Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 23 czerwca 2026 22:16
Z OSTATNIEJ CHWILI:
Reklama Twój Sklep Medyczny
Reklama

Polityka

Rezolucja na minus razy dwa. Radni jak zawsze bezradni

Rezolucja na minus razy dwa. Radni jak zawsze bezradni

Na ubiegłej sesji rady miejskiej radni KO/PO zgłosili trzy wnioski. Jeden z nich obejmował podjęcie rezolucji w sprawie przyjęcia stanowiska dotyczącego stanowczego sprzeciwu wobec ograniczenia praw kobiet poprzez wyrok Trybunału Konstytucyjnego. Projekt wprowadzono w trakcie ustalania porządku obrad. Radnym nie udało się nie tylko znaleźć konsensu ale nawet nie próbowali go szukać. Przede wszystkim kontrowersje budziła agresywna formuła, która znacząco różniła się od podobnego wniosku złożonego w Starostwie Powiatowym. Najwyraźniej inne były cele obu dokumentów. Jeden miał uspokoić społeczne emocje, drugi je dodatkowo podgrzać. Propozycja nie zyskała więc akceptacji. Dlatego radni KO postanowili zgłosić wniosek powtórnie zwołując sesję w trybie nadzwyczajnym. Uchwały oczywiście nie zmieniono. Po raz kolejny nie próbowano nawet poszukać porozumienia. A szkoda... bo masowe protesty nikomu nie służą. Liczba zachorowań i zgonów każdego dnia rośnie. Radni mimo wszystko mieli okazję zachować się nie tylko przyzwoicie ale i odpowiedzialnie. Być może opamiętanie przyjdzie wtedy, kiedy dzienne statystyki koronawirusowe ulegną zwielokrotnieniu, albo cierpieć na chorobę i umierać będą członkowie najbliższych rodzin. Tyle, że jak nas uczy doświadczenie wówczas zamiast refleksji zacznie się poszukiwanie winnych, zapominając, że najłatwiej znaleźć ich we własnym lustrze. 04.11.2020 15:38    13    3
Szpital i pandemia na dalszym planie

Szpital i pandemia na dalszym planie

W ubiegłym tygodniu dziennikarz TIT, Krzysztof Krasnodębski poprosił mnie o opinię na temat przygotowań do drugiej fali pandemii. Artykuł ostatecznie się nie ukazał, ale ja kilka zdań jednak napisałem i odrobinę szkoda mi poświęconego na to czasu, więc to, co przygotowałem opublikuję tutaj w formie rozszerzonej o informację o tym, co wydarzyło się w czasie środowej sesji Rady Powiatu. 30.10.2020 13:00    16    7
Spokojnie... to tylko pandemia

Spokojnie... to tylko pandemia

Podobno „ważne są tylko te dni, których jeszcze nie znamy”. Czasem ważne, a czasem budzące uczucia takie jak nadzieja, ale i obawy. Często zapominamy, że na to, jakie one będą, mamy wpływ my sami. Od kilku dni mamy lawinowy przyrost zachorowań na Covid-19. Słyszę więc powtarzające się pytania: co robią radni, zarząd powiatu, władze szpitala itd. Staram się zazwyczaj takich wątków nie dotykać, ale powiem wprost: nie robią nic. Do tego niektórzy pozatrudniani zostali w szpitalu i biorą co miesiąc po kilka tysięcy złotych. Pracownicy TCZ łapią się za głowy, bo nikt nie wie, jaką rolę ci samorządowcy spełniają, a w spółce brakuje pieniędzy na wszystko. Jest mi zwyczajnie wstyd, a jak słucham pielęgniarek, które te pytania mi zadają, to odwracam wzrok.   15.10.2020 23:57    23    8
Starosty nie może odwołać nawet najbardziej niezadowolony petent

Starosty nie może odwołać nawet najbardziej niezadowolony petent

Do Rady Powiatu Tomaszowskiego wpłynął wniosek Pana Jakuba Chmielewskiego domagający się odwołania z funkcji Starosty Mariusza Węgrzynowskiego oraz Sekretarza Powiatu, Jerzego Kowalczyka. Powodem ma być: zaniedbywanie obowiązków, kolesiostwo i ogólne niezadowolenie niezadowolenie społeczeństwa z funkcjonowania instytucji. We wniosku bliższych szczegółów nie podano. 10.10.2020 11:20    21    8
Zmiany w MZK. Wioletta Magin odwołana

Zmiany w MZK. Wioletta Magin odwołana

Rada Nadzorcza Miejskiego Zakładu Komunikacji odowołała wczoraj z funkcji prezes spółki, Wiolettę Magin. O odejściu poinformowała już wczoraj wieczorem w mediach społecznościowych 02.10.2020 10:29    11    5
Zmiana na stanowisku Skarbnika Powiatu

Zmiana na stanowisku Skarbnika Powiatu

Na ostatniej sesji Rady Powiatu 23 września br. Radni podjęli uchwałę o odwołaniu Skarbnika Powiatu Jolanty Ciach. Obecna skarbnik odchodzi na emeryturę po 11 latach pracy na tym stanowisku. Zarząd Powiatu, Radni Rady Powiatu oraz Dyrektorzy szkół ponadpodstawowych podziękowali skarbniczce za lata pracy na rzecz powiatu tomaszowskiego. 25.09.2020 09:42    3    1
Jubileusz 30 lat samorządu terytorialnego

Jubileusz 30 lat samorządu terytorialnego

Rok 2020 jest rokiem jubileuszu 30 lat samorządności w Polsce. Z tej okazji na XXVII Sesji Rady Powiatu w Tomaszowie Mazowieckim w dniu 23 września br. wszyscy Radni i Członkowie Zarządu Powiatu otrzymali z rąk Przewodniczącej Rady Powiatu Wacławy Bąk i Starosty Mariusza Węgrzynowskiego okolicznościowe listy z podziękowaniem za pracę na rzecz samorządu lokalnego. 25.09.2020 09:38    5
Czy Tomaszów straci Pogotowie Ratunkowe? /aktualizacja/

Czy Tomaszów straci Pogotowie Ratunkowe? /aktualizacja/

Tomaszowskie Centrum Zdrowia czekają poważne problemy związane z utrzymaniem Stacji Ratownictwa Medycznego. Na jej przejęcie ochotę ma WSRM. Trudno się dziwić. Nasze pogotowie to łakomy kąsek, ponieważ generuje kilkanaście milionów złotych przychodu i ponad milion złotych zysku. Wojewódzka Stacja przejmuje sukcesywnie powiatowe jednostki, dokonując w ten sposób całkowitej monopolizacji. 18.09.2020 21:03    35    3
Zapraszamy na spotkanie z posłem

Zapraszamy na spotkanie z posłem

22 września, g. 18.00, Hotel Mazowiecki - Tomaszów Maz. odbędzie się otwarte spotkanie z Krzysztofem Tudujem, posłem na Sejm IX kadencji, wiceprezesem Ruchu Narodowego, członkiem rady liderów Konfederacji. Prezes Koła Ruchu Narodowego 18.09.2020 08:13
Szukali ciszy spokoju, mają hałas i cierpienie

Szukali ciszy spokoju, mają hałas i cierpienie

Podczas, gdy kilka osób w najlepsze bawi się na wodzie, 450 rodzin  przeżywa katusze. Nie pozostaje im nic innego jak siedzenie w domach. W Karolinowie na ulicach Wodnej czy Słonecznej, hałasu motorówek i skuterów  nie zatrzymują nawet okna dźwiękoszczelne. Męką jest wyjście na taras lub do pielęgnowanego – w większości przypadków przez kilkadziesiąt lat – przydomowego ogrodu. Grill z przyjaciółmi, wieczorne ognisko, spacer z dzieckiem nad wodę – to wszystko się skończyło lub okupione jest potężnym dyskomfortem. Sytuacja trwa nieprzerwanie co roku od końca marca aż do początków listopada. Tutaj już nie tylko nie da się odpocząć ale nawet nie da się żyć – twierdzą mieszkańcy Karolinowa nad Zalewem Sulejowskim 14.09.2020 12:00    46    8
974 550 zł. dla Domów Pomocy Społecznej w Tomaszowie Mazowieckim w ramach projektu „Łódzkie pomaga”

974 550 zł. dla Domów Pomocy Społecznej w Tomaszowie Mazowieckim w ramach projektu „Łódzkie pomaga”

W czwartek, 10 września 2020 roku, w sali konferencyjnej w Starostwie Powiatowym w Tomaszowie Mazowieckim, została podpisana umowa na dofinansowanie w kwocie prawie miliona złotych, dwóch Domów Pomocy Społecznej w naszym mieście. Mariusz Węgrzynowski – Starosta Powiatu Tomaszowskiego, odebrał czek na kwotę 974 550 złotych z rąk Zbigniewa Ziemby – Wicemarszałka Województwa Łódzkiego. 10.09.2020 16:03    15    2
Komu przeszkadza katolicka szkoła

Komu przeszkadza katolicka szkoła

Od niemal roku trwa „nagonka” na katolicką szkołę utworzoną niedawno przez Archidiecezję Łódzką w budynkach po dawnym Domu Dziecka przy ulicy Bartosza Głowackiego. Batalie prowadzi radny Witczak zasypując władze miasta dziesiątkami pytań w tej sprawie. Sam radny zatrudniony jest także w szkole wyznaniowej, z tym, że prowadzonej przez SCh „TOMY”. Już samo to może budzić liczne  wątpliwości natury etycznej. Problem jednak najważniejszym jest to, że przy okazji tworzony jest mocno zniekształcony przekaz medialny.    06.09.2020 16:18    49    12
Malowniczy widok na... chlewnię. Mieszkańcy protestują

Malowniczy widok na... chlewnię. Mieszkańcy protestują

Ekspansja mieszkańców miast na tereny dotąd uznawane za rolnicze trwa od wielu lat. Tysiące osób, szukając swojego przyjaznego do życia miejsca emigruje do podmiejskich gmin wiejskich. Gminy te ochoczo nowych mieszkańców przyjmują, bo razem z nimi przychodzą podatki oraz pieniądze z wielu innych źródeł. Nie tworzą więc przeszkód, kiedy właściciele gospodarstw rolnych dzielą swoją ziemię i sprzedają jako działki budowlane. Nie zawsze odbywa się przy pomocy planów zagospodarowania przestrzennego. To polityka nastawiona na krótkoterminowy zysk i generująca wysokie koszty na przyszłość 03.09.2020 12:28    38    5
Chude lata  także dla Tomaszowa?

Chude lata także dla Tomaszowa?

Kłopoty finansowe gmin i powiatów bardzo pogłębił wywołany pandemią kryzys gospodarczy. Polskie samorządy mają niższe niż wcześniej przychody. Muszą ostro ciąć wiele wydatków. W pierwszej kolejności pod nóż idą inwestycje, bo z nich najłatwiej zrezygnować czy odsunąć je w czasie. Według danych Związku Miast Polskich ze 130 ośrodków miejskich, dotyczących przychodów z różnych opłat i podatków w I półroczu tego roku, wpływy z PIT były o 8 proc. niższe niż w analogicznym okresie 2019 roku. 03.09.2020 11:42    11    7
Emocje i rozgoryczynie

Emocje i rozgoryczynie

Od 1 września Sławomir Żegota nie jest już dyrektorem w Zespole Szkolno Przedszkolnym w skład którego wchodzi także Szkoła Podstawowa numer 14. Obowiązki dyrektora powierzono dotychczasowej zastępczyni, Pani Ewie Brzezińskiej. Dotychczasowy dyrektor sprawował funkcję przez 30 lat. Zmiana jest kontrowersyjna i musi budzić ożywioną dyskusję. Tym bardziej, że Żegocie do emerytury pozostało zaledwie kilka lat… niepełna dyrektorska kadencja. 28.08.2020 21:29    20    10
Szpital szykuje się na kolejną falę epidemii

Szpital szykuje się na kolejną falę epidemii

Tomaszowskie Centrum Zdrowia przygotowuje się do jesiennej fali epidemii koronawirusa. Zarażeń w całej Polsce i na świecie wciąż przybywa. Sytuacja może się w sposób zdecydowany pogorszyć już za kilka tygodni. Mimo, że w Tomaszowie nie odnotowaliśmy dużej jak na blisko półroczną epidemię liczby zachorowań, to nasz szpital pod względem epidemicznym obsługuje aż cztery powiaty. Od września, zgodnie z wytycznymi Ministra Zdrowia nie będziemy mieli już możliwości odsyłania chorych do jednoimiennej placówki w Zgierzu lub do szpitala im. Biegańskiego. Pierwsza z placówek ma obsługiwać głównie przypadki wymagające na przykład przeprowadzenia zabiegów chirurgicznych. 25.08.2020 09:19    15
Trzeba się uczyć i do nauki mieć chęć

Trzeba się uczyć i do nauki mieć chęć

Panie Boże! Widzisz i nie grzmisz! – Chciałoby się zawołać, kiedy w lokalnej prasie czyta się wypowiedzi samorządowych gwiazd Koalicji Obywatelskiej. Tym razem rzecz dotyczy planowanej budowy centrum hotelowo konferencyjnego na tomaszowskich błoniach w bezpośrednim sąsiedztwie Areny Lodowej. Cały kontekst, który dotyczy odwiertów geotermalnych, skwituje krótko. 21.08.2020 14:51    22    6
Kierował Filią w Tomaszowie, pokieruje ministerstwem

Kierował Filią w Tomaszowie, pokieruje ministerstwem

Wszystko wskazuje na to, że nowym ministrem spraw zagranicznych będzie profesor Zbigniew Rau. Dotychczasowy szef sejmowej komisji spraw zagranicznych, były wojewoda łódzki zastąpi na tym stanowisku Jacka Czaputowicza, który podał się dymisji. Zbigniew Rau przez wiele lat był szefem tomaszowskiej filii Uniwersytetu Łódzkiego 21.08.2020 09:00    5    3
Zbiorowe potrzeby w samorządowych spółkach

Zbiorowe potrzeby w samorządowych spółkach

Już prawie 15 lat prowadzę portal NaszTomaszow.pl. Dorobiłem się w tym czasie licznego grona "fanów" ale i osób, które za mną nie przepadają. Z uwagi na to, że mój telefon jest ogólnie dostępny czasem telefonują do mnie i jedni i drudzy. Czasami zgłaszają jakieś problemy, a bywa, że chcą po prostu porozmawiać lub wylać kubek gorzkich żali. Niezwykle ciężko jest czasami wyjaśniać sprawy dla nas oczywiste, którymi zajmujemy się na co dzień. Dodatkowo ja sam używam często skrótów myślowych, nie zawsze całkiem zrozumiałych dla ogółu. Ten sam problem większość osób opisujących rzeczywistość z własnego punktu widzenia (lub jak ktoś woli perspektywy). No ale do rzeczy. Jeden z dzisiejszych telefonów dotyczył samorządowych spółek. Temat, można powiedzieć: rzeka. No i można na nim nieźle "popłynąć". Dlaczego? Otóż dlatego, że spółka spółce nie jest równa. Dla zwykłego mieszkańca miasta to byt najczęściej obcy. Reaguje więc na "sprzedawane" mu hasła: strata, długi, pożyczki, kredyty, zadłużenie itd. To te, które wywołują największe emocje. Do tego dochodzą radni, którzy o spółkach nie mając pojęcia chętnie się tymi hasłami posługują. Być może sami sobie wydają się mądrzejsi. 20.08.2020 23:57    20    7
Wanda Buk z ministerstwa do PGE

Wanda Buk z ministerstwa do PGE

Tomaszowianka, Wanda Buk nie będzie już wiceministrem cyfryzaji. Absolwentka II LO im. Stefana Żeromskiego, od 1 września będzie wiceprezesem PGE. Stanowisko podsekretarza stanu w resorcie cyfryzacji Wanda Buk objęła w 2018 roku. Zajmowała się m.in. nadzorem nad departamentem telekomunikacji, gdzie pracowała m.in. nad wdrożeniem standardu 5G. Wcześniej pracowała w Centrum Projektów Polska Cyfrowa, gdzie odpowiadała m.in. za przeprowadzenie największego w historii funduszy europejskich konkursu na dofinansowanie budowy infrastruktury telekomunikacyjnej. 18.08.2020 22:31    34    5
Reklama
Reklama Twój Sklep Medyczny
Przytulne mieszkanie na Smugowej. 46,5 m², balkon, piwnica i możliwość zakupu miejsca w garażu

Przytulne mieszkanie na Smugowej. 46,5 m², balkon, piwnica i możliwość zakupu miejsca w garażu

Cena: 385000 PLN Na sprzedaż jasne, funkcjonalne mieszkanie w Tomaszowie Mazowieckim, położone przy spokojnej ulicy Smugowej. Lokal znajduje się na trzecim piętrze trzypiętrowego bloku z 2011 roku. To propozycja dla osób, które szukają ciszy, wygody i dobrej komunikacji z miastem, ale nie chcą rezygnować z bliskości sklepów, szkół, przedszkola czy terenów spacerowych.Mieszkanie ma 46,50 m² powierzchni i składa się z dwóch pokoi, oddzielnej kuchni, łazienki z WC oraz przedpokoju. Do lokalu przynależy duża komórka w piwnicy o powierzchni 11,99 m², co jest dużym atutem dla osób potrzebujących dodatkowej przestrzeni do przechowywania. W mieszkaniu znajduje się także balkon, a sam lokal jest dwustronny, dzięki czemu wnętrze jest dobrze doświetlone.Układ pomieszczeń jest praktyczny i wygodny. Pokoje mają powierzchnię 20,98 m² oraz 10,72 m², kuchnia 6,43 m², łazienka 3,90 m², a przedpokój 4,45 m². Na podłogach w pokojach położono deskę barlinecką, natomiast w kuchni, łazience i przedpokoju gres. W korytarzu i łazience zastosowano ogrzewanie podłogowe. Lokal jest w stanie do wprowadzenia i może zostać sprzedany jako w pełni umeblowany oraz wyposażony.Budynek znajduje się na zamkniętym i monitorowanym osiedlu, zaprojektowanym w sposób estetyczny i przyjazny mieszkańcom. Klatka schodowa jest czysta i dobrze utrzymana. Ogrzewanie pochodzi z sieci miejskiej, okna są PCV, a instalacje określono jako dobre. Czynsz administracyjny wynosi około 728 zł i obejmuje m.in. centralne ogrzewanie, śmieci, fundusz remontowy oraz zaliczki na ciepłą i zimną wodę. Opłaty według liczników dotyczą prądu i wody.Dodatkowym atutem jest możliwość zakupu miejsca postojowego w garażu podziemnym za 35 000 zł. To szczególnie ważne w przypadku osób, które cenią wygodę i bezpieczeństwo codziennego parkowania.Lokalizacja przy ul. Smugowej łączy spokój osiedla mieszkaniowego z dostępem do miejskiej infrastruktury. W pobliżu znajdują się markety, szkoły podstawowe, przedszkole, szpital, tereny zielone oraz trasy piesze i rowerowe. To miejsce dobre zarówno dla singla, pary, rodziny z dzieckiem, jak i inwestora szukającego mieszkania pod wynajem długoterminowy.Cena mieszkania wynosi 385 000 zł, czyli 8 279,57 zł/m². Oferta dostępna jest na wyłączność w biurze Nieruchomości Kawaciuk. (nieruchomosci-kawaciuk.pl)
Reklama

Komentarze

Autor komentarza: Obserwator Treść komentarza: Pan Ogórek jest najpobozniejszym z pobożnych a tu takie coś! Data dodania komentarza: 23.06.2026, 13:50 Źródło komentarza: Kolejni radni pod lupą wojewody? Pytania o miejskie spółki, szpital i prawo do mandatu Autor komentarza: Ajdejano Treść komentarza: Tego totalnego bełkotu (dla innych - wielkich mundrości) , napisanego powyżej nie chciało mi się doczytać do końca. W kolegium humanum za taki tekst można byłoby tytuł magistra otrzymać. W czasach słowiańskich nie byłoby takiej dyskusji, bo wtedy: nie było debilowatych radnych, nie było zafajdanej ekologii i zafajdanych Wód Polskich, nie było przestępczego wprowadzania na dziko ścieków komunalnych i ścieków przemysłowych, nie było wprowadzania do gleby i do wód gruntowych milionów ton nawozów sztucznych i innych chemikaliów. I z tych, wyżej wymienionych powodów, w rzekach i w zbiornikach wodnych nie ma tej ekologicznie czystej wody, a znajduje się totalny syf. I znajdzie się taki debilowaty radny, który gra w tę samą trąbkę, co równie debilowaci ekolodzy. Niech pojedzie w taki świętojański wieczór (wieczór Kupały) gdzieś na wieś do mieszkańców takiej wsi. Tam takiego debila szubko nauczą rozumu przy pomocy wideł, a jeszcze w dodatku wrzucą debila do wody i każą debilowi zjeść te antyekologiczne wianki. Data dodania komentarza: 23.06.2026, 12:59 Źródło komentarza: Wianki na Wolbórce, polityczna szpilka i rzeka, która naprawdę woła o pomoc Autor komentarza: wermen Treść komentarza: Nie Data dodania komentarza: 22.06.2026, 18:14 Źródło komentarza: Prawomocny wyrok za tragedię na Mostowej. 16,5 roku więzienia dla kierowcy, który zabił dwie siostry Autor komentarza: Ajdejano Treść komentarza: Końcowe pytanie w tym materiale powyżej, to jest pytanie retoryczne, czyli bez odpowiedzi. Dlaczego bez odpowiedzi? Bo w tej sprawie nie zajmie stanowiska nikt: samorządowi krętacze-bonzowie, sąd i wszyscy inni samorządowi i rządowi oszuści, którzy tzw. elektorat wyborczy, czyli zwykłych ludzi, idących do wyborczych urynałów, traktują jak przygłupiastych baranów. Data dodania komentarza: 22.06.2026, 08:58 Źródło komentarza: Ponad 202 tysiące ze szpitala i dieta radnej. Ile pieniędzy powinna zwrócić Paulina Socha? Autor komentarza: sb Treść komentarza: Szkoda, że Wojewoda nie może przyjrzeć się niektórym pracownikom szpitala co do ich stawek stawek godzinowych i ich godzin pracy. Data dodania komentarza: 22.06.2026, 05:45 Źródło komentarza: Kolejni radni pod lupą wojewody? Pytania o miejskie spółki, szpital i prawo do mandatu Autor komentarza: kierowca Treść komentarza: Piszecie wyrok niski bo zgineły dwie osoby a co powiedzie na wypadek Majchszaka na A1 gdzie spaliły się 3 osoby i grozi mu 8 lat. To jest nie sprawiedliwe. Data dodania komentarza: 20.06.2026, 20:32 Źródło komentarza: Prawomocny wyrok za tragedię na Mostowej. 16,5 roku więzienia dla kierowcy, który zabił dwie siostry
Reklama Twój Sklep MEydczny
Reklama
Reklama
Reklama