Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 27 czerwca 2026 02:42
Z OSTATNIEJ CHWILI:
Reklama
Reklama

Stawki za odbiór śmieci przyjęte

Od 1 maja 2019 roku stawka opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi zbieranymi i odbieranymi w sposób selektywny wyniesie 19,50 zł/osobę/miesiąc. Za odpady zbierane i odbierane w sposób nieselektywny zapłacimy 36 zł/osobę/miesiąc. Tak zadecydowali wczoraj radni w czasie nadzwyczajnej sesji Rady Miejskiej. Stawka ma charakter tymczasowy. W ciągu najbliższych 5 miesięcy miasto zamierza na nowo zorganizować system odbioru odpadów. To spore wyzwanie

Przypomnijmy,, że Rada Miejska uchwałą dotyczącą odbioru odpadów zajmuje się po raz kolejny. Opłaty wzrosnąć miały pierwotnie ponad dwukrotnie. Problem dotyczy wszystkich mieszkańców miasta. Jak podkreślają władze Tomaszowa Mazowieckiego opłaty rosną w całym kraju ze względu na m.in. wysokie koszty transportu i tzw. opłaty środowiskowe.. Nie dało się uniknąć ich także u nas.

Właśnie kończy się umowa z dotychczasowym operatorem. Koniecznym było ogłoszenie nowego przetargu. Przystąpił do niego tylko jeden podmiot – ENERIS Surowce S.A. Firma za odbiór odpadów przez kolejne 20 miesięcy zaproponowała cenę ponad 22 mln zł.

Po przeliczeniu tej kwoty, uwzględniającej liczbę mieszkańców, wiązałoby się ze zwiększeniem opłaty za odpady segregowane z 9 do 22 zł miesięcznie od osoby. Dlatego w czasie poprzedniej sesji Rady Miejskiej prezydent Marcin Witko zaproponował radnym, by odbiorem odpadów zajął się Zakład Gospodarki Wodno–Kanalizacyjnej. 

Czytaj także: Marcin Witko: Każdy wariant jest możliwy. Podwyżki są nieuniknione

Przez ostatnie kilkanaście dni trwały negocjacje z firmami, zajmującymi się odbiorem odpadów. Zaproszono do nich jedenaście podmiotów. Ostatecznie zgłosiły się trzy podmioty, ale ofertę złożył tylko jeden. Przekraczała ona w sposób znaczący możliwości finansowe miasta. Okazały się więc bezskuteczne. Warto podkreślić, że dotyczyły one jedynie 5 -miesięcznego okresu odbioru odpadów.

Koniecznym było zwołanie w trybie nadzwyczajnym sesji Rady Miejskiej i przyjęcie nowych stawek, które pokryją faktyczne koszty odbioru. Miasto potrzebuje kilku miesięcy na organizację nowego systemu. Sesja odbyła się wczoraj wieczorem. Emocji nie brakowało. Już od rana radni opozycyjni podgrzewali atmosferę w internecie.

Projekt uchwały prezentował dyrektor Wydziału Ochrony Środowiska, Tomasz Surmański. Uzasadniał po raz kolejny przyczyny wprowadzania podwyżek (szerzej na ten temat w odrębnym artykule jeszcze dzisiaj). Istotną informacją było to, że właściciele nieruchomości nie będą musieli składać nowych deklaracji.

Łączna liczba osób objętych deklaracjami wynosi 53.660. Stawka w przypadku śmieci zbieranych w sposób selektywny wyniesie 19,50 zł, a odpadów nieselekcjowanych 36 złotych - mówił Surmański

Jako pierwszy głos zabrał Jarosław Batorski. - Trzeba być motywowanym naprawdę złą wolą, by nie zobaczyć, w jak krótkim czasie, jak trudnych szereg zadań musieliście Państwo podjąć. Myślę, że w imieniu własnym i mieszkańców doceniamy , że udało się zejść w przypadku odpadów segregowanych. poniżej przerażającej granicy 20 zł. Naprawdę doceniamy te wszystkie działania. Chciałbym jednak zadać pytanie trudne, bo bardzo konkretne. Panie Prezydencie, czy dzięki podjętym działaniom możemy liczyć na to, że w ciągu najbliższych kilku lat, stawka dla naszych mieszkańców będzie odczuwalnie niższa? - pytał 

Polecamy: Skazani na łaskę i niełaskę. Śmieci w kosmicznej cenie

Ze strony radnych opozycyjnych posypał się grad pytań. Piotr Kucharski zwracał między innymi uwagę na konieczność uszczelnienia systemu odbioru odpadów. Jego zdaniem 28 procent mieszkańców Tomaszowa oraz pracujących u nas obcokrajowców nie ponosi kosztów odbioru śmieci, za co odpowiedzialność ponoszą właściciele wynajmowanych im domów i mieszkań. 

Nie chcę Państwa obrazić, ale niektóre z Waszych pytań świadczą o tym, że nie zgłębiliście wystarczająco wiedzy na ten temat. Niektóre z nich wręcz mnie szokują. Decydując się na bycie radnym, czy prezydentem, musimy zdawać sobie sprawę z tego, że to nie jest łatwe zadanie i że trzeba podejmować czasem trudne decyzje, a czasami trzeba decydować o trudnych wyzwaniach. Chciałem Państwu jeszcze raz podziękować za to głosowanie ostatnio, kiedy to daliście na sesji nadzwyczajnej prawo do tego, byśmy podejmowali niełatwe ale też niekarkołomne wyzwania, jakim jest stworzenie swoistego systemu zamkniętego gospodarki odpadami. Od tego czasu zdarzyło się dość dużo i też zdaję sobie sprawę, że są komentarze ze strony opozycji, czasami niewybredne. Otóż, jeżeli ktoś mówi o mnie grajek, to mi to specjalnie nie przeszkadza, bo decydując się na tę funkcję, byłem przygotowany na różne inwektywy. Ale jeżeli obrażacie Państwo (a ci, do których to mówię, dokładnie wiedzą) sztab ludzi, którzy nad tym pracują, to ja się na to nie zgadzam. Tak było w przypadku negocjacji. Sztab ludzi nad tym pracował. Ten pan radny, który posługiwał się dzisiaj inwektywami i niesprawdzonymi informacjami na ten temat w mediach społecznościowych, powinien dzisiaj (jeśli jest mężczyzną) przeprosić, panią Magdę w Wydziału Ochrony Środowiska, pana Adama Koziełka, pana Tomasza Surmańskiego, pana wiceprezydenta Tomasza Jurka, panią Marię Chilińską. Wszystkich tych, którzy prowadzili przez ostatni czas negocjacje i doprowadzili do tego porozumienia, które mam nadzieję, po tej sesji zostanie podpisane. Te osoby żadnej polityki nie uprawiają, tylko sumiennie wykonują swoją pracę. Dziwią mnie pytania o możliwość przeprowadzania negocjacji w trakcie, gdy trwa postępowanie przetargowe. Nie ma takiej możliwości. Tłumaczyliśmy na poprzedniej sesji, że proces negocjacji możemy uruchomić dopiero po przetargu. Pan radny ma takie nadprzyrodzone zdolności, że jest w stanie przewidzieć rok wcześniej, że firma Eneris zaproponuje taką kwotę w przetargu i że będzie jedynym oferentem - odpowiadał prezydent Marcin Witko. 

Prezydent przypomniał, że na wszystkie pytania i wątpliwości odpowiadał w czasie poprzedniej sesji Rady Miejskiej. Apelował też, cytując tekst piosenki Andrzeja Sikorowskiego, by nie przenosić partyjnych konfliktów na grunt lokalny. - Nie przenoście nam stolicy do Tomaszowa Mazowieckiego. Tu są nasze lokalne sprawy, którymi powinniśmy się zajmować. - Przekonywał też, że miasto poradzi sobie z gospodarką odpadami, a opłaty będą niższe. Deklarował, że jeśli tak się nie stanie, nie będzie ponownie ubiegał się o urząd prezydenta. 

Po wystąpieniu Prezydenta wniosek formalny o zakończenie dyskusji na ten temat zgłosił Tomasz Wawro. Jak można się było spodziewać zyskał on aprobatę radnych. W odpowiedzi wniosek przeciwny złożył Adrian Witczak. Został on odrzucony. 



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Jarek 05.05.2019 01:02
liczba objęta deklaracjami? a to nasi samorządowcy nie wiedzą kto nie ma deklaracji? a gdzie pracownicy ze wschodu? To my mamy płacić za ich śmieci? Czemu nie ma kontroli czy są zgłoszeni i płacą?

Kris 14.04.2019 21:16
Propomowal bym sprawdzic paru wynajmujacych osobom z poza naszego kraju bo wodac ze wyrzucaja smieci ile sie da a sadze ze oplat za nich zadnycb nie robia

Krycha 13.04.2019 17:40
Polityka polityka a nasz ratusz i jego dowódca mijają się nieco z prawda... Cena nie do utrzymania realnie po przejęciu obowiązków przez spółkę wodna będziemy płacić stawki 22 / 38 Do ripoka jeszcze daleko jak na księżyc A co do spółki Brak przygotowania i przyjęty model zarządzania - jednoosobowy w osobie osoby mającej już prawa emerytalne idealny żeby temat kolokwialnie położyć Będziemy spoglądać i niestety płacić

Piotr 13.04.2019 12:18
19,5ZŁ to o 10,5zł więcej. Niby nic ale opłata automatycznie powiększy czynsze w spółdzielniach. Efekt łatwo policzyć. Para emerytów zamiast 379zł czynszu do czerwca dostanie rachunek na 400zł. Najciekawsze jest to, że to ustawy PiSu doprowadziły do kryzysu śmieciowego i radni PiSu nie potrafili wyjść z impasu. Moja ocena jest taka. Radykalnie musi się zmienić podejście mieszkańców do sortowania śmieci. Szkło, papier, tworzywa, odpady biodegradowalne, i zmieszane choć w teorii powinno być ich najmniej muszą być od początku segregowane. Musi powstać klaster dla prywatnych firm recyklingujących odpady przemysłowe i komunalne.

Bbbb 13.04.2019 08:10
Tymczasowe... Za te 5 miesięcy zapomnimy o obietnicach, albo usłyszymy niestety nie da się...

Op 13.04.2019 14:06
No to pan załatwi zeby było taniej? Czekamy na pomysły :) Z pewnością wszyscy dostąpią oświecenia.

wsciekla 13.04.2019 07:46
wychodzi " rozdawanie" pieniedzy

Fakty 13.04.2019 08:55
A co ma do tego rozdawanie pieniędzy? Nie moja droga wściekła. Wychodzi sprywatyzowanie gospodarki odpadami przez PO.

kicay 13.04.2019 21:10
Właśnie, że "rozdawnictwo" ma tu wiele wspólnego. W jakiś sposób trzeba uzbierać na to coś tam plus. Dlatego za każą złotówkę daną na to coś plus niektórym, odbiorą po złotówce od każdego. I to nazywa się "cud gospodarczy". I to nie rządy PO wprowadziły zmiany, które skutkują tymi podwyżkami, tylko najważniejszą pozycją "odpowiedzialną" za wzrost kosztów całego systemu to opłata środowiskowa, która z kwoty 70 zł za tonę śmieci segregowanych w 2013 r. poszybowała do kwoty 140 zł za tonę w roku 2018. A to nie koniec, bo w 2019 r. stawka za tonę rośnie do 170 zł, a w roku 2020 będzie już wynosić 270 zł zafundował nam JW JK i jego rząd.

"wyjechać, wziąć kredyt" By zapłacić za wywóz śmieci 13.04.2019 01:29
No ładnie nam Platforma Obywatelska urządziła życie ustawą. Wiedzieli, że przegrają, to tak jak z mianowaniem przedwcześnie swoich sędziów TK, tak z tym. Podrzucić śmierdzące jajo i uciec do Brukseli. Za powodzenie powrotu do obsługi nieczystości przez Miasto oczywiście trzymam kciuki. No trzeba odbudować to co liberałowie zniszczyli, każąc nam płacić taki hajs prywaciarzom. To jest jakiś dramat.

roman 13.04.2019 11:40
Proszę sobie przeczytać ROZPORZĄDZENIE RADY MINISTRÓW z dnia 6 marca 2017 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie opłat za korzystanie ze środowiska podpisane przez premier Szydło. W 2016r. za składowanie tony odpadów płacono 120 zł. Rozporządzenie ustaliło stawki w 2018 - 170zł, 2019 r. -220zł a 2020 będzie 270 zł.

pytanie 14.04.2019 22:07
Polak rocznie produkuje coś ponad 300 kg śmieci więc przyjmując nawet 350 kg: 220 zł/t x 0,35 t daje 77 zł rocznie podczas gdy płacić rocznie przy segregacji jedna osoba będzie 19,50 zł/os/m-c x 12 m-cy = 234 zł - czy ta różnica (157zł) pokrywa jeszcze jakieś opłaty czy w całości to zysk?

Do Romana z 2 dni temu, 11:40 16.04.2019 00:02
Proszę Pana, to jest jedno z rozporządzeń, które jest konsekwencją tzw reformy gospodarki odpadami rozpoczętej ...w 2013 roku. Na stronach Sejmu w ramach Internetowego Systemu Aktów Prawnych jest szczegółowe opracowanie. Piekielnie nudne. Media są od tego przy przekładać język specjalistyczny, w tym wypadku prawniczy, na zrozumiały dla większości czytelników. Proponuje zamiast podjudzania ludzi rzucić okiem na tekst dziennikarki Rzeczpospolitej na ten temat. Google: Gospodarka odpadami: poprawka nieudanej reformy. RZ Jeśli na siłę szukamy winnych to są nimi zarządzenia biurokratów unijnych mających gdzieś lokalne uwarunkowania, i polski rząd z 2013, bez zająknięcia to prawo przyjmujący. Gdyby rząd Szydło, nie wydał rozporządzenia na które Pan się powołuje, łamałby tylko prawo wcześniej przez Polskę przyjęte.

Głos rozsądku 13.04.2019 00:25
Batorski uczestniczył pewnie przy wielu pracach, to zdaje sobie sprawę ile kosztowało to 2,50, a opozycja - jak się chce dużo krzyczeć, a doświadczenia i wiedzy mało, to łatwo zamiast Lancelotem zostać Don Kichotem. Brawo dla Witko, Batorskiego i przede wszystkim dla urzędników i specjalistów, którzy przy tym pracowali. Jednak trzymamy za słowo, że wiecznie tyle płacić nie będziemy.

question 12.04.2019 22:19
Powtórzę komentarz - i to jest właśnie polityka obecnego rządu - prawą ręką da niewielu złotówkę na jałmużnę jakieś plus, a pozostały zabierze po złotówce na "cud gospodarczy" rządu.

Hmm 12.04.2019 23:31
Ale do pana dociera, ze to jest efekt reformy śmieciowej PO? Wiem - teraz ładnie grają, ze oni nic nie wiedza.

Do: question 13.04.2019 08:57
Podjudzasz platformerski trollu, a to jest przeciez wasza wina :(

kicay 13.04.2019 21:13
Do adwersarzy question: Proszę zwrócić uwagę na fakty kto komu. Otóż "Najważniejsza pozycja "odpowiedzialna" za wzrost kosztów całego systemu to opłata środowiskowa, która z kwoty 70 zł za tonę śmieci segregowanych w 2013 r. poszybowała do kwoty 140 zł za tonę w roku 2018. A to nie koniec, bo w 2019 r. stawka za tonę rośnie do 170 zł, a w roku 2020 będzie już wynosić 270 zł."

Opinie

26 czerwca w kraju i na świecie. Od Batorego i „nocy paskiewiczowskiej” po ONZ, Teleexpress, The Clash i szkolne świadectwa

Dziś jest piątek, 26 czerwca, sto siedemdziesiąty siódmy dzień roku. Słońce wstało o godz. 4.15, zajdzie o 21.01. Imieniny obchodzą m.in. Dawid, Jan, Jeremi, Jeremiasz, Paweł i Pelagia. Data dodania artykułu: 26.06.2026 08:23
26 czerwca w kraju i na świecie. Od Batorego i „nocy paskiewiczowskiej” po ONZ, Teleexpress, The Clash i szkolne świadectwa

24 czerwca w historii: Matejko, Czerwiec ’76, Orlęta Lwowskie i muzyczne legendy rocznicy

24 czerwca w historii. Matejko, protesty 1976 roku, Orlęta Lwowskie i dzień, w którym muzyka gra od Jeffa Becka po Tears For Fears Data dodania artykułu: 24.06.2026 09:51
24 czerwca w historii: Matejko, Czerwiec ’76, Orlęta Lwowskie i muzyczne legendy rocznicy

23 czerwca w historii. Od Jazdowa i Kościuszki po K2, Brexit i muzykę wolności

Dziś jest wtorek, 23 czerwca 2026 roku, sto siedemdziesiąty czwarty dzień roku. Słońce wstało o godz. 4.14, zajdzie o godz. 21.01. Imieniny obchodzą m.in. Anna, Jan, Józef, Maria, Wanda i Zenon. Data dodania artykułu: 23.06.2026 07:46
23 czerwca w historii. Od Jazdowa i Kościuszki po K2, Brexit i muzykę wolności

22 czerwca w historii. Virtuti Militari, Hubal, Konwicki, Barbarossa i głos Cyndi Lauper

22 czerwca to jedna z tych dat, w których historia nie idzie spokojnym krokiem przez kartki kalendarza, ale wchodzi na scenę jak orkiestra po pierwszym uderzeniu werbla. Jest tu królewski dokument i narodziny miasta, jest order za męstwo, który do dziś ma w polskiej pamięci ciężar większy niż metal, jest wojna, literatura, zimna wojna i muzyka, która raz brzmi jak country Krisa Kristoffersona, raz jak kolorowy manifest Cyndi Lauper z epoki MTV. Data dodania artykułu: 22.06.2026 08:27
22 czerwca w historii. Virtuti Militari, Hubal, Konwicki, Barbarossa i głos Cyndi Lauper

Fałszywa nadzieja sprzedaje się lepiej niż medycyna. Ekspertki ostrzegają przed medyczną dezinformacją

Najgroźniejsze kłamstwa nie przychodzą dziś w stroju szaleńca z aluminiową czapką. Przychodzą w estetycznym filmiku, w miękkim świetle, z uśmiechniętą twarzą influencera, wykresem wyrwanym z kontekstu i obietnicą, że „lekarze o tym nie mówią”. Od picia boraksu po porzucanie terapii onkologicznych – medyczna dezinformacja dawno przestała być tylko internetową ciekawostką. Stała się realnym zagrożeniem dla zdrowia i życia pacjentów. Data dodania artykułu: 21.06.2026 10:54
Fałszywa nadzieja sprzedaje się lepiej niż medycyna. Ekspertki ostrzegają przed medyczną dezinformacją

John Lee Hooker. Bluesman, który jednym riffem potrafił uleczyć samotność

Są artyści, których muzyka brzmi jak zapis nutowy. I są tacy, których muzyka brzmi jak życie: kurz drogi, stukot pociągu, zmęczenie po pracy, nocne światło w oknie i głos człowieka, który więcej przeżył, niż chciałby opowiedzieć. John Lee Hooker należał do tej drugiej kategorii. Nie potrzebował orkiestry, popisów technicznych ani długich solówek. Wystarczały gitara, tupot stopy i głos głęboki jak stara studnia. Data dodania artykułu: 21.06.2026 10:35
John Lee Hooker. Bluesman, który jednym riffem potrafił uleczyć samotność

21 czerwca w historii. Machiavelli, Sartre, Proces Szesnastu, socrealizm i rockowy oddech przesilenia

Dziś jest niedziela, 21 czerwca, 172. dzień roku. Słońce wstało o godz. 4.14, zajdzie o godz. 21.00. Imieniny obchodzą: Alicja, Alojzy, Marta, Rajmund, Rudolf, Alban, Marcja, Terencjusz oraz Demetria. Data dodania artykułu: 21.06.2026 10:19
21 czerwca w historii. Machiavelli, Sartre, Proces Szesnastu, socrealizm i rockowy oddech przesilenia

Konfederacja przygląda się Ruchowi Biało-Czerwonych. Jedni widzą konkurencję, inni „miejsce do służby Polsce”

W Konfederacji znów słychać skrzypienie wewnętrznych zawiasów. Tym razem nie chodzi o program, głosowanie w Sejmie czy kampanię wyborczą, lecz o nowe stowarzyszenie europosłanki Ewy Zajączkowskiej-Hernik. Ruch Biało-Czerwoni, zarejestrowany 3 czerwca, miał być — według deklaracji założycielki — przestrzenią działania dla ludzi, którym zależy na Polsce i na pomocy obywatelom pozostawionym samym sobie w sporach z urzędami, instytucjami i państwem. W praktyce inicjatywa stała się kolejnym testem dla delikatnej konstrukcji Konfederacji. Data dodania artykułu: 20.06.2026 12:17
Konfederacja przygląda się Ruchowi Biało-Czerwonych. Jedni widzą konkurencję, inni „miejsce do służby Polsce”
Maraton Horrorów

Maraton Horrorów

Noc pełna grozy w kinie HeliosZapraszamy na Maraton Horrorów organizowany przez sieć kin Helios w ramach cyklu Nocne Maratony Filmowe. W programie znalazły się mroczne i pełne napięcia seanse, które zapewnią widzom intensywne emocje aż do późnych godzin nocnych.Co w programie?Na plakacie zapowiedziano filmy: Rytuał Lily, Lalka (przedpremiera), Krwawe Polowanie oraz Poświęceni. To propozycja dla fanów kina grozy, którzy chcą przeżyć wyjątkową noc z premierami i przedpremierami na dużym ekranie.MARATON HORRORÓWNocne Maratony Filmowe zapraszają na noc, która dostarczy Wam ekstremalnych emocji i wspomnień na całe wakacje. W zestawie aż trzy premiery!Już 26 czerwca, zaraz po rozdaniu szkolnych świadectw, na dobry początek wakacji Nocne Maratony Filmowe zapraszają na Maraton Horrorów! Ten przygotowany z myślą o Was zestaw filmów, to idealny sposób na odreagowanie całego roku szkolnego! Na początek pierwsza przerażająca premiera tego wieczoru, “RYTUAŁ LILY”! Po krótkiej przerwie, trzymający w obezwładniającym napięciu, przedpremierowy pokaz filmu „LALKA”. Dalej będzie jeszcze mocniej, bo kolejną premierą tej nocy będzie „KRWAWE POLOWANIE” i na koniec „POŚWIĘCENI”.Będzie to wyjątkowa, pełna grozy uczta filmowa i jesteśmy przekonani, że jeszcze długo po powrocie do domu nie będziecie mogli zasnąć. Czy jesteście na to gotowi?RYTUAŁ LILY (napisy)Cztery przyjaciółki udają się do odosobnionego domu położonego głęboko w lesie, aby odprawić rytuał inicjacji nowej czarownicy i dopełnić krąg czterech żywiołów. Lily, blada i introwertyczna dwudziestolatka, która właśnie dołączyła do grupy, została wybrana na reprezentantkę żywiołu powietrza. Nie zdaje sobie sprawy, że prawdziwy cel rytuału jest zupełnie inny – Lily ma zostać złożona w ofierze, a jej koleżanki pragną za jej pomocą przywołać uśpionego demona.LALKA (napisy)Macy udaje się na leśną wędrówkę ze swoim chłopakiem. W środku lasu para odkrywa upiorną kolekcję lalek i ich równie dziwaczną właścicielkę – ubraną w porcelanową maskę kobietę uzbrojoną w łopatę. Macy zostaje porwana i budzi się w drewnianym domu na odludziu. Od tej pory będzie musiała walczyć o życie z psychopatką, która traktuje ją jak swoją lalkę.Nakręcony na taśmie analogowej horror „Lalka” to przerażający, ultrabrutalny i krwawy hołd dla amerykańskiego horroru lat siedemdziesiątych – z „Teksańską masakrą piłą mechaniczną” na czele.KRWAWE POLOWANIE (napisy)Jest rok 1986. Świat pędzi ku krawędzi. W Czarnobylu dochodzi do najgorszej katastrofy nuklearnej w historii, a 20-letni Mike Tyson brutalnie nokautuje rywali, zostając najmłodszym mistrzem świata wagi ciężkiej. Ameryka żyje popkulturą i wielkimi akcjami charytatywnymi, zupełnie nieświadoma tego, co czai się w jej mrocznym sercu. Tymczasem w Michigan sześciu twardych kumpli z Detroit zostawia za sobą fabryczny dym i rusza na głęboką północ. Cel: coroczny, święty rytuał męskiego braterstwa – alkohol, pot i polowanie na jelenie w odciętym od świata obozie.Jednak w tych starożytnych lasach krew wsiąka w ziemię głębiej, niż mogłoby się wydawać. Przez przypadek myśliwi budzą coś, co nigdy nie powinno zostać dotknięte. Ze snu powstaje potężny, krwawy duch rdzennych Amerykanów – prastara siła, która przybyła, by dokonać ostatecznej wendety za bezkarne morderstwa i zaginięcia indiańskich dziewcząt. W tym lesie reguły gry właśnie uległy zmianie. W ironicznym, brutalnym odwróceniu ról – ci, którzy przybyli tu zabijać, stają się zwierzyną.POŚWIĘCENI (napisy)Napięta relacja matki z córką zostaje wystawiona na przerażającą próbę, gdy umiera ojciec rodziny, a pogrążona w żałobie matka zatrudnia tajemniczego nieznajomego, by przywrócił jej męża do życia. Kiedy brutalne wskrzeszenie wymyka się spod kontroli, obie kobiety muszą zmierzyć się ze swoimi różnicami, walcząc o życie – i o siebie nawzajem.Uwaga! Kina nie prowadzą rezerwacji telefonicznej i internetowej.  Data rozpoczęcia wydarzenia: 26.06.2026

Polecane

Szkoła czy polityczna scena? Uczniowie, czy publiczność dla partyjnych działaczy?

Szkoła czy polityczna scena? Uczniowie, czy publiczność dla partyjnych działaczy?

Zakończenie roku szkolnego powinno być świętem uczniów, nauczycieli i rodziców. Powinno pachnieć wakacjami, świadectwami, kwiatami niesionymi trochę z wdzięczności, a trochę z tradycji. Powinno być momentem, w którym młody człowiek słyszy: „dobrze pracowałeś, odpocznij, idź dalej”. Tymczasem coraz częściej szkolna sala gimnastyczna zaczyna przypominać nie tyle miejsce edukacji, ile scenę objazdowego teatru politycznego. Z dekoracją z biało-czerwonych flag, z mikrofonem w ręku, z obowiązkowym przemówieniem i z tą dobrze znaną lokalną przypadłością: polityk musi być wszędzie, nawet tam, gdzie nikt go nie zamawiał. Data dodania artykułu: Wczoraj, 14:59 Liczba komentarzy: 4 Liczba pozytywnych reakcji czytelników: 5
Samochody z USA z bogatym wyposażeniem - dlaczego wersje amerykańskie często różnią się od europejskich? Zdrowie ile cię trzeba cenić ?!! Dyskopatia Prognoza pogody na 27 i 28 czerwca. Tomaszów pod czerwoną lampą upału Ponad milion złotych na ratowanie zabytków w powiecie tomaszowskim. Od Krzemienicy po Inowłódz Rowerem do Skansenu i Grot. Tomaszów Mazowiecki z nową inwestycją turystyczną za 120 tysięcy złotych Jaki hotel SPA w łódzkiem wybrać na weekendowy relaks Ponad 6,2 mln zł z KPO dla szpitala onkologicznego w Tomaszowie. Dane, sztuczna inteligencja i bezpieczeństwo pacjentów Kiedy najlepiej umówić wymianę opon w Warszawie Czerwony pasek, czyli polska szkoła w krzywym zwierciadle. Nagradzamy oceny, a potem udajemy, że nie o oceny chodzi Szkoła czy polityczna scena? Uczniowie, czy publiczność dla partyjnych działaczy? Jaki hotel blisko Łodzi wybrać na spokojny wypoczynek Ruszył nabór do Akademii TMF Tomaszów Mazowiecki. Małe kroki, wielkie piłkarskie marzenia
Na sprzedaż komfortowe mieszkanie 53 m² przy ulicy Niskiej

Na sprzedaż komfortowe mieszkanie 53 m² przy ulicy Niskiej

Cena: 435000 PLN Są mieszkania, do których wchodzi się z myślą o remoncie. I są takie, w których już od progu czuć spokój, światło i przestrzeń. Ta oferta należy właśnie do drugiej kategorii.Na sprzedaż wyjątkowo funkcjonalne i starannie wykończone mieszkanie o powierzchni 53 m², położone w Tomaszowie Mazowieckim. To propozycja dla osób, które szukają miejsca gotowego do życia – bez wielomiesięcznych remontów, nerwów i dodatkowych kosztów.Lokal zachwyca przemyślanym układem pomieszczeń oraz nowoczesnym standardem wykończenia. Jasne wnętrza, estetyczne detale i dobrze wykorzystana przestrzeń sprawiają, że mieszkanie będzie idealne zarówno dla pary, rodziny z dzieckiem, jak i osób szukających komfortowej inwestycji pod wynajem.Najważniejsze informacje:powierzchnia mieszkania: 53 m²cena: 435 000 złfunkcjonalny układ pomieszczeńmieszkanie gotowe do wprowadzeniabardzo dobra lokalizacja w Tomaszowie Mazowieckimoferta idealna zarówno do zamieszkania, jak i inwestycyjnieDużym atutem nieruchomości jest lokalizacja. W pobliżu znajdują się sklepy, punkty usługowe, szkoły, komunikacja miejska oraz tereny zielone. To miejsce, które pozwala połączyć wygodę codziennego życia z ciszą i poczuciem prywatności.Wnętrze mieszkania zostało urządzone w nowoczesnym, uniwersalnym stylu, dzięki czemu nowy właściciel może od razu poczuć się „u siebie”. Przestrzeń dzienna daje komfort zarówno odpoczynku, jak i spotkań z rodziną czy znajomymi. To mieszkanie ma w sobie coś, czego nie oddają suche parametry – przyjemny klimat i poczucie domowego ciepła.Rynek nieruchomości w Tomaszowie Mazowieckim w ostatnich latach wyraźnie się zmienia. Coraz trudniej znaleźć mieszkanie, które łączy rozsądną powierzchnię, dobrą lokalizację i wysoki standard wykończenia. Ta oferta wyróżnia się właśnie takim połączeniem.
Reklama Twój Sklep MEydczny
Reklama Twój Sklep MEydczny
Reklama
Reklama Twój Sklep Medyczny

Wasze komentarze

Autor komentarza: Zdziwiony Treść komentarza: Niech mi ktoś wytłumaczy, jak można glosować za udzieleniem bądź nie absolutorium Zarządowi powiatu, który powołano w tym roku i nie realizował budżetu, będącego przedmiotem oceny Rady za ubiegły rok. Jak mnie pamięć nie myli przez cały rok budżetowy 2025 Zarząd powiatu był inny i to oni powinni być oceniani. Źródło komentarza: Koalicja Węgrzynowski - Jodłowski nie udzieliła wotum zaufania Zarządowi Powiatu. Autor komentarza: Pit Treść komentarza: W koncu madry artykul. Zgadzam sie w 100% Bycie radnym, miejskim czy powiatowym, to sluzba mieszkancom. Dlatego do samorządu powinniśmy wybierać ludzi z doświadczeniem zawodowym, niezależnych finansowo, mających własne firmy. Niezależnie od barw partyjnych. Źródło komentarza: Kruk krukowi mandatu nie wygasi. Sprawą Pauliny Sochy zajmie się wojewoda Autor komentarza: Monika Treść komentarza: Nie mają kompetencji czy kwalifikacji ale plecy u rozdającego posadki, by przytulać co miesiąc ogromne wynagrodzenie jak na Tomaszów. Źródło komentarza: Kolejni radni pod lupą wojewody? Pytania o miejskie spółki, szpital i prawo do mandatu Autor komentarza: woody Treść komentarza: poprosze o taka analize dla UJAZDU Źródło komentarza: Szkoła czy polityczna scena? Uczniowie, czy publiczność dla partyjnych działaczy? Autor komentarza: JuZek Treść komentarza: A żem myślał, że Pan Mariusz jesr na L4. Źródło komentarza: Szkoła czy polityczna scena? Uczniowie, czy publiczność dla partyjnych działaczy? Autor komentarza: Leon Treść komentarza: Sam się wprosił, aż się zapocił. Był w kilku szkołach (biegiem). Cieszta się, że Macierewicza nie przyprowadził :-) Źródło komentarza: Szkoła czy polityczna scena? Uczniowie, czy publiczność dla partyjnych działaczy?
Reklama
Reklama

Napisz do nas

Zachęcamy do kontaktu z nami za pomocą formularza. Możecie dołączyć zdjęcia i inne załączniki. Podajcie swojego maila ułatwi to nam kontakt z Wami
Reklama