Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 22 czerwca 2026 16:49
Reklama Twój Sklep Medyczny
Reklama

Reprezentują Warszawę w Radzie Miejskiej Tomaszowa. Polska "A" kontra Polska "B"

Chyba większość z nas nie może doczekać się końca trwającej obecnie kampanii wyborczej. Mamy dużo emocji a mało merytorycznej dyskusji. Wszyscy mają swoje sympatie i antypatie. Wspierają jednego albo drugiego kandydata. Wczoraj Andrzeja Dudę wspierał Maricn Witko. To nie za bardzo spodobało się zwolennikom drugiego kandydata, z miejskimi radnymi na czele. Wyprowadzono więc ataki kompletnie nie na temat i nieco poniżej pasa. Wyszło te na to, że tomaszowskiej Platformie bardziej zależy na budżecie miasta stołecznego Warszawy niż własnego miasta. Do tego do "dyskusji" włączyły się osoby, które ani nie obejrzały wystąpienia prezydenta Tomaszowa, ani nawet nie rozumieją czym jest subwencja wyrównawcza, "janosikowe" i dlaczego płacą je bogate aglomeracje miejskie. To nie przypadek, że Duda wygrywa z miastach powiatowych a przegrywa w wielkomiejskich skupiskach. Podział na Polskę "A" i "B" jest nadal aktualny i ludzie to po prostu czują

Poniżej możecie obejrzeć całość wystąpienia Marcina Witko. Czego ono dotyczyło? Tak zwanego "janosikowego". Najkrócej ujmując są to opłaty solidarnościowe, do których zobowiązane są bogatsze samorządy, z których finansowana jest część subwencji wyrównawczej transferowana do biedniejszych samorządów. Oblicza się na podstawie specjanie opracowanych algorytmów, gdzie jako zmienne występują m.in. gęstość zaludniania, wysoskość wypłacanych dodatków mieszkaniowych, wpływy podatkowe itd.

Jest to dosyć skomplikowany wzór i nie miejsca na to, by go obecnie szczegółowo objaśniać. Chozi o to, że jednym z najwwiekszych płatników "janosikowego" jest miasto stołeczne Warszawa. W marcu prezydent tego miasta wystąpił do Rządu o zwolnienie Stolicy z tych opłat w wysokości ok. 1,5 miliarda złotych. Co to oznacza dla nas i podobnych miast do Tomaszowa? Że wpływy do budżetu będą znacząco niższe. 

- Jak ma wyglądać Polska samorządowa? Czy to ma być Polska z podziałem na Polskę A i B? Czy to jednak ma być Polska zrównoważonego rozwoju,w  której tak samo ważne są duże i małe miasta? - pytał w trakcie konferencji prasowej Marcin Witko, dodając, że ustawa nie przez przypadek wprowadza regulacje solidarnościowe. Przypomniał, że pieniądze trafiają do najbiedniejszych regionów Polski. Do miejscowości z samego tylko województwa łódzkiego trafia ponad 100 milionów złotych rocznie. Prezydent Tomaszowa przywołał też gminę Kleszczów, najbogatszą w Polsce, która chętnie wspiera finansowo sąsiednie samorządy. Zdaniem Witko, stolica ma charakter uprzywilejowany, chociażby ze względu na scentralizowanie wszystkich instytucji państwowych. 

 

Wystąpienie Marcina Witko, transmitowane także w TVP Info, nie spodobało się lokalnej liderce Platformy Obywatelskiej, Barbarze Klatce. Nazwała je skandalicznym. Dlaczego? Trudno na to pytanie jednoznacznie odpowiedzieć, bo nikt chyba nie ma wątpliwiści, że miało ono charakter kampanijno - polityczny, ale odnosiło się do faktycznej sytuacji małych, polskich samorządów. Zamiast podjąc dyskusję o wielkości subwencji, zadawała pytania na temat rzekomych planów likwidacji w tomaszowskich szkołach stołówek.

Większośc osób komentujących wpis kompletnie nie ma pojęcia o podstawach prawno - finansowych funkcjonowania polskich samorządów, ale informacja o likwidacji stołówek odniosła pożądany efekt. Zabrakło jak zwykle kultury i naprawdę trudno nazwać inaczej niż "umysłową amebą" kogoś, kto w reakcji na odpowiedź udzieloną przez Prezydenta pisze, że "wyszedł on z nory". Oczywiście bez rekacji ze strony "walczących" z hejtem w internecie reprezentantów KO. Szkoda tylko, że nie walczą z nim we własnych szeregach. O groźbach pobicia pod moim adresem szkoda nawet wspominać. 

 

 

W podobnym tonie komentował radny Adrian Witczak. najwyraźniej radny nie wie, jakie korzyści miasto, w kórym jest radnym, ma z "janosikowego". Za chwilę spróbujemy mu to dokładnie pokazać

 

 

Czy zabieranie bogatym i dawanie biednym jest sprawiedliwe? Mieszkaniec Warszawy zapewne powie, że nie, bo poczuje się okradany z własnych pieniędzy. Tylko czy aby na pewno. Zarządzanie publiczne to proces skomplikowany. Przede wszystkim należy dokonac analizy wpływów podatkowych, jakie zasilają lokalne samorządy, a następnie struktury własności podmiotów gospodarczych oraz ich siedziby. Okazuje się, że rynki lokalne drenowane są przez firmy, które swoje siedziby mają w dużych aglomeracjach miejskich. 

Dodatkowym kosztem jest migracja ludności do dużych miast. Osób, kórych ciężar wyedukowania spoczywa właśnie na samorządzie lokalnym. 

Warto pokazać jak subwencja wyrównawcza wygląda na konkretnych liczbach. Poniżej tabela, w której przedstawiono wielkość wypłacaną dla poszczególnych województw w roku 2019 

 

 

Ile otrzymał z subwencji wyrównaawczej Tomaszów na obecny rok? Przedstawia to kolejna tabela

 

 

I na koniec zestawienie wpływów za ostatnie 5 lat. Blisko 21 milionów złotych to niezwykle poważne pieniądze jak na Tomaszów. Więc może radni Koalicji Obywatelskiej powinni zastanowić się, czy reprezentują Warszawę, mateczkę partię, czy może jednak Tomaszów i jego mieszkańców, bo to jednak trochę wstyd. 

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

smutne 06.07.2020 20:21
takie artykuły pisze się tylko dla podziału i poczytalności....jak fakt...smutne...

lajk 07.07.2020 19:29
drugi fakt się robi..

Pikuś 06.07.2020 19:24
Popiszemy lepiej o pogodzie, i o tym co dobre dla naszego miasta można byłoby zrobić? Jak zagospodarować błonie czy park, lub ścieżka wokół zalewu... coś optymistycznego...

Pomóżcie na większych łowiskach 06.07.2020 16:07
W Tomaszowie dla Dudy nie ma zagrozenia, wrecz przeciwnie - tutaj byc moze nawet lepszy wynik niz w I turze. Jesli jestes PiSiorem jak ja i chcesz pomóc Partii, trolluj na takich portalach jak Pudelek (pod najwyzej oceniana wypowiedzia kogos innego), na WP - tego typu ogolnotematycznych poralach na ktore wchodza potencjalni niezdecydowani. W Tomaszowie 1. Liedezy opozycji są żadnymi przeciwnikami. Nic nie robią, a skok cywilozacyjny po 2014 roku wyraznie pokazuje ludziom kto ma jakies polityczne znaczenie a kto jest krzykaczem - golo.du.pcem. 2. Struktura demograficzna naszego miasta rowniez sprzyja PiSowi. Trollujmy przekonywująco na dużych łowiskach. PS widzieliscie klatkę w rozowych okularach w ksztalcie serc - to sa tego typu liderzy. Na wykopki, gdzies slome popprzerzucac, na dzieci sie powydzierac na wfie co najwyzej. Za Trzaskowskim stal ostatnio Adrian Witczak, a na wiejskie baby kladzie sie lachę lub z politowaniem klepie po plecach. Taki maja do nich stosunek we wlasnej partii. Tak bedzie jeszcze kilka lat. I dobrze. Twarz buraczana, do niedawna bez zęba na przedzie...o czym tu gadac?

Trzask 08.07.2020 10:15
Trzeba było zajrzeć swojemu elektoratowi w żeby na pl Kosciuszki może jakies nastepne ileś plus

Obiecanki 06.07.2020 13:56
Żyje za obiecane 100 mln od Leszka, na zielonej wyspie od Donalda... Czekam na siano od rafcia- bociana

Obiecanki 06.07.2020 13:54
Żyje za obiecane 100 mln od Leszka, na zielonej wyspie od Donalda... Czekam na siano od rafcia- bociana

Rmf 06.07.2020 13:20
Ja wtedy nie byłem posłem, to nie moja ręka głosowała przeciw obniżenie wieku emerytalnego...

ACTA 2 05.07.2020 19:42
Śpieszmy się pisać komentarze...bo będzie cenzura jak wejdzie Acta 2 przez króla-r.

dłoń 06.07.2020 10:56
już całują króla R. w dłonie jak tego z torunia...

Do dlon 06.07.2020 12:19
Mam taki filmik z Morawieckim

Rafcio 06.07.2020 13:19
A jak klękają przed rudym, też jest dobry...

Zm 05.07.2020 16:06
Ale dajecie się wkręcić władza robi z wami co chce podajcie sobie dłonie olejcie politykę co się porobiło z nami kiedyś na trzepaku było fajnie zabawa w chowanego podchody rodzice którzy mieli czas dla dzieci po co ten jad nienawiści każdy ma głos i niech sobie robi co chce opamiętania nadszedł czas

Kubuś 05.07.2020 13:06
A kto zlikwidował wieczorynkę o 19?

matka 06.07.2020 11:31
Wieczorynkę skasowano o 19-ej, bo bajeczki tam wyświetlane nerwicowały nasze dzieci i ani zasnąć nie mogły po tym.

T.J. 06.07.2020 12:27
Czy oglądały Pani dzieciaki bajkę; ,,O dwóch takich co ukradli księżyc"???

Reksio 06.07.2020 13:17
Oczywiście, to kultowa komedia, z przesłaniem...Rafcio też się udzielał w TVP jako dziecko... Ale po co likwidować wieczorynkę o 19? Zmiana nawyków...? Ideologii?

Rodzic 06.07.2020 13:02
Rozumiem że do tej pory te nerwy Cię trzymają...od oglądania za dziecka...

Polonista 06.07.2020 13:24
Pytanie było: kto? .....

rock 05.07.2020 10:57
jak anglicy chcieli kupić w niemczech gazetę...to był taki raban, że żadne inne państwo nie może ingerować w sprawy wewnętrzne niemiec... tymczasem u nas broni się takie gazety...bo one dają teoretycznie wolność słowa... nie jest żadną tajemnicą że ue powstała przez twórców nazizmu zaraz po wojnie...by gospodarczo podbić inne kraje i sobie podporządkować wg swoich przepisów... i kto finasował rudego od początku... Ci sami co Fakty..

Do rock 05.07.2020 15:56
Człowieku przestań p......... Bez uni bez otwarcia się na świat jeździł byś jeszcze żukiem, polenezem, nie nie jeździł byś rdza by go zeżarła. Od nastania Pisu tylko słyszymy ze wszyscy na okradaja,pytam z czego przestań słuchać tvp, pomysl trochę. Tvn to platforma Discovery amerykańska nasz sojusznik za pieniądze nie żaden Niemiec

Żuk 05.07.2020 22:28
TVN dopiero od niedawna jest amerykański... Jakoś przed wejściem do uni... Nie tylko żukiem się jeździło...

Do Żuk 06.07.2020 08:28
Tak za Pisu jest amerykańska tylko że podobno teraz wam szkodzi. Wpisz ile inwestycji jest w Polsce że środków Unijnych od momentu wejścia ile wpłaciliśmy. I wyobraź sobie infrastrukturę w Polsce bez tej kasy.

No exit 06.07.2020 12:47
Unia to nie złoto, dużo pomogła w kraju, ale od jakiegoś czasu idzie w złym kierunku, po co wielka Brytania wyszła?

Ela 06.07.2020 20:16
Poczytaj ilu Angoli już nie chce brexitu.

Mafia paliwowa 05.07.2020 22:30
Niestety...UE..nie wzięła się z powietrza... poczytaj sobie...

Vat 05.07.2020 22:35
Z podatków nas okradali...z podpisywania niekorzystnych umów, z rozdawnictwa...a przede wszystkim z niegospodarności Twoimi pieniędzmi... Nie wspomnę o korupcji...i nakazie przymykania oka przez celników...

Do vat 06.07.2020 08:25
A płaciłeś czy robiłeś na czarno? Korupcji niema? Celników też wymienili!. Moimi pieniędzmi? Teraz to dopiero rozdają.

Paleta 06.07.2020 12:59
Nie muszę robić na czarno i oglądać się za siebie... Tylko przez trzy lata dochody budżetu państwa wzrosły o 30% w latach 2015-2018, może i mało...bo w pozostałych latach jest jeszcze więcej... Więc kiedy było rozdawnictwo większe? Albo inaczej może... przyzwolenie...

Do Paleta 06.07.2020 20:14
Dochody? Jak się wliczy zaciągnięte kredyty, i wszystkim nominowanym przez Pis

Wolności 05.07.2020 22:37
Z tego otwarcia na świat masz tylko covid i zatrute jedzenie...

Do wolnosci 06.07.2020 08:21
Covid? Za Tuska go nie było. Aco do jedzenia to naprawdę coś zjadles

Fod 06.07.2020 13:01
Jeśli teraz jedzenie jest lepsze niż 20 lat temu...to masz pewnie nie dużo lat...

Dla ambitnych 06.07.2020 14:00
Dla dociekliwych: kto był architektem założenia brukselskiej uni europejskiej, czyli UE?

Ikar 05.07.2020 08:30
Oko za oko...a świat będzie ślepy...

King 04.07.2020 20:40
Król jest tylko jeden- Rafał!

tomaszowianin 04.07.2020 20:25
TVP INFO to ten przywrócony Jacek.

Co z Wami 04.07.2020 18:53
2015-2020 wojna Polsko-Polska nowa historia się pisze.

Chwilowka 04.07.2020 16:28
Amber gold- to było coś! Jeszcze chwila i siano dostaniesz od rafcia bociana...

Rafcio 04.07.2020 19:05
Maseczki, karty do głosowania to pikuś

Ofe 05.07.2020 08:28
Pikuś to OFE....

Do ofe 05.07.2020 09:38
Dokończy Pis

olrajt 04.07.2020 19:36
kto aresztował Plichtów, kto dał im pierwsze pieniądze (senator Biereckii jego SKOKi ) i co z wnioskami Komisji Wasswermann ? PO co pisać, gdy nie ma się zielonego pojęcia o sprawie. Proszę pamiętać, że TVP łże !

Lot 05.07.2020 08:28
Proszę kontynuować, skoro tak wszystko wiemy o Amber gold... Już Lotu by nie było bo rudy w Berlinie chciał lotnisko..

Do lot nie wydech 05.07.2020 15:57
Po co w Berlinie mogło być w Radomiu

Radom 06.07.2020 12:50
A kto w Radomiu zbudował lotnisko????

Do Radom 06.07.2020 20:18
Jak o Berlinie czytałeś to i poszukaj o Radomiu

Opinie

22 czerwca w historii. Virtuti Militari, Hubal, Konwicki, Barbarossa i głos Cyndi Lauper

22 czerwca to jedna z tych dat, w których historia nie idzie spokojnym krokiem przez kartki kalendarza, ale wchodzi na scenę jak orkiestra po pierwszym uderzeniu werbla. Jest tu królewski dokument i narodziny miasta, jest order za męstwo, który do dziś ma w polskiej pamięci ciężar większy niż metal, jest wojna, literatura, zimna wojna i muzyka, która raz brzmi jak country Krisa Kristoffersona, raz jak kolorowy manifest Cyndi Lauper z epoki MTV. Data dodania artykułu: 22.06.2026 08:27
22 czerwca w historii. Virtuti Militari, Hubal, Konwicki, Barbarossa i głos Cyndi Lauper

Fałszywa nadzieja sprzedaje się lepiej niż medycyna. Ekspertki ostrzegają przed medyczną dezinformacją

Najgroźniejsze kłamstwa nie przychodzą dziś w stroju szaleńca z aluminiową czapką. Przychodzą w estetycznym filmiku, w miękkim świetle, z uśmiechniętą twarzą influencera, wykresem wyrwanym z kontekstu i obietnicą, że „lekarze o tym nie mówią”. Od picia boraksu po porzucanie terapii onkologicznych – medyczna dezinformacja dawno przestała być tylko internetową ciekawostką. Stała się realnym zagrożeniem dla zdrowia i życia pacjentów. Data dodania artykułu: 21.06.2026 10:54
Fałszywa nadzieja sprzedaje się lepiej niż medycyna. Ekspertki ostrzegają przed medyczną dezinformacją

John Lee Hooker. Bluesman, który jednym riffem potrafił uleczyć samotność

Są artyści, których muzyka brzmi jak zapis nutowy. I są tacy, których muzyka brzmi jak życie: kurz drogi, stukot pociągu, zmęczenie po pracy, nocne światło w oknie i głos człowieka, który więcej przeżył, niż chciałby opowiedzieć. John Lee Hooker należał do tej drugiej kategorii. Nie potrzebował orkiestry, popisów technicznych ani długich solówek. Wystarczały gitara, tupot stopy i głos głęboki jak stara studnia. Data dodania artykułu: 21.06.2026 10:35
John Lee Hooker. Bluesman, który jednym riffem potrafił uleczyć samotność

21 czerwca w historii. Machiavelli, Sartre, Proces Szesnastu, socrealizm i rockowy oddech przesilenia

Dziś jest niedziela, 21 czerwca, 172. dzień roku. Słońce wstało o godz. 4.14, zajdzie o godz. 21.00. Imieniny obchodzą: Alicja, Alojzy, Marta, Rajmund, Rudolf, Alban, Marcja, Terencjusz oraz Demetria. Data dodania artykułu: 21.06.2026 10:19
21 czerwca w historii. Machiavelli, Sartre, Proces Szesnastu, socrealizm i rockowy oddech przesilenia

Konfederacja przygląda się Ruchowi Biało-Czerwonych. Jedni widzą konkurencję, inni „miejsce do służby Polsce”

W Konfederacji znów słychać skrzypienie wewnętrznych zawiasów. Tym razem nie chodzi o program, głosowanie w Sejmie czy kampanię wyborczą, lecz o nowe stowarzyszenie europosłanki Ewy Zajączkowskiej-Hernik. Ruch Biało-Czerwoni, zarejestrowany 3 czerwca, miał być — według deklaracji założycielki — przestrzenią działania dla ludzi, którym zależy na Polsce i na pomocy obywatelom pozostawionym samym sobie w sporach z urzędami, instytucjami i państwem. W praktyce inicjatywa stała się kolejnym testem dla delikatnej konstrukcji Konfederacji. Data dodania artykułu: 20.06.2026 12:17
Konfederacja przygląda się Ruchowi Biało-Czerwonych. Jedni widzą konkurencję, inni „miejsce do służby Polsce”

20 czerwca: dzień królów, komediopisarzy, śląskiej pamięci i muzyki, która wraca jak refren

Są takie daty, które wyglądają jak stary, wielowątkowy film. W jednej scenie rodzi się przyszły król Polski, w drugiej na Kremlu rozgrywa się krwawy dramat Dymitriad, dalej Aleksander Fredro ostrzy pióro, Górny Śląsk wraca do Polski, a z gramofonu płyną Beach Boys, Lionel Richie, Lady Pank i Kombi. 20 czerwca to dzień, w którym historia nie idzie równym marszem. Raczej tańczy — czasem poloneza, czasem żałobny marsz, czasem rockowy numer z lat 80. Data dodania artykułu: 20.06.2026 10:17
20 czerwca: dzień królów, komediopisarzy, śląskiej pamięci i muzyki, która wraca jak refren

19 czerwca: od „Daru Pomorza” i Pawiaka po Opole, Faras i sejmowe głosowania. Co mówi nam historia?

Dziś jest piątek, 19 czerwca, sto siedemdziesiąty dzień roku. Słońce wstało o godz. 4.13, zajdzie o godz. 21.00. Imieniny obchodzą: Bonifacy, Gerwazy, Julianna, Michalina i Romuald. Data dodania artykułu: 19.06.2026 07:47
19 czerwca: od „Daru Pomorza” i Pawiaka po Opole, Faras i sejmowe głosowania. Co mówi nam historia?

LexisNexis wprowadza LexisNexis Protégé™ Poland i przyspiesza automatyzację zadań prawnych dla polskich prawników

LexisNexis Protégé™ Poland pomaga polskim prawniczkom i prawnikom sprawniej realizować złożone czynności prawne dzięki intuicyjnej automatyzacji i odpowiedzialnej sztucznej inteligencji. Data dodania artykułu: 18.06.2026 14:31
LexisNexis wprowadza LexisNexis Protégé™ Poland i przyspiesza automatyzację zadań prawnych dla polskich prawników
Kino Konesera: Czytając Lolitę w Teheranie

Kino Konesera: Czytając Lolitę w Teheranie

Seans w ramach Kina KoneseraZapraszamy na pokaz filmu Czytając Lolitę w Teheranie w czerwcowym repertuarze cyklu Kino Konesera. To poruszająca opowieść inspirowana bestsellerową autobiografią Azar Nafisi, ukazująca kobiecą solidarność, odwagę i siłę.Wydarzenie odbędzie się 22 czerwca 2026 roku w kinie Helios. To propozycja dla widzów ceniących ambitne kino, ważne tematy społeczne i wyjątkowe filmowe emocje.Po rewolucji islamskiej w Iranie, która miała miejsce w 1979 roku, ulice Teheranu patrolowane są przez obrońców moralności, a fundamentaliści przejmują kontrolę nad uniwersytetami. Kobiety muszą nosić hidżab, ich swobody są ograniczane, a lektura zachodniej literatury staje się aktem buntu. Taki stan rzeczy sprawia, że Azar Nafisi (Golshifteh Farahani), ambitna wykładowczyni literatury, rezygnuje z pracy na Uniwersytecie Teherańskim. Kobieta potajemnie zaczyna zapraszać do swojego domu grupę najbardziej zaangażowanych studentek. Razem czytają zakazane klasyki literatury zachodniej – „Lolitę” Vladimira Nabokova, „Wielkiego Gatsby’ego” F. Scotta Fitzgeralda, powieści Henry’ego Jamesa czy Jane Austen. Początkowo nieśmiałe młode kobiety stopniowo otwierają się – dzielą marzeniami, lękami, historiami miłosnymi oraz upokorzeniami związanymi z życiem w totalitarnym reżimie.Filmy prezentowane w ramach Kina Konesera to najczęściej niszowe dzieła z niebanalną fabułą i inteligentnym humorem. Wyświetlane historie mają na celu nie tylko uprzyjemnić widzowi spędzony czas w naszym kinie, ale również wzbogacić go o nowe wartości, przeżycia i walory wizualne! Filmy Kina Konesera to często dzieła uhonorowane licznymi nagrodami na festiwalach filmowych. Data rozpoczęcia wydarzenia: 22.06.2026
Maraton Horrorów

Maraton Horrorów

Noc pełna grozy w kinie HeliosZapraszamy na Maraton Horrorów organizowany przez sieć kin Helios w ramach cyklu Nocne Maratony Filmowe. W programie znalazły się mroczne i pełne napięcia seanse, które zapewnią widzom intensywne emocje aż do późnych godzin nocnych.Co w programie?Na plakacie zapowiedziano filmy: Rytuał Lily, Lalka (przedpremiera), Krwawe Polowanie oraz Poświęceni. To propozycja dla fanów kina grozy, którzy chcą przeżyć wyjątkową noc z premierami i przedpremierami na dużym ekranie.MARATON HORRORÓWNocne Maratony Filmowe zapraszają na noc, która dostarczy Wam ekstremalnych emocji i wspomnień na całe wakacje. W zestawie aż trzy premiery!Już 26 czerwca, zaraz po rozdaniu szkolnych świadectw, na dobry początek wakacji Nocne Maratony Filmowe zapraszają na Maraton Horrorów! Ten przygotowany z myślą o Was zestaw filmów, to idealny sposób na odreagowanie całego roku szkolnego! Na początek pierwsza przerażająca premiera tego wieczoru, “RYTUAŁ LILY”! Po krótkiej przerwie, trzymający w obezwładniającym napięciu, przedpremierowy pokaz filmu „LALKA”. Dalej będzie jeszcze mocniej, bo kolejną premierą tej nocy będzie „KRWAWE POLOWANIE” i na koniec „POŚWIĘCENI”.Będzie to wyjątkowa, pełna grozy uczta filmowa i jesteśmy przekonani, że jeszcze długo po powrocie do domu nie będziecie mogli zasnąć. Czy jesteście na to gotowi?RYTUAŁ LILY (napisy)Cztery przyjaciółki udają się do odosobnionego domu położonego głęboko w lesie, aby odprawić rytuał inicjacji nowej czarownicy i dopełnić krąg czterech żywiołów. Lily, blada i introwertyczna dwudziestolatka, która właśnie dołączyła do grupy, została wybrana na reprezentantkę żywiołu powietrza. Nie zdaje sobie sprawy, że prawdziwy cel rytuału jest zupełnie inny – Lily ma zostać złożona w ofierze, a jej koleżanki pragną za jej pomocą przywołać uśpionego demona.LALKA (napisy)Macy udaje się na leśną wędrówkę ze swoim chłopakiem. W środku lasu para odkrywa upiorną kolekcję lalek i ich równie dziwaczną właścicielkę – ubraną w porcelanową maskę kobietę uzbrojoną w łopatę. Macy zostaje porwana i budzi się w drewnianym domu na odludziu. Od tej pory będzie musiała walczyć o życie z psychopatką, która traktuje ją jak swoją lalkę.Nakręcony na taśmie analogowej horror „Lalka” to przerażający, ultrabrutalny i krwawy hołd dla amerykańskiego horroru lat siedemdziesiątych – z „Teksańską masakrą piłą mechaniczną” na czele.KRWAWE POLOWANIE (napisy)Jest rok 1986. Świat pędzi ku krawędzi. W Czarnobylu dochodzi do najgorszej katastrofy nuklearnej w historii, a 20-letni Mike Tyson brutalnie nokautuje rywali, zostając najmłodszym mistrzem świata wagi ciężkiej. Ameryka żyje popkulturą i wielkimi akcjami charytatywnymi, zupełnie nieświadoma tego, co czai się w jej mrocznym sercu. Tymczasem w Michigan sześciu twardych kumpli z Detroit zostawia za sobą fabryczny dym i rusza na głęboką północ. Cel: coroczny, święty rytuał męskiego braterstwa – alkohol, pot i polowanie na jelenie w odciętym od świata obozie.Jednak w tych starożytnych lasach krew wsiąka w ziemię głębiej, niż mogłoby się wydawać. Przez przypadek myśliwi budzą coś, co nigdy nie powinno zostać dotknięte. Ze snu powstaje potężny, krwawy duch rdzennych Amerykanów – prastara siła, która przybyła, by dokonać ostatecznej wendety za bezkarne morderstwa i zaginięcia indiańskich dziewcząt. W tym lesie reguły gry właśnie uległy zmianie. W ironicznym, brutalnym odwróceniu ról – ci, którzy przybyli tu zabijać, stają się zwierzyną.POŚWIĘCENI (napisy)Napięta relacja matki z córką zostaje wystawiona na przerażającą próbę, gdy umiera ojciec rodziny, a pogrążona w żałobie matka zatrudnia tajemniczego nieznajomego, by przywrócił jej męża do życia. Kiedy brutalne wskrzeszenie wymyka się spod kontroli, obie kobiety muszą zmierzyć się ze swoimi różnicami, walcząc o życie – i o siebie nawzajem.Uwaga! Kina nie prowadzą rezerwacji telefonicznej i internetowej.  Data rozpoczęcia wydarzenia: 26.06.2026

Polecane

Freelancer w CEIDG — czy rejestracja pod wirtualnym adresem to dobry pomysł? MCK zaprasza na zajęcia w roku szkolnym 2026/2027. Muzyka, teatr, taniec, plastyka i sport 22 czerwca w historii. Virtuti Militari, Hubal, Konwicki, Barbarossa i głos Cyndi Lauper Wianki niesione falą Pilicy. Świętojańska tradycja wróciła nad rzekę Uczniowie ZSP nr 2 z Tomaszowa w projekcie UŁ. Technik reklamy najliczniejszą grupą i z sukcesem na akademickiej scenie Mapa, kompas i charakter. 25 BKPow na podium Mistrzostw 12 DZ w Biegach na Orientację Kolejni radni pod lupą wojewody? Pytania o miejskie spółki, szpital i prawo do mandatu Fałszywa nadzieja sprzedaje się lepiej niż medycyna. Ekspertki ostrzegają przed medyczną dezinformacją John Lee Hooker. Bluesman, który jednym riffem potrafił uleczyć samotność 21 czerwca w historii. Machiavelli, Sartre, Proces Szesnastu, socrealizm i rockowy oddech przesilenia Bezpłatne zajęcia o laktacji w Tomaszowie. TCZ zaprasza do Szkoły Rodzenia Przy Szkolnej na sprzedaż idzie nie tylko budynek. To adres z pamięcią Tomaszowa
Na sprzedaż komfortowe mieszkanie 53 m² przy ulicy Niskiej

Na sprzedaż komfortowe mieszkanie 53 m² przy ulicy Niskiej

Cena: 435000 PLN Są mieszkania, do których wchodzi się z myślą o remoncie. I są takie, w których już od progu czuć spokój, światło i przestrzeń. Ta oferta należy właśnie do drugiej kategorii.Na sprzedaż wyjątkowo funkcjonalne i starannie wykończone mieszkanie o powierzchni 53 m², położone w Tomaszowie Mazowieckim. To propozycja dla osób, które szukają miejsca gotowego do życia – bez wielomiesięcznych remontów, nerwów i dodatkowych kosztów.Lokal zachwyca przemyślanym układem pomieszczeń oraz nowoczesnym standardem wykończenia. Jasne wnętrza, estetyczne detale i dobrze wykorzystana przestrzeń sprawiają, że mieszkanie będzie idealne zarówno dla pary, rodziny z dzieckiem, jak i osób szukających komfortowej inwestycji pod wynajem.Najważniejsze informacje:powierzchnia mieszkania: 53 m²cena: 435 000 złfunkcjonalny układ pomieszczeńmieszkanie gotowe do wprowadzeniabardzo dobra lokalizacja w Tomaszowie Mazowieckimoferta idealna zarówno do zamieszkania, jak i inwestycyjnieDużym atutem nieruchomości jest lokalizacja. W pobliżu znajdują się sklepy, punkty usługowe, szkoły, komunikacja miejska oraz tereny zielone. To miejsce, które pozwala połączyć wygodę codziennego życia z ciszą i poczuciem prywatności.Wnętrze mieszkania zostało urządzone w nowoczesnym, uniwersalnym stylu, dzięki czemu nowy właściciel może od razu poczuć się „u siebie”. Przestrzeń dzienna daje komfort zarówno odpoczynku, jak i spotkań z rodziną czy znajomymi. To mieszkanie ma w sobie coś, czego nie oddają suche parametry – przyjemny klimat i poczucie domowego ciepła.Rynek nieruchomości w Tomaszowie Mazowieckim w ostatnich latach wyraźnie się zmienia. Coraz trudniej znaleźć mieszkanie, które łączy rozsądną powierzchnię, dobrą lokalizację i wysoki standard wykończenia. Ta oferta wyróżnia się właśnie takim połączeniem.
Reklama Twój Sklep Medyczny
Reklama
Reklama
Reklama

Wasze komentarze

Autor komentarza: Ajdejano Treść komentarza: Końcowe pytanie w tym materiale powyżej, to jest pytanie retoryczne, czyli bez odpowiedzi. Dlaczego bez odpowiedzi? Bo w tej sprawie nie zajmie stanowiska nikt: samorządowi krętacze-bonzowie, sąd i wszyscy inni samorządowi i rządowi oszuści, którzy tzw. elektorat wyborczy, czyli zwykłych ludzi, idących do wyborczych urynałów, traktują jak przygłupiastych baranów. Źródło komentarza: Ponad 202 tysiące ze szpitala i dieta radnej. Ile pieniędzy powinna zwrócić Paulina Socha? Autor komentarza: sb Treść komentarza: Szkoda, że Wojewoda nie może przyjrzeć się niektórym pracownikom szpitala co do ich stawek stawek godzinowych i ich godzin pracy. Źródło komentarza: Kolejni radni pod lupą wojewody? Pytania o miejskie spółki, szpital i prawo do mandatu Autor komentarza: kierowca Treść komentarza: Piszecie wyrok niski bo zgineły dwie osoby a co powiedzie na wypadek Majchszaka na A1 gdzie spaliły się 3 osoby i grozi mu 8 lat. To jest nie sprawiedliwe. Źródło komentarza: Prawomocny wyrok za tragedię na Mostowej. 16,5 roku więzienia dla kierowcy, który zabił dwie siostry Autor komentarza: zyga Treść komentarza: Co to za wyrok!!! Śmiech przez łzy! To jakaś kpina! Żadna sprawiedliwość! Polskie prawo jest śmieszne i sprzyja przestępcom... Źródło komentarza: Prawomocny wyrok za tragedię na Mostowej. 16,5 roku więzienia dla kierowcy, który zabił dwie siostry Autor komentarza: Czaro Treść komentarza: Wyrok zbyt niski, to morderstwo, naćpany i pijany użył auta do zabicia. Nikt tym ludziom życia nie wróci. Źródło komentarza: Prawomocny wyrok za tragedię na Mostowej. 16,5 roku więzienia dla kierowcy, który zabił dwie siostry Autor komentarza: ETM Treść komentarza: Antoni do broni Źródło komentarza: Antoni Macierewicz z zarzutami. Chodzi o słowa o „agentach rosyjskich” w SKW
Reklama
Reklama
Łóżko rehabilitacyjne  Elbur PB 337

Łóżko rehabilitacyjne Elbur PB 337

Z pełną ofertą możecie zapoznać się odwiedzając nasz punkt zaopatrzenia medycznegoTomaszów Mazowiecki ul. Słowackiego 4Oferujemy atrakcyjne rabaty dla stałych klientów oraz montaż gratisNa zdjęciu: Łóżko PB 337 w wykonaniu standardowym w kolorze buk. Akcesoria: stolik Rubens 3 w kolorze buk.Łóżko PB 337 jest szczególnym łóżkiem do opieki długoterminowej, które w przeciwieństwie do klasycznych łóżek posiada możliwość opuszczenia krawędzi leża do poziomu ok. 23 cm. Niskie, dolne położenie leża ułatwia dostęp osobom z problemami z koordynacją ruchową i zwiększa bezpieczeństwo pacjenta nawet przy opuszczonych barierkach bocznych.Więcej informacjiKolory standardowe: DETALE PRODUKTU:1. Położenie leża 23 cm od podłogi4. Solidne koło z hamulcem2. Zabudowane napędy podnoszenia łóżka5. Pilot z blokadą poszczególnych funkcji3. Leże z regulacją twardości6. Dodatkowa regulacja za pomocą rastomatu OPCJE:zmiana wypełnienia leża • zmiana długości leża • zmiana kolorystykiPODSTAWOWE DANE TECHNICZNEBezpieczne obciążenie robocze175 kgMaksymalna waga użytkownika140 kgRegulacja wysokości leża:od 23 do 63 cmRegulacja segmentu oparcia pleców:0 ÷ 70°Regulacja segmentu oparcia podudzi:0 ÷ 20°Wymiary zewnętrzne długość × szerokość:219 × 102 cmPrześwit pod łóżkiem:ok. 7 cmCiężar całkowity:101,4 kgKółka jezdne:100 mm z hamulcem FUNKCJEDO POBRANIA: Karta produktu PB-337 [PDF]

Napisz do nas

Zachęcamy do kontaktu z nami za pomocą formularza. Możecie dołączyć zdjęcia i inne załączniki. Podajcie swojego maila ułatwi to nam kontakt z Wami
Reklama