Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 28 czerwca 2026 10:38
Reklama
Reklama

Monitoring nie dla ofiary

Jakiś czas temu zatelefonował do nas rodzic dziecka, uczęszczającego do jednego z tomaszowskich przedszkoli. Sprawa, z jaką się do nas zwrócił dotyczyła monitoringu zainstalowanego w naszych placówkach oświatowych. Pytanie, jakie postawił brzmiało: kto ma dostęp do zarejestrowanych nagrań, o ile takie istnieją? Czy jest możliwość ich zaprezentowania każdemu /oczywiście w uzasadnionych przypadkach/, kto zgłasza taką konieczność?

Sprawa zaczęła się od kradzieży kurtki należącej do dziecka. - W zeszłym tygodniu ukradziono w przedszkolu kurtkę mojego dziecka. W przedszkolu jest jedna kamera, zlokalizowana w korytarzu i skierowana na drzwi wejściowe. Z tego, co się dowiedziałem, obraz jest rejestrowany. Od chwili, kiedy ubranie zniknęło odczekaliśmy jeden dzień licząc na to, że być może ktoś się pomylił. To sie zdarza, szczególnie, kiedy dziecko odprowadzają rodzice a odbierają np. dziadkowie -  opowiada rodzic, podkreślając, że od początku nie zakładał czyjejś złej woli.

 

Następnego dnia nasz rozmówca zgłosił się do dyrektorki szkoły. Okazało się, że zaginionej kurtki nikt jednak nie zwrócił. Poprosił więc dyrektorkę aby wspólnie przejrzeli nagranie z monitoringu - Wyszedłem z założenia, że przecież ja najlepiej wiem czego szukać na nagraniu. Nie chciałem tego nagrania nigdzie zabierać ani publikować. Chodziło o wykrycie być może złodzieja - ­mówi pan Dariusz.

 

Od samego początku było oczywistym, że kurtki nie zabrała osoba przypadkowa. Przedszkole jest dosyć dobrze strzeżone a drzwi zamykane są na zamek szyfrowy. Nie ma możliwości wejścia dla kogoś z zewnątrz. Aby dostać się do środka trzeba znać kod lub skorzystać z domofonu. Niestety pani dyrektor odmówiła dostępu do nagrań, uzasadniając to ustawą o ochronie danych osobowych. Zdaniem rodzica ustawa ta jednak nie do końca precyzuje przypadki, kiedy powinna zostać zastosowana.

 

Czy więc dane te powinny udostępniane osobom zainteresowanym np. opiekunom prawnym ofiar różnego rodzaju potencjalnych przestępstw np. kradzieży?

 

- W pewnych okolicznościach zarejestrowany materiał, pod warunkiem że jest utrwalony, może być uznany za zbiór danych, a treści nim objęte za dane osobowe. Danymi osobowymi są wszelkie informacje dotyczące zidentyfikowanej lub możliwej do zidentyfikowania osoby fizycznej, jeśli określenie tożsamości osoby na podstawie tych informacji nie wymaga nadmiernych kosztów, czasu lub działań. Jeśli możliwe jest ustalenie tożsamości osób, których wizerunek jest widoczny na przekazie z kamer monitoringu (np. uczniów, pracowników, rodziców), to w takim przypadku zastosowanie znajdą przepisy ustawy o ochronie danych osobowych  - twierdzą pracownicy tomaszowskiego magistratu

 

Wynika z tego, że dane uzyskane z monitoringu są rzeczywiście chronione w sposób określony w ustawie o ochronie danych osobowych. Oznacza to, że nagrania z monitoringu nie powinny być dostępne dla każdego. Udostępnianie danych dopuszczalne jest tylko w sytuacjach wymienionych w ustawie.  Jeśli w danym przypadku nie zachodzą przesłanki  w przepisach – udostępnianie tych danych jest niedopuszczalne. Udostępnienie danych osobowych osobom nieupoważnionym jest przestępstwem i skutkuje powstaniem odpowiedzialności karnej.

 

Przy takiej interpretacji przepisów trudno dziwić się dyrektorce, że bała się pokazać nagranie nawet ofierze kradzieży. Nie zgadza się z nią jednak nasz rozmówca - Przecież w większości są to osoby, które codziennie mijam w szatni i korytarzu. O jakiej więc ochronie danych osobowych jest mowa. Nawet policjanci, z którymi rozmawiałem twierdzą, że w uzasadnionych przypadkach można monitoring przejrzeć. Nikt nie jest stanie też podać mi konkretnej podstawy prawnej. Niby pani dyrektor sama obejrzała nagrania i nic na nim nie widać. Przez kilka dni nie mogliśmy doprosić się szczegółowego przejrzenia nagrań. A mnie tylko zależy na tym by złapać złodzieja. Tymczasem cczuję się tak, jakby to ze mną ktoś prowdził walkę zamiast z osobą, która dokonała kradzieży - mówi.

 

[reklama2]

 

 W większości tomaszowskich placówek oświatowych działa monitoring. Jest on różnej jakości.  Zdarzenia są rejestrowane przez kamery i archiwizowane. Przechowywane są na twardym dysku urządzenia. W każdej placówce rejestrator przechowuje nagrania w sposób odmienny tj.   nagrania są w trybie nadpisywania, czyli najstarsze nagrania zastępowane są najnowszymi, bądź po 2 tygodniach automatycznie się kasują. Dostęp do materiałów mają tylko osoby upoważnione, a materiał zabezpieczony jest kodem cyfrowym.

 

 - W placówkach oświatowych istnieje „Polityka Bezpieczeństwa Informacji”. Dokument ten opisuje reguły dotyczące bezpieczeństwa danych osobowych. Opisane reguły określają granice dopuszczalnego zachowania wszystkich pracowników. Dokument zwraca uwagę na konsekwencje, jakie mogą ponosić osoby przekraczające określone granice orz procedury postępowania dla zapobiegania i minimalizowania skutków zagrożeń - wyjaśnia Joanna Budny, rzeczniczka prasowa prezydenta miasta.

 

 Osobnym tematem jest sam fakt kradzieży i sposób reakcji na nią dyrekcji placówek. Dyrektor nie ma obowiązku zgłaszania do Urzędu Miasta, jako organu prowadzącego, w przypadków kradzieży, czy też zaginięć w szkołach i przedszkolach przedmiotów należących do uczniów lub wychowanków.

 

Jeśli rodzic zgłasza fakt zaginięcia rzeczy oddanej do szkoły lub przedszkola na przechowanie np. kurtki, butów itp. dyrektor zwykle podejmuje czynności zmierzające do wyjaśnienia okoliczności zdarzenia i pomocy rodzicom. Są to m.in. rozmowa z rodzicami/ opiekunami dziecka/ – zebranie informacji o okolicznościach, wyglądzie zagubionej rzeczy;  rozmowa z pracownikami placówki i rodzicami dzieci/uczniów z przedszkola/szkoły – przekazanie informacji o zaginięciu w celu poszukiwania zaginionej rzeczy;  poszukiwanie zaginionej rzeczy na ternie przedszkola i wokół niego;  sugerowanie rodzicom/opiekunom możliwości zgłoszenia roszczenia dotyczącej zaistniałej do firmy ubezpieczeniowej wybranej przez Radę Rodziców placówki, ewentualnie pomoc w zgłoszeniu;  po zgłoszeniu rodziców roszczenia dotyczącej zaistniałej szkody do firmy ubezpieczeniowej - potwierdzenie firmie ubezpieczeniowej zaistniałego faktu  i okoliczności zdarzenia.

 

Dyrektor ma obowiązek zawiadomienia Policji po ujawnieniu kradzieży, a nie zaginięciu. Na dyrektorów placówek oświatowych został nałożony obowiązek przekazania informacji o przestępstwie lub czynie karalnym popełnionym na terenie placówki do jednostki policji, prokuratury lub bezpośrednio do sądu rodzinnego i nieletnich. W tym konkretnym przypadku fakt kradzieży zgłoszono dopiero po upływie tygodnia. Potwierdza to oficer praso wy Komendy Powiatowej Policji w Tomaszowie Mazowieckim. 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

maniek 21.11.2017 10:20
Nie bardzo rozumiem. Przecież na monitoringu nie widać danych osobowych - nazwiska, adresu, numeru telefonu, daty urodzenia tylko wizerunek. To dlaczego można sobie oglądać monitoringi na żywo udostępniane w internecie, a takiego z nagrania obejrzeć nie można?

21.11.2017 11:40
Bo takie sprawy są zamiatane pod dywan, aby nie szkodzić wizerunkowi szkoły.

ComTM 21.11.2017 08:16
Przepisy o ochronie danych osobowych za chwilę (od maja 2018) ulegną dalszemu zaostrzeniu, czyli wzrośnie tzw. stan paranoi. Już teraz, aby otrzymać jakieś dane z określonych zbiorów trzeba wykazać tzw. interes prawny. Ale uwaga: w przepisach prawa brak definicji tegoż "interesu prawnego", no i zaczyna się zabawa na całego. Jak ktoś uparty to sprawa ląduje w Sądzie i ten, jeśli argumenty i stan faktyczny (realny i aktualny) nie budzi wątpliwości, uznaje "interes prawny znajdujący odzwierciedlenie w przepisach prawa materialnego" i nakazuje udostępnienie danych. W przypadku kradzieży kurtki dziecka żądałbym zadośćuczynienia ze strony szkoły, nie robiłbym prywatnego dochodzenia. Niech dyrektor uporządkuje sam swoje podwórko.

varan 20.11.2017 21:33
Niby jest jakaś ustawa o ochronie danych osobowych, ale nie przeszkadza ona w zdobywaniu np przez parabanki, czy sieci handlowe numerów telefonów. Od jakichś 4-5 lat parabank próbuje mi wcisnąć kredyt, najpierw telefonicznie, od pewnego czasu sms'ami, a od kilku miesięcy sieć handlowa namawia do zakupów. Co to za prawo, które zabrania poszkodowanym obejrzeć nagranie monitoringu, a numery telefonów wraz z nazwiskami rozdaje na prawo i lewo, często szemranym firmom?

Opinie

Dziś w kraju i na świecie. 28 czerwca – od Unii Lubelskiej po Poznański Czerwiec, od Wersalu po „OK Computer”

Dziś jest niedziela, 28 czerwca, sto siedemdziesiąty dziewiąty dzień roku. Słońce wzeszło o godz. 4.16, zajdzie o godz. 21.01. Imieniny obchodzą m.in. Ireneusz, Józef, Leon, Lubomir i Paweł. Data dodania artykułu: 28.06.2026 08:47
Dziś w kraju i na świecie. 28 czerwca – od Unii Lubelskiej po Poznański Czerwiec, od Wersalu po „OK Computer”

Kilometrowa planetoida przeleci dziś obok Ziemi. Blisko? Tak. Groźnie? Nie

W sobotę, 27 czerwca, w pobliżu Ziemi przeleci duża planetoida 152637, znana także jako 1997 NC1. Obiekt ma według szacunków od 750 metrów do ponad 1,6 kilometra średnicy. Brzmi jak początek filmu katastroficznego, ale tym razem Bruce Willis może spokojnie zostać w domu. Europejska Agencja Kosmiczna potwierdza: przelot będzie bezpieczny. Data dodania artykułu: 27.06.2026 10:42
Kilometrowa planetoida przeleci dziś obok Ziemi. Blisko? Tak. Groźnie? Nie

Dziś w kraju i na świecie. 27 czerwca: od Trzciany i Kieślowskiego po Queen, Elvisa i pierwszy polski lot w kosmos

Dziś jest sobota, 27 czerwca, sto siedemdziesiąty ósmy dzień roku. Wschód słońca nastąpił o godz. 4.15, zachód o godz. 21.01. Imieniny obchodzą m.in. Władysław, Maria, Jan, Joanna, Teresa, Maryla i Cyryl. Data dodania artykułu: 27.06.2026 10:10
Dziś w kraju i na świecie. 27 czerwca: od Trzciany i Kieślowskiego po Queen, Elvisa i pierwszy polski lot w kosmos

26 czerwca w kraju i na świecie. Od Batorego i „nocy paskiewiczowskiej” po ONZ, Teleexpress, The Clash i szkolne świadectwa

Dziś jest piątek, 26 czerwca, sto siedemdziesiąty siódmy dzień roku. Słońce wstało o godz. 4.15, zajdzie o 21.01. Imieniny obchodzą m.in. Dawid, Jan, Jeremi, Jeremiasz, Paweł i Pelagia. Data dodania artykułu: 26.06.2026 08:23
26 czerwca w kraju i na świecie. Od Batorego i „nocy paskiewiczowskiej” po ONZ, Teleexpress, The Clash i szkolne świadectwa

24 czerwca w historii: Matejko, Czerwiec ’76, Orlęta Lwowskie i muzyczne legendy rocznicy

24 czerwca w historii. Matejko, protesty 1976 roku, Orlęta Lwowskie i dzień, w którym muzyka gra od Jeffa Becka po Tears For Fears Data dodania artykułu: 24.06.2026 09:51
24 czerwca w historii: Matejko, Czerwiec ’76, Orlęta Lwowskie i muzyczne legendy rocznicy

23 czerwca w historii. Od Jazdowa i Kościuszki po K2, Brexit i muzykę wolności

Dziś jest wtorek, 23 czerwca 2026 roku, sto siedemdziesiąty czwarty dzień roku. Słońce wstało o godz. 4.14, zajdzie o godz. 21.01. Imieniny obchodzą m.in. Anna, Jan, Józef, Maria, Wanda i Zenon. Data dodania artykułu: 23.06.2026 07:46
23 czerwca w historii. Od Jazdowa i Kościuszki po K2, Brexit i muzykę wolności

22 czerwca w historii. Virtuti Militari, Hubal, Konwicki, Barbarossa i głos Cyndi Lauper

22 czerwca to jedna z tych dat, w których historia nie idzie spokojnym krokiem przez kartki kalendarza, ale wchodzi na scenę jak orkiestra po pierwszym uderzeniu werbla. Jest tu królewski dokument i narodziny miasta, jest order za męstwo, który do dziś ma w polskiej pamięci ciężar większy niż metal, jest wojna, literatura, zimna wojna i muzyka, która raz brzmi jak country Krisa Kristoffersona, raz jak kolorowy manifest Cyndi Lauper z epoki MTV. Data dodania artykułu: 22.06.2026 08:27
22 czerwca w historii. Virtuti Militari, Hubal, Konwicki, Barbarossa i głos Cyndi Lauper

Fałszywa nadzieja sprzedaje się lepiej niż medycyna. Ekspertki ostrzegają przed medyczną dezinformacją

Najgroźniejsze kłamstwa nie przychodzą dziś w stroju szaleńca z aluminiową czapką. Przychodzą w estetycznym filmiku, w miękkim świetle, z uśmiechniętą twarzą influencera, wykresem wyrwanym z kontekstu i obietnicą, że „lekarze o tym nie mówią”. Od picia boraksu po porzucanie terapii onkologicznych – medyczna dezinformacja dawno przestała być tylko internetową ciekawostką. Stała się realnym zagrożeniem dla zdrowia i życia pacjentów. Data dodania artykułu: 21.06.2026 10:54
Fałszywa nadzieja sprzedaje się lepiej niż medycyna. Ekspertki ostrzegają przed medyczną dezinformacją
Festiwal „A może byśmy tak do…Tomaszowa” – Dni Tomaszowa Mazowieckiego 2026

Festiwal „A może byśmy tak do…Tomaszowa” – Dni Tomaszowa Mazowieckiego 2026

Święto miasta pełne koncertów i atrakcjiFestiwal „A może byśmy tak do…Tomaszowa” – Dni Tomaszowa Mazowieckiego 2026 odbędzie się w dniach 26–28 czerwca 2026 roku. Przez trzy dni na mieszkańców i gości czeka bogaty program koncertowy, wydarzenia towarzyszące oraz liczne strefy aktywności przygotowane z myślą o całych rodzinach.Program wydarzeniaW piątek, 26 czerwca, obchody rozpoczną się o 19:00 przemarszem Tomaszowian z Placu Kościuszki ulicami miasta. Tego samego dnia o 20:00 w Parku Miejskim „Solidarność” wystąpią TM Orchestra i Maciej Balcar.W sobotę, 27 czerwca, na Tomaszowskich Błoniach zaplanowano koncerty od godziny 16:30. Na scenie pojawią się Kazzu, wokaliści MCK, Teatr Piosenki MCK, Chór Artis Gaudium, Sarius oraz Happysad.W niedzielę, 28 czerwca, również na Tomaszowskich Błoniach, od godziny 17:00 wystąpią Akcent Zenek Martyniuk, Michał Szczygieł z Zespołem oraz Fun Factory. Przed koncertami odbędą się także pokazy akrobatyki powietrznej przygotowane przez Fundację Astra Fly Academy.Dodatkowe atrakcjeW sobotę i niedzielę w godzinach 17:00–20:00 działać będą specjalne strefy na Tomaszowskich Błoniach oraz na Przystani. W programie znalazły się m.in. Strefa Przedszkolaka, Strefa Mieszkańca, Strefa Mundurowa oraz Strefa Sportu.W ramach wydarzeń sportowych zaplanowano także Turniej Piłki Nożnej o Puchar Prezydenta Miasta oraz Turniej Plażowej Piłki Siatkowej o Puchar Prezydenta Miasta Tomaszowa Mazowieckiego.Informacje organizacyjneWydarzenie skierowane jest do mieszkańców Tomaszowa Mazowieckiego i wszystkich gości, którzy chcą wspólnie świętować dni miasta. Główne koncerty i atrakcje odbędą się na Tomaszowskich Błoniach, a inauguracja rozpocznie się przemarszem z centrum miasta. Data rozpoczęcia wydarzenia: 26.06.2026

Polecane

Legenda o „ratowaniu szpitala” zaczyna pękać? Pracownicy finansów TCZ zaprzeczają słowom z sesji Rady Powiatu

Legenda o „ratowaniu szpitala” zaczyna pękać? Pracownicy finansów TCZ zaprzeczają słowom z sesji Rady Powiatu

Podczas ostatniej sesji Rady Powiatu Tomaszowskiego, gdy rozstrzygano sprawę wygaszenia mandatu radnej Pauliny Sochy, usłyszeliśmy opowieść o fachowości, ratowaniu szpitala i rzekomo usuniętych danych po odejściu poprzedniej księgowej. Teraz do redakcji zgłosili się pracownicy działu finansowego Tomaszowskiego Centrum Zdrowia. Twierdzą, że żadnych danych nikt nie kasował, a informacje przekazywane radnym są — ich zdaniem — nieprawdziwe. Przekazali redakcji zdjęcia zbiorów danych prowadzonych od 2019 roku. Sprawa wymaga pilnych wyjaśnień, bo w tle nie chodzi już tylko o mandat jednej radnej, ale o wiarygodność informacji, na podstawie których radni podejmują decyzje. Data dodania artykułu: Wczoraj, 18:41 Liczba pozytywnych reakcji czytelników: 1
Podróże nie zawsze uczą. Psycholog wyjaśnia, jak podróżować świadomie, by odkrywać ludzi, miejsca i siebie Dziś w kraju i na świecie. 28 czerwca – od Unii Lubelskiej po Poznański Czerwiec, od Wersalu po „OK Computer” Legenda o „ratowaniu szpitala” zaczyna pękać? Pracownicy finansów TCZ zaprzeczają słowom z sesji Rady Powiatu Radny Szczepan Goska w prokuraturze. Zawiadomienie dotyczy stalkingu Pijany za kierownicą. Sprawa radnego Leona Karwata zakończona w sądzie. Redakcja występuje o akta Dzień tych, którzy nie mają działu PR, ale mają telefon zawsze pod ręką Samochody z USA z bogatym wyposażeniem - dlaczego wersje amerykańskie często różnią się od europejskich? Zdrowie ile cię trzeba cenić ?!! Dyskopatia Prognoza pogody na 27 i 28 czerwca. Tomaszów pod czerwoną lampą upału Ponad milion złotych na ratowanie zabytków w powiecie tomaszowskim. Od Krzemienicy po Inowłódz Rowerem do Skansenu i Grot. Tomaszów Mazowiecki z nową inwestycją turystyczną za 120 tysięcy złotych Jaki hotel SPA w łódzkiem wybrać na weekendowy relaks
Na sprzedaż komfortowe mieszkanie 53 m² przy ulicy Niskiej

Na sprzedaż komfortowe mieszkanie 53 m² przy ulicy Niskiej

Cena: 435000 PLN Są mieszkania, do których wchodzi się z myślą o remoncie. I są takie, w których już od progu czuć spokój, światło i przestrzeń. Ta oferta należy właśnie do drugiej kategorii.Na sprzedaż wyjątkowo funkcjonalne i starannie wykończone mieszkanie o powierzchni 53 m², położone w Tomaszowie Mazowieckim. To propozycja dla osób, które szukają miejsca gotowego do życia – bez wielomiesięcznych remontów, nerwów i dodatkowych kosztów.Lokal zachwyca przemyślanym układem pomieszczeń oraz nowoczesnym standardem wykończenia. Jasne wnętrza, estetyczne detale i dobrze wykorzystana przestrzeń sprawiają, że mieszkanie będzie idealne zarówno dla pary, rodziny z dzieckiem, jak i osób szukających komfortowej inwestycji pod wynajem.Najważniejsze informacje:powierzchnia mieszkania: 53 m²cena: 435 000 złfunkcjonalny układ pomieszczeńmieszkanie gotowe do wprowadzeniabardzo dobra lokalizacja w Tomaszowie Mazowieckimoferta idealna zarówno do zamieszkania, jak i inwestycyjnieDużym atutem nieruchomości jest lokalizacja. W pobliżu znajdują się sklepy, punkty usługowe, szkoły, komunikacja miejska oraz tereny zielone. To miejsce, które pozwala połączyć wygodę codziennego życia z ciszą i poczuciem prywatności.Wnętrze mieszkania zostało urządzone w nowoczesnym, uniwersalnym stylu, dzięki czemu nowy właściciel może od razu poczuć się „u siebie”. Przestrzeń dzienna daje komfort zarówno odpoczynku, jak i spotkań z rodziną czy znajomymi. To mieszkanie ma w sobie coś, czego nie oddają suche parametry – przyjemny klimat i poczucie domowego ciepła.Rynek nieruchomości w Tomaszowie Mazowieckim w ostatnich latach wyraźnie się zmienia. Coraz trudniej znaleźć mieszkanie, które łączy rozsądną powierzchnię, dobrą lokalizację i wysoki standard wykończenia. Ta oferta wyróżnia się właśnie takim połączeniem.
Reklama
Reklama Twój Sklep Medyczny
Reklama Twój Sklep Medyczny
Reklama

Wasze komentarze

Autor komentarza: woody Treść komentarza: Jkim trzeba byc zadufanym w sobie miernota zeby byc Goskiem Źródło komentarza: Radny Szczepan Goska w prokuraturze. Zawiadomienie dotyczy stalkingu Autor komentarza: Kuria Treść komentarza: Ciekawe, co ten kat-e-heta wkłada do głowy tym dzieciom??? Daszing fru de snoł ... Źródło komentarza: Radny Szczepan Goska w prokuraturze. Zawiadomienie dotyczy stalkingu Autor komentarza: Halina S. Treść komentarza: Powinno się oznakować pasy na przejściu dla pieszych Źródło komentarza: Tomaszów Mazowiecki wymienia System Informacji Miejskiej. Nowe oznakowanie obejmie blisko 1000 punktów Autor komentarza: ixi Treść komentarza: Chłopie. Nie dziwię się, że obrałeś ksywkę jako :Zdziwiony". Czy Ty rzeczywiście nie rozumiesz tego, że ci, którzy niedawno zostali utopieni, będą robić wszystko , aby uwalić swoich następców?! Więc, koleś: nie wal głąba. Tu nie chodzi o żadną logikę, ale o totalną, lokalną wojnę lokalnych sitw. I to wszystko. Tak to trudno zrozumieć?! Źródło komentarza: Koalicja Węgrzynowski - Jodłowski nie udzieliła wotum zaufania Zarządowi Powiatu. Autor komentarza: Ajdejano Treść komentarza: Jednym słowem, wyrok sądu w drugiej instancji podtrzymuje wyrok sądu pierwszej instancji..... Bardzo dobrze, że chcecie obejrzeć akta sprawy. Skomentuję to krótko: niech żyje piotrkowsko-tomaszowski, lokalny zaścianek. I zapytam: co tu się, kur..., dzieje ?!?! Źródło komentarza: Pijany za kierownicą. Sprawa radnego Leona Karwata zakończona w sądzie. Redakcja występuje o akta Autor komentarza: Ajdejano Treść komentarza: I jeszcze dorzucę. W młodości byłem ministrantem, ale totalnie nie cierpię takich świętoje..liwych hipokrytów. Źródło komentarza: Radny Szczepan Goska w prokuraturze. Zawiadomienie dotyczy stalkingu
Reklama
Reklama
Wózek inwalidzki Meyra SMART F WERSJA STAB

Wózek inwalidzki Meyra SMART F WERSJA STAB

Cena: Do negocjacji Aktywny wózek inwalidzki dopasowany do potrzeb użytkownikaW naszej ofercie dostępny jest lekki, aluminiowy wózek inwalidzki, zaprojektowany z myślą o osobach, które cenią mobilność, wygodę i możliwość indywidualnego dopasowania sprzętu do codziennego funkcjonowania.Wózek posiada składaną krzyżakowo ramę aluminiową, zintegrowany z ramą podnóżek oraz możliwość wyboru przedniej części ramy — z przewężeniem lub bez. Dostępne są także trzy długości ramy, co pozwala lepiej dopasować konstrukcję do wzrostu, sylwetki i sposobu poruszania się użytkownika.Komfort jazdy zwiększa oparcie z regulacją napięcia pasami, poduszka siedziska oraz możliwość regulacji środka ciężkości, kąta i wysokości siedziska. Do wyboru są różne rozmiary i rodzaje kółek przednich, szeroka gama kół tylnych na szybkozłączkach, a także kamber 0,5° lub 3°. Wózek można wyposażyć w ciągi aluminiowe lub stalowe oraz hamulce dociskowe pionowe albo poziome.To sprzęt, który można skonfigurować bardzo indywidualnie — od koloru ramy i tapicerki, przez rodzaj rączek do pchania, po rozwiązania dla osób z większymi potrzebami stabilizacji. Dostępne są m.in. tapicerki oddychające, ciągi dla tetra- i paraplegików, zagłówek, pas, kamizelka, klin, pasy odwodzące nogi, kółka podporowe, osłony na szprychy, śpiwór oraz plecak.Wózek wyposażony jest również w boczek aktywny, jednoczęściowy stopień podnóżka oraz pas podudzia. Dzięki szerokiej gamie opcji może być dopasowany zarówno do użytkownika aktywnego, jak i osoby wymagającej dodatkowego wsparcia w codziennym poruszaniu się.Z pełną ofertą wózków inwalidzkich można zapoznać się w naszym punkcie zaopatrzenia medycznego:Twój Sklep MedycznyTomaszów Mazowiecki, ul. Słowackiego 4Oferujemy atrakcyjne rabaty dla stałych klientów oraz montaż i dostawy bezpośrednio do domów pacjentów. 

Napisz do nas

Zachęcamy do kontaktu z nami za pomocą formularza. Możecie dołączyć zdjęcia i inne załączniki. Podajcie swojego maila ułatwi to nam kontakt z Wami
Reklama