Lekarze w Tomaszowie robią blizny na sercach. Wszystko dla zdrowia pacjentów

  • 27.06.2021, 12:38 (aktualizacja 03.07.2021, 16:01)
  • redakcja
Lekarze w Tomaszowie robią blizny na sercach. Wszystko dla zdrowia pacjentów
W tomaszowskim Centrum Kardiologii Scanmed odbyła się pierwsza sesja ablacji. Podczas nowoczesnego zabiegu szansę na powrót do zdrowia w ciągu kilku godzin zyskało 2 pacjentów. 

Za to, aby nasze serce biło miarowo, odpowiada węzeł zatokowo-przedsionkowy. To tam powstają impulsy elektryczne, które wywołują skurcze i regulują ich częstotliwość. Kiedy w naszym organizmie na skutek schorzeń pojawia się alternatywna droga generowania i przewodzenia impulsów dochodzi do różnego rodzaju arytmii. To najrozmaitsze częstoskurcze nadkomorowe, które mogą być zagrożeniem nie tylko dla zdrowia, ale czasem nawet dla życia. W pewnych określonych sytuacjach konieczne jest leczenie zabiegowe.

W Centrum Kardiologii Scanmed odbyła się pierwsza sesja ablacji dla pacjentów zmagających się z podobnymi problemami. Przeprowadził ją zespół złożony m.in. z lekarzy-kardiologów, mających doświadczenie w przeprowadzaniu tej procedury w składzie: dr Haval Qawoq, dr med. Paweł Życiński, dr Beata Goleniewska

Pielęgniarki Agata Białkowska, Elżbieta Przedbora, Technicy Łukasz Gruda, Dominik Ogórek.

Podczas sesji  trwającej łącznie 3 godziny przeprowadzono zabieg u 2 pacjentów.

Na czym to polega? Podczas ablacji lekarze za pomocą balonu ochładzają i zamrażają tkankę usuwając ogniska wywołujące migotanie przedsionków. W ten sposób tworzą się niby blizny, które w rzeczywistości przywracają normalną pracę serca.

Dr Radosław Kręcki, dyrektor medyczny kardiologii Grupy Scanmed, do której należy tomaszowskie Centrum Kardiologii, ocenia, że zabiegi ablacji to obecnie najskuteczniejsza metoda leczenia arytmii u wybranych pacjentów. Potwierdza to ostatnia sesja. - Oczywiście kluczowa jest właściwa kwalifikacja do procedury – największe korzyści odnoszą pacjenci, u których proces choroby nie jest zaawansowany tj. mają krótki wywiad arytmii. Aktualne doniesienia medyczne pokazują również dużą korzyść kliniczną metody u pacjentów ze współistniejącą ciężką niewydolnością serca. Oczywiście każdy przypadek analizowany jest indywidualnie przez naszych ekspertów – wyjaśnia.

- W naszej placówce na co dzień zapewniamy kompleksową opiekę kardiologiczną pacjentom z powiatu tomaszowskiego oraz ościennych, m.in. w zakresie kardiologii interwencyjnej, intensywnego nadzoru kardiologicznego, poradni, hemodynamiki, echokardiografii, elektrofizjologii, czy testów wysiłkowych – mówi ordynator Piotr Paliński z Centrum Kardiologii Scanmed w Tomaszowie. – Sesja ablacji pokazuje, że jesteśmy przygotowani, aby w naszej placówce przeprowadzać nowoczesne procedury, które jeszcze wzbogacają tę ofertę, a przede wszystkim pozwalają pacjentom wracać do zdrowia. Kompleksowa oferta dla naszych Pacjentów wpisuje się w założenia Programu Krajowej Sieci Kardiologicznej.

Centrum Kardiologii Scanmed w Tomaszowie Mazowieckim rozpoczęło pracę w 2009 roku. Ośrodek specjalizuje się w zabiegach kardiologii interwencyjnej zarówno w nagłych przypadkach - głównie leczenie ostrych zespołów wieńcowych, jak i planowanych zabiegach kardiologicznych z zakresu hemodynamiki i elektrofizjologii.

 

redakcja_

Podziel się:

Oceń:

Zdjęcia (2)


Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Czereśnia
Czereśnia 27.06.2021, 21:57
Ooooo doktor Qawoq z Rzeczycy! Uratował moją siostrę! Chyle czoła !!! Brawo Brawo!!!
Ajdejano
Ajdejano 27.06.2021, 17:37
Byłem w Scanmedzie dwa razy na operacjach i stwierdzam, że to najlepszy, kardiologiczny szpital (jeden z kilku firmy Scanmed) w naszym rejonie.

PS. Kiedyś (2019 rok) jeden, dosyć dobry kardiolog, po wykonaniu mi dwóch badań EKG, stwierdził, że prawdopodobnie przeszedłem przynajmniej dwa zawały serca, które przeżyłem i wypisuje mi skierowanie do szpitala powiatowego (w którym, zresztą, nie ma kardiologii). Oczywiście, nie zgodziłem się na taki "numer", więc podpisałem odmowę pójścia do tego szpitala powiatowego na własne żądanie.
Po dwóch miesiącach, dostałem następnego zawału serca i wówczas sam zgłosiłem się do szpitala Scanmedu w Tomaszowie. Tam przyjęli mnie natychmiast, bo stwierdzili, że rzeczywiście jestem w trakcie zawału serca.
Tego samego dnia byłem operowany (trzy stenty), a za miesiąc byłem operowany drugi raz (następne dwa stenty).
Więc, tak wygląda PRAWDZIWA opieka lekarska w PRYWATNEJ służbie zdrowia.
Na koniec, uwaga: te moje "sercowe" perypetie były "załatwiane" nie poprzez łapówy, ale w ramach NFZ.

Pozostałe