Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 23 czerwca 2026 23:09
Z OSTATNIEJ CHWILI:
Reklama
Reklama

Śmieci zdrożeją, bo muszą zdrożeć . Zapłacimy więcej

Magistrat szacuje, że ponad 8 tys. osób w Tomaszowie nie płaci obecnie za odbiór odpadów komunalnych. Do tej liczby doliczyć należy kilkanaście tysięcy zatrudnionych na terenie naszego powiatu cudzoziemców. Niezależnie od tego, czy są legalnie zatrudnieni, czy też pracują na czarno, wynajmujący im mieszkania nie wykazują ich w składanych przez siebie deklaracjach. Przy liczbie mieszkańców na poziomie 60 tysięcy okazać się może, że 1/3 nie uiszcza opłat.  To wpływa drastycznie na ceny za śmieci. Za tych, którzy nie płacą, zapłacić muszą inni. Samorząd tomaszowski nie jest jedynym, który boryka się z tego rodzaju problemami i chyba nigdzie nie udało się znaleźć złotego środka. Coraz więcej miast decyduje się jednak odstąpić od opłat zryczałtowanych. Koszt wywozu śmieci wlicza w taryfę za zużytą wodę. Czy tak samo będzie w Tomaszowie?

Zgodnie z ustawą miasto nie może dołożyć z pieniędzy budżetowych do zagospodarowania odpadów. System musi funkcjonować jedynie w oparciu o wpłaty mieszkańców, a opłata ma odzwierciedlać faktyczne koszty funkcjonowania systemu. Jedynym skutecznym sposobem na eliminacje tego zjawiska jest nowy system naliczania opłaty. Dlatego prezydent Tomaszowa, podobnie jak prezydenci wielu polskich miast, m.in. Łodzi, Warszawy, Szczecina, Olsztyna, Krynicy Morskiej czy Zgierza zaproponuje radnym na najbliższej sesji nadzwyczajnej nowy sposób naliczania opłaty śmieciowej oparty na zużyciu wody (naliczanie jedynie z wodomierza głównego – nie z podliczników np. do podlewania ogródków). Temat pojawił się już na poprzednim posiedzeniu. Radni podjęli jednak decyzję by nie włączać punktu do porządku obrad. 

- Jeżeli nie będą wszyscy uczciwie płacić i zgłaszać faktycznej liczby mieszkańców, to mimo podjętych przez nas działań nie uda utrzymać się cen. Dzięki temu, że wcześniej przejęliśmy na siebie obowiązek odbioru śmieci od mieszkańców te ceny nie przekraczają jeszcze 30 zł tak jak ma to miejsce w innych miejscowościach

– mówi prezydent Marcin Witko.

Prowadzimy inwestycje i staramy się o środki zewnętrzne na kolejne, które docelowo pomogą obniżyć stawkę za śmieci. Obecnie powstaje PSZOK wraz rampą, a nasza spółka stara się o dofinansowanie na budowę Bazy Transportowej wraz z wyposażeniem systemu selektywnej zbiórki oraz sortownię i kompostownię. Niestety, jeżeli nadal będą się zdarzać takie sytuacje, że w jednej nieruchomości mieszka 10-15 osób, a zgłoszona jest jedna, nie ma szans na poprawę sytuacji

– dodaje prezydent.

Po ostatnim przetargu na zagospodarowanie odpadów (czyli oddanie je na wysypisko), cena za osobę wynosiłaby 26.50. Gdyby system był szczelny ta oplata wynosiłaby 23 zł.  

 

ROK

Liczba osób zamieszkujących
 (dane wg GUS)

Liczba osób na podstawie ewidencji ludności (stan na 31 grudnia)

Liczba osób deklaracja

(stan na dzień 31 grudnia)

Różnica (kolumna 2 i 4)

Różnica
(kolumna 3 i 4)

(1)

(2)

(3)

(4)

(5)

(6)

2014

64 513

62 633

55 790

8 723

6 843

2015

63 969

62 044

54 939

9 030

7 105

2016

63 601

61 250

54 395

9 206

6 855

2017

63 238

60 549

54 809

8 429

5 740

2018

62 649

59 900

54 396

8 253

5 504

2019

61 960

58 642

52 673

9 287

5 969

2020
(stan na dzień 19.10)

61 645

58 308

53 346

8 299

4 962

 

Zgodnie z propozycją (o ile radni przyjmą odpowiednie uchwały) od marca 2021 roku opłata za śmieci będzie wynosić 8,40 za 1 m3 zużytej wody. Utrzymana zostanie również ulga dla rodzin wielodzietnych oraz wprowadzona nowa – dla posiadaczy kompostowników. Jeżeli zmiany wejdą w życie, do obliczenia wysokości opłaty brane będzie pod uwagę zużycie wody ustalone w oparciu o odczyty z wodomierza głównego, z wyłączeniem wody odrębnie opomiarowanej (podliczniki do podlewania ogródków) lub na podstawie określonego ryczałtu (2,7 m3 wody na osobę) zużycia wody w przypadku braku wodomierza na nieruchomości. 

Przykro to stwierdzić, ale tanio już u nas było. I chyba już nie będzie. Przez minione 30 lat nie stworzono w Polsce skutecznego systemu przetwarzania odpadów. Nikt nie przewidział też (chociaż nie było to zanadto trudne) zmian w zwyczajach konsumpcyjnych, które są podstawową przyczyną spotęgowania liczb śmieci, które już w sensie dosłownym nas zasypują. 

W skali kraju już kilkadziesiąt samorządów zdecydowało się na zmianę metody ustalania stawki opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi i przejście na opłatę zależną od zużycia wody. Metoda ta daje gwarancję sprawiedliwego społecznie rozłożenia kosztów gospodarki odpadami w zależności od wielkości gospodarstwa domowego, a co za tym idzie ilości produkowanych odpadów.  Nowy system ma także zachęcać mieszkańców do poszukiwania  ekologicznych rozwiązań, takich jak zbiorniki na deszczówkę, co wpłynie na lepsze zagospodarowanie wody i jest elementem walki z suszą. Przypomnijmy, że Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska uruchomił program dofinansowań takich inwestycji dla mieszkańców.

Na nowym systemie skorzystają rodziny, których  członkowie pracują lub studiują poza miejscem zamieszkania. Opłaty za śmieci nie wniesiemy też wtedy, kiedy wyjedziemy na urlop. 

Do systemu włączone zostaną również nieruchomości, na których w części zamieszkują mieszkańcy, zaś w części nie, a powstają odpady komunalne. Objęcie systemem tzw. nieruchomości mieszanych jest kolejnym elementem walki  o uszczelnienie gospodarki odpadami.

Z przeprowadzonych na przestrzeni ostatniego roku kontroli wśród przedsiębiorców wynika, że większość odpadów wytwarzanych przez nich znajduje się w systemie miejskim, mimo że nie wnoszone są za to opłaty. Powoduje to olbrzymi wzrost kosztów funkcjonowania, za który tak naprawdę płacą wszyscy mieszkańcy miasta.

- twierdzą pracownicy Urzędu Miasta. 

W uchwale zaproponowano nową stawkę opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi, od 1 marca 2021, w wysokości 8,40 zł za 1 m3 zużytej wody. W przypadku niezbierania odpadów komunalnych w sposób selektywny będzie to dwukrotność stawki, o której mowa powyżej.

Warto w tym miejscu przypomnieć , że niedawno stawki podniosła też gmina Tomaszów. Dotąd mieszkańcy, którzy segregowali odpady płacili 10 zł od osoby (uwzględniano też zniżki dla rodzin wielodzietnych). Obecnie będzie to 28 zł od osoby niezależnie od tego, jak liczna jest rodzina. Za śmieci niesegregowane trzeba będzie zapłacić 60 zł (wcześniej 19 zł). 

 

Trzeba powiedzieć sobie wprost: podwyżkom cen za odbiór śmieci jesteśmy winni przede wszystkim, my sami. Nie można ponosić wciąż takich samych opłat wytwarzając równocześnie ich coraz więcej. Dane GUS nie pozostawiają złudzeń

  • W 2019 roku każdy Polak wytworzył statystycznie 332 kg odpadów komunalnych.
  • W 2019 r. wytworzyliśmy 8,8 mln ton odpadów zmieszanych, było to 69 procent wszystkich odpadów komunalnych.
  • W 2019 r. odnotowano 177 pożarów miejsc gromadzenia odpadów na terenie całego kraju.

W 2019 roku w Polsce wytworzono 12 mln 753 tys. ton odpadów komunalnych i odnotowano wzrost wytworzenia o 2,1 procent w stosunku do roku ubiegłego – podaje Główny Urząd Statystyczny w raporcie Ochrona Środowiska 2020. Oznacza to zwiększenie ilości wytworzonych odpadów komunalnych na jednego mieszkańca Polski z 325 kg w 2018 r. do 332 kg w 2019 r.

Najwyższy wskaźnik ilości wytworzonych odpadów na mieszkańca, wynoszący 404 kg, odnotowano w 2019 r. w województwie dolnośląskim, natomiast najniższą wartość tego wskaźnika osiągnięto w województwie świętokrzyskim, gdzie na mieszkańca przypadało 232 kg odpadów komunalnych wytworzonych w ciągu roku.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

gość 11.12.2020 13:43
Zacznijcie ściągać opłaty od ludzi, którzy kompletnie nie płacą, a śmieci produkują. Posprawdzajcie jak segregowane są odpady (mnóstwo osób wciąż robi to nieprawidłowo). Mieliście kontrolować kopciuchy i spalanie śmieci - i co? Rozumiem, że pandemia pandemią, ale TM z ekologią nic wspólnego do tej pory nie ma. Za to do opłat każdy pierwszy. Miałoby to jeszcze sens, gdyby miasto było naprawdę czyste, z ekologicznymi rozwiązaniami, większą dozą zieleni, a nie betonu, gdyby faktycznie dopłacano spore kwoty ludziom do wymiany źródeł ciepła i gdyby oddychało się czystym powietrzem, a nie spalinami i smogiem.

Gumiś 06.12.2020 21:04
obejrzalem obrady, żenada witko jak zwykle na okrągło, mało na temat, Jurek błagalnym tonem przegłosujcie bo już czas goni, urzędnicy coś policzyli, ale chyba kalkulator się zepsuł, kucharski jak liczykrupa, a biednemu wiatr w oczy

Dlaczego stan licznika wody 05.12.2020 19:21
jest podstawą do naliczania opłat za śmieci? Przecież w jednej i tej samej ilości wody może się kąpać nawet i 8 osób. Są takie przypadki (najpierw 3 dzieci, potem rodzice, a na końcu babcia z dziadkiem) i stan licznika wody stoi w miejscu. A może by tak wziąć pod uwagę stan licznika pobieranej energii elektrycznej, bez której niestety w dzisiejszych czasach nie można się obejść na co dzień, chyba, że zostaną wynalezione kompy na korbkę w co wątpię. Przecież wg stanu zużycia (praca kompa, TV i inne wynalazki) energii elektrycznej też można określić ile osób przebywa pod danym adresem. Im większe zużycie energii tym więcej osób z niej korzysta.

Michał 07.12.2020 10:21
Nie do konca... Ktos kto ma urzadzenia wysikiej klasy energooszczędne a ktoś inny nie i co?

Nieliczne rodziny 08.12.2020 11:48
w Tomaszowie mają wysokiej urządzenia energooszczędne. Przeciętnego Kowalskiego nie stać na taką inwestycję.

Suweren 03.12.2020 13:04
Po pierwszej odsłonie sesji jestem zażenowany postawą urzędników i radnych PiS i Witko. Obłuda i fałsz tych radnych jest przerażający. Ewidentna walka o stołki i dobre stosunki z prezydentem. Mieszszkańcy nic od tych radnych nie dostaną. Ewidentny brak szacunku dla swoich wyborców. Te osoby nigdy więcej nie powinny być radnymi. Sprawa dotyczy pierwszych głosowań o zniżki za kompostownik, którą przegłosowano z wniosku radnego Kucharskiego na kwotę 6 zł. Miasto miało swoją 2 zł która przepadła. Wtedy się zaczęło. Jurek zarządał głosowania wszystkiego co chce miasto - ewidentną cenzura. Po pogrożeniu radnym PiS i Witko zgłosili na biegu nową poprawkę ustalając kwotę 3 zł. Obydwie przeszły większością a która jest ważna czy ważniejsza? Tego zapewne się dowiemy w drugiej części tego cyrku. Prawnik miasta tak kręcił że nic z tego nie wynikało a był za opcją PiS i Witko. Za co płacimy tym radnym którzy powinni też bronić interesów swoich wyborcow? Wybór tych ludzi to porażka.

A D 02.12.2020 19:44
Nam powinni placic za to, ze segregujemu smieci.

Q 09.12.2020 11:45
A segregujemy?

A. 02.12.2020 19:37
a bonifikata za kompostownik, która jest w projekcie uchwały to 2 złote od rachunku za śmieci. Nie wiem czy się śmiać czy płakać.

Ann 02.12.2020 19:37
Nam powinni placic za to, ze chcemy segregowac smieci

ABC 02.12.2020 18:02
Proszę mi jasno powiedzieć. Mieszkam w Swolszewicach Małych czyli gmina Tomaszów Mazowiecki, 5 osobowa rodzina (3 dzieci). Ile na miesiąc mam niby płacić za śmieci a ile za wodę. . .

Jurek 02.12.2020 16:37
Wprowadzić wysokie kary dla unikających płacenia (brak w deklaracji), sprawdzić gdzie przebywają cudzoziemcy, kary dla firm które odprowadzają śmieci do systemu miejskiego bez opłat - czy to jest taki problem? Każdy potrafi podnosić opłaty, ale UM powinien niwelować straty. Teraz ma być uczciwie a ja będę płacić 2 razy więcej, chociaż wszystkie osoby u mnie są zgłoszone.

Ja 01.12.2020 22:41
Czy jeszcze ktoś pamięta 24zł, które było propozycją firmy prywatnej? A kto pamięta zobowiązanie prezydenta? Obiecał utrzymanie 19.5zł deklarując osobistą odpowiedzialność. Zapowiedział, że podwyżka będzie wiązać się z tym, że nie będzie się ubiegać o reelekcję. Pytanie do redaktora. Usunie Pan wpis?

dd 02.12.2020 14:53
Dzisiaj byloby już 64 zł od prywatnej firmy.

XD 02.12.2020 23:11
Dziś byłoby 24zł ponieważ taka była kalkulacja na 4 lata.

A. 02.12.2020 19:35
Ja pamiętam, 19,50 to miała być chwilowa podwyżka.

McMarek 01.12.2020 19:10
Takie kretyńskie pomysły aż trudno komentować. W moim przypadku opłata wzrośnie prawie 3 krotnie. Dlatego, że lubię się myć i korzystam często z pralki. Gdzie są informacje o działaniach urzędników mających na celu uszczelnienie systemu poboru opłat. Najlepiej przerzucić koszty swojej indolencji na wszystkich. Żeby nie było niedomówień - segreguję odpady i w nagrodę, na pocieszenie będę mógł w bloku w którym mieszkam założyć sobie kompostownik i zainstalować zbiornik na deszczówkę. Ażeby was, pomysłodawców pokręciło .........

Vicente 01.12.2020 23:16
Każda ,,myśląca ,, kancelaria prawna może zweryfikować i udowodnić krok po kroku , bezzasadność takich pomysłów do podmiotów decyzyjnych . Idąc dalej w te kompleksy , prawo międzynarodowe i transcendentalność - woda jest dobrem każdej istoty na tej ziemi , a korelacja ze śmieciami to jak szukanie igły w stogu siana.

Popis 02.12.2020 02:55
Hahaha człowieku już nie jeden próbował i nic z tego nie wyszło... Jakbyś trochę był na bieżącą z tym co się dzieje w Polsce to byś wiedział że dużo miast w Polsce już tak się rozlicza iteż byli cwaniacy co ty i stwierdzone jest to że jest zgodne z konstytucją i takie rozliczanie jest bardziej wiarygodne. Woda może jest i dobrem ale musimy uczyć się jej oszczędzać. I nie marnować...

Ajdejano 08.12.2020 14:37
Te!!! "Yntelektalysta" z tomasiówka: z jakij książki wyjąłeś to słowo: "transcendentalność "...??? Ależ, kur...., masz łeb!!! Jak główka dużej, wielkiej kapusty !!!

Studnie indywidualne 01.12.2020 16:03
A co z tymi osobami, które pobierają wodę z własnej studni wykopanych za własne pieniądze? Chyba będą musieli sobie przy studni założyć liczniki poboru wody i podejrzewam, że za własne pieniądze. 2,7 m3 = 2700 litrów : 30 dni to jest 90 litrów dziennie. Czy samotna osoba nie podłączona do sieci miejskiej zużyje taką ilość wody w ciągu dnia? Odpowiedź nasuwa się sama - NIE DA RADY, ponieważ zużytą wodę (pranie, zmywanie, mycie, itp) wykorzystuje do spłukiwania toalety, a co za tym idzie - płaci za wywóz nieczystości płynnych. Najuczciwszym sposobem byłaby opłata za wywiezione z posesji worki i pojemniki z posegregowanymi śmieciami. Dlaczego te osoby, niekiedy z najniższymi emeryturami, mają być pokrzywdzone finansowo? Dlaczego mają płacić za śmieci wywożone przez osoby z 500+ jeżeli są w wieku emerytalnym i nie posiadają już właściwości rozrodczych?

Obywatel 01.12.2020 15:56
Dlaczego nikt nie wyciąga konsekwencji wobec osób unikających opłat? Czy to jakiś problem zająć konto?

podatnik 02.12.2020 13:38
Odpowiednie komórki UM powinny się zająć tymi którzy nie płacą a są zameldowani w Tomaszowie bez znaczenia gdzie pracuje, studiują. To skandal że tak nie jest. Panie Prezydencie niech Pan reaguje.

Debilny pomysł 08.12.2020 12:01
Znam wiele osób, które od kilku lat pracują za granicą i tam uiszczają wszelkie opłaty, bo w DE czy w UK nie można wynająć mieszkania osobie bez zameldowania jej w zajmowanym mieszkaniu. Za taki "lewy" pobyt w mieszkaniu grożą właścicielowi mieszkania bardzo wysokie kary, więc nikt nie ryzykuje. A co w przypadku, gdy za granicę wyjadą 4 osoby? Tam są zameldowane i w Polsce. Wtedy ci co pozostają na miejscu, a najczęściej są to rodzice-emeryci mają płacić za nieśmiecące dzieci?

Via The Rno 01.12.2020 12:52
Na wsi zasada jest prosta. Kopie się duży dół na końcu pola (niektórzy robią to pośrodku). Niekiedy jest tam zółty piasek, więc przyda się na budowę :-) Później ten dół (zwany wilczym) wypełnia się eternitem, starymi oknami, potłuczonymi sedesami, gruzem itp. i gdy już pełny, przysypuje ziemią z nowego dołu ....

Bogumiła 01.12.2020 12:15
Uzależnienie opłat za śmieci od zużycia wody ! Od kiedy większe zużycie wody jest równoznaczne z zwiększeniem ilości odpadów .Durny i niesprawiedliwy pomysł nie poparty faktami .A co z obietnicami ,ze będzie taniej ?

Opinie

23 czerwca w historii. Od Jazdowa i Kościuszki po K2, Brexit i muzykę wolności

Dziś jest wtorek, 23 czerwca 2026 roku, sto siedemdziesiąty czwarty dzień roku. Słońce wstało o godz. 4.14, zajdzie o godz. 21.01. Imieniny obchodzą m.in. Anna, Jan, Józef, Maria, Wanda i Zenon. Data dodania artykułu: 23.06.2026 07:46
23 czerwca w historii. Od Jazdowa i Kościuszki po K2, Brexit i muzykę wolności

22 czerwca w historii. Virtuti Militari, Hubal, Konwicki, Barbarossa i głos Cyndi Lauper

22 czerwca to jedna z tych dat, w których historia nie idzie spokojnym krokiem przez kartki kalendarza, ale wchodzi na scenę jak orkiestra po pierwszym uderzeniu werbla. Jest tu królewski dokument i narodziny miasta, jest order za męstwo, który do dziś ma w polskiej pamięci ciężar większy niż metal, jest wojna, literatura, zimna wojna i muzyka, która raz brzmi jak country Krisa Kristoffersona, raz jak kolorowy manifest Cyndi Lauper z epoki MTV. Data dodania artykułu: 22.06.2026 08:27
22 czerwca w historii. Virtuti Militari, Hubal, Konwicki, Barbarossa i głos Cyndi Lauper

Fałszywa nadzieja sprzedaje się lepiej niż medycyna. Ekspertki ostrzegają przed medyczną dezinformacją

Najgroźniejsze kłamstwa nie przychodzą dziś w stroju szaleńca z aluminiową czapką. Przychodzą w estetycznym filmiku, w miękkim świetle, z uśmiechniętą twarzą influencera, wykresem wyrwanym z kontekstu i obietnicą, że „lekarze o tym nie mówią”. Od picia boraksu po porzucanie terapii onkologicznych – medyczna dezinformacja dawno przestała być tylko internetową ciekawostką. Stała się realnym zagrożeniem dla zdrowia i życia pacjentów. Data dodania artykułu: 21.06.2026 10:54
Fałszywa nadzieja sprzedaje się lepiej niż medycyna. Ekspertki ostrzegają przed medyczną dezinformacją

John Lee Hooker. Bluesman, który jednym riffem potrafił uleczyć samotność

Są artyści, których muzyka brzmi jak zapis nutowy. I są tacy, których muzyka brzmi jak życie: kurz drogi, stukot pociągu, zmęczenie po pracy, nocne światło w oknie i głos człowieka, który więcej przeżył, niż chciałby opowiedzieć. John Lee Hooker należał do tej drugiej kategorii. Nie potrzebował orkiestry, popisów technicznych ani długich solówek. Wystarczały gitara, tupot stopy i głos głęboki jak stara studnia. Data dodania artykułu: 21.06.2026 10:35
John Lee Hooker. Bluesman, który jednym riffem potrafił uleczyć samotność

21 czerwca w historii. Machiavelli, Sartre, Proces Szesnastu, socrealizm i rockowy oddech przesilenia

Dziś jest niedziela, 21 czerwca, 172. dzień roku. Słońce wstało o godz. 4.14, zajdzie o godz. 21.00. Imieniny obchodzą: Alicja, Alojzy, Marta, Rajmund, Rudolf, Alban, Marcja, Terencjusz oraz Demetria. Data dodania artykułu: 21.06.2026 10:19
21 czerwca w historii. Machiavelli, Sartre, Proces Szesnastu, socrealizm i rockowy oddech przesilenia

Konfederacja przygląda się Ruchowi Biało-Czerwonych. Jedni widzą konkurencję, inni „miejsce do służby Polsce”

W Konfederacji znów słychać skrzypienie wewnętrznych zawiasów. Tym razem nie chodzi o program, głosowanie w Sejmie czy kampanię wyborczą, lecz o nowe stowarzyszenie europosłanki Ewy Zajączkowskiej-Hernik. Ruch Biało-Czerwoni, zarejestrowany 3 czerwca, miał być — według deklaracji założycielki — przestrzenią działania dla ludzi, którym zależy na Polsce i na pomocy obywatelom pozostawionym samym sobie w sporach z urzędami, instytucjami i państwem. W praktyce inicjatywa stała się kolejnym testem dla delikatnej konstrukcji Konfederacji. Data dodania artykułu: 20.06.2026 12:17
Konfederacja przygląda się Ruchowi Biało-Czerwonych. Jedni widzą konkurencję, inni „miejsce do służby Polsce”

20 czerwca: dzień królów, komediopisarzy, śląskiej pamięci i muzyki, która wraca jak refren

Są takie daty, które wyglądają jak stary, wielowątkowy film. W jednej scenie rodzi się przyszły król Polski, w drugiej na Kremlu rozgrywa się krwawy dramat Dymitriad, dalej Aleksander Fredro ostrzy pióro, Górny Śląsk wraca do Polski, a z gramofonu płyną Beach Boys, Lionel Richie, Lady Pank i Kombi. 20 czerwca to dzień, w którym historia nie idzie równym marszem. Raczej tańczy — czasem poloneza, czasem żałobny marsz, czasem rockowy numer z lat 80. Data dodania artykułu: 20.06.2026 10:17
20 czerwca: dzień królów, komediopisarzy, śląskiej pamięci i muzyki, która wraca jak refren

19 czerwca: od „Daru Pomorza” i Pawiaka po Opole, Faras i sejmowe głosowania. Co mówi nam historia?

Dziś jest piątek, 19 czerwca, sto siedemdziesiąty dzień roku. Słońce wstało o godz. 4.13, zajdzie o godz. 21.00. Imieniny obchodzą: Bonifacy, Gerwazy, Julianna, Michalina i Romuald. Data dodania artykułu: 19.06.2026 07:47
19 czerwca: od „Daru Pomorza” i Pawiaka po Opole, Faras i sejmowe głosowania. Co mówi nam historia?
Maraton Horrorów

Maraton Horrorów

Noc pełna grozy w kinie HeliosZapraszamy na Maraton Horrorów organizowany przez sieć kin Helios w ramach cyklu Nocne Maratony Filmowe. W programie znalazły się mroczne i pełne napięcia seanse, które zapewnią widzom intensywne emocje aż do późnych godzin nocnych.Co w programie?Na plakacie zapowiedziano filmy: Rytuał Lily, Lalka (przedpremiera), Krwawe Polowanie oraz Poświęceni. To propozycja dla fanów kina grozy, którzy chcą przeżyć wyjątkową noc z premierami i przedpremierami na dużym ekranie.MARATON HORRORÓWNocne Maratony Filmowe zapraszają na noc, która dostarczy Wam ekstremalnych emocji i wspomnień na całe wakacje. W zestawie aż trzy premiery!Już 26 czerwca, zaraz po rozdaniu szkolnych świadectw, na dobry początek wakacji Nocne Maratony Filmowe zapraszają na Maraton Horrorów! Ten przygotowany z myślą o Was zestaw filmów, to idealny sposób na odreagowanie całego roku szkolnego! Na początek pierwsza przerażająca premiera tego wieczoru, “RYTUAŁ LILY”! Po krótkiej przerwie, trzymający w obezwładniającym napięciu, przedpremierowy pokaz filmu „LALKA”. Dalej będzie jeszcze mocniej, bo kolejną premierą tej nocy będzie „KRWAWE POLOWANIE” i na koniec „POŚWIĘCENI”.Będzie to wyjątkowa, pełna grozy uczta filmowa i jesteśmy przekonani, że jeszcze długo po powrocie do domu nie będziecie mogli zasnąć. Czy jesteście na to gotowi?RYTUAŁ LILY (napisy)Cztery przyjaciółki udają się do odosobnionego domu położonego głęboko w lesie, aby odprawić rytuał inicjacji nowej czarownicy i dopełnić krąg czterech żywiołów. Lily, blada i introwertyczna dwudziestolatka, która właśnie dołączyła do grupy, została wybrana na reprezentantkę żywiołu powietrza. Nie zdaje sobie sprawy, że prawdziwy cel rytuału jest zupełnie inny – Lily ma zostać złożona w ofierze, a jej koleżanki pragną za jej pomocą przywołać uśpionego demona.LALKA (napisy)Macy udaje się na leśną wędrówkę ze swoim chłopakiem. W środku lasu para odkrywa upiorną kolekcję lalek i ich równie dziwaczną właścicielkę – ubraną w porcelanową maskę kobietę uzbrojoną w łopatę. Macy zostaje porwana i budzi się w drewnianym domu na odludziu. Od tej pory będzie musiała walczyć o życie z psychopatką, która traktuje ją jak swoją lalkę.Nakręcony na taśmie analogowej horror „Lalka” to przerażający, ultrabrutalny i krwawy hołd dla amerykańskiego horroru lat siedemdziesiątych – z „Teksańską masakrą piłą mechaniczną” na czele.KRWAWE POLOWANIE (napisy)Jest rok 1986. Świat pędzi ku krawędzi. W Czarnobylu dochodzi do najgorszej katastrofy nuklearnej w historii, a 20-letni Mike Tyson brutalnie nokautuje rywali, zostając najmłodszym mistrzem świata wagi ciężkiej. Ameryka żyje popkulturą i wielkimi akcjami charytatywnymi, zupełnie nieświadoma tego, co czai się w jej mrocznym sercu. Tymczasem w Michigan sześciu twardych kumpli z Detroit zostawia za sobą fabryczny dym i rusza na głęboką północ. Cel: coroczny, święty rytuał męskiego braterstwa – alkohol, pot i polowanie na jelenie w odciętym od świata obozie.Jednak w tych starożytnych lasach krew wsiąka w ziemię głębiej, niż mogłoby się wydawać. Przez przypadek myśliwi budzą coś, co nigdy nie powinno zostać dotknięte. Ze snu powstaje potężny, krwawy duch rdzennych Amerykanów – prastara siła, która przybyła, by dokonać ostatecznej wendety za bezkarne morderstwa i zaginięcia indiańskich dziewcząt. W tym lesie reguły gry właśnie uległy zmianie. W ironicznym, brutalnym odwróceniu ról – ci, którzy przybyli tu zabijać, stają się zwierzyną.POŚWIĘCENI (napisy)Napięta relacja matki z córką zostaje wystawiona na przerażającą próbę, gdy umiera ojciec rodziny, a pogrążona w żałobie matka zatrudnia tajemniczego nieznajomego, by przywrócił jej męża do życia. Kiedy brutalne wskrzeszenie wymyka się spod kontroli, obie kobiety muszą zmierzyć się ze swoimi różnicami, walcząc o życie – i o siebie nawzajem.Uwaga! Kina nie prowadzą rezerwacji telefonicznej i internetowej.  Data rozpoczęcia wydarzenia: 26.06.2026

Polecane

Tomaszowskie Lato wybrzmiało po raz dziewiąty. Grand Prix dla Katarzyny Łapińskiej S8 pod Tomaszowem odblokowana. Volkswagen uderzył w tył autobusu szkolnego Wianki na Wolbórce, polityczna szpilka i rzeka, która naprawdę woła o pomoc 23 czerwca w historii. Od Jazdowa i Kościuszki po K2, Brexit i muzykę wolności Zieleń zamiast betonu przy starostwie. Powiat Tomaszowski dostał pieniądze z programu „Łódzkie dla klimatu” Dni Tomaszowa: zmiana tras autobusów MZK na czas przemarszu mieszkańców Tomaszowski bieg pamięci. Co warto wiedzieć o historii imprezy imienia Bronisława Malinowskiego Lekarz rodzinny jak centrum dowodzenia. Opieka koordynowana obejmuje już 70 proc. pacjentów w Łódzkiem Freelancer w CEIDG — czy rejestracja pod wirtualnym adresem to dobry pomysł? MCK zaprasza na zajęcia w roku szkolnym 2026/2027. Muzyka, teatr, taniec, plastyka i sport 22 czerwca w historii. Virtuti Militari, Hubal, Konwicki, Barbarossa i głos Cyndi Lauper Wianki niesione falą Pilicy. Świętojańska tradycja wróciła nad rzekę
Na sprzedaż komfortowe mieszkanie 53 m² przy ulicy Niskiej

Na sprzedaż komfortowe mieszkanie 53 m² przy ulicy Niskiej

Cena: 435000 PLN Są mieszkania, do których wchodzi się z myślą o remoncie. I są takie, w których już od progu czuć spokój, światło i przestrzeń. Ta oferta należy właśnie do drugiej kategorii.Na sprzedaż wyjątkowo funkcjonalne i starannie wykończone mieszkanie o powierzchni 53 m², położone w Tomaszowie Mazowieckim. To propozycja dla osób, które szukają miejsca gotowego do życia – bez wielomiesięcznych remontów, nerwów i dodatkowych kosztów.Lokal zachwyca przemyślanym układem pomieszczeń oraz nowoczesnym standardem wykończenia. Jasne wnętrza, estetyczne detale i dobrze wykorzystana przestrzeń sprawiają, że mieszkanie będzie idealne zarówno dla pary, rodziny z dzieckiem, jak i osób szukających komfortowej inwestycji pod wynajem.Najważniejsze informacje:powierzchnia mieszkania: 53 m²cena: 435 000 złfunkcjonalny układ pomieszczeńmieszkanie gotowe do wprowadzeniabardzo dobra lokalizacja w Tomaszowie Mazowieckimoferta idealna zarówno do zamieszkania, jak i inwestycyjnieDużym atutem nieruchomości jest lokalizacja. W pobliżu znajdują się sklepy, punkty usługowe, szkoły, komunikacja miejska oraz tereny zielone. To miejsce, które pozwala połączyć wygodę codziennego życia z ciszą i poczuciem prywatności.Wnętrze mieszkania zostało urządzone w nowoczesnym, uniwersalnym stylu, dzięki czemu nowy właściciel może od razu poczuć się „u siebie”. Przestrzeń dzienna daje komfort zarówno odpoczynku, jak i spotkań z rodziną czy znajomymi. To mieszkanie ma w sobie coś, czego nie oddają suche parametry – przyjemny klimat i poczucie domowego ciepła.Rynek nieruchomości w Tomaszowie Mazowieckim w ostatnich latach wyraźnie się zmienia. Coraz trudniej znaleźć mieszkanie, które łączy rozsądną powierzchnię, dobrą lokalizację i wysoki standard wykończenia. Ta oferta wyróżnia się właśnie takim połączeniem.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Wasze komentarze

Autor komentarza: Obserwator Treść komentarza: Pan Ogórek jest najpobozniejszym z pobożnych a tu takie coś! Źródło komentarza: Kolejni radni pod lupą wojewody? Pytania o miejskie spółki, szpital i prawo do mandatu Autor komentarza: Ajdejano Treść komentarza: Tego totalnego bełkotu (dla innych - wielkich mundrości) , napisanego powyżej nie chciało mi się doczytać do końca. W kolegium humanum za taki tekst można byłoby tytuł magistra otrzymać. W czasach słowiańskich nie byłoby takiej dyskusji, bo wtedy: nie było debilowatych radnych, nie było zafajdanej ekologii i zafajdanych Wód Polskich, nie było przestępczego wprowadzania na dziko ścieków komunalnych i ścieków przemysłowych, nie było wprowadzania do gleby i do wód gruntowych milionów ton nawozów sztucznych i innych chemikaliów. I z tych, wyżej wymienionych powodów, w rzekach i w zbiornikach wodnych nie ma tej ekologicznie czystej wody, a znajduje się totalny syf. I znajdzie się taki debilowaty radny, który gra w tę samą trąbkę, co równie debilowaci ekolodzy. Niech pojedzie w taki świętojański wieczór (wieczór Kupały) gdzieś na wieś do mieszkańców takiej wsi. Tam takiego debila szubko nauczą rozumu przy pomocy wideł, a jeszcze w dodatku wrzucą debila do wody i każą debilowi zjeść te antyekologiczne wianki. Źródło komentarza: Wianki na Wolbórce, polityczna szpilka i rzeka, która naprawdę woła o pomoc Autor komentarza: wermen Treść komentarza: Nie Źródło komentarza: Prawomocny wyrok za tragedię na Mostowej. 16,5 roku więzienia dla kierowcy, który zabił dwie siostry Autor komentarza: Ajdejano Treść komentarza: Końcowe pytanie w tym materiale powyżej, to jest pytanie retoryczne, czyli bez odpowiedzi. Dlaczego bez odpowiedzi? Bo w tej sprawie nie zajmie stanowiska nikt: samorządowi krętacze-bonzowie, sąd i wszyscy inni samorządowi i rządowi oszuści, którzy tzw. elektorat wyborczy, czyli zwykłych ludzi, idących do wyborczych urynałów, traktują jak przygłupiastych baranów. Źródło komentarza: Ponad 202 tysiące ze szpitala i dieta radnej. Ile pieniędzy powinna zwrócić Paulina Socha? Autor komentarza: sb Treść komentarza: Szkoda, że Wojewoda nie może przyjrzeć się niektórym pracownikom szpitala co do ich stawek stawek godzinowych i ich godzin pracy. Źródło komentarza: Kolejni radni pod lupą wojewody? Pytania o miejskie spółki, szpital i prawo do mandatu Autor komentarza: kierowca Treść komentarza: Piszecie wyrok niski bo zgineły dwie osoby a co powiedzie na wypadek Majchszaka na A1 gdzie spaliły się 3 osoby i grozi mu 8 lat. To jest nie sprawiedliwe. Źródło komentarza: Prawomocny wyrok za tragedię na Mostowej. 16,5 roku więzienia dla kierowcy, który zabił dwie siostry
Reklama
Reklama

Napisz do nas

Zachęcamy do kontaktu z nami za pomocą formularza. Możecie dołączyć zdjęcia i inne załączniki. Podajcie swojego maila ułatwi to nam kontakt z Wami
Reklama