanową maskę kobietę uzbrojoną w łopatę. Macy zostaje porwana i budzi się w drewnianym domu na odludziu. Od tej pory będzie musiała walczyć o życie z psychopatką, która traktuje ją jak swoją lalkę.Nakręcony na taśmie analogowej horror „Lalka” to przerażający, ultrabrutalny i krwawy hołd dla amerykańskiego horroru lat siedemdziesiątych – z „Teksańską masakrą piłą mechaniczną” na czele.KRWAWE POLOWANIE (napisy)Jest rok 1986. Świat pędzi ku krawędzi. W Czarnobylu dochodzi do najgorszej katastrofy nuklearnej w historii, a 20-letni Mike Tyson brutalnie nokautuje rywali, zostając najmłodszym mistrzem świata wagi ciężkiej. Ameryka żyje popkulturą i wielkimi akcjami charytatywnymi, zupełnie nieświadoma tego, co czai się w jej mrocznym sercu. Tymczasem w Michigan sześciu twardych kumpli z Detroit zostawia za sobą fabryczny dym i rusza na głęboką północ. Cel: coroczny, święty rytuał męskiego braterstwa – alkohol, pot i polowanie na jelenie w odciętym od świata obozie.Jednak w tych starożytnych lasach krew wsiąka w ziemię głębiej, niż mogłoby się wydawać. Przez przypadek myśliwi budzą coś, co nigdy nie powinno zostać dotknięte. Ze snu powstaje potężny, krwawy duch rdzennych Amerykanów – prastara siła, która przybyła, by dokonać ostatecznej wendety za bezkarne morderstwa i zaginięcia indiańskich dziewcząt. W tym lesie reguły gry właśnie uległy zmianie. W ironicznym, brutalnym odwróceniu ról – ci, którzy przybyli tu zabijać, stają się zwierzyną.POŚWIĘCENI (napisy)Napięta relacja matki z córką zostaje wystawiona na przerażającą próbę, gdy umiera ojciec rodziny, a pogrążona w żałobie matka zatrudnia tajemniczego nieznajomego, by przywrócił jej męża do życia. Kiedy brutalne wskrzeszenie wymyka się spod kontroli, obie kobiety muszą zmierzyć się ze swoimi różnicami, walcząc o życie – i o siebie nawzajem.Uwaga! Kina nie prowadzą rezerwacji telefonicznej i internetowej.  Data rozpoczęcia wydarzenia: 26.06.2026

Polecane

Tomaszowskie Lato wybrzmiało po raz dziewiąty. Grand Prix dla Katarzyny Łapińskiej S8 pod Tomaszowem odblokowana. Volkswagen uderzył w tył autobusu szkolnego Wianki na Wolbórce, polityczna szpilka i rzeka, która naprawdę woła o pomoc 23 czerwca w historii. Od Jazdowa i Kościuszki po K2, Brexit i muzykę wolności Zieleń zamiast betonu przy starostwie. Powiat Tomaszowski dostał pieniądze z programu „Łódzkie dla klimatu” Dni Tomaszowa: zmiana tras autobusów MZK na czas przemarszu mieszkańców Tomaszowski bieg pamięci. Co warto wiedzieć o historii imprezy imienia Bronisława Malinowskiego Lekarz rodzinny jak centrum dowodzenia. Opieka koordynowana obejmuje już 70 proc. pacjentów w Łódzkiem Freelancer w CEIDG — czy rejestracja pod wirtualnym adresem to dobry pomysł? MCK zaprasza na zajęcia w roku szkolnym 2026/2027. Muzyka, teatr, taniec, plastyka i sport 22 czerwca w historii. Virtuti Militari, Hubal, Konwicki, Barbarossa i głos Cyndi Lauper Wianki niesione falą Pilicy. Świętojańska tradycja wróciła nad rzekę
Na sprzedaż komfortowe mieszkanie 53 m² przy ulicy Niskiej

Na sprzedaż komfortowe mieszkanie 53 m² przy ulicy Niskiej

Cena: 435000 PLN Są mieszkania, do których wchodzi się z myślą o remoncie. I są takie, w których już od progu czuć spokój, światło i przestrzeń. Ta oferta należy właśnie do drugiej kategorii.Na sprzedaż wyjątkowo funkcjonalne i starannie wykończone mieszkanie o powierzchni 53 m², położone w Tomaszowie Mazowieckim. To propozycja dla osób, które szukają miejsca gotowego do życia – bez wielomiesięcznych remontów, nerwów i dodatkowych kosztów.Lokal zachwyca przemyślanym układem pomieszczeń oraz nowoczesnym standardem wykończenia. Jasne wnętrza, estetyczne detale i dobrze wykorzystana przestrzeń sprawiają, że mieszkanie będzie idealne zarówno dla pary, rodziny z dzieckiem, jak i osób szukających komfortowej inwestycji pod wynajem.Najważniejsze informacje:powierzchnia mieszkania: 53 m²cena: 435 000 złfunkcjonalny układ pomieszczeńmieszkanie gotowe do wprowadzeniabardzo dobra lokalizacja w Tomaszowie Mazowieckimoferta idealna zarówno do zamieszkania, jak i inwestycyjnieDużym atutem nieruchomości jest lokalizacja. W pobliżu znajdują się sklepy, punkty usługowe, szkoły, komunikacja miejska oraz tereny zielone. To miejsce, które pozwala połączyć wygodę codziennego życia z ciszą i poczuciem prywatności.Wnętrze mieszkania zostało urządzone w nowoczesnym, uniwersalnym stylu, dzięki czemu nowy właściciel może od razu poczuć się „u siebie”. Przestrzeń dzienna daje komfort zarówno odpoczynku, jak i spotkań z rodziną czy znajomymi. To mieszkanie ma w sobie coś, czego nie oddają suche parametry – przyjemny klimat i poczucie domowego ciepła.Rynek nieruchomości w Tomaszowie Mazowieckim w ostatnich latach wyraźnie się zmienia. Coraz trudniej znaleźć mieszkanie, które łączy rozsądną powierzchnię, dobrą lokalizację i wysoki standard wykończenia. Ta oferta wyróżnia się właśnie takim połączeniem.
Reklama Twój Sklep Medyczny
Reklama
Reklama Twój Sklep Medyczny
Reklama Twój Sklep Medyczny

Wasze komentarze

Autor komentarza: Obserwator Treść komentarza: Pan Ogórek jest najpobozniejszym z pobożnych a tu takie coś! Źródło komentarza: Kolejni radni pod lupą wojewody? Pytania o miejskie spółki, szpital i prawo do mandatu Autor komentarza: Ajdejano Treść komentarza: Tego totalnego bełkotu (dla innych - wielkich mundrości) , napisanego powyżej nie chciało mi się doczytać do końca. W kolegium humanum za taki tekst można byłoby tytuł magistra otrzymać. W czasach słowiańskich nie byłoby takiej dyskusji, bo wtedy: nie było debilowatych radnych, nie było zafajdanej ekologii i zafajdanych Wód Polskich, nie było przestępczego wprowadzania na dziko ścieków komunalnych i ścieków przemysłowych, nie było wprowadzania do gleby i do wód gruntowych milionów ton nawozów sztucznych i innych chemikaliów. I z tych, wyżej wymienionych powodów, w rzekach i w zbiornikach wodnych nie ma tej ekologicznie czystej wody, a znajduje się totalny syf. I znajdzie się taki debilowaty radny, który gra w tę samą trąbkę, co równie debilowaci ekolodzy. Niech pojedzie w taki świętojański wieczór (wieczór Kupały) gdzieś na wieś do mieszkańców takiej wsi. Tam takiego debila szubko nauczą rozumu przy pomocy wideł, a jeszcze w dodatku wrzucą debila do wody i każą debilowi zjeść te antyekologiczne wianki. Źródło komentarza: Wianki na Wolbórce, polityczna szpilka i rzeka, która naprawdę woła o pomoc Autor komentarza: wermen Treść komentarza: Nie Źródło komentarza: Prawomocny wyrok za tragedię na Mostowej. 16,5 roku więzienia dla kierowcy, który zabił dwie siostry Autor komentarza: Ajdejano Treść komentarza: Końcowe pytanie w tym materiale powyżej, to jest pytanie retoryczne, czyli bez odpowiedzi. Dlaczego bez odpowiedzi? Bo w tej sprawie nie zajmie stanowiska nikt: samorządowi krętacze-bonzowie, sąd i wszyscy inni samorządowi i rządowi oszuści, którzy tzw. elektorat wyborczy, czyli zwykłych ludzi, idących do wyborczych urynałów, traktują jak przygłupiastych baranów. Źródło komentarza: Ponad 202 tysiące ze szpitala i dieta radnej. Ile pieniędzy powinna zwrócić Paulina Socha? Autor komentarza: sb Treść komentarza: Szkoda, że Wojewoda nie może przyjrzeć się niektórym pracownikom szpitala co do ich stawek stawek godzinowych i ich godzin pracy. Źródło komentarza: Kolejni radni pod lupą wojewody? Pytania o miejskie spółki, szpital i prawo do mandatu Autor komentarza: kierowca Treść komentarza: Piszecie wyrok niski bo zgineły dwie osoby a co powiedzie na wypadek Majchszaka na A1 gdzie spaliły się 3 osoby i grozi mu 8 lat. To jest nie sprawiedliwe. Źródło komentarza: Prawomocny wyrok za tragedię na Mostowej. 16,5 roku więzienia dla kierowcy, który zabił dwie siostry
Reklama
Reklama
Wózek inwalidzki Meyra SMART F WERSJA STAB

Wózek inwalidzki Meyra SMART F WERSJA STAB

Cena: Do negocjacji Aktywny wózek inwalidzki dopasowany do potrzeb użytkownikaW naszej ofercie dostępny jest lekki, aluminiowy wózek inwalidzki, zaprojektowany z myślą o osobach, które cenią mobilność, wygodę i możliwość indywidualnego dopasowania sprzętu do codziennego funkcjonowania.Wózek posiada składaną krzyżakowo ramę aluminiową, zintegrowany z ramą podnóżek oraz możliwość wyboru przedniej części ramy — z przewężeniem lub bez. Dostępne są także trzy długości ramy, co pozwala lepiej dopasować konstrukcję do wzrostu, sylwetki i sposobu poruszania się użytkownika.Komfort jazdy zwiększa oparcie z regulacją napięcia pasami, poduszka siedziska oraz możliwość regulacji środka ciężkości, kąta i wysokości siedziska. Do wyboru są różne rozmiary i rodzaje kółek przednich, szeroka gama kół tylnych na szybkozłączkach, a także kamber 0,5° lub 3°. Wózek można wyposażyć w ciągi aluminiowe lub stalowe oraz hamulce dociskowe pionowe albo poziome.To sprzęt, który można skonfigurować bardzo indywidualnie — od koloru ramy i tapicerki, przez rodzaj rączek do pchania, po rozwiązania dla osób z większymi potrzebami stabilizacji. Dostępne są m.in. tapicerki oddychające, ciągi dla tetra- i paraplegików, zagłówek, pas, kamizelka, klin, pasy odwodzące nogi, kółka podporowe, osłony na szprychy, śpiwór oraz plecak.Wózek wyposażony jest również w boczek aktywny, jednoczęściowy stopień podnóżka oraz pas podudzia. Dzięki szerokiej gamie opcji może być dopasowany zarówno do użytkownika aktywnego, jak i osoby wymagającej dodatkowego wsparcia w codziennym poruszaniu się.Z pełną ofertą wózków inwalidzkich można zapoznać się w naszym punkcie zaopatrzenia medycznego:Twój Sklep MedycznyTomaszów Mazowiecki, ul. Słowackiego 4Oferujemy atrakcyjne rabaty dla stałych klientów oraz montaż i dostawy bezpośrednio do domów pacjentów. 
Łóżko rehabilitacyjne  Elbur PB 340

Łóżko rehabilitacyjne Elbur PB 340

Cena: Do negocjacji Z pełną ofertą możecie zapoznać się odwiedzając nasz punkt zaopatrzenia medycznegoTomaszów Mazowiecki ul. Słowackiego 4Oferujemy atrakcyjne rabaty dla stałych klientów oraz montaż gratisNa zdjęciu: Łóżko PB 340 w rozmiarze 120×200 cm w kolorze buk z płytą osłaniającą napęd łóżka. Akcesoria: stolik Rubens 9 w kolorze buk.Wyjątkowa propozycja wśród łóżek, zaprojektowana z myślą o komforcie i bezpieczeństwie użytkowników o zwiększonej masie ciała. Wzmocniona konstrukcja, szersze leże oraz dostosowane do dużych obciążeń napędy, pozwalają na korzystanie z tego łóżka przez użytkowników o maksymalnej wadze do 215 kg. Z uwagi na ponadprzeciętne parametry techniczne, łóżko PB 340 przeznaczone jest szczególnie dla pacjentów bariatrycznych.DETALE PRODUKTU:1. Szerokość leża 100 i 120 cm4. Wytrzymałe, higieniczne leże2. Dopuszczalne obciążenie 250kg5. Pilot z blokadą poszczególnych funkcji3. Nowoczesny napęd podnoszenia łóżka6. Osłona frontu (opcja)OPCJE:osłona frontu • zmiana długości i szerokości leżaPODSTAWOWE DANE TECHNICZNEBezpieczne obciążenie robocze250 kgMaksymalna waga użytkownika215 kgRegulacja wysokości leża:od 30 do 80 cmRegulacja segmentu oparcia pleców:0 ÷ 70°Regulacja segmentu oparcia podudzi:0 ÷ 20°Wymiary zewnętrzne długość × szerokość:218 × 112 (132) cmPrześwit pod łóżkiem:ok. 16 cmCiężar całkowity:109,8 (123,5) kgKółka jezdne:100 mm z hamulcem

Napisz do nas

Zachęcamy do kontaktu z nami za pomocą formularza. Możecie dołączyć zdjęcia i inne załączniki. Podajcie swojego maila ułatwi to nam kontakt z Wami
Reklama