Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 28 września 2022 03:00
Z OSTATNIEJ CHWILI:
Reklama

Aktualności

W doktrynie niedookreślone... przepisy oświatowe
W doktrynie niedookreślone... przepisy oświatowe

Wiele osób w ostatnich kilku dniach pytało mnie, co zainspirowało mnie do napisania artykułu na temat Archidiecezjalnej Szkoły Podstawowej, która posiada status szkoły publicznej. Odpowiedź na to jest prosta. Przyczynkiem były maile, jakie otrzymywałem od rodziców po publikacji bardzo jednostronnego artykułu w Tomaszowskim Informatorze Tygodniowym. Według piszących do mnie rodziców jego autor wykazał się skrajną nierzetelnością, nie zadając sobie trudu przedstawienia stanowiska dyrekcji szkoły. Nie przyszło m do głowy aby o szczegóły dopytać Urząd Miasta. Nie chcę oceniać cudzej pracy dziennikarskiej, ale faktycznie prezentacja stanowiska jednego radnego, który w dodatku związany jest ze szkołą konkurencyjną, można uznać za mocno dyskusyjne. Pominięcie wielu istotnych dla rzetelnej oceny sytuacji faktów przypomina raczej produkcje z telewizji Jacka Kurskiego i raport Antoniego Macierewicza. Przyznam, że ja w swoim artkule również nie przytoczyłem kilku ważnych kwestii. Nie dlatego, bym chciał coś ukrywać, ale artykuł byłby po prostu zbyt długi. Stąd niniejszy suplement.

13.09.2022 20:59    4
Remont na wojewódzkiej zakończony. Jeszcze tylko oficjalne odbiory
Remont na wojewódzkiej zakończony. Jeszcze tylko oficjalne odbiory

Zakończono przebudowę odcinka drogi wojewódzkiej W713, przebiegającego przez Tomaszów Mazowiecki. W piątek z tej okazji zorganizowano konferencję prasową. Politycy zjechali, jak zwykle tłumnie, bo sukces miewa zazwyczaj wielu ojców. Inwestycja planowana przez wiele lat doszła w końcu do skutku. Udało się nawet zbudować rondo u zbiegu ulic Szczęśliwej i Mireckiego, chociaż do niemalże ostatniej chwili, jego powstanie stało pod znakiem zapytania. Pozostały jeszcze oficjalne odbiory techniczne. Jednak już dziś wiele osób podnosi krytykę dotyczącą wycięcia wszystkich drzew.

12.09.2022 19:12    12    1
Arena nie tylko dla łyżwiarzy. Jest miejsce dla nowoczesnych technologii
Arena nie tylko dla łyżwiarzy. Jest miejsce dla nowoczesnych technologii

Zdążyliśmy już przyzwyczaić się do tego, że tomaszowska Arena Lodowa nie służy jedynie łyżwiarzom. Od dawna organizowane są w niej także liczne imprezy, takie jak koncerty, konkursy taneczne, mecze siatkówki, a nawet wyścigi speedwaya, czy zmagania Ninja Warriors. Teraz do gamy imprez dołączają także targi. Najbliższe obejmują nowoczesne technologie w branży włókienniczej. Odbędą się w dniach 23-24 września. Współorganizatorami są: Instytut Łukasiewicza oraz Stowarzyszenie Włókienników Polskich

12.09.2022 11:50    3    2
Projekty unijne pogrążą polskie samorządy?
Projekty unijne pogrążą polskie samorządy?

Pytanie postawione w tytule może być zaskakujące, bo przecież pieniądze płynące szerokim strumieniem z Unii Europejskiej przez wiele lat stymulowały polską gospodarkę. To dzięki nim udało nam się, jako "zielona wyspa" przetrwać poprzedni kryzys gospodarczy. Dzisiaj te same wydatki będą ciągnąć nas nieuchronnie w dół i to nie dlatego, że częściowo były pokrywane z zaciąganych i drożejących kredytów, ale głównie z powodu swojej nieracjonalności, energochłonności i... pomnikowości.

11.09.2022 15:22    2    2
W tej katolickiej szkole stawiają na jakość
W tej katolickiej szkole stawiają na jakość

Publiczna Szkoła Katolicka prowadzona przez Archidiecezję Łódzką funkcjonuje od kilku lat w budynku po dawnym Domu Dziecka przy ulicy Bartosza Głowackiego. Opustoszały obiekt przekazał w formie "darowizny" Powiat Tomaszowski. Kilka lat trwała jego przebudowa, która pochłonęła kilka milionów złotych. Na klasy zaadaptowano pomieszczenia, które wcześniej służyły za sypialnie. Po przekroczeniu progu szkoły, pierwsze co rzuca się w oczy to wyjątkowa schludność i… uśmiechnięte dzieciaki. Jest ich w szkole 106. Uczą się w małych, kameralnych oddziałach. Ktoś nieznajomy idący szkolnym korytarzem zawsze usłyszy słowa: Dzień Dobry.

10.09.2022 23:59    4    14
Zdalne czy niemoralne.... w swym trybie nadzwyczajne
Zdalne czy niemoralne.... w swym trybie nadzwyczajne

Chodzi oczywiście o zdalne posiedzenia Rady Powiatu Tomaszowskiego. Pandemia dała o sobie póki co zapomnieć, a radni wciąż obradują w systemie "wycieczkowo - podróżnicznym". Wakacje dawno się skończyły ale by się wziąć za solidną pracę, jest problem. I nie jest to wina samych radnych ale Starosty, który najwyraźniej boi się wnosić o zwoływanie sesji w trybie zwyczajnym, zamiast nadzwyczajnego. Jak sama nazwa wskazuje powinien być on stosowany jedynie w przypadkach szczególnych. W Powiecie Tomaszowskim patologia stała się normą. I co gorsza nikomu to nie przeszkadza. "Jaki Pan, taki kram". Po raz kolejny przysłowia okazują się mądrością naszego narodu i szkoda tylko, że nie potrafimy z tych mądrości skorzystać.

10.09.2022 23:40    17    11
Wygrywamy w Elblągu
Wygrywamy w Elblągu

Komplet punktów z wyjazdowego meczu zabrali ze sobą piłkarze Lechii Tomaszów Mazowiecki. Podopieczni trenera Mateusza Milczarka wygrali z Concordią Elbląg 2:3 (2:1). Spotkanie było bardzo emocjonujące i obfitowało w wiele zwrotów akcji. Lechiści przegrywali po pierwszej odsłonie, ale dzięki ambitnej i ciężkiej walce zdołali odwrócić losy pojedynku i wygrać.

10.09.2022 19:44    5
Znakomite rozpoczęcie sezonu tomaszowskich wojowników !!!
Znakomite rozpoczęcie sezonu tomaszowskich wojowników !!!

Na Pucharze Polski Kick Light Kadetów i Juniorów w Kickboxingu w Warszawie wystartowało dwoje fighterów z Tomaszowa Mazowieckiego. Patrycja Rzeźnik oraz Marcel Pietraszek reprezentujący na co dzień barwy Rawskiego Klubu Karate Kyokushin. Kolejny raz udowodnili, że trzeba się z nimi liczyć na kickboxerskich matach. Opiekunem teamu był Marek Gasiński.

10.09.2022 16:30    1
Droga Brzozów – Sadykierz gotowa. Mieszkańcy dopięli swego
Droga Brzozów – Sadykierz gotowa. Mieszkańcy dopięli swego

O modernizację drogi Brzozów – Sadykierz mieszkańcy tamtego rejonu zabiegali od lat. Jak podkreślali w swojej petycji z 2021 roku, już w 2018, podczas oględzin drogi, pracownicy starostwa stwierdzili, że jest ona mocno uczęszczana i trzeba wykonać niezbędne prace. Do czasu wystosowania przez mieszkańców do starosty petycji, nic się nie działo. Dopiero w tym roku prace ruszyły, a ostatnio za pośrednictwem facebooka wójta Marka Kaźmierczyka dowiedzieliśmy się, że droga już gotowa.

10.09.2022 13:55    6    2
MARZEC '68
MARZEC '68

Seans z Cyklu Kultura Dostępna

10.09.2022 12:48
Niebezpiecznie na S8
Niebezpiecznie na S8

Strażacy z Wolborza informują o wypadku , który miał miejsce o godzinie 06.00 na trasie S8. Samochód osobowy uderzył w bariery, a następnie bus uderzył w stojący pojazd. Jedna osoba poszkodowana została zabrana do szpitala.

09.09.2022 21:28
Radwanka z nowym boiskiem
Radwanka z nowym boiskiem

Boisko było długo oczekiwaną inwestycją. Gmina aż trzykrotnie aplikowała o środki na jego budowę do Urzędu Marszałkowskiego, jednak bezskutecznie. Ostatecznie obiekt powstał dzięki dotacji z Programu Rządowego Fundusz Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych. Zadanie zrealizowała firma Complexe Sportif Grażyna Kowalska z Tłuszcza za cenę umowną 314.431,84 zł . Boisko powstało w otoczeniu siłowni zewnętrznej oraz placu zabaw, wpisując się cel, jakiemu służy teren przy świetlicy wiejskiej w Radwance.

09.09.2022 20:56    1
Rośnie popularność kształcenia zawodowego. Wybiera je już ponad połowa absolwentów podstawówek
Rośnie popularność kształcenia zawodowego. Wybiera je już ponad połowa absolwentów podstawówek

– Wykształcenie kadr jak najlepiej odpowiadających na potrzeby współczesnego rynku pracy to priorytet polityki edukacyjnej – podkreśla Marzena Machałek, wiceminister edukacji i nauki. Jak wskazuje, podejmowane w ostatnich latach działania na rzecz odbudowy prestiżu i popularności kształcenia zawodowego w Polsce już przynoszą efekty. W roku szkolnym 2020/2021 56,5 proc. młodych ludzi po szkole podstawowej wybrało kształcenie branżowe i techniczne, w stosunku do 43,5 proc. absolwentów, którzy wybrali kształcenie ogólne. Inicjatywą, która ma wzmocnić ten trend, są międzynarodowe zawody EuroSkills, nazywane igrzyskami olimpijskimi zawodów branżowych. W 2023 roku po raz pierwszy odbędą się one w Polsce.

09.09.2022 13:27    2
„Nie cudzołóż i nie kradnij” – pierwszy zwiastun grzesznej komedii!
„Nie cudzołóż i nie kradnij” – pierwszy zwiastun grzesznej komedii!

Do sieci trafiły właśnie oficjalny zwiastun i plakat grzesznej komedii gangsterskiej „Nie cudzołóż i nie kradnij". Film z plejadą gwiazd w obsadzie będzie można obejrzeć od 18 listopada w kinach. Na ekranie zobaczymy też Cezarego Pazurę

09.09.2022 12:30    1
Sprzątanie Świata 2022
Sprzątanie Świata 2022

Dwudziesta dziewiąta edycja akcji „Sprzątanie świata – Polska” przebiega pod hasłem „MYŚLĘ, WIĘC NIE ŚMIECĘ ”, odbędzie się 17-19 września br. Celem jest promowanie nieśmiecenia, edukacja odpadowa oraz inicjowanie działań dzięki którym zmniejszy się nasz negatywny wpływ na środowisko.

08.09.2022 19:40
Nadmierna produkcja i konsumpcja stanowią coraz większe obciążenie dla środowiska
Nadmierna produkcja i konsumpcja stanowią coraz większe obciążenie dla środowiska

– Każdy Polak generuje średnio ok. 360 kg odpadów rocznie. Co roku w Polsce marnujemy 5 mln t żywności, z czego 60 proc. w gospodarstwach domowych – mówi Joanna Erdman, wiceprezes ING Banku Śląskiego. Jak podkreśla, niezrównoważona konsumpcja i produkcja, która prowadzi do wyeksploatowania surowców naturalnych, to jedno z największych współczesnych wyzwań. Dostrzegł je również ONZ, uwzględniając je wśród tzw. Celów Zrównoważonego Rozwoju. – Dlatego w drugiej edycji naszego Programu Grantowego ING chcemy się skoncentrować na takich rozwiązaniach, które zapewnią zrównoważone łańcuchy dostaw, zredukują poziom generowanych odpadów czy ilość marnowanej żywności – podkreśla Erdman.

08.09.2022 19:31    1
Nowe stawki nie dla kontraktowych
Nowe stawki nie dla kontraktowych

Szpitale w całej Polsce borykają się z problemami finansowymi, do których doprowadziły najnowsze regulacje dotyczące podwyżek wynagrodzeń personelu medycznego. Pod koniec czerwca weszła w życie nowelizacja ustawy, wprowadzająca wyższe stawki wynagrodzeń dla pracowników służby zdrowia. Koszty tej podwyżki miał pokryć NFZ, ale to, co zaoferował szpitalom na ten cel, to w większości przypadków o wiele za mało, by sfinansować ów wzrost wynagrodzeń. Samorządy i należące do nich szpitale walczą o to, by NFZ zmienił sposób naliczania środków dla placówek szpitalnych na podwyżki pensji pracowników.

07.09.2022 20:13    1
No i co Wy na to? Urzędnicy z Ujazdu kupili sobie... prompter
No i co Wy na to? Urzędnicy z Ujazdu kupili sobie... prompter

Do naszych redakcyjnych uszu od jakiegoś czasu docierały plotki, że Gmina Ujazd zakupiła specjalne urządzenie, z którego można czytać wyświetlany tekst. Tzw. prompter. Korzystają z nich m.in. dziennikarze prowadzący wiadomości. Sporo osób sobie żartowało, że wójt korzysta z urządzenia przy nagrywaniu różnych wystąpień. Postanowiliśmy sprawdzić czy plotki są prawdziwe i wysłaliśmy do gminy odpowiednie zapytanie. Poprosiliśmy m.in. o informacje po co takie urządzenie zostało zakupione, kto i kiedy go używał - w jakich konkretnie sytuacjach, jaki cel ma tego typu zakup.

07.09.2022 13:00    4    2
Komuś zależało by pogrążyć Żegotę?
Komuś zależało by pogrążyć Żegotę?

Wszystko na to wskazuje. Z pozoru proste postępowanie dyscyplinarne trwało 5 lat. Mimo, że Sławomir Żegota starał się o to, by rozstrzygnięcie w możliwie krótkim terminie, czekał na nie kilkadziesiąt miesięcy. Były dyrektor Szkoły Podstawowej numer 14 twierdzi, że o interwencję w jego sprawie prosił wszystkich, od starosty po posłów. Nie tylko wydaje się, że bezskutecznie ale jego działania przynosiły wręcz odwrotny skutek. Teczka Żegoty nadal spoczywała w głębokich czeluściach czyjejś szuflady. Rzekome przewinienie miało się wkrótce przedawnić, nie zdążyło, ktoś jednak postanowił, że wyda orzeczenie. Dla samego zainteresowanego to dobrze, bo został całkowicie oczyszczony ze stawianych zarzutów. Niestety prowadzone postępowanie uniemożliwiło mu udział w nowym konkursie na dyrektora szkoły. Co boli najbardziej? - Dyrektorem się bywa, a najbardziej dokucza mi brak lojalności ludzi, z którymi pracowałem przez ostatnie kilkadziesiąt lat. To rozczarowuje najbardziej - mówi Sławomir Żegota

01.09.2022 16:59    9    4
3 warianty dla mieszkańców. Lokatorzy zapłacą mniej
3 warianty dla mieszkańców. Lokatorzy zapłacą mniej

Rada Nadzorcza Tomaszowskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego pozytywnie zaopiniowała w tym tygodniu nowe warunki najmu lokali mieszkalnych budynków realizowanych w ramach programu "Mieszkanie TM Plus" między ulicami Barlickiego i Borek. Przygotowano trzy możliwe warianty, z których skorzysta niemal 1/3 lokatorów. Pozostali (aż 57 osób) zdecydowali się pozostać przy pierwotnych warunkach umowy.

01.09.2022 12:48    11    7
Modlitwa na koszt podatnika. Węgrzynowski u Rydzyka Wystarczy nie kraść! Tak krzyczała na wiecach była Premier polskiego Rządu Beata Szydło. Równocześnie sprawując swoją funkcję pełnymi garściami czerpała z profitów władzy, bo... jej się to "po prostu należało". Niestety wszystko należy się politykom na każdym szczeblu władzy, od samorządów w małych gminach, po posłów, senatorów i członków tzw. Rady Ministrów. Czasami ma się wrażenie, że ludzie ci są niczym małe dzieci, które dorwawszy się do zabawek, wykorzystują je ponad miarę, a często w sposób niezgodny z ich przeznaczeniem. Nic dziwnego, że szybko ulegają one zepsuciu, szczególnie, gdy są używane do bicia innych dzieciaków w piaskownicy. W powiecie tomaszowskim jest dokładnie tak samo. Starosta Węgrzynowski przez 3 lata swojego rządzenia napsuł co tylko było możliwe, bo jego misją nie jest zarządzanie a chrystianizacja prostego i ciemnego ludu, który już dawno został ochrzczony i deklaruje na co dzień bardzo konkretne wyznanie, nawet jeśli jego przesłania nie do końca rozumie. Tak zresztą, jak nie pojmuje go sam Mariusz Wegrzynowski. Takie przynajmniej ja odnoszę wrażenie, ale oczywiście nie każdy musi się ze mną zgadzać. Wszak ludzie wybrali i ludzie wiedzieli kogo wybierają. Ja mogę się mylić, bo może faktycznie politykom można pozwalać na więcej, przecież nikt nie ma pretensji do clowna w cyrku, kiedy ten ochlapie go bitą śmietanąIlość komentarzy artykułu: 30Modlitwa na koszt podatnika. Węgrzynowski u Rydzyka
Samorządowe getto czy wasalizacja demokracji? Ostatnia sesja Rady Powiatu Tomaszowskiego miała tragikomiczny charakter. Pytanie, jakie stawiam w tytule jest nieco abstrakcyjne i przyznaję, że odpowiedź na nie może wielu osobom może przysporzyć sporo kłopotów. Dlaczego? Otóż w mojej ocenie wasalizacja oparta na korupcji, strachu i cynizmie takie właśnie samorządowe getto tworzy. Trzeba przyznać, że starosta Mariusz Węgrzynowski doskonale radzi sobie na swojej funkcji. O ile do zarządzania samorządem można mieć tysiące zastrzeżeń, to w zjednywaniu sobie radnych okazał się mistrzem. W tle zawsze są pieniądze i to one leżą u podstaw wiernopoddańczych zależności oraz strach przed ich utratą. Samorządowe niewolnictwo nie ma barw partyjnych. Korumpowani są zarówno radni związani z PiS, jak i Platformą Obywatelską. Rekordzista z partii Donalda Tuska w ciągu trzech lat zdołał załatwić sobie aż 4 posady w jednostkach podległych samorządom. W jednej z nich nich urzędnicy właściwie go nigdy nie widzieli i nie są w stanie odpowiedzieć na pytanie: czym pracownik w ogóle się zajmował. Zapytania kierowane do wójta kończą się zazwyczaj bredzeniem na temat RODO. Nie zawsze są to fuchy samorządowe. Wykorzystując swoje partyjne kontakty starosta jest w stanie załatwić robotę w instytucjach rządowych lub podległych samorządowi wojewódzkiemu. Chyba nie muszę pisać, że kompetencje nie mają tu żadnego znaczenia. Ilość komentarzy artykułu: 24Samorządowe getto czy wasalizacja demokracji?
Komentarze
Autor komentarza: członek dawnej solidarnościTreść komentarza: A może dekowników stanu wojennego,co spali do połódniaData dodania komentarza: 27.09.2022, 17:49Źródło komentarza: Do jutra zbierane podpisy. Chcecie ronda im WOŚP?Autor komentarza: AjdejanoTreść komentarza: Ty naprawdę jesteś taki naiwny, lub głupi, czy tylko takiego głupa walisz ?! A może zbyt długo jeździsz tym ciężarowym na tym ciągle trzęsącym się siedzeniu..... ??? Wpis MS ma taki sens (może to do ciebie dotrze): wiezie 25-tonowa wywrotka piasek z Białej Góry np. do Nagórzyc i tylko dlatego może sobie spokojnie przejechać przez zaporę - tak ?! Jeżeli uważasz, że - tak, to może wybierz się do przychodni - co?!Data dodania komentarza: 27.09.2022, 16:12Źródło komentarza: Nic sobie nie robią z obowiązujących zakazówAutor komentarza: AjdejanoTreść komentarza: W podtekście tego materiału powyżej, znajduje się teza, że to jest nie w porządku, że jedna osoba albo rodzina może mieć więcej niż jedno mieszkanie i że tak nie powinno być, bo w Polsce dalej istnieje głód mieszkań. Teza, zupełnie chybiona, odpowiadająca temu, co było w czasach komuny. Wtedy, ten, który miał np. dwa mieszkania, to był: esbek, albo partyjniak,lub facet z dobrymi układami. Więc, należy jak najszybciej zapomnieć o tamtych czasach. A kto, kur... , zabroni drugiemu kupić 10 mieszkań, jeżeli ten drugi ma kasę (pozdrowienia dla Konfederacji) ?!?!?!Data dodania komentarza: 27.09.2022, 16:00Źródło komentarza: Więcej mieszkań, mniej mieszkańców. Czy to realne? [Komentarz eksperta]Autor komentarza: AjdejanoTreść komentarza: Szanowny Panie Mariuszu - radny powiatowy: z tymi swoimi jękami sprzeciwu wobec tego totalnego nieudacznika z wielkim brzuchem i z mamusią oraz proboszczami na zapleczu, zaczyna Pan mnie wku...... . Dobrze, że chociaż ma Pan to swoje medium, w którym może Pan dopier...... temu totalnemu głąbowi. (Na marginesie (tak - na wszelki wypadek): ten totalny głąb, to jest osoba publiczna, która MOŻE BYĆ krytykowana za swoje bezprzykładne błędy, narażające publiczną kasę za nieuzasadnione wydatki, a ponadto - za działania niezgodne z oczekiwaniami wyborców.) Jednak, te Pańskie jęki, niech Pan wrzuci do kosza, jeżeli Wy -Radni Powiatowi, nie potraficie znaleźć prawników, którzy tę totalną samowolę ukrócą. Nóż w kieszeni sam się otwiera: starosta - KATECHETA !!! Wicestarosta - z miotłą latał wokół poprzedniej siedziby starostwa !!! Proszę państwa: to jest REKORD GUINESSA !!! Gdzie my, kur...., żyjemy ?!?!?!Data dodania komentarza: 27.09.2022, 15:50Źródło komentarza: Pycha kroczy przed upadkiemAutor komentarza: BatoryTreść komentarza: To samo jest też w gminie Lubochni. Wójt rządzi się jak u siebie w domu ,nic nie liczy się z mieszkańcami gminy.Ma gdzieś ich prośby i petycje,według niego tak dobrze mają wszyscy , że każdy posiada samochód i nie ma problemu z dojazdem do pracy w soboty . Nadęty jak paw i ma wszystkich gdzieś.Data dodania komentarza: 27.09.2022, 15:39Źródło komentarza: Pycha kroczy przed upadkiemAutor komentarza: OpiniaTreść komentarza: Chyba od dawna wiadomo, że i owszem na staż się każdy może dostac do starostwa ale zatrudniają tylko rodziny radnych albo kogoś kto zna samwgo staroste. Myślę, że to żadna tajemnica:)Data dodania komentarza: 27.09.2022, 13:44Źródło komentarza: Pycha kroczy przed upadkiem
Reklama
a