Rząd wspiera leczenie osób z zaburzeniami psychicznymi ale nie u nas

  • 02.05.2021, 14:38
  • redakcja
Rząd wspiera leczenie osób z zaburzeniami psychicznymi ale nie u nas
19 nowych ośrodków wsparcia i 685 nowych miejsc – minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg ogłosiła w ubiegłym tygodniu  podział środków rezerwy celowej budżetu państwa w 2021 roku na rozwój sieci ośrodków wsparcia dla osób z zaburzeniami psychicznymi. – To w sumie 45 mln zł. Powstaną miedzy innymi nowe środowiskowe domy samopomocy, ośrodki terapeutyczne.

Środowiskowe domy samopomocy są formą ośrodka wsparcia dla osób z zaburzeniami psychicznymi.  Są to placówki dziennego pobytu, które mogą prowadzić miejsca całodobowe. W Tomaszowie taki ośrodek funkcjonuje w budynku po dawnej milicyjnej stołówce w parku im. dr Serafina Rode. Obiekt jest w katastrofalnym stanie. Na ścianach znajdujemy wszechobecną wilgoć oraz grzyb. Przekraczając drzwi placówki czuć intensywny zapach stęchlizny. Przebywanie ludzi w takich warunkach zagraża ich zdrowiu. O potrzebie przeniesienia mówi się już od kilku lat. Jak dotąd w tej sprawie nie wydarzyło się nic.

Tymczasem w czwartek, podczas wizyty w Rzeszowie, minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg, ogłosiła podział środków rezerwy celowej budżetu państwa w 2021 roku na rozwój sieci ośrodków wsparcia dla osób z zaburzeniami psychicznymi.

Powstanie 19 nowych ośrodków wsparcia

W sumie z rezerwy celowej budżetu państwa w 2021 roku na rozwój sieci ośrodków wsparcia dla osób z zaburzeniami psychicznymi przeznaczono 45 mln zł.

Dzięki tym środkom powstać ma 19 nowych ośrodków wsparcia, w tym 16 środowiskowych domów samopomocy, 2 filie istniejących środowiskowych domów samopomocy i jeden klub samopomocy. To także środki na bieżące funkcjonowanie w 2021 roku nowotworzonych miejsc. Co ważne, 3 ośrodki powstaną na terenach określanych mianem „białych plam”. To szczególnie dobra wiadomość – informuje minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

W ramach rezerwy celowej uwzględniono utworzenie łącznie 685 miejsc, w tym 238 kwalifikujących się do podwyższonej dotacji w ramach Programu „Za życiem”.

Dlaczego Powiat nie wystąpił o podobne dofinansowanie i wsparcie. Warunki przebywania urągają  jakiejkolwiek godności ludzkiej.  Zarówno SANEPID, jak j nadzór budowlany mieliby w tym miejscu niemało do zrobienia.

Tymczasem Rząd podkreśla, że inwestycja w środowiskowe domy samopomocy jest ważna

Środowiskowe domu samopomocy to placówki, w których osoby z zaburzeniami psychicznymi mogą uczyć się, rozwijać lub podtrzymywać umiejętności w zakresie czynności dnia codziennego i funkcjonowania w życiu społecznym. Uczestnicy mogą w takich domach otrzymać opiekę i pomoc w zaspokajaniu niezbędnych potrzeb życiowych.

W zależności od rodzaju dysfunkcji uczestników, środowiskowe domy samopomocy dzielimy na 4 typy:

  • Typ A – dla osób przewlekle psychicznie chorych;
  • Typ B – dla osób upośledzonych umysłowo w stopniu głębokim, znacznym i umiarkowanym, a także dla osób z lekkim upośledzeniem umysłowym, gdy jednocześnie występują inne zaburzenia, zwłaszcza neurologiczne;
  • Typ C – dla osób wykazujących inne przewlekłe zaburzenia psychiczne;
  • Typ D – dla osób z ze spektrum autyzmu lub niepełnosprawnościami sprzężonymi.

Dom może obejmować wsparciem więcej niż jedną kategorię osób (domy wielotypowe).

Ze wstępnych danych ze sprawozdania MRiPS za rok 2020 wynika, że na koniec ubiegłego roku w Polsce funkcjonowało 840 środowiskowych domów samopomocy oferujących blisko 32 tys. miejsc.

W roku 2020 na ten cel w ustawie budżetowej zaplanowano kwotę 698 957 tys. zł.

redakcja_

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (3)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Dobrze, że ocalał budynek w Parku Rodego. PO chciało wyburzenia
Dobrze, że ocalał budynek w Parku Rodego. PO chciało wyburzenia 05.05.2021, 08:15
ja to tylko pamiętam jak Matysiak, Łuczak jeszcze paru z PO, usilnie chcieli ten duży pawilon w Parku Rodego wyburzyć. Minęło ile? 6 lat? Nic się nie zawaliło, trochę go odnowili i służy.

Zawsze jednak duży lokal w dobyrm miejscu przy przystanku.

Strach pomyśleć jakie szkaradło by powstało gdyby udało im się coś pobudować ...no ale to za kolejne 20-30 lat bo mniej więcej to jest to temPO.
MS
MS 05.05.2021, 16:07
Co za głupoty wypisujesz? Byłeś tam kiedykolwiek? Jeśli ktoś chciał wyburzenia, to miał rację. Ten budynek zagraża zdrowiu ludzi. Stropy się walą i zostały podparte doraźnie belkami. Na ścianach jest wilgoć i grzyb. Korzenie drzew pouszkadzały fundamenty i instalacje kanalizacyjną.
Utrzymywanie chorych i niepełnosprawnych ludzi w tym miejscu to hańba lokalnego samorządu.
@MS
@MS 06.05.2021, 21:29
Chodziłem tam na obiady gdy była tam ogolnodostępna stołówka organizowana przez Gastronomik. Od tego czasu widzę, z zewnątrz, że go wyremontowali. Resztę – jeśli to prawdwa, bo mam powody by Panu nie wierzyć – etapami się dokończy.

Jeśli coś wyburzać to tak jak ze sprzedażą żłobka przy Strzeleckiej. Najpierw postawcie nowy budynek potem likwidujcie istniejący.

Pozostałe