Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 23 czerwca 2026 23:09
Z OSTATNIEJ CHWILI:
Reklama Twój Sklep Medyczny
Reklama

Moje, Twoje, Nasze... śmieci. Dlaczego to musi kosztować

Tomaszowscy radni podjęli wczoraj decyzję o podwyżce opłat za wywóz śmieci. To chyba jedna z najtrudniejszych uchwał, jakie przyszło przyjmować w tej kadencji. Debatowano trzy dni. Na sesjach zwykłych i nadzwyczajnych. Czas naglił. Jeszcze w tym roku trzeba rozstrzygnąć przetargi i podpisać stosowne umowy z punktami składowania odpadów. Oczywiście nie zabrakło populizmu. Tego rodzaju uchwały, to zawsze okazja do zaprezentowania własnej "troski" o portfele mieszkańców. Przysłuchując się dyskusji miało się czasem wrażenie, że w naszym mieście nikt śmieci nie wytwarza, za to wszyscy zmuszani są do tego, by za nie płacić. Problem jednak w tym, że wysokość stawek nie bierze się znikąd. Podnoszone są one we wszystkich samorządach. A ich wysokość to wynik szeregu opłat wprowadzanych przez kolejne Rządy. Okazuje się, że system odbioru odpadów jest niewydolny głównie ze względu na ich ilość. Nie działa także recykling. W całej Polsce rosną hałdy posortowanych śmieci, których nikt nie chce przetwarzać. O wysokich kosztach czytamy w czasopismach branżowych od dawna. Nadal nie ma jednak sprawnego systemu. W przypadku śmieci ściera się zbyt wiele grup interesów. By zrozumieć na czym polega problem trzeba sięgnąć do niedalekiej historii Tomaszowa Mazowieckiego.

Wysypisko jest ale jakby go nie było

Śmieci to zawsze był duży i opłacalny biznes. Po transformacji ustrojowej rynek ten niemal w całości został przejęty przez firmy prywatne. W większości posiadały one siedziby w rajach podatkowych i właścicieli posiadających zagraniczne paszporty. W Polsce przyszła moda na prywatyzację. Z przedsiębiorstw komunalnych zaczęto tworzyć spółki pracownicze, które następnie, pozbawione zdolności finansowania były przejmowane przez silniejsze podmioty. W Tomaszowie było dokładnie tak samo. 

Pod koniec lat 90-tych miasto zderzyło się z problemem przepełnienia istniejącego wysypiska śmieci. Odpadów nie było już gdzie składować a obiekt wymagał kosztownej rekultywacji. Władze miasta , które reprezentowały Sojusz Lewicy Demokratycznej sprowadziły do nas inwestora zagranicznego, znanego w całej Europie właśnie z tego, że prowadzi śmieciowy interes. Postanowiono, że na granicy miasta, na terenie gminy Lubochnia zbudowane zostanie nowe wysypisko. Miało ono zapewnić bezpieczeństwo mieszkańcom Tomaszowa na kolejne 40-50 lat. Tak się jednak nie stało. Dlaczego?

Otóż mimo protestów mieszkańców i skarg pisanych przez ówczesnego posła Mirosława Kuklińskiego powołano spółkę miasta z inwestorem. Niekorzystna umowa spółki i sposób zarządzania doprowadziły do jej bardzo szybkiej upadłości. Firmą zarządzały dosyć dziwne osoby, mające swoje korzenie w służbach byłego PRL (do dzisiaj pamiętam jak prawnik obsłygujące spółkę opowiadał jak na jednym ze spotkań z pijanym Prezesem osobnik ten siedząc za biurkiem bawił się naładowanym glockiem). 

Miasto w wyniku licytacji majątku przez syndyka straciło więc swoje wysypisko i śmieci wozić musimy wiele kilometrów do innych punktów odbioru, co niestety generuje dodatkowe koszty. Być może wzbudzi to czyjeś zdziwienie, szczególnie, że każdego dnia widzimy sznury samochodów oczekujących w kolejce do składowiska. 

Ówczesne decyzje to jeden z powodów dla których dzisiaj bulwersuje nas wysokość opłat. Zbyt często zdarza się  nam o tym zapominać, że decyzje podejmowane dzisiaj mają dalekosiężne konsekwencje. 

Bieg z przeszkodami

Przez ponad 25 lat w sposób faktyczny zdemontowano system gospodarki odpadami. Doprowadzono do sytuacji, gdy zyski z odbioru śmieci pozostają w rękach prywatnych przedsiębiorców, a wszelkie koszty ponosi samorząd (jak w przypadku rekultywacji tomaszowskiego składowiska) i oczywiście mieszkańcy miasta. System odbioru odpadów skonstruowano tak, że w przetargach wygrywali tylko najsilniejsi gracze. Polskę podzielono na strefy wpływów śmieciowych gigantów. Samorządy stosunkowo tanio pozbyły się problemu, wyręczając się zewnętrznymi usługodawcami. 

Miłe złego początki a koniec żałosny. Efektem takiej polityki jest kompletnie niekontrolowany import śmieci z krajów EU a obecnie drastyczny wzrost cen. Warto w tym miejscu być może zauważyć, że Tomaszów Mazowiecki jest jednym z pierwszych miast, które usiłuje stworzyć od podstaw własny system. Zbudowano punkt selektywnej zbiórki odpadów i zakupiono nowe śmieciarki. W planach jest stworzenie Regionalnej Instalacji Przetwarzania Odpadów. W długiej perspektywie czasowej powinno ty przynieść wymierne korzyści dla mieszkańców. 

Ukraińców ci u nas dostatek

Miasto zaproponowało tomaszowianom zmianę systemu naliczania opłat. Miała być ona uzależniona od ilości zużytej wody. Skąd taki pomysł? Otóż okazuje się, że tysiące osób w Tomaszowie unika wnoszenia opłat. Są to głównie pracownicy, zatrudniani przez agencje pracy tymczasowej. Pracują oni w licznych tomaszowskich firmach. Nikt nie ma obowiązku ich meldowania. W niektórych domach zamieszkuje po 20-30 takich osób. Jedyny ślad ich bytności to ilość zużytej wody. No i oczywiście śmieci... ale za te płacimy per capita. Jeśli więc właściciel budynku wykazał w deklaracji śmieciowej jedynie babcie starowinkę, to mimo że posesję zamieszkuje 30 osób to i tak opłata naliczona będzie od jednej. Wiele osób twierdzi, że przecież można dokonywać kontroli. Miejscy urzędnicy odpowiadają, że nie ma żadnych podstaw prawnych, by można było to zrobić. Koło się zamyka....

W jednym z artykułów napisałem, że liczba takich gastarbeiterów sięga u nas kilkunastu tysięcy. Pojawiły się pytania: skąd wziąłem te liczby. Otóż z odpowiedzi na interpelację, jaką złożyłem prawie dwa lata temu (macie ja poniżej). Według niej tomaszowski PUP wydał w 2018 roku 226 zezwoleń na pracę sezonową, przyjął 7423 oświadczenia dotyczące powierzenia wykonywania pracy. Do tych liczb należy doliczyć szarą strefę pracowników zatrudnianych na czarno. 

To rozwiązanie zapewniać miało nie tylko sprawiedliwe rozliczanie ale również zachęcać do oszczędzania wody z deficytem której się obecnie borykamy.  

Tanio czy drogo? Zależy dla kogo

Radni miejscy nad nowymi stawkami debatowali trzy dni. Na początek odrzucili propozycję uszczelnienia systemu, a następnie zaczęli prześcigać się w propozycjach ulg i obniżek. Jak jakąś zgłaszał PiS, radni PO odrzucali i na odwrót. Wielogodzinna dyskusja okazała się katastrofalnie miałka i na stosunkowo niskim poziomie. Poza Piotrem Kucharskim większość radnych niewiele miała do powiedzenia. Niektórzy czytali z kartki uzasadnienia wniosków przygotowane wcześniej przez partyjnych liderów. 

Ostatecznie przyjęto wysokość opłata liczoną per capita na poziomie 26,50 z uwzględnieniem ulg (na przykład dla osób, które posiadać będą kompostowniki). 

Przy okazji zauważyć można też było objawy pewnej schizofrenii. Dla przykładu twierdzono, że w Łodzi za podwyżkę opłat odpowiada rząd PiS a nie władze samorządowe. W Tomaszowie przedstawiciele tych samych ugrupowań twierdzą, że cała odpowiedzialność jest po stronie władz miasta. 

Ktoś to rozumie? Na koniec jedynie dodam, że odrzucenie przez radnych nowej formuły naliczania opłat poskutkuje w dłuższej perspektywie czasu kolejnym ich wzrostem. Może to być wzrost znaczący. 

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Gen 27.01.2021 23:34
Droga Refakcjo Proszę o uściślenie i odpowiedź. Czy dobrze rozumiemy intencję zmian na podstawie zacytowanej informacji: „W planach jest stworzenie Regionalnej Instalacji Przetwarzania Odpadów. W długiej perspektywie czasowej powinno ty przynieść wymierne korzyści dla mieszkańców.” Iz : szykuje się nam Mieszkańcom regionalną SPALARNIĘ ŚMIECI KTORA SPALI WSZELKIEGO RODZAJU ODPADY Z MIASTA, REGIONU- cokolwiek nazywacie regionem? A może planuje sie zwozić nam śmieci i odpady z Warszawy, Łodzi i innych miłych bliskich regionów? Może z racji położenia geograficznego będziemy cudownym miejscem na Spalarnie Śmieci ? I moze podwyżkami, artykułami, pismami uświadamiacie nas o konieczności tejże inwestycji. Nie informując mieszkańców jasno o planach, ryzykach i konsekwencjach? TM jest jednym z najbardziej zanieczyszczonych smogiem miast w Polsce . Czy mamy rozumieć ze brakuje nam tylko spalarni śmieci dla regionu i Polski? Czy czeka nas wizja: - permanentnego transportu śmieci w naszym mieście ? - składowanie tych transportów - emisja ze spalarni ? Czy dobrze rozumiemy ten przekaz?

McMarek 10.12.2020 19:53
Nie wiem , czy wszyscy zauważyli, że z tabeli z wyliczeniami wynika następujący wniosek: - koszt odbioru odpadów segregowanych w zakresie odpadów z opakowań papierowych i opakowań z tworzyw sztucznych jest o 120 zł/Mg ( tonie) droższy niż koszt odbioru odpadów niesegregowanych, to chyba jakiś żart, tak jak dopłacanie aptekarzom za utylizację wprowadzonych przez nich wcześniej na rynek produktów.

Ajdejano 11.12.2020 20:20
Kolego: czy uważasz, że te wszystkie tabele, zestawienia ( wpływy, wydatki, koszty) itp., itd., ktokolwiek rzetelnie liczy ??? Ja rzetelnie liczę, że tego nikt i nigdy porządnie nie policzył. Jeżeli śmieci zbierają i przywożą na wysypisko KOMUNALNE firmy zewnętrzne, a śmieci zagospodarowuje zakład KOMUNALNY (a nie te firmy zewnętrzne), to jak można rzetelnie rozliczać te śmieci???

finka 29.01.2021 17:38
biznesmen co szykuje placyk pod spalarnię czy jego pomocnik i przedstawiciel w mieście?

zbieracz 09.12.2020 21:37
Może ktoś mi wyjaśni po co są kosze na metal papier i szkło aby je segregować niby proste to dlaczego śmieciarka przyjeżdża i wsypuje do siebie wszystko co ja segregowałem po co 3 kosze 2 by starczyły i tak wszystko w tym pojeździe zostaje zmieszane

mieszkaniec 09.12.2020 23:53
śmieciarka ma 5 komór i każda frakcja idzie do osobnej komory

Ajdejano 09.12.2020 18:15
I jeszcze raz: te powyższe "Załączone pliki do pobrania" , to zwykła makulatura. Komu maja one służyć?! Nam - czytelnikom/użytkownikom pańskiego portalu, czy może wytrawnym księgowym w różnych spółkach handlowych ?! A może to tylko taki "pic na wodę", aby uwiarygodnić temat śmieci ?! Myślę, że wszystkie z powyższych opcji są chybione. Te wszystkie tabele i wyliczenia, to zestaw suchych liczb, za którymi kryje się OGROMNY zestaw wielu innych tabel i wyliczeń. Dlatego, przedstawianie takiego materiału zwykłym użytkownikom portalu i ksiegowym, to zwykły "pic na wodę".

Zdzisław 09.12.2020 17:36
A miało być tak pięknie, obniżki cen za śmieci, a tu zonk, trza podnieść i znów za kilka dodatkowych stanowisk dla kolesi, zapłacą mieszkańcy. KIEDY WRESZCIE POLITYCY BĘDĄ PONOSIĆ ODPOWIEDZIALNOŚĆ MATERIALNĄ ZA SWOJE SŁOWA. Pan Marcin Witko obiecywał, że obniży koszty za wywózkę śmieci, a podnosi znów opłaty. Jak nie był wstanie obliczyć kosztów za śmieci. Według mnie to ON ze swoich pieniędzy powinien ponieść koszty tej podwyżki. Może wtedy nauczy się nie pie.przyć farmazownów, i zacznie mówić prawdę. Bo najbardziej uderza w człowiek jak będzie musiał zapłacić ze swoich, to dwa razy się zastanowi nad tym co mówi i obiecuje. Powiem tak, było to do przewidzenia, że znów gó.no wyjdzie i będzie drożej. Brawo Marcin W. tak dalej a będziemy poniżej dna, bo na dnie już jesteśmy.

Ajdejano 09.12.2020 15:17
Do Admina: jednak bał się Pan tego mojego wpisu, którego Pan nie pokazał ..... Te lokalne układziki - co ???

Ajdejano 09.12.2020 14:44
Szanowny Panie Mariuszu: niech Pan nie wstawia w swoim medium bajeru. O co mi chodzi ? Ano o to, żeby Pan nie pisał, że : radni miejscy nad czymkolwiek debatowali. Mózgi tych radnych są skierowane na dwie rzeczy: na "dołożenie" przeciwnikom w radzie (przykład nr 1: fircyk Witczak) oraz na pobraniu stosownej diety radnego. Ci radni zupełnie nie mają poczucia jakiejkolwiek odpowiedzialności wobec swoich wyborców, który w czasie3 kampanii wyborczej opowiadali różne, totalne bzdury (to dotyczy wszystkich opcji - tak zwanych "polytycnych"). Więc: robi Pan błąd, powołując się na radnych, którzy (podobno) nad czymś debatowali. Ci ludzie siedzą na sesjach, jak na rozżarzonych węglach i ciągle myślą: kiedy ta sesja wreszcie się skończy. I siedzą - pajace i popijają tę darmową wodę i te darmowe paluszki...... To jest obraz polskiej "demokracji" .

%5 11.12.2020 13:18
Nie darmowe , tylko zakupione z naszych podatków

mieszkaniec 09.12.2020 11:32
od kiedy nowe stawki będą obowiązywać?

Już za chwilę 09.12.2020 13:48
1.1.2021

Konkretnie i na temat 09.12.2020 14:18
Pierwszą opłatę musisz wnieść około 11 lutego, aby w dniu 15.II znalazła się na koncie UM.

W Tomaszowie Maz. 11.12.2020 21:13
ustalono, że wyższa opłata t.j. 26,50 zł/m-nie od łepka będzie obowiązywać od 1.01.2021 r. Natomiast, jak wieść gminna niesie, w Warszawie wyższa opłata będzie obowiązywać dopiero od 1.03.2021 r.

Edek 09.12.2020 10:29
Koszt powinien być uzależniony od ilości zużycia wody. To uczciwe rozwiązanie bo każdy płaci tyle ile generuje. U mnie w klatce w mieszkaniach prawie wszędzie 1 osoba wykazana a w rzeczywistości mieszka od 3 do 6 osób za które uczciwi muszą płacić.

Ja 09.12.2020 13:47
Edek wiesz o nieprawidłowościach. Opisz je, załącz zdjęcia i przekaż administratorowi budynku. Na tym forum nie rozwiążemy Twoich problemów. Nie mamy się odnieść do sytuacji w której odpisujesz klatkę (3-5 poziomów po 2-4 mieszkania). Jeżeli opisałeś prawdę to w skrajnym przypadku na 5 poziomach po 4 mieszkania wykazanych jest 20 mieszkańców a przebywa ich ponad 100. Tłoczno tam u ciebie ;)

jjjjjjjjj 09.12.2020 10:12
Jakie pieniądze spółka dostaje za odpady ze zbiórki -plastików,szkła,makulatury i bio,tego się nie ujawnia?

Czy wiecie, 11.12.2020 18:09
że z 50 butelek typu pet można wyprodukować jedną kurtkę polarową? My w sklepie płacimy za taką butelkę (cena butelki wliczona w cenę produktu), potem segregujemy, płacimy za wywóz, a jaki zysk mają wytwórcy? Od kiedy w jednym ze sklepów za tzw. zdzierkę zawołano ode mnie 50 gr., to od tego czasu noszę ze sobą kilka takich zdzierek i np. jabłka pakuję w "swoją" już używaną i nie płacę tej wymuszonej opłaty. Należałoby zakazać produkcji i sprzedaży takich opakowań, a ilość śmieci natychmiast by zmalała.

Ja 08.12.2020 22:54
Ciekawe czy Redaktor opublikuje??? Po pierwsze 90% mieszkańców płaci i dlaczego mają być karani za zużycie wody zwłaszcza w pandemii? Po drugie Witko obiecał utrzymać stawkę 19.5 z deklaracja i w przyszłości obniżania jej. Po trzecie radni wykazali możliwość czerpania informacji w ramach jednej spółki o wysokim zużyciu wody co może stanowić podstawę kontroli. Po czwarte samo odbieranie śmieci w wykonaniu Witko kosztuje tyle co kiedyś ich odebranie, składowanie, przewóz i opłaty na wysypiskach. Po piąte w poniedziałek po kilku dniach obrad otrzymali niepodpisane wyliczenia. Po szuste Koalicja głosowała zgodnie z PISem i tylko radni KWW Witko stawiali opór w dyskusji o optymalizacji wyliczeń. Po siudme kasy już brakło a miało być kolorowo. Po ósme w spółce trzyma się dziadków po 76 lat i płaci się im z zebranych od ludzi pieniędzy ponieważ spółka żyje z wystawiania rachunków dla mieszkańców. Po dziewiąte widząc jak Witko zarządza można przygotować, że będzie tylko gorzej...

Marcin 09.12.2020 10:26
Brawo. Nie spółka pokaże wysokość wynagrodzeń. Bo zaraz z podwyKi za zamieci będą finansowane wygórowane wynagrodzenia pracowników. A za to wszystko będą płacili mieszkańcy. To porównanie z Ukraincami jest nie na miejscu. A ile osób jest zameldowanych w Tomaszowie a pracują w Łodzi lub Warszawie. Np. więcej niż obcokrajowców do tu mieszka.

Marek 09.12.2020 11:08
Zapomniałeś dodac ze Ci co pracuja w innych miastach szybciutko zgłaszają,że mieszkają w innym miejscu i nie nalicza sie za nich opłat za wywoz nieczystosci

ziomek 09.12.2020 11:29
nieprawda - od 15 lat nie mieszkam w domu w Tomaszowie, ale się nie wymeldowywałem od rodziców i płacą tak jakbym cały czas mieszkał

A dlaczego 09.12.2020 14:01
nie zgłosiłeś tego faktu w UM i dodatkowo obciążasz swoich rodziców kosztami? U mnie są zameldowani: syn, synowa i dwoje wnucząt, którzy już od 6 lat mieszkają za granicą i płacę tylko za siebie. Wystarczy zgłosić tą sprawę w odpowiednim referacie, podać dane osoby i nr telefonu, która de facto nie zamieszkuje pod wskazanym adresem. Syn ten fakt potwierdził online i sprawę załatwił pozytywnie.

Litości 09.12.2020 14:06
Twoja wypowiedź wskazuje, że jesteś inteligentny/a, to dlaczego piszesz "szuste", "siudme", a ósme już prawidłowo?

A. 08.12.2020 21:15
Tylko czy te wszystkie argumenty, które są tu przytoczone w obronie Prezydenta usprawiedliwiają to, że osoby, które uczciwie płacą i segregują śmieci mają być karane za te nieuczciwe. Jeżeli przepisy nie pozwalają urzędnikom na karanie tych nieuczciwych to dlaczego nasz prezydent miasta, który lubi chwalić się znajomościami na szczycie władzy, nie robi nic aby te przepisy zmienić, tylko próbuje dowalić nam kolejne podwyżki. A tak na marginesie, jak z powodu powiązania opłaty za śmieci ze zużyciem wody spadnie to zużycie, to również spadną przychody ZGWK i za chwilę będzie podwyżka cen wody.

xxx 08.12.2020 20:41
Doliczenie do kosztu wody to głupota

Opinie

23 czerwca w historii. Od Jazdowa i Kościuszki po K2, Brexit i muzykę wolności

Dziś jest wtorek, 23 czerwca 2026 roku, sto siedemdziesiąty czwarty dzień roku. Słońce wstało o godz. 4.14, zajdzie o godz. 21.01. Imieniny obchodzą m.in. Anna, Jan, Józef, Maria, Wanda i Zenon. Data dodania artykułu: 23.06.2026 07:46
23 czerwca w historii. Od Jazdowa i Kościuszki po K2, Brexit i muzykę wolności

22 czerwca w historii. Virtuti Militari, Hubal, Konwicki, Barbarossa i głos Cyndi Lauper

22 czerwca to jedna z tych dat, w których historia nie idzie spokojnym krokiem przez kartki kalendarza, ale wchodzi na scenę jak orkiestra po pierwszym uderzeniu werbla. Jest tu królewski dokument i narodziny miasta, jest order za męstwo, który do dziś ma w polskiej pamięci ciężar większy niż metal, jest wojna, literatura, zimna wojna i muzyka, która raz brzmi jak country Krisa Kristoffersona, raz jak kolorowy manifest Cyndi Lauper z epoki MTV. Data dodania artykułu: 22.06.2026 08:27
22 czerwca w historii. Virtuti Militari, Hubal, Konwicki, Barbarossa i głos Cyndi Lauper

Fałszywa nadzieja sprzedaje się lepiej niż medycyna. Ekspertki ostrzegają przed medyczną dezinformacją

Najgroźniejsze kłamstwa nie przychodzą dziś w stroju szaleńca z aluminiową czapką. Przychodzą w estetycznym filmiku, w miękkim świetle, z uśmiechniętą twarzą influencera, wykresem wyrwanym z kontekstu i obietnicą, że „lekarze o tym nie mówią”. Od picia boraksu po porzucanie terapii onkologicznych – medyczna dezinformacja dawno przestała być tylko internetową ciekawostką. Stała się realnym zagrożeniem dla zdrowia i życia pacjentów. Data dodania artykułu: 21.06.2026 10:54
Fałszywa nadzieja sprzedaje się lepiej niż medycyna. Ekspertki ostrzegają przed medyczną dezinformacją

John Lee Hooker. Bluesman, który jednym riffem potrafił uleczyć samotność

Są artyści, których muzyka brzmi jak zapis nutowy. I są tacy, których muzyka brzmi jak życie: kurz drogi, stukot pociągu, zmęczenie po pracy, nocne światło w oknie i głos człowieka, który więcej przeżył, niż chciałby opowiedzieć. John Lee Hooker należał do tej drugiej kategorii. Nie potrzebował orkiestry, popisów technicznych ani długich solówek. Wystarczały gitara, tupot stopy i głos głęboki jak stara studnia. Data dodania artykułu: 21.06.2026 10:35
John Lee Hooker. Bluesman, który jednym riffem potrafił uleczyć samotność

21 czerwca w historii. Machiavelli, Sartre, Proces Szesnastu, socrealizm i rockowy oddech przesilenia

Dziś jest niedziela, 21 czerwca, 172. dzień roku. Słońce wstało o godz. 4.14, zajdzie o godz. 21.00. Imieniny obchodzą: Alicja, Alojzy, Marta, Rajmund, Rudolf, Alban, Marcja, Terencjusz oraz Demetria. Data dodania artykułu: 21.06.2026 10:19
21 czerwca w historii. Machiavelli, Sartre, Proces Szesnastu, socrealizm i rockowy oddech przesilenia

Konfederacja przygląda się Ruchowi Biało-Czerwonych. Jedni widzą konkurencję, inni „miejsce do służby Polsce”

W Konfederacji znów słychać skrzypienie wewnętrznych zawiasów. Tym razem nie chodzi o program, głosowanie w Sejmie czy kampanię wyborczą, lecz o nowe stowarzyszenie europosłanki Ewy Zajączkowskiej-Hernik. Ruch Biało-Czerwoni, zarejestrowany 3 czerwca, miał być — według deklaracji założycielki — przestrzenią działania dla ludzi, którym zależy na Polsce i na pomocy obywatelom pozostawionym samym sobie w sporach z urzędami, instytucjami i państwem. W praktyce inicjatywa stała się kolejnym testem dla delikatnej konstrukcji Konfederacji. Data dodania artykułu: 20.06.2026 12:17
Konfederacja przygląda się Ruchowi Biało-Czerwonych. Jedni widzą konkurencję, inni „miejsce do służby Polsce”

20 czerwca: dzień królów, komediopisarzy, śląskiej pamięci i muzyki, która wraca jak refren

Są takie daty, które wyglądają jak stary, wielowątkowy film. W jednej scenie rodzi się przyszły król Polski, w drugiej na Kremlu rozgrywa się krwawy dramat Dymitriad, dalej Aleksander Fredro ostrzy pióro, Górny Śląsk wraca do Polski, a z gramofonu płyną Beach Boys, Lionel Richie, Lady Pank i Kombi. 20 czerwca to dzień, w którym historia nie idzie równym marszem. Raczej tańczy — czasem poloneza, czasem żałobny marsz, czasem rockowy numer z lat 80. Data dodania artykułu: 20.06.2026 10:17
20 czerwca: dzień królów, komediopisarzy, śląskiej pamięci i muzyki, która wraca jak refren

19 czerwca: od „Daru Pomorza” i Pawiaka po Opole, Faras i sejmowe głosowania. Co mówi nam historia?

Dziś jest piątek, 19 czerwca, sto siedemdziesiąty dzień roku. Słońce wstało o godz. 4.13, zajdzie o godz. 21.00. Imieniny obchodzą: Bonifacy, Gerwazy, Julianna, Michalina i Romuald. Data dodania artykułu: 19.06.2026 07:47
19 czerwca: od „Daru Pomorza” i Pawiaka po Opole, Faras i sejmowe głosowania. Co mówi nam historia?
Maraton Horrorów

Maraton Horrorów

Noc pełna grozy w kinie HeliosZapraszamy na Maraton Horrorów organizowany przez sieć kin Helios w ramach cyklu Nocne Maratony Filmowe. W programie znalazły się mroczne i pełne napięcia seanse, które zapewnią widzom intensywne emocje aż do późnych godzin nocnych.Co w programie?Na plakacie zapowiedziano filmy: Rytuał Lily, Lalka (przedpremiera), Krwawe Polowanie oraz Poświęceni. To propozycja dla fanów kina grozy, którzy chcą przeżyć wyjątkową noc z premierami i przedpremierami na dużym ekranie.MARATON HORRORÓWNocne Maratony Filmowe zapraszają na noc, która dostarczy Wam ekstremalnych emocji i wspomnień na całe wakacje. W zestawie aż trzy premiery!Już 26 czerwca, zaraz po rozdaniu szkolnych świadectw, na dobry początek wakacji Nocne Maratony Filmowe zapraszają na Maraton Horrorów! Ten przygotowany z myślą o Was zestaw filmów, to idealny sposób na odreagowanie całego roku szkolnego! Na początek pierwsza przerażająca premiera tego wieczoru, “RYTUAŁ LILY”! Po krótkiej przerwie, trzymający w obezwładniającym napięciu, przedpremierowy pokaz filmu „LALKA”. Dalej będzie jeszcze mocniej, bo kolejną premierą tej nocy będzie „KRWAWE POLOWANIE” i na koniec „POŚWIĘCENI”.Będzie to wyjątkowa, pełna grozy uczta filmowa i jesteśmy przekonani, że jeszcze długo po powrocie do domu nie będziecie mogli zasnąć. Czy jesteście na to gotowi?RYTUAŁ LILY (napisy)Cztery przyjaciółki udają się do odosobnionego domu położonego głęboko w lesie, aby odprawić rytuał inicjacji nowej czarownicy i dopełnić krąg czterech żywiołów. Lily, blada i introwertyczna dwudziestolatka, która właśnie dołączyła do grupy, została wybrana na reprezentantkę żywiołu powietrza. Nie zdaje sobie sprawy, że prawdziwy cel rytuału jest zupełnie inny – Lily ma zostać złożona w ofierze, a jej koleżanki pragną za jej pomocą przywołać uśpionego demona.LALKA (napisy)Macy udaje się na leśną wędrówkę ze swoim chłopakiem. W środku lasu para odkrywa upiorną kolekcję lalek i ich równie dziwaczną właścicielkę – ubraną w porcelanową maskę kobietę uzbrojoną w łopatę. Macy zostaje porwana i budzi się w drewnianym domu na odludziu. Od tej pory będzie musiała walczyć o życie z psychopatką, która traktuje ją jak swoją lalkę.Nakręcony na taśmie analogowej horror „Lalka” to przerażający, ultrabrutalny i krwawy hołd dla amerykańskiego horroru lat siedemdziesiątych – z „Teksańską masakrą piłą mechaniczną” na czele.KRWAWE POLOWANIE (napisy)Jest rok 1986. Świat pędzi ku krawędzi. W Czarnobylu dochodzi do najgorszej katastrofy nuklearnej w historii, a 20-letni Mike Tyson brutalnie nokautuje rywali, zostając najmłodszym mistrzem świata wagi ciężkiej. Ameryka żyje popkulturą i wielkimi akcjami charytatywnymi, zupełnie nieświadoma tego, co czai się w jej mrocznym sercu. Tymczasem w Michigan sześciu twardych kumpli z Detroit zostawia za sobą fabryczny dym i rusza na głęboką północ. Cel: coroczny, święty rytuał męskiego braterstwa – alkohol, pot i polowanie na jelenie w odciętym od świata obozie.Jednak w tych starożytnych lasach krew wsiąka w ziemię głębiej, niż mogłoby się wydawać. Przez przypadek myśliwi budzą coś, co nigdy nie powinno zostać dotknięte. Ze snu powstaje potężny, krwawy duch rdzennych Amerykanów – prastara siła, która przybyła, by dokonać ostatecznej wendety za bezkarne morderstwa i zaginięcia indiańskich dziewcząt. W tym lesie reguły gry właśnie uległy zmianie. W ironicznym, brutalnym odwróceniu ról – ci, którzy przybyli tu zabijać, stają się zwierzyną.POŚWIĘCENI (napisy)Napięta relacja matki z córką zostaje wystawiona na przerażającą próbę, gdy umiera ojciec rodziny, a pogrążona w żałobie matka zatrudnia tajemniczego nieznajomego, by przywrócił jej męża do życia. Kiedy brutalne wskrzeszenie wymyka się spod kontroli, obie kobiety muszą zmierzyć się ze swoimi różnicami, walcząc o życie – i o siebie nawzajem.Uwaga! Kina nie prowadzą rezerwacji telefonicznej i internetowej.  Data rozpoczęcia wydarzenia: 26.06.2026

Polecane

Tomaszowskie Lato wybrzmiało po raz dziewiąty. Grand Prix dla Katarzyny Łapińskiej S8 pod Tomaszowem odblokowana. Volkswagen uderzył w tył autobusu szkolnego Wianki na Wolbórce, polityczna szpilka i rzeka, która naprawdę woła o pomoc 23 czerwca w historii. Od Jazdowa i Kościuszki po K2, Brexit i muzykę wolności Zieleń zamiast betonu przy starostwie. Powiat Tomaszowski dostał pieniądze z programu „Łódzkie dla klimatu” Dni Tomaszowa: zmiana tras autobusów MZK na czas przemarszu mieszkańców Tomaszowski bieg pamięci. Co warto wiedzieć o historii imprezy imienia Bronisława Malinowskiego Lekarz rodzinny jak centrum dowodzenia. Opieka koordynowana obejmuje już 70 proc. pacjentów w Łódzkiem Freelancer w CEIDG — czy rejestracja pod wirtualnym adresem to dobry pomysł? MCK zaprasza na zajęcia w roku szkolnym 2026/2027. Muzyka, teatr, taniec, plastyka i sport 22 czerwca w historii. Virtuti Militari, Hubal, Konwicki, Barbarossa i głos Cyndi Lauper Wianki niesione falą Pilicy. Świętojańska tradycja wróciła nad rzekę
Na sprzedaż komfortowe mieszkanie 53 m² przy ulicy Niskiej

Na sprzedaż komfortowe mieszkanie 53 m² przy ulicy Niskiej

Cena: 435000 PLN Są mieszkania, do których wchodzi się z myślą o remoncie. I są takie, w których już od progu czuć spokój, światło i przestrzeń. Ta oferta należy właśnie do drugiej kategorii.Na sprzedaż wyjątkowo funkcjonalne i starannie wykończone mieszkanie o powierzchni 53 m², położone w Tomaszowie Mazowieckim. To propozycja dla osób, które szukają miejsca gotowego do życia – bez wielomiesięcznych remontów, nerwów i dodatkowych kosztów.Lokal zachwyca przemyślanym układem pomieszczeń oraz nowoczesnym standardem wykończenia. Jasne wnętrza, estetyczne detale i dobrze wykorzystana przestrzeń sprawiają, że mieszkanie będzie idealne zarówno dla pary, rodziny z dzieckiem, jak i osób szukających komfortowej inwestycji pod wynajem.Najważniejsze informacje:powierzchnia mieszkania: 53 m²cena: 435 000 złfunkcjonalny układ pomieszczeńmieszkanie gotowe do wprowadzeniabardzo dobra lokalizacja w Tomaszowie Mazowieckimoferta idealna zarówno do zamieszkania, jak i inwestycyjnieDużym atutem nieruchomości jest lokalizacja. W pobliżu znajdują się sklepy, punkty usługowe, szkoły, komunikacja miejska oraz tereny zielone. To miejsce, które pozwala połączyć wygodę codziennego życia z ciszą i poczuciem prywatności.Wnętrze mieszkania zostało urządzone w nowoczesnym, uniwersalnym stylu, dzięki czemu nowy właściciel może od razu poczuć się „u siebie”. Przestrzeń dzienna daje komfort zarówno odpoczynku, jak i spotkań z rodziną czy znajomymi. To mieszkanie ma w sobie coś, czego nie oddają suche parametry – przyjemny klimat i poczucie domowego ciepła.Rynek nieruchomości w Tomaszowie Mazowieckim w ostatnich latach wyraźnie się zmienia. Coraz trudniej znaleźć mieszkanie, które łączy rozsądną powierzchnię, dobrą lokalizację i wysoki standard wykończenia. Ta oferta wyróżnia się właśnie takim połączeniem.
Reklama
Reklama
Reklama Twój Sklep MEydczny
Reklama Twój Sklep Medyczny

Wasze komentarze

Autor komentarza: Obserwator Treść komentarza: Pan Ogórek jest najpobozniejszym z pobożnych a tu takie coś! Źródło komentarza: Kolejni radni pod lupą wojewody? Pytania o miejskie spółki, szpital i prawo do mandatu Autor komentarza: Ajdejano Treść komentarza: Tego totalnego bełkotu (dla innych - wielkich mundrości) , napisanego powyżej nie chciało mi się doczytać do końca. W kolegium humanum za taki tekst można byłoby tytuł magistra otrzymać. W czasach słowiańskich nie byłoby takiej dyskusji, bo wtedy: nie było debilowatych radnych, nie było zafajdanej ekologii i zafajdanych Wód Polskich, nie było przestępczego wprowadzania na dziko ścieków komunalnych i ścieków przemysłowych, nie było wprowadzania do gleby i do wód gruntowych milionów ton nawozów sztucznych i innych chemikaliów. I z tych, wyżej wymienionych powodów, w rzekach i w zbiornikach wodnych nie ma tej ekologicznie czystej wody, a znajduje się totalny syf. I znajdzie się taki debilowaty radny, który gra w tę samą trąbkę, co równie debilowaci ekolodzy. Niech pojedzie w taki świętojański wieczór (wieczór Kupały) gdzieś na wieś do mieszkańców takiej wsi. Tam takiego debila szubko nauczą rozumu przy pomocy wideł, a jeszcze w dodatku wrzucą debila do wody i każą debilowi zjeść te antyekologiczne wianki. Źródło komentarza: Wianki na Wolbórce, polityczna szpilka i rzeka, która naprawdę woła o pomoc Autor komentarza: wermen Treść komentarza: Nie Źródło komentarza: Prawomocny wyrok za tragedię na Mostowej. 16,5 roku więzienia dla kierowcy, który zabił dwie siostry Autor komentarza: Ajdejano Treść komentarza: Końcowe pytanie w tym materiale powyżej, to jest pytanie retoryczne, czyli bez odpowiedzi. Dlaczego bez odpowiedzi? Bo w tej sprawie nie zajmie stanowiska nikt: samorządowi krętacze-bonzowie, sąd i wszyscy inni samorządowi i rządowi oszuści, którzy tzw. elektorat wyborczy, czyli zwykłych ludzi, idących do wyborczych urynałów, traktują jak przygłupiastych baranów. Źródło komentarza: Ponad 202 tysiące ze szpitala i dieta radnej. Ile pieniędzy powinna zwrócić Paulina Socha? Autor komentarza: sb Treść komentarza: Szkoda, że Wojewoda nie może przyjrzeć się niektórym pracownikom szpitala co do ich stawek stawek godzinowych i ich godzin pracy. Źródło komentarza: Kolejni radni pod lupą wojewody? Pytania o miejskie spółki, szpital i prawo do mandatu Autor komentarza: kierowca Treść komentarza: Piszecie wyrok niski bo zgineły dwie osoby a co powiedzie na wypadek Majchszaka na A1 gdzie spaliły się 3 osoby i grozi mu 8 lat. To jest nie sprawiedliwe. Źródło komentarza: Prawomocny wyrok za tragedię na Mostowej. 16,5 roku więzienia dla kierowcy, który zabił dwie siostry
Reklama
Reklama

Napisz do nas

Zachęcamy do kontaktu z nami za pomocą formularza. Możecie dołączyć zdjęcia i inne załączniki. Podajcie swojego maila ułatwi to nam kontakt z Wami
Reklama