Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 27 czerwca 2026 00:31
Z OSTATNIEJ CHWILI:
Reklama
Reklama

Kawiarenka ekologiczna

Wyludniona pustynia w centrum miasta

Wyludniona pustynia w centrum miasta

Dziennikarz Gazety Wyborczej, Szymon Bujalski, odwiedził niedawno Tomaszów Mazowiecki. Uważa, że nasze miasto robi wrażenie bardzo przyjemnego, chwali zrewitalizowane Bulwary i... załamuje ręce nad Placem Kościuszki 29.07.2020 09:37    39    12
Urlop w stylu eko. O czym pamiętać podczas wakacji na łonie natury

Urlop w stylu eko. O czym pamiętać podczas wakacji na łonie natury

Pandemia koronawirusa sprzyja turystyce krajowej. Rezygnacja z zagranicznych wyjazdów to dla części osób doskonała okazja do zwiedzenia niepoznanych dotąd regionów Polski. Zwłaszcza tych, które nie są odwiedzane tłumnie przez wczasowiczów. Wybierając tego rodzaju miejsca, warto sobie przypomnieć, jak postępować, by nie wyrządzić szkody przyrodzie. 22.07.2020 20:04    2
Czasami po prostu brakuje słów

Czasami po prostu brakuje słów

W spalskim rezerwacie "Gać spalska" nieznani sprawcy wypuścili wodę ze zbiornika retencyjnego "Wojcieszek" - informuje Patrycja Szustakowska rzeczniczka prasowa Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Łodzi 22.07.2020 13:06    6    5
Nawalne deszcze a susza. Czy Polsce w dalszym ciągu zagraża susza?

Nawalne deszcze a susza. Czy Polsce w dalszym ciągu zagraża susza?

Zasoby wód powierzchniowych w Polsce wynoszą około 1,6 tys. m3/rok/osobę, podczas gdy średnia dla Europy jest niemal 3-krotnie większa (4,56 tys. m3/rok/osobę). Tym samym zasoby wodne Polski są jednymi z najniższych w Europie. O suszy w naszym kraju mówi się od lat, a zagrożenie nią, pomimo ulewnych opadów w ostatnich kilku dniach nie minęło. Ekspert Instytutu Ochrony Środowiska – Państwowego Instytutu Badawczego wyjaśnia, dlaczego nawalne opady ostatnich tygodni nie rozwiązały problemu suszy. 21.07.2020 17:56    3    1
Na leśnych ścieżkach

Na leśnych ścieżkach

Leśne wysypiska są zmorą nie tylko okolic Tomaszowa. Tak naprawdę znaleźć je można wszędzie tam, gdzie można wjechać samochodem, a bywa, że w miejscach dosyć zaskakujących. Lasy Państwowe publikują komunikaty o tym, że dzikie wysypiska należy zgłaszać wójtom gmin, na terenie których się znajdują. W ubiegłym tygodniu zgłosiliśmy jedno z nich. Sprawdzimy ile czasu zajmie posprzątanie wskazanego miejsca. W okolice Wolbórki podrzucane są odpady budowlane, ale także podzespoły samochodowe, wyrzucane prawdopobnie przez właściciela któregoś z warsztatów naprawczych. 21.07.2020 10:46    8
Eko-edukacja na kółkach

Eko-edukacja na kółkach

Mieszkańcy gmin Tomaszów Mazowiecki, Rokiciny, Żelechlinek i Brójce w Łódzkiem mogą spotkać na swojej drodze nową, edukacyjną śmieciarkę z kolorową grafiką. Oddział ENERIS Surowce w Tomaszowie Mazowieckim korzysta ze specjalistycznego pojazdu do odbioru i transportu odpadów komunalnych i jednocześnie uczy prawidłowej segregacji. 17.07.2020 09:34    1
Pielęgnacja róży w ogrodzie - sadzenie, podlewanie, nawożenie, cięcie

Pielęgnacja róży w ogrodzie - sadzenie, podlewanie, nawożenie, cięcie

Róże wyróżniają się niezwykłą urodą spośród innych kwiatów, a także są stosunkowo łatwe w pielęgnacji, dlatego też są chętnie wybierane do ogrodu. Dekoracyjna i wyjątkowo ozdobna róża sprawi, że otoczenie domu nabierze elegancji i będzie wspaniale pachnieć. 16.07.2020 20:33
Zmieni się klimat w Tomaszowie

Zmieni się klimat w Tomaszowie

Tomaszów Mazowiecki będzie jednym z kilku miast w Polsce biorących udział w pilotażowym programie „Miasto z Klimatem”, którego pomysłodawcami są Andrzej Duda prezydent RP i Michał Kurtyka minister Klimatu - poinformował prezydent Marcin Witko 09.07.2020 20:03    25    5
W Polsce mamy suszę. Ulewy i burze nie poprawiają sytuacji

W Polsce mamy suszę. Ulewy i burze nie poprawiają sytuacji

Mimo ulewnych deszczy w Polsce wciąż mamy suszę. Krótkotrwałe i intensywne opady powodują lokalne podtopienia. Występowanie tych pozornie wykluczających się zjawisk jednocześnie jest efektem zmian klimatycznych. Każdy może jednak podjąć działania realnie poprawiające sytuację. 08.07.2020 10:41    3
Przystań nareszcie otwarta... od piątku

Przystań nareszcie otwarta... od piątku

Na tę informację z pewnością czekało wiele osób. Już w najbliższy piątek  będzie można wybrać się na spacer na miejską przystań! Jej udostępnienie opóźniła pandemia koronawirusa – do niedawna przy tym terenie ustanowiona była kwarantanna oraz punkt badań COVID-19. Od tego weekendu będziemy się jednak mogli już cieszyć z relaksu nad rzeką. Ze względu na sytuację, nie będzie hucznego otwarcia, jednak nie zabraknie muzyki i atrakcji dla dzieci W piątek między 17 a 19 będą mogły one wziąć udział w kosmicznych warsztatach, natomiast w sobotę szykuje się nam powrót tomaszowskich artystów – czas na przystani będzie można spędzić słuchając występu Piotra Goljata –  muzykowanie rozpocznie o godzinie 20. To z pewnością będzie nastrojowy wieczór nad rzeką. Przypominamy, że nadal obowiązują obostrzenia sanitarne i prosimy o ich przestrzeganie. 07.07.2020 15:57    18    9
Z ekologią do spółki

Z ekologią do spółki

Bez wątpienia czystość powietrza spędza nam wszystkich sen z powiek. Wskaźniki airly, szczególnie w sezonie zimowym pokazują dane, które biją wszelkie europejskie rekordy. Zabójcze pyły unoszą się w stężeniach wielokrotnie przekraczających dopuszczalne normy. Co robi miasto i nadzorowane przez nie spółki komunalne aby ten stan rzeczy zmienić. 26.06.2020 21:00    6    2
Zjawiska ekstremalne w Polsce. Adaptacja do zmian klimatu się opłaca

Zjawiska ekstremalne w Polsce. Adaptacja do zmian klimatu się opłaca

Co roku, zjawiska ekstremalne (powodzie, podtopienia, nawałnice oraz susze) powodują straty wynoszące do 0,4% PKB. Mniej więcej raz na 5 lat pojawiają się ponadprzeciętne skutki finansowe szacowane na poziomie od 0,5 do ponad 1% PKB. Z badań przeprowadzonych przez Instytut Ochrony Środowiska – Państwowy Instytut Badawczy wynika, że w latach 2001-2016 w konsekwencji zdarzeń ekstremalnych, Polska utraciła 78 mld zł. Ponad 20% tej wartości stanowiły straty w infrastrukturze i uszkodzenia mienia na obszarach zurbanizowanych. W związku z obserwowanymi zmianami klimatu, tego typu zjawiska będą nawiedzać nas coraz częściej. 22.06.2020 23:22    1    1
Bomba ekologiczna tuż przy brzegu Pilicy

Bomba ekologiczna tuż przy brzegu Pilicy

Zdarza mi się czasem polemizować z artykułami publikowanymi w TiT. Bywa, że z redaktorem Krasnodębskim rozmawiamy i z premedytacją pokazujemy dwa możliwe punkty widzenia na różne poruszane przez nas tematy. Są jednak i takie, gdzie nasza perspektywa patrzenia jest zbieżna. Zarówno ja, jak i dziennikarz lokalnego tygodnika uważamy, że w niektorych sprawach wszyscy powinniśmy łączyć siły. Pokazywać patologie życia społecznego i piętnować działania (nie tylko władz), które mają wpływ na jakość życia społecznego. Takim jest między innymi śmietnisko, jakie urządził niedaleko brzegu Pilicy (obok własnej posesji) jeden z mieszkańców Brzustówki. Sprawa żyje od dwóch tygodni. Bulwersujące w niej jest nie tylko zachowanie "przedsiębiorczego" tomaszowianina ale i niektórych instytucji. 11.06.2020 14:05    30    6
Światowy Dzień Środowiska. Ochrona zasobów wodnych to konieczność

Światowy Dzień Środowiska. Ochrona zasobów wodnych to konieczność

Kwestia dostępności wody jest obecnie jednym z największych wyzwań dotyczących zrównoważonego rozwoju. Nie tylko w odległych zakątkach świata, ale także w Polsce. Obchodzony 5 czerwca z inicjatywy Organizacji Narodów Zjednoczonych Światowy Dzień Środowiska to dobry moment, by zastanowić się, co każdy z nas może zrobić w kontekście ochrony tego życiodajnego zasobu. 05.06.2020 11:00
Moja woda - nowy rządowy program dla wszystkich

Moja woda - nowy rządowy program dla wszystkich

Rząd zamierza wprowdzić program małej retencji wody. Z budżetu Państwa przeznaczone będzie na ten cel 100 mln. złotych. Pieniądze maja zostać wydatkowane na przydomowe instalacje gromadzące wodę deszczową. W Polsce retencjonowane jest zaledwie 6,5 proc. wody opadowej. To zaledwie jedna trzecia przeciętnej w Unii Europejskiej. Wciąż wiekszość wod opadowych trafia do kanalizacji burzowej. Ekesperci alarmują, że sytuacja z niedoborem wody w Polsce jest bardzo poważna. Niestety wciąż brakuje odpowiednich rozwiązań prawnych, w tym zmian w prawie budowlanym, które zobowiązywałyby inwestorów to budowy tego rodzaju urządzeń przy wykonywaniu nowych budynków zarówno wielo, jak i jednorodzinnych. Zresztą podobna sytuacja ma miejsce w przypadku tzw. niskiej emisji 03.06.2020 10:53    3
Zaproszenie na VIII Forum Ekologiczne on-line w ZSP nr 8

Zaproszenie na VIII Forum Ekologiczne on-line w ZSP nr 8

Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 8 w Tomaszowie Mazowieckim przy ulicy Nadrzecznej 17/25 zaprasza w czwartek 4 czerwca 2020r. uczniów, nauczycieli i wszystkich mieszkańców Tomaszowa Mazowieckigo na VIII Forum Ekologiczne. 01.06.2020 21:36    1
Większość Polaków popiera zgłaszanie organom państwa korzystania przez sąsiadów z przestarzałych źródeł ogrzewania

Większość Polaków popiera zgłaszanie organom państwa korzystania przez sąsiadów z przestarzałych źródeł ogrzewania

40% Polaków ocenia jakość powietrza w Polsce jako złą lub bardzo złą. Jednocześnie 2 na 3 badanych nie wie, że domowe piece są głównym źródłem zanieczyszczenia powietrza w Polsce. Aż 70 proc. mieszkańców budynków wielorodzinnych potępia ogrzewanie domów piecami niespełniającymi aktualnych norm technicznych oraz akceptuje zgłaszanie odpowiednim organom zanieczyszczających powietrze praktyk sąsiadów, którzy korzystają z niewłaściwego pieca lub paliwa. Jak wynika z raportu Polskiego Instytutu Ekonomicznego „Polacy i ochrona powietrza. Normy społeczne jako źródło zmiany?”. 27.05.2020 20:01    4    2
Susza zagraża nam wszystkim. Sprawdź, jak oszczędzać wodę i pieniądze

Susza zagraża nam wszystkim. Sprawdź, jak oszczędzać wodę i pieniądze

Problem suszy dotyczy każdego z nas – zasoby wodne Polski są jednymi z uboższych w Europie. Władze podejmują działania zachęcające do uczestniczenia w projektach, których celem jest ich ochrona. 26.05.2020 17:04    3
Las to nie śmietnik

Las to nie śmietnik

Nieustannie, we współpracy z innymi służbami, Lasy Państwowe walczą z nielegalnym wyrzucaniem śmieci – niestety w związku z nowymi zasadami segregacji odpadów można zauważyć wzrost ilości śmieci wyrzucanych nielegalnie do lasu. Śmieci z domostw odbierane są rzadziej, zwłaszcza w małych miejscowościach i wsiach, np. raz w miesiącu. Nie pomaga wzrost kosztu wywozu śmieci. Efekt jest taki, że ludzie pozbywają się odpadów na własną rękę…wywożąc je do lasu! 25.05.2020 10:35    2
Czy to już jesień czy może zima

Czy to już jesień czy może zima

No niekoniecznie... to fotografie Niebieskich Źródeł wykonane w podczerwieni. Nietypowy ale ciekawy pomysł Roberta Ołdakowskiego 24.05.2020 10:32    1
Reklama
Reklama
Reklama Twój Sklep Medyczny

Komentarze

Autor komentarza: Zdziwiony Treść komentarza: Niech mi ktoś wytłumaczy, jak można glosować za udzieleniem bądź nie absolutorium Zarządowi powiatu, który powołano w tym roku i nie realizował budżetu, będącego przedmiotem oceny Rady za ubiegły rok. Jak mnie pamięć nie myli przez cały rok budżetowy 2025 Zarząd powiatu był inny i to oni powinni być oceniani. Data dodania komentarza: 26.06.2026, 22:27 Źródło komentarza: Koalicja Węgrzynowski - Jodłowski nie udzieliła wotum zaufania Zarządowi Powiatu. Autor komentarza: Pit Treść komentarza: W koncu madry artykul. Zgadzam sie w 100% Bycie radnym, miejskim czy powiatowym, to sluzba mieszkancom. Dlatego do samorządu powinniśmy wybierać ludzi z doświadczeniem zawodowym, niezależnych finansowo, mających własne firmy. Niezależnie od barw partyjnych. Data dodania komentarza: 26.06.2026, 20:39 Źródło komentarza: Kruk krukowi mandatu nie wygasi. Sprawą Pauliny Sochy zajmie się wojewoda Autor komentarza: Monika Treść komentarza: Nie mają kompetencji czy kwalifikacji ale plecy u rozdającego posadki, by przytulać co miesiąc ogromne wynagrodzenie jak na Tomaszów. Data dodania komentarza: 26.06.2026, 20:22 Źródło komentarza: Kolejni radni pod lupą wojewody? Pytania o miejskie spółki, szpital i prawo do mandatu Autor komentarza: woody Treść komentarza: poprosze o taka analize dla UJAZDU Data dodania komentarza: 26.06.2026, 20:12 Źródło komentarza: Szkoła czy polityczna scena? Uczniowie, czy publiczność dla partyjnych działaczy? Autor komentarza: JuZek Treść komentarza: A żem myślał, że Pan Mariusz jesr na L4. Data dodania komentarza: 26.06.2026, 17:26 Źródło komentarza: Szkoła czy polityczna scena? Uczniowie, czy publiczność dla partyjnych działaczy? Autor komentarza: Leon Treść komentarza: Sam się wprosił, aż się zapocił. Był w kilku szkołach (biegiem). Cieszta się, że Macierewicza nie przyprowadził :-) Data dodania komentarza: 26.06.2026, 17:19 Źródło komentarza: Szkoła czy polityczna scena? Uczniowie, czy publiczność dla partyjnych działaczy?
Reklama
Reklama Twój Sklep Medyczny
Reklama Twój Sklep Medyczny
Reklama