Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 26 czerwca 2026 22:00
Z OSTATNIEJ CHWILI:
Reklama
Reklama

Tomaszowianie pokazali, że chcą mieć prawo do oddychania.

Problem smogu w Tomaszowie Mazowieckim jest coraz bardziej nagłaśniany. Coraz więcej osób rozumie, że to czym oddychamy decyduje o naszym samopoczuciu, zdrowiu, a nawet życiu. Dzięki inicjatywie Bogny Hes, radnej Rady Powiatu Tomaszowskiego, wiceprzewodniczącej Komisji Rolnictwa i Ochrony Środowiska i kilku osób zaangażowanych w ten ważny temat, została przygotowana petycja do Prezydenta Miasta Tomaszowa Mazowieckiego i radnych Rady Miejskiej w Tomaszowie Mazowieckim. Dziś pod petycją zaczęli podpisywać się Ci najważniejsi - mieszkańcy naszego miasta. Udało się zebrać aż 101 podpisów w bardzo krótkim czasie.

Dziś o godzinie 11:30 kilkuosobowa grupa mieszkańców naszego miasta z przygotowaną wcześniej petycją zebrała się w Galerii Tomaszów czekając na odzew tomaszowian. Na początku nie obyło się bez problemów czysto formalnych. Pracownicy ochrony próbowali wyprosić twórców tej ważnej inicjatywy. Doszło do sporu. W pewnym momencie zaczęli robić zdjęcia podpisującym petycję tomaszowianom.

Jednym z fotografowanych był również  radny Rady Miejskiej, który zagroził pracownikowi ochrony wezwaniem Policji w związku bezprawnym jego zdaniem uwiecznieniem jego wizerunku. Obyło się bez zbędnych interwencji funkcjonariuszy. Pracownik ochrony usunął zdjęcia ze swojego telefonu. Sytuacja została załagodzona dzięki pani Monice Kucharczyk z Tomaszowskiego Informatora Tygodniowego, która wykonała telefon do Zarządu Galerii. Dzięki umiejętnościom dyplomatycznym Pani Moniki inicjatorzy uzyskali oficjalną zgodę na dalsze działania na terenie Galerii Tomaszów. W tym miejscu należą się także podziękowania osobom decyzyjnym za udzielenie takiej zgody.

Mimo, że akcja zbierania podpisów nie była jakoś specjalnie szeroko komunikowana tomaszowianie wykazali się dużym zainteresowaniem tą inicjatywą. Niedziela niehandlowa, niezbyt przyjemna pogoda nie powstrzymała ponad 100 osób, które przyszły aby złożyć swój podpis. Tutaj największe słowa uznania i podziękowania dla ludzi niepełnosprawnych i starszych, którzy zmoknięci i zmarznięci przyszli poprzeć ważną dla nas wszystkich inicjatywę. Pojawili się także Radni Rady Miejskiej Tomaszowa i Radni Rady Powiatu oraz inne osoby publiczne.

Oprócz samego złożenia podpisu przez mieszkańców odbywały się krótsze bądź dłuższe rozmowy o charakterze edukacyjnym, służące wymianie poglądów i szukaniu wspólnego rozwiązania problemu smogu. Problemu, którego nie da się rozwiązać w jeden dzień ani miesiąc. Potrzebne jest zaangażowanie nie tylko władz miasta ale samych mieszkańców. Więcej na ten temat, na temat szkodliwości smogu w następnym artykule.

Inicjatorzy zapowiadają dalsze działania i zbieranie podpisów za tydzień. Tym razem wszystko będzie ustalone z Galerią Tomaszów. Następna niedziela jest niedzielą handlową. Zachęcam przy okazji zakupów do zainteresowania się dramatycznym stanem powietrza, którym wszyscy oddychamy. Jestem przekonany, że Władze Miasta, do których kierowana jest petycja nie potraktują jej jako sposobu na pokazanie roszczeń, żądań czy pretensji. Przeciwnie - wszyscy liczymy na to, że zdrowie i życie mieszkańców to najważniejszy interes publiczny i jesteśmy przekonani, że zarówno Pan Prezydent Marcin Witko jak i Rada Miejska mają tego pełną świadomość.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Quick 12.12.2018 19:50
Ha ha ha ha ,ni nie mogę co drugi to szewczyk dratewka ze smogiem będą walczyć tumany jedne .A wiecie o tym,że jakość powietrza teraz jest nieporównywalnie lepsza niż 10 lat temu ? Tak lepsza! Problem w tym,że trzeba wciskać kit ,bo spory biznes jest do zrobienia ,a przeciętny człowiek i tak na tym nei skorzysta ,bo stać go na to i tyle w temacie.My przeciętni tylko zasponsorójemy tylko to wszystko,aby cwaniaczki mogli się dorobić na tym ''smogu''.

śpie na przystanku 10.12.2018 20:23
wielokrotnie czuć w centrum na Pl. Kościuszki smród z kominów z okolic rynku i Piłsudskiego , palą śmieci aż w oczy szczypie , w okolicach byłego Wistomu złomiarze opalają kable aż ciemno się robi .... itd ...a gdzie są wtedy Ci działacze ? w cieplutkiej galerii bo walka ze smogiem zrobiła się modna . nawet walczą handlarze węglem gdy go polewają wodą żeby był cięższy a póżniej leją mazut będzie się pięknie palił.....najgłośniej krzyczą mieszkańcy z blokowisk gdzie w każdym mieszkaniu maja po dwa lub trzy stare auta z zachodu na rope lub opał gdy rano ruszają do pracy aż w ustach słodko się robi pod blokiem , może elektrociepłownie zmienimy na gaz? jaki będzie czynsz w blokach?

Klijent galerii 10.12.2018 18:58
Byłem w tym czasie na Galerii Tomaszów widziałem jak 1 osoby które robiły zdjęcia były osoby z tego zgromadzenia, a nie ochrona. I niech te osoby najpierw zapoznają się z regulaminem galerii zanim to zaczną robic.

asto 10.12.2018 12:21
Są dwa czynniki powodujące, że w naszych miastach jest smog, pierwszy to piece węglowe, palenia śmieciami i węglem niskiej jakości i tu nie ma dyskusji, że trzeba to zmieniać. Drugi, planowanie przestrzenne, zabudowanie korytarzy powietrznych wentylujących miasta nowymi osiedlami, o czym wielu nie wie. W Tomaszowie drugi problem jest mniejszy ale w większości dużych miast istotny acz pomijany.

ciśnienie 10.12.2018 12:47
Wiesz o czym piszesz ?Korytarz powietrzny jest.To droga wyjazdowa na Piotrków Trybunalski, Al.Piłsudskiego,park im.Solidarności.W Polsce przeważają wiatry zachodnie.Od północy Al.św.Antoniego,ulica Warszawska.Jakie osiedla ?Te parę bloczków które wyrastają na małych działeczkach ?

Vincent Rostowski (prawdziwe nazwisko jeszcze nie wiem jakie, ale na pewno inne), zeznaje w TVP Info 10.12.2018 14:57
Tez te kilka bloczkow. Twoj przedmowca ma racje. Warszawa juz cierpi po zabudowaniu korytarzy w centrum.

asto 10.12.2018 20:15
Wyjazd na Piotrków to jest Południowy-Zachód i to z deczka zalesiony, w Polsce przeważają wiatry Północno-Zachodnie, tu do Tomaszowa może powiać (od Zaborowa) bo to akurat jedyna nie zalesiona strona więc jak napisałem w Tomaszowie to mniejszy problem (raczej Ceramiki czepiać sie nie chcę, budynki mają niskie). Mógłbym skończyć ale ponieważ geografii uczył mnie Pan Marek J. w SP 9 to bardzo ją lubię i przeanalizuję Twoją orientację w terenie względem kierunków i tak: św. Antoniego to ewidentnie południe miasta i układ N-S, Warszawska Północny - Wschód ku Północy, z Piłsudskiego ci sie udało. Ogólnie to tak ten układ a szczególnie dolinę Wolbórki trzeba zachować, jako niezabudowany korytarz powietrzny dla Tomaszowa, inaczej będzie d...... większa niż jest. I czytaj posty do końca.

ciśnienie 10.12.2018 10:41
Pamiętacie Wistom ?Teraz mamy drobiarskie.Smród nie do opisania kiedy przebywa się w okolicy.Szkoda tylko że wiatry nie wieją w stronę Urzędu Miejskiego bo szybko zajęto by się tą sprawą.Mogli przecież bojkotować w galerii znaną z serwowania kurczaków sieć która zaopatruje się u nas w drób.

Krzysztof Krasnodębski 10.12.2018 12:11
Ten smrod zostal juz zlokalizowany. Wbrew pozorom to wysypisko a nie ta firma.

ciśnienie 10.12.2018 12:30
To dlaczego wysypisko nie śmierdzi w soboty i w niedziele ?Tylko przez 5 dni w tygodniu a nie 7 ?

Krzysztof Krasnodębski 10.12.2018 12:55
Przejezdzam codziennie droga S8. W weekendy rowniez. Codziennie smierdzi przy pierwszym zjezdzie na Tomaszow. Im blizej "drobiarskich" tym smrod mniejszy. To sie niesie od wysypiska.

Adam 10.12.2018 08:38
Mam piec węglowy. Zaczynam się czuć jak Żyd za okupacji.

rysiek 10.12.2018 09:43
Dla nich i tak palisz śmieciami,butelkami pet i oponami..

Krzysztof Krasnodębski 10.12.2018 11:58
Nie Pana winą jest posiadanie takiego pieca. Zlo polega na tym, ze Rząd ustalil normy węgla, ktore sa sprzeczne zpodstawami dbania o powietrze, srodowisko i zdrowie. Pali Pan takim weglem, ale nie ma Pan na to wplywu. Nikt Pana ani innych posiadajacych piece weglowe nie atakuje.

Quick 12.12.2018 19:57
Ja też ma węglowy piec i nie ma się czym przejmować,bo te piece wcale nie są złe jak i węgiel w nich palony.trzeba tylko wiedzieć jakiego węgla użyć do odpowiedniego pieca no i dobrze wyizolować dom co spowoduje mniejsze zużycie węgla . Na chwilę obecną najlepszym opałem oprócz gazu jest oczywiście drewno ,ale musi być ono porządnie wyschnięte i tak np. dąb,buk i grab musi schnąć co najmniej 3 lata i zapewniam was ,że po takim czasie w niczym nie ustępuje dobremu węglowi ,wiem bo sam to sprawdzałem.

koopa 10.12.2018 05:10
Niech idą i zbierają podpisy na targowisko miejskie i w Al.Piłsudskiego.Tylko niech najpierw ubiorą się w pelerynki i gumiaki.Dlaczego ?Żeby nie zafajdały ich gołębie no i żeby przypadkiem nie weszli w psie odchody miedzy którymi trzeba iść slalomem.Tego problemu nie widać?

Krzysztof Krasnodębski 10.12.2018 12:25
Kazdy moze wykazac sie inicjatywa spoleczna. Jesli ktoś widzi taki problem, niech znajdzoe sprzymierzeńców i działa. Proszę sie wiec tym moze zająć zamiast tracić czas na bezproduktywną krytykę.

Tomaszowianin 09.12.2018 22:47
Prezydent Witko działa w temacie poprawy powietrza ( geotermy, przyłącza gazowe, czujniki smogowe, spotkania odnośnie programu "Czyste Powietrze"). Ale dopóki nie zmienimy mentalności ludzi nic się na lepsze nie poprawi. Gdzie jest straż miejska jak gołym okiem widać i czuć jak kopcą przy Wierzbowej, Brzustówce o Ludwikowie nie wspomnę? Gdzie jest policja ze swoimi miernikami spalin ? Średnio co 3 dni trafiam na samochód który powinien mieć zabrany dowód rejestracyjny za zatruwanie środowiska. Ale nikt z tym nic nie robi !!!

Krzysztof Krasnodębski 10.12.2018 12:28
Proszę przeczytać petycję. Jest tam mowa o wzmożonych kontrolach palenisk przez straż miejską. Cieszę się ze widzi Pan sposoby na rozwiazanie problemu. Zachecam do podpisania petycji w takim rszie.

? 10.12.2018 14:59
PESEL jest konieczny?

Krzysztof Krasnodębski 10.12.2018 17:53
Nie

? 10.12.2018 12:59
Nic im policja nie zrobi,bo wszystko jest legalne. Po prostu wegiel tez kopci i tez truje. Tylko przylaczanie do sieci cieplowniczej miasta wszystkiego w czym ktos mieszka. I nie budowac nowych domkow jednorodzinnych w miescie, i to przy gestej zabudowie z blokami. Nie ma smogu w Swolszewicach, Smardzewicach, Nagorzycach. Nawet gsy nie ma wiatru idzie w pole lub w las. Ale gdy sie stawia domki przy blokach, no to czego oczekujemy?

Daria K. 09.12.2018 22:31
Ty gościu " ja pierdziele" wiesz co piszesz człowieku? A zadymianie miasta i palenie rac też trzeba prezydentowi zgłaszać? Może się wypowiesz w tym temacie, czy też będziesz naszego radnego skarżył?

Gość 10.12.2018 11:51
Takie jest prawo droga Pani i radni powinni je znać. To jest ustawowy obowiązek, któremu podlegają wszyscy. Każdy - nie ma wyjątków.

Gościu 09.12.2018 22:17
Do roboty nowi radni, po to was wybralem żebyscie odsogowali to miasto

Jatki 09.12.2018 21:37
Niestety niektorzy których dziś widziałem - to polityczne bicie piany z tego robią - bo można pokrzyczeć na miasto, które przecież powinno w 5 min problem rozwiazac. Nie maja rozpoznanego problemu tylko krzyczą wyświechtane hasła i zadają kar . Po co jakieś smsy wysyłać??? Jest aplikacja - działa tak samo, po co wydawać dodatkowa kase? W tym roku 3 razy w skrzynce miałem ulotkę o smogu. Takie to wszystko jest ogólne i nijakie z ta petycja. Trochę wyglada jak kopiuj wklej z różnych miast. A nikt nie wspomina o położeniu Tomaszowa i brak korytarzy wietrznych - co jest głównym problem. Chcecie lasy wyciąć? Powodzenia.

Krzysztof Krasnodębski 10.12.2018 12:33
Noe bylo zadnego krzyczenia i bicia piany. Wysylanie smsow to dotarcie do wiekszej ilosci ludzi w celu zbudowania świadomości problemu. Trzeba przyznac ze nie wszyscy maja aplikacje a nawet smartfona.

Gość 10.12.2018 18:20
SMS tez nie dojdzie do wszystkich - bo trzema najpierw złożyć zgodę w UM (RODO). Śmiem twierdzić; ze aplikacje ma 100000 więcej osób :) kasa w błoto

:( 09.12.2018 21:11
Jeszcze wiekszy krzyz. Kosciol jest oczywoscie odpowiedzialny za wszystko co zle. Za smog tez.

Łucja 09.12.2018 19:22
Dość smogu. W tym mieście nie ma czym oddychać. Gdzie ta petycja? Chce podpisać!

:( 09.12.2018 21:21
Wyprowadz sie z domku do blokow to bedzie mniej. Wierzbowa smrodzi calemu duzemu osiedlu Hubala I i II Przejdz sie wieczorem i poobserwuj chmury dymu nad ul.: Panfil Chodze po TM tylko na piechote. Do szpitala ostatnio bardzo czesto. Widze ten smrod nad Panfil. Najlatwiej sie czepiac starszych bobek, ktore od czasu do czasu butelke PET wrzuca. Wynosic sie z domkami za miast jak Redaktor, albo podlaczac sie do sieci miejskiej. To jest glowne zrodlo smogu w Tomaszowie. Domki jednorodzinne wybudowane po 1989 roku. Wszystko poza podlaczeniem do sieci miejskiej jest zabiegiem kosmetycznym. Nierozwiwewany smrod z wegla, tez truje. Gorzka prawda? Bo co? Bo uwazasz sie za nowoczesna, racjonalna osobe? Heh. Rownie dobrze mozesz byc nowoczesnym koltunem.

przyszły mieszkaniec domku 10.12.2018 07:34
Brak składu w tej wypowiedzi, ale na jedno odpowiem. Spróbuj podłączyć się domkiem do sieci miejskiej. Ja jestem w trakcie budowy i próbowałem. 120 metrów do najbliższego punktu sieci. I co? Jeśli pokryję koszt tych 120 metrów, to proszę bardzo (koszt jakieś 60tyś.) jeśli nie to ZGC się to nie opłaca, no chyba, ze sam znajdę jeszcze 10 domów w mojej ulicy, które zechcą się podłączyć. Dobrze wiedzieć o czym się pisze...

GGG 10.12.2018 11:15
Chciałbyś za darmo? Ok, na kiedy? Ale wczesniej idź do Orange i zapytaj czy ci podłączą światłowód :)) Ze smogiem będą jeszcze jaja, bo teraz najwięcej pyskują - bo wydaje im się, że to modny ekologiczny temat, taki trochę ich pozycjonujący wyżej od pospólstwo :), a de facto domki to najwięksi truciciele. W miastach bez przemysłu. Chciałbyś mieszkać i blisko i z ogródkiem, a z podatków na twoją wygodę :))

zzz 10.12.2018 23:21
Popieram... dobrze wiedzieć o czym się pisze. Plakaty mówią, że za darmo. Dopiero jak się chcesz podłączyć to ma się opłacać usługodawcy (u nas ZGC). Chociaż... Ci co są bliżej podłączają się za darmo.

:( 10.12.2018 11:21
Jeśli władzom miasta będzie kiedyś naprawdę zależeć na likwidacji smogu, to tylko podłączanie kaminic TTBSu do sieci ciepłowniczej. I tylko ich. Bo trudno by z podatków, wyrzucać spore sumy, bo jeden rodzinie zachciało się domku z ogródkiem. Wszystko inne to jest zabawa w gadzety (drony, mierniki wilgoci w pieńku drewna i inne bzdury), i pole do najtańszej promocji w lokalnej polityce

KTOSIK 10.12.2018 13:15
Ty blokersie od domków jednorodzinnych to się odstosunkuj, bo najpierw były te domki i nie było smogu, a dopiero potem gdy potomkowie dawnych fornali w bańkach od mleka i w workach na jaja przenieśli się do miasta to pojawił się smog. Weźta te swoje bloczyska i paszli skąd przybyli, to zaraz powietrze będzie czystsze.

Krzysztof Krasnodębski 09.12.2018 22:04
W weekend w galerii. Jesli Pani jie koze prosze odezwac sie do mnie na portalu Facebook. Przyjade do Pani do domu z petycja jesli bedzie taka potrzeba.

Bąbel 11.12.2018 08:04
Uwielbiam takie hasła. "Dość smogu [...] Gdzie ta petycja? Chce podpisać". Swoim podpisem nie usunie Pani smogu. Chyba że ma Pani taką moc sprawczą. Rozumiem, że petycja ma wywrzeć jakiś nacisk na władzę, jednak miałaby sens gdyby gospodarze miasta z nim nie walczyli. W takiej sytuacji kiedy realizowanych jest tyle działań w kierunku poprawy jakości powietrza petycja ma za zadanie bić polityczną pianę. Żadnego pożytku i uświadamiania. Tylko pokazać bierności władzy, której tak faktycznie nie ma w tej kwestii.

TFU 09.12.2018 19:17
Brawo. Kto jest przeciw to jest zwyczajne głupi lub pali śmieciami i tyle w temacie. Każda akcja popierająca czyste środowisko jest ważna. Szkoda że tylko niektórzy radni tego nie rozumieją i zadymiają z rozmysłem. Tfu

. 09.12.2018 22:59
No nie. 1. Gdyby to bylo takie proste juz byloby rozwiazane, niezaleznie od tego kto rzadzil. 2. Czy innym jest ekogroszkiem czym innym mialem, ktory to najbardziej syfi z tych legalnych opalow, czym innym jest palenie tym w TTBSach gdzie 2-3 stowy maja znaczenie, a czym innym wsrod zamoznych wlascicieli domkow. Podjrzewam, ze statystycznie wszedzie pjsie tym samym. Mebli nikt nie pali w DH Niedzwiedz, a przeciez jak stamtad buchnie rano dym, to jest slaba widocznosc na calym najwiekszym tomaszowskim skrzyzowaniu. A to jest przeciez i tak przewiewne, wietrzne miejsce. I co? Ten smrod jest zdrowy? Mimo ze z legalnego opalu.

Ktoś 09.12.2018 18:53
No, kilka lat temu ogłoszono, że z dachów domów i pomieszczeń gospodarczych należy usunąć bezwarunkowo eternit. Minęło kilka ładnych lat i co? Ano gów.o. Chałupy i komórki są nadal pokryte eternitem. Czy to ktoś sprawdził?

Łu. 09.12.2018 19:24
Są chyba jakieś sluzby od tego .

KTOSIK 10.12.2018 13:27
Gdzie są te służby? Bo ja ich nie widzę.

Opinie

26 czerwca w kraju i na świecie. Od Batorego i „nocy paskiewiczowskiej” po ONZ, Teleexpress, The Clash i szkolne świadectwa

Dziś jest piątek, 26 czerwca, sto siedemdziesiąty siódmy dzień roku. Słońce wstało o godz. 4.15, zajdzie o 21.01. Imieniny obchodzą m.in. Dawid, Jan, Jeremi, Jeremiasz, Paweł i Pelagia. Data dodania artykułu: 26.06.2026 08:23
26 czerwca w kraju i na świecie. Od Batorego i „nocy paskiewiczowskiej” po ONZ, Teleexpress, The Clash i szkolne świadectwa

24 czerwca w historii: Matejko, Czerwiec ’76, Orlęta Lwowskie i muzyczne legendy rocznicy

24 czerwca w historii. Matejko, protesty 1976 roku, Orlęta Lwowskie i dzień, w którym muzyka gra od Jeffa Becka po Tears For Fears Data dodania artykułu: 24.06.2026 09:51
24 czerwca w historii: Matejko, Czerwiec ’76, Orlęta Lwowskie i muzyczne legendy rocznicy

23 czerwca w historii. Od Jazdowa i Kościuszki po K2, Brexit i muzykę wolności

Dziś jest wtorek, 23 czerwca 2026 roku, sto siedemdziesiąty czwarty dzień roku. Słońce wstało o godz. 4.14, zajdzie o godz. 21.01. Imieniny obchodzą m.in. Anna, Jan, Józef, Maria, Wanda i Zenon. Data dodania artykułu: 23.06.2026 07:46
23 czerwca w historii. Od Jazdowa i Kościuszki po K2, Brexit i muzykę wolności

22 czerwca w historii. Virtuti Militari, Hubal, Konwicki, Barbarossa i głos Cyndi Lauper

22 czerwca to jedna z tych dat, w których historia nie idzie spokojnym krokiem przez kartki kalendarza, ale wchodzi na scenę jak orkiestra po pierwszym uderzeniu werbla. Jest tu królewski dokument i narodziny miasta, jest order za męstwo, który do dziś ma w polskiej pamięci ciężar większy niż metal, jest wojna, literatura, zimna wojna i muzyka, która raz brzmi jak country Krisa Kristoffersona, raz jak kolorowy manifest Cyndi Lauper z epoki MTV. Data dodania artykułu: 22.06.2026 08:27
22 czerwca w historii. Virtuti Militari, Hubal, Konwicki, Barbarossa i głos Cyndi Lauper

Fałszywa nadzieja sprzedaje się lepiej niż medycyna. Ekspertki ostrzegają przed medyczną dezinformacją

Najgroźniejsze kłamstwa nie przychodzą dziś w stroju szaleńca z aluminiową czapką. Przychodzą w estetycznym filmiku, w miękkim świetle, z uśmiechniętą twarzą influencera, wykresem wyrwanym z kontekstu i obietnicą, że „lekarze o tym nie mówią”. Od picia boraksu po porzucanie terapii onkologicznych – medyczna dezinformacja dawno przestała być tylko internetową ciekawostką. Stała się realnym zagrożeniem dla zdrowia i życia pacjentów. Data dodania artykułu: 21.06.2026 10:54
Fałszywa nadzieja sprzedaje się lepiej niż medycyna. Ekspertki ostrzegają przed medyczną dezinformacją

John Lee Hooker. Bluesman, który jednym riffem potrafił uleczyć samotność

Są artyści, których muzyka brzmi jak zapis nutowy. I są tacy, których muzyka brzmi jak życie: kurz drogi, stukot pociągu, zmęczenie po pracy, nocne światło w oknie i głos człowieka, który więcej przeżył, niż chciałby opowiedzieć. John Lee Hooker należał do tej drugiej kategorii. Nie potrzebował orkiestry, popisów technicznych ani długich solówek. Wystarczały gitara, tupot stopy i głos głęboki jak stara studnia. Data dodania artykułu: 21.06.2026 10:35
John Lee Hooker. Bluesman, który jednym riffem potrafił uleczyć samotność

21 czerwca w historii. Machiavelli, Sartre, Proces Szesnastu, socrealizm i rockowy oddech przesilenia

Dziś jest niedziela, 21 czerwca, 172. dzień roku. Słońce wstało o godz. 4.14, zajdzie o godz. 21.00. Imieniny obchodzą: Alicja, Alojzy, Marta, Rajmund, Rudolf, Alban, Marcja, Terencjusz oraz Demetria. Data dodania artykułu: 21.06.2026 10:19
21 czerwca w historii. Machiavelli, Sartre, Proces Szesnastu, socrealizm i rockowy oddech przesilenia

Konfederacja przygląda się Ruchowi Biało-Czerwonych. Jedni widzą konkurencję, inni „miejsce do służby Polsce”

W Konfederacji znów słychać skrzypienie wewnętrznych zawiasów. Tym razem nie chodzi o program, głosowanie w Sejmie czy kampanię wyborczą, lecz o nowe stowarzyszenie europosłanki Ewy Zajączkowskiej-Hernik. Ruch Biało-Czerwoni, zarejestrowany 3 czerwca, miał być — według deklaracji założycielki — przestrzenią działania dla ludzi, którym zależy na Polsce i na pomocy obywatelom pozostawionym samym sobie w sporach z urzędami, instytucjami i państwem. W praktyce inicjatywa stała się kolejnym testem dla delikatnej konstrukcji Konfederacji. Data dodania artykułu: 20.06.2026 12:17
Konfederacja przygląda się Ruchowi Biało-Czerwonych. Jedni widzą konkurencję, inni „miejsce do służby Polsce”
Maraton Horrorów

Maraton Horrorów

Noc pełna grozy w kinie HeliosZapraszamy na Maraton Horrorów organizowany przez sieć kin Helios w ramach cyklu Nocne Maratony Filmowe. W programie znalazły się mroczne i pełne napięcia seanse, które zapewnią widzom intensywne emocje aż do późnych godzin nocnych.Co w programie?Na plakacie zapowiedziano filmy: Rytuał Lily, Lalka (przedpremiera), Krwawe Polowanie oraz Poświęceni. To propozycja dla fanów kina grozy, którzy chcą przeżyć wyjątkową noc z premierami i przedpremierami na dużym ekranie.MARATON HORRORÓWNocne Maratony Filmowe zapraszają na noc, która dostarczy Wam ekstremalnych emocji i wspomnień na całe wakacje. W zestawie aż trzy premiery!Już 26 czerwca, zaraz po rozdaniu szkolnych świadectw, na dobry początek wakacji Nocne Maratony Filmowe zapraszają na Maraton Horrorów! Ten przygotowany z myślą o Was zestaw filmów, to idealny sposób na odreagowanie całego roku szkolnego! Na początek pierwsza przerażająca premiera tego wieczoru, “RYTUAŁ LILY”! Po krótkiej przerwie, trzymający w obezwładniającym napięciu, przedpremierowy pokaz filmu „LALKA”. Dalej będzie jeszcze mocniej, bo kolejną premierą tej nocy będzie „KRWAWE POLOWANIE” i na koniec „POŚWIĘCENI”.Będzie to wyjątkowa, pełna grozy uczta filmowa i jesteśmy przekonani, że jeszcze długo po powrocie do domu nie będziecie mogli zasnąć. Czy jesteście na to gotowi?RYTUAŁ LILY (napisy)Cztery przyjaciółki udają się do odosobnionego domu położonego głęboko w lesie, aby odprawić rytuał inicjacji nowej czarownicy i dopełnić krąg czterech żywiołów. Lily, blada i introwertyczna dwudziestolatka, która właśnie dołączyła do grupy, została wybrana na reprezentantkę żywiołu powietrza. Nie zdaje sobie sprawy, że prawdziwy cel rytuału jest zupełnie inny – Lily ma zostać złożona w ofierze, a jej koleżanki pragną za jej pomocą przywołać uśpionego demona.LALKA (napisy)Macy udaje się na leśną wędrówkę ze swoim chłopakiem. W środku lasu para odkrywa upiorną kolekcję lalek i ich równie dziwaczną właścicielkę – ubraną w porcelanową maskę kobietę uzbrojoną w łopatę. Macy zostaje porwana i budzi się w drewnianym domu na odludziu. Od tej pory będzie musiała walczyć o życie z psychopatką, która traktuje ją jak swoją lalkę.Nakręcony na taśmie analogowej horror „Lalka” to przerażający, ultrabrutalny i krwawy hołd dla amerykańskiego horroru lat siedemdziesiątych – z „Teksańską masakrą piłą mechaniczną” na czele.KRWAWE POLOWANIE (napisy)Jest rok 1986. Świat pędzi ku krawędzi. W Czarnobylu dochodzi do najgorszej katastrofy nuklearnej w historii, a 20-letni Mike Tyson brutalnie nokautuje rywali, zostając najmłodszym mistrzem świata wagi ciężkiej. Ameryka żyje popkulturą i wielkimi akcjami charytatywnymi, zupełnie nieświadoma tego, co czai się w jej mrocznym sercu. Tymczasem w Michigan sześciu twardych kumpli z Detroit zostawia za sobą fabryczny dym i rusza na głęboką północ. Cel: coroczny, święty rytuał męskiego braterstwa – alkohol, pot i polowanie na jelenie w odciętym od świata obozie.Jednak w tych starożytnych lasach krew wsiąka w ziemię głębiej, niż mogłoby się wydawać. Przez przypadek myśliwi budzą coś, co nigdy nie powinno zostać dotknięte. Ze snu powstaje potężny, krwawy duch rdzennych Amerykanów – prastara siła, która przybyła, by dokonać ostatecznej wendety za bezkarne morderstwa i zaginięcia indiańskich dziewcząt. W tym lesie reguły gry właśnie uległy zmianie. W ironicznym, brutalnym odwróceniu ról – ci, którzy przybyli tu zabijać, stają się zwierzyną.POŚWIĘCENI (napisy)Napięta relacja matki z córką zostaje wystawiona na przerażającą próbę, gdy umiera ojciec rodziny, a pogrążona w żałobie matka zatrudnia tajemniczego nieznajomego, by przywrócił jej męża do życia. Kiedy brutalne wskrzeszenie wymyka się spod kontroli, obie kobiety muszą zmierzyć się ze swoimi różnicami, walcząc o życie – i o siebie nawzajem.Uwaga! Kina nie prowadzą rezerwacji telefonicznej i internetowej.  Data rozpoczęcia wydarzenia: 26.06.2026

Polecane

Szkoła czy polityczna scena? Uczniowie, czy publiczność dla partyjnych działaczy?

Szkoła czy polityczna scena? Uczniowie, czy publiczność dla partyjnych działaczy?

Zakończenie roku szkolnego powinno być świętem uczniów, nauczycieli i rodziców. Powinno pachnieć wakacjami, świadectwami, kwiatami niesionymi trochę z wdzięczności, a trochę z tradycji. Powinno być momentem, w którym młody człowiek słyszy: „dobrze pracowałeś, odpocznij, idź dalej”. Tymczasem coraz częściej szkolna sala gimnastyczna zaczyna przypominać nie tyle miejsce edukacji, ile scenę objazdowego teatru politycznego. Z dekoracją z biało-czerwonych flag, z mikrofonem w ręku, z obowiązkowym przemówieniem i z tą dobrze znaną lokalną przypadłością: polityk musi być wszędzie, nawet tam, gdzie nikt go nie zamawiał. Data dodania artykułu: Dzisiaj, 14:59 Liczba komentarzy: 1 Liczba pozytywnych reakcji czytelników: 5
Zdrowie ile cię trzeba cenić ?!! Dyskopatia Prognoza pogody na 27 i 28 czerwca. Tomaszów pod czerwoną lampą upału Ponad milion złotych na ratowanie zabytków w powiecie tomaszowskim. Od Krzemienicy po Inowłódz Rowerem do Skansenu i Grot. Tomaszów Mazowiecki z nową inwestycją turystyczną za 120 tysięcy złotych Jaki hotel SPA w łódzkiem wybrać na weekendowy relaks Ponad 6,2 mln zł z KPO dla szpitala onkologicznego w Tomaszowie. Dane, sztuczna inteligencja i bezpieczeństwo pacjentów Kiedy najlepiej umówić wymianę opon w Warszawie Czerwony pasek, czyli polska szkoła w krzywym zwierciadle. Nagradzamy oceny, a potem udajemy, że nie o oceny chodzi Szkoła czy polityczna scena? Uczniowie, czy publiczność dla partyjnych działaczy? Jaki hotel blisko Łodzi wybrać na spokojny wypoczynek Ruszył nabór do Akademii TMF Tomaszów Mazowiecki. Małe kroki, wielkie piłkarskie marzenia Jaki piasek budowlany wybrać do betonu a jaki do tynku
Na sprzedaż komfortowe mieszkanie 53 m² przy ulicy Niskiej

Na sprzedaż komfortowe mieszkanie 53 m² przy ulicy Niskiej

Cena: 435000 PLN Są mieszkania, do których wchodzi się z myślą o remoncie. I są takie, w których już od progu czuć spokój, światło i przestrzeń. Ta oferta należy właśnie do drugiej kategorii.Na sprzedaż wyjątkowo funkcjonalne i starannie wykończone mieszkanie o powierzchni 53 m², położone w Tomaszowie Mazowieckim. To propozycja dla osób, które szukają miejsca gotowego do życia – bez wielomiesięcznych remontów, nerwów i dodatkowych kosztów.Lokal zachwyca przemyślanym układem pomieszczeń oraz nowoczesnym standardem wykończenia. Jasne wnętrza, estetyczne detale i dobrze wykorzystana przestrzeń sprawiają, że mieszkanie będzie idealne zarówno dla pary, rodziny z dzieckiem, jak i osób szukających komfortowej inwestycji pod wynajem.Najważniejsze informacje:powierzchnia mieszkania: 53 m²cena: 435 000 złfunkcjonalny układ pomieszczeńmieszkanie gotowe do wprowadzeniabardzo dobra lokalizacja w Tomaszowie Mazowieckimoferta idealna zarówno do zamieszkania, jak i inwestycyjnieDużym atutem nieruchomości jest lokalizacja. W pobliżu znajdują się sklepy, punkty usługowe, szkoły, komunikacja miejska oraz tereny zielone. To miejsce, które pozwala połączyć wygodę codziennego życia z ciszą i poczuciem prywatności.Wnętrze mieszkania zostało urządzone w nowoczesnym, uniwersalnym stylu, dzięki czemu nowy właściciel może od razu poczuć się „u siebie”. Przestrzeń dzienna daje komfort zarówno odpoczynku, jak i spotkań z rodziną czy znajomymi. To mieszkanie ma w sobie coś, czego nie oddają suche parametry – przyjemny klimat i poczucie domowego ciepła.Rynek nieruchomości w Tomaszowie Mazowieckim w ostatnich latach wyraźnie się zmienia. Coraz trudniej znaleźć mieszkanie, które łączy rozsądną powierzchnię, dobrą lokalizację i wysoki standard wykończenia. Ta oferta wyróżnia się właśnie takim połączeniem.
Reklama Twój Sklep Medyczny
Reklama Twój Sklep Medyczny
Reklama Twój Sklep MEydczny
Reklama

Wasze komentarze

Autor komentarza: Julia Treść komentarza: Zapraszamy do Będkowa, tu się dzieje. Źródło komentarza: Szkoła czy polityczna scena? Uczniowie, czy publiczność dla partyjnych działaczy? Autor komentarza: Ajdejano Treść komentarza: Dawno nie zaglądałem do tego portalu. Ale po przeczytaniu tej informacji muszę pochwalić Burmistrza Inowłodza. Dobra robota Szanowny Bogdanie. Źródło komentarza: Inowłódz z nadwyżką i absolutorium. Radni udzielili burmistrzowi Bogdanowi Kąckiemu wotum zaufania Autor komentarza: Ajdejano Treść komentarza: Mistrzu: ani wojewoda ani komisarz nie zmieni czerwonej mentalności wyborców. Tak już mają i z tym czerwoniastym poglądem zejdą z tego świata. Ktoś będzie im pluł w oczy, a oni będą mówić, że deszcz pada. Tak ich wychowała komuna. Źródło komentarza: Koalicja Węgrzynowski - Jodłowski nie udzieliła wotum zaufania Zarządowi Powiatu. Autor komentarza: Ajdejano Treść komentarza: Samorządowe szumowiny uratowali ten samorządowy wrzód na d... I tak będzie w Polsce jeszcze długo. Te samorządy, to zwykła spolaczana szmira. Źródło komentarza: Kruk krukowi mandatu nie wygasi. Sprawą Pauliny Sochy zajmie się wojewoda Autor komentarza: Tomasz Treść komentarza: Znacznie poważniejsze jest pytanie czy tzw. fachowcy dobrej zmiany mają kwalifikacje i kompetencje zawodowe do zajmowania stanowisk na których pobierają wynagrodzenia? Źródło komentarza: Kolejni radni pod lupą wojewody? Pytania o miejskie spółki, szpital i prawo do mandatu Autor komentarza: Ajdejano Treść komentarza: Nóż sam otwiera mi się w kieszeni, jak czytam te różne opowieści o tych debilowatych radnych, o tych debilowatych samorządowych układzikach. To jest kupa dziada bez zelówek. Kto wybrał to debilowate, samorządowe towarzystwo? To jest proste, jak świńska kita: tylko i wyłącznie debilowaty elektorat wyborczy. Ta zgraja samorządowych przygłupów-radnych, to jest emanacja przygłupiastych wyborców. Źródło komentarza: Koalicja Węgrzynowski - Jodłowski nie udzieliła wotum zaufania Zarządowi Powiatu.
Reklama
Reklama
Łóżko rehabilitacyjne  Elbur PB 337

Łóżko rehabilitacyjne Elbur PB 337

Z pełną ofertą możecie zapoznać się odwiedzając nasz punkt zaopatrzenia medycznegoTomaszów Mazowiecki ul. Słowackiego 4Oferujemy atrakcyjne rabaty dla stałych klientów oraz montaż gratisNa zdjęciu: Łóżko PB 337 w wykonaniu standardowym w kolorze buk. Akcesoria: stolik Rubens 3 w kolorze buk.Łóżko PB 337 jest szczególnym łóżkiem do opieki długoterminowej, które w przeciwieństwie do klasycznych łóżek posiada możliwość opuszczenia krawędzi leża do poziomu ok. 23 cm. Niskie, dolne położenie leża ułatwia dostęp osobom z problemami z koordynacją ruchową i zwiększa bezpieczeństwo pacjenta nawet przy opuszczonych barierkach bocznych.Więcej informacjiKolory standardowe: DETALE PRODUKTU:1. Położenie leża 23 cm od podłogi4. Solidne koło z hamulcem2. Zabudowane napędy podnoszenia łóżka5. Pilot z blokadą poszczególnych funkcji3. Leże z regulacją twardości6. Dodatkowa regulacja za pomocą rastomatu OPCJE:zmiana wypełnienia leża • zmiana długości leża • zmiana kolorystykiPODSTAWOWE DANE TECHNICZNEBezpieczne obciążenie robocze175 kgMaksymalna waga użytkownika140 kgRegulacja wysokości leża:od 23 do 63 cmRegulacja segmentu oparcia pleców:0 ÷ 70°Regulacja segmentu oparcia podudzi:0 ÷ 20°Wymiary zewnętrzne długość × szerokość:219 × 102 cmPrześwit pod łóżkiem:ok. 7 cmCiężar całkowity:101,4 kgKółka jezdne:100 mm z hamulcem FUNKCJEDO POBRANIA: Karta produktu PB-337 [PDF]

Napisz do nas

Zachęcamy do kontaktu z nami za pomocą formularza. Możecie dołączyć zdjęcia i inne załączniki. Podajcie swojego maila ułatwi to nam kontakt z Wami
Reklama