7,5 mln zł dla seniorów z Tomaszowa! Kolejny sukces miasta

  • 22.01.2020, 09:07 (aktualizacja 22.01.2020, 09:42)
  • Mariusz Strzepek
7,5 mln zł  dla seniorów z Tomaszowa! Kolejny sukces miasta
Kolejne dobre wiadomości dla seniorów z Tomaszowa Mazowieckiego. Miasto otrzymało prawie 7,5 mln zł dofinansowania na kolejny projekt wspierający osoby starsze w Tomaszowie. Powstanie drugi dom dziennego pobytu, zatrudnieni zostaną kolejni specjaliści wspierający seniorów, zostaną także dostosowane pomieszczenia na tzw. mieszkania wspomagane.

Projekt „Tomaszowskie Centrum Usług Społecznych II” współfinansowany będzie ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2014-2020 Oś priorytetowa IX Włączenie społeczne, Działanie IX.2 Usługi na rzecz osób zagrożonych ubóstwem lub wykluczeniem społecznym, Poddziałanie IX.2.1 Usługi społeczne i zdrowotne (okres realizacji: 01.07.2020 – 30.06.2023)

Polecamy także: Blisko 5 mln zł dla seniorów

Liderem projektu jest Miasto Tomaszowem Mazowieckiem/ Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Tomaszowie Mazowieckim, a Partnerami: Starostwo Powiatowe/ Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Tomaszowie Mazowieckim, Gmina Tomaszów Mazowiecki/ Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Tomaszowie Mazowieckim, Powiatowe Stowarzyszenie Emerytów, Rencistów i Inwalidów w Tomaszowie Mazowieckim.

Wartość całego projektu to 8 263 728,98 zł. Dofinansowanie wynosi dokładnie 7 437 128,98 zł

- Tak jak zapowiadałem, nie schodzimy ze swojej drogi – wspieramy i będziemy wspierać seniorów. Będziemy pozyskiwać kolejne pieniądze dla naszego miasta. Nie dam się przekonać, że zdobywanie środków zewnętrznych z naszym minimalnym wkładem to zły pomysł i powinniśmy w ogóle zrezygnować z wielu inwestycji prowadzonych w ten sposób – to ostatni moment na ściąganie tego typu funduszy, zrobię wszystko by wykorzystać każdą szansę. Bo może się ona już nie pojawić w najbliższej przyszłości. Ten projekt, to już kolejny element z myślą o seniorach i na pewno nie jest to nasze ostatnie słowo. Bardzo dziękuje wszystkim za zaangażowanie - mówi Prezydent Tomaszowa Mazowieckiego, Marcina Witko

 W ramach projektu prowadzony będzie istniejący już Dom Dziennego Pobytu, który uruchomiono zlokalizowanego przy ul. Św. Antoniego 55 w Tomaszowie Mazowieckim zapewniającego kompleksową opiekę oraz aktywizację, zarówno w sferze fizycznej jak i społecznej dla 30 osób. Do realizacji usług dla podopiecznych zaangażowani są terapeuci/opiekunowie, fizjoterapeuta, masażysta, pielęgniarka, nad których praca czuwa koordynator DDP. Uczestnikom zapewniany jest posiłek w formie śniadania i dwudaniowego obiadu.

Więcej na ten temat Uroczyste otwarcie Tomaszowskiego Centrum Usług Społecznych

Miasto zaplanowalo też otworzenie drugiej tego rodzaju placówki. W ramach pozyskanych funduszy nastąpi dostosowanie budynku i pomieszczeń ich wyposażenie oraz zagospodarowanie terenu zielonego. Nowy Dom Dziennego Pobytu, będzie zapewniał kompleksową opiekę oraz aktywizację, zarówno w sferze fizycznej jak i społecznej dla 30 osób. Do realizacji usług dla podopiecznych zaangażowani zostaną terapeuci/opiekunowie, fizjoterapeuta, masażysta, pielęgniarka, nad których praca czuwać ma koordynator DDP. Uczestnikom zapewniany będzie posiłek w formie śniadania i dwudaniowego obiadu.

Ponadto seniorzy skorzystać będą mogli z usług opiekuńczych, w tym specjalistycznych i asystenckich, które wykonywane będą w miejscu zamieszkania.  Elementem projektu jest też prowadzenie i doposażenie wypożyczalni sprzętu rehabilitacyjnego ze strony powiatu oraz pierwszej potrzeby ze strony miasta.

Nowością jest utworzenie tzw. mieszkań wspomaganych dla 8 osób w Tomaszowie Mazowieckim. Do realizacji tej usług dla podopiecznych zaangażowani zostaną opiekunowie, terapeuci, specjaliści: psycholog/ prawnik. Uczestnikom zapewniany będzie posiłek w formie dwudaniowego obiadu, przybory i artykułu do osobistego użytku. Ponoszone będą koszty utrzymania pomieszczeń.

Niewzykle istotne znaczenie ma aktywizacja seniorów. Dlatego w prowadzonych Klubach Seniora realizowane będą różnego rodzaju warsztaty. W ofercie znajdą się zajęcia ruchowe, warsztaty muzyczne, rękodzieła, teatralne, florystyczne, kulinarne, z zakresu bezpieczeństwa, autoprezentacji. Organizowane będą również wyjazdy kulturalne do teatru czy kina ale też na basen.

Dla osób z terenu całego powiatu będą świadczone bezpłatne porady prawne i psychologiczne.

Nad całością realizacji projektu oraz współpracą z Partnerami projektu czuwa Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Tomaszowie Mazowieckim, który jest głównym realizatorem projektu.

Mariusz Strzepek

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (9)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Marek
Marek 24.01.2020, 14:34
Dofinansowanie unijne, ale jak tak dalej pójdzie to po wyjściu z Unii skończą się tego typu dofinansowania... Niestety
SA.
SA. 27.01.2020, 09:09
Marek nasłuchał się propagandy w TV i zaczął się trząść przestraszony o Nasze mln, tyś. €
marek
marek 27.01.2020, 07:08
To ty wychodzisz? Ile osob ze soba bierzesz? Dokąd pojdziesz?
Kopytko
Kopytko 23.01.2020, 19:02
To nieprawda ze na Antoniego tylko dla 30 seniorow. Dla innych sa rózne atrakcjie
Futerko
Futerko 23.01.2020, 18:54
Co do placy w DPS to pytanie do Starostwa.
Emeryt
Emeryt 23.01.2020, 12:20
To może napiszecie ile zarabiają opiekunowie w tomaszewskich domach starców? Jeśli to prawda, że najniższa krajowa za wielogodzinną opiekę nad ciężko niesprawnymi ludźmi naokoło: nocki, niedziele i święta, to wstyd dla miasta
Emeryt
Emeryt 23.01.2020, 12:17
Wartościowa inicjatywa.
question
question 22.01.2020, 14:03
Chyba, że coś się zmieniło. Będąc niedługo po uruchomieniu placówki w Przyjaźni chciałem dostać dla starszej osoby pomoc asystencką. Powiedziano mi, że możliwa jest opieka tylko dla osób będących pod opieką punktu (czytaj przebywającą w DDP) i tylko w punkcie. Pytałem też o możliwość wypożyczenia sprzętu rehabilitacyjnego dla osoby po operacji. Otrzymałem taką samą odpowiedź. Wniosek z tego taki, że te miliony przeznaczone są tylko dla kilkunastu osób. Takie są realia.
e
e 22.01.2020, 19:35
Są dobrzy i jeszcze lepsi.

Pozostałe