Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Środa, 10 sierpnia 2022 10:20
Z OSTATNIEJ CHWILI:
Reklama

Prezydent z absolutorium i wotum zaufania

Radni Miejscy udzielili w miniony czwartek absolutorium za wykonanie ubiegłorocznego budżetu Prezydentowi Tomaszowa Mazowieckiego. Przeciw była tylko siódemka radnych Platformy Obywatelskiej, zobligowana do tego rodzaju głosowania, uchwałą Zarządu Powiatowego partii. W miejskim samorządzie, w odróżnieniu od powiatu nikt się nie wyłamał. Dyskusja nad raportem o stanie miasta trwała kilka godzin. Nie zabrakło pochwał i słów krytycznych. Ostatnie dwa lata, to nie był łatwy czas dla samorządów i chyba obiektywna ocena chyba nie jest tu tak naprawdę możliwa. - To z czym przyszło się mierzyć samorządowcom w ostatnich latach, to wydarzenia bezprecedensowe. We współczesnej historii samorządu nikt z podobnymi problemami mierzyć się nie musiał i chyba nawet w najgorszych snach sobie tego nie wyobrażał - mówił Marcin Witko w czasie swojego wystąpienia. I trudno tym stwierdzeniom odmówić słuszności. Pandemia i wojna w Ukrainie zmieniła świat w sposób nieodwracalny. W tym roku na sesji absolutoryjnej nie było prezentacji multimedialnych, slajdów. Było za to sporo emocji i liczb. Tych dobrych i tych złych.
Prezydent z absolutorium i wotum zaufania

- Sesja absolutoryjna to jedna z najważniejszych sesji w ciągu roku. Dlaczego? Bo właśnie dziś – możemy przyjrzeć się całościowo naszemu miastu, z lekkim dystansem spojrzeć na różne sprawy. Na co dzień, kiedy pochylamy się nad poszczególnymi problemami – taka perspektywa może komuś umknąć. Urzędnicy, również ja – przygotowując raporty, strategie, podsumowania – cały czas na różne wyzwania musimy patrzeć z perspektywy całości - mówi Marcin Witko. Prezydent podkreślał na wstępie, że często w debacie publicznej i mediach, akcentuje się sprawy, które nie mają nic wspólnego z rozwojem miasta i bieżącymi problemami - Ledwo wyszliśmy z pandemii – a wcale nie powiedziane, że na dobre – a pojawił się u naszych sąsiadów konflikt zbrojny, który ma wpływ na cały glob. Co dzieje się na świecie, w Europie i naszym kraju, każdy kto wieczorem ogląda informacje wie. Ale być może już nie każdy ma świadomość, jak mocno ta rzeczywistość odbija się na samorządzie. Nie mamy wpływu na czynniki zewnętrzne, ani w jednostkach publicznych, ani w naszych gospodarstwach domowych.

Jak wyglądała walka z pandemią w wydaniu tomaszowskim w artykule Marcin Witko: nie zamknęliśmy Urzędu na czas pandemii. Mimo problemów, realizowaliśmy ważne projekty

Prezydent Witko podkreślał rekordowe w ubiegłym roku dochody miasta, które osiągnęły poziom 330 mln zł, oraz fakt, że rok budżetowy zamknął się nadwyżką w wysokości ponad 27 milionów złotych, oraz rekordową nadwyżkę operacyjną - na poziomie blisko 35 mln złotych. Dodał też, że miasto w trudnym okresie pandemii funkcjonowało sprawnie dzięki pracownikom zarówno magistratu, jak i jednostek podległych, takich, jak chociażby ZDiUM, czy placówki oświatowe. Jego zdaniem, mimo swojego profesjonalizmu i zaangażowania często spotykali się z niesprawiedliwą krytyką. - Pomimo trudnego i niepewnego czasu zrobiliśmy wszystko, by finanse miasta w 2021 roku były w jak najlepszej kondycji. 

Marcin Witko przypomniał, że kiedy obejmował urząd Prezydenta Tomaszowa Mazowieckiego, zadłużenie przekraczało 82 miliony.  Obecnie, po 8 latach jest ono mniejsze o 11 milionów, przy czym wielkość budżetu w tym dochodów własnych wzrosła o kilkadziesiąt procent. Przypomniał też, że mimo wyższego zadłużenia, wartość inwestycji była niższa. W okresie kilku minionych lat na inwestycje przeznaczono u nas 270 milionów złotych. Dodał, że udało się pozyskać fundusze na nieporównywalną dotąd skalę. Dzięki nim zrewitalizowany zostanie park miejski oraz przeprowadzona zostanie wymiana oświetlenia ulicznego. 

O pozyskiwaniu funduszy piszemy między innymi w artykule Będzie Park jak z Bajki za fundusze norweskie

Prezydent mówił też o licznych problemach, z którymi zmaga się nie tylko Tomaszów. Problemy ogólnokrajowe, które dotyczą każdego miasta w Polsce, takie jak depopulacja, rosnące koszty życia, kryzys gospodarczy, problemy z finansowaniem oświaty – to codzienność niemal wszystkich samorządów. Pomimo obiektywnych trudności, udało się w ubiegłym roku przygotować szereg ważnych dokumentów strategicznych, które są niezbędne do pozyskiwania środków zewnętrznych. O sali wykonanej przez urzędników pracy świadczy ponad 50 postępowań przetargowych przeprowadzonych w pierwszym półroczu tego roku przez wydział kierowany przez dyrektora Adama Koziełka 

Jeśli interesuje Was temat depopulacji więcej przeczytacie w artykule Ok. 70 proc. polskich gmin doświadcza depopulacji 

Marcin Witko mówił też o tomaszowskiej oświacie - Żeby uniknąć pomówień, że jesteśmy stronniczy, zleciliśmy zewnętrznemu podmiotowi analizę organizacji i finansów oświaty w Tomaszowie. Wszyscy tu wiemy, że jest to największa pozycja w budżecie i niestety jednocześnie problem. Firma potwierdziła, że rozwiązania organizacyjne przyjęte w tomaszowskich szkołach i przedszkolach mogą stanowić dobrą praktykę dla innych samorządów. To bardzo cieszy, bo to znaczy, że wiele lat temu obraliśmy dobrą drogę – mimo że wiele osób próbowało nam rzucać wtedy kłody pod nogi. Cieszą mnie ogromnie również inwestycje w infrastrukturę szkolną. Uczniowie już niedługo będą mogli się cieszyć nowymi boiskami. 

Więcej o audycie oświatowym przeczytacie w artykule Co dalej z Oświatą? Miasto zleciło audyt

Rok 2021 to wiele naprawdę ważnych inwestycji w oświacie. Oddano do użytku nowy żłobek, na który pozyskano gigantyczne dofinansowanie. Niebawem rozpocznie się budowa kolejnego. To programy realnie wspierające rodziny, szczególnie te młode, gdzie rodzice są osobami aktywnymi zawodowo. Marcin Witko zapowiedział też kolejne inwestycje oświatowe.  

Więcej w Budowa tomaszowskiego żłobka już na finiszu!

Mimo trwających w 2021 roku obostrzeń, a co za tym idzie utrudnionej realizacji wszelkich inicjatyw sportowych i kulturalnych zorganizowano wiele wydarzeń w naszym mieście, a za sprawą Areny Lodowej, Tomaszów Mazowiecki znów był na ustach całego świata. - Gdyby przyszło nam płacić za taką promocję – mogłoby nam nie starczyć nadwyżki operacyjnej - podkreśla Prezydent. Z dumą możemy mówić o sukcesach Lechii Tomaszów Mazowiecki. Po raz drugi w historii naszego miasta drużyna juniorów młodszych zdobyła tytuł Mistrza Polski w piłce siatkowej, natomiast młodzi adepci futbolu mają szanse reprezentować nasze miasto w ogólnopolskich rozgrywkach - na szczeblu Centralnej Ligi Juniorów.

Polecamy O krok bliżej do CLJ

Miasto szczególną troską obejmuje seniorów. Prezydent przypomniał, że nie bez powodu to właśnie w Tomaszowie Mazowieckim, w 2021 roku odbyły się Ogólnopolskie Senioralia. Część programów realizowanych jest przy współpracy z innymi samorządami, w tym oczywiści powiatem tomaszowskim. Powstał u nas drugi już Dom Dziennego Pobytu, mieszkania wspomagane dla potrzebujących. Seniorów wyposażamy w opaski bezpieczeństwa.

O polityce senioralnej miasta piszemy także w 7,5 mln zł dla seniorów z Tomaszowa! Kolejny sukces miasta

Miasto wciąż pracuje nad wdrożeniem rozwiązań spójnych z gospodarką obiegu zamkniętego – jest to jedno z priorytetowych działań. W 2021 roku stworzono nowoczesny Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych, zorganizowany i prowadzony przez spółkę ZGWiK. Punkt jest kolejnym krokiem, po tym jak miasto samodzielnie zorganizowało system odbioru odpadów, jako jeden z nielicznych w Polsce, Tomaszów Mazowiecki nie korzysta z pośrednictwa firm zewnętrznych, dyktujących ceny lokalnym społecznościom. Spółka poszerza obecnie krąg odbiorców także o firmy i instytucje. 

Więcej o PSZOK Kolejny krok do tego by było taniej

W ubiegłym roku oddano do użytku stację paliw przy Miejskim Zakładzie Komunikacyjnym. Osoby, które płacą podatki w Tomaszowie Mazowieckim, uzyskały dodatkowy rabat w ramach programu Karty Tomaszowianina.

Miasto w minionym roku oddało do użytku 75 lokali w ramach projektu Mieszkanie TM Plus. Warunki jakie mają nowi właściciele tych mieszkań, są na rynku komercyjnym nie do uzyskania. Powołano też SIM i dzięki tej inicjatywie powstanie kolejnych 500 mieszkań w samym Tomaszowie w ramach ponadregionalnej i ponad politycznej współpracy samorządów. 

2021 rok to czas pozyskiwania największych w historii środków na informatyzację Urzędu - ponad 4,5 mln zł. Zespół miejskich informatyków wdraża system, który w znacznym stopniu przyczyni się do zwiększenia e-usług dla mieszkańców.

Na temat SIM w artykule: Akt utworzenia ponadregionalnej spółki podpisany - będzie 500 nowych mieszkań

Prezydent, omawiając raport o stanie miasta wspomniał o kłopotach, jakie dotykają miejską ciepłownię. Spowodowane są one głównie sytuacja zmian cenowych na rynku ciepła, która jest bezprecedensowa a niestabilność i nieprzewidywalność w tym zakresie - najwyższa od wielu lat. Do tego sytuację pogłębiają ceny emisji dwutlenku węgla, które w ciągu ostatnich 2 lat wzrosły 5-krotnie – co jest stałym elementem polityki EU odchodzenia od gospodarki węgla by ratować klimat i środowisko. - Rośnie również dramatycznie cena surowców – o czym każdy kto opala dom węglem czy gazem – już niestety wie. Czynniki, które leżą u podstaw cen, są więc całkowicie poza naszą kontrolą. to nie znaczy, że nic w tym zakresie nie robimy. Odejście jednak od węgla, a tym samym od zakupu uprawnień wymaga ogromnych nakładów finansowych. Ale, działamy – nie poddajemy się nigdy. - Działania w tym zakresie pozytywnie oceniła Najwyższa Izba Kontroli, która zwróciła jednak uwagę na fakt, że wiele zmiennych leży w gestii podmiotów niezależnych od miasta. W Urzędzie Miasta działa między innymi punkt informacyjny programu „Czyste powietrze”. W 2021 roku urzędnicy przyjęli 215 wniosków o dofinansowania na łączną kwotę ponad 2,5 miliona złotych - to niemal dwa razy więcej wniosków w porównaniu do 2020 roku.

O kontroli NIK czytaj na portalu NIK zainteresował się ciepłem tomaszowian

Marcin Witko podkreślał kilkukrotnie, że wszystkie inwestycje miejskie powstają i będą powstawać dzięki wsparciu zewnętrznemu. A środki pozyskiwane są niezwykle efektywnie. Wymieniał:

 ponad 15 mln zł na projekty społeczne i inwestycje w ramach tzw. funduszy norweskich;

 15 mln zł na budowę stacjonarnego hospicjum;

 15 mln zł na kompleksową przebudowę kilkunastu dróg;

 6 mln zł na budowę sieci drogowej w obrębie ul. Strzeleckiej, w pobliżu Przystani Miejskiej i Areny Lodowej;

 blisko 20 mln zł na wymianę oświetlenia ulicznego na nowoczesne oprawy LED.

- Gdyby nie wszystkie bezprecedensowe wydarzenia ostatnich lat, dziś moglibyśmy „odhaczyć” o wiele więcej inwestycji i rozwiązanych problemów. Niestety przyszło nam żyć i działać w takich a nie innych realiach. I chcę zapewnić, że dajemy z siebie wszystko. Najbardziej boli, gdy mimo ogromnych chęci – nie możemy pewnych kwestii jeszcze zrealizować. Jestem jednak dobrej myśli. Na wszystko jeszcze przyjdzie pora - podsumował miniony rok Prezydent. 


Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Powiat Tomaszów 04.07.2022 14:10
Tak jakoś mi naszło napisać na tym zdjęciu pan prezydent a obok pani z kręgów starosty poważna, pogodna a jest podobne zdjęcie gdzie było absolutorium starosty i tam też zdjęcie zrobione jak inna pani patrzy spod byka:)Taki mały szczegół a mówi tak wiele;)

obywatel 27.06.2022 18:16
pan prezydent Witko jest prawdziwym gospodarzem trzeba bylo dziesiatkow lat zeby tak sie stalo

Roman 26.06.2022 11:37
Sami swoi, jedna klika to nie inaczej. Szkoda miasta.

Ajdejano 04.07.2022 16:51
No!!! Za czerwonych, za Zagozdona, za pozostałych: wtedy się działo!!! No, nie ?!?!?!

t 25.06.2022 15:15
Może Prezydent miasta i jego urzędnicy oraz starosta ze swoimi urzędnikami zainteresowali by się odbiorem telewizji naziemnej w naszym mieście i powiecie. Od kilku dni w naszym mieście można odbierać tylko programy TVP. Innych programów TV naziemnej nie można odbierać - została zmniejszona siła i jakość sygnałów. Nasze miasto i powiat obecnie znajduje się w ciemnej dziurze odbioru sygnałów naziemnej telewizji. A miało być tak pięknie i świetni w tym systemie.

Xyz 25.06.2022 17:02
Słusznie. Powinien też kupić każdemu telewizor, hamak i butelkę whisky

Hahahs 25.06.2022 19:40
Ty wiesz w ogóle jakie kompetencje ma samorząd?

do t 05.07.2022 07:41
Prezydent miasta nie zajmuje się takimi pierdołami, bo nie ogląda soap opery (dla niekumatych to opera mydlana).

T. J. 25.06.2022 13:57
Podobno ubywa tomaszowian około 2 tys w ciągu roku, czy można wiedzieć ile faktycznie zamieszkuje Tomaszów? bo już słychać szacunki że 52 tysiące. Parki przystań etc. chleba nie dają, a tereny inwestycyjne czekają np ten od od ronda na S-8 wzdłuż nowej drogi do Łaziska, teren uzbrojony na inwestycje przemysłowe i przez tyle lat nie ma inicjatywy aby ściągnąć tam inwestorów dających pracę.

Mariusz 25.06.2022 14:59
Zapytaj radnych po i cześci pis czemu odrzucili plan miejscowy dla tego terenu. Teren ten to grunty rolne i bez planu nikt nie zainwestuje. Trudno zrozumieć intencje takiego działania. Tym bardziej ze podobno wszystkim radnym zależy na inwestorach. Podobno. Mam wrażenie że dużej cześci rady zalezy na samych sobie i dobrym miejscu na liście w kolejnych wyborach.

ETM 25.06.2022 16:37
A miało być 200 tysięcy mieszkańców, tak przed wyborami prez. Witko obiecał że zrobi wszystko...

Tom 29.06.2022 11:52
Każdy logicznie myślący widzi że to zaplanowane wygaszanie miasta.

:) 25.06.2022 19:43
Prezydent chciał uchwalić plan - to radni PoiPis odrzucili / do nich pretensje. Znajdz mi miasto w naszym województwie, które się nie wyludnia. A co do liczby - teraz większość się nie melduje / mieszkania puste nie stoją / bo widać jaki jest problem z wynajmem / wiec Myske ze liczba faktyczna jest nadal zbliżona do 60 tys z tym, ze więcej starszych niż młodszych

Zdzich 26.06.2022 14:35
60 tysięcy to może i jest w dni targowe, kiedy miasto jest zakorkowanie pojazdami z okolic Tomaszowa. W dni targowe odżywa ruch uliczny, markety i rynek wypełnione są kupującymi. A w pozostałe dni małomiasteczkowa cisza i spokój.

bejc 25.06.2022 13:09
Takie biadolenie nad corona wirusem a ktoś słyszał żeby prezydent się zaszczepił ?Ja tylko słyszałem że chorował ...' środki zewnetrze " to co to jest, czym są ? Nie lepiej napisać że jest to kasa z UE ? A może strach przed własną partią nie pozwala nazwać sprawy po imieniu ?

:) 25.06.2022 19:44
Mówił publicznie, ze się szczepił :)

abc 28.06.2022 22:41
Chyba solą fizjogiczną tak jak cała reszta z Wiejskiej wiedzących co w trawie piszczy!

Ajdejano 29.06.2022 22:57
Facet: pier...., jak mały Kazio po dużym deszczu. Jesteś czerwony? Nie podoba się tobie ten gościu, bo jest po prawej stronie? Napisz to wprost i nie pisz farmazonów. Typowy hejt.

Do alejajo 03.07.2022 16:25
Ty czekista jemu może i gościu się podoba ale nie podoba mu się jak chce się z niego zrobić zbawcę Tomaszowa i to jego ocena i ma do tego prawo, aTy chyba jest czerwony od tego utwierdzania ludzi że teraz to jest cacy.

Helios prezentuje pełen akcji letni repertuar! Helios prezentuje pełen akcji letni repertuar! W sierpniu sieć kin Helios przygotowała dla swoich widzów kolejną porcję filmowych emocji i spotkań z największymi gwiazdami na dużym ekranie! Już najbliższy weekend może upłynąć pod znakiem niekończącej się akcji z dużą dawką humoru, bez względu na których aktorów i które historie widzowie postawią! Wszystkie z prezentowanych produkcji, zarówno te dla młodszych czy starszych kinomanów, mają wspólny mianownik: świetną zabawę oraz fantastyczny humor. Pierwsza premiera nadchodzącego weekendu to zabawna, a zarazem życiowa historia pewnej patchworkowej rodziny. Pełna humoru i wzruszeń komedia „Każdy wie lepiej” opowiada o parze zakochanych, którzy stają się celem intrygi najbliższych. Główni bohaterowie filmu, Ania i Grzesiek, próbują stworzyć nową rodzinę z połączenia dwóch odmiennych światów. Jej dzieci, jego dzieci – klasyczny patchwork – trzeba zawierać kompromisy, uważać żeby nikogo nie urazić… To fascynująca układanka, ale straszliwie trudna! Dla wielu par byłby to wspaniały początek etapu „zżyli długo i szczęśliwie”, ale nie dla tej dwójki. Ich związek zostaje wystawiony na próbę, gdy zaczynają się do niego wtrącać ich rodzice oraz byli partnerzy. Dwie rodziny wiele rożni, ale mają wspólny cel – rozbić związek Ani i Grzesika. Czy nowa relacja ma szansę przetrwać najazd swoich rodzin? Widzowie przekonają się już w najbliższy piątek. Kolejna z nowości to „Lena i Śnieżek” - familijne kino przygodowe i naprawdę piękna historia… Wszystko zaczyna się od pary złodziejaszków kradnących białe lwiątko na zlecenie bogatego kolekcjonera zwierząt. Nic nie idzie jednak zgodnie z planem i maluch ucieka. Przypadkiem znajduje go właśnie Lena – nieśmiała nastolatka, która dopiero co przeprowadziła się do nowego miasta. Zwierzak, któremu nadaje imię Śnieżek, szybko staje się jej najlepszym przyjacielem. Dziewczyna boi się jednak, że lwiątko może jej zostać odebrane i dlatego postanawia ukrywać je przed tatą i resztą świata. Kiedy zdradza swój sekret niewłaściwej osobie, zaczynają się kłopoty, a na trop Śnieżka ponownie wpadają złodzieje. Czy Lena zdoła ochronić przyjaciela przed grożącym mu niebezpieczeństwem? Mały lew – wielka przyjaźń – to trzeba zobaczyć w kinie! Na ten film czekały miliony widzów! Kolejna nowość – „Bullet Train” - to szalona, nieustająca jazda przez współczesną Japonię w towarzystwie Brada Pitta. Wciela się on w tej produkcji w rolę pechowego zabójcy o imieniu "Ladybug", który po zbyt wielu nieudanych próbach chciałby spokojnie wykonywać swoją pracę. Los jednak ma inne plany, ponieważ jego najnowsza misja stoi na kursie kolizyjnym ze śmiertelnie niebezpiecznymi przeciwnikami z całego świata. Wszyscy mają powiązane, ale sprzeczne cele – w najszybszym pociągu świata... a Ladybug musi wymyślić, jak z niego wysiąść. Producentem jest spec od hollywoodzkich filmów akcji - sam Antoine Fuqua, a reżyserem David Leitch, który ma na koncie „Johna Wicka”, „Szybkich i Wściekłych” czy „Deadpoola 2”. Zapowiada się niezła jazda!  Na ekranach kin Helios wciąż szaleją zwierzaki z super mocami pod przywództwem psa Krypto, którego właścicielem jest sam Superman. „DC Liga Super-Pets” to pełna humoru i żartów sytuacyjnych animacja, w której pupile ratują herosów z Ligi Sprawiedliwości! Tego świat jeszcze nie widział żeby obrońców świata takich jak Superman, Batman czy Wonder Woman uprowadziła złowieszcza Świnka Morska?!  Jeżeli komuś umknęły filmowe hity lata to nic straconego, bo na ekranach sieci kin Helios wciąż można spotkać „Minionki: Wejście Gru”, Toma Cruise’a w „Top Gun: Maverick” czy Boga Piorunów w kolejnej części brawurowej serii „Thor: Miłość i Grom W poniedziałek, 8 sierpnia Kino Konesera zaprosi widzów na film „Księgarnia w Paryżu” - życie Vincenzo kręci się wokół miłości do książek oraz dotkniętej niepełnosprawnością córki Albertyny. Mężczyzna jest zgorzkniały, melancholijny i uważa, że już nic dobrego w życiu go nie spotka. Pewnego dnia do jego księgarni wpada Yolande. To żywiołowa, ekscentryczna, zabawna i piękna kobieta. Oczarowany jej życiową energią Vincenzo znów zaczyna odczuwać emocje, o których istnieniu już dawno zapomniał, odkrywając na nowo uroki życia. 11 sierpnia cykl Kultura Dostępna zaprezentuje natomiast film „Piosenki o miłości”. To opowieść o walce o niezależność i dochodzeniu do własnego głosu. Ten film to mocny, nowy głos polskiego kina, jak najlepszy indie-popowy kawałek uderzający w najczulsze struny – tam gdzie miłość spotyka się z kalkulacją, a pasja z karierą. Ona jest skromną dziewczyną, on pochodzi z zamożnej rodziny. Ona śpiewa o tym, co jej w duszy gra, on marzy o wydaniu płyty, którą utarłby nosa sławnemu ojcu-aktorowi. Czy dwa tak różne brzmienia mogą się zestroić? Ile razy w życiu możliwy jest bis? Tego spotkania absolutnie nie można przegapić! Po szczegółowe informacje dotyczące sierpniowego repertuaru warto zajrzeć na stronę www.helios.pl oraz do nowej, mobilnej aplikacji Heliosa. Wcześniejszy zakup biletu to nie tylko gwarancja zajęcia ulubionego miejsca w kinowej sali, ale także korzystniejsza cena.   Data rozpoczęcia wydarzenia: 05.08.2022
41. Ogólnopolski Tomaszowski Bieg im. Bronisława Malinowskiego 41. Ogólnopolski Tomaszowski Bieg im. Bronisława Malinowskiego 4 września br. ulicami miasta Tomaszowa Mazowieckiego po raz 41. zostanie przeprowadzony bieg im. Bronisława Malinowskiego. Uczestnicy zawodów będą rywalizować podczas Biegu Głównego na dystansie 10 km.Celem wydarzenia jest uczczenie pamięci Bronisława Malinowskiego - wybitnego sportowca, reprezentanta Polski, uczestnika Igrzysk Olimpijskich w Monachium (1972), Montrealu (1976) i Moskwie (1980). Zawody będą również popularyzować bieganie jako powszechnie dostępną formę rekreacji oraz zdrowy styl życia wśród dzieci, młodzieży i dorosłych.Start i meta zostaną przeprowadzone na placu Kościuszki w Tomaszowie Mazowieckim.Program wydarzenia:• 8 - 8.45 – Przyjmowanie zgłoszeń, wydawanie numerów i kart startowych w biurze zawodów;• 9 - Otwarcie• 9.10 – Bieg Rekreacyjny pamięci Marii Grzegorzewskiej;• 9.25 – Quiz z nagrodami;• 9.40 – Bieg Główny;• Dekoracja – po zakończeniu biegu.Uczestnictwo:Bieg Rekreacyjny: - w biegu mogą uczestniczyć osoby bez ograniczeń wiekowych.- wszyscy zawodnicy biorący udział w biegu są zobowiązani do wypełnienia i podpisania deklaracji uczestnictwa (dostępna także w biurze zawodów).- podpisując deklarację, uczestnik oświadcza, że stan jego zdrowia umożliwia mu udział w biegu i że bierze udział w zawodach na własną odpowiedzialność.- za osoby niepełnoletnie oświadczenie podpisują rodzice lub opiekunowie prawni.- każdy uczestnik powinien posiadać kartę startową.Bieg Główny na 10 km – każdy uczestnik musi posiadać ubiór sportowy, czytelnie wypełnioną kartę startową lub numer startowy oraz oświadczenie o braku przeciwskazań zdrowotnych do udziału w biegu. Udział w Biegu tylko dla zawodników od 16 roku życia (posiadających zgodę rodzica/opiekuna prawnego). W Biegu obowiązuje limit czasu wynoszący 2 godziny.Zgłoszenia: - w Biegu Rekreacyjnym zgłoszenia uczestników oraz wpłaty należy dokonać w dniu imprezy w biurze zawodów (nie na konto organizatora). Zgłoszenia grup zorganizowanych przyjmowane będą do godz. 8:30. Opiekun grupy zobowiązany jest do posiadania listy zawodników oraz wymaganych do biegu deklaracji.- zgłoszenia do Biegu Głównego na dystansie 10 km przyjmowane będą drogą elektroniczną do dnia 31 sierpnia 2022 roku. - wpisowe należy wpłacić w ciągu 3 dni od dnia zgłoszenia, w przeciwnym razie zgłoszenie zostanie anulowane.- zgłoszenia do Biegu Głównego przyjmowane będą również w dniu imprezy w godz. 800 – 845 (w przypadku wolnych miejsc do określonego limitu) w biurze zawodów.UWAGA! Wszyscy uczestnicy biegu na dystansie 10 km muszą zgłosić się do biura zawodów w celu weryfikacji i pobrania numeru startowego. Zawodnik podczas weryfikacji powinien posiadać dowód tożsamości.LIMIT zgłoszeń w biegu na 10 km – 300 osób. W przypadku wyczerpania się limitu zgłoszeń do 15 sierpnia 2022 roku organizator może zwiększyć limit. O limicie zgłoszeń do biegu decydują dokonane wpłaty na konto organizatora.Wpisowe: - uczestnicy Biegu Rekreacyjnego – 5 zł płatne w dniu zawodów przy zapisach,- uczestnicy Biegu Głównego – 60 zł przy wpłacie dokonanej do 31 sierpnia 2022 roku. W dniu zawodów 80 zł.Klasyfikacja: w Biegu Rekreacyjnym nie będzie prowadzona klasyfikacja.W Biegu Głównym prowadzona będzie klasyfikacja generalna mężczyzn i kobiet oraz klasyfikacja w następujących kategoriach wiekowych:• kobiety i mężczyźni 16-19 lat;• kobiety i mężczyźni 20-29 lat;• kobiety i mężczyźni 30-39 lat;• kobiety i mężczyźni 40-49 lat;• kobiety i mężczyźni 50-59 lat;• kobiety i mężczyźni 60 lat i powyżej.Nagrody i wyróżnienia: Bieg Główny - wszyscy uczestnicy otrzymają pakiet startowy;- zwycięzcy w klasyfikacjach indywidualnych otrzymają puchary/statuetki i bony upominkowe:1. w klasyfikacji generalnej mężczyzn: I, II, III miejsce;2. w klasyfikacji generalnej kobiet: I, II, III miejsce;3. w klasyfikacji najlepszy mężczyzna mieszkaniec Tomaszowa Mazowieckiego: I, II, III miejsce;4. w klasyfikacji najlepsza kobieta mieszkanka Tomaszowa Mazowieckiego: I, II, III miejsce.• Zawodnicy, którzy zajmą I, II i III miejsca w poszczególnych klasyfikacjach indywidualnych otrzymają puchary/statuetki i dyplomy.• Wszyscy uczestnicy, którzy ukończą bieg otrzymają pamiątkowe medale oraz będą mieć możliwość wydrukowania dyplomu.• Najstarszy uczestnik i uczestniczka, który ukończyli bieg otrzymują bony upominkowe i dyplomy.Bieg rekreacyjny pamięci Marii Grzegorzewskiej z okazji 55. rocznicy śmierci twórczyni pedagogiki specjalnej, która w swojej pracy kierowała się mottem: „Nie ma kaleki – jest człowiek”. Przez całe życie zawodowe walczyła o to, by zapewnić dzieciom z niepełnosprawnościami jak najlepsze warunki do rozwoju. Zakładała szkoły specjalne i kształciła nauczycieli. Z okazji jubileuszu stulecia utworzenia Państwowego Instytutu Pedagogiki Specjalnej w Warszawie, którego założycielką i patronką jest Maria Grzegorzewska, Sejm RP ustanowił rok 2022 Rokiem Marii Grzegorzewskiej.Wszyscy uczestnicy, którzy ukończą bieg otrzymają dyplomy. Wśród nich przeprowadzony zostanie quiz z nagrodami (nagroda główna – rower).We wszystkich sprawach dotyczących imprezy prosimy kontaktować się z biurem głównego organizatora, które mieści się w Tomaszowie Mazowieckim:Stowarzyszenie Abstynenckie „Azyl”, 97-200 Tomaszów Mazowiecki, ul. Niska 81 tel. 512 993 041 e-mail: [email protected] 41. Ogólnopolskiego Tomaszowskiego Biegu im. Bronisława Malinowskiego oraz trasa Biegu Głównego w załącznikach.Data rozpoczęcia wydarzenia: 04.09.2022 09:00 – Data zakończenia wydarzenia: 04.09.2022 17:00
ReklamaSklep Medyczny Tomaszów Maz.
Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: UjazdTreść komentarza: Masz rację;)jeszcze niech zaproszą tuleje i kurdej szatan męczenniczke:)i może Pawlaka ;)Data dodania komentarza: 09.08.2022, 21:48Źródło komentarza: Kolejny przystanek Tour de Konstytucja w Tomaszowie MazowieckimAutor komentarza: MarioTreść komentarza: Oduczycie się używania w negatywnym odniesieniu słowa "rajd"?Data dodania komentarza: 09.08.2022, 21:10Źródło komentarza: Rowerzysta w implantem w mózgu? Niewiarygodny rajd ulicami miasta,Autor komentarza: Ambroży sam przełożyTreść komentarza: Implant w mozgu? Chyba implant mozgu i sie przeszczep nie przyjął 😅😅Data dodania komentarza: 09.08.2022, 19:42Źródło komentarza: Rowerzysta w implantem w mózgu? Niewiarygodny rajd ulicami miasta,Autor komentarza: Psikusa bez sTreść komentarza: Policja stoi w krzakach i czeka żeby wlepić łatwy mandat a nie bedzie uganiała się za jakimś zj**emData dodania komentarza: 09.08.2022, 18:49Źródło komentarza: Rowerzysta w implantem w mózgu? Niewiarygodny rajd ulicami miasta,Autor komentarza: woodyTreść komentarza: tomaszow to stan umyslu jak sie czyta komentazeData dodania komentarza: 09.08.2022, 18:27Źródło komentarza: Kolejny przystanek Tour de Konstytucja w Tomaszowie MazowieckimAutor komentarza: PATOLATreść komentarza: Na co czeka policja? Aż się wydarzy tragedia? Widac że idiota jest w stanie spowodować wypadek i zagraża otoczeniu powinien do końca życia siedzieć w kaftanie.Data dodania komentarza: 09.08.2022, 17:07Źródło komentarza: Rowerzysta w implantem w mózgu? Niewiarygodny rajd ulicami miasta,
Reklama
Helios prezentuje pełen akcji letni repertuar! W sierpniu sieć kin Helios przygotowała dla swoich widzów kolejną porcję filmowych emocji i spotkań z największymi gwiazdami na dużym ekranie! Już najbliższy weekend może upłynąć pod znakiem niekończącej się akcji z dużą dawką humoru, bez względu na których aktorów i które historie widzowie postawią! Wszystkie z prezentowanych produkcji, zarówno te dla młodszych czy starszych kinomanów, mają wspólny mianownik: świetną zabawę oraz fantastyczny humor. Pierwsza premiera nadchodzącego weekendu to zabawna, a zarazem życiowa historia pewnej patchworkowej rodziny. Pełna humoru i wzruszeń komedia „Każdy wie lepiej” opowiada o parze zakochanych, którzy stają się celem intrygi najbliższych. Główni bohaterowie filmu, Ania i Grzesiek, próbują stworzyć nową rodzinę z połączenia dwóch odmiennych światów. Jej dzieci, jego dzieci – klasyczny patchwork – trzeba zawierać kompromisy, uważać żeby nikogo nie urazić… To fascynująca układanka, ale straszliwie trudna! Dla wielu par byłby to wspaniały początek etapu „zżyli długo i szczęśliwie”, ale nie dla tej dwójki. Ich związek zostaje wystawiony na próbę, gdy zaczynają się do niego wtrącać ich rodzice oraz byli partnerzy. Dwie rodziny wiele rożni, ale mają wspólny cel – rozbić związek Ani i Grzesika. Czy nowa relacja ma szansę przetrwać najazd swoich rodzin? Widzowie przekonają się już w najbliższy piątek. Kolejna z nowości to „Lena i Śnieżek” - familijne kino przygodowe i naprawdę piękna historia… Wszystko zaczyna się od pary złodziejaszków kradnących białe lwiątko na zlecenie bogatego kolekcjonera zwierząt. Nic nie idzie jednak zgodnie z planem i maluch ucieka. Przypadkiem znajduje go właśnie Lena – nieśmiała nastolatka, która dopiero co przeprowadziła się do nowego miasta. Zwierzak, któremu nadaje imię Śnieżek, szybko staje się jej najlepszym przyjacielem. Dziewczyna boi się jednak, że lwiątko może jej zostać odebrane i dlatego postanawia ukrywać je przed tatą i resztą świata. Kiedy zdradza swój sekret niewłaściwej osobie, zaczynają się kłopoty, a na trop Śnieżka ponownie wpadają złodzieje. Czy Lena zdoła ochronić przyjaciela przed grożącym mu niebezpieczeństwem? Mały lew – wielka przyjaźń – to trzeba zobaczyć w kinie! Na ten film czekały miliony widzów! Kolejna nowość – „Bullet Train” - to szalona, nieustająca jazda przez współczesną Japonię w towarzystwie Brada Pitta. Wciela się on w tej produkcji w rolę pechowego zabójcy o imieniu "Ladybug", który po zbyt wielu nieudanych próbach chciałby spokojnie wykonywać swoją pracę. Los jednak ma inne plany, ponieważ jego najnowsza misja stoi na kursie kolizyjnym ze śmiertelnie niebezpiecznymi przeciwnikami z całego świata. Wszyscy mają powiązane, ale sprzeczne cele – w najszybszym pociągu świata... a Ladybug musi wymyślić, jak z niego wysiąść. Producentem jest spec od hollywoodzkich filmów akcji - sam Antoine Fuqua, a reżyserem David Leitch, który ma na koncie „Johna Wicka”, „Szybkich i Wściekłych” czy „Deadpoola 2”. Zapowiada się niezła jazda!  Na ekranach kin Helios wciąż szaleją zwierzaki z super mocami pod przywództwem psa Krypto, którego właścicielem jest sam Superman. „DC Liga Super-Pets” to pełna humoru i żartów sytuacyjnych animacja, w której pupile ratują herosów z Ligi Sprawiedliwości! Tego świat jeszcze nie widział żeby obrońców świata takich jak Superman, Batman czy Wonder Woman uprowadziła złowieszcza Świnka Morska?!  Jeżeli komuś umknęły filmowe hity lata to nic straconego, bo na ekranach sieci kin Helios wciąż można spotkać „Minionki: Wejście Gru”, Toma Cruise’a w „Top Gun: Maverick” czy Boga Piorunów w kolejnej części brawurowej serii „Thor: Miłość i Grom W poniedziałek, 8 sierpnia Kino Konesera zaprosi widzów na film „Księgarnia w Paryżu” - życie Vincenzo kręci się wokół miłości do książek oraz dotkniętej niepełnosprawnością córki Albertyny. Mężczyzna jest zgorzkniały, melancholijny i uważa, że już nic dobrego w życiu go nie spotka. Pewnego dnia do jego księgarni wpada Yolande. To żywiołowa, ekscentryczna, zabawna i piękna kobieta. Oczarowany jej życiową energią Vincenzo znów zaczyna odczuwać emocje, o których istnieniu już dawno zapomniał, odkrywając na nowo uroki życia. 11 sierpnia cykl Kultura Dostępna zaprezentuje natomiast film „Piosenki o miłości”. To opowieść o walce o niezależność i dochodzeniu do własnego głosu. Ten film to mocny, nowy głos polskiego kina, jak najlepszy indie-popowy kawałek uderzający w najczulsze struny – tam gdzie miłość spotyka się z kalkulacją, a pasja z karierą. Ona jest skromną dziewczyną, on pochodzi z zamożnej rodziny. Ona śpiewa o tym, co jej w duszy gra, on marzy o wydaniu płyty, którą utarłby nosa sławnemu ojcu-aktorowi. Czy dwa tak różne brzmienia mogą się zestroić? Ile razy w życiu możliwy jest bis? Tego spotkania absolutnie nie można przegapić! Po szczegółowe informacje dotyczące sierpniowego repertuaru warto zajrzeć na stronę www.helios.pl oraz do nowej, mobilnej aplikacji Heliosa. Wcześniejszy zakup biletu to nie tylko gwarancja zajęcia ulubionego miejsca w kinowej sali, ale także korzystniejsza cena.   Data rozpoczęcia wydarzenia: 05.08.2022 Helios prezentuje pełen akcji letni repertuar!
Reklama
Reklama
a