Marketów ci u nas dostatek

  • 16.03.2018, 13:23
Marketów ci u nas dostatek
W Tomaszowie Mazowieckim powstaje kolejny supermarket. Będzie on zlokalizowany tuż przy rondzie im. Tomaszowskich Olimpijczyków i należeć będzie do niemieckiej sieci "Aldi". Działkę sprzedano w kwietniu ubiegłego roku i jest ona najlepszym przykładem na to, że punkt widzenia, zależy od punktu siedzenia.

 

Rada Miejska zdominowana w Tomaszowie Mazowieckim w 90 procentach przez przedstawicieli Prawa i Sprawiedliwości zdecydowali o sprzedaży nieruchomości /część radnych głosowała przeciw/, mimo licznych kontrowersji, jakie ta sprzedaż wzbudzała od samego początku, czyli od poprzedniej kadencji samorządowej, kiedy to próbował nieruchomość spieniężyć ówczesny prezydent miasta Rafał Zagozdon. Ci sami radni protestowali wówczas i uniemożliwiali sprzedaż terenu argumentując m.in. że atrakcyjna działka przy głównej ulicy miasta nie ma uchwalonego planu zagospodarowania przestrzennego, w związku z czym najprawdopodobniej powstanie na niej supermarket, których w naszym mieście (nie da się ukryć) jest nadmiar. Sprzedaż należących do miasta nieruchomości często budzi wiele emocji. Szczególnie te atrakcyjnie położone wywołują ożywione dyskusje. Jeszcze zanim zostaną poddane procedurom przetargowym pojawiają się dywagacje na temat potencjalnych kupców i przeznaczenia terenu. Za każdym razem pojawia się też określenie "obiekt wielkopowierzchniowy".  

 

Nieruchomość przy ul. św. Antoniego nr 65/67 składa się z trzech działek o powierzchni powyżej 3,5 tysiąca metrów kwadratowych. Mimo wystawienia jej na sprzedaż nadal nie posiadała planu zagospodarowania przestrzennego a w studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego miasta Tomaszowa Mazowieckiego znajduje się ona w terenach: komunikacji – tereny dróg publicznych klasy zbiorczej, zabudowy mieszkaniowej wielorodzinnej oraz zabudowy mieszkaniowej i usług. To pierwsze przeznaczenie miało związek z planowaną w tym miejscu budową łącznika między rondem a ulicą Bartosza Głowackiego.  

 

Oczywiście przeciwko sprzedaży protestowali dzierżawcy tego terenu, którzy od ponad 20 lat prowadzili w tym miejscu swoją działalność gospodarczą.  O tym, że będą musieli się wyprowadzić dowiedzieli się trzy lata temu. Przychodzili wtedy na sesję rady miejskiej i zabierali głos w czasie obrad. W końcu  wystąpili z propozycją wykupu dzierżawionej działki.  Uchwała w sprawie wyrażenia zgody na sprzedaż kilkakrotnie zdejmowana była z porządku obrad. Dwa lata temu została w końcu przyjęta, dzięki głosom radnych PiS.

 

Pod koniec stycznia ub.r. ogłoszono przetarg. Jego termin wyznaczono na 7 kwietnia.  Zainteresowanie zakupem było spore, ale wadium wysokości 200 tysięcy złotych wpłaciła tylko firma Varitex.  Ten właśnie inwestor dokonał ostatecznie zakupu  za kwotę 1.614.990 zł brutto. Varitex to znana łódzka firma. Działa na rynku usług deweloperskich już od 25 lat. Zajmuje się nie tylko pozyskiwaniem gruntów, ale także pracami projektowymi. Projektuje i buduje obiekty handlowe, przemysłowe, logistyczne i mieszkaniowe. W Tomaszowie Mazowieckim była inwestorem, który zbudował supermarket Kaufland przy ulicy Konstytucji 3go Maja. Miastu w ramach inwestycji udało się wynegocjować wtedy przebudowę skrzyżowania z ulicą Warszawską. Prace budowlane przy nowym obiekcie rozpoczęły się 8 marca. Mają zostać zakończone w lipcu.

 

Budowa kolejnych supermarketów przy głównych ulicach miasta to pozorny rozwój a w rzeczywistości jego "zwijanie". Brak planu zagospodarowania przestrzennego świadczy o braku koncepcji urbanistycznej i krótkowzroczności kolejnych rządzących Tomaszowem włodarzy. W naszym mieście nie przybywa miejsc pracy w przemyśle i firmach działających w sferze tzw. nowoczesnych technologii. Zamiast tego w sposób lawinowy ubywa mieszkańców. Oficjalne dane demograficzne różnią się od tych rzeczywistych. Według ostrożnych szacunków na przestrzeni minionych 10-15 lat ubyło blisko 15 tysięcy tomaszowian. Ci, którzy pozostali są coraz starsi. Za kolejne 10 lat będziemy miastem wielkości Opoczna, liczącym 40 tysięcy mieszkańców i z mniejszymi niż Opoczno, choćby ze względów komunikacyjnych szansami na odbicie się od dna.

 

[reklama2]

 

Podziel się:
Oceń:

Komentarze (28)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Mati
Mati 21.03.2018, 08:35
Aldi kolejne gówno
Janko
Janko 21.03.2018, 09:59
Jeszcze nie raz pójdziesz tam jak rzucą promocje, w innych miastach Aldi są oblegane przez ubogich mieszkańców.
Mati
Mati 21.03.2018, 10:10
No to powodzenia- ja jestem bogaty i po świeże bułki na śniadanie jeżdżę codziennie rano z szoferem do Almy do Gdańska
Ignac z Tresty
Ignac z Tresty 19.03.2018, 15:33
Kiedy otwarcie tego Aldi bo już doczekać się nie mogę.
Urodzony w Tomaszowie Mazowieckim
Urodzony w Tomaszowie Mazowieckim 18.03.2018, 09:11
Aldi ma dobre towary, ale - na Boga - nie w tym miejscu! Przy reprezentacyjnej ulicy miasta, przy drodze na Niebieskie Źródła, na tor lodowy itp. Gdzie tu logika... Chyba, że władze miasta na siłę szukają sposobu aby pozbyć się finansowej zapaści.
Tomaszowianin
Tomaszowianin 17.03.2018, 11:22
Zamiast kolejnego spożywczego przydał by się jakiś sklep typu obi czy castorama bo w Tomaszowie jest tylko 1 dekorator O ograniczonym asortymencie.
Silv
Silv 19.03.2018, 10:59
Jest jeszcze mrówka...
To idź
To idź 21.03.2018, 10:27
i zobacz ceny w tej Mrówce!!! Ostatnio szukałem kranu do kuchni...najtańszy dostępny za jedyne 180 zł...Powodzenia!!! W Castoramie najtańszy to wydatek 38 zł
EDI
EDI 17.03.2018, 09:21
PIS= PREMIE i SKANDALE
Cinek
Cinek 17.03.2018, 08:21
Więcej marketów niż mieszkańców!Jeszcze Aldi brakowało najgorszej sieci.
kolo
kolo 17.03.2018, 08:17
uczniowie ze szkoły będą mieli bliżej na zakupy no bezpieczniej nie trzeba będzie przechodzić przez ulicę.... wielki plus
Janusz Nosacz
Janusz Nosacz 16.03.2018, 16:43
Co autor miał na myśli pisząc, że PiS zgodził się na sprzedaż działki? Część radnych PiS zagłosował wtedy przeciwko sprzedaży, lepiej sprawdzić jak głosowała ta niby opozycja z PO, radnych jest tylko 23 więc nie będzie to problem, a autor tekstu Będzie wtedy o wiele bardziej rzetelny.
ja
ja 16.03.2018, 14:36
Tak, to jest brak planu zagospodarowania przestrzennego.
To jest brak pomysłu na rozwój i przyszłość.
Wyborca
Wyborca 16.03.2018, 14:15
Szkoda. Ten teren jest zbyt reprezentacyjny na kolejną stodołę.
czytelniczka
czytelniczka 17.03.2018, 11:12
Mądre spostrzeżenie, budynek podobny do stodoły czy obory nie powinien stanąć w tak reprezentacyjnym miejscu. I kto na to zezwolił???
emeryt
emeryt 19.03.2018, 11:12
Jakie to miejsce reprezentacyjne pytam? ruiny po piekarni Tośka, walące się stuletnie drewniaki i opuszczona Mordownia ,,Brudas" gdzie sprzedawano piwo za komuny nawet w niedzielę. Już czas zrobić tu porządek.
ok
ok 16.03.2018, 13:28
PRZEZ 20-lat PIS TOMASZOWIE ROBIŁ WODE Z MÓZGU HANDLOWCOM MIEŚCIE ,ZA ANGAŻOWANIE WYBORY TEJ PARTI TEJ KLASY SREDNIEJ BYLO OLBRZYMIE,MÓWIĄC KRÓTKO,POZWOLIŁO TEJ PARTII NA UTRZYMANIE NA POWIERZCHNI PRZEZ TE LATA,A 4-LATA TEMU NA WYGRANIE WYBORÓW,MIAŻDŻĄCO PRZEWAGĄ,PRAKTYCZNIE 100% OBECNEJ RADY BO TYCH TRZECH CO JEST Z INNEJ NIBY OPCJI NICZYM SIE NIE RÓŻNI BO MA OSOBISTE KORZYŚCI. WARIATÓW Z LUDZI ZROBILI!!!!!!!!!!NAJWIĘKSZY ORĘDOWNIK PRZEDSTAWICIEL HANDLOWCÓW RADNY WĘGRZYNOWSKI ZAŁATWIŁ SOBIE V-CE PREZESA W COSIE .MAM NADZIEJE,ŻE PRZED WYBORAMI DOWIEMY SIE,CO RADNI POZAŁATWIALI SOBIE I RODZINKOM.JAK ODDAJESZ GŁOS,ZASTANÓW SIĘ MOCNO IDĄC NA WYBORY!!!!pewnie dostali rozgrzeszenie,hipokryzji jaką głoszą.szczęść BOŻĘ HIPOKRYTOM!!!!!!!!!
Leo
Leo 16.03.2018, 11:54
ALDI nie spełni oczekiwań klientów!!!
a miał być potężny Auchan...
no cóż buduje się małomiasteczkowe markeciki dla podniety łowców promocji.
Tomaszów schodzi na dziady!
Kuzyn coś
Kuzyn coś 16.03.2018, 21:48
CO?! Hahaha! Musisz mieć srogi bałagan na strychu! Auchan NIGDY by się w TM nie pobudował bo upadł XD Bi1 przejęło to badziewie i tera chce sprzedać bo lipa xD
Anka
Anka 16.03.2018, 15:13
Robić żle nie robić nic też żle, dla niektórych lepiej byłoby gdyby tam było miejsce schadzek dla pijaków, lumpów i wszelkiej maści degeneratów. Aleja św Antoniego dzieki Aldi nabierze jeszcze większego prestiżu, no bo turystów i kibiców trzeba się spodziewać.
???
??? 16.03.2018, 19:36
a może lepszy byłby łącznik drogowy Strzeleckiej i Bartosza Głowackiego z rondem Olimpijczyków ???
sceptyk
sceptyk 16.03.2018, 16:57
Dla turystów i kibiców to lepiej riksze uruchomić żeby nie pogubili się w dojazdach do Areny. Riksze atrakcją Tomaszowa to brzmi dumnie, no i dla uciechy przyjezdnych.
roc
roc 16.03.2018, 13:30
Juz dawno zszedl.
Halina Kiepska
Halina Kiepska 16.03.2018, 10:20
Kolejny market. A kasy pozostałych i tak będą przepełnione kolejkami ludzi z wypełnionymi wózkami. Marudzono, że wolne niedziele pomniejszą obroty marketów. A ostania sobota przed wolną niedzielą sprawiła, że większość marketów zyski miała większe niż za normalny dotąd cały weekend. A i ludzi nie pozwalniano, a niektóre sieci nawet dotrudniły żeby zwíększyć sobotnią obstawę w pracownikach! Skoro powstaje Aldi to i tam ludzie znajdą zatrudnienie, a klienci swoje promocje i nietylko. Konkurencja większa to i ceny nižsze, więc skorzyścią dla mieszkańców. A i sami kupcy ze sklepików będą mieli okazje na dodatkowy hurtowy punkt zaoptrywania swoch drogich interesów. Bo jakby nie było większość z nich robi zakupy dla naiwnych klientów w Kauflandzie, Tesco i Biedronce.
kogoś pięknie fantazja poniosła ...
kogoś pięknie fantazja poniosła ... 16.03.2018, 10:18
(...)Za kolejne 10 lat będziemy miastem wielkości Opoczna, liczącym 40 tysięcy mieszkańców i z mniejszymi niż Opoczno(...)
Konrad
Konrad 16.03.2018, 12:07
Może za 10 lat Burmistrz 40-tysięcznego Tomaszowa Mazowieckiego będzie prężnym gospodarzem miasta i odwróci trend degradacyjny. Zobaczmy jak doskonale radzi sobie Wójt Ujazdu, narazie dużej osady a za 10 lat być może miasta 20-tysiecznego; Ujazd!
Pulcher
Pulcher 16.03.2018, 14:21
Ujazd i 20 tysięcy mieszkańców? Chyba w snach. Jak podaje Wikipedia, wieś Ujazd ma ok. 1700 mieszkańców. Skąd miałoby się wziąć takie cudowne rozmnożenie mieszkańców gminy. Oczywiście dałoby się przyłączyć kilka sąsiednich wsi, ale nadal byłoby to tylko kilka tysięcy mieszkańców. Wójt gminy Ujazd przejął dobrze prosperującą gminę z wysokim wskaźnikiem przedsiębiorczości, dużym budżetem i po przeprowadzonych wielu niezbędnych inwestycjach. Wypowiedź, na którą odpowiadam mógł napisać tylko chyba wójt gminy Ujazd, ewentualnie jego fanatyk. No może jeszcze dobry troll.
Tak naprawdę
Tak naprawdę 16.03.2018, 09:49
to nawet nie o punkt widzenia chodzi , lecz jedynie o wyrwanie nieco kasy dla "swoich" z i tak dziurawej miejskiej kasy. Więc myśli się jedynie co i za ile sprzedać z miejskich gruntów by sobie załatwić łapówkowe dochody. Bo w uczciwe przetargi dojnej zmiany nie wierzę.

Pozostałe