Finał konkursu w bazie Miejskiego Zakładu Komunikacyjnego
W bazie Miejskiego Zakładu Komunikacyjnego przy ulicy Warszawskiej odbył się finał konkursu „Autobus z klasą”, przygotowanego przez Młodzieżową Radę Miasta we współpracy z przewoźnikiem oraz Urzędem Miasta Tomaszowa Mazowieckiego. Wydarzenie zorganizowano 22 kwietnia jako podsumowanie projektu, którego celem było zwrócenie uwagi na kulturę osobistą, zasady dobrego zachowania i codzienne relacje pasażerów w przestrzeni publicznej.
To inicjatywa o wyraźnie lokalnym charakterze. Zamiast kolejnej ogólnej akcji edukacyjnej postawiono na formułę, która angażuje młodych mieszkańców i jednocześnie odnosi się do konkretnych sytuacji znanych z codziennych przejazdów autobusami. Organizatorzy połączyli więc edukację z twórczością, a temat uprzejmości i wzajemnego szacunku przenieśli na język plakatu.
71 prac i wyraźny sygnał od szkół
Do konkursu zgłoszono 71 prac z różnych szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Sama liczba zgłoszeń pokazuje, że temat odpowiedzialnego zachowania w komunikacji miejskiej nie jest dla młodzieży obojętny. Dla organizatorów to także potwierdzenie, że podobne działania mają sens nie tylko jako wydarzenie jednorazowe, ale również jako element dłuższej edukacji obywatelskiej i społecznej.
Komisja konkursowa oceniała prace pod kątem pomysłowości, oryginalności, estetyki, czytelności przekazu, zgodności z tematyką oraz samodzielności wykonania. Takie kryteria pokazują, że liczył się nie tylko efekt wizualny, ale również siła komunikatu. W przypadku kampanii społecznej to właśnie prosty, zrozumiały i trafny przekaz może realnie wpływać na codzienne nawyki pasażerów.
W praktyce konkurs połączył kilka ważnych obszarów: rozwijanie wrażliwości społecznej, ćwiczenie umiejętności graficznych oraz budowanie poczucia wpływu na wspólną przestrzeń miasta. To szczególnie ważne w lokalnym wymiarze, gdzie młodzi autorzy nie tworzą prac „do szuflady”, lecz dla miejsca, z którego sami korzystają.
Laureaci i prace, które zobaczą pasażerowie
Komisja przyznała miejsca ex aequo w trzech kategoriach. Wśród zdobywców pierwszego miejsca znaleźli się: Olga Kowalczyk, Celina Małek, Julian Roswag oraz Maja Suska. To właśnie ich zwycięskie plakaty zostaną umieszczone w witrynach autobusów Miejskiego Zakładu Komunikacyjnego.
Drugie miejsce zajęli: Zofia Borońska, Agata Jóźwik, Zuzanna Linowska oraz Julia Węgrzynowska i Agata Sobczak. Na trzecim miejscu uplasowali się: Olga Kowalczyk, Barbara Sej, Zuzanna Stępnik, Róża Tomasik oraz Nina Wenecka. W gronie nagrodzonych znalazły się osoby ze szkół podstawowych i ponadpodstawowych, co pokazuje szeroki zasięg przedsięwzięcia i jego otwartość na różne grupy wiekowe.
Nagrody laureatom wręczali Grzegorz Franczak, prezes zarządu Miejskiego Zakładu Komunikacyjnego, Kamil Szymczak, dyrektor Wydziału Kultury i Sportu Urzędu Miasta, oraz Adrian Sobierski, przewodniczący Młodzieżowej Rady Miasta. Sama obecność przedstawicieli tych instytucji podkreśla, że nie był to wyłącznie szkolny konkurs plastyczny, lecz wspólne przedsięwzięcie miejskich środowisk.
Od konkursu do realnej kampanii społecznej
Najważniejsze jest jednak to, że projekt nie kończy się na wręczeniu nagród. Zwycięskie plakaty będą prezentowane w autobusach przez co najmniej dwa miesiące, a dodatkowo mają zostać wykorzystane w kampaniach społecznych prowadzonych w mediach organizatorów. Dzięki temu konkurs przechodzi z etapu rywalizacji do etapu realnego oddziaływania na pasażerów.
W lokalnej komunikacji miejskiej takie działania mogą mieć szczególne znaczenie. Autobus jest miejscem codziennych spotkań różnych grup mieszkańców: uczniów, seniorów, pracowników i osób załatwiających sprawy w mieście. Przypomnienie o ustępowaniu miejsca, szacunku, kulturze słowa czy zwykłej życzliwości zyskuje więc bardzo praktyczny wymiar. To nie abstrakcyjne hasła, ale element jakości wspólnego życia w Tomaszowie Mazowieckim.
Prace konkursowe można oglądać również w Galerii Urzędu Miasta na pierwszym piętrze. To dobra okazja, by zobaczyć, jak młodzi mieszkańcy interpretują pojęcie klasy w komunikacji miejskiej i jak przekładają społeczne zasady na język obrazu. W efekcie „Autobus z klasą” staje się przykładem inicjatywy, która łączy edukację, sztukę i lokalną odpowiedzialność za przestrzeń publiczną.





























































Napisz komentarz
Komentarze