Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 23 czerwca 2026 19:40
Z OSTATNIEJ CHWILI:
Reklama Twój Sklep Medyczny
Reklama

Wsparcie czy dyskryminacja? Czy Tomaszów i Powiat Tomaszowski stracą miliony na inwestycje?

Czy województwo łódzkie straci miliardy złotych na inwestycje w rozwój? Czy tzw. uchwały "anty lgbt" mają faktycznie charakter dyskryminacyjny, czy przejawią jedynie wyraz histerii rozpętanej przez unijnych urzędników. Czy wspieranie tradycyjnych heteroseksualnych rodzin musi być równoznaczne z dyskryminacją związków o charakterze homogenicznym? Właściwie odpowiedzi na te pytania nie udziela nikt. Dyskusje skupiono na pieniądzach, których wypłatę dla Polski wstrzymują biurokraci UE. Wczoraj po raz kolejny przyjętym przez siebie dokumentem zajmowali się radni sejmiku województwa łódzkiego.

To była już druga nadzwyczajna sesja w tej sprawie. Pierwszą zwołano w ubiegłym tygodniu na wniosek radnych Koalicji Obywatelskiej. Radni repezentujący sejmikową opozycję domagali się uchylenia uchwały pn. Samorządowa Karta Praw Rodzin w całości. Jak pisze na swoim facebookowym profilu Arkadiusz Gajewski sytuacja jest skandaliczna w sposób wielowymiarowy.  Zwrócił uwagę, że Karta nie przyniosła niczego konkretnego rodzinom w naszym regionie. Przyniosła jednak wymierne szkody. Podkreślił, że Komisja Europejska wstrzymała wypłatę  26 milionów euro na służbę zdrowia, przedsiębiorców i zielone projekty i przestrzega przed  groźbą utraty 2 mld euro w kolejnej perspektywie unijnego finansowania.

 

 

Groźba utraty środków z UE przez 5 Sejmików w Polsce jest głośna. Wynika to z faktu uchwalenia przez Sejmiki uchwał noszących znamiona dyskryminacji, które podważa UE. W zeszłym tygodniu mój klub PO/KO w Sejmiku, w tym moja osoba, złożyliśmy projekt uchwały uchylający tę zbędną i zagrażającą transferom pieniędzy z UE (10 mld zł) uchwałę. PIS na sesji nadzwyczajnej wniosek odrzucił. Dziś radni PIS zwołali własną sesję nadzwyczajną próbując wykreślić kilka słów z uchwały by UE nie miała podstaw do jej kwestionowania. Moim zdaniem to zabawa benzyną obok ogniska. Takie pozorowane posunięcia narażają nas nadal na stratę 10 mld zł w kolejnych latach i upadek tysięcy projektów w całym regionie.  Kiedyś Polska straciła tzw. Plan Marshalla - bo grupa ideologicznych "betonów" uznała, że to jest ideologicznie niesłuszne brać ze złego Zachodu pieniądze. Zły Zachód do tego marudził o demokracji i rządach prawa etc.... Inne 4 województwa swoje uchwały już uchyliły. Wiceminister PIS Buda do tego zachęcał. W łódzkiem niestety brak radnym PIS otrzeźwienia i trwać będzie nadal balansowanie na linie, gdy na szali są mld złotych dla mieszkańców naszego regionu. M.in. na prawdziwą pomoc dla rodzin. W czasie sesji apelowałem do większości sejmikowej z PIS, do ich 17 radnych, od Ewy Wendrowskiej po Włodka Fisiaka - o zmianę podejścia i uchylenie problematycznej uchwały - w interesie wszystkich mieszkańców regionu na kolejne lata. Niestety bezskutecznie. Oby ta gra nie skończyła się jak Plan Marshalla dla Polski przed 70 laty. Oby nie!

- mówi Gajewski 

Argumenty radnych opozycyjnych nie trafiły do większości dominującej w Sejmiku. Rządzący PiS nie pozwoli uchylić dyskryminującej uchwały, zamiast tego przeforsował jej kosmetyczną  nowelizację. KO i PSL nie wzięły udziału w tym głosowaniu.

 


 
Na początku  obrad  wiceprzewodniczący sejmiku Zbigniew Linkowski z Prawa i Sprawiedliwości przypomniał, że radni mieli otrzymać analizę prawną przepisów, które za dyskryminujące dla osób LGBT+ uznała Komisja Europejska.  Jak można się było spodziewać wskazuje ona, że łódzka uchwała nie dyskryminuje nikogo. Zaproponowano więc "kompromis" polegający na zmianie niektórych sformułowań oraz  dodaniu preambuły, która wyjaśniać ma dobre intencje sejmikowej większości.

- Nazywanie tego pozornego aktu nowelizacją jest nadużyciem, bo to nie jest żadna nowelizacja. To jest pudrowanie. Województwo łódzkie wspierało, wspiera i będzie wspierało rodziny niezależnie od istnienia w obiegu prawnym uchylanego stanowiska. A stanowisko to blokuje naszemu regionowi dostęp do środków z UE"

- mówił radny Marcin Bugajski, przewodniczący sejmikowego klubu Koalicji Obywatelskiej, przekonując, że nowelizacja nie zmieni stanowiska KE ani nie spowoduje odmrożenia unijnych pieniędzy.  

Czasami mam takie wrażenie, że sejmik zajmuje się rzeczami, którymi się zajmować nie powinien. Ale jeżeli są kwestie sporne, a do takich należą stanowiska [..,], to w takich sytuacjach, pani przewodnicząca, dobrym obyczajem było spotkać się z przedstawicielami wszystkich klubów i ustalić wspólne stanowisko. Ponieważ przyjęcie tej [proponowanej przez PiS] nowelizacji nie daje nam gwarancji na przyszłość, że kłopoty się skończą z KE, ponieważ odrzucenie tej nowelizacji byłoby jednoznaczne z utrzymaniem tej uchwały, którą przyjęto dwa lata temu, klub PSL wstrzyma się od głosowania w tej kwestii. Jesteśmy zdecydowanie za rozwiązaniem, żeby uchylić całkowicie, nie brnąć w te problemy i zająć się rzeczami, którymi mieszkańcy województwa łódzkiego się interesują

- dodał Marek Mazur, szef klubu Polskiego Stronnictwa Ludowego, zwracając uwagę, że 11 województw, które nie podjęło tego rodzaju uchwały, nie miało żadnych problemów, natomiast problem w postaci groźby utraty pieniędzy pojawił się w pięciu województwach, w których podobne przepisy przyjęto.  

Radni opozycji apelowali do rozsądku i poczucia odpowiedzialności za region radnych PiS.

- Proszę państwa jako Polaków, jako mieszkańców województwa, jako osoby z mandatem społecznym

- apelował do kolegów i koleżanek z PiS radny Arkadiusz Gajewski, wiceprzewodniczący klubu KO.  

 Co ciekawe radni PiS nie podjęli żadnej dyskusji na temat Samorządowej Karty Praw Rodzin. Nie byli w stanie bronić własnego stanowiska. Dyskusja była więc jednostronna. 

 

 

Przed sesją stanowisko w sprawie uchwały przedstawiali radni koalicyjni związani z Solidarną Polską, w tym między innymi Ewa Wendrowska. Mówili w nim o tym, że nie zgadzają się z szantażem stosowanym przez Unię Europejską. 

Karta afirmuje i wspiera rodzinę. Ma dopomagać w jej rozwoju. Ma pomagać w tym, aby wszystkie problemy, które są w rodzinie można było rozwiązywać. Będziemy bronić rodzinę przed ideologiami

Kontrowersyjny dokument jest "formatką" przygotowaną przez stowarzyszenie Ordo Iuris. Podobną przyjęli u nas radni miejscy oraz powiatowi.  W mieście z uchwały ze względów pragmatycznych się wycofano. W powiecie ona nadal funkcjonuje. Czy wobec tego możemy spodziewać się wniosku o jej unieważnienie? Jest to mało prawdopodobne, ponieważ większość radnych Koalicji Obywatelskiej to osoby uzależnione poprzez pracę od starosty Mariusza Węgrzynowskiego, który z kolei reprezentuje skrajnie ortodoksyjny odłam Prawa i Sprawiedliwości, gdzie liderem jest Antoni Macierewicz. Dla przykładu radny Zdonek ostatnie protesty w obronie TVN obserwował z bezpiecznej kilkudziesięciometrowej odległości. 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

L 04.10.2021 13:18
SA. Wyzwolił cię pisowski rząd z pieniędzy z Brukseli oraz z wolności obywatelskich. I karze ci klęczeć przed watykańskimi świętobliwymi oprawcami. A ty jesteś pożytecznym idiotą z jedną ręką w nocniku władzy autorytarnej. Obudzisz się w Białorusi i jeszcze będziesz się z tego cieszył bo dla takich jak ty najważniejsze jest żeby nękać innych zamiast zająć się własnym życiem. Zboczeńcu wolisz do sypialni obcych tobie ludzi zaglądać.

SA. 04.10.2021 18:30
Buahahhaha, jednak prawda w oczka kole, ciężka do zniesienia... :-))) Nawijaj _m ten makaron na uszy sobie podobnym, o giętkim karku, improwizuj dalej o swojej kasce, super UE, wyrobionej rączce. Widzę masz jakieś dziwne ciągotki, czyżby 'kolorowy, sypialniany pióropusz', miękki z.b.o.k. U was to wszystko przecież możliwe, brukselski moralniaczek od wolności.

L 08.10.2021 18:26
SA. Tracę tylko czas na kłótnię z idiotą.

TM 03.10.2021 11:57
Skrajne pisowskie poglądy, puknijcie się w głowę, za to tęczowe flagi, upiłować kościół, baba z sikawką i wąsami na olimpiadzie to skrajna lewica i co nikomu nie przeszkadza, bo to jest tolerancjia czy dzieci zworzone na granice z Białorusiom przez Łukaszenke to też nasza wina i brak tolerancji.

SA. 02.10.2021 15:57
Jeżeli już to kaski "może" nie będzie, wyłacznie dlatego, że obecny rząd Polski nie klęczy jak wcześniejszy, cały czas na obu kolanach z pochyloną mocno głową, do okładania karczycha ze wszystkich stron przez 'gamoni' z UE (Niemcy, Francja) i inne kraje, nie przeprasza za byle co i nie godzi się na wszystko jak leci, co tylko UE wymyśli przy dłubaniu w nosie, na poczekaniu, ale już nie koniecznie dobrego dla RP. A taki _m zanim by wstał po nocy, to przepraszałby wszystkich za wszystko w UE, tak na wszelki wypadek, by może dali nam w przyszłości jakieś pieniążki... (to 'ojro' dla _m najważniejsze - opis poniżej z piórkiem), które jako pełnoprawnemu i równemu krajowi-członkowi UE się i tak należą. Nikt żadnej łaski nie robi. Hołota z UE przyzwyczajona tylko do przytakiwania teraz jest mocno zadziwiona i nie wie co ma teraz robić. Już niedługo zapanuje porządek w UE też. Ot taka malutka różnica w "moralności" niektórych Polaków (nie piszę tu o lewackich kolorowych zbokach)

M 02.10.2021 10:44
I dlatego dzięki trosce SA. i innych Batorskich o naszą "moralność" Kaski z UE nie będzie. Obronili nas przed strasznymi gejami ;)))

SA. 01.10.2021 17:24
Jeszcze chwilka i braknie wam literek w alfabecie. Ten sztuczny tłok to tak, by było was niby więcej, takich na czasie i zrytych kolorowo-lewackich myślicieli :-))

M 30.09.2021 19:42
Mamy zrezygnować miliardów dofinansowań przez nietolerancyjnych idiotów takich jak SA ?

SA. 01.10.2021 00:04
Zdziwiony, bo i pewnie młody, jak ci co wpłacali kasę na konto medialnego Margot. On się teraz bawi i żyje za ich kasę, a oni z nim, tylko już bez swoich grosików. A dla 'ojro' toleracyjny_M pewnie brykałby, jak wielbłąd na niejednej paradzie z piórkiem w du...pie, albo robiłby inne ciekawe rzeczy dla rodzinki z lgbt. Kasa to jednak kasa, widać może spłaszczyć nie jeden mózg.

M 01.10.2021 12:26
SA. jesteś idiotą i pewnie kryptogejem, bo wiadomo że najbardziej nietolerancyjni są geje, którzy nie mogą pogodzić się ze swoim popędem. Widać to w seminariach duchownych i widać to u ciebie. Pewnie twoja żona zastanawia się co robi źle ;)

SA. 01.10.2021 16:44
No pewnie, że tak, nie może przecież być inaczej, bo _M jako znawca i wyrocznia, ten zdrowy inaczej, "pożyteczny" idiota tak wywnioskował w swojej spłaszczonej główce :-)) tzn. rozumiem, że piórko cię uwierało, czy jak tam?

SA. 30.09.2021 16:44
Diabeł jak chcesz żeby 2 "inteligentów" z lgbt prowadzała się wzajemnie, jeden w stringach i staniku wyprowadzał w wolnej chwili drugiego lubego w kagańcu z lateksu i na smyczy, to nie ma sprawy. Ale czemu mają to robić ostentacyjnie na Pl. Kościuszki i inni będą narażeni na oglądanie i propagowanie tego pedalstwa. Jak już, niech to robią przed twoim domem na odgrodzonym terenie. Zaproś do siebie tych swoich pupilków i przyjaciół, razem róbcie sobie dobrze, nawet cały rok. Jak nie to wypad i bez zdziwienia, że wielu innym się to nie podoba. Dla niezadowolonych, zawsze mogą rowerkiem sobie popedałować lub dla słabszego pedalstwa i lesb wycieczka autokarowa do Berlina albo do Holandii i tam heja... Nie falować i nie rezygnować z tego powodu z tych uchwał przed tymi miernotami.

Diabeł 30.09.2021 19:33
SA. słyszałem że jesteś homoseksualistą ale się z tym kryjesz. Chciałbym żeby tylko ciebie tak wyprowadzali na spacer na smyczy. To moje marzenie.

AS 30.09.2021 23:18
lgbt to twoje pupilki i zboki, nie moje. Więc te spacery, to raczej twój temat i zarazem może i faktycznie szczere, acz ukryte marzenie :-)))

Diabeł 01.10.2021 12:37
AS, już spokój, już możesz służyć we mszy dalej. Przyznaj, że masz zmazy nocne po całodniowym myśleniu o tych LGBT.

SA. 01.10.2021 16:53
To przecież twoi bracia i partnerzy od figli, więc nie odwracaj kota ogonem. Nie odrzucaj tego od siebie. Wiemy przecież, jak to jest z tobą. Może idź to lecz, jak nie dajesz sobie brady :-))

Zocha 01.10.2021 10:59
@diabełku załóż sobie jakieś małe ochraniacze na kolanka i szyję, by ci się naskórek zbytnio nie naciągnął lub nie pomarszczył. Po spacerku, do budy na spoczynek.

K 30.09.2021 19:56
SA. to ile takich wyuzdanych parad było w powojennym Tomaszowie przed uchwałą anty LGBT? Ja nie widziałem żadnej. Seks i obnażanie w miejscu publicznym jest penalizowany bez względu na orientację seksualną więc nawet uchylenie uchwały nie grozi tym co wypisałeś zboczeńcu.

SA. 30.09.2021 23:29
mistrzuniu _k obejrzy sobie w Tv lub innym dostępnym kanale internetowym, a i W-wie paru pederastów się już kiwało w halkach na paradzie po ulicach... udajesz, czy improwizujesz, że jesteś tępy. Będziemy się martwić po tych kolejnych paradach, czy może przed, by im zapobiegać? Chcesz sobie pochodzić, idź nad Zalew lub do Spały... na zdrówko.

K 01.10.2021 12:33
Chyba cię telewizja partyjna oszukała kryptogeju.

SA. 01.10.2021 16:50
Buahahhaha, czyli jednak prawda w oczka kole, patusie :-))

A 30.09.2021 20:16
SA. Jak jesteś niezadowolony z polskiego prawa to możesz popedałować np. do Iranu lub Arabii Saudyjskiej. Bo to co w swój chamski sposób proponujesz jest łamaniem wolności obywatelskich.

SA. 30.09.2021 23:49
Prawdę napisałem _a i ci nie przypasiło co? Ja jestem b.zadowolony z prawa. Co nie oznacza, że nie może być lepsze. Chcę, by je jedynie respektowano również wobec lgbt... miałeś przykłady takiej miernoty jak Margot i innych mu podobnych d.e.b.i.l.i, ich zachowań i zrytych mózgów. Dali już nie raz pokaz swoich możliwości. Teraz chcieliby jeszcze wychowywać dzieci, to na początek... a co będzie za parę lat z tym tałatajstwem... paranoja. Sam jedź do c.i.a.p.a.t.u.s.ó.w, jak ci klimat i ich wiara odpowiada. Nie widzę żadnego łamania wolności obywatelskich, tylko reguły, które były u nas od wieków, a im się to nie podoba, ciekawe dlaczego? To my mamy się dostosować do pedałów, lesb, funfli Margot, a nie one do nas, do większości normalnych ludzi? A może ciutkę tylko pomyśl. Chyba, że ty też z ich rodzinki, to nie dziwota :-))

A 01.10.2021 12:32
SA. Ty wolisz lizać dropsa u księdza proboszcza ;)

SA. 01.10.2021 16:49
Jasne, ale tylko, jak ty _a mi pokażesz, jak to robiłeś jawnie przecież od wielu, wielu już lat... :-)) Przykre jest tylko, że się teraz tego wypierasz, niepotrzebnie.

Nju Polisz Modern. Proba charakterystyki i przyklady. 30.09.2021 07:59
Na zdjeciu ilustrujacym tekst, w lewym gornym rogu widoczna tabliczka lodzkiego systemu informacji w stylu Nju Polisz Modern. Moim zdaniem to najcenniejsze w tym tekscie. Nju Polisz Modern - zjawisko estetyczne wystepujace w Polsce od lat 90. XX wieku. W wiekszych miastach mniej wiecej do konca pierwszej dekady XXI wieku. W mniejszych nadal. Charakterystyka Nju Polisz Modern. Wspólna cech estetytyki NPM jest jaskrawosc, "nieprzecienosc" czasem zwana "niebanalnoscia. W malej architekturze malych miadt to giga formy. W srodkowej Polsce modelowym przykladem Nju Polisz Modern sa giga lawki, zwane rowiez lawko-tronami w parku miejskim Bulwary. Oparcie lawko-tronow wystrzeliwuje trzy metry w niebosklon co podkresla "nieprzecietnosc" i "niebanalnosc" miasta i mieskancow. Zamierzeniem tworcow i za twierdzajacych projekt giga lawek bylo stworzenie miejsca nie do siedzenia, a do zasiadania. Zasiadania przez chwile, bez opierania rak o oparcie trono-lawki, co byloby banalne i przecietne. Podpunkt: numery ulicy a la róż w Łodzi. Wartym uwiecznienia bo znikajacym juz elementem Nju Polisz Modern, sa tabliczki z nazwam i numerami ulic, montowane od lat 90. do pocztku XXI wieku w Lodzi. Rozowy kolor mial przelamywac marazm upadajacego miasta i nadac mu nowego impulsu rozwojowego. Od loga sie zaczyna co wiadomo po Apple itd. Wychodzac do roboty na smieciowce, najczesciej nieumyty i nieyspany lodzianin po spojrzeniu na tabliczke z numerem ulicy dostawal pozytywnego rozwego strzala, ktory nastrajal go na tyle pozytywnie, ze nie mamrotal nic pod nosem a po prostu efektywnie pakowa w magazynie na Widzewie. To tylko nietore elementy estetyki Nju Polisz Modern. Jesli w Twojej okolicy rowniez ona wystepuje, warto o niej przypomniec. W Lodzi juz z niej zrezugnowano, kopiuje sie yeraz wzornictwo warszawskie (niebieskie tlo tablic z czerwonym paskiem u dolu), zatem tym bardziej warto xachowac swiadectwa dizajnerskiego dorobku dawnych, pismiennych w drugim pokoleniu Polkow. Szkoly? Po co mi szkoly? Tutaj damy róż!

Diabeł 29.09.2021 12:43
Czy jak uchwalimy, że będziemy wspierali tylko szczupłych i pięknych o wzroście ponad 180 cm to będzie dyskryminacja, czy nie pozostałej części społeczeństwa? Podobnie będzie jeśli uchwalimy, że wspieramy tylko ludzi heteroseksualnych o konserwatywnych poglądach, a do tego się sprowadzają uchwały "anty LGBT". Te uchwały nie były nam do niczego potrzebne i w rzeczywistości nie wspierały w żaden sposób rodzin. Radni sejmików i gmin stali się po prostu pożytecznymi idiotami skrajnie konserwatywnej organizacji Ordo Iuris, która ma coraz większy wpływ na legislacje w Polsce i która może doprowadzić do ograniczenia praw kobiet (już to częściowo zrobiła wprowadzając prawie całkowity zakaz aborcji) oraz ludzi nieheteronormatywnych.

"Uchwalamy, ze nie chcemy Cie w miescie. Giiiieeejjje i inne takie" 30.09.2021 08:46
Nie mozesz zapisywac w uchwale nawet oswiadczeniu czy jeszcze mniejszym bzdecie, ale jednak oficjalnym, ze miasto czy wojewodztwo preferuje ludzi z takimi a nie innymi cechami. Splodzedzeie dziecka, nawet jesli ma sie bilogiczne szanse na to i jest sie heteroseksualnym, to jest najpowazniejsza decyzja w zyciu. Nie kazdy tego chce, juz nie mowiac, ze wiekszosc nie ma szans na zycie bez upokorzen klasowych, tam upokorzen dyskryminacji prowadzacych ze te rodziny potem sie rozsypuja i per saldo wielu spada jeszcze nizej niz rodzicd robole ale jednak w wypasionym PRLu. To rzeczywiscie naplodzic i oddac na wyzywienie MOPSowi to zacna, godna wspieraia strategia zyciowa. Nie masz co ze soba zrobic po ch.j.owej szkole? Zrob se dziecko. Wywieranie "zachet" w postaci uchwal przypomina polityka probatalistyczna Danii z lat 90. XX w. gdy Panstwo dotowalo pronobiznes (z lichymi produkcjami zreszta). Spoleczenstwo to nie jest hodowla tucznuch gesi. Mozesz se miec jakies tam oczekiwania prywatne i przymuszac wlasne dzieci do okeslonych postaw. Tutaj, to zwykle skazujac je na wlasny los. Ale jesli reprezentujesz cale miasto i zaczynasz deklarowac, ze ktos sie mile widziany a kto inny nie... bo nie ma dzieci, to jest to dyskryminacja i skoro tak, to w *** mam tez i podatki i wszelka altywnosc na rzecz takiego zadupia. Bardzo dobrze, ze wywoerana jest zewnetrzna presja na Polske pod tym katem, a LGBTQ czy "giiiiieeeejjjjeee" to jest czubek gory lodowej "problemow" z jakimi zakutym łbom, ktore swoja tozsamosc datują zwykle od ostatniego poranka, przyjdzie sie zmierzyc. Wczoraj czekalem na autobus pod Galeria. Przez dwadziescia minut mienlo mnie z dwadziescioro ludzi o azjatyckich rysach twarzy... w tym dziewczyna w hidżabie. Multikulturowe spoleczenstwo tutaj juz jest. To nie sa zadne wizje. To juz sie dzieje. To jak beda sobie "oswiadczac" czy "uchwalac" wladze grajdolu bedzie wplywac na to jak bedzie reagowac ludzie tutaj.

Opinie

23 czerwca w historii. Od Jazdowa i Kościuszki po K2, Brexit i muzykę wolności

Dziś jest wtorek, 23 czerwca 2026 roku, sto siedemdziesiąty czwarty dzień roku. Słońce wstało o godz. 4.14, zajdzie o godz. 21.01. Imieniny obchodzą m.in. Anna, Jan, Józef, Maria, Wanda i Zenon. Data dodania artykułu: 23.06.2026 07:46
23 czerwca w historii. Od Jazdowa i Kościuszki po K2, Brexit i muzykę wolności

22 czerwca w historii. Virtuti Militari, Hubal, Konwicki, Barbarossa i głos Cyndi Lauper

22 czerwca to jedna z tych dat, w których historia nie idzie spokojnym krokiem przez kartki kalendarza, ale wchodzi na scenę jak orkiestra po pierwszym uderzeniu werbla. Jest tu królewski dokument i narodziny miasta, jest order za męstwo, który do dziś ma w polskiej pamięci ciężar większy niż metal, jest wojna, literatura, zimna wojna i muzyka, która raz brzmi jak country Krisa Kristoffersona, raz jak kolorowy manifest Cyndi Lauper z epoki MTV. Data dodania artykułu: 22.06.2026 08:27
22 czerwca w historii. Virtuti Militari, Hubal, Konwicki, Barbarossa i głos Cyndi Lauper

Fałszywa nadzieja sprzedaje się lepiej niż medycyna. Ekspertki ostrzegają przed medyczną dezinformacją

Najgroźniejsze kłamstwa nie przychodzą dziś w stroju szaleńca z aluminiową czapką. Przychodzą w estetycznym filmiku, w miękkim świetle, z uśmiechniętą twarzą influencera, wykresem wyrwanym z kontekstu i obietnicą, że „lekarze o tym nie mówią”. Od picia boraksu po porzucanie terapii onkologicznych – medyczna dezinformacja dawno przestała być tylko internetową ciekawostką. Stała się realnym zagrożeniem dla zdrowia i życia pacjentów. Data dodania artykułu: 21.06.2026 10:54
Fałszywa nadzieja sprzedaje się lepiej niż medycyna. Ekspertki ostrzegają przed medyczną dezinformacją

John Lee Hooker. Bluesman, który jednym riffem potrafił uleczyć samotność

Są artyści, których muzyka brzmi jak zapis nutowy. I są tacy, których muzyka brzmi jak życie: kurz drogi, stukot pociągu, zmęczenie po pracy, nocne światło w oknie i głos człowieka, który więcej przeżył, niż chciałby opowiedzieć. John Lee Hooker należał do tej drugiej kategorii. Nie potrzebował orkiestry, popisów technicznych ani długich solówek. Wystarczały gitara, tupot stopy i głos głęboki jak stara studnia. Data dodania artykułu: 21.06.2026 10:35
John Lee Hooker. Bluesman, który jednym riffem potrafił uleczyć samotność

21 czerwca w historii. Machiavelli, Sartre, Proces Szesnastu, socrealizm i rockowy oddech przesilenia

Dziś jest niedziela, 21 czerwca, 172. dzień roku. Słońce wstało o godz. 4.14, zajdzie o godz. 21.00. Imieniny obchodzą: Alicja, Alojzy, Marta, Rajmund, Rudolf, Alban, Marcja, Terencjusz oraz Demetria. Data dodania artykułu: 21.06.2026 10:19
21 czerwca w historii. Machiavelli, Sartre, Proces Szesnastu, socrealizm i rockowy oddech przesilenia

Konfederacja przygląda się Ruchowi Biało-Czerwonych. Jedni widzą konkurencję, inni „miejsce do służby Polsce”

W Konfederacji znów słychać skrzypienie wewnętrznych zawiasów. Tym razem nie chodzi o program, głosowanie w Sejmie czy kampanię wyborczą, lecz o nowe stowarzyszenie europosłanki Ewy Zajączkowskiej-Hernik. Ruch Biało-Czerwoni, zarejestrowany 3 czerwca, miał być — według deklaracji założycielki — przestrzenią działania dla ludzi, którym zależy na Polsce i na pomocy obywatelom pozostawionym samym sobie w sporach z urzędami, instytucjami i państwem. W praktyce inicjatywa stała się kolejnym testem dla delikatnej konstrukcji Konfederacji. Data dodania artykułu: 20.06.2026 12:17
Konfederacja przygląda się Ruchowi Biało-Czerwonych. Jedni widzą konkurencję, inni „miejsce do służby Polsce”

20 czerwca: dzień królów, komediopisarzy, śląskiej pamięci i muzyki, która wraca jak refren

Są takie daty, które wyglądają jak stary, wielowątkowy film. W jednej scenie rodzi się przyszły król Polski, w drugiej na Kremlu rozgrywa się krwawy dramat Dymitriad, dalej Aleksander Fredro ostrzy pióro, Górny Śląsk wraca do Polski, a z gramofonu płyną Beach Boys, Lionel Richie, Lady Pank i Kombi. 20 czerwca to dzień, w którym historia nie idzie równym marszem. Raczej tańczy — czasem poloneza, czasem żałobny marsz, czasem rockowy numer z lat 80. Data dodania artykułu: 20.06.2026 10:17
20 czerwca: dzień królów, komediopisarzy, śląskiej pamięci i muzyki, która wraca jak refren

19 czerwca: od „Daru Pomorza” i Pawiaka po Opole, Faras i sejmowe głosowania. Co mówi nam historia?

Dziś jest piątek, 19 czerwca, sto siedemdziesiąty dzień roku. Słońce wstało o godz. 4.13, zajdzie o godz. 21.00. Imieniny obchodzą: Bonifacy, Gerwazy, Julianna, Michalina i Romuald. Data dodania artykułu: 19.06.2026 07:47
19 czerwca: od „Daru Pomorza” i Pawiaka po Opole, Faras i sejmowe głosowania. Co mówi nam historia?
Maraton Horrorów

Maraton Horrorów

Noc pełna grozy w kinie HeliosZapraszamy na Maraton Horrorów organizowany przez sieć kin Helios w ramach cyklu Nocne Maratony Filmowe. W programie znalazły się mroczne i pełne napięcia seanse, które zapewnią widzom intensywne emocje aż do późnych godzin nocnych.Co w programie?Na plakacie zapowiedziano filmy: Rytuał Lily, Lalka (przedpremiera), Krwawe Polowanie oraz Poświęceni. To propozycja dla fanów kina grozy, którzy chcą przeżyć wyjątkową noc z premierami i przedpremierami na dużym ekranie.MARATON HORRORÓWNocne Maratony Filmowe zapraszają na noc, która dostarczy Wam ekstremalnych emocji i wspomnień na całe wakacje. W zestawie aż trzy premiery!Już 26 czerwca, zaraz po rozdaniu szkolnych świadectw, na dobry początek wakacji Nocne Maratony Filmowe zapraszają na Maraton Horrorów! Ten przygotowany z myślą o Was zestaw filmów, to idealny sposób na odreagowanie całego roku szkolnego! Na początek pierwsza przerażająca premiera tego wieczoru, “RYTUAŁ LILY”! Po krótkiej przerwie, trzymający w obezwładniającym napięciu, przedpremierowy pokaz filmu „LALKA”. Dalej będzie jeszcze mocniej, bo kolejną premierą tej nocy będzie „KRWAWE POLOWANIE” i na koniec „POŚWIĘCENI”.Będzie to wyjątkowa, pełna grozy uczta filmowa i jesteśmy przekonani, że jeszcze długo po powrocie do domu nie będziecie mogli zasnąć. Czy jesteście na to gotowi?RYTUAŁ LILY (napisy)Cztery przyjaciółki udają się do odosobnionego domu położonego głęboko w lesie, aby odprawić rytuał inicjacji nowej czarownicy i dopełnić krąg czterech żywiołów. Lily, blada i introwertyczna dwudziestolatka, która właśnie dołączyła do grupy, została wybrana na reprezentantkę żywiołu powietrza. Nie zdaje sobie sprawy, że prawdziwy cel rytuału jest zupełnie inny – Lily ma zostać złożona w ofierze, a jej koleżanki pragną za jej pomocą przywołać uśpionego demona.LALKA (napisy)Macy udaje się na leśną wędrówkę ze swoim chłopakiem. W środku lasu para odkrywa upiorną kolekcję lalek i ich równie dziwaczną właścicielkę – ubraną w porcelanową maskę kobietę uzbrojoną w łopatę. Macy zostaje porwana i budzi się w drewnianym domu na odludziu. Od tej pory będzie musiała walczyć o życie z psychopatką, która traktuje ją jak swoją lalkę.Nakręcony na taśmie analogowej horror „Lalka” to przerażający, ultrabrutalny i krwawy hołd dla amerykańskiego horroru lat siedemdziesiątych – z „Teksańską masakrą piłą mechaniczną” na czele.KRWAWE POLOWANIE (napisy)Jest rok 1986. Świat pędzi ku krawędzi. W Czarnobylu dochodzi do najgorszej katastrofy nuklearnej w historii, a 20-letni Mike Tyson brutalnie nokautuje rywali, zostając najmłodszym mistrzem świata wagi ciężkiej. Ameryka żyje popkulturą i wielkimi akcjami charytatywnymi, zupełnie nieświadoma tego, co czai się w jej mrocznym sercu. Tymczasem w Michigan sześciu twardych kumpli z Detroit zostawia za sobą fabryczny dym i rusza na głęboką północ. Cel: coroczny, święty rytuał męskiego braterstwa – alkohol, pot i polowanie na jelenie w odciętym od świata obozie.Jednak w tych starożytnych lasach krew wsiąka w ziemię głębiej, niż mogłoby się wydawać. Przez przypadek myśliwi budzą coś, co nigdy nie powinno zostać dotknięte. Ze snu powstaje potężny, krwawy duch rdzennych Amerykanów – prastara siła, która przybyła, by dokonać ostatecznej wendety za bezkarne morderstwa i zaginięcia indiańskich dziewcząt. W tym lesie reguły gry właśnie uległy zmianie. W ironicznym, brutalnym odwróceniu ról – ci, którzy przybyli tu zabijać, stają się zwierzyną.POŚWIĘCENI (napisy)Napięta relacja matki z córką zostaje wystawiona na przerażającą próbę, gdy umiera ojciec rodziny, a pogrążona w żałobie matka zatrudnia tajemniczego nieznajomego, by przywrócił jej męża do życia. Kiedy brutalne wskrzeszenie wymyka się spod kontroli, obie kobiety muszą zmierzyć się ze swoimi różnicami, walcząc o życie – i o siebie nawzajem.Uwaga! Kina nie prowadzą rezerwacji telefonicznej i internetowej.  Data rozpoczęcia wydarzenia: 26.06.2026

Polecane

Tomaszowskie Lato wybrzmiało po raz dziewiąty. Grand Prix dla Katarzyny Łapińskiej S8 pod Tomaszowem odblokowana. Volkswagen uderzył w tył autobusu szkolnego Wianki na Wolbórce, polityczna szpilka i rzeka, która naprawdę woła o pomoc 23 czerwca w historii. Od Jazdowa i Kościuszki po K2, Brexit i muzykę wolności Zieleń zamiast betonu przy starostwie. Powiat Tomaszowski dostał pieniądze z programu „Łódzkie dla klimatu” Dni Tomaszowa: zmiana tras autobusów MZK na czas przemarszu mieszkańców Tomaszowski bieg pamięci. Co warto wiedzieć o historii imprezy imienia Bronisława Malinowskiego Lekarz rodzinny jak centrum dowodzenia. Opieka koordynowana obejmuje już 70 proc. pacjentów w Łódzkiem Freelancer w CEIDG — czy rejestracja pod wirtualnym adresem to dobry pomysł? MCK zaprasza na zajęcia w roku szkolnym 2026/2027. Muzyka, teatr, taniec, plastyka i sport 22 czerwca w historii. Virtuti Militari, Hubal, Konwicki, Barbarossa i głos Cyndi Lauper Wianki niesione falą Pilicy. Świętojańska tradycja wróciła nad rzekę
Na sprzedaż komfortowe mieszkanie 53 m² przy ulicy Niskiej

Na sprzedaż komfortowe mieszkanie 53 m² przy ulicy Niskiej

Cena: 435000 PLN Są mieszkania, do których wchodzi się z myślą o remoncie. I są takie, w których już od progu czuć spokój, światło i przestrzeń. Ta oferta należy właśnie do drugiej kategorii.Na sprzedaż wyjątkowo funkcjonalne i starannie wykończone mieszkanie o powierzchni 53 m², położone w Tomaszowie Mazowieckim. To propozycja dla osób, które szukają miejsca gotowego do życia – bez wielomiesięcznych remontów, nerwów i dodatkowych kosztów.Lokal zachwyca przemyślanym układem pomieszczeń oraz nowoczesnym standardem wykończenia. Jasne wnętrza, estetyczne detale i dobrze wykorzystana przestrzeń sprawiają, że mieszkanie będzie idealne zarówno dla pary, rodziny z dzieckiem, jak i osób szukających komfortowej inwestycji pod wynajem.Najważniejsze informacje:powierzchnia mieszkania: 53 m²cena: 435 000 złfunkcjonalny układ pomieszczeńmieszkanie gotowe do wprowadzeniabardzo dobra lokalizacja w Tomaszowie Mazowieckimoferta idealna zarówno do zamieszkania, jak i inwestycyjnieDużym atutem nieruchomości jest lokalizacja. W pobliżu znajdują się sklepy, punkty usługowe, szkoły, komunikacja miejska oraz tereny zielone. To miejsce, które pozwala połączyć wygodę codziennego życia z ciszą i poczuciem prywatności.Wnętrze mieszkania zostało urządzone w nowoczesnym, uniwersalnym stylu, dzięki czemu nowy właściciel może od razu poczuć się „u siebie”. Przestrzeń dzienna daje komfort zarówno odpoczynku, jak i spotkań z rodziną czy znajomymi. To mieszkanie ma w sobie coś, czego nie oddają suche parametry – przyjemny klimat i poczucie domowego ciepła.Rynek nieruchomości w Tomaszowie Mazowieckim w ostatnich latach wyraźnie się zmienia. Coraz trudniej znaleźć mieszkanie, które łączy rozsądną powierzchnię, dobrą lokalizację i wysoki standard wykończenia. Ta oferta wyróżnia się właśnie takim połączeniem.
Reklama Twój Sklep Medyczny
Reklama Twój Sklep Medyczny
Reklama
Reklama Twój Sklep MEydczny

Wasze komentarze

Autor komentarza: Obserwator Treść komentarza: Pan Ogórek jest najpobozniejszym z pobożnych a tu takie coś! Źródło komentarza: Kolejni radni pod lupą wojewody? Pytania o miejskie spółki, szpital i prawo do mandatu Autor komentarza: Ajdejano Treść komentarza: Tego totalnego bełkotu (dla innych - wielkich mundrości) , napisanego powyżej nie chciało mi się doczytać do końca. W kolegium humanum za taki tekst można byłoby tytuł magistra otrzymać. W czasach słowiańskich nie byłoby takiej dyskusji, bo wtedy: nie było debilowatych radnych, nie było zafajdanej ekologii i zafajdanych Wód Polskich, nie było przestępczego wprowadzania na dziko ścieków komunalnych i ścieków przemysłowych, nie było wprowadzania do gleby i do wód gruntowych milionów ton nawozów sztucznych i innych chemikaliów. I z tych, wyżej wymienionych powodów, w rzekach i w zbiornikach wodnych nie ma tej ekologicznie czystej wody, a znajduje się totalny syf. I znajdzie się taki debilowaty radny, który gra w tę samą trąbkę, co równie debilowaci ekolodzy. Niech pojedzie w taki świętojański wieczór (wieczór Kupały) gdzieś na wieś do mieszkańców takiej wsi. Tam takiego debila szubko nauczą rozumu przy pomocy wideł, a jeszcze w dodatku wrzucą debila do wody i każą debilowi zjeść te antyekologiczne wianki. Źródło komentarza: Wianki na Wolbórce, polityczna szpilka i rzeka, która naprawdę woła o pomoc Autor komentarza: wermen Treść komentarza: Nie Źródło komentarza: Prawomocny wyrok za tragedię na Mostowej. 16,5 roku więzienia dla kierowcy, który zabił dwie siostry Autor komentarza: Ajdejano Treść komentarza: Końcowe pytanie w tym materiale powyżej, to jest pytanie retoryczne, czyli bez odpowiedzi. Dlaczego bez odpowiedzi? Bo w tej sprawie nie zajmie stanowiska nikt: samorządowi krętacze-bonzowie, sąd i wszyscy inni samorządowi i rządowi oszuści, którzy tzw. elektorat wyborczy, czyli zwykłych ludzi, idących do wyborczych urynałów, traktują jak przygłupiastych baranów. Źródło komentarza: Ponad 202 tysiące ze szpitala i dieta radnej. Ile pieniędzy powinna zwrócić Paulina Socha? Autor komentarza: sb Treść komentarza: Szkoda, że Wojewoda nie może przyjrzeć się niektórym pracownikom szpitala co do ich stawek stawek godzinowych i ich godzin pracy. Źródło komentarza: Kolejni radni pod lupą wojewody? Pytania o miejskie spółki, szpital i prawo do mandatu Autor komentarza: kierowca Treść komentarza: Piszecie wyrok niski bo zgineły dwie osoby a co powiedzie na wypadek Majchszaka na A1 gdzie spaliły się 3 osoby i grozi mu 8 lat. To jest nie sprawiedliwe. Źródło komentarza: Prawomocny wyrok za tragedię na Mostowej. 16,5 roku więzienia dla kierowcy, który zabił dwie siostry
Reklama
Reklama

Napisz do nas

Zachęcamy do kontaktu z nami za pomocą formularza. Możecie dołączyć zdjęcia i inne załączniki. Podajcie swojego maila ułatwi to nam kontakt z Wami
Reklama