Wysokie stawki a klientów brak. Coraz trudniej handlować na tomaszowskim bazarze

  • 31.12.2021, 16:10 (aktualizacja 16.05.2022, 13:02)
  • redakcja
Wysokie stawki a klientów brak. Coraz trudniej handlować na tomaszowskim…
Niegdyś tętniące życiem, dzisiaj w stanie agonalnym. Miejskie targowisko umiera i tego procesu nie da się już zatrzymać. Czas, kiedy można było zastosować strategię "ucieczki do przodu" minął bezpowrotnie. Galerie, centra handlowe i wszechobecne dyskonty zamordowały lokalny handel. Na przestrzeni minionych kilkunastu lat nastąpiła rewolucyjna zmiana przyzwyczajeń nabywczych. Kiedyś bazarek był nie tylko miejscem zakupów ale i spotkań ze znajomymi. Na plac Narutowicza chodziliśmy kupować nie tylko odzież, ale przede wszystkim warzywa i owoce od rolników, którzy zjeżdżali na "rynek" trzy razy w tygodniu. Obecnie prawdziwych rolników można policzyć na palcach jednej ręki. Mimo, że targowisko się kurczy, a część pozamykanych kramów przypomina obraz nędzy i rozpaczy, wciąż znajdują się osoby, który przychodzą tu kupić prawdziwy chleb, zamiast mrożonego pieczywa z supermarketu, lub świeże mięso i wyroby wędliniarskie. Na straganach od lat te same twarze sprzedawców. Średnia wieku przekracza zdecydowanie lat 50. Młodzi na targowisko się nie garną, chyba, że okazjonalnie pomagają rodzicom, lub częściej dziadkom.

Chętnych do kupna czy przyjęcia istniejących budek na horyzoncie nie widać. Kolejne znikają, pozostawiając po sobie smutne, puste miejsce Kiedyś za miejsce trzeba było zapłacić kilkadziesiąt tysięcy złotych. Dzisiaj do usunięcia naniesień najczęściej trzeba dopłacić kilka tysięcy złotych. Najpopularniejsze niegdyś stoisko z owocami i warzywami, wygląda obecnie tak, jak może zobaczyć to na poniższym zdjęciu. 

 

 

Dzisiaj na Targowisku Miejskim konferencję prasową zorganizowała posłanka Anita Sowińska. Przedstawiła pismo z zapytaniami, jakie skierowała do Prezydenta Miast, w wyniku próśb, jakie kierowali do niej właściciele handlowych pawilonów orz budek. Cztery podstawowe kwestie poruszane to:

🟡 Zbyt wysokie opłaty z tytułu dzierżawy gruntu, które są dużo wyższe niż w ościennych miastach. Ceny za dzierżawę gruntu rzędu od 700 do 2600 zł (niektórzy płacą nawet 3600 zł) są bardzo wygórowane i odpowiadają rynkowym cenom za wynajem pomieszczeń, a nie tylko fragmentu gruntu.

🟡 Brak transparentności w ustalaniu czynszu za dzierżawę. Opłata za dzierżawę gruntu nie powinna zależeć wyłącznie od decyzji pracownika Urzędu Miasta. Miasto powinno wypracować jasną metodologię naliczania opłat, gdyż uznaniowość może powodować konflikt interesów i prowadzić do nadużyć.

🟡 Bardzo zły stan toalety na targowisku. Przedsiębiorcy zwracają również uwagę, że przez rok toaleta była nieczynna. 

🟡 Brak systemu monitoringu, co utrudnia ściganie wandali niszczących kioski. Według informacji uzyskanych od handlowców, Urząd Miasta miał zakupić kamery już kilka lat temu, ale do tej pory nie zostały one zainstalowane.

 

loadingŁaduję odtwarzacz...

 

- Rynek w Tomaszowie Mazowieckim cieszy się wieloletnią tradycją i charakterystycznym, społecznym klimatem. To tutaj mieszkańcy i mieszkanki miasta zaopatrują się w świeże produkty spożywcze o najwyższej jakości oraz artykuły przemysłowe w przystępnych cenach.  Oprócz niewątpliwych korzyści dla mieszkanek i mieszkańców miasta, bazar ma też znaczenie dla lokalnej gospodarki i rolnictwa. To właśnie dzięki takim miejscom, jak rynek w Tomaszowie Mazowieckim, realizowana jest ogólnopolska i europejska strategia „Od pola do stołu”, która powoduje skracanie łańcuchów dostaw - mówiła Anita Sowińska

Wysokie stawki dzierżawy gruntu pod kioski potwierdzają pracownicy ZDIUM, który zarządza targowiskiem oraz handlujący tu kupcy. - Stawki jakie płacimy w niektórych przypadkach przekraczają 30 zł za metr kwadratowy. To bardzo dużo. W czasie pandemii Pan Prezydent zrobił ukłon w naszą stronę i zwolnił nas z dodatkowej opłaty targowiskowej - mówi właścicielka jednego z pawilonów. 

Rozpiętość cenowa jest dosyć duża. Cena dzierżawy w przypadku niektórych pawilonów może wynosić 15 zł, w innym przypadku może to być nawet 39 zł. Średnia stawka to 29 zł. - wyjaśniał Jakub Zięba z tomaszowskiego ZDiUM, podkreślając, że opłaty zależne są także od atrakcyjności zajmowanego miejsca. Przedstawiciele miasta przypominają też, że kupcy sami licytowali stawki dzierżawy w czasie przetargów, a w umowach mieli zawarte klauzule o indeksacji opłat według corocznego wskaźnika inflacyjnego.  

 

loadingŁaduję odtwarzacz...

 

Problem jednak w tym, że część umów zawierana była w czasach, kiedy atrakcyjność całego targowiska, jako miejsca prowadzenia działalności, była o niebo wyższa. Być może jest najwyższa pora, by umowy jednak powtórnie negocjować. Przykład lokali komunalnych o charakterze użytkowym, pokazuje, że po wyprowadzeniu się z nich najemców, bardzo trudnym zadaniem jest pozyskanie nowych. Targowisko mimo wszystko wciąż generuje dla miasta spore przychody. 

Jakub Zięba w czasie spotkania mówił także o wysokim koszcie montażu monitoringu oraz instalowanych na targowisku fotopułapkach, mających eliminować przypadki wandalizmu. 

Kilka lat temu istniała koncepcja utworzenia spółki z udziałem targowiskowych kupców, która zbudowałaby nowoczesną halę targowiskową. była szansa na stworzenie miejsca na miarę XXI wieku. Koncepcja upadła, ponieważ sami kupcy nie mogli się ze sobą dogadać. Wtedy właśnie powstały pawilony z tzw. płyty obornickiej. 

Lokalny handel i to nie tylko ten targowiskowy niszczony jest od lat. Przez brak wyobraźni rządzących przychodzi płacić nam cenę. Całkiem bliski jest czas, kiedy będziemy ustawiać się w kolejkach, by kupić bochenek prawdziwego chleba.  

redakcja_

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (19)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

m&m
m&m 05.01.2022, 08:57
Temat podobny do wynajmu lokali dla firm przez ttbs... Ceny nie wiadomo skąd zarzynające wszelkie możliwości skorzystania z oferty. Głupota. Do tego złe warunki, panujące w Polsce, do prowadzenia każdej działalności. Lepiej iść na zasiłek i odbierać wszystkie profity. Ale wreszcie drukarka do kasy padnie...Tylko czekać, jak nasz socjalizm rozrośnie się bohatersko tak, że zostanie tylko zakup w kontrolowanych przez rząd państwowych sklepach. Jakieś Społem albo Pewex może? Ja prdl...
Le Monsieur Grenoul
Le Monsieur Grenoul 04.01.2022, 13:30
Do komunistki z lewicy: ty nie masz ani rozumu ani godności człowieka, ale po czerwonej małpie chcącej stosować nazistowski terror w postaci segregacji sanitarnej niczego więcej spodziewać się nie można.
handlowiec
handlowiec 04.01.2022, 11:19
Moim zdaniem rynek powinien być czynny w piątki i w soboty, ponieważ wtedy jest naprawdę dużo chętnych do robienia zakupów właśnie w tym miejscu. Oczywiście trzeba to zgrać z ceną wynajmu/dzierżawy tak, aby ktoś wynajmując ,,bude" powiedzmy 8 razy w miesiącu płacił za czas rzeczywisty, a nie za cały miesiąc. Tylko czy będą zwolennicy takiego rozwiązania i ktoś gotowy do przedstawienia planu sprzedawcą na podstawie analiz itp..? Szczerze to wątpię- pewnie zostanie po staremu i każdy będzie dalej narzekał ;-) a rynek będzie trwał!
Przyjdzcie
Przyjdzcie 04.01.2022, 00:35
w dni targowe. Tłumy ludzi. W sylwestra (bo chyba wtedy ta wizyta miała miejsce?) faktycznie wiało puchą, mało sprzedających i kupujących. Pogoda też słaba.
Wesoło
Wesoło 02.01.2022, 19:55
Się sam dyrektor pofatygował będzie czas rozliczeń, a trochę tego jest, bo jak ktoś nie z PiSu to zły człek, chlapał językiem to tu to tam, będzie wesoło przekona się sam.
KAZ
KAZ 02.01.2022, 16:18
węgrzynowski starosta,oraz caly PIS,WALCZYŁO POPRZEDNIĄ WLADZĄ NIBY O TARGOWISKO.PAMIĘTACIE HASŁA WISZĄCE NA BU.DYNKU NA PRZECIW KŚCIOŁA,DOSTALI KORYTKA MAJĄ DU....IE HANDEL ZAŁATWILI NA CACY,NIETYLKO TARGOWISKO.JAK ZWYKLE TYLKO ASA.NIGDY NIEWIERZ PISOWI.30 LAT ALE TAKICH OSZUSTOW NIE BYLO.PODATKI GÓRE A TU CISZA...........
Ajdejano
Ajdejano 04.01.2022, 14:48
Piszesz bezmózgowcu z wielkimi błędami i bez składu i ładu. Więc nie dziw się, że dla takiego kogoś nikt nie chce wpisać się na +.
bejc
bejc 01.01.2022, 20:45
Dlaczego podnoszą dzierżawę ?Wytłumaczenie jest proste .Ostatni gasi światło a teren ( bardzo atrakcyjny ) będzie wystawiony na licytację .Powstaną 3-4 bloki. W najlepszym wypadku hala targowa którą wybudują pisowcy z TM
Tak zrobiono
Tak zrobiono 06.01.2022, 13:04
z ryneczkiem na ul. Spalskiej. Był ryneczek, nie ma ryneczku, ale są bloki.
Polak
Polak 02.01.2022, 11:14
Budujmy Polski handel i wypieramy zagraniczne sieci . Swój kupuje u swojego.
Tylko dlaczego
Tylko dlaczego 02.01.2022, 15:00
ten polski rynek jest taki drogi?
Uwielbiam jabłka lobo. Cena w polskim sklepie 4.70/kg, a w innym sklepie te same jabłka 2,50/kg. I gdzie kupić, aby kasy starczyło nie tylko od 1 - 10, ale na cały miesiąc.
Na
Na 04.01.2022, 00:29
rynku po 2,50-3 zł.
Ale
Ale 04.01.2022, 09:19
trzeba te 2-4 kg donieść do MZK (autobus co godzine) i potem z MZK do domu.
To jest dobre dla młodych i zdrowych, a nie dla emeryta 65+ z licznymi dolegliwościami.
Heh
Heh 04.01.2022, 20:08
Mzk za darmo to kg tańszy
Mnie wisi
Mnie wisi 06.01.2022, 13:13
i powiewa, że MZK za darmo, ponieważ i tak bez względu na tą darmochę jeździłem od 70 rż bezpłatnie. Ale to ograniczenie częstotliwości kursów MZK jest problemem.
TM
TM 01.01.2022, 17:58
Brut smród brak dużych parkingów jak przed marketami czas zwijać ten kulawy
Ajdejano
Ajdejano 01.01.2022, 17:30
Do Redakcji, w Nowym Roku: wszystkiego najlepszego w Nowym Roku, mimo, że nieraz mnie wkurzacie.

Jednak, tę łyżkę dziegciu Wam wrzucę.
Ten materiał powyżej, to - co to jest?! Jest to promocja, tzw. społecznej wrażliwości posłanki z lewicy, czy może tylko zwykłe szukanie dziury w całym ?
Wydaje mi się, że jednak jest to promocja tej posłanki, która w naszym powiecie siedzi cicho, jak mysz pod miotłą i raptem stwierdziła, że trzeba poszukać jakiegokolwiek tematu zastępczego, oby przed następnymi wyborami (2023 rok) zacząć pokazywać ludziom: jaka to ja jestem czuła posłanka na krzywdę ludzką, którą to krzywdę wyrządza ten wredny PiS.

Przy okazji: jeżdżę na rynek przynajmniej raz w tygodniu, od wielu lat.
I nie zauważyłem, aby ten rynek pustoszał. Wręcz przeciwnie: coraz trudniej zaparkować samochód w rejonie tego rynku.
Tak więc, apel do posłanki lub do redakcji: bajer jest dobry, zwłaszcza w okresie świąteczno-noworocznym, jednak ludzie takiego bajeru nie przyjmują.
Polak
Polak 01.01.2022, 14:14
Budować mocny Polski handel i wypierać zagraniczne sieci handlowe.
T. J.
T. J. 01.01.2022, 13:04
Bieda zuchwale zagląda do domów tomaszowian, zdarza się widzieć kłótnie i przepychanki w dniach promocji w marketach na mięso np 50-80% taniej. Mięsko zwożone z zagranicy gdzie nie ma na nie zbytu a Polak to kupi i ze smakiem zje.

Pozostałe