Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 25 czerwca 2026 18:16
Z OSTATNIEJ CHWILI:
Reklama
Reklama

Zabawa w pomaganie

Od finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy minął już tydzień. Po wyciszeniu hurraoptymistycznych komentarzy, „achów” i innych „ochów”, być może warto zastanowić się czym tak naprawdę jest WOŚP i jaką rolę społeczną spełnia.

Przyznam, że nie jestem zwolennikiem tej, prowadzonej od 20 lat akcji. Powodem nie jest jednak to ile Jerzy Owsiak i jego rodzina zarabiają na stworzonej przez siebie Fundacji. Takie jego „zbójeckie” prawo, by na wymyślonym przez siebie produkcie zarabiał i guzik komuś do tego. Jednak ten właśnie produkt wydaje się być największym problemem.

Wielu obrońców WOŚP podkreśla edukacyjny charakter akcji prowadzonych przez Jerzego Owsiaka. Niestety argument ten wydaje się być co najmniej wątpliwy. Przede wszystkim dlatego, że nauka to jednak pewien proces a nie jednorazowy impuls. Przypomina to raczej coroczne obietnice składane przez niektóre dzieci rodzicom, że w tym roku, to już na pewno będą uczyć się systematycznie a nie tylko przed klasówkami. Niestety szybko okazuje się, że zapału starcza (w najlepszym razie) jedynie na pierwszy miesiąc. Później wszystko wraca do normy.

Wątpliwe edukacyjnie są również cele, na jakie zbierane są pieniądze. Idę o zakład, że dzisiaj 99% kwestujących dzieciaków nie wie jaki był cel zbiórki ani do czego służą pompy insulinowe. Jestem gotowy zaryzykować stwierdzenie, że 99,9% osób nie wie na jaki dokładnie cel wrzuca pieniądze do puszki wolontariusza. Zapytani odpowiadają najczęściej, że pieniądze dają na WOŚP a nie na konkretny cel. Przypomina to „wypisz wymaluj” świadomość wyborczą Polaków. - Na kogo głosowałeś? - zadajemy pytanie. - Na PiS - pada odpowiedź ale przecież nie o to pytaliśmy.

Osobiście lubię wiedzieć, na co wydawane są zarobione przeze mnie pieniądze. Dlatego przeganiam wszystkich domokrążców próbujących wcisnąć mi jakieś pocztówki i inne gadżety sygnowane logiem fundacji X z siedzibą w mieście Y. Chętnie natomiast wspieram Kasie lub Michałka, którzy potrzebują drogich lekarstw albo kosztownego i specjalistycznego leczenia. To osoby żywe i bardzo konkretne. W dodatku mieszkające tuż obok. Na pewno w żaden sposób nie anonimowe.

W tym miejscu możemy wrócić do edukacji i budowania w młodzieży poczucia wrażliwości, to czy nie dużo skuteczniejsze są tutaj lokalne i skoordynowany działania wolontariuszy skupionych przy rodzimych Centrach Wolontariatu. Nic tak nie buduje przecież wrażliwości, jak kontakt z drugim człowiekiem. Wydaje się to tym bardziej ważne w czasach kiedy nasze wzajemne kontakty często odczłowieczamy za pomocą Internetu. Niesiona pomoc powinna mieć charakter podmiotowy a nie przedmiotowy. Przy okazji pomoc w hospicjach, szpitalach czy domach dziecka może okazać się nieoceniona. To jest model sprawdzony i naprawdę działa.


System WOŚP działa dokładnie odwrotnie. Stanowi „pospolite ruszenie” i niestety jego edukacyjny walor jest żaden. Może więc lepiej wspierać rodzime inicjatywy i tworzyć nowe. Więcej jest bowiem pożytku z działania tomaszowskiego SIM PCK niż 90 tysięcy zebranych dla… no właśnie właściwym byłoby powiedzieć na.

Najbardziej jednak bawią mnie stwierdzenia różnych znanych osobistości w stylu, „tego dnia czujemy się lepsi”. Niby śmieszne ale i tragiczne zarazem. Niby dlaczego nie mielibyśmy czuć się lepsi codziennie. U poważnych osób tego typu wypowiedzi należało by potraktować jako przejaw histerii i próbę uspokojenia własnego sumienia. „Dam 10 złotych na fundację Owsiaka i już jestem dobry”. Czy to nie jest infantylne?

Warto też przez chwilę zastanowić się nad przedmiotowością omawianej kwesty. Zakupiony przez Fundację sprzęt trafia do polskich szpitali. Jak zestawimy kwoty zbierane w poszczególnych miastach okazuje się, że sprzętu do powiatowych szpitali trafia jednak mniej niż by to wynikało z wielkości dostarczonych fundacji funduszy. Następuje więc alokacja pieniędzy i trafiają one gdzie indziej niż zostały zebrane. Może więc czas pomyśleć o innych rozwiązaniach. Co stoi na przeszkodzie, by stworzyć np. w Tomaszowie Mazowieckim Fundację zajmującą się wspieraniem szpitala. Zbierającą fundusze na zakup niezbędnego sprzętu, czy na remont pomieszczeń lub pokrycie kosztów sprowadzenia wybitnych specjalistów różnych dziedzin na konsultacje z pacjentami, których na nie po prostu nie stać.

Szefem takiej organizacji mógłby być niejako „z urzędu” aktualny przewodniczący Rady Nadzorczej, który wreszcie miałby okazję się wykazać, zabiegając o darczyńców, sponsorów i organizując aukcje, koncerty i imprezy charytatywne. Mógłby przy okazji pochwalić się tym, że nie bierze pieniędzy wyłącznie za siedzenie na dobrze płatnym stołku ale za konkretne i efektywne działania. Być może przy okazji skończyły się polityczne synekury, bo jak wiadomo politycy mniej chętnie pracują niż inkasują wynagrodzenie.

Wspomniałem już, że nic mi do tego ile na akcji zarabia Jerzy Owsiak i jego rodzina. Taką argumentację przytaczają przeciwnicy „polityczni” Orkiestry. Pytam jedynie dlaczego mają dokładać do niej Samorządy i Państwo Polskie, które rzekomo akcją jest wspierane.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

18.01.2012 09:43
"WOŚP wydaje więcej niż zbiera w finale"... Zastanawiałeś sie jak można wydać więcej niż sie ma...???? Otóż krótkie wyjaśnienie : oprócz zbiórek wpływy orkiestry są z : darowizn rzeczowych przychodów z 1 % podatku wpłat bezpośrednich na konto A skad 60% wydawanych na cele statutowe.... orkiestra oprócz zakupu urządzen wydała na : W 2006-2010 przychody z tytułu działalności statutowej wyniosły 224 mln zł w tym 177 mln w ramach zbiórek finałowych. Koszty finansowe: ok. 6 ,7 mln zł – są to głównie straty na jednostkach funduszy inwestycyjnych oraz różnice kursowe na lokatach w walutach obcych Koszty administracyjne WOŚP w tym okresie to 12,2 mln zł, z czego 1/3 to wypłaty pracowników i jednego członka zarządu. Koszty organizacji finałów – 9,1 mln zł Koszty Przystanku Woodstock – 11,3 mln zł (a więc ponad dwa razy więcej od przychodów z odsetek w kwocie 5,8 mln zł) Środki na lokatach w 2009 i 2010 r.: 32 mln złotych, pracujące na odsetki… Skumulowane dochody WOŚP za lata 2006-2010 to 24 mln zł. Tyle środków nie zostało wydanych na nic. Do bliżej nieokreślonego.. żyjesz w wolnym kraju (podobno) i możesz wydawać swoje pieniżdze jak tylko chcesz, możesz dawać menelowi spod budki z piwem na bułke(on i tak wyda na piwo), możesz dawać Owsiakowi, możesz w biedronce kupić ryż i makaron i wrzucić harcerzom , którzy robią paczki dla bezdomnych, możesz wpłacać na konto rodziców zbierających na operacje dla dziecka , możesz też kupić 3 skrzynki wódki i zrobić impreze dla sąsiadów . TO WOLNY KRAJ A ja uważam , ze lepiej nie wrzucać do TYCH puszek gdzie 40 % idzie w błoto. To MOJE zdanie.

były Agent 17.01.2012 21:34
@15 Jurek Owsiak ma w tym roku wielu przeciwników, bo agentura obcego mocarstwa zamieściła go na swojej liście jako zagrożenie dla swoich struktur. Nie jest on ostatni jednak na tej liście. Pozostało jeszcze kilka pozycji. Jednak jak lista się wyczerpie, to mamy na niej wypisane czerwonymi literami UP AND START. Jest to zaszyfrowany skrót do tego aby rozpocząć wojnę. Poprzedzone to wszystko będzie zamieszkami i dezorganizacją, a potem ludzie sami się wytną. Brat brata będzie wyżynał. Tym razem mocarstwo nie będzie musiało robić zbrojnej napaści jak to miało miejsce w historii. Naród sam się wyrżnie. Historia się powtarza z tymże skutki będą znacznie gorsze niż z przed 60 lat. Tym razem to Polacy się wyrżną. Przygotowania do akcji rozpoczęły się w roku 1945. Początek to pogrom Kielecki i zarażenie przez komunę Polaków antysemityzmem. Później Solidarność, wybór JPII, zabójstwo ks. Popiełuszki, Okrągły Stół, Bolek, Smoleńsk, Jurek Owsiak...na liście jest jeszcze kilka pozycji. Agenci są na tyle sprytni, że stworzyli wokół siebie aureolę patriotów i narodowców. Pod przykrywką religii i nacjonalizmowi robią dokładnie zupełnie coś innego. Jednak to już historia kiedyś będzie oceniać bo ciemnota się wybije i tak.

Bliżej nieokreślony 17.01.2012 13:41
Nie chcecie - nie gracie, proste... Widzę, że w tym roku Jurek ma bardzo wielu przeciwników... ' Róbta co chceta ' ja gram z Jurkiem ' do końca świata i o 1 dzień dłużej '... Nie zbiednieję przez te kilka złotych wrzuconych do puszki, uważam że lepiej wrzucać do TYCH puszek raz w roku, niż przeznaczać na puszki z monopolowego...

Radek 17.01.2012 12:24
Egida nie masz racji darowizny nie mogą szpitale przyjmować od producentów i dystrybutorów od fundacji jak najbardziej. I gdzie znalazłaś te 60% na cele statutowe bo nie bardzo rozumiem o co chodzi? Nie ma powiązań finansowych pomiędzy Złotym Melonem a WOŚP co roku jest audyt i sprawadza takie rzeczy. Z rozliczeń jasno wynika że na zakup sprzętu WOŚP wydaje więcej niż zbiera w finale. Ja osobiście z WOŚP jestem związany od 20 lat i to głównie dlatego że zawsze bardzo uczciwie się rozliczali z kasy (również osobiście przede mną), nie przeszkadza mi w żaden sposób to że ktoś wspierać akcji nie chce nie musi i jasno taka zasada była od początku, jak najbardziej akceptuje krytykę często konstruktywną i patrzenie Fundacji na ręce bo dzięki temu zachowuje ona duży standard jawności, ale nie lubie wrzutek w stylu ( a jka to Owsiak kasę robi bo to taka zwykła zawiść - pracuj tyle co On to też tyle zarobisz o ile masz też talent) wnerwia mnei tez próba używania WOŚP do walki z Kościołem bo to bzdet nie mający nic wspólnego rzeczywistością sam jestem Katolikiem praktykującym co tydzień wspieram zawsze Wigilijne dzieło pomocy dzieciom, Zbiórkę w Dniu Papieskim adoptowałem też na odległość dziecko przez Salezjański Ośrodek Misyjny - wspaniała akcja zachęcam.

info 17.01.2012 01:03
http://bankier.tv/ty-pytasz-ju...10350.html

16.01.2012 23:41
W tym roku WOŚP ma zamiar kupić pompy insulinowe, ale dzieki naszym ustawodawcom szpitale nie bedą mogły przyjmowac darowizn. (art. 49 ust. 3 ustawy refundacyjnej.) BRAWO panie TUSK Kara za nieprzestrzeganie przepisu wynosi 100-krotność wartości przekazanej zachęty, gdy zawinił podmiot, który nie zajmuje się handlem lekami, czyli np. WOŚP.

były Agent 16.01.2012 23:09
...święte słowa @8 jednak pamiętaj, że agenci w tym państwie maja swoje zasady...a osoby przez nich zmobilizowane są skrzywdzone, więc będą robić wszystko aby niszczyć wszystko co łączy i daje wspólnotę w imię swoich panów.

16.01.2012 22:36
Do Agenta : twoje pieniądze i ty decydujesz czy dasz księdzu czy Owsiakowi. JA MOJE pienądze tez chce wydawać i dawać tam gdzie chce. W fundacji Owsiaka tylko ok 60 % pieniędzy jest wydawane na cele statutowe, odsyłam do szczegółowych sprawozdań finansowych , one sa ogólnodostępne - POLECAM. wielka kasa swiątecznej orkiestry Owsiak mówi ze nic z tego nie ma ... no i racja ON nie . Ale z WOŚP powiązana jest fundacja ZŁOTY MELON której prezesem jest ..... żona Owsiaka....... Ja księżom nie daje, puki z głodu nie przymieraja ;) , jest wielu innych ludzi potrzebujących pomocy. Wystarczy poszukać . Ostatnio nawet na naszotmaszów pl. Istnieje poza WOŚP wiele innch metod pomocy. Np cegiełki na allegro - wiem ze wtedy 100 % wpłaconej kasy idzie na operacje a nie polowa na drukowanie tekturowych puszek, wykupienie czasu antenowego, itd. Jak ktoś jest inteligentny to bedzie wiedział najlepiej jak pomóc innym .. Aaa i najważniejsze :) mozna pozostać anonimowym i nie pomaga sie wtedy innym dla rozgłosu. Irytuje mnie jeszcze pewnego rodzaju szantarz. Nachalnie zaczepiający młodzi ludzie.. a gdy sie im odmawia w ich oczach jest się niegodziwcem... Nikt nie musi wiedzieć komu i jak pomagam, WOŚP to podobno akcja dobrowolna.

moherek77 16.01.2012 20:41
Nie do końca popieram WOŚP. Po pierwsze jest to pewna forma żebrania i uczenie tego innych od najmłodszych lat. Po drugie jest to wyręczanie państwa które nie musi wydawać już na to pieniędzy. To państwo powinno mieć na to pieniądze a nie Owsiak. Z drugiej strony moje dziecko skorzystało ze sprzętu zakupionego prze WOŚP i za to jestem im jednak wdzięczny. Takie moje trzy grosze d o tematu

Katarzyna 16.01.2012 17:56
już kiedyś to napisałam i jeszcze raz to zrobie, nie mam pretensji do tych którzy nie pomagają. Ale tym którzy szkodzą, proponuję aby nosili przy sobie oświadczenie że nie chcą, w razie wypadku, aby ich ratowano sprzętem zakupionym przez WOŚP. Każdy powinien być konsekwentny i postępować zgodnie z tym co mówi!!!

16.01.2012 17:00
Taxidrajwer. WOŚP ma charakter ciągły, a kwesty i koncerty są, zgodnie z nazwą, jedynie finałem kolejnego roku działalności Fundacji. Faktem jest, ze szpitale, faktycznie dostają sprzęt, na który "podobno" wiecznie pieniędzy nie ma. Oczywiście, nic nie stoi na przeszkodzie powołać fundacje o charakterze lokalnym. Tylko dlaczego, do tej pory nikt tego nie zrobił?

były Agent 16.01.2012 16:12
Świetne słowa Egido. Najlepiej dawać tam gdzie nie wiadomo co z kasą tak naprawdę się zrobi. No gratuluję. Najlepiej dawać bezpośrednio księżą bo tam na ogól wydatki z tacy są ukrywane. Niech się księża bawią a dzięki Egidzie niech ta zabawa będzie jeszcze huczniejsza...widzę, że nawet na tej stronie wywiad czuwa...

16.01.2012 13:28
słowa Jezusa z Ewangelii według Mateusza. „Strzeżcie się, abyście dobrych czynów nie spełniali na oczach ludzi, aby was podziwiano. Bo inaczej nie będziecie mieli zapłaty u waszego Ojca w niebie. Kiedy więc dajesz jałmużnę, nie każ trąbić przed sobą, jak czynią obłudnicy w synagogach i na ulicach, aby ich ludzie chwalili. Zaprawdę, powiadam wam: Już odebrali zapłatę. A kiedy dajesz jałmużnę, niech twoja lewa ręka nie wie, co czyni prawa, aby twoja jałmużna pozostała w ukryciu. A twój Ojciec, który widzi to, co jest ukryte, odpłaci tobie.”

taa 16.01.2012 12:56
ta cha cha pewnie ma z tego kase,bo wtych czasach nic gratis sie nie robi!!!

JP. 16.01.2012 12:50
Przecież nic nie stoi na przeszkodzie by dziennikarz obywatelski piszący artykól podjąl się wyzwania i zalożyl proponowaną lokalną fundację dzialającą caly rok - bardzo szczytny cel - bardzo trafiony pomysl. Tylko to jest pomysl i na tym etapie zostanie, jak to w Tomaszowie...miasto samych pomyslodawców!!! Więc nie krytykujmy tego co innym wychodzi i jakby nie bylo jednak jest pomocne dla szpitali w chorym państwie z jeszcze bardziej chorym spoleczeństwem. Natomiast co do dochodów organizatorów z prowadzonej 20 lat akcji...trzeba być pewnym co się pisze panie dziennikarzu. Czy natomiast będzie WOŚP przeszkadzać bardzo panu w calorocznej dzialalności?...nie bo ona jest aktywna wlaśnie tylko jeden dzień, po to by inni mogli prowadzić lokalną dzialalność przez caly rok. Więc proszę nie potępiać innych tylko brać się do pracy...wreszcie.

Opinie

24 czerwca w historii: Matejko, Czerwiec ’76, Orlęta Lwowskie i muzyczne legendy rocznicy

24 czerwca w historii. Matejko, protesty 1976 roku, Orlęta Lwowskie i dzień, w którym muzyka gra od Jeffa Becka po Tears For Fears Data dodania artykułu: 24.06.2026 09:51
24 czerwca w historii: Matejko, Czerwiec ’76, Orlęta Lwowskie i muzyczne legendy rocznicy

23 czerwca w historii. Od Jazdowa i Kościuszki po K2, Brexit i muzykę wolności

Dziś jest wtorek, 23 czerwca 2026 roku, sto siedemdziesiąty czwarty dzień roku. Słońce wstało o godz. 4.14, zajdzie o godz. 21.01. Imieniny obchodzą m.in. Anna, Jan, Józef, Maria, Wanda i Zenon. Data dodania artykułu: 23.06.2026 07:46
23 czerwca w historii. Od Jazdowa i Kościuszki po K2, Brexit i muzykę wolności

22 czerwca w historii. Virtuti Militari, Hubal, Konwicki, Barbarossa i głos Cyndi Lauper

22 czerwca to jedna z tych dat, w których historia nie idzie spokojnym krokiem przez kartki kalendarza, ale wchodzi na scenę jak orkiestra po pierwszym uderzeniu werbla. Jest tu królewski dokument i narodziny miasta, jest order za męstwo, który do dziś ma w polskiej pamięci ciężar większy niż metal, jest wojna, literatura, zimna wojna i muzyka, która raz brzmi jak country Krisa Kristoffersona, raz jak kolorowy manifest Cyndi Lauper z epoki MTV. Data dodania artykułu: 22.06.2026 08:27
22 czerwca w historii. Virtuti Militari, Hubal, Konwicki, Barbarossa i głos Cyndi Lauper

Fałszywa nadzieja sprzedaje się lepiej niż medycyna. Ekspertki ostrzegają przed medyczną dezinformacją

Najgroźniejsze kłamstwa nie przychodzą dziś w stroju szaleńca z aluminiową czapką. Przychodzą w estetycznym filmiku, w miękkim świetle, z uśmiechniętą twarzą influencera, wykresem wyrwanym z kontekstu i obietnicą, że „lekarze o tym nie mówią”. Od picia boraksu po porzucanie terapii onkologicznych – medyczna dezinformacja dawno przestała być tylko internetową ciekawostką. Stała się realnym zagrożeniem dla zdrowia i życia pacjentów. Data dodania artykułu: 21.06.2026 10:54
Fałszywa nadzieja sprzedaje się lepiej niż medycyna. Ekspertki ostrzegają przed medyczną dezinformacją

John Lee Hooker. Bluesman, który jednym riffem potrafił uleczyć samotność

Są artyści, których muzyka brzmi jak zapis nutowy. I są tacy, których muzyka brzmi jak życie: kurz drogi, stukot pociągu, zmęczenie po pracy, nocne światło w oknie i głos człowieka, który więcej przeżył, niż chciałby opowiedzieć. John Lee Hooker należał do tej drugiej kategorii. Nie potrzebował orkiestry, popisów technicznych ani długich solówek. Wystarczały gitara, tupot stopy i głos głęboki jak stara studnia. Data dodania artykułu: 21.06.2026 10:35
John Lee Hooker. Bluesman, który jednym riffem potrafił uleczyć samotność

21 czerwca w historii. Machiavelli, Sartre, Proces Szesnastu, socrealizm i rockowy oddech przesilenia

Dziś jest niedziela, 21 czerwca, 172. dzień roku. Słońce wstało o godz. 4.14, zajdzie o godz. 21.00. Imieniny obchodzą: Alicja, Alojzy, Marta, Rajmund, Rudolf, Alban, Marcja, Terencjusz oraz Demetria. Data dodania artykułu: 21.06.2026 10:19
21 czerwca w historii. Machiavelli, Sartre, Proces Szesnastu, socrealizm i rockowy oddech przesilenia

Konfederacja przygląda się Ruchowi Biało-Czerwonych. Jedni widzą konkurencję, inni „miejsce do służby Polsce”

W Konfederacji znów słychać skrzypienie wewnętrznych zawiasów. Tym razem nie chodzi o program, głosowanie w Sejmie czy kampanię wyborczą, lecz o nowe stowarzyszenie europosłanki Ewy Zajączkowskiej-Hernik. Ruch Biało-Czerwoni, zarejestrowany 3 czerwca, miał być — według deklaracji założycielki — przestrzenią działania dla ludzi, którym zależy na Polsce i na pomocy obywatelom pozostawionym samym sobie w sporach z urzędami, instytucjami i państwem. W praktyce inicjatywa stała się kolejnym testem dla delikatnej konstrukcji Konfederacji. Data dodania artykułu: 20.06.2026 12:17
Konfederacja przygląda się Ruchowi Biało-Czerwonych. Jedni widzą konkurencję, inni „miejsce do służby Polsce”

20 czerwca: dzień królów, komediopisarzy, śląskiej pamięci i muzyki, która wraca jak refren

Są takie daty, które wyglądają jak stary, wielowątkowy film. W jednej scenie rodzi się przyszły król Polski, w drugiej na Kremlu rozgrywa się krwawy dramat Dymitriad, dalej Aleksander Fredro ostrzy pióro, Górny Śląsk wraca do Polski, a z gramofonu płyną Beach Boys, Lionel Richie, Lady Pank i Kombi. 20 czerwca to dzień, w którym historia nie idzie równym marszem. Raczej tańczy — czasem poloneza, czasem żałobny marsz, czasem rockowy numer z lat 80. Data dodania artykułu: 20.06.2026 10:17
20 czerwca: dzień królów, komediopisarzy, śląskiej pamięci i muzyki, która wraca jak refren
Maraton Horrorów

Maraton Horrorów

Noc pełna grozy w kinie HeliosZapraszamy na Maraton Horrorów organizowany przez sieć kin Helios w ramach cyklu Nocne Maratony Filmowe. W programie znalazły się mroczne i pełne napięcia seanse, które zapewnią widzom intensywne emocje aż do późnych godzin nocnych.Co w programie?Na plakacie zapowiedziano filmy: Rytuał Lily, Lalka (przedpremiera), Krwawe Polowanie oraz Poświęceni. To propozycja dla fanów kina grozy, którzy chcą przeżyć wyjątkową noc z premierami i przedpremierami na dużym ekranie.MARATON HORRORÓWNocne Maratony Filmowe zapraszają na noc, która dostarczy Wam ekstremalnych emocji i wspomnień na całe wakacje. W zestawie aż trzy premiery!Już 26 czerwca, zaraz po rozdaniu szkolnych świadectw, na dobry początek wakacji Nocne Maratony Filmowe zapraszają na Maraton Horrorów! Ten przygotowany z myślą o Was zestaw filmów, to idealny sposób na odreagowanie całego roku szkolnego! Na początek pierwsza przerażająca premiera tego wieczoru, “RYTUAŁ LILY”! Po krótkiej przerwie, trzymający w obezwładniającym napięciu, przedpremierowy pokaz filmu „LALKA”. Dalej będzie jeszcze mocniej, bo kolejną premierą tej nocy będzie „KRWAWE POLOWANIE” i na koniec „POŚWIĘCENI”.Będzie to wyjątkowa, pełna grozy uczta filmowa i jesteśmy przekonani, że jeszcze długo po powrocie do domu nie będziecie mogli zasnąć. Czy jesteście na to gotowi?RYTUAŁ LILY (napisy)Cztery przyjaciółki udają się do odosobnionego domu położonego głęboko w lesie, aby odprawić rytuał inicjacji nowej czarownicy i dopełnić krąg czterech żywiołów. Lily, blada i introwertyczna dwudziestolatka, która właśnie dołączyła do grupy, została wybrana na reprezentantkę żywiołu powietrza. Nie zdaje sobie sprawy, że prawdziwy cel rytuału jest zupełnie inny – Lily ma zostać złożona w ofierze, a jej koleżanki pragną za jej pomocą przywołać uśpionego demona.LALKA (napisy)Macy udaje się na leśną wędrówkę ze swoim chłopakiem. W środku lasu para odkrywa upiorną kolekcję lalek i ich równie dziwaczną właścicielkę – ubraną w porcelanową maskę kobietę uzbrojoną w łopatę. Macy zostaje porwana i budzi się w drewnianym domu na odludziu. Od tej pory będzie musiała walczyć o życie z psychopatką, która traktuje ją jak swoją lalkę.Nakręcony na taśmie analogowej horror „Lalka” to przerażający, ultrabrutalny i krwawy hołd dla amerykańskiego horroru lat siedemdziesiątych – z „Teksańską masakrą piłą mechaniczną” na czele.KRWAWE POLOWANIE (napisy)Jest rok 1986. Świat pędzi ku krawędzi. W Czarnobylu dochodzi do najgorszej katastrofy nuklearnej w historii, a 20-letni Mike Tyson brutalnie nokautuje rywali, zostając najmłodszym mistrzem świata wagi ciężkiej. Ameryka żyje popkulturą i wielkimi akcjami charytatywnymi, zupełnie nieświadoma tego, co czai się w jej mrocznym sercu. Tymczasem w Michigan sześciu twardych kumpli z Detroit zostawia za sobą fabryczny dym i rusza na głęboką północ. Cel: coroczny, święty rytuał męskiego braterstwa – alkohol, pot i polowanie na jelenie w odciętym od świata obozie.Jednak w tych starożytnych lasach krew wsiąka w ziemię głębiej, niż mogłoby się wydawać. Przez przypadek myśliwi budzą coś, co nigdy nie powinno zostać dotknięte. Ze snu powstaje potężny, krwawy duch rdzennych Amerykanów – prastara siła, która przybyła, by dokonać ostatecznej wendety za bezkarne morderstwa i zaginięcia indiańskich dziewcząt. W tym lesie reguły gry właśnie uległy zmianie. W ironicznym, brutalnym odwróceniu ról – ci, którzy przybyli tu zabijać, stają się zwierzyną.POŚWIĘCENI (napisy)Napięta relacja matki z córką zostaje wystawiona na przerażającą próbę, gdy umiera ojciec rodziny, a pogrążona w żałobie matka zatrudnia tajemniczego nieznajomego, by przywrócił jej męża do życia. Kiedy brutalne wskrzeszenie wymyka się spod kontroli, obie kobiety muszą zmierzyć się ze swoimi różnicami, walcząc o życie – i o siebie nawzajem.Uwaga! Kina nie prowadzą rezerwacji telefonicznej i internetowej.  Data rozpoczęcia wydarzenia: 26.06.2026

Polecane

Koalicja Węgrzynowski - Jodłowski nie udzieliła wotum zaufania Zarządowi Powiatu.

Koalicja Węgrzynowski - Jodłowski nie udzieliła wotum zaufania Zarządowi Powiatu.

Dzisiejsze głosowania nad udzieleniem absolutorium i wotum zaufania dla Starosty Powiatu Tomaszowskiego trudno nazwać inaczej niż... cyrkiem. Ostatecznie, Dariusz Kowalczyk zarówno jednego, jak i drugiego nie uzyskał, bo... Mariusz Węgrzynowski i radni PiS zagłosowali przeciwko budżetowi, który sami... realizowali. Z kolei radni Koalicji Obywatelskiej wstrzymali się od głosu (co de facto oznacza również głosowanie przeciw), mimo że wcześniej budżet i jego zmiany przyjmowali właściwie bezdyskusyjnie. Węgrzynowski przy okazji potwierdził, że odwołanie go było jak najbardziej uzasadnione. Dyskusja toczyła się głównie wokół peanów na własną cześć, wygłaszanych przez Węgrzynowskiego. Data dodania artykułu: Wczoraj, 16:49 Liczba pozytywnych reakcji czytelników: 4
Auto prywatne czy z komisu — co wybrać? Tomaszów Mazowiecki wymienia System Informacji Miejskiej. Nowe oznakowanie obejmie blisko 1000 punktów Koalicja Węgrzynowski - Jodłowski nie udzieliła wotum zaufania Zarządowi Powiatu. Żar nadciąga nad Tomaszów. NFZ ostrzega: upał może zabić Nowe ekopracownie w Tomaszowie. Dwie szkoły z dofinansowaniem na nowoczesne wyposażenie Jak zapewnić dziecku opiekę w wakacje, gdy rodzice pracują? Sprawdźcie ofertę półkolonii! Wianki popłynęły Wolbórką. Biesiada Świętojańska połączyła tradycję, muzykę i rodzinną zabawę Pełnomocnictwa w „Przodowniku” przyjęte po interwencji. Mieszkańcy zdążą jeszcze przed Walnym Zgromadzeniem Filmowy początek wakacji w Heliosie. Supergirl, Minionki, horrory i wielkie powroty na ekran Biznesowe spotkanie na wysokości: jak nowoczesny taras widokowy w Warszawie robi wrażenie na klientach? 24 czerwca w historii: Matejko, Czerwiec ’76, Orlęta Lwowskie i muzyczne legendy rocznicy Tomaszowskie Lato wybrzmiało po raz dziewiąty. Grand Prix dla Katarzyny Łapińskiej
Na sprzedaż komfortowe mieszkanie 53 m² przy ulicy Niskiej

Na sprzedaż komfortowe mieszkanie 53 m² przy ulicy Niskiej

Cena: 435000 PLN Są mieszkania, do których wchodzi się z myślą o remoncie. I są takie, w których już od progu czuć spokój, światło i przestrzeń. Ta oferta należy właśnie do drugiej kategorii.Na sprzedaż wyjątkowo funkcjonalne i starannie wykończone mieszkanie o powierzchni 53 m², położone w Tomaszowie Mazowieckim. To propozycja dla osób, które szukają miejsca gotowego do życia – bez wielomiesięcznych remontów, nerwów i dodatkowych kosztów.Lokal zachwyca przemyślanym układem pomieszczeń oraz nowoczesnym standardem wykończenia. Jasne wnętrza, estetyczne detale i dobrze wykorzystana przestrzeń sprawiają, że mieszkanie będzie idealne zarówno dla pary, rodziny z dzieckiem, jak i osób szukających komfortowej inwestycji pod wynajem.Najważniejsze informacje:powierzchnia mieszkania: 53 m²cena: 435 000 złfunkcjonalny układ pomieszczeńmieszkanie gotowe do wprowadzeniabardzo dobra lokalizacja w Tomaszowie Mazowieckimoferta idealna zarówno do zamieszkania, jak i inwestycyjnieDużym atutem nieruchomości jest lokalizacja. W pobliżu znajdują się sklepy, punkty usługowe, szkoły, komunikacja miejska oraz tereny zielone. To miejsce, które pozwala połączyć wygodę codziennego życia z ciszą i poczuciem prywatności.Wnętrze mieszkania zostało urządzone w nowoczesnym, uniwersalnym stylu, dzięki czemu nowy właściciel może od razu poczuć się „u siebie”. Przestrzeń dzienna daje komfort zarówno odpoczynku, jak i spotkań z rodziną czy znajomymi. To mieszkanie ma w sobie coś, czego nie oddają suche parametry – przyjemny klimat i poczucie domowego ciepła.Rynek nieruchomości w Tomaszowie Mazowieckim w ostatnich latach wyraźnie się zmienia. Coraz trudniej znaleźć mieszkanie, które łączy rozsądną powierzchnię, dobrą lokalizację i wysoki standard wykończenia. Ta oferta wyróżnia się właśnie takim połączeniem.
Reklama Twój Sklep Medyczny
Reklama
Reklama Twój Sklep MEydczny
Reklama Twój Sklep Medyczny

Wasze komentarze

Autor komentarza: Obserwator Treść komentarza: Jeśli ktoś interesuje się losami swojej SM to nie głosuje przez pełnomocnika tylko osobiście przychodzi na zebranie i świadomie podejmuje decyzję. Źródło komentarza: Pełnomocnictwa w „Przodowniku” przyjęte po interwencji. Mieszkańcy zdążą jeszcze przed Walnym Zgromadzeniem Autor komentarza: Marek Treść komentarza: Prezes który nie jest nawet członkiem Spółdzielni wypowiada się jakby był udzielnym księciem ,a SM to jego własność. A to tylko menedżer wynajęty przez członków. I nikt więcej. Kampania na Walne tylko dla swoich ekipy trzymającej władzę to jawne już łamanie wszelkiej przyzwoitości. Ale najlepszy hit to pracownicy Przodownika dzwoniący i pukający po ludziach by przyjść i im robotę ratować, bo im teraz tak dobrze i miło :) . Powariowali niektórzy w tej Spółdzielni :) Źródło komentarza: Pełnomocnictwa w „Przodowniku” przyjęte po interwencji. Mieszkańcy zdążą jeszcze przed Walnym Zgromadzeniem Autor komentarza: Mieszczuch Treść komentarza: Mozna dodać zapytanie. Jaka kwota została wydana na kolorowa kartke, która dostarczona została do mieszkańców spółdzielni z nazwiskami obecnej rady i systemem głosowania? Źródło komentarza: Pełnomocnictwa w „Przodowniku” przyjęte po interwencji. Mieszkańcy zdążą jeszcze przed Walnym Zgromadzeniem Autor komentarza: Obserwator Treść komentarza: Pan Ogórek jest najpobozniejszym z pobożnych a tu takie coś! Źródło komentarza: Kolejni radni pod lupą wojewody? Pytania o miejskie spółki, szpital i prawo do mandatu Autor komentarza: Ajdejano Treść komentarza: Tego totalnego bełkotu (dla innych - wielkich mundrości) , napisanego powyżej nie chciało mi się doczytać do końca. W kolegium humanum za taki tekst można byłoby tytuł magistra otrzymać. W czasach słowiańskich nie byłoby takiej dyskusji, bo wtedy: nie było debilowatych radnych, nie było zafajdanej ekologii i zafajdanych Wód Polskich, nie było przestępczego wprowadzania na dziko ścieków komunalnych i ścieków przemysłowych, nie było wprowadzania do gleby i do wód gruntowych milionów ton nawozów sztucznych i innych chemikaliów. I z tych, wyżej wymienionych powodów, w rzekach i w zbiornikach wodnych nie ma tej ekologicznie czystej wody, a znajduje się totalny syf. I znajdzie się taki debilowaty radny, który gra w tę samą trąbkę, co równie debilowaci ekolodzy. Niech pojedzie w taki świętojański wieczór (wieczór Kupały) gdzieś na wieś do mieszkańców takiej wsi. Tam takiego debila szubko nauczą rozumu przy pomocy wideł, a jeszcze w dodatku wrzucą debila do wody i każą debilowi zjeść te antyekologiczne wianki. Źródło komentarza: Wianki na Wolbórce, polityczna szpilka i rzeka, która naprawdę woła o pomoc Autor komentarza: wermen Treść komentarza: Nie Źródło komentarza: Prawomocny wyrok za tragedię na Mostowej. 16,5 roku więzienia dla kierowcy, który zabił dwie siostry
Reklama
Reklama

Napisz do nas

Zachęcamy do kontaktu z nami za pomocą formularza. Możecie dołączyć zdjęcia i inne załączniki. Podajcie swojego maila ułatwi to nam kontakt z Wami
Reklama