Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 3 lutego 2026 14:56
Z OSTATNIEJ CHWILI:
Reklama
Reklama

Nie tańcz tak, jak ci klient zagra

„Klient nasz pan” – to sztandarowe hasło wszystkich sprzedawców. Czy faktycznie powinni oni jednak iść na niemal każde ustępstwo, byle tylko przypodobać się klientowi? Niekoniecznie, często i tak wiadomo, że nic on nie kupi, a sprzedawca tylko straci czas, wykona bezproduktywną pracę, a w dodatku podzieli się za darmo swoją cenną wiedzą. Jak zatem uniknąć pułapek w kontakcie z klientem?

[reklama2]

Dość powszechnym błędem popełnianym przez sprzedawców jest udzielanie klientowi bezpłatnej konsultacji w nadziei, że uda się tym go do siebie przekonać. Często chcą oni zabłysnąć przed kupującym i mówią na dany temat wszystko, co wiedzą. Liczą, że zachęci to klienta do współpracy. Tymczasem nie tędy droga.

 

„Doświadczenia wskazują, że jest dokładnie odwrotnie. W ten sposób kupuję sobie tylko i wyłącznie trochę czasu klienta, ale absolutnie nie kupuję sobie ponownego zaproszenia przez niego. Wręcz przeciwnie: klient już uzyskał to, co chciał, więc nie ma powodu, żeby mnie więcej zapraszać. Im więcej dałeś informacji, tym gorzej dla ciebie” – mówi w wywiadzie dla agencji informacyjnej infoWire.pl Bartek Posmyk, partner w Sandler Training Polska.

 

Sprzedawca powinien zatem nie prezentować klientowi od razu całego rozwiązania, które ma do zaoferowania, lecz jedynie zachęcić do niego. Musi uzmysłowić, jaka jest jego idea, ale nie wnikać na razie w szczegóły. Oczywiście należy także przedstawić efekty, które przyniesie korzystanie z jego produktu lub usługi.

Zdarza się, że klient, z którym są prowadzone negocjacje, i tak nie ma zamiaru zdecydować się na ofertę sprzedawcy, ale z jakichś powodów go zwodzi i daje nadzieje na zawarcie transakcji. Jest to strata czasu oraz energii zarówno sprzedającego, jak i kupującego.

 

„Niestety sprzedawcy mają tendencję do wybielania sytuacji – dostrzegają szansę na sprzedaż bardzo często tam, gdzie jej nie ma. Trochę trudno przyznać im się przed samym sobą, jak również szefostwem, że klient, na którego się postawiło, okazał się nierokujący i nic nie uda się z nim zdziałać” – zauważa Michał Biernacki, trener i konsultant w Sandler Training Polska.

 

Taka „odwaga” jest jednak konieczna. Sprzedawca powinien przyjrzeć się krytycznie temu, jakie informacje udało mu się zebrać od klienta, a następnie dokładnie je przeanalizować. Jeśli dojdzie do wniosku, że dalsze rozmowy biznesowe nie zakończą się sukcesem, nie ma sensu niepotrzebnie się wysilać i dłużej angażować.

 

A jak w najprostszy sposób dowiedzieć się, czy klient nastawia się na współpracę? Najlepiej poprosić go o przekazanie informacji zwrotnej po zakończeniu spotkania. „Należy zapytać się klienta, czy widzi sens dalszych rozmów i utrzymywania kontaktu, oraz poprosić, żeby powiedział, jeśli z jakichś powodów przedstawiona oferta go nie przekonała. Daje to klientowi poczucie komfortu i pewność, że jeżeli ją odrzuci, nie będzie nękany i dopytywany, dlaczego to zrobił” – stwierdza Łukasz Grabowski, partner w Sandler Training Polska.

 

dostarczył InfoWire


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Klient 27.11.2016 16:37
W Tomasowie przedsiębiorcy i sklepikarze są bardzo butni i nie przychylnie nastawieni do klienta. Owszem są wyjątki, ale na ogół jak się chce coś dobrze kupić albo zamówić firmę by coś zrobiła w domu to lepiej skorzystać z branży poza naszego miasta. Marketach jedynie z kulturą jest lepiej, ale to też nie zawsze. No ale tu kultury wymagają korporację co prawda buta i tak u poniektórych przewyższa standardy.... wiosną zamówiłem rolety zewnętrzne w jednej z tomaszowskich znanych firm...gościu przyjechał niemalże jak na dyskotekę zrobił pomiary, a po tygodniu jak zamontował, to kaseta była tak nisko założona, że jedna trzecia okna była zasłonięta. Żona akurat wtedy była i gościowi zapłaciła....zrobił laluś fuszerkę bo nie chciało się mu podbić wyżej wnęki, a do tego przyciął za krótko prowadnice....ostatecznie przyjechał miły pan z Piotrkowa z innej firmy i za niewielką dopłatą pokazał, że jak się chce może wszystko. A tu w Tomaszowie jest tak, że sprzedawca i właściciel firmy jest panem, a klient głupią istotką dającą kasę często większą nić w konkurencyjnych firmach z innych miast...nie wspomnę o sprzedawcach co rżną klientów kupując towar na rynku, w marketach i sprzedają po dużo wyższych marżach niż miasta ościenne....porażka.

Opinie

Reklama

Dziś w kraju i na świecie (wtorek, 3 lutego)

Dziś jest wtorek, 3 lutego, trzydziesty czwarty dzień roku. Wschód słońca o godz. 7.15, zachód słońca o 16.24. Imieniny obchodzą: Błażej, Ignacy, Oskar i inni.Data dodania artykułu: 03.02.2026 10:56
Dziś w kraju i na świecie (wtorek, 3 lutego)

Badanie: pokolenie Z i seniorzy szczególnie narażeni na dezinformację

Z badania „Polacy nie dają się nabierać na dezinformację?” wynika, że aż 58 proc. osób z pokolenia Z nie potrafi rozpoznać fake newsa w mediach społecznościowych. W grupie osób powyżej 65. roku życia odsetek ten wynosi 29 proc. Zdaniem dr. Michała Marka z NASK jedną z przyczyn podatności Polaków na manipulacje jest m.in. polaryzacja społeczeństwa.Data dodania artykułu: 02.02.2026 21:36
Badanie: pokolenie Z i seniorzy szczególnie narażeni na dezinformację

Dziś w kraju i na świecie (poniedziałek, 2 lutego)

Silny mróz obejmuje niemal cały kraj — Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał alerty I i II stopnia, a na północnym wschodzie temperatura może spaść do -29°C, przy odczuwalnej nawet -38°C. W poniedziałek ruszają ferie zimowe w kolejnych sześciu województwach, a w Kościele katolickim obchodzone jest Święto Ofiarowania Pańskiego, znane jako Matki Bożej Gromnicznej.Data dodania artykułu: 02.02.2026 11:50
Dziś w kraju i na świecie (poniedziałek, 2 lutego)

Dziś w kraju i na świecie ([niedziela, 1 lutego])

Dziś jest niedziela, trzydziesty drugi dzień roku. Wschód słońca o godz. 7.19, zachód o 16.20. Imieniny obchodzą m.in. Brygida, Cecyliusz, Emil, Paweł, Piotr, Wirydiana i Zybart.Data dodania artykułu: 01.02.2026 00:00
Dziś w kraju i na świecie ([niedziela, 1 lutego])
Reklama

Polecane

W tomaszowskiej Koalicji Obywatelskiej ostatni zgasi światłoDziś w kraju i na świecie (wtorek, 3 lutego)Od 7 mln zysku do wielkiej straty. Co wydarzyło się w Tomaszowskim Centrum Zdrowia?Mistrzostwa 9 ŁBOT w strzelaniu sportowym„Biblioteka Druha” – strażacy chcą gasić… nudę. OSP w Tomaszowie rusza ze zbiórką książekMost na Legionów: przetarg ruszył. Co już wiadomo, a co wciąż jest pod znakiem zapytaniaWygrana 2:1 z Legionovia Legionowo i kolejne sygnały przed wiosnąSpotkanie z przyrodą i biznesem. Lasy uczą, jak myśleć ekologicznie i przedsiębiorczoRemont klatek schodowych przy ul. Piłsudskiego 26 w Tomaszowie MazowieckimDziś w kraju i na świecie ([niedziela, 1 lutego])Ekstraklasa piłkarska - trener Widzewa: porażka 1:3 to zbyt wysoki wymiar kary27 stycznia: Regionalne Akademickie Targi Edukacyjne w Tomaszowie
Reklama
Tomaszowskie TBS Spółka z o.o. poszukuje osoby na stanowisko DOZORCY.

Tomaszowskie TBS Spółka z o.o. poszukuje osoby na stanowisko DOZORCY.

1. Podstawowym obowiązkiem dozorcy jest dbałość o powierzone jego pieczy budynki i ich wyposażenie w urządzenia techniczne.2. Niezwłoczne zawiadamianie zarządcy nieruchomości i właściwych służb technicznych o dostrzeżonych uszkodzeniach lub wadliwym działaniu instalacji i urządzeń technicznych.3. Podejmowanie doraźnych działań w zakresie ochrony mieszkańców przed niebezpiecznymi skutkami uszkodzeń lub wadliwego działania urządzeń wspólnego użytku.4. Niezwłoczne usuwanie skutków opadów śniegu i gołoledzi w okresie zimowym.5. Sprzątanie, konserwacja i właściwe utrzymywanie przydzielonych terenów zielonych w okresie letnim.6. Udział w organizowanych akcjach sanitarno-porządkowych, odśnieżania, odgruzowywania itp.7. Dbałość o należyty stan wyposażenia nieruchomości, sprzętu ppoż. oraz pojemników do gromadzenia nieczystości, zawiadamianie zarządcy nieruchomości o konieczności ich wymiany.8. Niezwłoczne zawiadamianie zarządcy nieruchomości o konieczności wywozu nieczystości.9. Czuwanie nad sprawnym działaniem wszystkich punktów świetlnych w budynkach mieszkalnych i gospodarczych.10. Zgłaszanie do administratora faktów o samowolnym zajmowaniu lokali.11. Zawiadamianie zarządcy nieruchomości o rażących przypadkach naruszania przez mieszkańców regulaminu porządku domowego.12. Wywieszanie flag z okazji świąt i uroczystości oraz utrzymywanie ich w czystości.13. Rozklejanie ogłoszeń, dostarczanie lokatorom korespondencji dot. zmian wysokości czynszu, upomnień itp.14. Wystawianie pojemników na odpady komunalne, selektywne i biodegradowalne zgodnie z harmonogramem wywozów przedstawionych przez firmę zajmującą się wywozem odpadów; wstawianie opróżnionych pojemników w wyznaczone miejsce.15. Sprzątanie pozostałości odpadów w miejscu składowania pojemników.16. Dbałość o należyty stan sprzętu i narzędzi przeznaczonych do utrzymywania porządku i czystości posesji.17. Wykonywanie innych czynności nieobjętych niniejszym zakresem obowiązków, a wynikających z umowy o pracę, obowiązujących przepisów oraz poleceń administratora. 
Reklama
Reklama
Reklama

Wasze komentarze

Autor komentarza: AjdejanoTreść komentarza: Jeżeli wyraz "obiektywny" bierzesz w cudzysłów, to to oznacza, że wg Ciebie ten materiał powyżej nie jest obiektywny. Dodatkowym Twoim komentarzem do materiału powyżej jest zdanie: "A hipokryzja jest niesamowita." Takie bzdety może napisać każdy. Bez uzasadnienia. Jednak, pisząc w taki sposób, należałoby dorzucić parę argumentów na taka ocenę - co?! PS. Podejrzewam, że Ty też byłeś zamieszany w to rządzenie, a nie w racjonalne zarządzanie. A p. Strzępkowi włos z głowy nie spadnie za ten materiał powyżej.Źródło komentarza: Od 7 mln zysku do wielkiej straty. Co wydarzyło się w Tomaszowskim Centrum Zdrowia?Autor komentarza: ŻwirekTreść komentarza: No ale czy już kogoś zatrzymano? Czy to tylko materiał na felietony i "bajki z mchu i paproci" ...Źródło komentarza: Od 7 mln zysku do wielkiej straty. Co wydarzyło się w Tomaszowskim Centrum Zdrowia?Autor komentarza: sbTreść komentarza: Bardzo "obiektywny" komentarz i to bez względu na to czy ich lubię czy nie. A hipokryzja jest niesamowita.Źródło komentarza: Od 7 mln zysku do wielkiej straty. Co wydarzyło się w Tomaszowskim Centrum Zdrowia?Autor komentarza: Nie matura lecz chęć szczera... zrobi z ciebie wiejskiego cwaniakaTreść komentarza: Widać panowie nie mają co robić. Nic dziwnego, w okolicy nic nie płonie od lat, a jeśli płonie magazyn na Cyganie to gaszą nie majtki z OSP, a profesjonalne służby. Trzeba pamiętać, że wbrew nazwie Ochotnicza Straż Pożarna to odpłatna służba angażująca chłopców i dziadów którzy nimi dowodzą którzy za każdą godzinę przesiedzianą w tej zbędnej remizie, lub przesiedzianą w domu a wykazaną na papierze jako służba, inkasują stawkę godzinową jaką zarabia większość tomaszowian po prostu pracując. To samo z WOPRem (Wodnym Ochotniczym Pogotowiem Ratunkowym), co nad Zalewem Sulejowskim w którym przez większość roku z powodu sinic nie można się kąpać. Dodając do tego takie akcje biblioteczne inne psiaki i wizyty w DPSach, które świadczą o nudzie panującej wśród organizatorów tych pseudospołecznych akcji z których nikt poza PRem druhów nie korzysta, jest to obrzydliwe wykorzystywania zaufania społecznego. Przeważnie wiejskie chłopaki które do profesjonalnych służb po prostu się nie dostali. Za pieniądze z naszych podatków.Źródło komentarza: „Biblioteka Druha” – strażacy chcą gasić… nudę. OSP w Tomaszowie rusza ze zbiórką książekAutor komentarza: KierowcaTreść komentarza: Jak wiadomo nie potrzebnie został zamknięty a ZDP na czele z p.o. dyr Ela R. Która nie musi przez niego jeździć mają nas mieszkańców .... Teraz otwarcie mostu to już raczej nie potrzebne zawirowania bo najpierw musi przyjść oficjalne pismo zrobić nową organizację ruchu i co zanim to nastąpi most na tydz lub dwa będzie otwarty a firma która wygra przetarg zaraz go zamknie Osoby które zamknęły go powinni podać się do dymisji i nie blokować miejsca pracyŹródło komentarza: Most na Legionów: przetarg ruszył. Co już wiadomo, a co wciąż jest pod znakiem zapytaniaAutor komentarza: haTreść komentarza: Nie na początku lutego , tylko koniec stycznia. Dziś 2 luty a wczoraj była niedziela.Źródło komentarza: Most na Legionów: przetarg ruszył. Co już wiadomo, a co wciąż jest pod znakiem zapytania
Reklama
Reklama

Napisz do nas

Zachęcamy do kontaktu z nami za pomocą formularza. Możecie dołączyć zdjęcia i inne załączniki. Podajcie swojego maila ułatwi to nam kontakt z Wami
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama