Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 25 czerwca 2026 22:44
Z OSTATNIEJ CHWILI:
Reklama
Reklama

Kontrolują, edukują, wlepiają mandaty

W ubiegłym tygodniu Onet opublikował dane dotyczące zanieczyszczenia powietrza w Polsce. Jak zwykle smog stanowi problem dla Tomaszowa Mazowieckiego. Stężenie pyłu PM2,5 wynosiło u nas 625 proc. normy, a PM10 – aż 690 proc. Wszyscy, którzy obserwują miejskie czujniki wiedzą, że dane te bywają nawet trzykrotnie wyższe.

 

- Straż Miejska w Tomaszowie Maz. od początku sezonu grzewczego tj. od października 2017r   na podstawie  art. 379 ust.1 i 2 Ustawy Prawo o ochronie środowiska z dnia 27 kwietnia 2001r (upoważnienie  wydawane przez  Prezydent Miasta Tomaszowa Maz.)   uprawniona jest do  przeprowadzania kontroli w zakresie przestrzegania i stosowania przepisów o ochronie środowiska oraz na podstawie art. 191 Ustawy o odpadach z dnia 14 grudnia 2012r. Do 08-02-2018r  w wyniku zgłoszeń od mieszkańców oraz własnych interwencji strażnicy przeprowadzili  682 kontroli posesji - informuje Joanna Budny, rzeczniczka prasowa Prezydenta Tomaszowa Mazowieckiego.

 

W 54 przypadkach szkodliwe działanie nie zostało potwierdzone, natomiast w 39 przypadkach interwencja zakończyła się nałożeniem mandatu karnego łącznie na kwotę 5800zł.  Jak dowiadujemy się od miejskich strażników, najczęściej palone były: płyty meblowe, zużyte filtry olejowe, kable, ramy z okien, zużyte oleje silnikowe, folie, tektury, kolorowe gazety. Efekty ich spalania trafiają bezpośrednio do naszych płuc.  

 

Nie oznacza to oczywiście, że miasto prowadzi działalność skrajnie restrykcyjną. W tym samym okresie udzielono bowiem 26 pouczeń.

 

 

Kontrole palenisk były prowadzone na terenie całego miasta, ale w szczególności na osiedlach, gdzie znajdują się domki jednorodzinne. W ich wyniku stwierdzono, że większość mieszkańców opala swoje domy przy pomocy węgla (nierzadko złej jakości), drzewa, koksu, ekogroszku, brykietów drzewnych. Część  mieszkańców posiada ogrzewanie gazowe lub  piecyki na olej opałowy.  

 

Wiele osób ma wątpliwości co do legalności prowadzonych kontroli - Strażnicy w trakcie interwencji przedstawiali się z imienia i nazwiska,  stopnia służbowego, okazywali upoważnienie od Prezydenta Miasta Tomaszowa Maz.  oraz informowali właścicieli na jakiej podstawie podejmują czynności służbowe. Następnie sprawdzali kotłownie i piece oraz warunki sanitarne, tj. czy w pomieszczeniach w których znajdują się piece są  nie dozwolone materiały do palenia  oraz  czy właściciele posiadają pojemniki na odpady i czy odpady te  są segregowane - wyjaśnia Joanna Budny. 

 

Nie ma praktycznie dnia, by bezsilni tomaszowianie nie przesyłali nam zdjęć posesji swoich sąsiadów, którzy w śmierdzący i niezdrowy sposób uprzykrzająim życie. W naszej internetowej sondzie zdecydowana większość osób opowiada się za tym, by trucicieli karać w sposób zdecydowany i bezwzględny.

 

- Dopóki ludzie nie zrozumieją, że to jest problem nas wszystkich i że dotyczy każdego, to ani edukacja ani karanie niewiele pewnie pomogą. Najgorsi są tacy typowi "Janusze" zawsze najmądrzejsi i najcwańsi. możemy im tłumaczyć i edukować a oni i tak wiedza najlepiej. Moim skromnym zdaniem dopóki nie będzie widma wyłączenia budynku z użytkowania w przypadku stosowania kopciuchów to nic się nie zmieni -  mówi prezes Zakłądu Gospodarki Ciepłowniczej, Błażej Spychalski

 

 

W 2017 roku Straż Miejska przeprowadziła:

230 kontroli:

- 104 - niepotwierdzone

- 34 - zakończonych kontroli mandatami

- 26 - pouczeń

W 76 przypadkach źle rozpalano w piecu 

 

Od 1 stycznia 2018:

98 - kontroli - (28 - zgłoszonych przez mieszkańców, 70 - na podstawie sensorów)
12 - pouczeń
3 - mandaty

pozostałe nie zostały potwierdzone


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

09.03.2018 13:25
Każdy pośrednik ,,uszlachetnia" węgiel domieszkami nalicza swoja dole i odprowadza od tego podatek. Media pokazują osoby, które płacą 800 zł za tonę węgla, który nie chce się palić. Kopalnie oficjalnie przyznają, że tylko duzi odbiorcy, ci co za tonę płacą 270 zł, sprawdzają jakość węgla. Czym pośrednicy ,,uszlachetniają " nam sprzedawany węgiel? Już za Gierka kruszono kamień i wciskano odbiorcom jako I gat., ale od tamtego czasu branża węglowa ,,rozwinęła" się w tej "technologii".

28.02.2018 19:02
" Sąd Administracyjny w Lipsku orzekł, że miasta mogą zakazywać wjazdu samochodom, mającym problem z utrzymaniem najnowszej normy emisji zanieczyszczeń. Każdy pojazd z silnikiem Diesla, który ma z powyższym problem, może być więc legalnie niewpuszczany do centrów miast." Niemieccy posiadacze takich samochodów będą płakać ze szczęścia, że udało im się sprzedać ten szmelc, a w Polsce pojawią się masowo sprowadzane auta z silnikiem Diesla, które będą zanieczyszczać nasze powietrze. Należałoby wprowadzić w Polsce kontrolę emisji spalin każdego pojazdu użytkowanego powyżej 10 lat od daty produkcji.

klug 09.03.2018 16:32
Co ciekawe do centrów niemieckich miast mogą być niewpuszczane hybrydy. Władze TM niedawno, za grubą kasiorę (trąbiąc gdzie się dało jakie to wiekopomne wydarzenie!) nabyły 25 takich trucicieli. To dowód na to, że prezydent TM jest zacofany i niekompetentny.

09.03.2018 17:05
A gdzieźwia sie tego docytał?

25.02.2018 15:30
Dziś piękna, mroźna pogoda, -9 st. więc ludziska palą w swoich "kopciuchach". Wiatr z północnego wschodu. Stan powietrza - dobry. Dziwne co nie?

mieszkaniec 25.02.2018 16:24
Dziś wyjątkowo czyste powietrze nad Tomaszowem to prawda! Zatem to nie od palenia w naszych piecach zależy, przyczyny należy szukać gdzie indziej.

Jerzy 22.02.2018 11:44
Wymiana pieca jest wydatkiem jednorazowym i bardzo dużym. Nawet po dopłatach wielu emerytów, a nawet najniżej zarabiających nie stać będzie na to. Niestety, po wymianie pieców, zacznie się metodyczne rujnowanie finansowe najbiedniejszych. Do nowych pieców trzeba najdroższego paliwa. Dzisiaj, kiedy społeczeństwo ciągle jeszcze jest zbyt biedne, taki terror ekoterrorystów , a teraz rządu polskiego uderzy w najbiedniejszych. Koszt paliwa do nowych pieców przekracza finansowe możliwości społeczeństwa, które do tej pory paliło wszystkim nie z kaprysów, a z biedy, polskiej biedy. Dobra zmiana coraz częściej oznacza bardzo drogą zmianę. Z każdym dniem widzimy, że Morawiecki zyskuje wycofywanie się unii w wyniku potajemnych umów, ustępstw i jednocześnie siłą wprowadzanych uciążliwości dla Polaków. Morawiecki zrobił szum wokół holokaustu, a tu cichaczem bęc ekologią po łbie.

MISIO 19.02.2018 13:53
To jest przerzucanie winy na obywateli ! Najpierw kazali opalać gazem ( miał być tańszy !), później podwyżka cen gazu, węgla ( spółki węglowe) i inne podwyżki. A biedny emeryt skąd ma mieć na to pieniądze? I uderzyć biednych, bo smog. Mają siedzieć w zimnie? A może rozwiązać to inaczej: Zamiast podwyżek cen prądu, wody, dziwnych wydatków i podwyżek w budżetówce, podłączyć wszystkich do sieci miejskiej i po problemie. Nie mówić że na to potrzeba czasu. Jak się sieje żyto, to ziemniaki nie wyrosną. Trzeba myśleć na przyszłość. Już teraz. W przyszłym roku będzie inaczej ? Może wszyscy biedni wygrają w totolotka!

smoG 19.02.2018 08:04
A wg. pewnego premiera D.T Polska miała być zieloną wyspą ;-) a na takowej chyba nie ma SMOGU!

maniek 18.02.2018 18:13
Ciekawe, że ten Bełchatów zanieczyszcza wybiórczo - w piątek na Warszawskiej przy Niebrowie czysto, a na Chopina i w okolicach dworca nie było czym oddychać.

maniuś 19.02.2018 11:48
a czym to zmierzyles?

18.02.2018 12:30
18.04.18 Dziś wieje wiatr z północy. Dane dotyczące jakości powietrza dla Tomaszowa - dobre. Czyżby przyczyną takiego stanu rzeczy jest dzień wolny od pracy w Bełchatowie?

multi99 18.02.2018 16:08
Dajcie spokój z tym Bełchatowem ... Tam nie ma kominów .. to są chłodnie kominowe .... a to duża róznica poczytajcie sobie najpierw zamiast pisać bzdur ...

19.02.2018 11:47
Tak twierdzisz ... To obejrzyj sobie dzisiejsze wyniki. Wiatr południowy, jakość powietrza w Tomaszowie - dobra. Najbardziej zanieczyszczone powietrze w Kutnie, które leży w linni prostej na północ od Bełchatowa.

tomaszowiak 22.02.2018 17:46
Dzisiaj wiatr ze wschodu i powietrze w Tomaszowie czyściutkie, nieznacznie zanieczyszczone spalinami z samochodów.

16.02.2018 09:41
16.02.19. Dziś wieje wiatr z zachodu i co mamy? Otóż bełchatowskie zanieczyszczenie powietrza omija Piotrków i koncentruje się nad Tomaszowem. Wnioski wyciągnijcie sobie sami.

HenieQQ 16.02.2018 09:19
Do wpisu 35: ty widać nie rozumiesz jednej podstawowej kwestii - palenie oponami czy innymi śmieciami to TRUCIE ludzi! Łapiesz, troglodyto jeden czy to przerasta możliwości twojej mózgownicy? Za emisję rakotwórczego dymu kary powinny być skrajnie wysokie - głównie dlatego, że ludzie są w tym zakresie odpowiednio wyedukowani, doskonale wiedzą, że palenie syfem jest niebezpieczne zarówno dla zdrowia ludzi jak i środowiska a zatem palący ww robią to z pełną świadomością następstw swoich czynów. Skoro po dobroci ludzie nie rozumieją to wychodzi na to, że pora na rozwiązania siłowe lub skrajnie agresywne, miarka się przebrała! Jeśli ty, pajacu, chcesz się truć dymem z palonych opon to droga wolna, zrób sobie inhalację i zdaj klucze z tego świata, ale innych do tego nie zmuszaj! Dlatego właśnie, z ww powodów, kary za palenie rakotwórczym syfem powinny być wręcz drakońskie aby odstraszały ludzi od palenia byle czym. A co do osób biednych, których nie stać na zakup normalnego opału - coś się mnie wydaje, że są dopłaty do ogrzewania (MOPS dopłaca sporą część, wystarczy nie chlać błękitu paryża czy innego gówna)! Bieda czy niedostatek finansowy nikogo w żaden sposób nie tłumaczy, nie uprawnia do trucia innych ludzi! Podejmując twój tok rozumowania biedni powinni mieć prawo do okradania bogatszych od siebie! Weź się może rozpędź i palnij tym swoim dzbanem w coś ciężkiego, rozumu ci od tego nie przybędzie, ale całość na bank będzie wyglądała zabawnie. I jeszcze o donosach i skazywaniu - widzisz, ciulu, ja mówię o karaniu osób, co do których winy NIE MA żadnej wątpliwości! Dron mógłby niepostrzeżenie podlecieć nad komin, wykonać badanie i jednoznacznie wskazać czy właściciel smrodzi czy nie. Proste jak konstrukcja cepa, ale jak widać hołota, która pali syfem wielce się unosi, jak Pawlak, po waszym niebie nic nie ma prawa latać, nie? Smrodziarze? Prawda w oczy kole, zasmarkani truciciele! Chęć karania osób, które MORDUJĄ (stopniowo) innych ludzi jest NORMALNA i całkowicie uzasadniona. Tylko i wyłącznie ktoś kto jest podczłowiekiem palącym syfem jest w stanie przeciwstawiać się ostrym przepisom. Mnie na ten przykład takie kary nie przeszkadzają bo nie palę wunglem tylko mam piec na ekogroszek. Tak samo nie przeszkadza mi kara śmierci za np. łapówkarstwo - nie biorę łapówek, nigdy nie wezmę dlatego taka kara koło wuja mi lata. No i jeszcze jedno - od komunistycznych terrorystów weź powyzywaj sobie członków swojej rodziny, ale nie mnie, prymitywie.

16.02.2018 13:13
A lataj sobie dronem do woli, bo mnie to lotto, bo ja palę gazem. Masz piec na ekogroszek? Chyba ci stare kupili. Nie bierzesz łapówek? Bo chyba nie masz okazji i nikt ci nie proponuje. Jednym słowem wg ciebie, to jesteś człekiem świętym, w związku z czym uważaj, żeby ci aureola nie wyrosła na głowie. Niestety to w realu ci nie grozi, ponieważ syf wydobywający się z rury wydechowej twojego pojazdu zagraża nam pieszym użytkownikom naszych dróg gorzej od tego bełchatowskiego smrodu. Piszesz:"A co do osób biednych, których nie stać na zakup normalnego opału - coś się mnie wydaje, że są dopłaty do ogrzewania (MOPS dopłaca sporą część, wystarczy nie chlać błękitu paryża czy innego gówna)!" To tylko tak ci się wydaje. Idź do MOPS-u to otrzymasz 100 zł/m-c , za który nakupisz sobie multum tego super-hiper ekologicznego groszku, który po pewnym czasie okaże się produktem trującym (vide azbest na dachu). Wydaje mi się, troglodytu drugi (skoro ja jestem nr 1 to ty nr 2), że ponownie obrażasz mnie i tym samym innych interlokutorów tego forum (troglodyta, pajac, ciul, hołota, smrodziarz, podczłowiek, prymityw) i raczej ty "Weź się może rozpędź i palnij tym swoim dzbanem w coś ciężkiego, rozumu ci od tego nie przybędzie ...", ale może nauczysz się trochę kultury i zaczniesz zachowywać się jak inteligentny człowiek (za jakiego chcesz uchodzić, ale ci to nie wychodzi) i znikną twoje stajenno-oborowe maniery.

fctm 16.02.2018 07:40
to co jecie na codzień niszczy wasz organizm trzy razy gorzej niż ten cały SMOG ; Wszędzie chemia i spulchniacze do zarcia. Co do palenia smieciami to jako Naród musimy dorosnąc nic tu nie pomogą kary bo wiadomo jak one w Polsce są respektowane.

czytelniczka 16.02.2018 10:55
Popieram wpis! chemia i spulchniacze w pożywieniu są najbardziej niebezpiecznym zagrożeniem dla naszego zdrowia i życia. I w tym temacie powinno się edukować Polaków. Szczególnie trzeba uważać na produkty oferowane w wielkich sieciach handlowych. To powolne zatruwanie i generowanie raka u konsumentów. Statystyki zgonów mówią same za siebie!

HenieQQ 15.02.2018 14:41
Po pierwsze - należy zaopatrzyć miasto w drony - zakup powinien się zwrócić po pierwszym mandacie, który za palenie gó... powinien wynosić minimalnie 60 tysięcy złotych! Każdy, kto pali jakimś śmieciem i truje w ten sposób innych powinien być karany ogromną karą finansową. W sytuacji gdyby ukarany nie mógł spłacić kary (nakaz spłaty w 7 dni) należy licytować majątek a samego zainteresowanego zamknąć w pierdlu na minimum 25 lat z obowiązkiem wykonywania nieodpłatnej pracy pożytecznej społecznie. Takie kary zadziałałby na wyobraźnie palących śmieciami a nie jakieś pier..., głaskanie po główce i mandaciki 500 zł. To jakiś chory żart! Bydło, które nas truje powinno być eliminowane ze społeczeństwa - jeśli ktoś tego nie rozumie to znaczy, że system edukacji poniósł w jego przypadku sromotną porażkę. Po drugie - należy edukować ludzi jak rozpalać w piecu, czego się wystrzegać. Darmowe warsztaty pokazujące jak dobrze palić (a przy okazji oszczędzać) na pewno spotkałyby się ze sporym zainteresowaniem, chociaż, niektórzy wierzą, że ich nikt nie ma prawa uczyć rozpalać w piecu bo oni dziećmi nie są. Masakra, znam kilku takich, dlatego takie szkolenia winny być IMHO obowiązkowe dla każdego właściciela domu. Po trzecie - należy poddać kontroli jakoś węgla i innych środków przeznaczanych do palenia, a które kupują mieszkańcy. Za sprzedaż gó... sprzedający ma tracić licencję, płacić minimum 600 tysięcy złotych kary i trafić do pierdla do końca swoich marnych dni. O, tak to się załatwia a nie jakieś pitololo!

15.02.2018 18:54
"gdyby ukarany nie mógł spłacić kary (nakaz spłaty w 7 dni) należy licytować majątek a samego zainteresowanego zamknąć w pierdlu na minimum 25 lat z obowiązkiem wykonywania nieodpłatnej pracy pożytecznej społecznie". Nooo. to zdanie mi trąci rządami Jeżowa i Berii w czasie II WŚ na terenie ówczesnego ZSRR, kiedy to na 25 lat łagrów skazywano ludzi na podstawie byle jakiego donosu.. A to jest prowokacja i nawoływanie do prześladowania biednych ludzi, których po prostu nie stać na zakup opału lepszej jakości i na taką prowokację jest odpowiedni paragraf. A niewyedukowane bydło to ty masz chyba w domu, tylko rozejrzyj się dokładnie, bo jak cię czytam, to odnoszę wrażenie, że jesteś mściwą i pełną nienawiści osobą, która jest pełna gniewu i frustracji dodatkowo widzącą to co jest za lasem, a nie widzisz tego co masz pod nosem.. Tak piszesz jak krzyczała pewna aktywistka PZPR w "Mazovii" na zebraniu aktywu partyjnego, które dotyczyło nagminnej kradzieży przędzy z zakładu: "Ja bym takim złodziejom łapy poucinała". Jaki był finał? Otóż w czasie szczegółowej kontroli racowników przed opuszczeniem zakładu znaleziono przy niej znaczną ilość przędzy, którą ukryła w intymnej części ciała. Piszesz: "edukować ludzi jak rozpalać w piecu.." Masz pole do popisu. Zorganizuj w ramach czynu społecznego taki właśnie "Kurs rozpalania w piecu i gotowania na gazie", to może załapiesz się na stanowisko prezydenta.

15.02.2018 14:23
15.02.18 wiatr z południowego zachodu stan powietrza w Tomaszowie umiarkowany, natomiast Kutno położone na północ od Bełchatowa ma obecnie najbardziej zanieczyszczone powietrze. Na jutro zapowiadają wiatry z zachodu od strony Bełchatowa. Zobaczymy co nam przyniosą.

czytelniczka 14.02.2018 10:36
Przestańmy zatem palić w piecach i zobaczymy po kilku dniach czy powietrze nad Tomaszowem będzie krystalicznie czyste. Wystarczy obwieszczenie włodarzy ,,O zakazie palenia w paleniskach domowych i kotłowniach miejskich" np na 5 dni. Zdrowie przecież jest najważniejsze!

malina 14.02.2018 17:54
Na jakiej planecie mieszkasz ? Niewykonalne. Obwieszenie włodarzy. Podejrzewam że nie jeden z nich do pieca dokłada. A co do dokładania, to co dokłada się do pieca, najtańsze. Ludzie oszczędzają. Tu ratuje jedno, obniżka cen za gaz bo wzbogacić się nie dadzą. Daninę trzeba łożyć min na włodarzy ...

14.02.2018 07:31
Podziwiam i współczuje tym, którzy w taką pogodę dla zdrowia biegają. Wdychają takie powietrze znacznie szybciej bezpośrednio do płuc bez nawet minimalnego filtrowania przez nos. W taką pogodę już - niestety - ale znacznie zdrowsze by było siedzenie przed telewizorem niż bieganie. Widać, że problem smogu, czujniki, informowanie o problemie, wciąż nie do wszystkich dociera i nie zdają sobie sprawy z problemu i dla zdrowia uprawiają sport na świeżym powietrzu..

Opinie

24 czerwca w historii: Matejko, Czerwiec ’76, Orlęta Lwowskie i muzyczne legendy rocznicy

24 czerwca w historii. Matejko, protesty 1976 roku, Orlęta Lwowskie i dzień, w którym muzyka gra od Jeffa Becka po Tears For Fears Data dodania artykułu: 24.06.2026 09:51
24 czerwca w historii: Matejko, Czerwiec ’76, Orlęta Lwowskie i muzyczne legendy rocznicy

23 czerwca w historii. Od Jazdowa i Kościuszki po K2, Brexit i muzykę wolności

Dziś jest wtorek, 23 czerwca 2026 roku, sto siedemdziesiąty czwarty dzień roku. Słońce wstało o godz. 4.14, zajdzie o godz. 21.01. Imieniny obchodzą m.in. Anna, Jan, Józef, Maria, Wanda i Zenon. Data dodania artykułu: 23.06.2026 07:46
23 czerwca w historii. Od Jazdowa i Kościuszki po K2, Brexit i muzykę wolności

22 czerwca w historii. Virtuti Militari, Hubal, Konwicki, Barbarossa i głos Cyndi Lauper

22 czerwca to jedna z tych dat, w których historia nie idzie spokojnym krokiem przez kartki kalendarza, ale wchodzi na scenę jak orkiestra po pierwszym uderzeniu werbla. Jest tu królewski dokument i narodziny miasta, jest order za męstwo, który do dziś ma w polskiej pamięci ciężar większy niż metal, jest wojna, literatura, zimna wojna i muzyka, która raz brzmi jak country Krisa Kristoffersona, raz jak kolorowy manifest Cyndi Lauper z epoki MTV. Data dodania artykułu: 22.06.2026 08:27
22 czerwca w historii. Virtuti Militari, Hubal, Konwicki, Barbarossa i głos Cyndi Lauper

Fałszywa nadzieja sprzedaje się lepiej niż medycyna. Ekspertki ostrzegają przed medyczną dezinformacją

Najgroźniejsze kłamstwa nie przychodzą dziś w stroju szaleńca z aluminiową czapką. Przychodzą w estetycznym filmiku, w miękkim świetle, z uśmiechniętą twarzą influencera, wykresem wyrwanym z kontekstu i obietnicą, że „lekarze o tym nie mówią”. Od picia boraksu po porzucanie terapii onkologicznych – medyczna dezinformacja dawno przestała być tylko internetową ciekawostką. Stała się realnym zagrożeniem dla zdrowia i życia pacjentów. Data dodania artykułu: 21.06.2026 10:54
Fałszywa nadzieja sprzedaje się lepiej niż medycyna. Ekspertki ostrzegają przed medyczną dezinformacją

John Lee Hooker. Bluesman, który jednym riffem potrafił uleczyć samotność

Są artyści, których muzyka brzmi jak zapis nutowy. I są tacy, których muzyka brzmi jak życie: kurz drogi, stukot pociągu, zmęczenie po pracy, nocne światło w oknie i głos człowieka, który więcej przeżył, niż chciałby opowiedzieć. John Lee Hooker należał do tej drugiej kategorii. Nie potrzebował orkiestry, popisów technicznych ani długich solówek. Wystarczały gitara, tupot stopy i głos głęboki jak stara studnia. Data dodania artykułu: 21.06.2026 10:35
John Lee Hooker. Bluesman, który jednym riffem potrafił uleczyć samotność

21 czerwca w historii. Machiavelli, Sartre, Proces Szesnastu, socrealizm i rockowy oddech przesilenia

Dziś jest niedziela, 21 czerwca, 172. dzień roku. Słońce wstało o godz. 4.14, zajdzie o godz. 21.00. Imieniny obchodzą: Alicja, Alojzy, Marta, Rajmund, Rudolf, Alban, Marcja, Terencjusz oraz Demetria. Data dodania artykułu: 21.06.2026 10:19
21 czerwca w historii. Machiavelli, Sartre, Proces Szesnastu, socrealizm i rockowy oddech przesilenia

Konfederacja przygląda się Ruchowi Biało-Czerwonych. Jedni widzą konkurencję, inni „miejsce do służby Polsce”

W Konfederacji znów słychać skrzypienie wewnętrznych zawiasów. Tym razem nie chodzi o program, głosowanie w Sejmie czy kampanię wyborczą, lecz o nowe stowarzyszenie europosłanki Ewy Zajączkowskiej-Hernik. Ruch Biało-Czerwoni, zarejestrowany 3 czerwca, miał być — według deklaracji założycielki — przestrzenią działania dla ludzi, którym zależy na Polsce i na pomocy obywatelom pozostawionym samym sobie w sporach z urzędami, instytucjami i państwem. W praktyce inicjatywa stała się kolejnym testem dla delikatnej konstrukcji Konfederacji. Data dodania artykułu: 20.06.2026 12:17
Konfederacja przygląda się Ruchowi Biało-Czerwonych. Jedni widzą konkurencję, inni „miejsce do służby Polsce”

20 czerwca: dzień królów, komediopisarzy, śląskiej pamięci i muzyki, która wraca jak refren

Są takie daty, które wyglądają jak stary, wielowątkowy film. W jednej scenie rodzi się przyszły król Polski, w drugiej na Kremlu rozgrywa się krwawy dramat Dymitriad, dalej Aleksander Fredro ostrzy pióro, Górny Śląsk wraca do Polski, a z gramofonu płyną Beach Boys, Lionel Richie, Lady Pank i Kombi. 20 czerwca to dzień, w którym historia nie idzie równym marszem. Raczej tańczy — czasem poloneza, czasem żałobny marsz, czasem rockowy numer z lat 80. Data dodania artykułu: 20.06.2026 10:17
20 czerwca: dzień królów, komediopisarzy, śląskiej pamięci i muzyki, która wraca jak refren
Maraton Horrorów

Maraton Horrorów

Noc pełna grozy w kinie HeliosZapraszamy na Maraton Horrorów organizowany przez sieć kin Helios w ramach cyklu Nocne Maratony Filmowe. W programie znalazły się mroczne i pełne napięcia seanse, które zapewnią widzom intensywne emocje aż do późnych godzin nocnych.Co w programie?Na plakacie zapowiedziano filmy: Rytuał Lily, Lalka (przedpremiera), Krwawe Polowanie oraz Poświęceni. To propozycja dla fanów kina grozy, którzy chcą przeżyć wyjątkową noc z premierami i przedpremierami na dużym ekranie.MARATON HORRORÓWNocne Maratony Filmowe zapraszają na noc, która dostarczy Wam ekstremalnych emocji i wspomnień na całe wakacje. W zestawie aż trzy premiery!Już 26 czerwca, zaraz po rozdaniu szkolnych świadectw, na dobry początek wakacji Nocne Maratony Filmowe zapraszają na Maraton Horrorów! Ten przygotowany z myślą o Was zestaw filmów, to idealny sposób na odreagowanie całego roku szkolnego! Na początek pierwsza przerażająca premiera tego wieczoru, “RYTUAŁ LILY”! Po krótkiej przerwie, trzymający w obezwładniającym napięciu, przedpremierowy pokaz filmu „LALKA”. Dalej będzie jeszcze mocniej, bo kolejną premierą tej nocy będzie „KRWAWE POLOWANIE” i na koniec „POŚWIĘCENI”.Będzie to wyjątkowa, pełna grozy uczta filmowa i jesteśmy przekonani, że jeszcze długo po powrocie do domu nie będziecie mogli zasnąć. Czy jesteście na to gotowi?RYTUAŁ LILY (napisy)Cztery przyjaciółki udają się do odosobnionego domu położonego głęboko w lesie, aby odprawić rytuał inicjacji nowej czarownicy i dopełnić krąg czterech żywiołów. Lily, blada i introwertyczna dwudziestolatka, która właśnie dołączyła do grupy, została wybrana na reprezentantkę żywiołu powietrza. Nie zdaje sobie sprawy, że prawdziwy cel rytuału jest zupełnie inny – Lily ma zostać złożona w ofierze, a jej koleżanki pragną za jej pomocą przywołać uśpionego demona.LALKA (napisy)Macy udaje się na leśną wędrówkę ze swoim chłopakiem. W środku lasu para odkrywa upiorną kolekcję lalek i ich równie dziwaczną właścicielkę – ubraną w porcelanową maskę kobietę uzbrojoną w łopatę. Macy zostaje porwana i budzi się w drewnianym domu na odludziu. Od tej pory będzie musiała walczyć o życie z psychopatką, która traktuje ją jak swoją lalkę.Nakręcony na taśmie analogowej horror „Lalka” to przerażający, ultrabrutalny i krwawy hołd dla amerykańskiego horroru lat siedemdziesiątych – z „Teksańską masakrą piłą mechaniczną” na czele.KRWAWE POLOWANIE (napisy)Jest rok 1986. Świat pędzi ku krawędzi. W Czarnobylu dochodzi do najgorszej katastrofy nuklearnej w historii, a 20-letni Mike Tyson brutalnie nokautuje rywali, zostając najmłodszym mistrzem świata wagi ciężkiej. Ameryka żyje popkulturą i wielkimi akcjami charytatywnymi, zupełnie nieświadoma tego, co czai się w jej mrocznym sercu. Tymczasem w Michigan sześciu twardych kumpli z Detroit zostawia za sobą fabryczny dym i rusza na głęboką północ. Cel: coroczny, święty rytuał męskiego braterstwa – alkohol, pot i polowanie na jelenie w odciętym od świata obozie.Jednak w tych starożytnych lasach krew wsiąka w ziemię głębiej, niż mogłoby się wydawać. Przez przypadek myśliwi budzą coś, co nigdy nie powinno zostać dotknięte. Ze snu powstaje potężny, krwawy duch rdzennych Amerykanów – prastara siła, która przybyła, by dokonać ostatecznej wendety za bezkarne morderstwa i zaginięcia indiańskich dziewcząt. W tym lesie reguły gry właśnie uległy zmianie. W ironicznym, brutalnym odwróceniu ról – ci, którzy przybyli tu zabijać, stają się zwierzyną.POŚWIĘCENI (napisy)Napięta relacja matki z córką zostaje wystawiona na przerażającą próbę, gdy umiera ojciec rodziny, a pogrążona w żałobie matka zatrudnia tajemniczego nieznajomego, by przywrócił jej męża do życia. Kiedy brutalne wskrzeszenie wymyka się spod kontroli, obie kobiety muszą zmierzyć się ze swoimi różnicami, walcząc o życie – i o siebie nawzajem.Uwaga! Kina nie prowadzą rezerwacji telefonicznej i internetowej.  Data rozpoczęcia wydarzenia: 26.06.2026

Polecane

Koalicja Węgrzynowski - Jodłowski nie udzieliła wotum zaufania Zarządowi Powiatu.

Koalicja Węgrzynowski - Jodłowski nie udzieliła wotum zaufania Zarządowi Powiatu.

Dzisiejsze głosowania nad udzieleniem absolutorium i wotum zaufania dla Starosty Powiatu Tomaszowskiego trudno nazwać inaczej niż... cyrkiem. Ostatecznie, Dariusz Kowalczyk zarówno jednego, jak i drugiego nie uzyskał, bo... Mariusz Węgrzynowski i radni PiS zagłosowali przeciwko budżetowi, który sami... realizowali. Z kolei radni Koalicji Obywatelskiej wstrzymali się od głosu (co de facto oznacza również głosowanie przeciw), mimo że wcześniej budżet i jego zmiany przyjmowali właściwie bezdyskusyjnie. Węgrzynowski przy okazji potwierdził, że odwołanie go było jak najbardziej uzasadnione. Dyskusja toczyła się głównie wokół peanów na własną cześć, wygłaszanych przez Węgrzynowskiego. Data dodania artykułu: Wczoraj, 16:49 Liczba komentarzy: 2 Liczba pozytywnych reakcji czytelników: 4
Auto prywatne czy z komisu — co wybrać? Tomaszów Mazowiecki wymienia System Informacji Miejskiej. Nowe oznakowanie obejmie blisko 1000 punktów Koalicja Węgrzynowski - Jodłowski nie udzieliła wotum zaufania Zarządowi Powiatu. Żar nadciąga nad Tomaszów. NFZ ostrzega: upał może zabić Nowe ekopracownie w Tomaszowie. Dwie szkoły z dofinansowaniem na nowoczesne wyposażenie Jak zapewnić dziecku opiekę w wakacje, gdy rodzice pracują? Sprawdźcie ofertę półkolonii! Wianki popłynęły Wolbórką. Biesiada Świętojańska połączyła tradycję, muzykę i rodzinną zabawę Pełnomocnictwa w „Przodowniku” przyjęte po interwencji. Mieszkańcy zdążą jeszcze przed Walnym Zgromadzeniem Filmowy początek wakacji w Heliosie. Supergirl, Minionki, horrory i wielkie powroty na ekran Biznesowe spotkanie na wysokości: jak nowoczesny taras widokowy w Warszawie robi wrażenie na klientach? 24 czerwca w historii: Matejko, Czerwiec ’76, Orlęta Lwowskie i muzyczne legendy rocznicy Tomaszowskie Lato wybrzmiało po raz dziewiąty. Grand Prix dla Katarzyny Łapińskiej
Na sprzedaż komfortowe mieszkanie 53 m² przy ulicy Niskiej

Na sprzedaż komfortowe mieszkanie 53 m² przy ulicy Niskiej

Cena: 435000 PLN Są mieszkania, do których wchodzi się z myślą o remoncie. I są takie, w których już od progu czuć spokój, światło i przestrzeń. Ta oferta należy właśnie do drugiej kategorii.Na sprzedaż wyjątkowo funkcjonalne i starannie wykończone mieszkanie o powierzchni 53 m², położone w Tomaszowie Mazowieckim. To propozycja dla osób, które szukają miejsca gotowego do życia – bez wielomiesięcznych remontów, nerwów i dodatkowych kosztów.Lokal zachwyca przemyślanym układem pomieszczeń oraz nowoczesnym standardem wykończenia. Jasne wnętrza, estetyczne detale i dobrze wykorzystana przestrzeń sprawiają, że mieszkanie będzie idealne zarówno dla pary, rodziny z dzieckiem, jak i osób szukających komfortowej inwestycji pod wynajem.Najważniejsze informacje:powierzchnia mieszkania: 53 m²cena: 435 000 złfunkcjonalny układ pomieszczeńmieszkanie gotowe do wprowadzeniabardzo dobra lokalizacja w Tomaszowie Mazowieckimoferta idealna zarówno do zamieszkania, jak i inwestycyjnieDużym atutem nieruchomości jest lokalizacja. W pobliżu znajdują się sklepy, punkty usługowe, szkoły, komunikacja miejska oraz tereny zielone. To miejsce, które pozwala połączyć wygodę codziennego życia z ciszą i poczuciem prywatności.Wnętrze mieszkania zostało urządzone w nowoczesnym, uniwersalnym stylu, dzięki czemu nowy właściciel może od razu poczuć się „u siebie”. Przestrzeń dzienna daje komfort zarówno odpoczynku, jak i spotkań z rodziną czy znajomymi. To mieszkanie ma w sobie coś, czego nie oddają suche parametry – przyjemny klimat i poczucie domowego ciepła.Rynek nieruchomości w Tomaszowie Mazowieckim w ostatnich latach wyraźnie się zmienia. Coraz trudniej znaleźć mieszkanie, które łączy rozsądną powierzchnię, dobrą lokalizację i wysoki standard wykończenia. Ta oferta wyróżnia się właśnie takim połączeniem.
Reklama
Reklama Twój Sklep Medyczny
Reklama
Reklama

Wasze komentarze

Autor komentarza: Ajdejano Treść komentarza: Nóż sam otwiera mi się w kieszeni, jak czytam te różne opowieści o tych debilowatych radnych, o tych debilowatych samorządowych układzikach. To jest kupa dziada bez zelówek. Kto wybrał to debilowate, samorządowe towarzystwo? To jest proste, jak świńska kita: tylko i wyłącznie debilowaty elektorat wyborczy. Ta zgraja samorządowych przygłupów-radnych, to jest emanacja przygłupiastych wyborców. Źródło komentarza: Koalicja Węgrzynowski - Jodłowski nie udzieliła wotum zaufania Zarządowi Powiatu. Autor komentarza: Rys Treść komentarza: Nie ma się czym jarać,Walne odwołane! Źródło komentarza: Pełnomocnictwa w „Przodowniku” przyjęte po interwencji. Mieszkańcy zdążą jeszcze przed Walnym Zgromadzeniem Autor komentarza: Szczepan Treść komentarza: Wojewoda powinien rozgonić te tuzy, wyznaczyć Komisarza i ogłosić nowe wybory. Źródło komentarza: Koalicja Węgrzynowski - Jodłowski nie udzieliła wotum zaufania Zarządowi Powiatu. Autor komentarza: Obserwator Treść komentarza: Jeśli ktoś interesuje się losami swojej SM to nie głosuje przez pełnomocnika tylko osobiście przychodzi na zebranie i świadomie podejmuje decyzję. Źródło komentarza: Pełnomocnictwa w „Przodowniku” przyjęte po interwencji. Mieszkańcy zdążą jeszcze przed Walnym Zgromadzeniem Autor komentarza: Marek Treść komentarza: Prezes który nie jest nawet członkiem Spółdzielni wypowiada się jakby był udzielnym księciem ,a SM to jego własność. A to tylko menedżer wynajęty przez członków. I nikt więcej. Kampania na Walne tylko dla swoich ekipy trzymającej władzę to jawne już łamanie wszelkiej przyzwoitości. Ale najlepszy hit to pracownicy Przodownika dzwoniący i pukający po ludziach by przyjść i im robotę ratować, bo im teraz tak dobrze i miło :) . Powariowali niektórzy w tej Spółdzielni :) Źródło komentarza: Pełnomocnictwa w „Przodowniku” przyjęte po interwencji. Mieszkańcy zdążą jeszcze przed Walnym Zgromadzeniem Autor komentarza: Mieszczuch Treść komentarza: Mozna dodać zapytanie. Jaka kwota została wydana na kolorowa kartke, która dostarczona została do mieszkańców spółdzielni z nazwiskami obecnej rady i systemem głosowania? Źródło komentarza: Pełnomocnictwa w „Przodowniku” przyjęte po interwencji. Mieszkańcy zdążą jeszcze przed Walnym Zgromadzeniem
Reklama
Reklama

Napisz do nas

Zachęcamy do kontaktu z nami za pomocą formularza. Możecie dołączyć zdjęcia i inne załączniki. Podajcie swojego maila ułatwi to nam kontakt z Wami
Reklama