Będąc w Anglii na zakupach z moją przyjaciółką, byłam mocno zdziwiona bo omijałyśmy wiele sklepów znanych marek. Wyedukowana ekologicznie i pro fairtradowo znajoma nie pozwoliła mi do nich wejść, wręcz szarpiąc mnie za rękaw. Potem zasiadłyśmy do kawy ze znakiem sprawiedliwego handlu i zaczęła się nasza rozmowa. Ostatnio taka samą rozmowę prowadziłam z moją znajomą z Bieszczad. Monika Patkowska, lokalnie w Solinie znana jako „szeptucha” choć ze ścisłym wykształceniem zwiała z miasta i korporacji do najmniej zindustrializowanej części Polski, a moja przyjaciółka z Anglii mieszka na wsi. Inna moja znajoma Anita Sowińska z lat młodości, z którą w trawach nadpilickich budowałyśmy „widoczki” działa w ekologii już od wielu lat, a jej wykształcenie i młodzieńczy zapał są godne naśladowania. W czasie naszych rozmów pojawiało się wiele wątków. Dlatego razem z Moniką i Anitą postanowiłyśmy je uporządkować żeby zainspirować i Ciebie czytelniku, bo nie bójmy się ciągnąć naszych znajomych za rękaw jeśli chodzi o „Matkę Ziemię.” A opozycyjnie i z hejterskim zapałem nastawionych do poruszanych w naszym cyklu rozmów tematów nie będziemy ignorować, ale edukować, bo każda kolejna przekonana osoba jest warta poświęconego jej czasu. Zaczynamy wkrótce
Agnieszka Drzewoska
18.06.2019 12:56
(aktualizacja 22.08.2023 13:03)
.
Podziel się
Oceń
Napisz komentarz
Komentarze
?
18.06.2019 23:57
Pani Agnieszko, a co Pani sądzie o freeganizmie? Tylko może nie jedzenie, ale meble, ubrania?
Agnieszka Drzewoska
19.06.2019 09:51
Freeganizm jako nowy trend konsumencki w swojej filozofii jest mi bliższy niż "szalona konsumpcja". Efekt Diderota czyli permanentne nienasycenie i kupowanie co chwilę nowszych modniejszych mebli czy wyposażenia jest dla mnie przejawem hiperkonsumpcji i źle mi się kojarzy. Mama i ja mamy taki sam rozmiar obuwi i ubrań dlatego często się nimi wymieniamy :) Jestem jadnak, póki co zwolenniczką "złotego środka", który jest dla mnie na tą chwilę najlepszym rozwiązaniem. Zatem stosuję w swoim życiu od jakiegoś czasu zasadę 3R. Reduce, Reuce, Recycle. Reduce, czyli miedzy innymi ograniczam odpady np. poprzez uroczą butelkę wielokrotnego użytku na wodę z kranu, czy termokubek do gorących napojów, nie używam słomek, czyli pożyczam sprzęt potrzebny mi okazjonalnie itd. Reuce, czyli używam ponownie. Stare, odnowione przeze mnie własnoręcznie biurko mojej mamy jest wciąż ślicznym nowoczesnym meblem, chociaż ma ponad 50 lat, moja prawie 50 letnia kołyska "wychowała 12 dzieci znajomych i rodziny, odnawiana stale jest piękna, wychowując córkę używałam pieluch tetrowych itd. Recycle, czyli odzyskuję, urzekła mnie moja starsza znajoma w Anglii, która wysłała do urzędu pismo w starej już dwa razy użytej kopercie, twierdząc, że to nie ma znaczenia dla procedowanej sprawy w jakiej kopercie wyśle dokumenty, co było zdroworozsądkowym podejściem, a nie trendem konsumenckim, który jest kojarzony z "grzebaniem w śmietnikach za pożywieniem". Dalej idąc, a cytując za Anna Rostek, Tomasz Zalega UW Freeganizm- trend czy styl życia? "Natura współczesnych konsumentów – mimo braków realnych środków − doprowadza do skorzystania z tej możliwości oraz kupowania jeszcze większej ilości produktów (Botsman,
Rogers 2010, s. 33; Schor 2010, s. 37; Roose 2014). W ostatnich pięciu dekadach ludzie nabyli więcej dóbr i usług niż wszystkie razem wzięte poprzednie pokolenia, a proces ten wciąż nabiera na sile i postępuje coraz dynamiczniej. Ludzie zaczęli być właścicielami tylu rzeczy, że czasami nie starcza im już miejsca we własnych domach na ich przechowywanie.Powstały nawet firmy oferujące wynajmowanie pomieszczeń do przetrzymywania nadmiaru
nieużywanych produktów" uważam, że nie ważne jakby nazywać trendy, ważne, aby w filozofii życia mieć miejsce na 3R. Pozdrawiam Agnieszka Drzewoska
Hh
18.06.2019 23:36
Żyje tak od lat. Ale dobrze, że zaczyna to być modne.
Janina
18.06.2019 18:56
Super pomysł. Pozdrawiam
Ajdejano
18.06.2019 16:43
Szanowna Pani A.D.: czekam, jak kania dżdżu, tej ekologicznej edukacji, ale w tej powyższej "zajawce" tematu, na razie i przede wszystkim, chwali się Pani swoimi koleżankami. Czyżby kolegów Pani nie miała, albo - co najgorsze - nie lubiła kolegów ....?!
.
18.06.2019 23:33
A co Cie to obchodzi?
AD
19.06.2019 09:53
Lubię Mariusza Strzępka, ale on jest podobno kobietą :) hihihi
Napisz komentarz
Komentarze