Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 28 września 2022 02:39
Z OSTATNIEJ CHWILI:
Reklama

Aktualności

Pracownicy Starostwa dostają podwyżki
Pracownicy Starostwa dostają podwyżki

9 miesięcy trwało podjęcie decyzji o podwyżkach dla pracowników Starostwa Powiatowego w Tomaszowie Mazowieckim. Związki zawodowe zaczęły domagać się podniesienia pensji po tym, jak radni zadecydowali o wysokim wzroście diet orz uposażeń członków Zarządu Powiatu, sięgających kilkudziesięciu procent. Fala oburzenia przetoczyła się przez wszystkie podległe powiatowi instytucje, po czym na kilka miesięcy przygasła. Teraz pracownicy otrzymują nowe "angaże" z podwyżkami od 400 do 500 złotych brutto w zależności od stażu pracy. W wielu przypadkach ten wzrost płac nawet w połowie nie rekompensuje panującej w Polsce inflacji. Trudo się dziwić, że fachowcy ze Starostwa uciekają. Tymczasem nic nie wskazuje na to, by Zarząd Powiatu czynił jakiekolwiek oszczędności, poprzez eliminowanie wszelkich zbędnych wydatków. Na przedstawienie propozycji w tym zakresie radni czekają już od kilku miesięcy.

24.09.2022 11:22    2    3
Brudno i smutno na Treście. Nielegalnymi opłatami zajęła się Skarbówka
Brudno i smutno na Treście. Nielegalnymi opłatami zajęła się Skarbówka

Brud, śmieci i wszechobecny intensywny smród ludzkich (i nie tylko) odchodów. Tak wyglądały w sierpniu tereny nad zalewem Sulejowskim w okolicach zatoczki w miejscowości Tresta. Nielegalny port został w ubiegłym roku zlikwidowany przez Wody Polskie.

23.09.2022 19:49    4    4
II etap Osiedla Park Chopina wciąż w sprzedaży!
II etap Osiedla Park Chopina wciąż w sprzedaży!

Po sukcesie sprzedażowym I etapu inwestycji przy ul. Chopina w Tomaszowie Mazowieckim Tompol Capital przystąpił do budowy II etapu, którego oddanie przewidziane jest na I kwartał 2023 roku – jest to zatem idealna oferta dla poszukujących mieszkań z rynku pierwotnego z szybkim terminem przekazania! W związku z dużym zainteresowaniem – wolnych mieszkań wciąż ubywa!

23.09.2022 16:35    1
Nic sobie nie robią z obowiązujących zakazów
Nic sobie nie robią z obowiązujących zakazów

Ciężarówki wożące piach z kopalni w Białej Górze są prawdziwym utrapieniem mieszkańców nie tylko Tomaszowa Mazowieckiego ale i okolicznych miejscowości. Kierowcy nie stosują się do wyznaczonych tras, w efekcie tzw. patelnie można spotkać wszędzie. Najpopularniejsza trasa wiedzie przez ulicę Główną w Smardzewicach i dalej w kierunku tamy na zalewie Sulejowskim. Następnie kierowcy jadą ulicą Nagórzycką i Jana Pawła II a na rondzie Sybiraków skręcają w ulicę Zieloną. Wszystkie te drogi są wyłączone z ruchu dla pojazdów ciężarowych. Policja jest bezsilna. Nawet jeśli trafi tu przypadkiem patrol, to przecież nie może on być w tym miejscu na stałe. Być może rozwiązaniem byłyby kamery monitoringu i kary nakładane nie tylko na kierowców ale i przewoźników. Mieszkańcy ciężarówek mają już serdecznie dosyć. - Najgorzej, że one jeżdżą także w nocy. Załadowanych nie słychać tak bardzo, ale puste generują straszliwy hałas - mówi jeden z nich

23.09.2022 12:06    11    2
Promocja im. Św. Antoniego.... Macierewicza?
Promocja im. Św. Antoniego.... Macierewicza?

Wydatki na promocję powiatu okazują się jedną z najbardziej strzeżonych tajemnic, Mariusza Węgrzynowskiego. Radnym odmawia się udzielenia informacji, nie udostępnia się żądanych dokumentów, nawet w czasie trwania kontroli prowadzonych przez komisję rewizyjną. Czy to oznacza, że Starosta ma tak naprawdę coś do ukrycia? Czy mamy do czynienia jedynie ze zwykłą partyjniacką złośliwością, którą wzmacnia osobista próżność?

22.09.2022 13:38    3    13
Promocja gastronomiczna
Promocja gastronomiczna

Komisja Rewizyjna Rady Powiatu Tomaszowskiego bada obecnie wydatki, jakie ponoszone są w ramach Wydziału Kultury i Promocji Starostwa Powiatowego. Wśród ponoszonych kosztów, jakie zwracają uwagę, są też takie, które dotyczą różnego rodzaju cateringów i konsumpcji. Poniżej publikujemy zestawienie za lata 2020-2021. Jesteśmy ciekawi Waszych opinii. Które z nich uważacie za zbędne?

21.09.2022 22:31    1
Z Tomaszowa do Superligi
Z Tomaszowa do Superligi

Filip Sobczyk, ma 23 lata, jest wychowankiem UKS Victorii Tomaszów Mazowiecki (piłka ręczna). W Tomaszowie był prowadzony od podstawówki przez trenera Sławomira Kamińskiego, następnie od gimnazjum aż po liceum przez trenera Dariusza Sygitowicza. Teraz zbiera trenerskie szlify na boiskach superligi kobiet

21.09.2022 12:18    5
Zabrakło tylko dziarskich chłopców
Zabrakło tylko dziarskich chłopców

Historia lubi się powtarzać, zataczać koła i często śmieje nam się prosto w twarz. Czasem wesoło a czasem ze złośliwą przekorą. Takie refleksje mam po tym jak wylądowałem ostatnio na ławie oskarżonych w piotrkowskim Sądzie. Trudno nie odczuć rechotu losu, kiedy po jednej stronie sali siedzę ja, syn działacza Solidarności z lat 80-tych, wciąż pamiętający ubeckie rewizje w swoim domu, a po drugiej typ, który widnieje na liście donosicieli służby bezpieczeństwa PRL oraz wyszkolony w komunistycznym reżimie prokurator. Zabawne jest też to, że to oni znowu oskarżali. Wyrok (prawomocny), jaki zapadł okazał się korzystny dla mnie, a uzasadnienie stanowiło pochwałę profesjonalnie przygotowanego i napisanego artykułu. W dodatku ten w pierwszej instancji zapadł w Dniu Wolności Prasy, co ma dla mnie znaczenie symboliczne. Nie tej sprawie jednak poświęcę swój dzisiejszy felieton, ale temu, że w czasach, kiedy usuwa się ostatnie pomniki sławiące komunistyczną dyktaturę, bolszewicka mentalność nadal znajduje się w głowach wielu ludzi, szkolonych i wychowanych w duchu partyjnej indoktrynacji. Te osoby wciąż zachowują się, jak reprezentanci reżimowej władzy, aroganccy, pewnie siebie i wulgarni niczym witkiewiczowski Prokurator Scurvy, który jak zapewne pamiętacie lubił otaczać się Dziarskimi Chłopcami. Siedząc na sali Sądowej czekałem więc aż krzyknie: "hej dziarscy chłopcy do mnie" i zostanę zamknięty w sali przymusowego bezrobocia.

20.09.2022 17:55    2    12
Jaki ojciec taki syn
Jaki ojciec taki syn

Tomaszowscy kryminalni zatrzymali dwóch mieszkańców Tomaszowa Mazowieckiego. Obaj podejrzani są o posiadanie narkotyków. Ojciec i syn mieli w swoim mieszkaniu marihuanę, amfetaminę oraz tytoń bez polskich znaków skarbowych akcyzy.

20.09.2022 16:52    2
Dzieci nie lubią "wuefu"
Dzieci nie lubią "wuefu"

Z roku na rok rośnie waga polskich dzieci, a i sprawność fizyczna gwałtownie maleje. - Po pandemii jest jeszcze gorzej. Nauka zdalna spowodowała kompletną zapaść i narobiła wiele szkód. Dzieci nie mają ochoty brać udział w zajęciach. Wydają się apatyczne i wycofane. Odzwyczaiły się od ćwiczeń i aktywności fizycznej - mówi Sławomir Żegota. Podobnego zdania są specjaliści z Akademii Wychowania Fizycznego. To ostatnia chwila, by zmienić model szkolnych lekcji. Badania pokazują, że w ciągu ostatnich 11 lat przeciętne Polskie dziecko utyło o 2-4 kg, co oznacza, że mamy największy przyrost masy ciała dzieci w Europie.

19.09.2022 19:00    2
Wiejska już po przebudowie. Jak Wam się podoba?
Wiejska już po przebudowie. Jak Wam się podoba?

Remont ulicy Wiejskiej jest już niemalże ukończony. Miejsce to prezentuje się okazale, co bez wątpienia najlepiej widać z lotu ptaka

19.09.2022 09:42    3    9
Z pożółkłych stron gazet. Nie chcieli pomnika legionistów
Z pożółkłych stron gazet. Nie chcieli pomnika legionistów

Magistrat Tomaszowa Mazowieckiego nie życzy sobie pomnika poległych - legionistów. Gdyby tak jeszcze jedna wojna - wszystkich radnych na front - bił na alarm Czerwony Kurier w wydaniu z wtorku 14 kwietnia 1925 roku. Pomnik ku czci legionistów Piłsudskiego, obecnie znajduje się na rondzie ich imienia. Nie jest to jednak ten sam postument, który zbudowano przed II Wojną Światową. Jest jego rekonstrukcją wykonaną kilkanaście lat temu.

18.09.2022 18:34    2
Zanim stanie się nieszczęście
Zanim stanie się nieszczęście

Chciałabym w imieniu swoim i mieszkańców ul. Reja i Młodzieżowej prosić o pomoc w nagłośnieniu sprawy. Pies typu amstaf, który jest bardzo agresywny (atakuje ludzi i nasze zwierzęta), biega sobie po tych ulicach, bo właściciel ma w nosie czy zagraża on mieszkańcom. Kilkukrotnie była zgłaszana sytuacja policji, która twierdzi, że nic może zrobić.

18.09.2022 15:46    3    5
Czy rondo w Białobrzegach otrzyma lokalnego patrona?
Czy rondo w Białobrzegach otrzyma lokalnego patrona?

Petycja o nazwanie ronda została już złożona w tomaszowskim Urzędzie Miasta. Jej autorzy mają nadzieję, że lokalna polityka nie będzie przeciwna lokalnej historii. Zaproponowali, aby patronem został pan Marian Szymański. Kim był? Notkę na jego temat przygotował pasjonat historii i regionalista, Jarosław Pązik

18.09.2022 11:23    6
Wolbórka zarasta. Mamy odpowiedź Wód Polskich
Wolbórka zarasta. Mamy odpowiedź Wód Polskich

Władze Tomaszowa Mazowieckiego każdego roku monitują Wody Polskie o konieczności usunięcia porostów z rzeki Wolbórki. Państwowe Gospodarstwo Wodne odpowiadając na nasze pytania stwierdza, że prace z tym związane prowadzone są co roku. Ich efektów jednak nie widać Na odcinku od miejscowości Zawada aż do mostu na ulicy Warszawskiej rzeka coraz bardziej zarasta.

18.09.2022 09:32    5    1
KRIME STORY. LOVE STORY
KRIME STORY. LOVE STORY

Seans z Cyklu Kultura Dostępna

16.09.2022 19:07
Jak promuje się Powiat Tomaszowski. Figurki świętych, obrazki i modlitewniki.
Jak promuje się Powiat Tomaszowski. Figurki świętych, obrazki i modlitewniki.

Setki tysięcy złotych wydaje Powiat Tomaszowski na tzw. promocję. Wydatki ujęte są nie tylko w kosztach ujmowanych przez wydział merytoryczny. Są one także "poukrywane" w innych wydziałach. Osobnymi funduszami dysponuje Powiatowe Centrum Rodziny, szpital i najprawdopodobniej w jakimś zakresie także szkoły. Pieniądze płyną szerokim strumieniem i nikt nie troszczy się o cel, sensowność i przede wszystkim efektywność. Na pytania zadawane przez radnego Grzegorza Glimasińskiego nikt nie potrafi odpowiedzieć a na odpowiedzi zawarte w interpelacjach czeka się całymi tygodniami, przy okazji spotykając się z aroganckim lekceważeniem ustawowych terminów. Radni z komisji rewizyjnej chcieli ostatnio sprawdzić ile kosztowały portrety Matki Boskiej Częstochowskiej i jakiem celowi miał służyć ich zakup. Weryfikowali też inne wydatki Wydziału Promocji. Kontrole wciąż prowadzą, ponieważ niektórzy z nich zażądali uszczegółowienia przedstawionych danych

16.09.2022 18:58    13    1
Nowy rok szkolny już ruszył. Czy czeka nas nauka zdalna?
Nowy rok szkolny już ruszył. Czy czeka nas nauka zdalna?

W przypadku zawieszenia zajęć stacjonarnych na okres powyżej dwóch dni dyrektor placówki ma obowiązek zorganizować zajęcia z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość – czytamy w najnowszym rozporządzeniu. Dyrektor może także w uzasadnionych przypadkach czasowo zmodyfikować zakres treści nauczania. Ma też prawo dopuścić prowadzenie zajęć edukacyjnych w czasie nie krótszym niż 30 minut i nie dłuższym niż 60 minut.

16.09.2022 18:37
I Liceum pęka w szwach. W czterech szkołach wolne miejca
I Liceum pęka w szwach. W czterech szkołach wolne miejca

Rozpoczął się rok szkolny w placówkach ponadpodstawowych prowadzonych przez powiat tomaszowski. W siedmiu szkołach naukę kontynuować będzie ponad 4800 młodych ludzi. Wśród nich 63 osoby z Ukrainy. Ponad 100 spośród nich posiada orzeczenia o niepełnosprawności.

15.09.2022 18:15    2    4
Łowcy skór bez pavulonu. Za to z telefonem do przyjaciela
Łowcy skór bez pavulonu. Za to z telefonem do przyjaciela

Kilka lat temu głośna była w całej Polsce afera tzw. łowców skór. Najkrócej ujmując, dla tych, którzy nie do końca ją pamiętają, proceder polegał na sprzedawaniu danych osób zmarłych zakładom pogrzebowym na terenie Łodzi. Za każdego zmarłego, czyli tzw. "skórkę" (jak nazywano zmarłych) pracownicy pogotowia ratunkowego otrzymywali oczywiście finansowe gratyfikację. Mało kto wie, ale podobnie funkcjonowały firmy pogrzebowe w naszym mieście i chyba we wszystkich innych miastach w całej Polsce. Pogrzebowa gangsterka kwitła. W Tomaszowie płonęły nawet zakłady pogrzebowe, bito i zastraszano ludzi. W Łodzi jednak zrobiono krok, który wykroczył poza zwykłą w służbie zdrowia korupcję. Dla pieniędzy uśmiercano ludzi, podając im pavulon. Nikt nie zna prawdziwej liczby ofiar.

15.09.2022 10:40    9    8
Modlitwa na koszt podatnika. Węgrzynowski u Rydzyka Wystarczy nie kraść! Tak krzyczała na wiecach była Premier polskiego Rządu Beata Szydło. Równocześnie sprawując swoją funkcję pełnymi garściami czerpała z profitów władzy, bo... jej się to "po prostu należało". Niestety wszystko należy się politykom na każdym szczeblu władzy, od samorządów w małych gminach, po posłów, senatorów i członków tzw. Rady Ministrów. Czasami ma się wrażenie, że ludzie ci są niczym małe dzieci, które dorwawszy się do zabawek, wykorzystują je ponad miarę, a często w sposób niezgodny z ich przeznaczeniem. Nic dziwnego, że szybko ulegają one zepsuciu, szczególnie, gdy są używane do bicia innych dzieciaków w piaskownicy. W powiecie tomaszowskim jest dokładnie tak samo. Starosta Węgrzynowski przez 3 lata swojego rządzenia napsuł co tylko było możliwe, bo jego misją nie jest zarządzanie a chrystianizacja prostego i ciemnego ludu, który już dawno został ochrzczony i deklaruje na co dzień bardzo konkretne wyznanie, nawet jeśli jego przesłania nie do końca rozumie. Tak zresztą, jak nie pojmuje go sam Mariusz Wegrzynowski. Takie przynajmniej ja odnoszę wrażenie, ale oczywiście nie każdy musi się ze mną zgadzać. Wszak ludzie wybrali i ludzie wiedzieli kogo wybierają. Ja mogę się mylić, bo może faktycznie politykom można pozwalać na więcej, przecież nikt nie ma pretensji do clowna w cyrku, kiedy ten ochlapie go bitą śmietanąIlość komentarzy artykułu: 30Modlitwa na koszt podatnika. Węgrzynowski u Rydzyka
Samorządowe getto czy wasalizacja demokracji? Ostatnia sesja Rady Powiatu Tomaszowskiego miała tragikomiczny charakter. Pytanie, jakie stawiam w tytule jest nieco abstrakcyjne i przyznaję, że odpowiedź na nie może wielu osobom może przysporzyć sporo kłopotów. Dlaczego? Otóż w mojej ocenie wasalizacja oparta na korupcji, strachu i cynizmie takie właśnie samorządowe getto tworzy. Trzeba przyznać, że starosta Mariusz Węgrzynowski doskonale radzi sobie na swojej funkcji. O ile do zarządzania samorządem można mieć tysiące zastrzeżeń, to w zjednywaniu sobie radnych okazał się mistrzem. W tle zawsze są pieniądze i to one leżą u podstaw wiernopoddańczych zależności oraz strach przed ich utratą. Samorządowe niewolnictwo nie ma barw partyjnych. Korumpowani są zarówno radni związani z PiS, jak i Platformą Obywatelską. Rekordzista z partii Donalda Tuska w ciągu trzech lat zdołał załatwić sobie aż 4 posady w jednostkach podległych samorządom. W jednej z nich nich urzędnicy właściwie go nigdy nie widzieli i nie są w stanie odpowiedzieć na pytanie: czym pracownik w ogóle się zajmował. Zapytania kierowane do wójta kończą się zazwyczaj bredzeniem na temat RODO. Nie zawsze są to fuchy samorządowe. Wykorzystując swoje partyjne kontakty starosta jest w stanie załatwić robotę w instytucjach rządowych lub podległych samorządowi wojewódzkiemu. Chyba nie muszę pisać, że kompetencje nie mają tu żadnego znaczenia. Ilość komentarzy artykułu: 24Samorządowe getto czy wasalizacja demokracji?
Komentarze
Autor komentarza: członek dawnej solidarnościTreść komentarza: A może dekowników stanu wojennego,co spali do połódniaData dodania komentarza: 27.09.2022, 17:49Źródło komentarza: Do jutra zbierane podpisy. Chcecie ronda im WOŚP?Autor komentarza: AjdejanoTreść komentarza: Ty naprawdę jesteś taki naiwny, lub głupi, czy tylko takiego głupa walisz ?! A może zbyt długo jeździsz tym ciężarowym na tym ciągle trzęsącym się siedzeniu..... ??? Wpis MS ma taki sens (może to do ciebie dotrze): wiezie 25-tonowa wywrotka piasek z Białej Góry np. do Nagórzyc i tylko dlatego może sobie spokojnie przejechać przez zaporę - tak ?! Jeżeli uważasz, że - tak, to może wybierz się do przychodni - co?!Data dodania komentarza: 27.09.2022, 16:12Źródło komentarza: Nic sobie nie robią z obowiązujących zakazówAutor komentarza: AjdejanoTreść komentarza: W podtekście tego materiału powyżej, znajduje się teza, że to jest nie w porządku, że jedna osoba albo rodzina może mieć więcej niż jedno mieszkanie i że tak nie powinno być, bo w Polsce dalej istnieje głód mieszkań. Teza, zupełnie chybiona, odpowiadająca temu, co było w czasach komuny. Wtedy, ten, który miał np. dwa mieszkania, to był: esbek, albo partyjniak,lub facet z dobrymi układami. Więc, należy jak najszybciej zapomnieć o tamtych czasach. A kto, kur... , zabroni drugiemu kupić 10 mieszkań, jeżeli ten drugi ma kasę (pozdrowienia dla Konfederacji) ?!?!?!Data dodania komentarza: 27.09.2022, 16:00Źródło komentarza: Więcej mieszkań, mniej mieszkańców. Czy to realne? [Komentarz eksperta]Autor komentarza: AjdejanoTreść komentarza: Szanowny Panie Mariuszu - radny powiatowy: z tymi swoimi jękami sprzeciwu wobec tego totalnego nieudacznika z wielkim brzuchem i z mamusią oraz proboszczami na zapleczu, zaczyna Pan mnie wku...... . Dobrze, że chociaż ma Pan to swoje medium, w którym może Pan dopier...... temu totalnemu głąbowi. (Na marginesie (tak - na wszelki wypadek): ten totalny głąb, to jest osoba publiczna, która MOŻE BYĆ krytykowana za swoje bezprzykładne błędy, narażające publiczną kasę za nieuzasadnione wydatki, a ponadto - za działania niezgodne z oczekiwaniami wyborców.) Jednak, te Pańskie jęki, niech Pan wrzuci do kosza, jeżeli Wy -Radni Powiatowi, nie potraficie znaleźć prawników, którzy tę totalną samowolę ukrócą. Nóż w kieszeni sam się otwiera: starosta - KATECHETA !!! Wicestarosta - z miotłą latał wokół poprzedniej siedziby starostwa !!! Proszę państwa: to jest REKORD GUINESSA !!! Gdzie my, kur...., żyjemy ?!?!?!Data dodania komentarza: 27.09.2022, 15:50Źródło komentarza: Pycha kroczy przed upadkiemAutor komentarza: BatoryTreść komentarza: To samo jest też w gminie Lubochni. Wójt rządzi się jak u siebie w domu ,nic nie liczy się z mieszkańcami gminy.Ma gdzieś ich prośby i petycje,według niego tak dobrze mają wszyscy , że każdy posiada samochód i nie ma problemu z dojazdem do pracy w soboty . Nadęty jak paw i ma wszystkich gdzieś.Data dodania komentarza: 27.09.2022, 15:39Źródło komentarza: Pycha kroczy przed upadkiemAutor komentarza: OpiniaTreść komentarza: Chyba od dawna wiadomo, że i owszem na staż się każdy może dostac do starostwa ale zatrudniają tylko rodziny radnych albo kogoś kto zna samwgo staroste. Myślę, że to żadna tajemnica:)Data dodania komentarza: 27.09.2022, 13:44Źródło komentarza: Pycha kroczy przed upadkiem
Poduszka ortopedyczna lędźwiowa "EXCLUSIVE SUPPORT" - MFP-5344 Poduszka ortopedyczna lędźwiowa model MFP-5344 jest wyrobem stosowanym w celu zapobiegania, łagodzenia przebiegu schorzeń oraz łagodzenia lub kompensowania skutków urazów kręgosłupa przez zapewnienie jego prawidłowego ułożenia w czasie siedzenia. Dzięki ergonomicznemu wyprofilowaniu koryguje nieprawidłowe ułożenie kręgosłupa w czasie siedzenia poprzez jego podparcie w odcinku lędźwiowym, wspomaga rehabilitację kręgosłupa, pomaga w leczeniu dyskopatii, zapewnia prawidłowe ułożenie kręgosłupa osobom, które spędzają dużo czasu w pozycji siedzącej - stanowi poparcie dla odcinka lędźwiowego dzięki czemu redukuje bóle spowodowane długotrwałym siedzeniem w nieprawidłowej pozycji. Dodatkowo może mieć zastosowanie jako oparcie dla kolan oraz nóg dając efekt relaksu „zmęczonych” nóg. Poduszka może być stosowana w domu, pracy oraz samochodzie poprawiając komfort siedzenia. Właściwości produktu: Poduszka ortopedyczna Exclusive Support to produkt bezpieczny, specjalna pianka, z której jest wykonana, została przebadana przez Szwajcarski Instytut Badawczy. Nie zawiera metali ciężkich oraz substancji szkodliwych zagrażających zdrowiu co potwierdza certyfikat OEKO-TEX Standard 100. Pokrowiec oraz sama poduszka wykonane są z anty-alergicznych materiałów, które zapewniają właściwą cyrkulację powietrza nie powodując nadmiernej potliwości ciała. Odpowiednie wyprofilowania poduszki zapewniają idealne jej przyleganie do pleców, dające odczucie miłego otulania. Gwarancja: 3 lata na piankę Materiał poduszki: Wiskoelastyczna pianka poliuretanowa z „pamięcią kształtu” Materiał pokrowca: Dżersej kolor czarny Wymiar: 53x44x9cm Numer katalogowy: MFP-5344 Okres ważności: 5 lat Zapraszamy Do Twojego Sklepu Medycznego na ulicę Słowackiego 4. telefon 570 019 100Strona www: http://www.med-sklep.plData dodania ogłoszenia: 20.05.2016Poduszka ortopedyczna lędźwiowa "EXCLUSIVE SUPPORT" - MFP-5344
Reklama
a