Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 22 czerwca 2026 16:44
Reklama
Reklama

PiS, czyli PRL Bis

Rząd chce przejmować mniejsze sieci spożywcze i stworzyć z nich dużą państwową spółkę. Resort aktywów, ktorym kieruje Jacek Sasin, zabrał się ostro do pracy - tak przynajmniej informuje portal Money.pl, a przedstawiciele partii rządzącej tych informacji nie dementują. Czego możemy się spodziewać? Zapewne ktoś zarobi, podatnik jak zawsze, straci. Miliony złotych wypłyną z publicznej kasy i nikt za to odpowiedzialności nie poniesie (tak jak w przypadku wydatkowania kilkudziesięciiu milionów złotych Poczty Polskiej na przygotowanie wyborów, których nie było). Co będzie następnym pomysłem? Zacżątek reformy rolnej już zrobiono, ograniczając możliwość zbywania gruntów rolnych, więc może już niedługo pojawiać będą się pierwsze Państwowe Gospodarstwa Rolne, które zaopatrywać będą sieć sklepów w ramach programu "Warzywniak Plus". Wraca komuna i co gorsza wielu osobom u nas się to podoba.

Można nieco kpiarskim tonem powiedzieć, że Rząd pierwsze działania w kierunku nacjonalizacji hanlu już poczynił kilka lat temu. Wprowadzenie zakazu handlu w niedzielę doprowadziło w ciągu dwóch lat do likwidacji tysięcy sklepów w całej Polsce. Te, które pozostały w dużej mierze "ledwie zipią" i czekają na decyzje właścicieli, że pora poddać się w nierównej walce i założyć kłódki na drzwi lokali, które przez kolejne lata stać będą puste, bo nie będzie chętnych na ich wynajęcie.

Teraz politycy PiS chcą zrobić kolejny krok, będą organizować własną sieć sklepów, poprzez przejmowanie małych sieci handlowych. Nie jest trudno wyobrazić sobie, że ktoś "przytuli" sporą kasę, wydając pieniądze na wykup potencjalnych bankrutów. Przytuli, bo będzie czuł się bezkarny. Przytuli, bo uważa, że mu się nalezy...

Efekt będzie taki, że stworzy się kolejną konkurencję, dla ostatnich polskich handlowców, doprowadzi do ich upadku, a następnie rozłoży się ręce i stwierdzi, że się nie udało i państwowe warywniaki trzeba zamknąć albo sprzedać. Znowu ku ucieszy zagranicznych gigantów, tak jak miało to miejsce w przypadku wspomnianego zakazu. Dlaczego? Bo pomysł (jak można się było spodziewać) poprawił obroty koncernów, a nie tych, których miał ratować. 

Nie da się ukryć, że sieci handlowe, dominując na rynku wywierają presje na lokalnych producentów żywności, przez co ich rentowność oscyluje często blisko zera. Podobnie jest z rolnikami, którzy nie mają gdzie sprzedawać własnych produktów, ponieważ do marketów masowo napływa żywność od producentów zagranicznych.

Kolejne Rządy przez lata przyglądały się procederowi wydłużonych płatności, nierównego kształtowania umów, występowania z pozycji podmiotu dominującego i nic z tym kompletnie nie robiły. Mniejsi gracze często padali i ich jedynym ratunkiem były polskie sklepy rodzinne, których jest już coraz mniej. Takim praktykom postanowili zaradzić obecnie rządzący w wyżej opisany sposób. Robią to w swoim stylu, bo nie chodzi o to, by ratować polski przemysł spożywczy i rolników, ale stworzyć kolejną państwową spółkę z synekurami dla partyjnych działaczy, przy pomocy której będzie można wyprowadzać miliony złotych w niewiadomych kierunkach. 

A przecież wystarczyłoby zrobić to, do czego przecież powoływane są Rządy i do czego ludzie polityków wybierają. Stworzyć odpowiednie przepisy, które doprowadziłyby do wyeliminowania praktyk monopolistycznych. Ale, żeby tworzyć dobre prawo, należy mieć o tym jakiekolwiek pojęcie. O mechanizmach rynkowych, podatkowych, roli wewnętrznego obiegu pieniądza i generalnie o zarządzaniu. Wbrew pozorom mają one duże znaczenie także dla samorządów. Dlaczego? Otóż dlatego, że sieci wyjaławiają lokalny rynek z pieniędzy, a co za tym idzie pozbawiają także dochodów samorządy lokalne. Każda złotówka zysku wypracowana na jakimś terenie przez Biedronkę, czyli Jeronimo Martins, nie ma swojego odzwierciedlenia w dochodach budżetu miasta. 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Społem 05.06.2020 07:15
To bardzo dobry pomysł, trzeba tylko pomyśleć..

Lenin wiecznie żywy 08.06.2020 21:30
ta i kartki na paliwo i talon na samochód... po co się ograniczać?

Bart36tm 04.06.2020 18:22
Wina Kaczynskiego ze kolejne rzady pod przewodnictwem pewnego profesora od ekonomii, ktorego "kochał "Andrzej Lepper zrujnowali polski handel. Młody jestem pamietam jednak dokladnie te zlote czasy ryneczkow i sklepów. Pamietam jednak takze ten zachwyt nad tym niemieckim Lidlszajsem czy portugalska Biedronką i jak te ryneczki i sklepy upadaly i tu nagle upsss. Noektorzy obudzili sie z reka w nocniku. Nawet to zabawne

h 04.06.2020 20:24
To jest prawda. Wiedz, że nie jesteś sam. Proszę powjawiaj się przynjamniej do wyborów częściej. Pamietajmy również o Krzyżu Kawalerskim Orderu Zasługi dla Rzeczypospolitej Polskiej dla dyrektora operacyjnego Biedronki od Bronisława Komorowskiego. Google: Pereiro da Silva Bronisław Komorowski

do matoła h 08.06.2020 21:34
pokaż inną nie państwową firmę która więcej odprowadziła podatków w Polsce. Orlen i KGHM a na trzecim miejscu Jeronimo Martins jeśli chodzi o CIT ... teraz po Sasinie pewnie wyskoczą na pierwsze bo spółki państwowe zarządzane przez PIS jedynie co dobrze robią to wypłacają odprawy niezliczonej liczbie prezesów. Czasem warto głowę z tyłka o nazwie TVP wyjąć i zobaczyć jak prawdziwy świat wygląda.

hej 04.06.2020 21:40
Biedronka to była polska sieć, która została sprzedana portugalczykom przez Świtalskiego. Sieci handlowe tego właśnie Świtalskiego i jego Eurocashu mają ogromny udział w handlu detalicznym spożywczym- ABC, Delikatesy Centrum, Lewiatan, Mila, Groszek. Wyparły one małe sklepy rodzinne. Polski handel ma się dobrze tylko przeniósł się z ryneczków - Euro RTV AGD, Neonet, Media Expert, Komfort, CCC, Cropp, House, Drogeria Natura, Martes Sport, Mrówka, Komputronik to wszystko polskie sieci

Kaszka 10.06.2020 13:58
Nie zapomnę jak na Nieborowie w miejscu Biedronki, dziś Lewiatana był sklep samoobsługowy należący do naszego przedsiębiorcy. To były właśnie lata 90 te, czasy transformacji. Przedsiębiorca unowocześnił sklep, kupił nowe kasy, sklep miał się dobrze.po czym zostal wygryziony przez TIP jakis zachodni syf, a po dwóch latach TIP przekształcił się w Biedronkę. Do dziś pamiętam te sytuacje .

Ajdejano 04.06.2020 13:39
Po prostu, nie chce mi się wierzyć w pomysł upaństwowienia części handlu (spożywka). Jestem zawziętym pisiorem, ale może jednak Kaczor niech już idzie na emeryturę, jeżeli takie pomysły przychodzą Jemu do głowy. Za chwilę przyjdą pomysły o nacjonalizacji pozostałej gospodarki ??? Jeżeli tak - to jestem szczęśliwy, że w każdej chwili mogę korzystać tylko i wyłącznie z mojej emerytury. Zaczynam myśleć tak: co tu jest, ku....., grane w tym PiS-ie. Na jakie polityczne zyski liczą po wdrożeniu tej nacjonalizacji?!?! Myślę, że liczą na to, że w naszym narodzie nie zastały zapomniane te "dobre czasy komuny" , kiedy były różne: pss-y, wphm-y i inne tego typu przestępcze organizację handlowe i nie tylko handlowe.

I stała się światłość 04.06.2020 23:03
:) :) :) :) :) :)

Vlad_Palovnick 06.06.2020 09:42
Janie, lepiej późno niż wcale. Jak widzę powoli zaczynasz orientować się o co chodzi w Kaczystanie.

Ajdejano 07.06.2020 09:02
Wolę nawet najgorszy Kaczystan, niż najlepszy PO/czerwony-stan. Jednak nie oznacza to mojego, ciągłego, bałwochwalczego zachwytu wszystkim, co robi Kaczystan. W przeciwieństwie do Was - bezwarunkowi wielbiciele PO/czerwonego-stanu: "żeby było, tak jak było" (Rzepliński).

Gonić POPIS 07.06.2020 16:24
A może coś innego może wypiąć się na te dwie które bez siebie żyć nie mogą Polska to nie tylko PiS i PO. Tamci kradli ci teraz sobie odbierają a My Naród na nich za......

Ajdejano 07.06.2020 20:34
Mistrzu: masz rację. Pod każdą partię w Polsce (czytaj: pod każdą złodziejską mafię w Polsce) podpinają się różni dewianci i złodzieje. Tylko trzeba mieć trochę mózgu w główce, aby wyselekcjonować te najmniej szkodliwą mafia polityczną. Ja wyselekcjonowałem ( już od wielu lat) tych pisiorów. Być może, oni też kradną, ale z najmniejszą szkoda dla nas - POLAKÓW .

Do Ajdejano 07.06.2020 21:20
No to mnie osłabiłeś kardna ale z najmniejsza szkodą, myślałem że ale no comment

stara śpiewka 08.06.2020 21:41
Stara zagrywka pisiorów.. twój złodziej jest gorszy niż mój. Kogoś to dziwi? Biedni okłamani ludzie, a miało być inaczej.

LeTo 07.06.2020 22:14
Jest też inny wybór. Powrót do rozwiązań "sprawdzonych w PRL" to fatalny pomysł, bo przy zatrudnieniu będzie obowiązywała zasada bmw.

czas otworzyć oczy 08.06.2020 21:39
Czerwoni od platfusów chyba nie bronili pedofilów jak czerwony Piotrowicz z PiS ale poza tym to niczym się nie różnią. Dziwie się ludziom popierającym układ post magdalenkowy PO-PiS i udający że teraz jest inaczej niż za PO W PiS jest tyle samo PZPR-owców co w PO ...PiS was okłamał czas się obudzić!

Anna 07.06.2020 10:48
wiadomo po co to jest aby były kolejne stołeczki dla swoich..

panprezes 08.06.2020 21:36
Zobaczysz ominie cie talon na malucha i nie dostaniesz cytrusów na święta.... PiS to PRL Bis tylko wprowadzany przez lumpów... to nie ma prawa się udać.

m&m 10.06.2020 09:49
Poczytaj sobie o tym kto wprowadzał prl i wtedy różnicuj dopiero z innymi. Oprócz tego, ze to były prawdziwe lumpy, to jeszcze ordynarni kryminaliści . Więc ten prl bis, to rozumiem, ale tylko w dużym cudzysłowiu.

Na tego 10.06.2020 14:08
Jarosław chce być królem Polski

obserwator 04.06.2020 12:54
100% RACJI. w dodatku zrobią to za pieniądze sklepikarzy, których finalnie doprowadzą do upadku. KOSZMAR.

jy 04.06.2020 12:46
90 % przebywających w zakładach karnych w ostatnich wyborach głosowało na PO... to bardzo ciekawe dlaczego...

Kris 04.06.2020 13:30
Hehehe dobre w takie teksty to już tylko debile wierzą (i zatwardziali wyborcy jedynej słusznej NeoKomunistycznej władzy)

glo 04.06.2020 14:24
Ci co nie wierzyli że jest wirus, tak samo myśleli, przecież statystyki są dostępne, i jest to potwierdzona informacja..

Iwe 04.06.2020 21:20
Kto napisał te statystyki?

glos 05.06.2020 10:21
Trochę trzeba pomyśleć, poszukać, dla chcącego nic trudnego, 10-15 minut i wszystko jest w sieci.. zanim się coś napisze...może warto sprawdzić kilka źródeł...

Jk 05.06.2020 14:24
Jedynych słusznych

Lok 06.06.2020 06:59
Chyba ktoś ma obsesję na temat jedynie słusznych...albo jest bardzo osamotniony i mało tolerancyjny

Kol 07.06.2020 16:30
To ta chołota. A co ty nazywasz tolerancją bo chyba nie wiesz co piszesz Tego co wyczyniają jedynie słuszni nie można już dłużej tolerować tak to się zgadza

Klos 04.06.2020 14:30
Rzeczywiście na stronach są takie dane, może nie 90%, ale 87,6

Zenek 04.06.2020 13:58
Nie powtarzaj już tych głupich wpisów już to pisałeś poklasku nie znalazłeś

Jelcz Ogórek z PKSami 04.06.2020 12:33
A te Pekaesy to już jeżdżą, czy dopiero ałtobusy kupują?? Na kierownika tych sklepów najlepszy byłby Laskowik ;-D "Jest sałata?... nie ma, nie ma, nie ma ....."

dlaczego? 04.06.2020 13:36
Po całej Europie jeździły podobne autobusy. A byliśmy krajem po Rosji chyba najbardziej zniszczonym przez Niemców. W przeciwieństwie do Rosji nie mieliśmy krajów zależnych... Czy wstydzić się powinniśmy Jecza „ogórka”? Naprawdę nie rozumiem dlaczego. Wręcz przeciwnie. Własna marka motoryzacjna. Dizajn nie trafiony? To ocenne. Mi się podbał.

m&m 04.06.2020 12:05
Jak by tego nie analizować, to pomysł państwowych sklepów, to...to już było. Co mogłoby być następne? Zróbmy PGR-y? Dam pomysł jeszcze na składnice harcerskie. To było dla młodego chłopaka prawdziwe COŚ. Tiktaki też były najlepsze z PEWEXU... Poza tym myślę, że to jakiś żart. Taki mało śmieszny.

Meliorant 04.06.2020 22:50
Już jeden twór powstały na bazie Zarządów Melioracyjnych z nazwą PGW WP (Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie) to dlaczego nie miałoby pójść to dalej....?

. 03.06.2020 23:00
Nie dojdzie do tego, a Money pusclio znowu politycznego fejka. Nie ma jednomyslnosci jesli chodzi o odzykanie udzialow Skarbu Panstwa w dzienniku "Rzeczpospolita" to co tu mowic o tak duzych przejecich. Nie dojdzie do tego, nie dajcie sie przetraszyc.

WOLF 03.06.2020 22:43
I oczywiście artykuł poparty ogromną wiedzą eksperta. Oczywiście faktycznie zakaz handlu pogorszył sytuacje małych sklepów. Jak? pytam. Teraz w niedzielę trzeba stać w kolejce, to jest to pogorszenie. 90 % tych zakupów ludzie zrobili by w biedronce lub innym dyskoncie. A tak przynajmniej w osiedlowym sklepie. Te weekendy często przewyższają utargi z kilku dni. Jedynie właściciel musie popracować ale skoro to sklepy rodzinne to chyba nie problem. O tym jak działa pozostała część tego o czym Pan pisze też Pan niewiele wie. Teraz 10 pośredników zarabia na rolnikach i żadne prawo tego nie zmieni bo to jest kapitalizm więc proszę nie pisać że istnieje złe prawo. Może wprowadzimy wykaz cen maksymalnych to by był PRL. Wytarte slogany z artykuł i nic więcej. Rozumiem że przygotowanie do kolejnych wyborów.

MS 04.06.2020 00:02
To mi się podoba. Prawdziwy głos eksperta od rynku wewnętrznego. Jestem spokojny o losy tego kraju. Rozumiem, że Pan zatrudniony w taz. budżetówce. Potrzeba nam takich wybitnych sopecjalistów, którzy kondycję polskiego handlu są w stanie ocenić na bazie niedzielnej kolejki w sklepie i nie potrzebuje do tego ani danych statystycznych ani makroekonomicznych

Vlad_Palovnick 04.06.2020 10:46
W felietonie też nie widać danych statystycznych, a wyłącznie tezy autora.... Skąd wiadomo, że np: "Wprowadzenie zakazu handlu w niedzielę doprowadziło w ciągu dwóch lat do likwidacji tysięcy sklepów w całej Polsce" Ps. Nie jestem czerwonym pająkiem, nie parcuję w budżetówce i jestem przeciwnikiem tworzenia państwowego molocha na wzór PSS Społem oraz zakazu handlu w niedzielę.

MS 04.06.2020 11:45
Wynika to z danych dostępnych w CEDG

Vlad_Palovnick 06.06.2020 09:47
W CEIDG nie ma danych dotyczących powodów likwidacji działalności. Manipulujesz faktami, nie pierwszy raz.

precz z populizmem 08.06.2020 21:54
Czy jesteś w stanie podać choć jeden racjonalny argument dlaczego należało zamknąć sklepy w niedziele, a nie wystarczyło w kodeks pracy wpisać obowiązku np. dwóch wolnych (nawet całych weekendów od pt 22;00 do poniedziałku 6:00), a za niedzielę stawek x2,5? Przecież to by było lepsze i dla pracodawców i dla pracowników... aaaaa ale wtedy nie byłoby wystarczająco populistycznie i ogłupiająco dla mas? wtedy nie dałoby się przekupić tych co mają problem z samodzielnym myśleniem? wtedy pan prezes i solidarność nie mogliby się lansować na zbawców.. 100% prawdy jest zawarte w stwierdzeniu, że Polak przed szkodą i po szkodzie głupi.

zejk 04.06.2020 08:59
Rozumowanie na poziomie któregoś posła, co mu pewnego lipcowego wieczoru giry na balkonie zmarzły, więc wywnioskował, że klimat się oziębia...

Barbara. 04.06.2020 11:40
Takie głupoty, które Pan wypowiada mogą tylko pochodzić od osoby, która w życiu nie prowadziła żadnej firmy prywatnej,pracuje sobie na państwowej posadzce, gdzie pensja co miesiąc wpływa na konto i o nic się nie martwi. Proszę porozmawiać z ludźmi którzy prowadzą jeszcze jakie kolwiek sklep, to Panu powiedzą bez żadnej sciemy, jak wygląda praca i jakie ogromne zyski przynosi,a także z jakimi trudnościami muszą się borykać. Powie Pan niech zmienia pracę, ale to nie takie proste pracując w branży 20 czy Tr, ydziesci lat,ale niestety wszystko zmierza do tego, że te rodzinne biznesy trzeba będzie pozamykac, bo młodzi ludzie napewno nie będą chcieli tego ciągnąć. Ta, że niech pan nie ocenia innych, jak nie ma Pan bladego pojęcia o tym.

Opinie

22 czerwca w historii. Virtuti Militari, Hubal, Konwicki, Barbarossa i głos Cyndi Lauper

22 czerwca to jedna z tych dat, w których historia nie idzie spokojnym krokiem przez kartki kalendarza, ale wchodzi na scenę jak orkiestra po pierwszym uderzeniu werbla. Jest tu królewski dokument i narodziny miasta, jest order za męstwo, który do dziś ma w polskiej pamięci ciężar większy niż metal, jest wojna, literatura, zimna wojna i muzyka, która raz brzmi jak country Krisa Kristoffersona, raz jak kolorowy manifest Cyndi Lauper z epoki MTV. Data dodania artykułu: 22.06.2026 08:27
22 czerwca w historii. Virtuti Militari, Hubal, Konwicki, Barbarossa i głos Cyndi Lauper

Fałszywa nadzieja sprzedaje się lepiej niż medycyna. Ekspertki ostrzegają przed medyczną dezinformacją

Najgroźniejsze kłamstwa nie przychodzą dziś w stroju szaleńca z aluminiową czapką. Przychodzą w estetycznym filmiku, w miękkim świetle, z uśmiechniętą twarzą influencera, wykresem wyrwanym z kontekstu i obietnicą, że „lekarze o tym nie mówią”. Od picia boraksu po porzucanie terapii onkologicznych – medyczna dezinformacja dawno przestała być tylko internetową ciekawostką. Stała się realnym zagrożeniem dla zdrowia i życia pacjentów. Data dodania artykułu: 21.06.2026 10:54
Fałszywa nadzieja sprzedaje się lepiej niż medycyna. Ekspertki ostrzegają przed medyczną dezinformacją

John Lee Hooker. Bluesman, który jednym riffem potrafił uleczyć samotność

Są artyści, których muzyka brzmi jak zapis nutowy. I są tacy, których muzyka brzmi jak życie: kurz drogi, stukot pociągu, zmęczenie po pracy, nocne światło w oknie i głos człowieka, który więcej przeżył, niż chciałby opowiedzieć. John Lee Hooker należał do tej drugiej kategorii. Nie potrzebował orkiestry, popisów technicznych ani długich solówek. Wystarczały gitara, tupot stopy i głos głęboki jak stara studnia. Data dodania artykułu: 21.06.2026 10:35
John Lee Hooker. Bluesman, który jednym riffem potrafił uleczyć samotność

21 czerwca w historii. Machiavelli, Sartre, Proces Szesnastu, socrealizm i rockowy oddech przesilenia

Dziś jest niedziela, 21 czerwca, 172. dzień roku. Słońce wstało o godz. 4.14, zajdzie o godz. 21.00. Imieniny obchodzą: Alicja, Alojzy, Marta, Rajmund, Rudolf, Alban, Marcja, Terencjusz oraz Demetria. Data dodania artykułu: 21.06.2026 10:19
21 czerwca w historii. Machiavelli, Sartre, Proces Szesnastu, socrealizm i rockowy oddech przesilenia

Konfederacja przygląda się Ruchowi Biało-Czerwonych. Jedni widzą konkurencję, inni „miejsce do służby Polsce”

W Konfederacji znów słychać skrzypienie wewnętrznych zawiasów. Tym razem nie chodzi o program, głosowanie w Sejmie czy kampanię wyborczą, lecz o nowe stowarzyszenie europosłanki Ewy Zajączkowskiej-Hernik. Ruch Biało-Czerwoni, zarejestrowany 3 czerwca, miał być — według deklaracji założycielki — przestrzenią działania dla ludzi, którym zależy na Polsce i na pomocy obywatelom pozostawionym samym sobie w sporach z urzędami, instytucjami i państwem. W praktyce inicjatywa stała się kolejnym testem dla delikatnej konstrukcji Konfederacji. Data dodania artykułu: 20.06.2026 12:17
Konfederacja przygląda się Ruchowi Biało-Czerwonych. Jedni widzą konkurencję, inni „miejsce do służby Polsce”

20 czerwca: dzień królów, komediopisarzy, śląskiej pamięci i muzyki, która wraca jak refren

Są takie daty, które wyglądają jak stary, wielowątkowy film. W jednej scenie rodzi się przyszły król Polski, w drugiej na Kremlu rozgrywa się krwawy dramat Dymitriad, dalej Aleksander Fredro ostrzy pióro, Górny Śląsk wraca do Polski, a z gramofonu płyną Beach Boys, Lionel Richie, Lady Pank i Kombi. 20 czerwca to dzień, w którym historia nie idzie równym marszem. Raczej tańczy — czasem poloneza, czasem żałobny marsz, czasem rockowy numer z lat 80. Data dodania artykułu: 20.06.2026 10:17
20 czerwca: dzień królów, komediopisarzy, śląskiej pamięci i muzyki, która wraca jak refren

19 czerwca: od „Daru Pomorza” i Pawiaka po Opole, Faras i sejmowe głosowania. Co mówi nam historia?

Dziś jest piątek, 19 czerwca, sto siedemdziesiąty dzień roku. Słońce wstało o godz. 4.13, zajdzie o godz. 21.00. Imieniny obchodzą: Bonifacy, Gerwazy, Julianna, Michalina i Romuald. Data dodania artykułu: 19.06.2026 07:47
19 czerwca: od „Daru Pomorza” i Pawiaka po Opole, Faras i sejmowe głosowania. Co mówi nam historia?

LexisNexis wprowadza LexisNexis Protégé™ Poland i przyspiesza automatyzację zadań prawnych dla polskich prawników

LexisNexis Protégé™ Poland pomaga polskim prawniczkom i prawnikom sprawniej realizować złożone czynności prawne dzięki intuicyjnej automatyzacji i odpowiedzialnej sztucznej inteligencji. Data dodania artykułu: 18.06.2026 14:31
LexisNexis wprowadza LexisNexis Protégé™ Poland i przyspiesza automatyzację zadań prawnych dla polskich prawników
Kino Konesera: Czytając Lolitę w Teheranie

Kino Konesera: Czytając Lolitę w Teheranie

Seans w ramach Kina KoneseraZapraszamy na pokaz filmu Czytając Lolitę w Teheranie w czerwcowym repertuarze cyklu Kino Konesera. To poruszająca opowieść inspirowana bestsellerową autobiografią Azar Nafisi, ukazująca kobiecą solidarność, odwagę i siłę.Wydarzenie odbędzie się 22 czerwca 2026 roku w kinie Helios. To propozycja dla widzów ceniących ambitne kino, ważne tematy społeczne i wyjątkowe filmowe emocje.Po rewolucji islamskiej w Iranie, która miała miejsce w 1979 roku, ulice Teheranu patrolowane są przez obrońców moralności, a fundamentaliści przejmują kontrolę nad uniwersytetami. Kobiety muszą nosić hidżab, ich swobody są ograniczane, a lektura zachodniej literatury staje się aktem buntu. Taki stan rzeczy sprawia, że Azar Nafisi (Golshifteh Farahani), ambitna wykładowczyni literatury, rezygnuje z pracy na Uniwersytecie Teherańskim. Kobieta potajemnie zaczyna zapraszać do swojego domu grupę najbardziej zaangażowanych studentek. Razem czytają zakazane klasyki literatury zachodniej – „Lolitę” Vladimira Nabokova, „Wielkiego Gatsby’ego” F. Scotta Fitzgeralda, powieści Henry’ego Jamesa czy Jane Austen. Początkowo nieśmiałe młode kobiety stopniowo otwierają się – dzielą marzeniami, lękami, historiami miłosnymi oraz upokorzeniami związanymi z życiem w totalitarnym reżimie.Filmy prezentowane w ramach Kina Konesera to najczęściej niszowe dzieła z niebanalną fabułą i inteligentnym humorem. Wyświetlane historie mają na celu nie tylko uprzyjemnić widzowi spędzony czas w naszym kinie, ale również wzbogacić go o nowe wartości, przeżycia i walory wizualne! Filmy Kina Konesera to często dzieła uhonorowane licznymi nagrodami na festiwalach filmowych. Data rozpoczęcia wydarzenia: 22.06.2026
Maraton Horrorów

Maraton Horrorów

Noc pełna grozy w kinie HeliosZapraszamy na Maraton Horrorów organizowany przez sieć kin Helios w ramach cyklu Nocne Maratony Filmowe. W programie znalazły się mroczne i pełne napięcia seanse, które zapewnią widzom intensywne emocje aż do późnych godzin nocnych.Co w programie?Na plakacie zapowiedziano filmy: Rytuał Lily, Lalka (przedpremiera), Krwawe Polowanie oraz Poświęceni. To propozycja dla fanów kina grozy, którzy chcą przeżyć wyjątkową noc z premierami i przedpremierami na dużym ekranie.MARATON HORRORÓWNocne Maratony Filmowe zapraszają na noc, która dostarczy Wam ekstremalnych emocji i wspomnień na całe wakacje. W zestawie aż trzy premiery!Już 26 czerwca, zaraz po rozdaniu szkolnych świadectw, na dobry początek wakacji Nocne Maratony Filmowe zapraszają na Maraton Horrorów! Ten przygotowany z myślą o Was zestaw filmów, to idealny sposób na odreagowanie całego roku szkolnego! Na początek pierwsza przerażająca premiera tego wieczoru, “RYTUAŁ LILY”! Po krótkiej przerwie, trzymający w obezwładniającym napięciu, przedpremierowy pokaz filmu „LALKA”. Dalej będzie jeszcze mocniej, bo kolejną premierą tej nocy będzie „KRWAWE POLOWANIE” i na koniec „POŚWIĘCENI”.Będzie to wyjątkowa, pełna grozy uczta filmowa i jesteśmy przekonani, że jeszcze długo po powrocie do domu nie będziecie mogli zasnąć. Czy jesteście na to gotowi?RYTUAŁ LILY (napisy)Cztery przyjaciółki udają się do odosobnionego domu położonego głęboko w lesie, aby odprawić rytuał inicjacji nowej czarownicy i dopełnić krąg czterech żywiołów. Lily, blada i introwertyczna dwudziestolatka, która właśnie dołączyła do grupy, została wybrana na reprezentantkę żywiołu powietrza. Nie zdaje sobie sprawy, że prawdziwy cel rytuału jest zupełnie inny – Lily ma zostać złożona w ofierze, a jej koleżanki pragną za jej pomocą przywołać uśpionego demona.LALKA (napisy)Macy udaje się na leśną wędrówkę ze swoim chłopakiem. W środku lasu para odkrywa upiorną kolekcję lalek i ich równie dziwaczną właścicielkę – ubraną w porcelanową maskę kobietę uzbrojoną w łopatę. Macy zostaje porwana i budzi się w drewnianym domu na odludziu. Od tej pory będzie musiała walczyć o życie z psychopatką, która traktuje ją jak swoją lalkę.Nakręcony na taśmie analogowej horror „Lalka” to przerażający, ultrabrutalny i krwawy hołd dla amerykańskiego horroru lat siedemdziesiątych – z „Teksańską masakrą piłą mechaniczną” na czele.KRWAWE POLOWANIE (napisy)Jest rok 1986. Świat pędzi ku krawędzi. W Czarnobylu dochodzi do najgorszej katastrofy nuklearnej w historii, a 20-letni Mike Tyson brutalnie nokautuje rywali, zostając najmłodszym mistrzem świata wagi ciężkiej. Ameryka żyje popkulturą i wielkimi akcjami charytatywnymi, zupełnie nieświadoma tego, co czai się w jej mrocznym sercu. Tymczasem w Michigan sześciu twardych kumpli z Detroit zostawia za sobą fabryczny dym i rusza na głęboką północ. Cel: coroczny, święty rytuał męskiego braterstwa – alkohol, pot i polowanie na jelenie w odciętym od świata obozie.Jednak w tych starożytnych lasach krew wsiąka w ziemię głębiej, niż mogłoby się wydawać. Przez przypadek myśliwi budzą coś, co nigdy nie powinno zostać dotknięte. Ze snu powstaje potężny, krwawy duch rdzennych Amerykanów – prastara siła, która przybyła, by dokonać ostatecznej wendety za bezkarne morderstwa i zaginięcia indiańskich dziewcząt. W tym lesie reguły gry właśnie uległy zmianie. W ironicznym, brutalnym odwróceniu ról – ci, którzy przybyli tu zabijać, stają się zwierzyną.POŚWIĘCENI (napisy)Napięta relacja matki z córką zostaje wystawiona na przerażającą próbę, gdy umiera ojciec rodziny, a pogrążona w żałobie matka zatrudnia tajemniczego nieznajomego, by przywrócił jej męża do życia. Kiedy brutalne wskrzeszenie wymyka się spod kontroli, obie kobiety muszą zmierzyć się ze swoimi różnicami, walcząc o życie – i o siebie nawzajem.Uwaga! Kina nie prowadzą rezerwacji telefonicznej i internetowej.  Data rozpoczęcia wydarzenia: 26.06.2026

Polecane

Freelancer w CEIDG — czy rejestracja pod wirtualnym adresem to dobry pomysł? MCK zaprasza na zajęcia w roku szkolnym 2026/2027. Muzyka, teatr, taniec, plastyka i sport 22 czerwca w historii. Virtuti Militari, Hubal, Konwicki, Barbarossa i głos Cyndi Lauper Wianki niesione falą Pilicy. Świętojańska tradycja wróciła nad rzekę Uczniowie ZSP nr 2 z Tomaszowa w projekcie UŁ. Technik reklamy najliczniejszą grupą i z sukcesem na akademickiej scenie Mapa, kompas i charakter. 25 BKPow na podium Mistrzostw 12 DZ w Biegach na Orientację Kolejni radni pod lupą wojewody? Pytania o miejskie spółki, szpital i prawo do mandatu Fałszywa nadzieja sprzedaje się lepiej niż medycyna. Ekspertki ostrzegają przed medyczną dezinformacją John Lee Hooker. Bluesman, który jednym riffem potrafił uleczyć samotność 21 czerwca w historii. Machiavelli, Sartre, Proces Szesnastu, socrealizm i rockowy oddech przesilenia Bezpłatne zajęcia o laktacji w Tomaszowie. TCZ zaprasza do Szkoły Rodzenia Przy Szkolnej na sprzedaż idzie nie tylko budynek. To adres z pamięcią Tomaszowa
Na sprzedaż komfortowe mieszkanie 53 m² przy ulicy Niskiej

Na sprzedaż komfortowe mieszkanie 53 m² przy ulicy Niskiej

Cena: 435000 PLN Są mieszkania, do których wchodzi się z myślą o remoncie. I są takie, w których już od progu czuć spokój, światło i przestrzeń. Ta oferta należy właśnie do drugiej kategorii.Na sprzedaż wyjątkowo funkcjonalne i starannie wykończone mieszkanie o powierzchni 53 m², położone w Tomaszowie Mazowieckim. To propozycja dla osób, które szukają miejsca gotowego do życia – bez wielomiesięcznych remontów, nerwów i dodatkowych kosztów.Lokal zachwyca przemyślanym układem pomieszczeń oraz nowoczesnym standardem wykończenia. Jasne wnętrza, estetyczne detale i dobrze wykorzystana przestrzeń sprawiają, że mieszkanie będzie idealne zarówno dla pary, rodziny z dzieckiem, jak i osób szukających komfortowej inwestycji pod wynajem.Najważniejsze informacje:powierzchnia mieszkania: 53 m²cena: 435 000 złfunkcjonalny układ pomieszczeńmieszkanie gotowe do wprowadzeniabardzo dobra lokalizacja w Tomaszowie Mazowieckimoferta idealna zarówno do zamieszkania, jak i inwestycyjnieDużym atutem nieruchomości jest lokalizacja. W pobliżu znajdują się sklepy, punkty usługowe, szkoły, komunikacja miejska oraz tereny zielone. To miejsce, które pozwala połączyć wygodę codziennego życia z ciszą i poczuciem prywatności.Wnętrze mieszkania zostało urządzone w nowoczesnym, uniwersalnym stylu, dzięki czemu nowy właściciel może od razu poczuć się „u siebie”. Przestrzeń dzienna daje komfort zarówno odpoczynku, jak i spotkań z rodziną czy znajomymi. To mieszkanie ma w sobie coś, czego nie oddają suche parametry – przyjemny klimat i poczucie domowego ciepła.Rynek nieruchomości w Tomaszowie Mazowieckim w ostatnich latach wyraźnie się zmienia. Coraz trudniej znaleźć mieszkanie, które łączy rozsądną powierzchnię, dobrą lokalizację i wysoki standard wykończenia. Ta oferta wyróżnia się właśnie takim połączeniem.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama Twój Sklep Medyczny

Wasze komentarze

Autor komentarza: Ajdejano Treść komentarza: Końcowe pytanie w tym materiale powyżej, to jest pytanie retoryczne, czyli bez odpowiedzi. Dlaczego bez odpowiedzi? Bo w tej sprawie nie zajmie stanowiska nikt: samorządowi krętacze-bonzowie, sąd i wszyscy inni samorządowi i rządowi oszuści, którzy tzw. elektorat wyborczy, czyli zwykłych ludzi, idących do wyborczych urynałów, traktują jak przygłupiastych baranów. Źródło komentarza: Ponad 202 tysiące ze szpitala i dieta radnej. Ile pieniędzy powinna zwrócić Paulina Socha? Autor komentarza: sb Treść komentarza: Szkoda, że Wojewoda nie może przyjrzeć się niektórym pracownikom szpitala co do ich stawek stawek godzinowych i ich godzin pracy. Źródło komentarza: Kolejni radni pod lupą wojewody? Pytania o miejskie spółki, szpital i prawo do mandatu Autor komentarza: kierowca Treść komentarza: Piszecie wyrok niski bo zgineły dwie osoby a co powiedzie na wypadek Majchszaka na A1 gdzie spaliły się 3 osoby i grozi mu 8 lat. To jest nie sprawiedliwe. Źródło komentarza: Prawomocny wyrok za tragedię na Mostowej. 16,5 roku więzienia dla kierowcy, który zabił dwie siostry Autor komentarza: zyga Treść komentarza: Co to za wyrok!!! Śmiech przez łzy! To jakaś kpina! Żadna sprawiedliwość! Polskie prawo jest śmieszne i sprzyja przestępcom... Źródło komentarza: Prawomocny wyrok za tragedię na Mostowej. 16,5 roku więzienia dla kierowcy, który zabił dwie siostry Autor komentarza: Czaro Treść komentarza: Wyrok zbyt niski, to morderstwo, naćpany i pijany użył auta do zabicia. Nikt tym ludziom życia nie wróci. Źródło komentarza: Prawomocny wyrok za tragedię na Mostowej. 16,5 roku więzienia dla kierowcy, który zabił dwie siostry Autor komentarza: ETM Treść komentarza: Antoni do broni Źródło komentarza: Antoni Macierewicz z zarzutami. Chodzi o słowa o „agentach rosyjskich” w SKW
Reklama
Reklama
Łóżko rehabilitacyjne  Elbur PB 337

Łóżko rehabilitacyjne Elbur PB 337

Z pełną ofertą możecie zapoznać się odwiedzając nasz punkt zaopatrzenia medycznegoTomaszów Mazowiecki ul. Słowackiego 4Oferujemy atrakcyjne rabaty dla stałych klientów oraz montaż gratisNa zdjęciu: Łóżko PB 337 w wykonaniu standardowym w kolorze buk. Akcesoria: stolik Rubens 3 w kolorze buk.Łóżko PB 337 jest szczególnym łóżkiem do opieki długoterminowej, które w przeciwieństwie do klasycznych łóżek posiada możliwość opuszczenia krawędzi leża do poziomu ok. 23 cm. Niskie, dolne położenie leża ułatwia dostęp osobom z problemami z koordynacją ruchową i zwiększa bezpieczeństwo pacjenta nawet przy opuszczonych barierkach bocznych.Więcej informacjiKolory standardowe: DETALE PRODUKTU:1. Położenie leża 23 cm od podłogi4. Solidne koło z hamulcem2. Zabudowane napędy podnoszenia łóżka5. Pilot z blokadą poszczególnych funkcji3. Leże z regulacją twardości6. Dodatkowa regulacja za pomocą rastomatu OPCJE:zmiana wypełnienia leża • zmiana długości leża • zmiana kolorystykiPODSTAWOWE DANE TECHNICZNEBezpieczne obciążenie robocze175 kgMaksymalna waga użytkownika140 kgRegulacja wysokości leża:od 23 do 63 cmRegulacja segmentu oparcia pleców:0 ÷ 70°Regulacja segmentu oparcia podudzi:0 ÷ 20°Wymiary zewnętrzne długość × szerokość:219 × 102 cmPrześwit pod łóżkiem:ok. 7 cmCiężar całkowity:101,4 kgKółka jezdne:100 mm z hamulcem FUNKCJEDO POBRANIA: Karta produktu PB-337 [PDF]

Napisz do nas

Zachęcamy do kontaktu z nami za pomocą formularza. Możecie dołączyć zdjęcia i inne załączniki. Podajcie swojego maila ułatwi to nam kontakt z Wami
Reklama