Otwarcie Archidiecezjalnej Katolickiej Publicznej Szkoły Podstawowej w Tomaszowie Mazowieckim

  • 05.09.2019, 10:07
  • Joanna Sztymelska
Otwarcie Archidiecezjalnej Katolickiej Publicznej Szkoły Podstawowej w Tomaszowie Mazowieckim
W poniedziałek, 2 września 2019 roku, odbyła się uroczystość otwarcia nowej w Tomaszowie Mazowiecki szkoły podstawowej, Archidiecezjalnej Katolickiej Publicznej Szkoły Podstawowej.

Uroczystość rozpoczęła się rano, w sanktuarium św. Antoniego, mszą świętą, w której udział wzięli:  Jego Ekscelencja ksiądz Arcybiskup Grzegorz Ryś, ksiądz Marcin Wojtasik – dyrektor Wydziału Katechetycznego, ksiądz Tomasz Bartczak – ekonom Archidiecezji oraz proboszczowie tomaszowskich parafii.

Po mszy uczestnicy przenieśli się do budynku nowej szkoły ul. Bartosza Głowackiego 11. Tutaj powitani zostali między innymi: Izabela Śliwińska – wiceprezydent Tomaszowa Mazowieckiego i Mariusz Węgrzynowski – Starosta Powiatu Tomaszowskiego oraz Mirosław Kukliński - b. starosta, a teraz radny Rady Powiatu Tomaszowskiego. Powitano nowe grono pedagogiczne z dyrektor szkoły dr Justyną Muszyńską na czele. 
 
Koordynator  ds. remontowo-budowlanych Archidiecezji Łódzkiej przybliżył uczestnikom uroczystości historię placówki, której początek sięga 1900 roku. 18 lutego 1900 roku na posiedzeniu Katolickiego Towarzystwa Dobroczynności przekazana została kwota 500 rubli na organizację pierwszej w mieście ochronki dla sierot. 15 lipca 1900 roku ochronka powstałą. 

Jednym z darczyńców na rzecz ochronki był Juliusz Ostrowski, który w 1904 roku przekazał budynek przy ulicy Bartosza Głowackiego 11. Zamieszkało tu około 100 dzieci. Przez długi czas wychowaniem tomaszowskich sierot zajęły się siostry zakonne ze zgromadzenia sióstr Honoratek. Siostry zakonne opiekowały się dziećmi do 1 sierpnia 1951 roku, kiedy to placówkę przejęło państwo i utworzyło w tym miejscu Państwowy Dom Dziecka pod nazwą „Słoneczko”. 

5 maja 2014 roku Dom Dziecka został zamknięty, dzieci przeniesione do nowego budynku przy ulicy Nowowiejskiej 11. Przez dwa lata budynek niszczał jeszcze bardziej i 6 lipca 2016 roku powiat tomaszowski przekazał nieruchomość Archidiecezji Łódzkiej w użytkowanie wieczyste z przeznaczeniem na placówkę szkolną. 

10 października 2017 roku Archidiecezja rozpoczęła remont budynku. 30 marca 2019 roku zakończyły się prace remontowe. 7 maja Archidiecezja otrzymała pozwolenie na użytkowanie budynku. 

 

loadingŁaduję odtwarzacz...


Ksiądz Bartczak podziękował wszystkim, którzy przyczynili się do tego, że budynek został wyremontowany, jest teraz piękny, funkcjonalny i dzieci będą się w nim doskonale czuły. 

- Jest taka potrzeba w Polsce, żeby powstawało jak najwięcej szkół katolickich. Te szkoły charakteryzują się tym, ze dzieci i młodzież, które tam się uczą, są kształtowane w sposób szczególny pod względem wychowania. Żeby kochać pana Boga, kochać ojczyznę, a w życiu codziennym w sposób szczególny kochać rodziców. To jest bardzo ważne w tych czasach, kiedy często te więzi się zrywają, rodziny się rozpadają. Tutaj będziecie się uczyć o tym wszystkim, co będzie ważne dla waszych rodzin, żeby one pięknie funkcjonowały i żebyście mogli być w przyszłości solą tej ziemi. Żeby ci wszyscy, którzy będą patrzeć nas was, mogli powiedzieć, tak, to są  wychowankowie szkoły katolickiej – powiedział Mariusz Węgrzynowski – Starosta Powiatu Tomaszowskiego.

Izabela Śliwińska wiceprezydent przekazała w imieniu Marcina Witko - Prezydenta Tomaszowa Mazowieckiego, pomoce dydaktyczne, które na pewno przydadzą się w szkole. 

Ksiądz Arcybiskup Grzegorz Ryś poświęcił szkołę, ale zwrócił uwagę, że poświęcenie szkoły, to nie jest poświęcenie ścian i murów, ale poświęcenie dzieci, nauczycieli i rodziców, że ważne są osoby, które z tego budynku będą korzystać. 

W Archidiecezjalnej Katolickiej Publicznej Szkole Podstawowej w Tomaszowie Mazowieckim naukę w tym roku szkolnym rozpoczęło 47 uczniów, którzy wraz z rodzicami, rodzeństwem i najbliższymi wzięli udział w uroczystości. 

Joanna Sztymelska

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (25)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

MPM
MPM 30.10.2019, 15:05
Witam, mnie interesuje co się stało z krzyżem który stał przed wejściem do budynku. Jedni twierdzą, że od Powstania Styczniowego, inni że od I wojny światowej. Przetrwał okupację i komunę, a teraz go usunięto. Czy to normalne w szkole katolickiej??
Ajdejano
Ajdejano 08.09.2019, 09:50
Do "Vlad_Palovnick" i "Muniek": jednak, ciągle to czerwone was kołuje. A to, że za pół darmo dostali tę działkę, a to, że zbyt mało uczniów i że jeden nauczyciel na jednego ucznia, itp., itd.
Ciągle w Waszych mózgach to czerwone i dalej Was tak gryzie - co?

Chłopaki - po czesku Wam napiszę: "to krasne - uż se ne vrati!!! Już wkrótce zaczniecie kochać Kaczora. Fatalnie - co?

PS. Poczytajcie sobie trochę w internecie (np. dzisiejsze wydanie onet-u) o edukacji w ostatnim roku. Znaczny wzrost naboru uczniów i nauczycieli do szkół prywatnych, w tym i katolickich. Nawet rodzice nie wierzący, wysyłają dzieci do szkół katolickich.
Znaczny wzrost edukacji domowej we współpracy ze szkołami prywatnymi.
Systemowa edukacja państwowa to zacofany system, mimo tych różnych tzw. "reform". Prowadzonych niezależnie przez jaką opcję.

Pozdrowienia od starego czekisty.
bdk
bdk 08.09.2019, 14:47
Uczymy się prywatnie, leczymy się prywatnie, ubezpieczamy się prywatnie. Coraz wiecej korzystamy z prywatnych usług. A składki i podatki jakie odprowadzaliśmy takie odprowadzamy. Pomimo tego że coraz mniej korzystamy z państwowych firm. To chyba nie jest dobre...
w sprawie bdk
w sprawie bdk 08.09.2019, 16:14
to jest nieprawda i nie wierzcie Państwo, że taki bdk leczy czy tym bardziej uczy się prywatnie. Drobne cwaniaczki nie odprowadzające zwykle podatków, zwykle narzekają na ich wysokość. A od urodzenia po grób korzystanie z publicznego serwisu. To jest uczciwe?

A podatki w Polsce są niemal identyczne do sąsiadów, a w przypadku Szwecji to u nas dużo niższe. I maleją.
bdk
bdk 08.09.2019, 17:49
Wybacz ale tu nie masz racji. Podatki odprowadzam, zarabiając prawie 5tyś. brutto na rękę dostaję nieco ponad 3. Sam się nie leczę, ale jak tylko dzieci zachorują zamawiam prywatną wizytę domową. W przychodni nic nowego człowiek sie nie dowie "osłuchowo czysto, proszę stosować inhalacje", a jedynie można kolejną infekcje złapać. Ubezpieczam rodzinę i dom też indywidualnie bo na pomoc państwa i ZUS'u w razie potrzeby nie można liczyć. Można powiedzieć że jestem w bardzo konfortowej sytuacji bo jeszcze mnie na to stać, lecz nie każdy może tak powiedzieć. Porónując podatki do innych krajów, dlaczego wynagrodzeń lub kosztów życia nikt nie porówna.
tomaszowianka
tomaszowianka 06.09.2019, 15:28
A hospicjum w pobliżu schroniska i złomowiska 😕
SA.
SA. 06.09.2019, 13:32
Czego się pultasz, jeszcze niedawno był ogólny płacz o brak miejsc i ścisk w szkołach. Wystarczy tylko tam dziecko zgłosić. Chyba, że co niektórzy wolą uczęszczać do przeludnionych klas i kończyć późnym popołudniem. Każdy ma wolny wybór, nie wydziwiaj teraz. Niemcy i inne narodowości nic tu do tego nie mają.
Muniek
Muniek 06.09.2019, 12:18
47 uczniów to jak w wiejskiej szkole a nawet mniej 47 na osiem klas to mniej więcej 6 osób na klasę - BRAWoo BRAWoo - polska myśl ekonomiczne pełną parą. Ciekawe ile milionów inwestycja kosztowała :D Nic dziwnego ze nas Niemcy w miesiąc zajęły.
rodzic
rodzic 06.09.2019, 10:30
Miło było gościć tak wspaniałego charyzmatycznego Biskupa
Buduja, modernizują, do uzytku oddaja. Ale PRLowskch cwaniakow i ich rodziny…
Buduja, modernizują, do uzytku oddaja. Ale PRLowskch cwaniakow i ich rodziny to uwiera :) 06.09.2019, 03:24
Kopara postkomunistom opada, stad krytyczne komentarze, bo tak:

- jednak mozna otworzyc nowoczna szkle w rok, oni noe postawili zadnej w 30 lat :)
- jesli Witko pobuduje jeszcze zlobek w ciagu roku to bedzie skowyt na calego :))

A zasada jest prosta, jak w calym Kraju: wystarczy nie krasc.
Robert
Robert 07.09.2019, 06:10
moze ten twoj witko pomyslałby na ktorym miejscu jest tomaszow z czystoscia powietrza a nie wydawał kase na bzdury ciepłownie miejska i spalarnie niech postawi a nie ludzi na gaz nawawia cwaniak jeden
Vlad_Palovnick
Vlad_Palovnick 06.09.2019, 13:37
Ale od austriaków można kraść?
A za państwowe pieniądze z roboty do domu pół Polski samolotem latać można?
A bogatym kraść i nierobom dawać to można?
PS.
Informuję cię, że tą inwestycją ciebie też okradziono. Kukliński sprzedał tę działkę za 5 % wartości. Przypomnij sobie o tym jak po raz kolejny podwyższą ci opłatę za wywóz śmieci, przedszkole, żłobek, tudzież podatek od nieruchomości.
Vlad_Palovnick
Vlad_Palovnick 06.09.2019, 13:50
Tak, wiem. Poniosło mnie. Edit:
Przypomnij sobie o tym jak będziesz bluźnił na dziurawe drogi powiatowe, zlikwidowane lokalne połączenia PKS czy brak lekarza pierwszego kontaktu
KK
KK 05.09.2019, 23:29
Dziwne. Na zdjęciach widać wielu dorosłych, a dzieci zaledwie kilkoro. Ciekawe, ilu uczniów zaczyna naukę w tej szkole?
Vlad_Palovnick
Vlad_Palovnick 06.09.2019, 13:54
Tylu co nauczycieli :)
SA.
SA. 05.09.2019, 23:01
Na szkołę pieniędzy, by pewnie nie dostali. A tak jest i szkoła, i żłobek wkrótce wybudują za pozyskane pieniądze. Ale ludziom i smutasom wiecznie niezadowolonym nie dogodzisz.
Gogle mother
Gogle mother 05.09.2019, 21:44
Ten budynek nie byl miasta więc nie mogł tam powstac żłobek.Nie kompromituj sie Varan
Dino
Dino 06.09.2019, 00:47
Owszem, ten budynek był w zasobach powiatu, ale nie musiał być przeznaczony na szkołę katolicką i to za symboliczną złotówkę. Można było przenieść tam, na przykład, urząd pracy, który mieści się w strasznym budynku.
Gość
Gość 06.09.2019, 08:09
Urząd Pracy, na chwilę obecną taka instytucja jest zbędna. Szkoła zdecydowanie na tak.
M
M 06.09.2019, 03:14
Nie
Ajdejano
Ajdejano 05.09.2019, 18:56
Do "varan".
Jeżeli dla Ciebie Polska od 30 lat, to chory kraj, to wreszcie zaczynam kumać, że dla Ciebie kraj sprzed 30 lat - to była normalka. Czyli wiem, do kogo się zwracam - towarzyszu.
varan
varan 05.09.2019, 18:13
Najpierw oddali prawie za darmo budynek byłego domu dziecka, a teraz za 4 czy 5 mln będą budować żłobek, plus koszty wybudowania nowego domu dziecka ! Tak wygląda "szanowanie" publicznych pieniędzy i majątku. Za takie działania powinno się trafiać na salę sądową, ale oczywiście w chorym od 30 lat kraju urzędnik w żaden sposób nie odpowiada za swe szkodliwe decyzje !
Węgrzynowski santo subito!
Węgrzynowski santo subito! 05.09.2019, 12:33
Są ksindze, jest starosta Węgrzynowski, ni ma ksindza, ni ma Węgrzynowskiego. Taka prawidłowość.
Pawełek
Pawełek 05.09.2019, 12:57
Ależ ty wrażliwy jesteś. Tylko nie wiem na czarne, koloratkę, czy na Starostę. Masz jakieś uczulenie, to zmień gazetę do czytania lub otoczenie na lepiej ci służące.
Węgrzynowski santo subito!
Węgrzynowski santo subito! 05.09.2019, 13:16
Starosta pomylił powołania - powinien był zostać księdzem. Księdzem - kolekcjonerem działek.

Pozostałe