Dzisiaj w godzinach dopołudniowych zawaliła się się część powistomowskiego komina. Zrujnowany obiekt budowlany należy obecnie do prywatnego właściciela. Mierzący 175 metrów wysokości komin jest od dzisiaj niższy o 20-30 metrów. Wciąż jednak stwarza duże zagrożenie. Na miejsce zdarzenia poza strażakami i policją przybyli przedstawiciele referatów zarządzania kryzysowego miasta oraz powiatu. Wydano decyzje o zabezpieczeniu terenu w promieniu 200 metrów od komina. Do właściciela nieruchomości natomiast nakaz sporządzenia ekspertyzy budowlanej i być może rozbiórki.
04.10.2016 23:59
(aktualizacja 23.08.2023 02:53)
1/14Wistomowski upadek
2/14Wistomowski upadek
3/14Wistomowski upadek
4/14Wistomowski upadek
5/14Wistomowski upadek
6/14Wistomowski upadek
7/14Wistomowski upadek
8/14Wistomowski upadek
9/14Wistomowski upadek
10/14Wistomowski upadek
11/14Wistomowski upadek
12/14Wistomowski upadek
13/14Wistomowski upadek
14/14Wistomowski upadek
Podziel się
Oceń
Napisz komentarz
Komentarze
wistomiak
02.04.2017 15:39
Widać że nie pracowałeś w Wistomie, albo pchałeś wózki i nie zdobywałeś wiedzy o tej potężnej firmie. Każdy szanujący się wilanowiak wiedział ile metrów ma każdy wysoki komin w Wistomie.
asto
14.10.2016 15:35
no to już będzie do Toma trudniej trafić
bartix
09.10.2016 21:28
jakby ktoś jeszcze znalazł, proszę aby się podzielił :)
Czyje nadajniki wiszą na kominach? Orientuje się ktoś?
bartix
09.10.2016 21:26
ciekawe zdjęcia :) szkoda że tylko takiej a nie innej jakości :(
bartix
09.10.2016 16:48
ma ktoś może zdjęcia kominów wistomowskich z lat 80? 90? ;)
Marek
09.10.2016 19:02
znalazłem foto kominów z 2000 roku
http://www.kspilica.pl/images/...foto67.jpg
Marek
09.10.2016 19:05
i zdjęcie lotnicze, brak roku wykonania
http://www.kspilica.pl/images/...foto68.jpg
czx
08.10.2016 11:20
Tomaszowskie kominy, to dla wielu mieszkańców prawie relikwie...
Siara
07.10.2016 19:13
Były chyba jeszcze dwa-trzy kominy murowane. Jeden na pewno przy ECI (ten miał chyba 86 m) i jeden lub dwa na terenie dawnej wytwórni dwusiarczku węgla (wysokości nie znam).
nie Siara
07.10.2016 20:18
Pamiętam, że komin który stoi przy Spalskiej nad Czarną był kiedyś wyższy, ale około połowy lat 80 jego część rozebrali.
Chodzi o ten na pierwszym planie http://mw2.google.com/mw-panor...112949.jpg
org
07.10.2016 18:59
Nasza kawaleria (tylko chyba? na trzeżwo) powinna odstrzelić z poradzieckich wiertolotów te zagrażające zwierzętom (psom, pchłom, ludziom, myszom itd.) komunistyczne (dające pracę tysiącom komunistów) konstrukcje.
Winno to się sfilmować i pokazywać kodowcom ku przestrodze.
P.S.
Generał Głąb ze Stolicy ma 100% racji!!!
A
07.10.2016 17:22
jest ktoś naprawdę chętny znaleźć się w takim walącym się szybie windy???
Tom
07.10.2016 13:56
Ciekawe co ze schronem przeciwatomowym w Wistomie? zawsze był owiany tajemnicą, podobno tylko aktyw PZPR wiedział o nim. Można byłoby go teraz udostępnić turystom a któryś komin przekształcić w wieżę widokową z zainstalowaną windą w jego wnętrzu. Atrakcji Tomaszów posiada co nie miara trzeba tylko to wyakcentować.
Boguś
07.10.2016 20:39
Bunkry to były w Wistomie ale podobno poniemieckie, że pociąg w nie wjeżdzał, tak słyszałem od starych pracowników co w czasie okupacji tam pracowali.
Siara
07.10.2016 01:03
Ten mniejszy, szary to komin Tomofanu I. Początkowo miał 100 m, ale w połowie lat 80-tych z uwagi na korozję został obniżony o 33 m.
Bartix
06.10.2016 21:24
A nie 4? ;) Jeszcze jeden jest taki mniejszy szary, bez pasków, czy nie należał on do Wistomu? Ktoś wyjaśni?
Bartix
06.10.2016 17:30
a kiedy pozostałe dwa zaczęto budować?
wnusiu
06.10.2016 21:05
Mój dziadek pamięta że tych kominów widział siedem z Karpat a teraz widzi tylko trzy i zrobiły się jakby równe. Dziadek pamięta że te wysokie były juz w latach 50-tych a póżniej wybudowano ten najwyższy dla wistomowskiej Elektrowni.
Bartix
07.10.2016 13:29
Z tego co wiem na terenie wistomu były jeszcze kominy coś a'la Mazowia :)
Bartix
06.10.2016 15:01
ile metrów w końcu miały te kominy?
po 150 każdy czy różne wysokości?
który niby jest najniższy? ;) Bo z perspektywy niebrowa najmniejszy jest ten poobwieszany nadajnikami a np. z perspektywy Białobrzeg najniższym kominem jest ten przy ul.Piaskowej
wistomiak
06.10.2016 17:09
175 metrów miał ten rozsypany, zaczęto go budować za póżnego Gomułki a ukończono w 1972 roku, był chlubą myśli inżynierskiej na tamte czasy. Oczywiście był też wtedy najwyższym kominem woj. łódzkiego, póżniej przewyższył go widzewski 320 metrowy kolos. Pozostałe dwa kominy wilanowskie mają po około 140 metrów.
Wistomowiec
02.04.2017 10:49
A skąd posiada Pan te dane?
Dimos
05.10.2016 18:59
Nie wiem czemu nie ma mojego wpisu. Te kominy przynoszą po kilka tysięcy przychodu z dzierżawy głównie pod nadajniki telekomunikacyjne dlatego są sztucznie podtrzymywane przy życiu.
Napisz komentarz
Komentarze