Marcin Witko: Każdy wariant jest możliwy. Podwyżki są nieuniknione

  • 26.03.2019, 15:42 (aktualizacja 26.03.2019, 15:45)
  • Mariusz Strzepek
Marcin Witko: Każdy wariant jest możliwy. Podwyżki są nieuniknione
Szykują się podwyżki opłat za odbiór śmieci na terenie naszego miasta. Na ostatniej sesji Rady Miejskiej radni, za sugestią prezydenta Tomaszowa Mazowieckiego odrzucili projekt uchwały zmianiającej stawki. Co dalej? Marcin Witko w rozmowie z portalem twierdzi, że jest przygotowany na różne, nawet rewolucyjne, warianty

Radni opozycji twierdzą, że Prezydent Marcin Witko ustawia zasłony dymne, które mają służyć jedynie wywarciu presji na dotychczasowego odbiorcę śmieci od mieszkańców miasta. Presje mającą na celu wymuszenie obniżenia ceny za odbiór odpadów. Temu miało służyć odrzucenie uchwały o nowych stawkach tego parapodatku.

Ustalenie stawek należy do wyłącznej kompetencji Rady Miejskiej. To radni zdecydowali o tym, że tomaszowian nie stać na płacenie tak wysokich stawek. One faktycznie nie są małe, bo podwyżka przekroczyła 100 procent dotychczasową opłatę. Ona musiałaby zaboleć. Brałem to pod uwagę. Rozważałem jednak kilka możliwych wariantów. Część z nich wiąże się z dużą ilością pracy dla moich współpracowników i dla mnie osobiście.

No nie oszukujmy się, jednak radni wspierający Marcina Witko stanowią większość w Radzie i nie ma możliwości, by zachowali się w sposób odmienny od uzgodnionego wcześniej z Panem Prezydentem.

Przypomnę tylko, że ja też byłem radnym i zapewniam, że w podobnym przypadku za podwyżkami tak drastycznymi bym nie zagłosował. Decyzja radnych więc mnie nie dziwi. Musimy się jednak dobrze zrozumieć podwyżki są nieuniknione. Naszym zamiarem jest ich maksymalne zredukowanie. Na dziś nie wiemy jak będzie. Wariant najbardziej skrajny oznacza, że będziemy musieli śmieci odbierać od mieszkańców samodzielnie. I będziemy musieli ten system od podstaw zbudować.

Czyli to nie jest jeszcze pewne, że miasto samodzielnie zajmie się całością gospodarki odpadami?

Pewne jest. Tylko rozważamy dwie opcja. Pierwsza z nich da nam nieco więcej czasu. Postaramy się wyłonić wykonawcę z tzw. wolnej ręki. Drugi wariant oznacza, że będziemy musieli w ciągu miesiąca zorganizować cały system. Przynajmniej obejmujący zbieranie odpadów.

To w ogóle jest możliwe? Jak chcecie to zrobić? Potrzebny jest sprzęt, całe know how.  Magia prezydenta może nie wystarczyć.

O sprzęt bym się nie martwił. Są różne możliwości. Można samochody kupić na raty, wziąć w leasing.  Rozeznanie w tym zakresie mamy już zrobione. Moi współpracownicy jeżdżą i oglądają konkretne wyposażenie. Docelowo potrzebujemy 9 samochodów, które będą odbierały od mieszkańców odpady. Na początek wystarczy sześć, tylko musza być z możliwością zmiany nadwozia do zbiórki różnego rodzaju odpadów. Mam też sygnały, że pracownicy Enerisa interesują się ta sprawa dość mocno. Niewykluczone, że będą szukali pracy, a zatrudnienie w samorządowych spółkach należy do najbardziej stabilnych w  mieście i przyzwoicie wynagradzanych.

Szacowaliście koszty? Ile to będzie kosztować?

Mówiłem o tym na sesji. Samo zbieranie śmieci nie zbilansuje wydatków i kosztów. Minimum opłacalności to 17-18 złotych. Tę cenę można jednak obniżyć. Może się tak stać tylko w sytuacji, kiedy do zbierania dołączymy przetwarzanie. Aby to robić trzeba zbudować Regionalną Instalację Przetwarzania Odpadów tzw. RIPOK. Wtedy część z nich można odzyskać i sprzedać.  Papier, szkło, metale, to wszystko może być źródłem dodatkowych przychodów.

Chodziło mi raczej o koszty rozpoczęcia działalności. Samochody, instalacje do przetwarzania, personel. to wszystko musi kosztować.

To na pewno nie jest mała kwota, ale jeżeli chcemy zatrzymać galopujące podwyżki i mieć w ogóle wpływ na utrzymanie porządku i czystości w gminie to nie mamy wyjścia. Musimy podjąć takie działania.

Skąd weźmiecie pieniądze?

Wystąpiliśmy do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska. Co prawda nie dokładnie w tej sprawie, ale już wielokrotnie mówiłem o uniezależnieniu się od dostaw wody z Łodzi, poprzez budowanie ujęć wody i studni głębinowych – to jest jednak temat na inną, równie ważną dyskusję.

Ale wróćmy jednak do śmieci...

Szukamy możliwości wejścia inwestora z kapitałem spośród dużych Spółek Skarbu Państwa. Nam potrzebny jest inwestor, a duże spółki Skarbu Państwa szukają możliwości inwestowania. Szczególnie, kiedy jest zapewniona przyzwoita stopa zwrotu i nie ma ryzyka straty. A w przypadku dostaw wody, czy gospodarki odpadami takiego ryzyka nie ma.

W takim razie jak wygląda harmonogram działań? Uchwała, którą radni odrzucili, być może w zmienionej formie, musi powrócić.

Musi wrócić, ale w sytuacji, kiedy będziemy już po negocjacjach z zewnętrznymi podmiotami. Odbywać się będą od najbliższego czwartku. Zainteresowanych rozmowami jest 7 firm, zajmujących się zbieraniem odpadów, w tym dotychczasowy operator. Naszym zamiarem jest jak najszybsze zakończenie rozmów. Byśmy nie musieli stanąć pod ścianą tak, jak miało to miejsce wcześniej.

Czyli w przypadku, gdyby ciężar wzięło na siebie w całości miasto, to kto konkretnie będzie się tym zajmował? Spółka wodno kanalizacyjna?

Na początku będzie to na pewno ZGWiK. Później zapewne będzie konieczność wyodrębnienia nowej spółki. Głównie ze względu na wielkość kapitału, jaki będzie miała do dyspozycji. Póki co, na ostatniej sesji, radni powierzyli to zadanie spółce.

W pierwszym okresie i tak będziemy musieli wywozić śmieci do innych miejscowości, a to generuje wysokie koszty.

To prawda, ale mam na to jakiś pomysł.

Jaki?

Jeszcze trochę za wcześnie żeby o tym mówić. Obecnie sprawdzamy, czy te pomysły możemy wcielić w życie. Natomiast drzwi do racjonalnej gospodarki odpadami otwiera zgoda na powstanie RIPOK.

Gdzie w takim razie powstać ma RIPOK?

W okolicach ulicy Henrykowskiej przy Oczyszczalni Ścieków. To miejsce wydaje się najbardziej optymalne.

Myśleliście o współpracy w tym zakresie z okolicznymi gminami?

Gminy już się tym interesują. Większość z nich jest przed nowymi przetargami. Mogą więc mieć dokładnie ten sam problem co my. Może nawet większe, bo koszty odbioru odpadów w gminach są wyższe. Uważam, że system jaki planujemy wdrożyć będzie najbardziej optymalny dla wszystkich gmin powiatu tomaszowskiego.

 

rozmawiał

Mariusz Strzępek

Mariusz Strzepek

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (23)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Marcin
Marcin 29.03.2019, 18:08
Oby udało się z tym pomysłem odnośnie wody pitnej. Wystarczy już picia tzw. wody ze śmierdzącego Zalewu. To jest tak naprawdę ściek tylko kilkakrotnie przefiltrowany i nie nadaje się do picia. A w lato to już tak z niego cuchnie, że woda nadaje się co najwyżej do mycia samochodu.
Figo-fago
Figo-fago 29.03.2019, 15:59
Do "Edmunda Pisowskiego": tak, wiem, że to tereny Gminy Lubochnia. Ale wiem również, że głównym beneficjentem tego składowiska jest Gmina Miasto Tomaszów Mazowiecki. A pod ten Tomaszów, z chęcią podpina się Gmina Lubochnia, bo Wójt tej gminy ma trochę więcej oleum w głowie niż ty, i ten Wójt wie, że składowisko na terenie Jego Gminy będzie służyło Jego Gminie, ale i miastu. I intensywnie wspiera Prezia naszego grajdołu, bo wie, że ten prezio ma zupełnie inne przełożenie w województwie i w warszawce na załatwienie rozbudowy składowiska.

Do ciebie to nie dociera, ale do Wójta - tak.
I - całe szczęście !!!

PS. Trzeba być genialnym niedouczonym, albo złośliwym, aby tego nie zauważyć. Albo tzw. "polytycnym lokalsem".
wiktor
wiktor 27.03.2019, 13:46
Z mojej posesji, dzięki segregowaniu odpadów i posiadaniu kompostownika wystawiam niepełny zbiornik na śmieci. Obecna opłata jest jak dla mnie zbyt wysoka a miały być sprzątane jeszcze okolice ulic i nieużytków należących do miasta, na których panuję dzięki naszemu społeczeństwu ogromny bałagan. I co, teraz mam jeszcze zagwarantowaną podwyżkę, nie mogę się z tym pogodzić.
Edmund Pisowski
Edmund Pisowski 28.03.2019, 14:01
Niestety tacy jak Ty to mniejszość a gdyby ta postawa była powszechna to śmieci kosztowały by max 9zł miesięcznie za osobę
Ajdejano
Ajdejano 27.03.2019, 13:29
Ludzie, którzy kombinujecie, jak koń pod górkę: to powinna być jasna i klarowna sytuacja samorządowo-biznesowa.
Nie może być tak, że za zgodą lokalnego samorządu (miasta i okolicznych powiatowych gmin), który bulili za utrzymywanie i eksploatację składowiska, korzystają cwaniacy z całej Polski. Już widzę, że lokalny samorząd (Witko, bo przecież nie radni) dogadał się z Lasami Polskimi (wycięty następny kawał lasu przy istniejącym wysypisku) i będzie rozbudowa tego składowiska.
Jednak, obawiam się, żeby znów nie była to inwestycja dla całej Polski.
Edmund Pisowski
Edmund Pisowski 28.03.2019, 13:59
Taaa ciekawa hipoteza. A wiesz, że wysypisko i otaczające lasy to teren gminy Lubochnia? Witko tam nic nie znaczy.
Max
Max 27.03.2019, 08:09
Po co kupować sprzęt, samochody. Dajcie zarobić prywatnym firmą - taniej, szybciej a tak trzeba powołać spółkę, zrobić kogoś prezesem, zatrudnić dodatkowe osoby a można skupić się tylko na koordynacji nie trzeba wszystkiego samemu regulować
w_p
w_p 28.03.2019, 11:10
Człowieku przecież nie masz zielonego pojęcia o czym piszesz;-) Przeczytaj najpierw wywiad, zapoznaj się z tematem, a potem pisz komentarze.
zenon
zenon 27.03.2019, 07:41
punkt skupu surowców wtórnych to dobry pomysł , wszędzie walają się butelki , w lesie i nad Pilica , może wariant bezgotówkowy czyli za dostarczone surowce talon który można zrealizować jako zapłatę za odpady komunalne.
rodzic
rodzic 26.03.2019, 22:12
A co ze strajkiem nauczycieli w TM? Witko coś robi w tym temacie, czy udaje, że góry lodowej nie ma na horyzoncie?
SIlv
SIlv 27.03.2019, 05:39
A co ma piernik do wiatraka?
Czy jak jak idzie Pani do piekarni to też Pan/i pyta czemu rybny jest dziś zamknięty?
My tutaj
My tutaj 27.03.2019, 05:28
o problemie ze śmieciami, a ten wyjeżdża ze strajkiem nauczycieli. Nie ten temat misiu.
DarO
DarO 26.03.2019, 18:06
Wystarczy otworzyć punkty SKUPU. Szkła, plastiku itp. I będzie po kłopocie.
HN
HN 26.03.2019, 20:58
Pomysl z PRLu i nieglupi.
Zainteresowana
Zainteresowana 26.03.2019, 16:04
Panie Prezydencie,
Bierzmy rowniez pod uwage ludzi pracujacych w dotychczasowym Enerisie. Miejmy nadzieje,ze w najgorszym razie nie zostaną oni bez pracy.
Zmiany miejmy nadzieje na lepsze ale nie krzywdzac innych.
&
& 26.03.2019, 20:40
1. W obecnej sytuacji, gdy brakuje rak do pracy, nie beda mieli zadnego problemu z jej znalezieniem. Na szali stawiasz drakonskie podwyzki dla 60-tysiecy ludzi i kilkadziesieciu pracujacych w prywatnej firmie.

2. Poza tym ktos bedzie musial zajkowac sie odpadami w miescie, najprawdopodobniej bedzie tak, ze przejda z prywatnej firmy do sakorzadowej.

Demagogiczny, podjudzajacy wpis.
Franiu
Franiu 26.03.2019, 15:53
Panie Prezydencie nie śmieci tylko odpady. Ale całkiem fajny pomysł z tym RIPOKIem
Ajdejano
Ajdejano 26.03.2019, 15:38
Ile razy przejeżdżam koło wjazdu na obecne wysypisko i widzę kolejki pojazdów w wielu miast Polski, wypełnione śmieciami, zawsze nóż sam otwiera mi się w kieszeni. Tak ciężko zdobywany teren pod wysypisko powinien być wykorzystywany wyłącznie przez miasto i ewentualnie sąsiednie powiatowe gminy. A u nas dotychczas ? Śmieciowa Ameryka dla całej Polski ! A za obsługę i eksploatację tego burdelu dla wszystkich, płacimy my - tomaszowiacy. Może to wreszcie się zmieni. Widać, że Prezio dobrze kombinuje w tym temacie.
MistrzAnieTrzebaszukacgdziEśdalekO
MistrzAnieTrzebaszukacgdziEśdalekO 27.03.2019, 04:59
Akurat wysypisko o którym mówisz należy pod teren Lubochni. Tomaszowskie SKŁADOWISKO tam gdzie Eneris wywozi śmieci jest przy ulicy Piaskowej.
HN
HN 26.03.2019, 20:56
Tak sie konczy bezmyslna prywatyzacja wszystkiego.

I tak dobrze, ze nie poszlismy sladem Warszawy i nie oddalismy Zakładu Gospodarki Cieplowniczej. W Warszawie ogrzanie mieszkania 45-60 metrowego w bloku to zwykle koszt 2-4 tysiecy zlotych za sezon. Jakby nie oszczedzac, zawsze przychodzi niedoplata. Minimum dwa tysie.

Troche to przycichlo, ale w latach 2010-2012 w Warszawie mowilo sie o prywaryzacji wodociagow, teraz po niezlym wyniku Trzaskowskiego tylko patrzec jak sprawa wroci.

A emeryckich blokowisk z srednia emerytura na poziomie 1500 zl w stolicy nie brakuje, przy pozostlaych kosztach zycia duzo wyższych nie u nas.

Ludzie, pamietajcie o tym i chodzcie na wybory, by nie obudzic sie w swiecie nie do zniesienia!
ciekawy
ciekawy 26.03.2019, 17:49
tylko gdzie ulica Henrykowska a gdzie Warszawska
Gdzie Henrykowska?
Gdzie Henrykowska? 27.03.2019, 05:24
Za Wilanowem po prawej stronie jadąc do Spały, między ul. Spalską, a Pilicą w odległości 1 km od skrzyżowania Wapienna - Spalska - Luboszewska.
ciekawy
ciekawy 29.03.2019, 07:03
czytaj to jako komentarz do posta wyżej a nie pytanie ...

Pozostałe