Nowe, hybrydowe autobusy i darmowe przejazdy dla tomaszowian już od nowego roku

  • 23.12.2017, 11:57
  • Joanna Sztymelska
Nowe, hybrydowe autobusy i darmowe przejazdy dla tomaszowian już od nowego roku
W czwartek, 21 grudnia 2017 roku, na placu Kościuszki w Tomaszowie Mazowieckim, odbyła się konferencja prasowa dotyczącaa nowych, hybrydowych autobusów, które wyjadą na ulice nasze miasta już 1 stycznia 2018 roku, czyli za mniej więcej tydzień. Prezydent Marcin Witko zapowiedział też wprowadzenie darmowych przejazdów oraz zmiany rozkładu jazdy.

 

W konferencji udział wzięli: Joanna Skrzydlewska - członek Zarządu Województwa Łódzkiego, Dariusz Klimczak - wicemarszałek Województwa Łódzkiego i Marcin Witko - Prezydent Tomaszowa Mazowieckiego.
25 nowych autobusów hybrydowych wyjedzie na ulice Tomaszowa Mazowieckiego, w bliskiej przyszłości jeszcze pięć autobusów elektrycznych, czyli 30 nowoczesnych autobusów będzie wozić codziennie mieszkańców naszego miasta.

 

 

- W pierwszy dzień po świętach zostanie udostępniony nowy rozkład jazdy autobusów, które będą według tego rozkładu jeździły od 15 stycznia 2018 roku. Przewiduje on niemalże dwukrotnie zwiększoną liczbę zatrzymań autobusów na placu Kościuszki, niż było dotychczas. Zdajemy sobie sprawę, że my, jako gmina, musimy zadbać o transport zbiorowy mieszkańców. Komunikacja miejska nie polega jednak na tym, żeby każdego mieszkańca podwieźć pod sam dom czy też klatkę bloku. W związku z tym zależy nam na tym, żeby autobusy jeździły jak najczęściej, żeby częstotliwość kursowania była jak największa, a z uwagi na to, że transport będzie bezpłatny, to myślę, że przesiadka z jednego autobusu, ale jednoczesne zaoszczędzenie czasu, nie powinna stanowić dla mieszkańców problemu. Dziękuję władzom Sejmiku Wojewódzkiego za dofinansowanie tego projektu - powiedział Marcin Witko w czasie czwartkowej prezentacji nowych autobusów, zorganizowanej w samym centrum Tomaszowa Mazowieckiego.

 

 

Nowy rozkład jazy i nowe linie MZK
 

Tomaszowianie mogli wziąć udział w konsultacjach społecznych na temat wprowadzenia nowego układu linii komunikacyjnych wraz ze zmodyfikowanym rozkładem jazdy Miejskiego Zakładu Komunikacyjnego. W nowym rozkładzie żadne połączenie autobusowe nie zostanie usunięte. Linie, z których MZK zrezygnuje, zostaną zastąpione przez połączenia nowego układu komunikacyjnego. Doprowadzi to do uproszczenia schematu połączeń, poprawy wykorzystania taboru autobusowego i przejrzystości rozkładu jazdy.

 

W ramach wprowadzonych zmian utworzono węzeł przesiadkowy w centrum miasta, na pl. Kościuszki. Poprawiono również częstotliwość i rytmiczność obsługi komunikacyjnej we wszystkich częściach Tomaszowa Mazowieckiego.

 

Zmiany wejdą w życie 15 stycznia 2018 roku wraz z uruchomieniem bezpłatnej komunikacji miejskiej. Nowy rozkład będzie dostępny pod koniec 2017 roku m.in. na stronach internetowych www.mzktomaszow.pl i www.tomaszow-maz.pl.


MZK będzie jednym z najnowocześniejszych w Polsce
 

Nowe autobusy są wyposażone w monitory LCD pokazujące m.in. trasę i czas przejazdu, informacje o najbliższych przystankach, wiadomości miejskie i pogodę. W pojazdach można też naładować telefon komórkowy i skorzystać z bezprzewodowego Internetu. Hybrydy są oczywiście monitorowane. Wraz z nowym taborem nie zabraknie udogodnień dla osób niepełnosprawnych tj. rozkładane rampy, które będą umożliwiały bezproblemowy wjazd wózkiem inwalidzkim oraz specjalne, elektroniczne tablice na boku pojazdów dla osób niedowidzących.


Trwa budowa nowoczesnej bazy Miejskiego Zakładu Komunikacyjnego. W ramach inwestycji powstanie m.in. zaplecze techniczne do obsługi niskoemisyjnych autobusów hybrydowych, stanowiska serwisowe, stacja kontroli pojazdów, myjnia automatyczna i magazyny. 

Urząd Miasta oraz Miejski Zakład Komunikacyjny otrzymali dofinansowanie na zakup 25 hybrydowych autobusów oraz budowę nowoczesnej bazy. Wnioski zostały najlepiej ocenione w województwie łódzkim. Łączna wartość obu projektów to 59,6 mln zł.

Joanna Sztymelska

Zdjęcia (6)

Podziel się:
Oceń:
  • TAGI:

Komentarze (39)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

już w pierwszy dzień Swiąt
już w pierwszy dzień Swiąt 6.01.2018, 17:31
nowy rozkład.
Już 1 stycznia wyjadą, ale chyba zasmrodziły się smogiem i podlegają kalibracji.
Takie to wspaniałe mamy życie. I ile kart do wożenia!
Dimos
Dimos 3.01.2018, 11:46
Już w tym roku wybory. Szumnie zapowiadane w kampanii wyborczej zmiany okazały się obietnicami bez pokrycia. Nie ma obiecanej jednej spółki miejskiej, wzrosło zatrudnienie urzędników i koszty funkcjonowania miasta a na deser program darmowej komunikacji kuleje. Śmiali się z Zagozdona, że przez 2 kadencje rewitalizował pl. Kościuszki a Witko przecinał wstęgę. Ciekawe jak będzie z realizacją obietnic wyborczych obecnego prezydenta. Do końca zostało 10 miesięcy i 1 dzień lub jak kto woli 305 dni. Czas start!
Ajdejano
Ajdejano 31.12.2017, 09:20
Kim jest Ajdejano? Nik pochodzi od nazwy utworu żydowskiej diaspory żyjącej na terenie dawnej Jugosławii (Serbia). Utwór skupia się na pochwale lekkiego życia. Tyle o niku. Ludzie mówią, że to były wiceprezydent miasta z lat 90. Zasłynął z prostackich manier i braku pomysłów na sprawowanie urzędu. Dziś jako emeryt może lać jadem z bezpłodne go umysłu.
Ajdejano
Ajdejano 30.12.2017, 20:11
Cytat z Twojego wpisu nr 33: "Żal Ci że nie zdarzyłeś się przymądrować czy jak????". Mam do Ciebie prośbę: możesz mi ten Twój cytat przetłumaczyć na polski język - tak w skrócie: o co Ci konkretnie chodzi ??

Drugie pytanie: dlaczego to słynne z trybuny ludu, permanentnie hasło, pisane w tym komunistycznym szmatławcu: " Proletariusze wszystkich krajów - łączcie się !!!" i tłumaczone - również permanentnie - w podziemnej prasie opozycyjnej z prl-u na czeski język - tak Ciebie irytuje ?!?!?!

PS. Nie wychylaj się zbytnio ze swoimi poglądami.
multi99
multi99 30.12.2017, 22:47
A kim TY jesteś abyś w wolnym kraju w DEMOKRACJI zabranial innym wygłaszania swoich poglądów ???
Ajdejano
Ajdejano 29.12.2017, 20:00
Czy wy - wszyscy, wpisujący się na ten temat, najedliście się jakiegoś szaleju ?!
Jeden przez drugiego, wypisujecie totalne głupoty. Jeden cytuje jakiś temat z gazety wybiórczej, a drugi odpowiada temu pierwszemu jakimiś farmazonami - zupełnymi bredniami.
Pomijam tę waszą "polszczyznę" - spod łopaty.

Niech żyje, wszystko wiedzący, "tumasioski" lumpenproletariat !!!
Czyli: proletariusze wszystkich krajów - łączcie się !!!
Albo inaczej (po czesku): holodupki - hop do kupki !!!
Pan Samochodzik
Pan Samochodzik 30.12.2017, 15:36
Żal Ci że nie zdarzyłeś się przymądrować czy jak???? Od lat wypisujesz to same bzdury czepiając się ludzi a wszystko okraszając jakimś przygłupim niby czeskim tekstem.
klug
klug 30.12.2017, 17:30
Wybacz mu. To jest stary, sfrustrowany, przemądrzały człowiek. Miejmy litość.
@
@ 29.12.2017, 19:57
Jak widać na zdjęciu "trójca" odtrąbiła sukces.
"Nowy rozkład będzie dostępny pod koniec 2017 roku m.in. na stronach internetowych www.mzktomaszow.pl i www.tomaszow-maz.pl."nato...miast dwa dni przed końcem roku dalej nic nie wiadomo: jakie i gdzie będą przebiegać nowe linie (nowe rozkłady powinny być ogłoszone 12 - 13.01.2018r.). Wiadomo, że 30 i 31.12.2017r. pracownicy UM i pracownicy MZK mają wolne.
♥
28.12.2017, 17:12
Samochody o napędzie elektrycznym i wodorowym zostaną w Polsce bezterminowo zwolnione z podatku akcyzowego (to 3,1 proc. wartości), a samochody hybrydowe, elektryczno-spalinowe – do końca 2020 r. Takie ulgi podatkowe przewiduje przygotowany przez Ministerstwo Energii projekt ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych, który rząd premiera Mateusza Morawieckiego ma dziś przyjąć na ostatnim posiedzeniu w 2017 r. Te ulgi, a także zwiększenie o 50 proc. – do 30 tys. euro – odpisu od amortyzacji aut na prąd.
http://wyborcza.pl/7,155287,22...BoxBizLink
Pan Samochodzik
Pan Samochodzik 29.12.2017, 08:05
Ktoś tu chyba pomylił strony - to nie TVP Info - ciężko tu ludziom wcisnąć taką tanią propagandę. Jak narazie jedynym sukcesem premiera Morawieckiego jest ściągniecie do kraju fabryki skrzyni biegów Mercedesa - dzięki olbrzymiej dotacji państwowej - o której nasi przedsiębiorcy mogą pomarzyć. To wszystko pewnie zgodnie z przewodnim hasłem jego obozu czyli Wstajemy z Kolan. A no i jeszcze jeden "sukces" czyli wysadzenie z siodła Beaty Szydło przy sporym oprze wyborców PIS. A tak zupełnie na serio, wprowadza się program socjalny za który ludzie kupują tysiące 10-15 letnich aut a teraz na całego promuje się auta na prąd mówiąc otwarcie że użytkownicy tych właśnie starych aut będą płacić duże pieniądze za poruszanie się nimi w centrach miast. Zupełnym odlotem jest promowanie elektromobilności przy tak niewydolnym systemie produkcji i dystrybucji prądu jaki mamy w naszym kraju. Nie wiem kto już jest większym demagogiem w tym rządzie ostatnio prowadził A.Macierewicz teraz Premier Morawiecki próbuje go prześcignąć.
Warszawiak
Warszawiak 27.12.2017, 11:27
W stolicy mówią, że dług u was rośnie a dochody miasta maleją. Fajnie, że darmowa komunikacja. Szkoda, że kierowców brakuje a nowy Solaris stoi popsuty pod płotem. 100 mln długu i brak pomysłu na oddłużenie. Mówią też, że rozpasanie w spółkach miejskich. Za obecnego prezydenta doszła nowa spółka a w biedny mieście prezesi mają ponad 200.000zł pensji rocznej na głowę. Ciekawe kto za to zapłaci?
Pan Samochodzik
Pan Samochodzik 28.12.2017, 09:03
Zepsuty Solaris to raczej problem producenta - który go wyprodukował i dał na niego stosowną gwarancję . Brak kierowców to na rynku pracy nie nowość - przecież nikt nie będzie robił za grosze jarając się że jeździ funkiel nówka Solarisem. No chyba że jakiś mundurowy emeryt bo tym zawsze mało. Nie wiem do końca powinno nas obchodzić co o nas mówią w stolicy ale w przyszłym roku wybory i trzeba będzie dotrzeć do stosownych informacji aby rozliczyć Prezydenta i jego zaplecze.
netboy
netboy 26.12.2017, 12:55
Świetna sprawa! będzie można śmigać w necie do fullu i to za darmochę a do tego w luksusowym wnętrzu autobusu.
♥
27.12.2017, 19:48
No tak. Jak ktoś mieszka na zadupiu w jaskini, to faktycznie nie ma netu Śmigać w necie do fulu to będziesz mógł, ale we własnym miejscu zamieszkania. Jeżeli uważasz, że te nowe autobusy będą twoją prywatną limuzyną, to się bardzo grubo mylisz..
emeryt
emeryt 28.12.2017, 17:14
Prawda. Końcówka linii i wysiadka z autobusu.
Adek
Adek 26.12.2017, 00:20
Nowe autobusy super ale czy ktoś pomyślał o kierowcach tych pojazdów co dla nich miasto zrobiło stałą pensje 3000 zł brutto
Praca od 4 rano w niedzielę i w święta odpowiedzialność bardzo dużą presja itd czy wynagrodzenie jest godne za taką pracę myślę że nie
Jak popytam innych kolegów co pracują w takiej samej branży w innych miastach to mówią że za tak małe pieniądze nie wsiedli by za kółko
Ale niestety to jest Tomaszów i ktoś musi to robić zobaczymy jak długo bo myślę ze obcokrajowcy będą za takie pieniądze pracować.
Pan Samochodzik
Pan Samochodzik 28.12.2017, 08:55
Z tego co wiem to nie ma przymusu pracy w MZK. Jak ktoś nie chce pracować za taką kasę to przechodzi do innej firmy i z tego co wiem wielu kierowców z MZK uciekło do firm transportowych. Czego Pan oczkuje że gwarantowanej odpowiednio wysokiej pensji ???? To chyba nie ten system gospodarczy.
Rafał Goździk
Rafał Goździk 25.12.2017, 20:00
Bardzo dobrze,że zyskaliśmy nowy tabor i nowoczesną zajezdnie oby tak dalej.
I nie ma co narzekać jedynie oby przez nasze dziurawe drogi się nie popsuły Solarisy.
kiki
kiki 25.12.2017, 19:37
Dziury w jezdni zrozumieć jeszcze można...no bo zima, kiepska nawierzchnia. Nie mogę zrozumieć debili którzy dziurawią daszki osłonowe przed deszczem na przystankach autobusowych.
I oto mamy sprawdzone przysłowie: " z deszczu pod rynnę".
Łapy takim poobcinać tylko by należało za karę robić !!!
m&m
m&m 25.12.2017, 19:24
a te autobusy nie mają czasem monitoringu?
Ludzie,
Ludzie, 25.12.2017, 13:51
nie ma nic za darmo, nie ma darmowej komunikacji. Zapłacimy za to w podatkach. By coś dać trzeba włożyć. Z próżnego nie naleje. Czy to +500, czy darmowa komunikacja. Kupują was i wasze głosy. Budują elektorat, bo ... dają.
Robert
Robert 25.12.2017, 11:41
Mam tylko nadzieję,że szanowna młodzież i nie tylko,będzie dbała o to,aby nie niszczyć tych autobusów.Patrzac na stary tabor,dokładnie wnętrze autobusu,aż człowieka nerwy biorą,kiedy patrzy na bazgroły wymalowane na siedzeniach,czy bokach wozu...porysowane szyby,poprzyklejane gumy do żucia,porwane poszycie siedzieć itd.Dobrze,że są kamery i mam nadzieję,że spełnia swoją rolę,bo naprawdę,kiedy patrzy się na te autobusy,aż szkoda by było,gdyby różnego rodzaju wandale zaczęły"dbać" o nie na swój sposób.
multi99
multi99 25.12.2017, 17:31
A ja uważam że nasza wszystkich tez po części jest wina za te wszystkie uskodzenia w tych starych Autobusach MZK , swoim przyzwoleniem na to co ta młodzież wyczynia i nie tylko młodzież ... Jeżdze autobuami i nie widę jak ludzie z rynku jadąc do domu na fotelach stawiają torby które kilka minut wczesniej stały na na chodnikach w błocie lub sniegu,, Kto z pasażerów zwrócił uwagę młodym że wymazują dyrdymały na tyłach foteli ??? Co nigdy nikt nic nie widzi ???? PADŁA NA NAS ZNIECZULICA ,,, Nikogo nie intereuje że ktoś łamie drzewka , wywala kosze ze śmieciami że śmieci na prystankach MZK i chodnikach ??? Chciałbym się zapytac kto w takim przypadku zgłosił kierowcy ze niszczą AUTOBUS ?? Kto zadzwonił po POLICJĘ ??? A po co nie będę kablował ??? Ludziom którzy się żalą na nocne hałasy pod kebabem na POLNEJ w wpisach proponuje się zmianę zamieszkania... KOSZMAR JAKA ZNIECZULICA ... LUDZE przecież wszystkie zniszczenia zrobione prez takich DEBILI WANDALI pokrywamy my wszyscy naszymi PODATKAMI ... I zamiast miasto wydać kasę na naprawę kilku dziur na drodze czy poprawe chodnika muszą naprawiać szkody wyrządzone przez takich DEBILI ... za małe kary oj za małe .... Ja bym obciązał kosztami naprawy i dodatkowo wrowadził karę chłosty za drobne wykroczenia jak to jest w SINGAPURZE dla tych co tworzą z nudów te wszelkie szkody na mieście ....
płacący podatki w TM
płacący podatki w TM 24.12.2017, 10:02
super czyli od 1 go samochody swoje myje chowam do garażu i przesiadam sie do miejskich dobrze by było żeby i inni tak spróbowali może sie przyzwyczaimy mniejszy ruch na ulicach to i łatwiej będzie sie poruszać miejskim.
Urzędasy do was też apel nie zostawiajcie już swoich samochodów pod urzędami rondem i lidlem , czas na zmiany darmo będzie
^^
^^ 24.12.2017, 20:40
Tylko, że większość urzędasów nie płaci podatków w naszym mieście.
Arti
Arti 25.12.2017, 17:56
Może jakiś przykład rzucisz a nie taki tekścik od czapy.
^^
^^ 26.12.2017, 09:17
Proponuję spacer pod urzędami o godz. 7,oo oraz po 8,20 i 14,oo oraz po 16,oo.
Do 7,oo i po 16,oo wiele miejsc na parkingach pod urzędami.
Krakowianin
Krakowianin 24.12.2017, 08:46
Znam te autobusy dosyć dobrze. Jest to bardzo dobrze przemyślana decyzja przez naszego prezydenta. W Krakowie jeżdżą tylko takie. Są eksploatowane bardzo mocno i naprawdę trzymają jakość. Cieszę się że pan Witko jest prezydentem tego miasta !
ona
ona 24.12.2017, 00:18
milo ze prezydent cos robi dla miasta ale uwazam ze grube pieniadze na to poszly i jednak sie znalazy a na mieszkania dla mlodych ???Pomoc??? ale oczywiscie czlowiek musi za to slono zaplacic!!!!!!!!!!Czyli rozumiem ze ludzie beda w autobusach teraz mieszkac??
emeryt
emeryt 24.12.2017, 14:00
Widzę że niektórzy liczą tylko aby dostać wszystko darmo, mieszkanie, samochód , wczasy itp. Wprowadzenie bezpłatnej komunikacji pozwoli zaoszczędzić wielu osobom nawet kilkaset złotych miesięcznie - można te środki przeznaczyć np. na mieszkanie.
Heniek
Heniek 24.12.2017, 10:05
Mieszkanie to zapracuj i kup sobie sama, a z autobusow maja korzystac w wiekszosci wszyscy mieszkancy. Ty jakbys dostala od panstwa mieszkanie, to zapewne nie bylabys taka goscinna...najlepiej wszystko dostac, a samemu nic w tej kwesti wykazania.
młody tomaszownina
młody tomaszownina 23.12.2017, 20:21
mały błąd w tekście. Bezpłatna komunikacja ma wejść w życie już od 1 stycznia dla posiadaczy karty tomaszowianina. natomiast nowy rozkład jazdy i nowe linie od 15 stycznia o czym mówił Prezydent Witko w wywiadzie.
@
@ 23.12.2017, 18:42
Mamy nadzieję, że zostanie pokazana mapka nowych linii autobusowych z możliwością powiększania.

Pozostałe