Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 28 maja 2025 12:26
Reklama
Reklama

Znika Herbapol

Trwają wyburzenia budynku po dawnym Herbpolu. Właściciel terenu uzyskał pozwolenie na usunięcie budynku przedsiębiorstwa zielarskiego, w którym w czasach II Wojny Światowej mieściło się także więzienie. W miejscu tym przez kilka lat planowano budowę galerii handlowej. Istniała już nawet koncepcja zagospodarowania terenu. Nic z tego jednak nie wyszło, ponieważ inwestor próbował ominąć zapisy ustawy o planowaniu i gospodarowaniu przestrzennym. Mieszkańcy sąsiednich budynków skarżą się na uciążliwości prac rozbiórkowych. - Było głośno, że to zabytek a teraz go rozbierają. I nikt nic nie wie. Pracownicy pracują bez zabezpieczeń rzucając gruz z wysokości - pisze jedna z naszych czytelniczek

Reklama

 

Reklama

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Jurek 01.01.2017 21:57
Okupantom w czasie wojny też nic nie było potrzebne niszczyli co się da, pamiątek z przeszłości nie powinno się niszczyć ale zachowywać dla potomnych.

Reklama
01.01.2017 13:16
Wiedz o tym że dla Żydów ich rabini byli największym autorytetem i cieszyli się zaufaniem swoich wiernych. Do rabina zwracano się w kwestii rozwiązywania nawet błahych spraw. Przypomniał mi się na ten temat kawał. Przychodzi Żyd do rabina i pyta: dlaczego moja żona w 3 miesiące po wspólnym pożyciu urodziła dziecko, przecież ciąża trwa 9-m-cy. Rabin mu odpowiedział: żyłeś z żoną 3 m-ce, żona też żyła z tobą 3 m-ce i razem z sobą żyliście 3 m-ce. Dodaj teraz 3+3+3, a wyjdzie ci 9 m-cy. Na wieść o wojnie mogli zabezpieczyć swoje dobra u zaufanego rabina. Żydzi wcale nie byli tak biedni jak nam się wydaje, to była najbogatsza część mieszkańców, którzy byli właścicielami fabryk i oni najczęściej na fałszywych dokumentach po wkroczeniu nazistów do Polski wyjeżdżali do USA. Po wyzwoleniu Auschwitz okoliczni mieszkańcy znajdowali w ziemi kosztowności, które pozakopywali Żydzi, aby ocalić swój majątek.

snarki 31.12.2016 17:12
Na Browarze tez mordwano ludzi i jakoś nikt nie zablokował lokalnemu biznesmenowi inwestycji mieszkaniowej, a czepiacie się jakiejś rudery...naprawdę, bez pojęcia

31.12.2016 19:35
Pod murem browaru rozstrzeliwano ludzi, których gestapo więziło na Zapiecku w budynku, w którym obecnie znajduje się Szkoła Muzyczna. Więc tam nic nie rozbierano, ani też nie przestawiono. Mur ten został tylko otynkowany, ale tablicy pamiątkowej nie ruszono. A coś się tak uczepił tego Herbapolu? Tak bardzo ci przeszkadza?

Snarki 01.01.2017 17:25
Nie uczepilem,tylko to aktualnie jest rudera,prawie w centum.miasta.Skoro stawiamy na.rozwój i rewitalizację to.moze w tym.miejscu powstanie cos co bedzie cieszyc oko a nie służyć za centralną ruinę.Za chwilę bedzie to zagrażać zyciu jak juz tego.nie ma a znając realia znajdą sie uczynni szperacze zlomu i spalą to.w cholere

Dimos 31.12.2016 13:03
Ten budynek miał mieć przeznaczenie handlowe jednak został zblokowany przez urzędników. Ten teren to nie Piotrkowska w Łodzi. Poniosła cię fantazja przy porównaniach. Napisz jaki styl architektoniczny reprezentuje budynek Herbapolu. W Łodzi rządzi Zdanowska, która ma pomysł na Łódź. Budynki tego typu są tam rozbierane bez większych oporów.

Edek 31.12.2016 12:54
kiki na samym rogu placu przy ul. Berka Joselewicza i Wschodniej była Synagoga. Podpalili ją niemcy podczas okupacji. Cerkiew o której wspominasz to inna historia. Mieszkańcy miasta ją rozebrali w połowie lat 20 ubiegłego wieku. Chyba, że chodzi ci o to, że nie na samym placu ale jakie ma to znaczenie. Brakuje tablic pamiątkowych.

czytelniczka 31.12.2016 14:27
Synagoga była ale nie przy Wschodniej, proszę bardziej szczegółowo zapoznawać się z historią Tomaszowa. Okazały budynek Wielkiej Synagogi był na rogu obecnej Piekarskiej i Joselewicza a podpalili ją tomaszowscy volksdeutche, póżniej wypalony budynek zbombardowano. Okupant wywiózł też liczne skrzynie z kosztownymi depozytami które pozostawili tam żydowcy mieszkańcy Tomaszowa, słyszałam to od starszych tomaszowian świadków wojennej pożogi.

Janek 01.01.2017 12:47
A jakie to kosztowności widzieli ci świadkowie wojennej pożogi? Jak były w skrzyniach wywożone to chyba niewidoczne a może to była amunicja czy granaty.

z Polnej 30.12.2016 15:05
Gdyby powstała tam Galeria Herbapol to nie byłoby teraz tego wyburzenia. A kto winien że Galerii tam nie ma? z kim inwestor nie mógł sie dogadać? takie ot zaniechania doprowadziły do zaniedbania budynku i do obecnej fazy wyburzeń.

J.P. 30.12.2016 11:16
A czemu w Łodzi nie rozbierają budynków na Piotrkowskiej? bo mają szacunek do przeszłości...

Reklama
ela 30.12.2016 10:54
więc nie róbmy nić i żyjmy przeszłością w zawalających się gruzach. Pamiętajmy , uczmy się historii ale żyjmy, i dajmy żyć innym w godnych warunkach i twórzmy nową naszą historię.

kiki 29.12.2016 10:43
Na Pl. Kościuszki nie było synagogi, była cerkiew, a to istotna różnica.

28.12.2016 22:28
Jeżeli jesteś taki nieoświecony, to proponuję użycie kaganka lub gromnicy. Miejsca pamięci narodowej, jak sama nazwa wskazuje, są zabytkami, ponieważ upamiętniają pewne zaszłości i wydarzenia, które miały miejsce w przeszłości. W poniższych wyliczeniach pominąłem cmentarze i wiele tablic pamiątkowych. Proponuję tekst http://osobliwosci.eduseek.int...sm/mie.htm .

Edek 28.12.2016 21:20
Nadal nie rozumiecie, że to nie są zabytki. To miejsca gdzie toczyło się życie. Co do przelewu krwi na obecnym rondzie imienia Kaczyńskich w 1939r zginęło 110 Polskich żołnierzy. Przy placu Kościuszki ginęli Polacy, Żydzi, Cyganie, Rosjanie. Trzeba o tym pamiętać ale nie utrzymywać miasto z starymi budynkami. Stos cegieł to nie pomnik. Ludzie opamietajcie się!

aa1 30.12.2016 10:51
masz rację popieram w całości. Najlepiej wszystko krytykować. Nie rozbiorą też będzie źle .

czytelniczka 28.12.2016 16:20
Czy Gmina Żydowska zezwoliła na taką dewastację tego budynku, może coś w tym temacie. Wcześniej rozebrano Szkołę TALMUD-TORA przy Polnej 22 aby pawilon Zagłoba miał obszerny pusty zresztą parking. Tak dalej pójdzie to połowa przedwojennego Tomaszowa pójdzie pod topór i młoty, ech załamka.

aa1 30.12.2016 10:49
a co ma do tego Gmina Żydowska, to własność prywatnej osoby, a nie Gminy Żydowskiej. Prawo własności rzecz święta

tomaszowiak 28.12.2016 14:32
Obywatelu z ryneczku! a może by Urząd Gminy przenieść z zabytkowego pałacyku w inne miejsce i po problemie, z parkowaniem pojazdów urzędników oraz zacnych petentów. Za pałacykiem też rozebrano zabytkowy budynek fabryki stojący tam od 160 lat. Widzę że wznosi się tam teraz obszerny wygodny biurowiec dla gminych urzędników.

edek 28.12.2016 12:19
Mamy tu sporo histeryzujących "historyków". Jaki to zabytek, bez jaj. Kto tam ostatnio był. Zaraz bloki a Polnej ktoś będzie chciał nazwać zabytkami. Co za cyrk. Miasto nie ma 200 lat a tu licytacja co jest zabytkiem W odniesieniu do historii Polski jedynym zabytkiem jest kościół Ewangelików na pl. Kościuszki. Świadczy o korzeniach miasta, jego wielokulturowości. Reszta to tylko budynki. Niektóre pochodzą z rozbiórki innych zabytków.

28.12.2016 16:11
Edziu w tej krwi, która tam została przelana w czasie gestapowskich przesłuchań i tortur mógłbyś się wykąpać. A co do zabytków Tomaszowa, to zalicza się nie tylko Kościół ewangelicko-augsburski Sw.Trójcy na Pl.Kościuszki, ale też: Kościół ewangelicko-augsburski Zbawiciela – ul. św. Antoniego 39 Dawne jatki – ul. Rzeźnicza Pałac Ostrowskich – ul. POW 11/15 Kościół św. Antoniego – przy ulicy św. Antoniego Ratusz miejski – ul. POW 10/16 Gmach Banku Polskiego – ul. I. Mościckiego. 31/33 Fabrykancka kamienica – ul. I. Mościckiego 4. - Obecnie siedziba Urzędu Gminy Pałacyk dra Jana Rodego – ul. św. Antoniego 42 - Obecnie USC. Dawny dwór – ul. Radomska – Obecnie własność Gminnej Spółdzielni Fabrykancka willa – ul. Konstytucji 3 Maja 48. - Obecnie Urząd Pracy. Kamienica fabrykancka rodziny Knothe – plac Kościuszki 18 - Dawny sąd. Klasycystyczna kamienica – pl. Kościuszki 17 - Obecnie sąd rejonowy. Batavia – ul. Warszawska - Fabryka Filców. Eklektyczna willa – ul. Barlickiego. Tam mieściła się Przychodnia Lekarska. Budynek dawnej wozowni – ul. Barlickiego. Fabryczna portiernia – ul. Konstytucji 3 Maja 46 Willa Bornsteinów – ul. Warszawska Fabrykancka willa – ul. Spalska 120 Fabrykancka willa – ul. Warszawska 10. Kościół modrzewiowy pw. św. Marcina biskupa – ul. Gminna. Zabytkami też są miejsca pamięci narodowej: Pomnik Tadeusza Kościuszki Pomnik ku czci żołnierzy 14 Samodzielnej Brygady Artylerii Przeciwpancernej Pomnik murowany w kształcie mauzoleum z 1960 roku - w części środkowej tablica odlana w brązie. Jest to miejsce masowych egzekucji wykonywanych przez hitlerowskiego najeźdźcę w czasie II wojny światowej. Obelisk poświęcony pamięci pomordowanych pracowników dawnego zakładu "Chemitex-Wistom Obelisk nauczycieli poległych podczas II wojny światowej Obelisk - dla uczczenia walki harcerzy w okresie 1914-20 i 1939-45 Popiersie mjr Hubala Grób Nieznanego Żołnierza Kaplica ojca Maksymiliana Kolbe Pomnik dla upamiętnienia czynu młodzieży polskiej Pomnik dr J. S. Rodego.

Reklama
@ 28.12.2016 18:55
"Zabytkami też są miejsca pamięci narodowej: Pomnik Tadeusza Kościuszki Pomnik ku czci żołnierzy 14 Samodzielnej Brygady Artylerii Przeciwpancernej Pomnik murowany w kształcie mauzoleum z 1960 roku - w części środkowej tablica odlana w brązie. Jest to miejsce masowych egzekucji wykonywanych przez hitlerowskiego najeźdźcę w czasie II wojny światowej. Obelisk poświęcony pamięci pomordowanych pracowników dawnego zakładu "Chemitex-Wistom Obelisk nauczycieli poległych podczas II wojny światowej Obelisk - dla uczczenia walki harcerzy w okresie 1914-20 i 1939-45 Popiersie mjr Hubala Grób Nieznanego Żołnierza Kaplica ojca Maksymiliana Kolbe Pomnik dla upamiętnienia czynu młodzieży polskiej Pomnik dr J. S. Rodego" Może oświecisz mieszkańców i Konserwatora Zabytków w jakim rejestrze znajdują się te zabytki (proszę podać szczegóły).

tomaszowianin 28.12.2016 12:02
Wyburzyć tą ruinę, mało ich w Tomaszowie. Ja czekam na wyburzenie dawnej łaźni przy Tkackiej.

Opinie

Reklama

Rudzińska-Bluszcz: zmiany w przepisach zapewnią większą sprawność sądów rodzinnych

Usprawnienie i przyspieszenie działania sądów rodzinnych oraz ich większą przejrzystość zapowiedziała we wtorek w Łodzi Zuzanna Rudzińska-Bluszcz, podsekretarz stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości. Zapowiadane zmiany mają stworzyć system ochrony dzieci przed przemocą.Data dodania artykułu: 28.05.2025 08:50
Rudzińska-Bluszcz: zmiany w przepisach zapewnią większą sprawność sądów rodzinnych

Sąd w Piotrkowie Trybunalskim utrzymał areszt dla Sebastiana M.

Sąd w Piotrkowie Trybunalskim utrzymał we wtorek areszt tymczasowy wobec Sebastiana M. podejrzanego o spowodowanie w 2023 r. wypadku na autostradzie A1, w którym zginęła trzyosobowa rodzina.Data dodania artykułu: 28.05.2025 08:43
Sąd w Piotrkowie Trybunalskim utrzymał areszt dla Sebastiana M.

84 lata temu Niemcy deportowali do Auschwitz o. Maksymiliana Kolbego

84 lata temu do obozu Auschwitz deportowany został franciszkanin o. Maksymilian Kolbe. Transport z więzienia na Pawiaku dotarł 28 maja 1941 roku. W niemieckim obozie oddał on życie na współwięźnia Franciszka Gajowniczka. Kościół katolicki wyniósł męczennika na ołtarze.Data dodania artykułu: 28.05.2025 08:27
84 lata temu Niemcy deportowali do Auschwitz o. Maksymiliana Kolbego

ZUS: od czerwca wyższe limity dorabiania dla rencistów i wcześniejszych emerytów

Od 1 czerwca wcześniejsi emeryci i renciści będą mogli dorabiać więcej, bez obawy, że ich świadczenie zostanie zmniejszone lub zawieszone. Dolna granica zarobków, które można osiągnąć, przekroczy 6,2 tys. zł brutto, a górna 11,6 tys. zł brutto - poinformował ZUS.Data dodania artykułu: 27.05.2025 10:18
ZUS: od czerwca wyższe limity dorabiania dla rencistów i wcześniejszych emerytów
ReklamaSklep Medyczny Tomaszów Maz.

Polecane

Śmierć w wyniku błędu medycznego. Zakończył się proces lekarki i pielęgniarki TCZJazz dla Dzieci – koncert, który pokochają mali i duzi!W powiatowych DPS-ach zamontują fotowoltaikęZapraszamy na „Biesiadę Świętojańską”Co spakować, by nie przepłacić? Limity bagażu i znaczenie ubezpieczenia turystycznegoAkademia Piłkarska TMF Tomaszów Maz. ogłasza nabór do rocznika 2020!Rowery cross - jakie trasy wybrać, aby poczuć prawdziwą przygodę?Porozumienie KRUS i Ochotniczych Hufców PracyKomunikat o przerwach w dostawie prąduREYMONT. LIVE! – muzyczne święto tradycji w Psarach-LechawieOdjazdowy Dzień Dziecka w Galerii Tomaszów!Marsz Pamięci Żołnierzy Wyklętych przeszedł ulicami Tomaszowa
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Napisz do nas

Zachęcamy do kontaktu z nami za pomocą formularza. Możecie dołączyć zdjęcia i inne załączniki. Podajcie swojego maila ułatwi to nam kontakt z Wami
Reklama
Reklama
Reklama