Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 22 czerwca 2026 16:47
Reklama
Reklama

Przedsiębiorców ci u nas... niedostatek

Polska to kraj niezwykłych paradoksów. Schizofrenia społeczna, jakiej jesteśmy wszyscy "udziałowcami" zatacza coraz szersze kręgi. Jeszcze nie tak dawno temu otrzymywaliśmy setki maili krytykujących pracę pielęgniarek, ratowników i lekarzy (część z nich nie nadawała by się do publikacji). Tymczasem wystarczyło kilka dni epidemii strachu, by wychodzić na balkony i bić brawo. Niewiele więcej czasu było potrzeba, by ci sami ludzie zaczęli spotykać się z ostracyzmem i by spoglądać na nich jak na trędowatych. Polski naród jest dziwaczny, ale nie o lekarzach i pielęgniarkach ma być ten felieton. Rzecz będzie o przedsiębiorcach.

Dwa tygodnie z rzędu obserwowaliśmy w Warszawie protesty "przedsiębiorców". Przez media przelała się fala krytyki na działania policji, użycie gazu i pacyfikację kilkudziesięciu protestujących. Obejrzałem różne rodzaje relacji, zarówno w internnecie, jak i w stacjach telewizyjnych (tych wpierającyh obecny Rząd, jak i tych które promowały poprzedników) i przyznam, że widziałem w nich wszystko, tylko nie przedsiębiorców. W relacjach widac było więcej dziennikarzy i (jak mówił redaktor TiT, który pojechał protest obserwować osobiście) celebrytów, działaczy partyjniackich gangów, niż zaangażowanych w obronę własnych biznesów, przedsiębiorców.

Także w telewizyjnych relacjach zdarzenia i sytuację komentowali politycy, którzy biznes kojarzą jedynie z robieniem (swoich) przekrętów. Rzetelną działalnością gospodarczą nigdy się nie zajmowali, a całe życie spędzili na garnuszku podatników. Nie dotykają ich setki kontroli z isntytucji, których nazwy ciężko czasem nawet powtórzyć. Nie są obiciążani podatkami, ZUS-ami, opłatami, dzierżawami, karami, koncesjami i wszystkim tym, co mogą jeszcze wymyśleć mało rozgarnięci specjaliści od pozyskiwania wpływów budżetowych, by Rząd był w stanie sam się wyżywić. 

Czy to znaczy, że nie jest tak źle? Że przedsiębiorcy nie protestują, bo jest im tak dobrze, że z pokorą pokonują wszystkie kłody, rzucane im pod nogi przez różnej maści aparatczyków kolejnych szczebli (którzy o swój interes potrafią zadbać jednak doskonale -  wszak im się to należy)? Przecież nie chodzi nikomu o to, by przeszkadzać, ale pomagać. Zapewne nawet ktoś na rzeczywistą pomoc się doczeka, o ile urzędnik szukający pretekstu, by jej nie udzielić, nie znajdzie. Tyle, że dla ludzi prowadzących działalność, ważniejsze jest to, by im nie przeszkadzać. 

Jak to jest, że 60 tysiącami górników, którzy pracują w polskich kopalniach władze liczą się bardziej niż z wielokrotnie liczniejszą grupą przedsiębiorców? Odpowiedź wydaje się prosta: przedsiębiorca pozbawiony jest faktycznego prawa do strajku i protestu. Za każdym razem ponosi bowiem ich koszty. Kiedyś poseł Janusz Palikot postulował odbiurokratyzowanie Polski, stworzył nawet specjalną komisję, a później dzięki nazbieranym papierzyskom był o kilkadziesiiąt centymetrów wyższym. Konferencja prasowa się odbyła, no i na konferencji prasowej się skończyło. 

Niestety przedsiębiorcy są sami sobie winni, bo wykazują sporą niechęć do orgazniowania się  w związki, stowarzyszenia i izby przemysłowo - handlowe. Wiem, co mowię, bo przez kilka lat prowadziłem takie Stowarzyszenie. Piszę o tych mikro, małych i średnich, bo ci więksi oczywiście to robią, wykładają pieniądze, zatrudniają prawników i ma ich kto reprezentować. Są na przykład organizacje polskiego handlu (same się tak nazywają), gdzie nie ma ani jednego polskiego podmiotu. Mają kapitał i narzędzia do tego, aby skutecznie lobbować na swoją rzecz zmiany w przepisach. Jak coś nie wychoodzi, albo próbujemy je ograniczać od razu przestają byc polskie, bo upominają się o ich interesy macierzyste Rządy. Co ciekawe, często do wywierania presji wykorzystują też związki zawodowe. Możemy się tylko domyślać, na jakiej zasadziie się to odbywa. 

Idealnym przykładem jest zakaz handlu w niedzielę, wprowadzony pod presją Solidarności. Miał służyć lokalnym kupcom, a posłużył przede wszystkim gigantom. Od czasu jego wprowadzenia tysiące polskich sklepów zostało zlikwidowanych. Były funkcjoinariusz ZOMO, Piotr Duda, wcześniej za pomocą szturmowej pałki utrwalający system socjalistycznej państwowości (tzw. władzy ludowej), jest zapewne z siebie dumny. Teraz, dzięki jego między innymi działaniom właśnie w poważne tarapaty wpadły w czasie pandemii niemal wszystkie polskie samorządy. Najbardziej dotkliwe straty ponoszą małe i średnie miasta.

Efekty poczujemy wkrótce wszyscy. Także osoby funkcjonujące zawodowo w tzw. budżetówce. Z wielu różnych miejsc docierają informacje o konieczność zwolnień niemal we wszystkich działach gospodarki i administracji publicznej. Prawdopodobnie straci pracę nie tylko wielu urzędników ale i nauczycieli (i jak się teraz do tego mają wyszydzane kasjerki z Biedronki).

Organizacje przedsiębiorców mają szczególne znaczenie także lokalnie. Mają szansę konsultować szereg działań podejmowanych na ich terenie. W zapisy planów zagospodaroowania przestrzennego, ale i organizację i kształt remontów dróg (o czym sporo mogą powiedzieć prowadzący działalnośc przy ulicy Warszawskiej).  


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

cisza 26.05.2020 21:11
Czasami warto wsłuchać się w ciszę i robić swoje,nie hałas jest potrzebny ,ale zadbanie o własne podwórko i pomoc tym ,którzy jej najbardziej potrzebują, a i najbardziej milczą . Zawsze można z dobrą wolą upiec wspólnie jakiś chleb , a wiatry gnające ze wszystkich stron świata poczęstować spokojem.

Tego kwiatu jest pół światu 26.05.2020 07:35
Wojciech Mann, zapowiada, że do Trójki nie wróci. Miemy nadzieje, że dotrzyma słowa. Stacja szorująca po dnie w Radio Trackach z pewnością z czasem by odbiła gdyby cielsko (z emeryturą już przecież, spokojnie, z głodu nie umrze), z niej już zeszło. Niech jego „potencjał” niech wykorzysta jakiś niepubliczny nadawaca. Tatuś indoktrynował Polaków w niemieckiej prasie okupcyjnej wydawanej na terenie Polski (Google: Kazimierz Mann), za co po wojnie w ramach denazyfikacji został skazany i nawet siedział. Teraz w tej biograficznej książce na temat tatusia robi z niego trochę ofiarę stalinizmu :))) No rzeczywiście :))) To jest dziennikarz z wybitną wiedzą muzyczną? Pffff :))) W blogosferze znajdzie się dziesiątki młodych ludzi którzy od grzyba mają tysiąckrotnie większe komptenecje. Nie mają radiowego głosu? A Gacek miała? Hahaha :)) Ale dalej mnie najbardziej urzekło: „W rozmowie z Wirtualnymi Mediami dziennikarze Trójki, którzy w minionym tygodniu odeszli ze stacji, mówią, że Kuba Strzyczkowski ma na pewno ich kredyt zaufania, lecz są też pełni obaw co do przyszłości anteny. - Nie odeszła osoba, której Trójka „zawdzięcza” ten kryzys: prezes Agnieszka Kamińska. Kuba to znakomity dziennikarz, świetny kolega, ale i Tomasz Kowalczewski był jeszcze niedawno naszym świetnym (jak się wydawało) kolega, a pod naciskami prezes Kamińskiej zmienił się niemalże w grabarza anteny. Rozmawiałem z kolegami, dajemy Kubie kredyt zaufania, będziemy się przyglądali - analizuje jeden z nich” Kowalczeski się zmienił? Czy przez większość dorosłego życia będąc zmuszonym do funkcjonowania w postkomunistycznch układach, nigdy nie mógł szczerze się wypowiezieć? Na antenę wpuszczano dziewczynę z ustami w kształcie zajęczej wargi, ale co najgorsze z okropną wadą wymowy... Karta mikrofonowa? Postkomnistycznych pupilków to nie dotyczy. Co zawodowo reprezentuje Anna Gacek? No wystarczy przesłuchać tego co jest w necie, a Trójka nie usunęła tyh audycji. Puszcza starocie jakie na taśmach zalegają w piwnicy każdego dzisiejszego 40-50 latka. Nudy. Zero ciekawostek przechwyconych ze zachodnich stacji, a te amerykańskie kamuspowe radyjka nadają sporo ciekawe, a nieznanej szerzej w Polsce muzyki. No ale przede wszystkim ta wada wymowy. Przez ponad 20 lat nie pani z radia nie nauczyłą się wymiawiać „Rrrr” Obrzydliwe. W prywatnych stacjach mogą sobie nie stostować żadnych standardów. Zatrudniać dyszące grubaski robiące błędy na każdym kroku. Jednak TVP i PR powinny być wzorcem.Moment – tuż przed wyborami – dla PiSu nie jest oczywście najlepszy, ale kiedyś do przetasowań musiało dojść . Robił to ich wieloletni redakcyjny kolega – Tomasz Kowalczewski – co jednak sporo mówi. Teraz Strzyczkowski miejmy nadzieje tochę wyciszy sprawę, ale po wyborach pojechać tam równo. Słuchacze na pewno zyskają. Czy Niedźwiecki nie zmanipulował listy? Audycji która z roku na rok interesowała coraz mniejszą garstkę słuchaczy? Też nie jestem taki pewien. Wytknął mu to kolega, który już nie w jednej sytuacji Marka widział. Żegnamy, bez żalu.

Pawełek 26.05.2020 10:40
Mądrego to warto poczytać i posłuchać... a nie tylko jacyś frustraci szukający wszędzie sensacji, spisków. OK duży plus. Musisz częściej walnąć podobny wykład, to i uświadomionych będzie więcej.

Trelemorele 26.05.2020 20:16
Dawniej pracował w postkomunistycznych układach, a w jakich będzie pracował teraz, będą te układy tylko inaczej się nazywać, przy okazji proponuję zanim się kogoś opisze spojrzeć w lustro. Radia na pewno nie słuchałeś ale głos zabrałeś no bo co tam można komuś dokopać to dlaczego nie.

Pawełek 26.05.2020 21:32
No i jest aktywny trelemorele słuchacz RTV. Teraz zdecydowanie już nie postkomunistycznych układach, ale widać masz problem z odróżnieniem takiego szczególiku. Poczytaj o tym trochę, to może ogarniesz temat. Chyba, że sam brylowałeś na salonach u nich, no to beton, do schronu. (i taka twoja odp.) Poza tym nie ma ludzi niezastąpionych. Przyjdą inni i zrobią nową III, lepszą. Każdy kiedyś musi iść na emeryturę odpocząć. Ja radio słuchałem i nadal słucham.

... 26.05.2020 21:48
Po tobie też przyjdą inni i też zrobią to lepiej ale co tam dla nich ty będziesz betonem

Tego kwiatu jest pol swiatu 26.05.2020 21:59
Trojki sluchalem od polowy podstawowki do powstania Tok FM. Z 10-12 lat. Dzien w dzien. Z Tok FM przenioslem sie do Polskiego Radia 24. Bledow nie robie z niedbalstwa, czy ze ich nie widze. Pisania na plaskim ekranie nadal nie ogarnalem - to prawda. Chociaz i tak w porowaniu z sytuacja sprzed roku jest duzo lepiej. Po prostu w komcu jedna klawiatura, a nie co chwila inne (sluzbowe), urzadzenie, do ktorego by cos zainstalowac musisz prosisc o zgode imformatyka w smierdzacym swetrze. Na pisaninę po wyzysku w kapitalistyczym pseudonowoczesnym przedsiebiorstwie nie bylo juz zwyczajnie sily. Zrec, spac, tyrac, zrec, spac, tyrac w tramwaju wracajac zasypiac. Tak bylo. Dopiero Kaczynski dal mi wolnosc. ...i pisze - coraz lepiej :) - na wlasnym skromny, ale w koncu jednym i tym samym sprzecie.

Iwon 27.05.2020 07:17
I leżysz i pachniesz, inni chodzą do roboty a ty leżysz i czekasz może znowu coś dadzą jest pięknie, chwilo trwaj naprawdę czuć te wolność chyba w pisaniu? ale jak już trzeba będzie podać dane żeby coś napisać to będzie nie halo. Pozdrawiam

to ja 27.05.2020 00:35
Tekst oczywiście nie na temat, ale jak już się tyle napisałeś to nie sposób się odnieść. Trójka faktycznie szoruje po dnie, zresztą tak jak i Jedynka, a jeszcze w 2015 r. miały 8-9% słuchalności i 3 . oraz 4. miejsce w Polsce, teraz niecałe 5% - ojej to chyba zmiany w kierownictwie spowodowały taki spadek. Prawda jest brutalna - największy odpływ słuchaczy jest w grupie osób z wyższym wykształceniem. Zgodzę się, że Manna ciężko się już słuchało, czuć było, że wiekowo się posunął, co np. w wypadku Kaczkowskiego nie było odczuwalne, ale nie porównuj jego wiedzy z jakimiś youtuberami. Pewnie na nowych rzeczach słabo się znał, ale na starociach raczej ciężko byłoby go zagiąć.

. 28.05.2020 08:23
Kaczkowski mruczał po 30 sekund co pół godziny pomiędzy rozwlekłymi kompletnie nie radiowymi utworami trwajacymi po 15-20 minut. Można było to podać w sposób przystępny, ale pewnie zwyczajnie mu się nie chciało i puszał po prostu bez żadnych cięć. Nikt na tak zchodzie tego nie robi. A odniesieniem są choćby niemieckie stacje radia publicznego które nadają nawet opery, które do skracania są jeszcze trudniejsze. Ale nie tylko podczas tych nocnych audycji Trójki słuchała garstka. Dane które podajesz nie są prawdziwe, pewnie machniesz tam tym PDFem KRRiTV z 2015. A wcześniej? Poza tym, badaniem słuchalności radia zajmuje się jedynie Millward Brown (dawne SMG / KRC), przesycona postkomunistycznymi banankiami. Zarzuty wobec nich padały wielokrotnie przy sondażach, no ale Radio Tracków nikt im nie odebrał jak Kurski Nielsenowi ratingi ogladalności TVP (jedny stały zleceniodawca) Niby wolny rynek a przez 25 lat rynek reklamy telewizyjnej kreowała jedna firma... To są miliadry złotych w cig tych wszystkich lat. Spor 30 sekundowy kosztuje od 30 do 60 tysięcy. Radio jest mniej dochodowe, więc na razie ta spraw nie została podjęta, a powinna. Także nie ma co bronić starych dziadów, tylko dlatego, że nie miało się żadnej alternatywy.

oprawwki w kolorze papuzim 25.05.2020 20:14
Powiedzieli Tanajnie, by zastosował jakiś akcent który będzie go wyróżniał i teraz będzie pajacował z kolorami tych oprawek. Oczywiście bezmyślnie. Bo to nie są pewnie jakieś plastki ze stojaka przed plażą, a jakieś armany czy tam rajbeny. Skoro Ci stary tak cinżko, to czemu nosisz bryle za 4 tysiące? A wydaje się, że to nie jedyne, wydaje mi się, że w tych relacjach z zadym pod pałacem kultury widziałem go w innym kolorze. Pracownicy oczywiście na śmieciówkach – w Tok FM mówił o 5 na umowie zlecenie, podkreślał, że uZUSowione, łaski dziadu nie robisz – Państwo Polskie to na Tobie wymusza. Pracownicy na śmieciówkach by szefunio przed 40stką nosił bryle za 4 tysiące. Przecież musi dobrze widzieć prada? W anglojęzycznej Wikipedii dał zdjęci w normlanych okularach. Założyłby zwykłe oprawki, nawet i drogie, nikt by nie robił problemu. Wyliczą mu to zobaczycie. To nie biedny koleś. Następny cwaniaczek jak Guział. Nie wiadomo skąd.

m&m 25.05.2020 19:27
Przedsiębiorcy nie mają czasu jeździć i pajacowac z jakimś gościem znikąd w śmiesznych pinglach. I jeszcze z kodomitami ukrytymi w tłumie. Nie to, że Polska jest świetnym dla nich krajem, bo po prostu jest na odwrót. Ale co ma do tego koronawirus??? Każdy składa, co może. Zwolnienia, przesunięcia, dofinansowania, pożyczki bezzwrotne. No jest trochę różnych pakietów. I wiadomo, że ***, to nie uratuje, jak ktoś się zamknął całkowicie przez tą histerię. Ale generalnie jakieś mozliwosci sa. Państwo za przedsiębiorcę nie uratuje jego firmy, czy nie wyciągnie z kłopotów, lecz nie można powiedzieć, że nie było pomocnej reakcji na miarę możliwości. Nie jestem pewien czy nasz rząd zrobił coś skrajnie źle w tej sprawie, tak żeby urzadzac jakieś zadymy na siłę. Nie jestem pewien czy po prostu musieli ulec temu, co się działo na świecie, więc nie wiem czy można ich obarczać jakaś odpowiedzialnością za konsekwencje związane z wirusem. Co innego, gdy ja sobie bluzgam na czym świat stoi na te wszystkie ograniczeniami spowolnienie gospodarki, a co innego gdy trzeba wziąć odpowiedzialność za zdrowie obywateli i podjąć jakieś wyważone decyzje.

Polak 25.05.2020 16:15
Panie Strzępek Piotr Duda nie był w ZOMO tylko w wojsku. Za taki hejt przepraszał L.Wałesa. Jak coś Pan pisze to tylko prawdziwe informacje.

AK-47 25.05.2020 17:10
I ma prawo do noszenia takiej odznaki: https://haftres.pl/sklep/1577-thickbox_default/metalowa-odznaka-skoczka-spadochronowego-gapa.jpg

. 25.05.2020 20:29
Dobrze, że jesteś AK-47. Trzymam się tego co kiedyś napisałeś, nie komplementuje Cię, ale odzywaj się proszę częściej do wyborów. Każdy z nas jest odpowiedzilany czy będzie chociaż jeszcze z 4 lata sprawiedliwego Państwa czy wróci neoliberalna dzicz, gdzie 5-10 % społeczeństwa żeruje na reszcie. I poniżenienie,nawet w drobnych dla nich sprawach, które dla nas są ważne. Warto poświęcić godzinę dziennie by wejść tutaj wieczorem i podpowiadać. Niestety Trzaskowski ma duże szanse bo reszty Polski niewiele interesuje jakaś tam warszawska Czajka, jakiś tam park relaksu z palet za prawie milion złotych na kilka miesięcy, nikt nie będzie pamiętał szereg innych odwołanych obietnic wyborczych jak wycofanie się z darmowej komunikacji dla młodzieży szkolnej. 70 lat mieli na wychowanie całych dynastii, po 5-10 mieszkań na głowę od razu po studiach. To ludzie wpływowi, to ludzie zaznajomieni od najmłodszych lat z technikami manipulacji. Omamią resztę. Ogromnym błędem Kaczyńskiego było przesuniecie tych wyborów, bo naprawdę nie wierzę, że tych paru posłow Gowina nie dałoby się przeciągnąć. Twoje komentarze są zawsze bardzo celne i merytorycznie mocne. Dziękuję Ci.

xxx 25.05.2020 15:41
No i cyk, zaraz poleci sprostowanko za to ZOMO, bo to kaczka puszczona przez Bolka.

Opinie

22 czerwca w historii. Virtuti Militari, Hubal, Konwicki, Barbarossa i głos Cyndi Lauper

22 czerwca to jedna z tych dat, w których historia nie idzie spokojnym krokiem przez kartki kalendarza, ale wchodzi na scenę jak orkiestra po pierwszym uderzeniu werbla. Jest tu królewski dokument i narodziny miasta, jest order za męstwo, który do dziś ma w polskiej pamięci ciężar większy niż metal, jest wojna, literatura, zimna wojna i muzyka, która raz brzmi jak country Krisa Kristoffersona, raz jak kolorowy manifest Cyndi Lauper z epoki MTV. Data dodania artykułu: 22.06.2026 08:27
22 czerwca w historii. Virtuti Militari, Hubal, Konwicki, Barbarossa i głos Cyndi Lauper

Fałszywa nadzieja sprzedaje się lepiej niż medycyna. Ekspertki ostrzegają przed medyczną dezinformacją

Najgroźniejsze kłamstwa nie przychodzą dziś w stroju szaleńca z aluminiową czapką. Przychodzą w estetycznym filmiku, w miękkim świetle, z uśmiechniętą twarzą influencera, wykresem wyrwanym z kontekstu i obietnicą, że „lekarze o tym nie mówią”. Od picia boraksu po porzucanie terapii onkologicznych – medyczna dezinformacja dawno przestała być tylko internetową ciekawostką. Stała się realnym zagrożeniem dla zdrowia i życia pacjentów. Data dodania artykułu: 21.06.2026 10:54
Fałszywa nadzieja sprzedaje się lepiej niż medycyna. Ekspertki ostrzegają przed medyczną dezinformacją

John Lee Hooker. Bluesman, który jednym riffem potrafił uleczyć samotność

Są artyści, których muzyka brzmi jak zapis nutowy. I są tacy, których muzyka brzmi jak życie: kurz drogi, stukot pociągu, zmęczenie po pracy, nocne światło w oknie i głos człowieka, który więcej przeżył, niż chciałby opowiedzieć. John Lee Hooker należał do tej drugiej kategorii. Nie potrzebował orkiestry, popisów technicznych ani długich solówek. Wystarczały gitara, tupot stopy i głos głęboki jak stara studnia. Data dodania artykułu: 21.06.2026 10:35
John Lee Hooker. Bluesman, który jednym riffem potrafił uleczyć samotność

21 czerwca w historii. Machiavelli, Sartre, Proces Szesnastu, socrealizm i rockowy oddech przesilenia

Dziś jest niedziela, 21 czerwca, 172. dzień roku. Słońce wstało o godz. 4.14, zajdzie o godz. 21.00. Imieniny obchodzą: Alicja, Alojzy, Marta, Rajmund, Rudolf, Alban, Marcja, Terencjusz oraz Demetria. Data dodania artykułu: 21.06.2026 10:19
21 czerwca w historii. Machiavelli, Sartre, Proces Szesnastu, socrealizm i rockowy oddech przesilenia

Konfederacja przygląda się Ruchowi Biało-Czerwonych. Jedni widzą konkurencję, inni „miejsce do służby Polsce”

W Konfederacji znów słychać skrzypienie wewnętrznych zawiasów. Tym razem nie chodzi o program, głosowanie w Sejmie czy kampanię wyborczą, lecz o nowe stowarzyszenie europosłanki Ewy Zajączkowskiej-Hernik. Ruch Biało-Czerwoni, zarejestrowany 3 czerwca, miał być — według deklaracji założycielki — przestrzenią działania dla ludzi, którym zależy na Polsce i na pomocy obywatelom pozostawionym samym sobie w sporach z urzędami, instytucjami i państwem. W praktyce inicjatywa stała się kolejnym testem dla delikatnej konstrukcji Konfederacji. Data dodania artykułu: 20.06.2026 12:17
Konfederacja przygląda się Ruchowi Biało-Czerwonych. Jedni widzą konkurencję, inni „miejsce do służby Polsce”

20 czerwca: dzień królów, komediopisarzy, śląskiej pamięci i muzyki, która wraca jak refren

Są takie daty, które wyglądają jak stary, wielowątkowy film. W jednej scenie rodzi się przyszły król Polski, w drugiej na Kremlu rozgrywa się krwawy dramat Dymitriad, dalej Aleksander Fredro ostrzy pióro, Górny Śląsk wraca do Polski, a z gramofonu płyną Beach Boys, Lionel Richie, Lady Pank i Kombi. 20 czerwca to dzień, w którym historia nie idzie równym marszem. Raczej tańczy — czasem poloneza, czasem żałobny marsz, czasem rockowy numer z lat 80. Data dodania artykułu: 20.06.2026 10:17
20 czerwca: dzień królów, komediopisarzy, śląskiej pamięci i muzyki, która wraca jak refren

19 czerwca: od „Daru Pomorza” i Pawiaka po Opole, Faras i sejmowe głosowania. Co mówi nam historia?

Dziś jest piątek, 19 czerwca, sto siedemdziesiąty dzień roku. Słońce wstało o godz. 4.13, zajdzie o godz. 21.00. Imieniny obchodzą: Bonifacy, Gerwazy, Julianna, Michalina i Romuald. Data dodania artykułu: 19.06.2026 07:47
19 czerwca: od „Daru Pomorza” i Pawiaka po Opole, Faras i sejmowe głosowania. Co mówi nam historia?

LexisNexis wprowadza LexisNexis Protégé™ Poland i przyspiesza automatyzację zadań prawnych dla polskich prawników

LexisNexis Protégé™ Poland pomaga polskim prawniczkom i prawnikom sprawniej realizować złożone czynności prawne dzięki intuicyjnej automatyzacji i odpowiedzialnej sztucznej inteligencji. Data dodania artykułu: 18.06.2026 14:31
LexisNexis wprowadza LexisNexis Protégé™ Poland i przyspiesza automatyzację zadań prawnych dla polskich prawników
Kino Konesera: Czytając Lolitę w Teheranie

Kino Konesera: Czytając Lolitę w Teheranie

Seans w ramach Kina KoneseraZapraszamy na pokaz filmu Czytając Lolitę w Teheranie w czerwcowym repertuarze cyklu Kino Konesera. To poruszająca opowieść inspirowana bestsellerową autobiografią Azar Nafisi, ukazująca kobiecą solidarność, odwagę i siłę.Wydarzenie odbędzie się 22 czerwca 2026 roku w kinie Helios. To propozycja dla widzów ceniących ambitne kino, ważne tematy społeczne i wyjątkowe filmowe emocje.Po rewolucji islamskiej w Iranie, która miała miejsce w 1979 roku, ulice Teheranu patrolowane są przez obrońców moralności, a fundamentaliści przejmują kontrolę nad uniwersytetami. Kobiety muszą nosić hidżab, ich swobody są ograniczane, a lektura zachodniej literatury staje się aktem buntu. Taki stan rzeczy sprawia, że Azar Nafisi (Golshifteh Farahani), ambitna wykładowczyni literatury, rezygnuje z pracy na Uniwersytecie Teherańskim. Kobieta potajemnie zaczyna zapraszać do swojego domu grupę najbardziej zaangażowanych studentek. Razem czytają zakazane klasyki literatury zachodniej – „Lolitę” Vladimira Nabokova, „Wielkiego Gatsby’ego” F. Scotta Fitzgeralda, powieści Henry’ego Jamesa czy Jane Austen. Początkowo nieśmiałe młode kobiety stopniowo otwierają się – dzielą marzeniami, lękami, historiami miłosnymi oraz upokorzeniami związanymi z życiem w totalitarnym reżimie.Filmy prezentowane w ramach Kina Konesera to najczęściej niszowe dzieła z niebanalną fabułą i inteligentnym humorem. Wyświetlane historie mają na celu nie tylko uprzyjemnić widzowi spędzony czas w naszym kinie, ale również wzbogacić go o nowe wartości, przeżycia i walory wizualne! Filmy Kina Konesera to często dzieła uhonorowane licznymi nagrodami na festiwalach filmowych. Data rozpoczęcia wydarzenia: 22.06.2026
Maraton Horrorów

Maraton Horrorów

Noc pełna grozy w kinie HeliosZapraszamy na Maraton Horrorów organizowany przez sieć kin Helios w ramach cyklu Nocne Maratony Filmowe. W programie znalazły się mroczne i pełne napięcia seanse, które zapewnią widzom intensywne emocje aż do późnych godzin nocnych.Co w programie?Na plakacie zapowiedziano filmy: Rytuał Lily, Lalka (przedpremiera), Krwawe Polowanie oraz Poświęceni. To propozycja dla fanów kina grozy, którzy chcą przeżyć wyjątkową noc z premierami i przedpremierami na dużym ekranie.MARATON HORRORÓWNocne Maratony Filmowe zapraszają na noc, która dostarczy Wam ekstremalnych emocji i wspomnień na całe wakacje. W zestawie aż trzy premiery!Już 26 czerwca, zaraz po rozdaniu szkolnych świadectw, na dobry początek wakacji Nocne Maratony Filmowe zapraszają na Maraton Horrorów! Ten przygotowany z myślą o Was zestaw filmów, to idealny sposób na odreagowanie całego roku szkolnego! Na początek pierwsza przerażająca premiera tego wieczoru, “RYTUAŁ LILY”! Po krótkiej przerwie, trzymający w obezwładniającym napięciu, przedpremierowy pokaz filmu „LALKA”. Dalej będzie jeszcze mocniej, bo kolejną premierą tej nocy będzie „KRWAWE POLOWANIE” i na koniec „POŚWIĘCENI”.Będzie to wyjątkowa, pełna grozy uczta filmowa i jesteśmy przekonani, że jeszcze długo po powrocie do domu nie będziecie mogli zasnąć. Czy jesteście na to gotowi?RYTUAŁ LILY (napisy)Cztery przyjaciółki udają się do odosobnionego domu położonego głęboko w lesie, aby odprawić rytuał inicjacji nowej czarownicy i dopełnić krąg czterech żywiołów. Lily, blada i introwertyczna dwudziestolatka, która właśnie dołączyła do grupy, została wybrana na reprezentantkę żywiołu powietrza. Nie zdaje sobie sprawy, że prawdziwy cel rytuału jest zupełnie inny – Lily ma zostać złożona w ofierze, a jej koleżanki pragną za jej pomocą przywołać uśpionego demona.LALKA (napisy)Macy udaje się na leśną wędrówkę ze swoim chłopakiem. W środku lasu para odkrywa upiorną kolekcję lalek i ich równie dziwaczną właścicielkę – ubraną w porcelanową maskę kobietę uzbrojoną w łopatę. Macy zostaje porwana i budzi się w drewnianym domu na odludziu. Od tej pory będzie musiała walczyć o życie z psychopatką, która traktuje ją jak swoją lalkę.Nakręcony na taśmie analogowej horror „Lalka” to przerażający, ultrabrutalny i krwawy hołd dla amerykańskiego horroru lat siedemdziesiątych – z „Teksańską masakrą piłą mechaniczną” na czele.KRWAWE POLOWANIE (napisy)Jest rok 1986. Świat pędzi ku krawędzi. W Czarnobylu dochodzi do najgorszej katastrofy nuklearnej w historii, a 20-letni Mike Tyson brutalnie nokautuje rywali, zostając najmłodszym mistrzem świata wagi ciężkiej. Ameryka żyje popkulturą i wielkimi akcjami charytatywnymi, zupełnie nieświadoma tego, co czai się w jej mrocznym sercu. Tymczasem w Michigan sześciu twardych kumpli z Detroit zostawia za sobą fabryczny dym i rusza na głęboką północ. Cel: coroczny, święty rytuał męskiego braterstwa – alkohol, pot i polowanie na jelenie w odciętym od świata obozie.Jednak w tych starożytnych lasach krew wsiąka w ziemię głębiej, niż mogłoby się wydawać. Przez przypadek myśliwi budzą coś, co nigdy nie powinno zostać dotknięte. Ze snu powstaje potężny, krwawy duch rdzennych Amerykanów – prastara siła, która przybyła, by dokonać ostatecznej wendety za bezkarne morderstwa i zaginięcia indiańskich dziewcząt. W tym lesie reguły gry właśnie uległy zmianie. W ironicznym, brutalnym odwróceniu ról – ci, którzy przybyli tu zabijać, stają się zwierzyną.POŚWIĘCENI (napisy)Napięta relacja matki z córką zostaje wystawiona na przerażającą próbę, gdy umiera ojciec rodziny, a pogrążona w żałobie matka zatrudnia tajemniczego nieznajomego, by przywrócił jej męża do życia. Kiedy brutalne wskrzeszenie wymyka się spod kontroli, obie kobiety muszą zmierzyć się ze swoimi różnicami, walcząc o życie – i o siebie nawzajem.Uwaga! Kina nie prowadzą rezerwacji telefonicznej i internetowej.  Data rozpoczęcia wydarzenia: 26.06.2026

Polecane

Freelancer w CEIDG — czy rejestracja pod wirtualnym adresem to dobry pomysł? MCK zaprasza na zajęcia w roku szkolnym 2026/2027. Muzyka, teatr, taniec, plastyka i sport 22 czerwca w historii. Virtuti Militari, Hubal, Konwicki, Barbarossa i głos Cyndi Lauper Wianki niesione falą Pilicy. Świętojańska tradycja wróciła nad rzekę Uczniowie ZSP nr 2 z Tomaszowa w projekcie UŁ. Technik reklamy najliczniejszą grupą i z sukcesem na akademickiej scenie Mapa, kompas i charakter. 25 BKPow na podium Mistrzostw 12 DZ w Biegach na Orientację Kolejni radni pod lupą wojewody? Pytania o miejskie spółki, szpital i prawo do mandatu Fałszywa nadzieja sprzedaje się lepiej niż medycyna. Ekspertki ostrzegają przed medyczną dezinformacją John Lee Hooker. Bluesman, który jednym riffem potrafił uleczyć samotność 21 czerwca w historii. Machiavelli, Sartre, Proces Szesnastu, socrealizm i rockowy oddech przesilenia Bezpłatne zajęcia o laktacji w Tomaszowie. TCZ zaprasza do Szkoły Rodzenia Przy Szkolnej na sprzedaż idzie nie tylko budynek. To adres z pamięcią Tomaszowa
Na sprzedaż komfortowe mieszkanie 53 m² przy ulicy Niskiej

Na sprzedaż komfortowe mieszkanie 53 m² przy ulicy Niskiej

Cena: 435000 PLN Są mieszkania, do których wchodzi się z myślą o remoncie. I są takie, w których już od progu czuć spokój, światło i przestrzeń. Ta oferta należy właśnie do drugiej kategorii.Na sprzedaż wyjątkowo funkcjonalne i starannie wykończone mieszkanie o powierzchni 53 m², położone w Tomaszowie Mazowieckim. To propozycja dla osób, które szukają miejsca gotowego do życia – bez wielomiesięcznych remontów, nerwów i dodatkowych kosztów.Lokal zachwyca przemyślanym układem pomieszczeń oraz nowoczesnym standardem wykończenia. Jasne wnętrza, estetyczne detale i dobrze wykorzystana przestrzeń sprawiają, że mieszkanie będzie idealne zarówno dla pary, rodziny z dzieckiem, jak i osób szukających komfortowej inwestycji pod wynajem.Najważniejsze informacje:powierzchnia mieszkania: 53 m²cena: 435 000 złfunkcjonalny układ pomieszczeńmieszkanie gotowe do wprowadzeniabardzo dobra lokalizacja w Tomaszowie Mazowieckimoferta idealna zarówno do zamieszkania, jak i inwestycyjnieDużym atutem nieruchomości jest lokalizacja. W pobliżu znajdują się sklepy, punkty usługowe, szkoły, komunikacja miejska oraz tereny zielone. To miejsce, które pozwala połączyć wygodę codziennego życia z ciszą i poczuciem prywatności.Wnętrze mieszkania zostało urządzone w nowoczesnym, uniwersalnym stylu, dzięki czemu nowy właściciel może od razu poczuć się „u siebie”. Przestrzeń dzienna daje komfort zarówno odpoczynku, jak i spotkań z rodziną czy znajomymi. To mieszkanie ma w sobie coś, czego nie oddają suche parametry – przyjemny klimat i poczucie domowego ciepła.Rynek nieruchomości w Tomaszowie Mazowieckim w ostatnich latach wyraźnie się zmienia. Coraz trudniej znaleźć mieszkanie, które łączy rozsądną powierzchnię, dobrą lokalizację i wysoki standard wykończenia. Ta oferta wyróżnia się właśnie takim połączeniem.
Reklama Twój Sklep Medyczny
Reklama
Reklama Twój Sklep MEydczny
Reklama

Wasze komentarze

Autor komentarza: Ajdejano Treść komentarza: Końcowe pytanie w tym materiale powyżej, to jest pytanie retoryczne, czyli bez odpowiedzi. Dlaczego bez odpowiedzi? Bo w tej sprawie nie zajmie stanowiska nikt: samorządowi krętacze-bonzowie, sąd i wszyscy inni samorządowi i rządowi oszuści, którzy tzw. elektorat wyborczy, czyli zwykłych ludzi, idących do wyborczych urynałów, traktują jak przygłupiastych baranów. Źródło komentarza: Ponad 202 tysiące ze szpitala i dieta radnej. Ile pieniędzy powinna zwrócić Paulina Socha? Autor komentarza: sb Treść komentarza: Szkoda, że Wojewoda nie może przyjrzeć się niektórym pracownikom szpitala co do ich stawek stawek godzinowych i ich godzin pracy. Źródło komentarza: Kolejni radni pod lupą wojewody? Pytania o miejskie spółki, szpital i prawo do mandatu Autor komentarza: kierowca Treść komentarza: Piszecie wyrok niski bo zgineły dwie osoby a co powiedzie na wypadek Majchszaka na A1 gdzie spaliły się 3 osoby i grozi mu 8 lat. To jest nie sprawiedliwe. Źródło komentarza: Prawomocny wyrok za tragedię na Mostowej. 16,5 roku więzienia dla kierowcy, który zabił dwie siostry Autor komentarza: zyga Treść komentarza: Co to za wyrok!!! Śmiech przez łzy! To jakaś kpina! Żadna sprawiedliwość! Polskie prawo jest śmieszne i sprzyja przestępcom... Źródło komentarza: Prawomocny wyrok za tragedię na Mostowej. 16,5 roku więzienia dla kierowcy, który zabił dwie siostry Autor komentarza: Czaro Treść komentarza: Wyrok zbyt niski, to morderstwo, naćpany i pijany użył auta do zabicia. Nikt tym ludziom życia nie wróci. Źródło komentarza: Prawomocny wyrok za tragedię na Mostowej. 16,5 roku więzienia dla kierowcy, który zabił dwie siostry Autor komentarza: ETM Treść komentarza: Antoni do broni Źródło komentarza: Antoni Macierewicz z zarzutami. Chodzi o słowa o „agentach rosyjskich” w SKW
Reklama
Reklama
Łóżko rehabilitacyjne  Elbur PB 337

Łóżko rehabilitacyjne Elbur PB 337

Z pełną ofertą możecie zapoznać się odwiedzając nasz punkt zaopatrzenia medycznegoTomaszów Mazowiecki ul. Słowackiego 4Oferujemy atrakcyjne rabaty dla stałych klientów oraz montaż gratisNa zdjęciu: Łóżko PB 337 w wykonaniu standardowym w kolorze buk. Akcesoria: stolik Rubens 3 w kolorze buk.Łóżko PB 337 jest szczególnym łóżkiem do opieki długoterminowej, które w przeciwieństwie do klasycznych łóżek posiada możliwość opuszczenia krawędzi leża do poziomu ok. 23 cm. Niskie, dolne położenie leża ułatwia dostęp osobom z problemami z koordynacją ruchową i zwiększa bezpieczeństwo pacjenta nawet przy opuszczonych barierkach bocznych.Więcej informacjiKolory standardowe: DETALE PRODUKTU:1. Położenie leża 23 cm od podłogi4. Solidne koło z hamulcem2. Zabudowane napędy podnoszenia łóżka5. Pilot z blokadą poszczególnych funkcji3. Leże z regulacją twardości6. Dodatkowa regulacja za pomocą rastomatu OPCJE:zmiana wypełnienia leża • zmiana długości leża • zmiana kolorystykiPODSTAWOWE DANE TECHNICZNEBezpieczne obciążenie robocze175 kgMaksymalna waga użytkownika140 kgRegulacja wysokości leża:od 23 do 63 cmRegulacja segmentu oparcia pleców:0 ÷ 70°Regulacja segmentu oparcia podudzi:0 ÷ 20°Wymiary zewnętrzne długość × szerokość:219 × 102 cmPrześwit pod łóżkiem:ok. 7 cmCiężar całkowity:101,4 kgKółka jezdne:100 mm z hamulcem FUNKCJEDO POBRANIA: Karta produktu PB-337 [PDF]

Napisz do nas

Zachęcamy do kontaktu z nami za pomocą formularza. Możecie dołączyć zdjęcia i inne załączniki. Podajcie swojego maila ułatwi to nam kontakt z Wami
Reklama