Fakty dotyczące wpływu alkoholu na nadciśnienie tętnicze
Spożycie alkoholu rzeczywiście wpływa na wartości odczytu mierzenia ciśnienia krwi u pacjenta. Niemniej, niekoniecznie wpływ ten musi być wyłącznie negatywny. Tuż po spożyciu alkoholu następuje czasowy spadek ciśnienia o około 4 mmHg, ale po sześciu kolejnych godzinach ciśnienie ponownie wzrasta o około 7 mmHg. Podwyższony poziom ciśnienia tętniczego utrzymuje się przez dłuższy czas. Pomimo więc początkowego spadku ciśnienia, alkohol jednak wpływa na jego podwyższenie w dłuższej perspektywie czasowej, co zostało potwierdzone w toku licznych badań.
Czy osoby z nadciśnieniem nie mogą spożywać alkoholu?
Alkohol jest dla ludzi, ale trzeba go spożywać z umiarem, zwłaszcza wtedy, gdy chorujemy na nadciśnienie tętnicze. Generalnie, napoje alkoholowe spożywane w niewielkich, racjonalnie dopasowanych do stanu zdrowia danej osoby ilościach, nie zaszkodzą zdrowiu. Lekarze określają, że normą dziennego spożycia alkoholu, której nie powinniśmy przekraczać jest:
- 0,5-1 jednostki alkoholu dla kobiet,
- 2 jednostki alkoholu dla mężczyzn.
Jednostką alkoholu jest przy tym około 8 g czystego etanolu, co przekłada się na:
- 50 ml wódki (kieliszek wódki),
- 125 ml wina (lampka wina),
- 300 ml piwa (małe piwo).
Płeć ma ogromne znaczenie przy określaniu racjonalnej jednostki alkoholu, bezpiecznej nawet dla nadciśnieniowców. Jest to związane z tym, że mężczyźni mają większą ilość tkanki tłuszczowej, w której alkohol może się rozpuścić. Kobiety, zwłaszcza o filigranowej, szczupłej budowie ciała są znacznie bardziej podatne na działanie procentów zawartych w alkoholu.
Osoby regularnie spożywające alkohol w większości znacznie przekraczającej dzienne spożycie dla danej płci, zwiększają ryzyko wystąpienia nadciśnienia aż o 90 proc. Im dłużej prowadzą taki tryb życia, tym większe jest u nich prawdopodobieństwo wystąpienia choroby nadciśnieniowej.
Leczenie nadciśnienia i picie alkoholu
Czy przyjmując leki mające na celu obniżenie ciśnienia tętniczego krwi można spożywać jakiekolwiek ilości alkoholu? W zasadzie tak, ale chory musi wykazać się zdrowym rozsądkiem i wypijać co najwyżej symboliczną ilość alkoholu, zwłaszcza jeśli chodzi o napoje wysokoprocentowe. Dzieje się to z uwagi na fakt, że alkohol oddziałuje z lekami na nadciśnienie i zwielokrotnia ryzyko wystąpienia efektów ubocznych ich stosowania, np. omdleń czy nudności. Od razu po zażyciu tabletki picie alkoholu w ogóle nie będzie wskazane. Lepiej odczekać co najmniej kilka godzin, aż lek spełni założone zadanie i obniży poziom ciśnienia u pacjenta. Później można się napić, choć pacjent powinien raczej wybierać niskoprocentowe alkohole, np. wino, które najlepiej pić podczas posiłków.
Więcej o nadciśnieniu w dziale Nadciśnienie drogapozdrowie.pl
Napisz komentarz
Komentarze