Pielęgnacja róży w ogrodzie - sadzenie, podlewanie, nawożenie, cięcie

  • 16.07.2020, 20:33
  • Artykuł partnera
Pielęgnacja róży w ogrodzie - sadzenie, podlewanie, nawożenie, cięcie
Róże wyróżniają się niezwykłą urodą spośród innych kwiatów, a także są stosunkowo łatwe w pielęgnacji, dlatego też są chętnie wybierane do ogrodu. Dekoracyjna i wyjątkowo ozdobna róża sprawi, że otoczenie domu nabierze elegancji i będzie wspaniale pachnieć.

Wymagania róż

Najlepsza gleba dla róż to żyzna, lekka i o odczynie obojętnym albo lekko kwaśnym - około 6 - 6,5 pH. Stanowisko dla róż powinno być przewiewne i słoneczne (tylko niektóre odmiany dobrze znoszą zacienienie). Duże zagęszczenie innych roślin i cień spowodują, że będą słabiej rosły i kwitły i częściej mogą być atakowane przez grzyby. 

Kiedy i jak sadzić róże?

Róże cechuje dość duża odporność i długi okres kwitnienia. Zdarza się, że kwitną aż do przymrozków. Przed ich zasadzeniem warto odpowiednio przygotować glebę, najlepiej na około 2 tygodnie przed ich planowanym posadzeniem. Przed wsadzeniem sadzonek należy spulchnić rabatę i dokładnie usunąć chwasty. Następnie wykopuje się dołek, a glebę w miejscu sadzenia warto wzbogacić próchnicą i dostarczyć materiał organiczny. Po posadzeniu, ziemię wkoło rośliny trzeba udeptać i ją podlać. 

Róże warto sadzić jesienią, ponieważ łatwo się wtedy przyjmują. Najlepszy okres to od połowy października do połowy listopada, chwilę przed pierwszymi przymrozkami.

 

Podlewanie róż 

W przypadku róż nie jest wskazane częste podlewanie. Lepiej podlewać je rzadko, jednak dość obficie, szczególnie w czasie letnich upałów oraz po posadzeniu i przesadzeniu. Systematyczne podlewanie jest konieczne szczególnie w przypadku roślin młodych, gdyż sprzyja ono rozrostowi systemu korzeniowego. Rośliny starsze z silnymi korzeniami nie są tak wrażliwe na krótkie okresy suszy i nie potrzebują tak częstego nawadniania. 

Warto pamiętać także o tym, że róże nie lubią zraszania liści i kwiatów. To ważne, ponieważ na mokrych liściach częściej pojawiają się choroby. Róże lepiej podlewać od dołu.

Nawożenie róż 

Prawidłowe nawożenie róż jest bardzo ważne, aby wyglądały pięknie i kwitły przez cały sezon. Najlepszym nawozem jest obornik, jednak nie ten świeży a rozkładający się przez minimum 6 miesięcy. Do nawożenia róż można również wykorzystać kompost. Po nałożeniu na ziemię warstwy organicznego nawozu, należy glebę przekopać na głębokość około 20 cm.

Decydując się na gotowe nawozy mineralne, warto wybierać preparaty z minerałami - wieloskładnikowe bezchlorkowe. Pierwszy raz zaleca się nawozić róże przed wiosennym cięciem. Najlepiej nawozić je od połowy kwietnia do połowy lipca. Przedłużenie okresu nawożenia spowoduje przedłużenie okresu wegetacji, a to z kolei może narazić kwiaty na przemarznięcie.

 

Cięcie róż 

Cięcie tych roślin to zabieg niezbędny. Nie tylko usuwa się wtedy chore i martwe pędy, ale także utrzymuje roślinę w pożądanym kształcie. Cięcie ma także korzystny wpływ na wzrost roślin i ich obfite kwitnienie. Zaniedbanie tej czynności spowoduje nadmierny rozrost pędów i ich zbyt duże zagęszczenie, a także słabsze kwitnienie.

Cięcie przeprowadza się raz do roku - najlepiej w marcu, po ustąpieniu silnych mrozów. Na jesieni róż nie należy przycinać, a jedynie usunąć zwiędłe kwiaty oraz martwe gałęzie. 

Zabezpieczenie róż

Ponieważ kwiaty te mogą w zimie przemarznąć, należy je odpowiednio zabezpieczyć, szczególnie w zimy mroźne i bezśnieżne. Wkoło podstawy pędów należy usypać kopiec na około 20 cm z torfu lub ziemi liściowej, który zabezpieczy roślinę przed mrozem. Taki kopiec należy obłożyć gałęziami iglastych roślin. Z kolei nadziemną część można osłonić tekturą falistą albo białą agrowłókniną.

 

Autor
Współautorem publikacji jest Poradnik Ogrodniczy - największy portal ogrodniczy w Polsce.
Artykuł partnera

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe