Tomaszowska Karta Rodziny Wielodzietnej 3+

  • 26.06.2013, 22:50
  • Mariusz Strzępek
Tomaszowska Karta Rodziny Wielodzietnej 3+
W ubiegłej kadencji Rady Miejskiej wprowadzono dla mieszkańców Tomaszowa Mazowieckiego możliwość występowania z obywatelskimi inicjatywami uchwałodawczymi. Nie byliśmy ani pierwszym ani nie jesteśmy ostatnim miastem, w którym taki demokratyczny mechanizm funkcjonuje. Dotąd był on wykorzystywany kilka razy. Jednak aktywność tomaszowian ograniczała się jedynie do nazewnictwa ulic bądź elementów ‘architektury’ drogowej. Tym razem pojawiła się całkowicie nowa inicjatywa. Po raz pierwszy na biurko przewodniczącego Rady Miejskiej trafiła uchwała stanowiąca program działań polepszających warunki życia rodzin wielodzietnych. Program nosi nazwę „Tomaszowska Karta Dużej Rodziny 3+”. Inicjatorem przedsięwzięcia jest tomaszowski Klub Republikański Stowarzyszenia „Republikanie”, którego koordynatorem jest redaktor naczelny portalu NaszTomaszów.pl, czyli moja skromna osoba.

 

Pomysł uchwalenia w Tomaszowie „Karty Dużej Rodziny” zrodził się u nas kilka lat temu.  Kiedy pomagaliśmy tworzyć bliźniaczy do naszego serwis TuGrodzisk.pl w Grodzisku Mazowieckim staraliśmy się poznać jak najlepiej teren, w którym przyjdzie nam pracować. Zbieraliśmy jak zwykle  informacje na temat działań władz samorządowych oraz organizacji społecznych działających na danym terenie. Przypadkowo natrafiłem na Związek Dużych Rodzin „Trzy Plus”. Wędrówka po oficjalnej stronie Urzędu Miasta naprowadziła mnie na system ulg i preferencji dla rodzin wielodzietnych zamieszkałych w tej miejscowości.

 

Traf chciał, że kilka miesięcy później, kapituła orderu Ecce Homo ogłosiła swoich laureatów w roku 2012. Wśród nich znalazła się pani Joanna Puzyna-Krupska, współzałożycielka i prezes w/w  Związku, który był inicjatorem wprowadzenia Karty Dużych Rodzin. Po dekoracji dam i kawalerów Orderu kilkakrotnie rozmawialiśmy  z Dariuszem Walczakiem, kanclerzem Kapituły Orderu o tym, że Tomaszów zasługuje na podobną inicjatywę. Dziwiliśmy się, że w mieście wyludniającym się w zastraszającym tempie, gdzie stopa bezrobocia wynosi prawie 20% nie wspiera się rodzin wielodzietnych i że tego wsparcia nie traktuje się w kategoriach inwestycji w przyszłe pokolenie.

 

Obiecałem sam sobie, że projekt takiej uchwały przygotuję i zgłoszę w formie obywatelskiej inicjatywy uchwałodawczej. Uchwałę przygotowałem ale jakoś brakowało mi zawsze czasu, by zebrać 50 niezbędnych podpisów. W poniedziałek wreszcie się przełamałem i udało mi się, przy wsparciu moich sympatycznych kolegów i starszego dziecka podpisy zebrać w dosłownie 3 godziny. Dzisiaj komplet dokumentów przekazałem do biura Rady Miejskiej.

 

Czym  powinna być „Tomaszowska Karta Dużej Rodziny 3+”, czy w ogóle podobne programy w całej Polsce? Przede wszystkim mechanizmem zwiększającym rodzinom wielodzietnym dostępność do usług i zajęć oferowanych oraz organizowanych na terenie miasta, w tym basenu, zajęć dla dzieci i młodzieży organizowanych przez Ośrodki Kultury, będące jednostkami organizacyjnymi Urzędu Miasta. Jednak katalog instytucji i firm mogących brać udział w projekcie ma charakter otwarty i nieograniczony. Nic nie stoi na przeszkodzie by ulg i bonifikat związanych z kartą udzielały sklepy, punkty usługowe, pizzerie, księgarnie, czy nawet fryzjer.

 

Program wpisuje się w Republikańską ideę polityki prorodzinnej i jest wyrazem solidarności z rodzinami, które podjęły trud i związaną z nim odpowiedzialność wychowania licznego potomstwa. Traktujemy te działania właśnie jako inwestycję, mając przy okazji świadomość, że wychowanie już dwójki dzieci w dzisiejszych czasach jest przejawem bohaterstwa. Posiadanie trójki i więcej dzieciaczków, to już prawdziwy heroizm.

 

 Nie chodzi tylko o wsparcie materialne. Ważniejsza jest promocja modelu rodziny wielodzietnej oraz kształtowanie pozytywnego jej wizerunku. W efekcie liczymy na przeciwdziałanie niekorzystnej sytuacji demograficznej w Tomaszowie Mazowieckim.

 

Oczywiście nie chcielibyśmy poprzestać na samym przygotowaniu i złożeniu projektu uchwały. Deklarujemy nieodpłatne wsparcie promocyjne projektu oraz stworzenie specjalnej strony internetowej promującej Program oraz uczestniczące w nim podmioty.

 

****

 

Jeżeli są Wam bliskie idee Republikanów, zachęcamy Was do przyłączenia się do naszego Stowarzyszenia oraz działalności w ramach Tomaszowskiego Klubu Republikańskiego. Będziemy podejmować inicjatywy podobne do opisanej powyżej, organizować spotkania z ciekawymi ludźmi, prowadzić działalność społeczną i edukacyjną. Dane kontaktowe znajdziecie w stopce redakcyjnej

 

Koordynator Klubu Republikańskiego w Tomaszowie Mazowieckim

Mariusz Strzępek

 

 

 

 

Mariusz Strzępek

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (20)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

jank73
jank73 28.06.2013, 17:44
Panie Mariuszu
Jaki jest pański stosunek do aborcji, kościoła katolickiego i zycia poczętego i invitro?
W świetle oficjalnych dokumentów ideowych stowarzyszenia Republikanów ?

pozdrawiam

ps. był Pan na zjeździe założycielskim?
28.06.2013, 18:12
Jeśli chodzi o aborcję, to jestem jest zdeklarowanym przeciwnikiem. Gdybym był zwolennikiem nie zajmowałbym się Program Dla Dużych Rodzin. Zabijanie jest zawsze czymś złym. Nie ma o czym dyskutować.

Kościół Katolicki ma prawo funkcjonować w Polsce tak samo jak każdy inny związek wyznaniowy, czy organizacja społeczna i partia polityczna. Mimo, że nie podoba mi się wręczanie karteczek z nazwiskami ludzi na których powinno się głosować w wyborach, ponieważ nie zawsze są to najmądrzejsi i najlepsi ludzie, to jednak nie odmawiałbym duchownym prawa do takich działań, bo niby dlaczego mielibyśmy to robić. Człowiek ma wolny wybór, którym został obdarzony w odróżnieniu od zwierząt, ma dar oceny i odróżnienia dobra od zła. Ksiądz to też obywatel Polski. Prowadzi agitację? Jego sprawa i jego wolność działania i wypowiedzi. Taką samą prowadzą partie polityczne, stowarzyszenia, fundacje. Dyrektorzy szkół wykorzystują swoje stanowiska do działań stricte politycznych. Co za różnica czy próby indoktrynacji podejmuje organizacja religijna czy koncern medialny? Tak długo oczywiście jak nie łamią te instytucje prawa. Nie rozumiem czemu to akurat Kościołowi odmawiać swobody wypowiadania się w sprawach społeczno politycznych.

Co do in vitro jest jedna droga - referendum połączone z dużą akcją edukacyjną. Obywatele mają w Polsce prawo do kształtowania tego typu uregulowań zgodnie z ich oczekiwaniami. Podobnie jest w każdej innej kwestii spornej.

Na konwencji założycielskiej byłem. Poniżej link do relacji opublikowanej na portalu.

http://www.nasztomaszow.pl/pol…
CESIA:
CESIA: 27.06.2013, 10:11
Tu chodzi nie tylko o wiązanie końca z końcem, ale przede wszystkim o promowanie idei istnienia dużych rodzin. Jeżeli władze państwa i miasta nie opamiętają się w/g prognoz GUS w 2100 roku Polska będzie liczyła ok 16 mln. ludzi w większości starców.
Panie Wendrowski , przyjmowanie innych kryteriów przydziału karty dużych rodzin 3+ niż liczba trojga lub więcej dzieci jest głupie , niemoralne i dyskryminujące rodziny osób inteligentnych ,zaradnych i pracowitych. Pan, jako socjolog powinien to rozumieć. To nie jest zapomoga, którą przydziela urzędnik rodzinom najbiedniejszym, to pomoc ludziom którzy zamiast inwestować w samochody , akcje , nieruchomości itd. zainwestowali w dzieci. Te dzieci , które będą pracowały na emerytury urzędników i rodziców mniej licznych rodzin ( które często z wygodnictwa nie chcą więcej dzieci).
dobijany przedsiębiorca
dobijany przedsiębiorca 27.06.2013, 11:28
to najgorsze co może spotkać nasz kraj to ucieczka z Polski młodych ludzi, ci starzy spracowani i niedołężni zostawiani są sami sobie, dochody budżetu i tak będą drenować ich skromne emerytury bo wpływy z podatków robią się coraz mniejsze a to z braku pracy, braku pieniądza w obrocie rynkowym, dławienie popytu, nic już nie opłaca się produkować bo póżniej ciężko to opchnąć i pętla na szyi się zaciska, ludzie zaczynają kręcić się tylko koło żywności, a towar wyprodukowany leży!!!
28.06.2013, 19:42
szanowny przedsiębiorco : dziwsz się że młodzi ludzie uciekają stąd :
praca w tym kraju w większości to:
- umowy śmieciowe ,
- praca na czarno
- praca po 10 godzin średnio dziennie a o wypłacaniu nadgodzin
możemy pomażyc ....
- coraz wiecej pracodawców odlicza od czasu pracy czas
przeznaczony na posiłek i za to nie płaci....
-- a pensja 1500 brutto niesamowita kwota ....
jak bym miał sam 20 lat mniej spakowałbym się w ciągu 5 minut i uciekł stąd ...
KRAJ BEZ PRZYSZŁOŚCI !!!!!!!!!
Anna
Anna 26.06.2013, 21:51
A może zacząć od stworzenia miejsc pracy dla rodziców tych 3+ i nie tylko . Mając zapewnioną pracę - może rodzice jednego czy dwojga dzieci zdecydują się na stworzenie modelu 3+. A tak z całym szacunkiem - ilość dzieci to świadoma decyzja rodziców ( bo chyba o takim heroizmie mówimy), nie płodzenie bo tak wyszło. W przypadku świadomego rodzicielstwa mam tyle dzieci na ile mnie stać. Zacznijmy od miejsc pracy dla rodziców - a problem demograficzny sam się rozwiąże.
27.06.2013, 08:46
Ania miejsca pracy to temat rzeka, problem bardzo ważny ale bez pomocy urzędników, pan Strzępek sam inwestorów do miasta nie przyciągnie. A tak przynajmniej wychodzi z pozytywną inicjatywą, która mogłaby rodzinom 3+ choć trochę pomóc w wiązaniu końca z końcem
28.06.2013, 19:17
ale kolego najważniejsze że RADNI WAWRO , GAJEWSKI, TRZONEK , KOWALEWSKI, i inni co miesiąc dostana kase za swoją ogromnie ciężką pracę ... Prawda Panie WAWRO ????? kiedy złozył pan jakąś interpelację ????? słucham może wyjaśni Pan co przez ostatnie dwie rady pan zrobił dobrego dla miasta ????
26.06.2013, 22:13
Oczywiście gospodarka to podstawa. Projekt, jaki złożyliśmy ma właśnie wymiar gospodarczy. Napiszę o tym wkrótce specjalny artykuł, ponieważ będąc dzisiaj w Urzędzie Miasta, rozmawiając z radnymi, urzędnikami, wiceprezydentem Wendrowskim, zauważyłem, że wszystkie te osoby kompletnie nie rozumieją idei "Tomaszowskiej Karty Dużej Rodziny 3+" i podchodzą do niej jak do świadczenia socjalnego albo zapomogi. Wiceprezydent stwierdził nawet, że przy wydawaniu karty należałoby przyjąć kryterium dochodowe. Otóż nie jest to właściwe podejście. Karta to nie zapomoga, czy jałmużna. To raczej lokalny system ulg i rabatów, gdzie udział samorządu jest ważny ale nie najważniejszy. Pomysł opiera się na tym, że uczestnikami Programu będą przede wszystkim lokalni (a może nie tylko) przedsiębiorcy. W ten sposób "KDR 3+" będzie raczej formą karty rabatowej o nieograniczonym zasięgu ale o ściśle określonym odbiorcy. Oczywiście nasi urzędnicy chcieliby zaglądać każdemu w kieszeń i decydować o tym, czy dana osoba powinna być uprawniona do upustu udzielanego przez szewca zza rogu. Tyle, że to nie jest już państwo obywatelskie ale reżim urzędniczy, dyktatura biurokratów. Dlatego też postulujemy, żeby kart nie wydawał MOPS ale jeden z Wydziałów UM na podstawie złożonego wniosku. Pomoc Społeczna ma wystarczająco dużo roboty a Wydział Polityki Społecznej jest zdecydowanie mniej obciążony pracą. Chodzi o to by pomagać ludziom a nie poniżać ich.
28.06.2013, 19:15
Mariusz to nic dziwnego nasi radni i Prezydent niczego nie rozumieją oni rozumieja tylko isc ostatniego do KASY po swoje apanaże za cholernie wielkie lenistwo !!!!!!! a miasto jak umierało tak umiera....
zniesmaczona
zniesmaczona 26.06.2013, 11:24
już ludzie na becikowe polecieli a teraz ich dzieci klepią tę tomaszowską bidę
Inseminator 300% normy
Inseminator 300% normy 26.06.2013, 11:16
Mamy przecież wiele rodzin wielodzietnych, każde dziecko ma innego ojca i jest wychowywane w placówce państwowej typu "bidul" albo pogotowie opiekuńcze. Nowe - stare hasło: "Wszystkie dzieci są nasze"
F.Kiepski:
F.Kiepski: 26.06.2013, 10:37
wspaniała inicjatywa, co prawda była już dyskutowana na komisji oświay i skwitowana przez jednego z "włodarzy" że nie możemy więcej ludziom dawać , bo miasto jest za biedne.
Sądząc po pensjach tychże " włodarzy", miasto wcale nie jest takie biedne, a fakt niepobierania pewnych opłat nie jest tożsamy z rozdawnictwem, tym bardziej , że to właśnie dzieci z dużych rodzin będą musiały pracować na emerytury tych "oszczędnych" . No nie, Waldusiu , cycu jeden!
japa
japa 26.06.2013, 10:07
tyle miast ma już kartę rodziny a u nas nic się nie działo
M
M 26.06.2013, 10:03
BRAWO ! MAM NADZIEJĘ ,ŻE BĘDZIE WAM SIĘ CHCIAŁO CHCIEĆ I DOBRYCH PROJEKTÓW BĘDZIE WIĘCEJ! DOBRY CZAS NA ICH PRZEFORSOWANIE W URZĘDZIE,PRZECIEŻ ZBLIŻA SIĘ CZAS PRZEDWYBORCZY:)
26.06.2013, 09:39
Mam nadzieję że będzie to początek nowego trendu w rodzimej polityce a wyborcy za rok już rozstrzygną czy wolną posłuszne małpki bez inwencji czy ludzi aktywnych obywatelsko, którzy chcą coś zrobić dla miasta i powiatu tomaszowskiego.
kiki
kiki 26.06.2013, 08:48
Jnicjatywa godna pochwały.Oby to tylko nie był słomiany zapał dla nadgorliwców z tomaszowskiego małpistratu urzędasowego.
Popatrzymy,obaczymy i cenzurkę na portalu wystawimy.
O.
O. 26.06.2013, 08:09
Inicjatywa wspaniała, co do jakości projektu też nie ma wątpliwości, bo Pana Koordynatora znam nie od dziś.
Obawiam się jednak, że w tym wypadku (jak i w wielu innych) z całej inicjatywy pozostanie jedynie "3+" - ocena jaką będzie można wystawić politykom. Bo pewnie przyjmą do wiadomości, że taki projekt powstał, może nawet łaskawie go przegłosują, ale na tym się skończy. Bo przecież biedny Tomaszów potrzebuje pieniążków na zupełnie inne, podstawowe cele, ot chociażby płatne parkingi, czy inne genialne wymysły. Nie ma kasy na rodziny, nie ma kasy na kulturę - nie ma kasy na nic.
Ot, taka nasza szara tomaszowska rzeczywistość. Super, że są ludzie, którzy nie chcą się z nią pogodzić i tak po prostu "pro publico bono" poświęcają swój czas i energię.
Powodzenia Republikanie.
26.06.2013, 05:15
oczywiście masz rację JDM musimy w końcu coś zrobic bo niestety na naszych polityków niema co liczyc ....
26.06.2013, 00:30
Bardzo dobrze, nareszcie obywatele pokażą że nie są małpami od podnoszenia rączek i swoją inicjatywę przekazują jako model tworzenia bardzo ważnego i specyficznego dla Tomaszowa prawa miejscowego.
Zajmijmy się poważnymi sprawami dla miasta, zamiast pierdołami którymi głównie zajmują się radni!

Pozostałe