Taniec bez metryki w Tomaszowie Mazowieckim
W Tomaszowie Mazowieckim taniec stał się czymś więcej niż formą rozrywki. Dla wielu seniorów to dziś sposób na aktywne życie, spotkania z innymi i rozwijanie pasji, na które wcześniej często brakowało czasu. Uczestnicy zajęć prowadzonych w Domach Dziennego Pobytu pokazują, że wiek nie musi być przeszkodą w nauce nowych kroków i wchodzeniu na parkiet.
Zajęcia odbywają się regularnie w trzech tomaszowskich placówkach i cieszą się dużym zainteresowaniem. Dominują na nich kobiety, ale pojawiają się również mężczyźni. Wspólnym mianownikiem jest dobra atmosfera: muzyka, ruch, ćwiczenie układów i spora dawka śmiechu. W lokalnym wymiarze to ważny sygnał, że senioralna aktywność nie musi ograniczać się do biernego spędzania czasu.
To także przykład inicjatywy, która dobrze wpisuje się w potrzeby miasta starzejącego się podobnie jak wiele innych samorządów w Polsce. Takie zajęcia nie tylko organizują czas, ale realnie wzmacniają codzienną samodzielność uczestników i poprawiają ich samopoczucie.
Ruch, pamięć i integracja
Trening taneczny w starszym wieku ma znaczenie znacznie szersze niż sama nauka kroków. To jednocześnie ćwiczenie ciała, koordynacji i pamięci. Uczestnicy muszą zapamiętywać sekwencje ruchów, reagować na rytm i utrzymywać koncentrację, co sprawia, że zajęcia angażują zarówno mięśnie, jak i umysł.
W relacjach samych seniorów powraca kilka podobnych wątków. Taniec pomaga przełamać samotność, daje motywację do wyjścia z domu i buduje regularność dnia. Dla wielu osób jest też lekarstwem na nudę oraz okazją do spotkania ludzi o podobnej energii i otwartości. Wspólne zajęcia stają się przestrzenią integracji, a nie tylko ćwiczeń.
Znaczenie ma również aspekt zdrowotny. Prowadzący zajęcia zwraca uwagę, że długofalowe korzyści obejmują poprawę sprawności fizycznej i trening pamięci. To szczególnie istotne wśród osób starszych, dla których aktywność ruchowa połączona z pracą umysłową może wspierać utrzymanie dobrej kondycji przez dłuższy czas.
Michał Gawlik i lokalna siła pasji
Instruktorem prowadzącym zajęcia jest Michał Gawlik, tancerz i choreograf związany z Tomaszowem Mazowieckim od około dekady. Choć pochodzi z Krakowa, to właśnie tutaj rozwija swoją działalność i pracuje z różnymi grupami wiekowymi: dziećmi, młodzieżą, dorosłymi i seniorami. Jego specjalnością są tańce latynoamerykańskie, ale zakres prowadzonych zajęć jest znacznie szerszy.
Jego historia pokazuje, jak pasja może wyrastać z nieoczywistych początków. Jak wynika z przedstawionych informacji, pierwsze kroki taneczne stawiał w ramach rehabilitacji kręgosłupa. Później przyszły sukcesy turniejowe i rozwój zawodowy. Dziś swoją wiedzę przekazuje mieszkańcom Tomaszowa, współtworząc lokalne środowisko taneczne i zachęcając do aktywności osoby, które jeszcze niedawno mogły uważać, że na naukę jest już za późno.
To ważny lokalny kontekst: za powodzeniem podobnych inicjatyw często stoją konkretni ludzie, którzy potrafią połączyć profesjonalizm z otwartością. W przypadku zajęć dla seniorów ta relacja ma szczególne znaczenie, bo wpływa na poczucie bezpieczeństwa, swobody i chęć regularnego uczestnictwa.
Nie tylko zajęcia, ale szerszy system wsparcia
Opisane wydarzenia pokazują również, że aktywizacja seniorów w Tomaszowie nie jest pojedynczym projektem, lecz elementem szerszego wsparcia. W mieście działają trzy dzienne domy pomocy, z których korzysta łącznie 90 seniorów. Placówki oferują nie tylko opiekę, ale też możliwość aktywnego i kreatywnego spędzania czasu pod okiem specjalistów.
Szczególne znaczenie ma rozwój infrastruktury. Jeden z domów został otwarty w marcu 2025 roku, a remont pomieszczeń przy ulicy Niskiej oraz przygotowanie oferty zajęć były możliwe dzięki znaczącemu dofinansowaniu unijnemu przekazanemu przez samorząd województwa. Zgodnie z dostępnymi informacjami, gmina Tomaszów Mazowiecki i Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej otrzymały na ten projekt ponad 18 milionów złotych.
To pokazuje, że polityka senioralna nie musi ograniczać się do podstawowej opieki. Coraz częściej obejmuje ona także działania służące podtrzymywaniu relacji społecznych, sprawności i poczucia sprawczości. Właśnie w takim modelu taniec staje się narzędziem realnej zmiany jakości życia.
Przed mieszkańcami święto tańca
Efekty pracy uczestników zajęć mają zostać zaprezentowane podczas plenerowej imprezy Rodzinne Święto Tańca, zaplanowanej na 4 lipca na Przystani w Tomaszowie. Wydarzenie ma być otwarte dla wszystkich, co dodatkowo wzmacnia jego społeczny i międzypokoleniowy charakter.
Tego typu prezentacje mają znaczenie większe niż sam występ. Dla seniorów są motywacją do nauki i źródłem satysfakcji, dla mieszkańców zaś okazją, by zobaczyć aktywność starszego pokolenia w zupełnie innym świetle. Zamiast stereotypu wycofania pojawia się obraz ludzi pełnych energii, gotowych do działania i otwartych na nowe doświadczenia.
Właśnie dlatego historia tanecznych zajęć w Tomaszowie Mazowieckim zasługuje na uwagę. To opowieść nie tylko o krokach walca czy rytmach latino, ale przede wszystkim o tym, że lokalna wspólnota może tworzyć przestrzeń, w której pasja naprawdę łączy pokolenia.




























































Komentarze