Kolejny Dom Dziennego Pobytu gotowy! Aktywizujemy seniorów!

  • 12.02.2021, 19:45 (aktualizacja 22.02.2021, 11:30)
  • redakcja
Kolejny Dom Dziennego Pobytu gotowy! Aktywizujemy seniorów!
Kolejne miejsce dedykowane seniorom rozpoczyna funkcjonowanie. Nowy Dom Dziennego Pobytu powstał w budynku przy ul. Piłsudskiego 34 - dawny „Tkacz”. To już druga placówka tego typu w naszym mieście. Powstała dzięki uzyskanemu dofinansowaniu. Dom jest elementem programu, którego całkowita wartość to ponad 8 mln zł, a dofinansowanie stanowi aż 90%. Projekt powstał i jest realizowany dzięki współpracy samorządów: miasta, powiatu tomaszowskiego i gminy Tomaszów Mazowiecki oraz Powiatowego Stowarzyszenia Emerytów, Rencistów i Inwalidów. Jeszcze kilka lat temu budynek wystawiono na sprzedaż. Teraz będzie służył tomaszowskim seniorom.

Dawną siedzibę OK. TKACZ po tym jak ośrodek przeniósł się do nowego obiektu przy ulicy Niebrowskiej, trzykrotnie próbowano sprzedać. Budynek wpisany oczywiście do rejestru zabytków. Na żadnym z przetargów nie zjawił się ani jeden chętny. Nie znaczy to jednak, że nikt nie był zainteresowany nabyciem nieruchomości. Na przeszkodzie stanęły jednak warunki przetargowe, zgodnie z którymi potencjalni nabywcy zobowiązani byli przygotować plan zagospodarowania uzgodniony z wojewódzkim konserwatorem zabytków. Efekt łatwy do przewidzenia. Ci którzy mieli na budynek „chrapkę” zrezygnowali.  

Po raz pierwszy idea stworzenia w tym miejscu domu dziennego pobytu dla seniorów pojawiła się w 2012 roku.  I rzeczywiście taka placówka powstała. Nie wszystkim radnym pomysł się podobał. podkreślano najczęściej wysokie koszty remontu i utrzymania. Dzisiaj podobne wątpliwości się już nie pojawiają. Miasto nie tylko pozyskało fundusze na remont ale również na kilkuletnie utrzymanie placówki. Samorządowcy zauważyli też wreszcie, że społeczność tomaszowska się starzeje. W samym mieście mamy dzisiaj blisko 17 tysięcy seniorów, a więc jedną trzecią całej populacji

 

- Aby zapewnić odpowiednie zaplecze lokalowe przeprowadzono liczne prace remontowe w budynku. Pod nadzorem konserwatora zabytków dokonano wymiany okien, cyklinowania i lakierowania drewnianej podłogi, wymiany schodów zewnętrznych i montażu balustrady, wymiany parapetów zewnętrznych i daszku nad kotłownią, montażu oświetlenia oraz dostosowania sanitariatów do potrzeb seniorów korzystających z domu. Zagospodarowano również teren zielony na potrzeby rekreacyjne dokonując nie tylko nowych nasadzeń kwiatów i krzewów, ale również montażu altany, ławeczek, huśtawek nadających niepowtarzalny i kameralny klimat temu miejscu. 

- informuje Joanna Budny, rzeczniczka prasowa Prezydenta Miasta. 

Na Dom Dziennego Pobytu składa się kilka pomieszczeń, których sercem jest sala wypoczynkowa wyposażona w komfortowe kanapy i fotele, stoły, krzesła oraz sprzęt RTV. Domowego charakteru nadaje bogato wyposażona biblioteczka, stylowe oświetlenie, liczne obrazy oraz pianino.

Do dyspozycji seniorów jest również jadalnia wyposażona w stoły i krzesła odpowiadające klimatowi tego miejsca, przy których poza spożywaniem zapewnianych uczestnikom posiłków będą oni spędzać wolny czas oddając się swoim pasjom i zajęciom warsztatowym organizowanym przez terapeutki/opiekunki.

Wygospodarowano również pomieszczenia niezbędne do realizacji usług na rzecz podopiecznych świadczonych przez wykwalifikowany personel, w skład którego wchodzą: fizjoterapeuta, masażysta, pielęgniarka. Aktywizacja seniorów będzie wspierana dzięki specjalistycznemu sprzętowi jak i odpowiednie wyposażenie udostępnionej sali gimnastycznej. Budynek został dostosowany tak, aby móc zapewnić kompleksową opiekę oraz aktywizację, zarówno w sferze fizycznej jak i społecznej dla 30 osób.

Celem przy tworzeniu tej placówki było zapewnienie seniorom uczestnictwa w życiu społecznym, kulturalnym i towarzyskim przywracając im radość życia i wiarę w własne możliwości. Zapewniane tu wsparcie skierowane jest również do rodzin kierowanych tutaj seniorów, którzy mogą być spokojni o ich bezpieczeństwo, ale również utrzymanie ich dobrej kondycji psychicznej, fizyczne i społecznej.

Nad całością realizacji projektu czuwa Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Tomaszowie Mazowieckim. Dofinansowanie pochodzi z środków Europejskiego Funduszu Społecznego, Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2014-2020 w ramach projektu „Tomaszowskie Centrum Usług Społecznych II”.

- Żałuję, że nie możemy się dzisiaj spotkać z osobami, dla których ten piękny budynek, ten dom, został przygotowany, ale wszyscy wierzymy, że szczepienia będą przebiegały na tyle sprawnie, że wkrótce się wszystko odmieni. Bardzo nam zależy, jako miastu, żeby świadczyć szeroki wachlarz usług społecznych. Niue pomijamy nikogo, bo lada moment będziemy oddawali do użytku żłobek, a więc placówkę dla najmłodszych mieszkańców Tomaszowa. Dzisiaj oddajemy obiekt dla najstarszych tomaszowian i chcemy, by był to taki prawdziwy dom. Myślimy też o kolejnym tego rodzaju miejscu, w innej dzielnicy miasta., 

- mówił Marcin Witko 

 
Działania w projekcie przyczynią się do poprawy dostępność wszelkiego rodzaju usług na rzecz lokalnych seniorów oraz zapewnią im szeroki wachlarz działań aktywizacyjnych i wspierających ich codzienne funkcjonowanie. Projekt zakłada udzielenie wsparcia ponad 1 300 osobom.

Dzięki niemu możliwa będzie kontynuacja finansowania działalności pierwszego z DDP zlokalizowanego przy ul. Św. Antoniego 55 jak również realizacja usług opiekuńczych i asystenckich na rzecz osób niesamodzielnych zamieszkujących na terenie miasta.

W tym roku powstaną również mieszkania wspomagane dla 8 osób, w których podopiecznym zapewniony zostanie posiłek, przybory i artykuły do osobistego użytku jak również usługi opiekuńcze i wsparcie specjalistów.

Udział partnerów w działaniach w projekcie zapewnia kompleksowość oferowanego lokalnym seniorom wsparcia poprzez funkcjonowanie i doposażenie wypożyczalni sprzętu rehabilitacyjnego, czy też świadczenie porad psychologicznych i prawnych przez powiat tomaszowski, realizacje różnorodnych warsztatów w klubach seniora zarówno na terenie miasta jak i gminy czy powiatu dzięki współpracy z Powiatowym Stowarzyszeniem Emerytów, Rencistów i Inwalidów oraz Gminy Tomaszów Mazowiecki, która zapewni również świadczenie usług opiekuńczych na rzecz mieszkańców gminy. Wspólna idea pomocy seniorom, ale i członkom ich rodziny, którzy również mogą korzystać z oferowanego wsparcia w projekcie, była początkiem, ale i niezbędnym czynnikiem w celu pozyskania środków zewnętrznych na ten cel.  


***

Zgłaszając się do biura zlokalizowanego przy ul. Św. Antoniego 55 w Tomaszowie Mazowieckim seniorzy mogą bezpłatnie skorzystać z wypożyczalni sprzętu pierwszej potrzeby, ale również otrzymać pulsoksymetry do pomiaru pulsu i wysycenia krwi tlenem tak zwanej saturacji, stanowiące nieodzowny sprzęt w okresie epidemii, jak również środki ochrony indywidualnej w postaci maseczek ochronnych, płynów do dezynfekcji rąk i powierzchni.

Osobom zainteresowanym przekazywane są również „Karty życia” zawierające niezbędne informacje o stanie zdrowia danej osoby, przyjmowanych lekach czy kontakcie do lekarza rodzinnego - niezbędne w momencie udzielania pomocy osobom samotnym przez służby ratunkowe. Seniorom przekazywane są również „Przyciski SOS”, czyli tak zwane systemy przywoławcze, które umożliwiają szybkie wezwanie pomocy w sytuacji zagrożenia zdrowia i życia jedynie przez naciśnięcie jednego przycisku.

Zachęcamy również seniorów do korzystania z usług opiekuńczych i asystenckich skierowanych do osób, które z powodu wieku, choroby lub innych przyczyn wymagają pomocy innych osób. Wszystkich mieszkańców pragniemy wyczulić na potrzeby osób starszych i zgłaszania ich trudnych sytuacji pracownikom Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej pod numerem: 44 726 67 44 lub 690 428 134.

 

redakcja_

Podziel się:

Oceń:

Zdjęcia (4)

Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

M....
M.... 13.02.2021, 21:39
Gratuluję osobą zaangażowanym w pracę nad przebudową obiektu, mam obraz jak wyglądało w środku przed zmianą. Jest to przemiana nie do opisania - po prostu pięknie. Pozdrawiam

Pozostałe