Celem debaty było m.in. uzyskanie odpowiedzi na pytania dotyczące podejmowania przedsięwzięć zmierzających do ułatwienia dialogu międzypokoleniowego, niwelowana różnicy pokoleń na poziomie komunikacyjnym, a tym samym do międzypokoleniowej integracji. Inną kwestią poruszaną podczas debaty były działania, jakie warto podejmować dla uatrakcyjnienia naszego miasta jako dobrego miejsca dla życia dla wszystkich jego mieszkańców.
Pokłosiem dyskusji toczącej się w czasie debaty są wyciągnięte wnioski. Te najważniejsze to konieczność budowania międzypokoleniowych relacji i wartości poprzez m.in. organizowanie cyklicznych wspólnych spotkań seniorów i młodzieży, na które będą zapraszani prelegenci (przedstawiciele pokoleń z dużym bagażem doświadczeń pokazujący życie z różnych perspektyw wiekowych np. młode osoby po przebytej walce z uzależnieniami, seniorzy, którzy zmagali się w swoim życiu z przeciwnościami losu, uzależnieniami i ciężkimi chorobami). To również potrzeba organizacji warsztatów komunikacji interpersonalnej oraz organizowanie miejskich imprez dla młodzieży i seniorów, ale także nowych miejsc dla spędzania czasu młodych i starszych (stworzenia platformy do wymiany pokoleniowych doświadczeń, potrzeb i oczekiwań istotnych dla starszego jak i młodszego pokolenia).
Uczestnicy debaty widzą też konieczność podjęcia skonkretyzowanych działań już teraz. Do tych najpilniejszych zalicza się m.in. potrzeba optymalnego dopasowania komunikacji miejskiej do potrzeb osób starszych oraz młodzieży, dofinansowanie biletów wstępu dla młodzieży i seniorów podczas korzystania z miejsc kultury w naszym mieście i wydarzeń społeczno-rekreacyjno-rozrywkowych organizowanych przez instytucje podległe miastu, tj: Arena Lodowa, Domy Kultury, Muzea, wydarzenia plenerowe itp.
Do pozostałych ważnych zagadnień podjętych w trakcie debaty zaliczono także kontynuowanie inwestycji zmierzających do budowania nowej infrastruktury miasta, a tym samym likwidowania barier architektonicznych dla osób starszych. Kolejną ważną kwestią jest inwestowanie w nowe miejsca pracy, inicjowanie działań zmierzających do przyciągania nowych inwestorów i przedsiębiorców, którzy stworzą nowe możliwości dla ludzi młodych zakładających tutaj swoje rodziny. Dyskutujący podkreślili, że jest to bardzo ważne, ponieważ młodzież, która pozostaje w mieście zostaje ze swoimi rodzicami, dziadkami i swoimi najbliższymi kontynuując naturalną siłę integracji międzypokoleniowej z opieką włącznie. Sama świadomość osób starszych i potrzebujących, że ich dzieci, wnuki i prawnuki są na miejscu i w ich otoczeniu jest niezwykle wymiernym czynnikiem autoterapii. Czynnik ten wpływa wymiernie na poczucie bezpieczeństwa i pozytywny aspekt psychologiczny dla osób starszych i potrzebujących w podeszłym wieku odpowiedniej opieki.
Podsumowując debatę warto podkreślić że Tomaszów Mazowiecki jest miejscem, w którym nastąpiło już dużo pozytywnych zmian, ale jest również potencjał podejmowania nowych wyzwań. Uczestnicy dyskusji widzą celowość organizowania kolejnych debat związanych z różnorodnymi zagadnieniami pozostającymi w sferze zainteresowań zarówno seniorów jak i młodzieży.
Reklama
Międzypokoleniowe rozmowy w Tkaczu
Debata Senioralna zatytułowana „Mozaika pokoleń” była okazją do podjęcia dyskusji pomiędzy seniorami a młodzieżą ze szkół podstawowych i ponadpodstawowych. W debacie, którą zorganizowano 8 listopada w Miejskim Centrum Kultury „Tkacz”, uczestniczyli także pedagodzy, psycholodzy, dyrektorzy placówek oświatowych i przedstawiciele instytucji, organizacji i stowarzyszeń zajmujących się działalnością senioralną i młodzieżową w naszym mieście.
- Mariusz Strzępek
- 10.11.2022 06:04
Data dodania:
10.11.2022 06:04
Opinie
Reklama
Dziś w kraju i na świecie (wtorek, 3 lutego)
Dziś jest wtorek, 3 lutego, trzydziesty czwarty dzień roku. Wschód słońca o godz. 7.15, zachód słońca o 16.24. Imieniny obchodzą: Błażej, Ignacy, Oskar i inni.Data dodania artykułu: 03.02.2026 10:56
Badanie: pokolenie Z i seniorzy szczególnie narażeni na dezinformację
Z badania „Polacy nie dają się nabierać na dezinformację?” wynika, że aż 58 proc. osób z pokolenia Z nie potrafi rozpoznać fake newsa w mediach społecznościowych. W grupie osób powyżej 65. roku życia odsetek ten wynosi 29 proc. Zdaniem dr. Michała Marka z NASK jedną z przyczyn podatności Polaków na manipulacje jest m.in. polaryzacja społeczeństwa.Data dodania artykułu: 02.02.2026 21:36
Dziś w kraju i na świecie (poniedziałek, 2 lutego)
Silny mróz obejmuje niemal cały kraj — Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał alerty I i II stopnia, a na północnym wschodzie temperatura może spaść do -29°C, przy odczuwalnej nawet -38°C. W poniedziałek ruszają ferie zimowe w kolejnych sześciu województwach, a w Kościele katolickim obchodzone jest Święto Ofiarowania Pańskiego, znane jako Matki Bożej Gromnicznej.Data dodania artykułu: 02.02.2026 11:50
Dziś w kraju i na świecie ([niedziela, 1 lutego])
Dziś jest niedziela, trzydziesty drugi dzień roku. Wschód słońca o godz. 7.19, zachód o 16.20. Imieniny obchodzą m.in. Brygida, Cecyliusz, Emil, Paweł, Piotr, Wirydiana i Zybart.Data dodania artykułu: 01.02.2026 00:00![Dziś w kraju i na świecie ([niedziela, 1 lutego]) Dziś w kraju i na świecie ([niedziela, 1 lutego])](https://static2.nasztomaszow.pl/data/articles/sm-4x3-dzis-w-kraju-i-na-swiecie-niedziela-1-lutego-1769893141.png)
Dziś w kraju i na świecie (sobota, 31 stycznia)
Dziś jest sobota, trzydziesty pierwszy dzień roku. Wschód słońca o godz. 7.20, zachód o 16.18. Imieniny obchodzą m.in. Cyrus, Emma, Euzebiusz, Jan, Ksawery, Ludwika i Marcela.Data dodania artykułu: 31.01.2026 09:06
Dziś w kraju i na świecie (piątek, 30 stycznia)
Dziś jest piątek, trzydziesty dzień roku. Wschód słońca o godz. 7.22, zachód o 16.16. Imieniny obchodzą m.in. Martyna, Maciej, Teofil, a także Adelajda, Aleksander, Bronisław, Feliks, Gerard, Hiacynta, Marcin, Piotr i Sebastian.Data dodania artykułu: 30.01.2026 00:00
EKUZ od 1 stycznia 2026: e‑PUAP znika, wyrabiaj przez IKP lub mojeIKP
Od 1 stycznia 2026 r., w wyniku zmian przepisów o doręczeniach elektronicznych, NFZ uprościł wydawanie karty EKUZ i wycofał e‑PUAP — wnioski składaj przez Internetowe Konto Pacjenta lub aplikację mojeIKP. Przed feriami (w Łódzkiem start już w sobotę) sprawdź ważność EKUZ i wyrób nową online; karta zapewnia niezbędną opiekę za granicą, ale nie pokrywa transportu medycznego ani akcji ratowników górskich.Data dodania artykułu: 28.01.2026 12:22
Dziś w kraju i na świecie (środa, 28 stycznia)
Dziś jest środa, dwudziesty ósmy dzień roku. Wschód słońca o godz. 7.24, zachód o 16.13. Imieniny obchodzą m.in. Augustyn, Flawian, Ildefons, Julian, Karol, Manfred, Manfreda, Olimpia, Piotr, Radomir, Roger, Tomasz i Waleriusz.Data dodania artykułu: 28.01.2026 07:48
Reklama
Polecane









![Dziś w kraju i na świecie ([niedziela, 1 lutego]) Dziś w kraju i na świecie ([niedziela, 1 lutego])](https://static2.nasztomaszow.pl/data/articles/sm-16x9-dzis-w-kraju-i-na-swiecie-niedziela-1-lutego-1769893141.png)


Reklama
Reklama
Temperatura: -8°C Miasto: Tomaszów Mazowiecki
Ciśnienie: 1017 hPa
Wiatr: 24 km/h
Reklama

Most na ul. Legionów pod lupą ekspertów. Analiza stanu technicznego przeprawy nad Wolbórką
Most nad Wolbórką w ciągu ul. Legionów od miesięcy jest jednym z najbardziej newralgicznych punktów na komunikacyjnej mapie Tomaszowa Mazowieckiego. Ograniczenia, a potem całkowite zamknięcie przeprawy odbiły się na ruchu w całym mieście, a temat wraca jak bumerang w rozmowach mieszkańców. Teraz sprawa weszła w kolejny etap: odbyło się spotkanie poświęcone aktualnemu stanowi technicznemu obiektu i dalszym działaniom. Czy uda się przynajmniej na krótko przywrócić most dla ruchu samochodów? Przetarg na przebudowę już przygotowany
W tomaszowskiej Koalicji Obywatelskiej ostatni zgasi światło
Platforma, a dokładniej Koalicja Obywatelska, przeprowadza obecnie wewnętrzne wybory, mające wyłonić władze jej struktur – zarówno tych na najniższym szczeblu, jak i wojewódzkich oraz krajowych. Wybierane są władze kół, powiatów i województw. Kandydat na szefa partii jest również znany – i w dodatku tylko jeden.
Od 7 mln zysku do wielkiej straty. Co wydarzyło się w Tomaszowskim Centrum Zdrowia?
Nie minął jeszcze miesiąc, odkąd w Powiecie Tomaszowskim stworzono nową koalicję i ostatecznie odwołano Mariusza Węgrzynowskiego oraz Zarząd Powiatu, złożony niemal w 100 procentach z działaczy PiS, a już wychodzą na jaw informacje, które nie tylko zadziwiają.
Epidemia wśród działaczy PiS w Tomaszowie.
Po zmianie powiatowych władz oraz kierownictwa tomaszowskiego szpitala, nastąpił prawdziwym wysyp zwolnień chorobowych. Kolejne osoby poczuły dolegliwości i dostarczyły pracodawcy L4. Na zwolnieniach są więc zatrudniani w szpitalu partyjni funkcjonariusze, zajmujących dotąd wysoko wynagradzane dyrektorskie stanowiska. Źle poczuli się nie tylko Marek Sarwa, Janusz Loda, czy Krzysztof Pardej, ale też radna Marta Lublin, Radosław Marzec. pełniący funkcję rzecznika prasowego oraz rzecznika pacjentów równocześnie. Z częścią "fachowców", zatrudnionych na podstawie umów cywilnoprawnych prezes Konrad Borowski rozwiązał umowy. Wiele z nich budzi wątpliwości prawne i być może ich analizą zajmie się prokuratura, ponieważ mogą one wykraczać poza niegospodarność o niskim poziomie szkodliwości społecznej.
Proobronność to postawa, nie agresja
W czasach, gdy słowo „bezpieczeństwo” coraz częściej pojawia się w codziennych rozmowach, rośnie też zainteresowanie zajęciami proobronnymi – zwłaszcza wśród młodych ludzi.
Pani Zofia Biernacka uhonorowana tytułem „Zasłużony dla Miasta Tomaszowa Mazowieckiego”
Tomaszów Mazowiecki – Podczas XXX sesji Rady Miejskiej Tomaszowa Mazowieckiego, która odbyła się 27 stycznia 2026 roku, pani Zofia Biernacka odebrała prestiżowy tytuł „Zasłużony dla Miasta Tomaszowa Mazowieckiego” w uznaniu za swoje wieloletnie zaangażowanie społeczne i patriotyczne. Wniosek o wyróżnienie złożył prezydent miasta Marcin Witko, a Rada Miejska podjęła jednogłośną decyzję o przyznaniu tytułu.
Muzyczna podróż w przeszłość w Dziennym Domu Pobytu
W dniu 23 stycznia 2026 roku podopieczni Dziennego Domu Pobytu przy ulicy Niskiej mieli okazję przeżyć wyjątkowe chwile dzięki uczniom Szkoły Podstawowej nr 9, którzy przygotowali dla nich niezwykle wzruszający występ artystyczny.
Charytatywny koncert dla Jakuba i Adama. Tomaszów Mazowiecki zagra, żeby zostać z nimi na dłużej
Są takie momenty, kiedy szkolna hala przestaje być tylko halą. Staje się miejscem, w którym ludzie naprawdę są razem – nie „na chwilę”, nie „dla lajka”, tylko po to, żeby ktoś obok poczuł, że nie został sam.Reklama
Wasze komentarze
Autor komentarza: AjdejanoTreść komentarza: Jeżeli wyraz "obiektywny" bierzesz w cudzysłów, to to oznacza, że wg Ciebie ten materiał powyżej nie jest obiektywny. Dodatkowym Twoim komentarzem do materiału powyżej jest zdanie: "A hipokryzja jest niesamowita." Takie bzdety może napisać każdy. Bez uzasadnienia. Jednak, pisząc w taki sposób, należałoby dorzucić parę argumentów na taka ocenę - co?! PS. Podejrzewam, że Ty też byłeś zamieszany w to rządzenie, a nie w racjonalne zarządzanie. A p. Strzępkowi włos z głowy nie spadnie za ten materiał powyżej.Źródło komentarza: Od 7 mln zysku do wielkiej straty. Co wydarzyło się w Tomaszowskim Centrum Zdrowia?Autor komentarza: ŻwirekTreść komentarza: No ale czy już kogoś zatrzymano? Czy to tylko materiał na felietony i "bajki z mchu i paproci" ...Źródło komentarza: Od 7 mln zysku do wielkiej straty. Co wydarzyło się w Tomaszowskim Centrum Zdrowia?Autor komentarza: sbTreść komentarza: Bardzo "obiektywny" komentarz i to bez względu na to czy ich lubię czy nie. A hipokryzja jest niesamowita.Źródło komentarza: Od 7 mln zysku do wielkiej straty. Co wydarzyło się w Tomaszowskim Centrum Zdrowia?Autor komentarza: Nie matura lecz chęć szczera... zrobi z ciebie wiejskiego cwaniakaTreść komentarza: Widać panowie nie mają co robić. Nic dziwnego, w okolicy nic nie płonie od lat, a jeśli płonie magazyn na Cyganie to gaszą nie majtki z OSP, a profesjonalne służby. Trzeba pamiętać, że wbrew nazwie Ochotnicza Straż Pożarna to odpłatna służba angażująca chłopców i dziadów którzy nimi dowodzą którzy za każdą godzinę przesiedzianą w tej zbędnej remizie, lub przesiedzianą w domu a wykazaną na papierze jako służba, inkasują stawkę godzinową jaką zarabia większość tomaszowian po prostu pracując. To samo z WOPRem (Wodnym Ochotniczym Pogotowiem Ratunkowym), co nad Zalewem Sulejowskim w którym przez większość roku z powodu sinic nie można się kąpać. Dodając do tego takie akcje biblioteczne inne psiaki i wizyty w DPSach, które świadczą o nudzie panującej wśród organizatorów tych pseudospołecznych akcji z których nikt poza PRem druhów nie korzysta, jest to obrzydliwe wykorzystywania zaufania społecznego. Przeważnie wiejskie chłopaki które do profesjonalnych służb po prostu się nie dostali. Za pieniądze z naszych podatków.Źródło komentarza: „Biblioteka Druha” – strażacy chcą gasić… nudę. OSP w Tomaszowie rusza ze zbiórką książekAutor komentarza: KierowcaTreść komentarza: Jak wiadomo nie potrzebnie został zamknięty a ZDP na czele z p.o. dyr Ela R. Która nie musi przez niego jeździć mają nas mieszkańców ....
Teraz otwarcie mostu to już raczej nie potrzebne zawirowania bo najpierw musi przyjść oficjalne pismo zrobić nową organizację ruchu i co zanim to nastąpi most na tydz lub dwa będzie otwarty a firma która wygra przetarg zaraz go zamknie
Osoby które zamknęły go powinni podać się do dymisji i nie blokować miejsca pracyŹródło komentarza: Most na Legionów: przetarg ruszył. Co już wiadomo, a co wciąż jest pod znakiem zapytaniaAutor komentarza: haTreść komentarza: Nie na początku lutego , tylko koniec stycznia. Dziś 2 luty a wczoraj była niedziela.Źródło komentarza: Most na Legionów: przetarg ruszył. Co już wiadomo, a co wciąż jest pod znakiem zapytania
Reklama
Reklama
Napisz do nas
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
































Napisz komentarz
Komentarze