Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 23 czerwca 2026 13:57
Reklama
Reklama

"Szturmówki" zamiast główki

Pamiętacie 13 grudnia 1981? Wielu z Was nie było jeszcze na świecie, kiedy Wojciech Jaruzelski, postanowił wyprowadzić na ulice czołgi przeciwko polskim obywatelom a przysięgające wierność Związkowi Radzieckiemu wojsko, ZOMO, służby bezpieczeństwa i milicja ruszyły, by z zapałem zrobić „porządek” ze związkowcami Solidarności. Po 30 latach znajdują się niestety osoby, które nie tylko zdają się akceptować ale i usprawiedliwiać ten wymierzony w Polaków pucz wojskowy. Rodzinom ofiar komunistycznych siepaczy musiały się „jeżyć włosy na głowach”, jeśli słuchali na przykład wczorajszych popisów retorycznych Janusza Palikota w temacie tegorocznej, okrągłej, rocznicy napaści WRON-y na Polskę.

 

 

 Polska to dziwny kraj. Można tu bez problemu kupić, jako przedmiot kolekcjonerski wszystko (do niedawna także narkotyki). Jeśli ogarnie nas fantazja, to wystarczy wejść na stronę allegro albo jednego z wielu internetowych sklepów z militariami, by stać się „dumnym” posiadaczem flagi ze swastyką, odznaczeń z podobnymi symbolami, czy munduru Waffen SS.

 

Co ciekawe, Polacy, doświadczeni przez historię nabywają, wydając od kilkuset do kilku tysięcy złotych, mundury, w których następnie chętnie paradują i to nie tylko przy okazji różnego rodzaju rekonstrukcji historycznych.

 

O ile jestem w stanie zrozumieć osoby rekonstruujące w najdrobniejszych szczegółach umundurowanie polskich ułanów, czy spadochroniarzy generała Sosabowskiego, to już przebieranie się w mundur Sturmbannführera SS uważam, za mocno nie na miejscu.

 

Kiedyś byłem świadkiem, jak na jednym ze zlotów motocyklowych, na które przyjeżdżały głównie pojazdy zabytkowe, pojawiła się ekipa na pomalowanych na feldgrau motocyklach marki NSU. Poubierani w mundury niemieckiej żandarmerii polowej, z „blachami” na szyjach zwracali uwagę wszystkich przechodniów. W czasie publicznego pokazu podeszła do nich starsza kobieta i najzwyczajniej w świecie opluła. Zachowanie dosyć emocjonalne, ale być może uzasadnione osobistymi przeżyciami. Zdarzenie miało miejsce prawie 20 lat temu, kiedy bawiących się w wojnę dużych chłopców było zdecydowanie mniej a pamięć o II Wojnie była żywsza.

 

Aby być jednak sprawiedliwym trzeba powiedzieć, że Polska jest największym w Europie (jeśli nie na świecie) producentem akcesoriów upamiętniających czyn i „chwałę” niemieckiej armii, której wodzem naczelnym był Adolf Hitler. Zaopatrują się u nas wszyscy wielbiciele Wehrmachtu i Luftwaffe z Niemiec i Skandynawii.

 

Nie należę do lewackich szajbusów, którzy w każdej osobie o poglądach narodowych widzą wielbicieli NDSAP, antysemitów i rasistów. Dziwi mnie uwielbienie do totalitaryzmów, jakie przejawia u nas coraz więcej osób.

 

Dotyczy to w równej mierze młodszych i starszych (i tym się szczególnie dziwię) facetów, którzy zakładają na siebie uniformy ZOMO, milicji obywatelskiej i innych utrwalaczy władzy ludowej w latach 1944-1989. Doposażenie współczesnego zomowca to wydatek mniejszy niż esesmana, bo za kilkaset złotych można już nabyć mundur moro, buty, hełm z przyłbicą, pałkę szturmową, ochraniacze i tarcze, nie zapominając oczywiście o obowiązkowej raportówce. Nie pozostaje nic innego jak wyjść na ulicę i lać robotników, bo jak mawiają „rekonstruktorzy” -  ZOMO było siłą, której nic nie było w stanie zatrzymać.  Rzeczywiście jest to powód do szczególnej satysfakcji, że udaje się kogoś, kogo głównym zadaniem było bicie bezbronnych ludzi.

 

Dziwne, że nikomu nie przychodzi do głowy stworzenie grupy rekonstrukcyjnej „gdańskich stoczniowców”. Może dlatego, że w kaskach, kufajkach i gumo filcach wygląda się mało efektownie. 

 

30 lat po wprowadzeniu przez Wojciecha Jaruzelskiego w Polsce Stanu Wojennego, duży odsetek obywateli naszego kraju nie wie, czym decyzja taka została spowodowana i jakie konsekwencje za sobą niosła.  Władze samorządowe potrafią na imprezach z okazji np. Dnia Dziecka gościć osobników w milicyjnych mundurach. Zapewne podobnie ubrani panowie nie odwiedzili ich w nocy z 12 na 13 grudnia 1981.

 

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

AK-47 20.12.2011 20:55
multi99- więcej takich pożytecznych idiotów jest w tej palikociarni czy jesteś odosobnionym przypadkiem? Bo jeśli takich jest tam więcej to musicie tam mieć niezły.....psychiatryk! No i co? Nadal nie wiesz dlaczego Ty i ta cała czerwona hołota powinna "Dziadkowi" być wdzięczna za Berezę? No nie wiesz?..... PS. JAN PAWEŁ II mówił do Polaków: NIE CHCIEJCIE OJCZYZNY KTÓRA WAS NIC NIE KOSZTUJE!!! Wszystko co dzieje się tu i teraz ma swoje korzenie w przeszłości.

Obiektyw 20.12.2011 18:30
do multi99 "panstwo ma zapisane w konstytucji opieke na słabszymi i biedniejszymi",więc bądź dumny z takiego państwa,a nie użalaj się! Też bym poszedł,żeby mi coś dali pod Arką, bo choć haruję od switu do nocy, nie wystarcza mi do pierwszego w tym teraźniejszym państwie, które jak potęga finansowa ma łożyć na utracjuszy unijnych, a swoich obywateli do ziemi. Niech zabiorą resztę lekcji historii ze szkół, staruszków, co jeszcze pamiętają za dużo wykończą brakiem mozliwosci kupienia leku za 100%, to niedługo wszyscy będą spiewać właśnie tak,jak ty. ...I o to właśnie chodzi-otumanić ciemną masę, nakarmić przez opiekę społeczną, żeby masa wdzięczna była. Ale wędk -i ani rusz! Jeszcze by zaczęła myśleć i się znorowi. Szkoda mi was klakierzy Platformy, bieda wszystkich przygniecie, ale wy na własne życzenie będziecie bardzo zawiedzeni.

20.12.2011 11:27
OJ dobra człowieku wypisujesz bzdury , zadaje ci konkretne zagadnienia głod bezrobocie bieda panujace w tym kraju w tym miescie, a ty powtarzasz ze to wina ludzi którzy są bezrobotni bo to ich wina ze zakład ich zwolnił, widocznie nigdy nie byłes bezrobotny i nie wesz co mówisz , zyjesz jakąś historią, a nie terazniejszoscią ani przyszłoscią kraju. Jestes identyczny jak Kaczynski i Macierewicz zadajesz im pytanie a oni kluczą aby nie odpowiedziec wprost. Ciesze sie ze jestes tak zaradny ze zyjesz w dostatku, ale panstwo ma zapisane w konstytucji opieke na słabszymi i biedniejszymi. Powiedziałem ci nie zyj rokiem 1918 a zyj rokiem 2012 praktycznie jux i trzeba było przyjsc dzisiaj pod siedzibe Arki i zobaczyc tych biednych ludzi stojacych na mrozie czekających na darmowe paczki z zywnoscią zadna przyjemnosc ze naród w tym kraju dzielimy na biednych i bogatych !!!!!!! ale miło mi ze ty jestes ogromnie bogaty i zaradny...... pozdrawiam

AK-47 19.12.2011 22:09
multi99- o Armii Krajowej więszość, duża większość mówiła "zaplute karły reakcji".....i co się okazało? Nie potrafisz (lub nie chcesz) zrozumieć (skojarzyć) pewnych prostych rzeczy a mianowicie: W PRL-u to Państwo kontrolowało obywatela a powinno być odwrotnie! Odmóżdżyli ludzi (choć nie wszystkich) bo przez 45 lat wmawiali im (nam), że Państwo załatwi za i dla obywatela wszystko! I to nauczyło ludzi, że nie warto się starać bo Państwo wie i umie lepiej ( Propaganda!) Co do przyczyn upadku zakładów (np.Wistom) w prosty sposób wyjaśniłem ci w poście nr 41.Resztę w błyskotliwy sposób dokończył taxidrajwer. Z wrodzonym sobie wdziękiem zawarł w swoim poście kilka celnych uwag i spostrzeżeń.I jeszcze jedno! Kuklinski nie sprzedał Wistomu jako czynnego zakładu tylko masę upadłościową po nim!!! Drobna różnica ale jednak.... Ale zaraz, zaraz!!! Mam do Ciebie pytanie? Kto obiecywał ludziom przed wyborami, że ten zakład nie upadnie? No kto? W kwestii ROLDROBU znowu uprawiasz lewacką demagogię! Roldrob postępuje tak już od wielu lat.Pracownicy przyjmowani są tam sezonowo. A jeśli nawet w tym przypadku jest inaczej to lepiej chyba zwolnić 70 osób niż miałby upaść cały zakład. Zwalniają??? Znaczy się... przyjmować będą!!! Myślę, że w ramach współczucia oddasz tym " biednym bezdomnym i bezrobotnym ludziom" swoje miesięczne (co najmniej!) wynagrodzenie? Bo samo współczucie tanio wychodzi........ No i co? Nadal nie wiesz dlaczego Ty i ta cała czerwona hołota powinna "Dziadkowi" być wdzięczna za Berezę? A Piłsudski był super!!! Bo złoił dupę czerwonej hołocie! PS. JAN PAWEŁ II mówił do Polaków: NIE CHCIEJCIE OJCZYZNY KTÓRA WAS NIC NIE KOSZTUJE!!!

19.12.2011 17:15
popatrzcie mądrzy panowie na najnowsze wyniki sondaży dotyczące oceny decyzji o wprowadzeniu stanu wojennego. Z ostatniego badania wynika, że 51 proc. Polaków uważa ją za uzasadnioną, przeciwnego zdania jest mniej niż 30 proc. z nich. Proporcje między obiema grupami od kilku lat utrzymują się na podobnym poziomie. I pewnie tak zostanie. czyli co te 51% rozumiem AK47 powiesz ze to debile komuche i aparatczyki, a ja ci powiem ze to zwykli ludzie tak oceniają coraz bardziej historie!!!!!!

18.12.2011 21:49
Ale jaja, Kukliński sprzedał Wistom! A to jego było, ty palikotowski, idioto? Taką ciemnotę to tylko pewna lokalna gazecina mogła latami ludziom wciskać. Widac wyraźnie jaki z Ciebie znawca tematu. Kukliński faktycznie sprzedał fragment dawnego Wistomu, ale hiszpanom i włochom, dzięki czemu powstały na tym terenie już pierwsze przedsiębiorstwa. Nie lubię ludzi obrażać ale ty jesteś wyjątkowy kołtun oporny na jakiekolwiek argumenty merytoryczne i logiczne. W czystej postać bezmyślny wikiidiota. I żeby było jasne, PiS, jak każda inna lewico - lewizna nie jest z mojej bajki

18.12.2011 21:39
widzisz AK 47 zaszokowałes mnie idioto inaczej nie mozna okreslic człowaieka wypowiadajacego słowa nastepujące przytocze: Gdy zarzuciłem Ci, że te długie kolejki na Dz. Polskich to ich wina bo oduczyli ludzi dbania o samych siebie nie potrafiłes tego pojąć.Nauczyli ich ( nie wszystkich , nie wszystkich....) tego, że to Państwo ma kontrolę nad ich życiem (a nie odwrotnie!) czlowieku ludzi biednych bezrobotnych okreslasz ze mają taki los z własnej winy ?????? a czy oni mieli wpływ na likwidowany ich zakład? przeciez wistom został sprzedany przez Pana Kuklińskiego pózniejszego posła AWS wietnamcom czy koreańcom i co gdzie te pieniadze????? no kapitalizm SOLIDARNOSC RZADZIŁA!!!!!! dla ciebie bezdomni to pijaki i degeneraci a dla mnie nieszczesliwi luudzie którzy kiedys pracowali i moze ciezej niz ty ?????? nie rozumiem jak mozna byc tak pustym i bezdusznym na czyjąs krzywde tak to własnie nadchodzą swieta i zycze ci aby ciebie to spotkało co tych wszystkich biednych bezdomych i bezrobotnych ludzi, a zeby było ciekawiej własnie ROLDROB zwalnia około 70 osób na bezrobocie i co to tez jest wina tych ludzi ???? zal mi ciebie zapisz sie do pis i baw sie kotkiem z jarkiem i antkiem.... aha poczytaj co ludzie piszą o kosciele i moim wpisie pod opinią na temat macierewicza zaraz powiesz ze tez debile ... a ja wiem tobie sie marzy 1918 rok zacofanie bieda brak internetu pewnie ciemnotą łatwiej sie rzadzi , a dziadek piłsudski nie był taki wcale super a jesli chcesz bawic sie w daty po powinnismy szanowac 1612 jako jedyny naród zdobyslismy

AK-47 18.12.2011 17:38
Wpis 56 jest oczywiście odpowiedzią dla multi99.....

AK-47 18.12.2011 15:18
No, to potwierdziło sie to, że jednak jesteś tępy! Potrafisz jakąś myśl samodzielnie sklecić czy tylko będziesz powtarzał te populistyczne hasełka kopiowane z Przewodniczącego Ruchu Poparcia Samego Siebie? W swoich postach od początku powtarzasz jak mantrę te same hasełka broniące komuny. Gdy zarzuciłem Ci, że te długie kolejki na Dz. Polskich to ich wina bo oduczyli ludzi dbania o samych siebie nie potrafiłes tego pojąć.Nauczyli ich ( nie wszystkich , nie wszystkich....) tego, że to Państwo ma kontrolę nad ich życiem (a nie odwrotnie!) i to ono o nim decyduje i załatwi za nich wszystko.To jest to odmóżdżenie którego nie potrafisz pojąć. Relatywizujesz działania niemców podczas okupacji przy jednoczesnym porównywaniu WP do Wehrmachtu! No i to zauroczenie Jaruzelskim- "ma godność i należy mu się szacunek" Powiedz to w oczy rodzinom ofiar z "WUJKA", albo rodzinie G. Przemyka..... Jaruzelski to renegat i sowiecki sługus!!! Przypominam Ci o sposobie dojścia przez komunę do władzy (setki tysięcy pomordowanych przez UB, Milicję i Informację Wojskową,fałszerstwo wyborcze!), protestach ludzi poczynając od lat 40-tych do 80-tych na ich działania i to nie tylko w Polsce, twoja odpowiedź: " owszem były ale wtedy naród miał odwage wyjsc na ulice jak sie mu działo zle "- doprawdy wyczerpująco zgłębiłeś temat przyczyn.A zaraz po tym klepiesz o kiełbasie i pośredniaku! Chwalisz komunę za to, że polacy pierwsi na świecie zbudowali komputer- "ODRA" (wpis z dnia 15.grudnia) na moją odpowiedź, że to jednak nie do końca tak było odpisujesz (z wikipedii?),że to byli jednak amerykanie (wpis z dn. 16. grudnia).Gdy wykazuję Ci sprzeczność w wypowiedziach zmieniasz temat i nazywasz mnie polaczkiem. Chwalisz się, że komuna nauczyła cię szacunku do wszystkich a parę postów wcześniej lekceważąco piszesz: "biedne polaczki". No ale widać tego szacunku uczyli na WSNS-ie (czy wiesz co to?). Nawołujesz: "historię zostaw historykom!"- gdy przytaczam Ci podobne w wymowie hasła z okresu PRL-u nie potrafisz odpowiedzieć czego dotyczyły czy okolicznośći ich powstania. No i szczyt ignorancji i nieuctwa w twoim wydaniu to odpowiedź na moje słowa o "Dziadku"!Nawet nie wiesz dlaczego komuniści z KPP i wszelkiej maści lewacy powinni być "Dziadkowi" wdzięczni za Berezę??? Zastanawiam się czy wiesz o jakim "Dziadku" piszę..... Nic tylko usiąść i płakać. Wpis nr 54 to populizm. Wielu z tych bezdomnych z lasu koło Luboszew to bezdomni z wyboru lub alkoholicy z którymi rodzina nie mogla wytrzymać (choć nie wszyscy) PS. POLACY W 1918 ROKU ZACZYNALI Z NIŻSZEGO POZIOMU !!!! I JESZCZE W 1920R. DALI W DUPĘ SOWIETOM! Za każdym razem próbuję Ci przemycić w post scriptum trochę wiedzy.Ale zapomniałem, że szare komóreczki ze spaceru nie wróciły...... JAN PAWEŁ II mówił do Polaków: NIE CHCIEJCIE OJCZYZNY KTÓRA WAS NIC NIE KOSZTUJE!!!

18.12.2011 13:17
multi99 obejrzyj to ale CAŁOŚĆ, poświęć sie, to nie jeste emocjonujący taniec gwiazd na lodzie , albo mrożąca krew w żyłach familiada, mam nadzieje ze nie braknie ci odwagi zeby obejrzeć to od samego początku do konca.http://www.youtube.com/w atch?v=C2O6wk0IPfs jest 5 odcinków , w 3 Profesor Binienda pokazuje ja czym polegają jego badania. Jak masz większe IQ od średniointeligentnego szympansa to nie będziesz miał problemów ze zrozumieniem, mimo ze prof. Binienda posługuje sie wyższa matematyką i WTEDY ( jak obejrzysz) wypowiedz sie o smolensku i pomysl kto jest oszołomem.

18.12.2011 09:18
AK47 oczywiscie ze kosciól ma za duzo władzy !!!!! narodowi to sie nie podoba , ludzie chca w kosciele sie modlic a nie słuchac bredni o smolensku opowiadanych przez pana macierewicza, a najnowszy pomysł tych tlustych spasionych biskupów aby 1% podatku oddawac na kosciól, Donald powinien ichopodatkowac powinnni płacic ZUS, odprowadzac składki od wsystkich udzielanych obrzedów .....tak jak to jest w wierze engelickiej... a poza tym te krzyze w urzadach , w sejmie, parodia, religia powinna byc w kosciolach a nie w panstwowych swieckich szkołach!!!!!! oczywiscie ze bede bronił i mnóstwo ludzi starszych na ulicach tez broni bo wtedy ludzie mieli najwazniejszą rzecz PRACE OSLE !!!! a i nikt głodny nie chodził bo pomimo ze miesa w sklepach nie było kazdy je w domu miał bo chłopi sprzedawali na lewo!!!!ocknij sie pieprzony ignorancie powiedziałem ci jak ci tak ogromnie dobrze idz do posredniaka i powiedz to tym ludziom, przyjedz na koniec dz.polskich tam dają w Arce zywnosc najbiedniejszym, idz do lasu koło luboszew i opowiedz tym bezdomnym co tam mieszkają w ziemiankach jak szczury ze mamy dobrobyt . zobaczysz jaką dostaniesz wiazanke....pozdrawiam a co do dzisiejszych czasów kibicuje J.Palikotowi najmądrzejszy facet w rzadzie>>>> a ty chyba jestes Pisowcem pasujesz do tego debila jarusia!!!

AK-47 18.12.2011 00:53
multi99 chcesz wrócić do rzeczywistości to przestań jarać to świństwo!Demagogia, populizm, manipulacja to wam wychodzi najlepiej.Nie dziwię się,że bronisz komuny, wszak Stalin utorował wam drogę do świadomości polaków przy pomocy zdrajców i renegatów.multi99-twój dziadziuś nie mógł byc śledczym na Szucha miał zbyt niski poziom inteligencji ( a później Roch spłodził Rocha....).Jeśli miał takie same poglądy to pewnie oczyszczał polskie kresy z elementu wrogiego ZSRS.Ale widać intelekt odziedziczyliśmy po dziaduniu......co? Pewnie tak, skoro mamy problemy z czytaniem ze zrozumieniem ( z pisaniem również ).Nie tylko ja, ignorancie, uważam czasy komuny za wyrwane z życiorysu Narodu!!! 45 lat bylyśmy rządzeni przez klikę morderców, złodziei i renegatów. I są na to dowody w historiografii.Tylko Ciebie to nie interesuje.....bo zachłysnąłeś się hasłami: za dużo władzy ma kościół w tym kraju etc., etc......Ja jestem w stanie udowodnić tobie, że ta czerwona hołota na inne miano nie zasługuje.I będę mówił to głośno bo to prawda. Potrafisz ich obronić? Głosząc takie hasła o kościele doskonale wpisujesz się w retorykę tamtych czasów! Nie dziwię się, biorąc pod uwagę fakt jak wiele żydokomuny ( kiki wiem, że to plagiat! )macie w swoich szeregach. Z kościołem w polsce identyfikuje się duża część społeczeństwa, dosłownie: kościół tworzą ludzie tak więc wypowiada się on w ich imieniu.Mówienie : kościól nie ma prawa......to tak jakby odbierać prawo tym ludziom. PS. POLACY W 1918 ROKU ZACZYNALI Z NIŻSZEGO POZIOMU !!!! I JESZCZE W 1920R. DALI W DUPĘ SOWIETOM! II Rzeczypospolita w czasie tworzenia swojej państwowości w latach 20-tych była otoczona przez wrogie sobie państwa a mimo to daliśmy radę! Komunistyczna Partia Polski stała na stanowisku (ogłosiła to w deklaracji programowej) oddania ( czyli oderwania od Polski ) Pomorza, Śląska, zach. Ukrainy i bodajże chyba jakiejś części kresów.Pochwalała zajęcie przez Czechy Zaolzia(tak, tak.....). Lenin a później Stalin zdawał sobie sprawę z tego że bez tych ziem Polska byłaby za słaba aby zagrozić Rosji sowieckiej i była by łatwa do skolonizowania.Ale się nie udało! Na szczęście dla Nas.

17.12.2011 22:54
wiesz co AK47 a mój dziadek z takimi ludzmi spedzał czas na długich godzinach szczerych rozmowach na alei szucha!!!! ewentualnie wysyłał do sanatorium w AUSCHWITZ lub TREBLINCE . byłbys cudownym materiałem na mydło ..... a wracajac do rzeczywistosci mnóstwo ludzi nie narzeka na tamte czasy tylko ty jeden jestes jakis odiizolowany i zle ci było ciezko w domu kradli przynosili wszystko z wistomu tak tatus ciebie nauczył ???? ze najlepsza bronią jest ublizanie innym ty faflufte polish szajse....

AK-47 17.12.2011 21:04
multi99 to homo sovieticus! Nieźle powodziło się za komuny ( kolorowy telewizor już w 72r. kiedy węgiel sprzedawano z przydziału ) teraz też nie narzeka ( przywileje resortowe? )..... " KOMUNA NAUCZYŁA MNIE SZACUNKU DO KAZDEGO CZŁOWIEKA NAWET TEGO KTÓRY MA ODMIENNE POGLĄDY " - na WSNS-ie? A dlaczego nie nauczyła tego szacunku sama siebie? Co? " a co do milicji owszem przynajmiej był porzadek na ulicach "- no nie do końca. Przestępczość to nie wymysł kapitalizmu, za komuny działała cenzura i przekonanie, że jak się o czymś nie mówi (pisze etc. ) to tego nie ma. Często można było oberwać od milicjanta za np. zbyt długie ( jego zdaniem ) włosy." zostaw historie człowieku historykom , a my lepiej powinnismy zastanowic co zrobic aby było lepiej w tym naszym szarym brudnym i biednym miescie."- skoro mam zostawić historię historykom to może idąc tym tokiem myślenia nie zastanawiajmy się nad tym co się dzieje w mieście i zostawmy to lokalnym politykom ? Były już takie hasła....." Pisarze do piór!", " Studenci do nauki! ", " Syjoniści do Syjamu!" etc, etc.... ( no, kiedy to było? ). multi99 ja ci nie ubliżam, że jesteś tępy....traktuję to jako jednostkę chorobową ( nieuleczalną? ).Historia komuny w Polsce to lata 40-te, 50-te, 60-te, 70-te i 80-te! I każda z tych dekad krwawo zapisywała się w historii Polski ! PS. POLACY W 1918 ROKU ZACZYNALI Z NIŻSZEGO POZIOMU !!!! I JESZCZE W 1920R. DALI W DUPĘ SOWIETOM! Po DWÓCH (!!!) latach niepodległości skopaliśmu d....ę sowieckiej hołocie!Można było? Zapamiętali to na długo.Nie odważyli się nas ruszyć aż do 17 września 1939r. A i wtedy musieli zmówić się z Adolfem i wbić nóż w plecy.To dla nich typowe. 11.11.1918r to najważniejsza data w historii Polski w XXw.! Po szczegóły odsyłam do książek. Takich lewaków "Dziadek" wysyłał na wczasy....do Berezy! I bardzo dobrze! I szczerze powiedziawszy powinniście być mu za to wdzięczni!!!

17.12.2011 18:54
AK47 kim ty jestes bo stale przytaczasz rok 1918 jakby niewiadomo co to było... A telewizory kolorowe Elecron niestety tez były radzieckie i sprzedawane pod koniec lat 80 ,a ja kolorowy 1 telewizor miałem w roku 72 i nazywał sie SABA to tyle, a co do milicji owszem przynajmiej był porzadek na ulicach i nie strach było wyjsc wieczorem na miasto jak teraz to ma miejsce...a poza tym zostaw historie człowieku historykom , a my lepiej powinnismy zastanowic co zrobic aby było lepiej w tym naszym szarym brudnym i biednym miescie. a nie wykłucac sie kto ma racje o lata 80 przynajmniej ja nie narzekam !!!!!!!!! AHA KOMUNA NAUCZYŁA MNIE SZACUNKU DO KAZDEGO CZŁOWIEKA NAWET TEGO KTÓRY MA ODMIENNE POGLĄDY I nie ublizam nikomu ze jest tepy!!!!!!!!

Opinie

23 czerwca w historii. Od Jazdowa i Kościuszki po K2, Brexit i muzykę wolności

Dziś jest wtorek, 23 czerwca 2026 roku, sto siedemdziesiąty czwarty dzień roku. Słońce wstało o godz. 4.14, zajdzie o godz. 21.01. Imieniny obchodzą m.in. Anna, Jan, Józef, Maria, Wanda i Zenon. Data dodania artykułu: 23.06.2026 07:46
23 czerwca w historii. Od Jazdowa i Kościuszki po K2, Brexit i muzykę wolności

22 czerwca w historii. Virtuti Militari, Hubal, Konwicki, Barbarossa i głos Cyndi Lauper

22 czerwca to jedna z tych dat, w których historia nie idzie spokojnym krokiem przez kartki kalendarza, ale wchodzi na scenę jak orkiestra po pierwszym uderzeniu werbla. Jest tu królewski dokument i narodziny miasta, jest order za męstwo, który do dziś ma w polskiej pamięci ciężar większy niż metal, jest wojna, literatura, zimna wojna i muzyka, która raz brzmi jak country Krisa Kristoffersona, raz jak kolorowy manifest Cyndi Lauper z epoki MTV. Data dodania artykułu: 22.06.2026 08:27
22 czerwca w historii. Virtuti Militari, Hubal, Konwicki, Barbarossa i głos Cyndi Lauper

Fałszywa nadzieja sprzedaje się lepiej niż medycyna. Ekspertki ostrzegają przed medyczną dezinformacją

Najgroźniejsze kłamstwa nie przychodzą dziś w stroju szaleńca z aluminiową czapką. Przychodzą w estetycznym filmiku, w miękkim świetle, z uśmiechniętą twarzą influencera, wykresem wyrwanym z kontekstu i obietnicą, że „lekarze o tym nie mówią”. Od picia boraksu po porzucanie terapii onkologicznych – medyczna dezinformacja dawno przestała być tylko internetową ciekawostką. Stała się realnym zagrożeniem dla zdrowia i życia pacjentów. Data dodania artykułu: 21.06.2026 10:54
Fałszywa nadzieja sprzedaje się lepiej niż medycyna. Ekspertki ostrzegają przed medyczną dezinformacją

John Lee Hooker. Bluesman, który jednym riffem potrafił uleczyć samotność

Są artyści, których muzyka brzmi jak zapis nutowy. I są tacy, których muzyka brzmi jak życie: kurz drogi, stukot pociągu, zmęczenie po pracy, nocne światło w oknie i głos człowieka, który więcej przeżył, niż chciałby opowiedzieć. John Lee Hooker należał do tej drugiej kategorii. Nie potrzebował orkiestry, popisów technicznych ani długich solówek. Wystarczały gitara, tupot stopy i głos głęboki jak stara studnia. Data dodania artykułu: 21.06.2026 10:35
John Lee Hooker. Bluesman, który jednym riffem potrafił uleczyć samotność

21 czerwca w historii. Machiavelli, Sartre, Proces Szesnastu, socrealizm i rockowy oddech przesilenia

Dziś jest niedziela, 21 czerwca, 172. dzień roku. Słońce wstało o godz. 4.14, zajdzie o godz. 21.00. Imieniny obchodzą: Alicja, Alojzy, Marta, Rajmund, Rudolf, Alban, Marcja, Terencjusz oraz Demetria. Data dodania artykułu: 21.06.2026 10:19
21 czerwca w historii. Machiavelli, Sartre, Proces Szesnastu, socrealizm i rockowy oddech przesilenia

Konfederacja przygląda się Ruchowi Biało-Czerwonych. Jedni widzą konkurencję, inni „miejsce do służby Polsce”

W Konfederacji znów słychać skrzypienie wewnętrznych zawiasów. Tym razem nie chodzi o program, głosowanie w Sejmie czy kampanię wyborczą, lecz o nowe stowarzyszenie europosłanki Ewy Zajączkowskiej-Hernik. Ruch Biało-Czerwoni, zarejestrowany 3 czerwca, miał być — według deklaracji założycielki — przestrzenią działania dla ludzi, którym zależy na Polsce i na pomocy obywatelom pozostawionym samym sobie w sporach z urzędami, instytucjami i państwem. W praktyce inicjatywa stała się kolejnym testem dla delikatnej konstrukcji Konfederacji. Data dodania artykułu: 20.06.2026 12:17
Konfederacja przygląda się Ruchowi Biało-Czerwonych. Jedni widzą konkurencję, inni „miejsce do służby Polsce”

20 czerwca: dzień królów, komediopisarzy, śląskiej pamięci i muzyki, która wraca jak refren

Są takie daty, które wyglądają jak stary, wielowątkowy film. W jednej scenie rodzi się przyszły król Polski, w drugiej na Kremlu rozgrywa się krwawy dramat Dymitriad, dalej Aleksander Fredro ostrzy pióro, Górny Śląsk wraca do Polski, a z gramofonu płyną Beach Boys, Lionel Richie, Lady Pank i Kombi. 20 czerwca to dzień, w którym historia nie idzie równym marszem. Raczej tańczy — czasem poloneza, czasem żałobny marsz, czasem rockowy numer z lat 80. Data dodania artykułu: 20.06.2026 10:17
20 czerwca: dzień królów, komediopisarzy, śląskiej pamięci i muzyki, która wraca jak refren

19 czerwca: od „Daru Pomorza” i Pawiaka po Opole, Faras i sejmowe głosowania. Co mówi nam historia?

Dziś jest piątek, 19 czerwca, sto siedemdziesiąty dzień roku. Słońce wstało o godz. 4.13, zajdzie o godz. 21.00. Imieniny obchodzą: Bonifacy, Gerwazy, Julianna, Michalina i Romuald. Data dodania artykułu: 19.06.2026 07:47
19 czerwca: od „Daru Pomorza” i Pawiaka po Opole, Faras i sejmowe głosowania. Co mówi nam historia?
Maraton Horrorów

Maraton Horrorów

Noc pełna grozy w kinie HeliosZapraszamy na Maraton Horrorów organizowany przez sieć kin Helios w ramach cyklu Nocne Maratony Filmowe. W programie znalazły się mroczne i pełne napięcia seanse, które zapewnią widzom intensywne emocje aż do późnych godzin nocnych.Co w programie?Na plakacie zapowiedziano filmy: Rytuał Lily, Lalka (przedpremiera), Krwawe Polowanie oraz Poświęceni. To propozycja dla fanów kina grozy, którzy chcą przeżyć wyjątkową noc z premierami i przedpremierami na dużym ekranie.MARATON HORRORÓWNocne Maratony Filmowe zapraszają na noc, która dostarczy Wam ekstremalnych emocji i wspomnień na całe wakacje. W zestawie aż trzy premiery!Już 26 czerwca, zaraz po rozdaniu szkolnych świadectw, na dobry początek wakacji Nocne Maratony Filmowe zapraszają na Maraton Horrorów! Ten przygotowany z myślą o Was zestaw filmów, to idealny sposób na odreagowanie całego roku szkolnego! Na początek pierwsza przerażająca premiera tego wieczoru, “RYTUAŁ LILY”! Po krótkiej przerwie, trzymający w obezwładniającym napięciu, przedpremierowy pokaz filmu „LALKA”. Dalej będzie jeszcze mocniej, bo kolejną premierą tej nocy będzie „KRWAWE POLOWANIE” i na koniec „POŚWIĘCENI”.Będzie to wyjątkowa, pełna grozy uczta filmowa i jesteśmy przekonani, że jeszcze długo po powrocie do domu nie będziecie mogli zasnąć. Czy jesteście na to gotowi?RYTUAŁ LILY (napisy)Cztery przyjaciółki udają się do odosobnionego domu położonego głęboko w lesie, aby odprawić rytuał inicjacji nowej czarownicy i dopełnić krąg czterech żywiołów. Lily, blada i introwertyczna dwudziestolatka, która właśnie dołączyła do grupy, została wybrana na reprezentantkę żywiołu powietrza. Nie zdaje sobie sprawy, że prawdziwy cel rytuału jest zupełnie inny – Lily ma zostać złożona w ofierze, a jej koleżanki pragną za jej pomocą przywołać uśpionego demona.LALKA (napisy)Macy udaje się na leśną wędrówkę ze swoim chłopakiem. W środku lasu para odkrywa upiorną kolekcję lalek i ich równie dziwaczną właścicielkę – ubraną w porcelanową maskę kobietę uzbrojoną w łopatę. Macy zostaje porwana i budzi się w drewnianym domu na odludziu. Od tej pory będzie musiała walczyć o życie z psychopatką, która traktuje ją jak swoją lalkę.Nakręcony na taśmie analogowej horror „Lalka” to przerażający, ultrabrutalny i krwawy hołd dla amerykańskiego horroru lat siedemdziesiątych – z „Teksańską masakrą piłą mechaniczną” na czele.KRWAWE POLOWANIE (napisy)Jest rok 1986. Świat pędzi ku krawędzi. W Czarnobylu dochodzi do najgorszej katastrofy nuklearnej w historii, a 20-letni Mike Tyson brutalnie nokautuje rywali, zostając najmłodszym mistrzem świata wagi ciężkiej. Ameryka żyje popkulturą i wielkimi akcjami charytatywnymi, zupełnie nieświadoma tego, co czai się w jej mrocznym sercu. Tymczasem w Michigan sześciu twardych kumpli z Detroit zostawia za sobą fabryczny dym i rusza na głęboką północ. Cel: coroczny, święty rytuał męskiego braterstwa – alkohol, pot i polowanie na jelenie w odciętym od świata obozie.Jednak w tych starożytnych lasach krew wsiąka w ziemię głębiej, niż mogłoby się wydawać. Przez przypadek myśliwi budzą coś, co nigdy nie powinno zostać dotknięte. Ze snu powstaje potężny, krwawy duch rdzennych Amerykanów – prastara siła, która przybyła, by dokonać ostatecznej wendety za bezkarne morderstwa i zaginięcia indiańskich dziewcząt. W tym lesie reguły gry właśnie uległy zmianie. W ironicznym, brutalnym odwróceniu ról – ci, którzy przybyli tu zabijać, stają się zwierzyną.POŚWIĘCENI (napisy)Napięta relacja matki z córką zostaje wystawiona na przerażającą próbę, gdy umiera ojciec rodziny, a pogrążona w żałobie matka zatrudnia tajemniczego nieznajomego, by przywrócił jej męża do życia. Kiedy brutalne wskrzeszenie wymyka się spod kontroli, obie kobiety muszą zmierzyć się ze swoimi różnicami, walcząc o życie – i o siebie nawzajem.Uwaga! Kina nie prowadzą rezerwacji telefonicznej i internetowej.  Data rozpoczęcia wydarzenia: 26.06.2026

Polecane

S8 pod Tomaszowem odblokowana. Volkswagen uderzył w tył autobusu szkolnego Wianki na Wolbórce, polityczna szpilka i rzeka, która naprawdę woła o pomoc 23 czerwca w historii. Od Jazdowa i Kościuszki po K2, Brexit i muzykę wolności Zieleń zamiast betonu przy starostwie. Powiat Tomaszowski dostał pieniądze z programu „Łódzkie dla klimatu” Dni Tomaszowa: zmiana tras autobusów MZK na czas przemarszu mieszkańców Tomaszowski bieg pamięci. Co warto wiedzieć o historii imprezy imienia Bronisława Malinowskiego Lekarz rodzinny jak centrum dowodzenia. Opieka koordynowana obejmuje już 70 proc. pacjentów w Łódzkiem Freelancer w CEIDG — czy rejestracja pod wirtualnym adresem to dobry pomysł? MCK zaprasza na zajęcia w roku szkolnym 2026/2027. Muzyka, teatr, taniec, plastyka i sport 22 czerwca w historii. Virtuti Militari, Hubal, Konwicki, Barbarossa i głos Cyndi Lauper Wianki niesione falą Pilicy. Świętojańska tradycja wróciła nad rzekę Uczniowie ZSP nr 2 z Tomaszowa w projekcie UŁ. Technik reklamy najliczniejszą grupą i z sukcesem na akademickiej scenie
Na sprzedaż komfortowe mieszkanie 53 m² przy ulicy Niskiej

Na sprzedaż komfortowe mieszkanie 53 m² przy ulicy Niskiej

Cena: 435000 PLN Są mieszkania, do których wchodzi się z myślą o remoncie. I są takie, w których już od progu czuć spokój, światło i przestrzeń. Ta oferta należy właśnie do drugiej kategorii.Na sprzedaż wyjątkowo funkcjonalne i starannie wykończone mieszkanie o powierzchni 53 m², położone w Tomaszowie Mazowieckim. To propozycja dla osób, które szukają miejsca gotowego do życia – bez wielomiesięcznych remontów, nerwów i dodatkowych kosztów.Lokal zachwyca przemyślanym układem pomieszczeń oraz nowoczesnym standardem wykończenia. Jasne wnętrza, estetyczne detale i dobrze wykorzystana przestrzeń sprawiają, że mieszkanie będzie idealne zarówno dla pary, rodziny z dzieckiem, jak i osób szukających komfortowej inwestycji pod wynajem.Najważniejsze informacje:powierzchnia mieszkania: 53 m²cena: 435 000 złfunkcjonalny układ pomieszczeńmieszkanie gotowe do wprowadzeniabardzo dobra lokalizacja w Tomaszowie Mazowieckimoferta idealna zarówno do zamieszkania, jak i inwestycyjnieDużym atutem nieruchomości jest lokalizacja. W pobliżu znajdują się sklepy, punkty usługowe, szkoły, komunikacja miejska oraz tereny zielone. To miejsce, które pozwala połączyć wygodę codziennego życia z ciszą i poczuciem prywatności.Wnętrze mieszkania zostało urządzone w nowoczesnym, uniwersalnym stylu, dzięki czemu nowy właściciel może od razu poczuć się „u siebie”. Przestrzeń dzienna daje komfort zarówno odpoczynku, jak i spotkań z rodziną czy znajomymi. To mieszkanie ma w sobie coś, czego nie oddają suche parametry – przyjemny klimat i poczucie domowego ciepła.Rynek nieruchomości w Tomaszowie Mazowieckim w ostatnich latach wyraźnie się zmienia. Coraz trudniej znaleźć mieszkanie, które łączy rozsądną powierzchnię, dobrą lokalizację i wysoki standard wykończenia. Ta oferta wyróżnia się właśnie takim połączeniem.
Reklama
Reklama
Reklama Twój Sklep MEydczny
Reklama

Wasze komentarze

Autor komentarza: wermen Treść komentarza: Nie Źródło komentarza: Prawomocny wyrok za tragedię na Mostowej. 16,5 roku więzienia dla kierowcy, który zabił dwie siostry Autor komentarza: Ajdejano Treść komentarza: Końcowe pytanie w tym materiale powyżej, to jest pytanie retoryczne, czyli bez odpowiedzi. Dlaczego bez odpowiedzi? Bo w tej sprawie nie zajmie stanowiska nikt: samorządowi krętacze-bonzowie, sąd i wszyscy inni samorządowi i rządowi oszuści, którzy tzw. elektorat wyborczy, czyli zwykłych ludzi, idących do wyborczych urynałów, traktują jak przygłupiastych baranów. Źródło komentarza: Ponad 202 tysiące ze szpitala i dieta radnej. Ile pieniędzy powinna zwrócić Paulina Socha? Autor komentarza: sb Treść komentarza: Szkoda, że Wojewoda nie może przyjrzeć się niektórym pracownikom szpitala co do ich stawek stawek godzinowych i ich godzin pracy. Źródło komentarza: Kolejni radni pod lupą wojewody? Pytania o miejskie spółki, szpital i prawo do mandatu Autor komentarza: kierowca Treść komentarza: Piszecie wyrok niski bo zgineły dwie osoby a co powiedzie na wypadek Majchszaka na A1 gdzie spaliły się 3 osoby i grozi mu 8 lat. To jest nie sprawiedliwe. Źródło komentarza: Prawomocny wyrok za tragedię na Mostowej. 16,5 roku więzienia dla kierowcy, który zabił dwie siostry Autor komentarza: zyga Treść komentarza: Co to za wyrok!!! Śmiech przez łzy! To jakaś kpina! Żadna sprawiedliwość! Polskie prawo jest śmieszne i sprzyja przestępcom... Źródło komentarza: Prawomocny wyrok za tragedię na Mostowej. 16,5 roku więzienia dla kierowcy, który zabił dwie siostry Autor komentarza: Czaro Treść komentarza: Wyrok zbyt niski, to morderstwo, naćpany i pijany użył auta do zabicia. Nikt tym ludziom życia nie wróci. Źródło komentarza: Prawomocny wyrok za tragedię na Mostowej. 16,5 roku więzienia dla kierowcy, który zabił dwie siostry
Reklama
Reklama

Napisz do nas

Zachęcamy do kontaktu z nami za pomocą formularza. Możecie dołączyć zdjęcia i inne załączniki. Podajcie swojego maila ułatwi to nam kontakt z Wami
Reklama