Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 22 czerwca 2026 16:47
Reklama Twój Sklep Medyczny
Reklama

Czajka nie tylko w Warszawie

Znacie bajkę o ojcu, synu i ośle? Ostatnie wydarzenia w Warszawie i na naszym własnym tomaszowskim podwórku przypomniały mi to opowiadanie. Nieważne co się zrobi, jakie działania podejmie – zawsze znajdzie się kij do uderzenia.

 Trudno nie odnieść się do ostatnich wydarzeń i tego, co spotyka prezydenta Warszawy, Rafała Trzaskowskiego. Liczba przesiąkniętych nienawiścią komentarzy (nie tylko internetowych) jest porażająca. Jeszcze nie poznaliśmy dokładnych przyczyn awarii, a już wyrok został wydany. To niestety spotyka wielu samorządowców. Praca prezydenta, czy burmistrza to złożony proces decyzyjny, z którego na co dzień mało kto zdaje sobie sprawę. Łatwo jest pokazywać palcem na wybrany fragment rzeczywistości i krytykować. Tymczasem każdy pozostający do rozwiązania problem ma wielowymiarowy charakter. Trzeba więc spojrzeć szerzej – dostrzec, że problemów jest wiele, a praca prezydenta polega na ciągłym wybieraniu, który jest ważniejszy, bardziej palący, co trzeba zrobić w pierwszej kolejności a przede wszystkim: co jest możliwe, realne do zrobienia i wreszcie… wziąć za to 100% odpowiedzialność – mimo, że wbrew pozorom, nie na wszystko, co się w samorządzie dzieje, ma się bezpośredni wpływ.

Współczuję prezydentowi Trzaskowskiemu tego, co się dzieje z oczyszczalnią „Czajka”. Nie dość, że ma naprawdę ogromny problem do rozwiązania, to musi zmagać się jeszcze z gigantyczną falą nienawiści. Teraz jest ważna każda godzina i szybkie, trafne decyzje. Ogromna odpowiedzialność leży na włodarzu stolicy. Awaria jest poważna i wszyscy powinni się skupiać na jak najszybszym jej naprawieniu - na politykę przyjdzie jeszcze pora...

Łatwo ocenia się z boku nie ponosząc żadnej odpowiedzialności. Jak to mówią papier (klawiatura?) przyjmie wszystko. Nieważne jaką się decyzję podejmie – dla pewnych osób ona będzie z założenia zła, bo podjęła ją konkretna osoba. Znam to bardzo dobrze, bo czasami obrywam nawet za rzeczy, które wprost wynikają z przepisów i nie mam na nie, jako samorządowiec, żadnego wpływu.

Ostatnim przykładem, z naszego podwórka, jest chociażby sprawa z dyrektorem z ZS-P nr 6. Nikogo nie interesowały fakty. Nie miało znaczenia to, że przepisy MEN nie pozwalają osobie, wobec której toczy się postępowanie dyscyplinarne, powierzyć stanowiska. Nikogo nie interesowało, że nie mamy, jako organ prowadzący żadnego wpływu na prowadzone przez kuratorium postępowanie. Nikogo nie interesowało też, że dyrektor jest nieosiągalny od jakiegoś czasu dla nas – wyrok wydano: decyzja polityczna – mimo, że żadna nie została podjęta – bo formalnie było niemożliwe powierzenie obowiązków dyrektorowi.

Podobnie było z cenami za śmieci – urząd nie może dokładać do gospodarki odpadami. System musi się sam bilansować. Wszystkie miasta i gminy dookoła mają ten sam problem, a ceny rosną lawinowo – dyktują je prywatne firmy. Wykonaliśmy tytaniczną pracę, biorąc na barki miejskiej spółki, odbiór śmieci – dzięki temu, ceny nie wzrosły jeszcze bardziej, a w niektórych gminach sięgają już 30-40 zł za odpady segregowane.

Kolejna rzecz – woda. W tym momencie jesteśmy uzależnieni od Łodzi. To ona dyktuje nam ceny. Nie mamy na to żadnego wpływu. Chcemy to zmienić oczywiście. Dlatego od wielu miesięcy trwają prace koncepcyjne nad rozwiązaniem. Pamiętajmy,  to nie jest czarodziejskie pstryknięcie palcem. To szereg procedur i ważnych decyzji. Niebawem będziemy składać wniosek o środki na budowę studni głębinowych. Takie działania to gigantyczne pieniądze. Niewielu też zdaje sobie sprawę z ogromu pracy jaki trzeba przy tym wykonać i jak dużo czasu to zajmuje. Są to natomiast sprawy chwytliwe, oparte na emocjonalnych hasłach i sloganach. Dzięki nim łatwo jest „rzucić w kogoś kamieniem”.

Wiele złych emocji wzbudza również kwestia oświaty. Pracownicy urzędu, dyrektorzy, pracownicy szkół robią co w ich mocy żeby spełniać wszystkie ministerialne wytyczne. Boimy się o dzieci, kadrę i o to jak będzie wyglądał rok szkolny.

Samorząd realizuje nie tylko zadania własne, ale i zlecone. A od lat nie idzie za tym odpowiednie finansowanie, powodując masę problemów. Cały czas trzeba się „gimnastykować", żeby to poskładać – ale łatwiej jest zarzucić np. brak remontu w szkole - niż dostrzec systemowy problem, który za tym stoi i odwieczną walkę z nim poprzez dokonywanie trudnych wyborów.

Jak wiele osób ma tę świadomość? Odpowiedzialność obecni samorządowcy biorą również za poprzedników – bo kogo interesuje, że przez czyjąś decyzję sprzed 10 czy 15 lat teraz pewne sprawy trzeba długo prostować, alboo wręcz naprawiać.

Podsumowując – nikt nie jest nieomylny. Błędy się zdarzają – wszyscy jesteśmy tylko ludźmi. Trzeba rozmawiać, ale rzetelnie, nie robiąc już przy pierwszym zdaniu zamachu kamieniem.

Trzymam kciuki za jak najszybsze rozwiązanie problemu w Warszawie, rzeka płynącej przy okazji nienawiści z pewnością tego jednak nie przyspieszy.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

T.m 17.09.2020 11:23
Jak to zwolennicy Trzaskowskiego robili sobie ipisy na fejsbukachTRZA!to wkoncu trzaslo i zalalo pol Polski giwnem! Gdzie jest greenpeace,gdzie sa wszyscy zieloni?Nie slyszalem ,nie widzialem zeby ktos protestowal przeciwko katostrofie ekologicznej!

Grzeg 03.09.2020 13:30
A może zacząć opłacać urzędników, samorządowców według ilości i jakości wkładanej pracy? Przysłowiowy Trzaskowski. Co ten człowiek zrobił w ciągu ostatniego roku po poprzedniej awarii Czajki? Nic. A jakie gigantyczne płace mają on i jego urzędnicy to wszyscy wiemy. Bronienie tego nieroba, ignoranta to wielka przesada.

Behemoth 02.09.2020 16:01
Oczyszczalnię w Tomaszowie modernizowała ta sama firma , która budowała Czajke , tylko patrzeć jak u nas cos sie rozsypie w tej papierowej oczyszczalni

m&m 02.09.2020 11:59
Skala tego, co się wydarzyło w Warszawie, sprawia, że nie można porównywać tego z problemikami Tomaszowa. To problem ogólnopolski, bo ilość ścieków dostająca się do Wisły jest przeogromna. Wszystko do Bałtyku i potem zdziwko, że morze nam kwitnie. To katastrofa ekologiczna. Wisła stała się ściekiem. Fuj. Do tego dochodzi sprawa przetargów i kwot za jakie ten bubel został wykonany... Abstra***ąc od polityki, to ktoś musi za to beknąć. Nie można puszczać takich rzeczy płazem na zasadzie współczucia, że życie samorządowca jest trudne. Ciekawe jakby chłopa złapali, że wywalił baniak gówna prosto do rzeki. A tu takich baniaczków kilkadziesiąt tysięcy na dobę... Zero współczucia

ddd 03.09.2020 12:55
Ale prezydentowi chyba o to chodzi - ktoś, kto do tego dopuścił musi ponieść konsekwencje - ale spoleczenstwo bez zadnych faktów juz wyrok wydalo na prezydenta stolicy

poco 02.09.2020 11:39
co pan opowiada budowa stacji benzynowej potrzebna jak umarłemu kadzidło podobnie jak arena widać że ważniejsze są inwestycje dla nielicznych a nie dla mieszkańców

Miro 02.09.2020 14:55
A co byś chciał kolejną Biedronkę pod nosem? Zamożni chcą mieć i Arenę Lodową, jak też Stację Paliw aby nie sterczeć w kolejkach bo czas to pieniądz.

ddd 03.09.2020 12:56
Czyzby jakis wlascicel stacji plakal? Moze w koncu sie doczekamy innych cen paliwa

Mieszkanka 02.09.2020 10:11
Opowieści o uniezależnienia się od Łodzi i budowy własnych ujęć trwa 7 lat i nic kompletnie ani zarząd wodociągów ani władze i odpowiedzialni za to w mieście urzędnicy nie zrobili !!! Gdzie negocjacje rozmowy itp. wszystko to tylko opowiastki dla wyborców a ciekawe kiedy Pani Prezes zaserwuje podwyżki wody i ścieków !!!?? Co oczywiście nie jest uzasadnione !!

ZX 02.09.2020 14:44
Cena wody w Tomaszowie to nie tylko ZWiK Łódź. Miasto dokłada koszty utrzymania sieci i tutaj można poszukać rezerw. Miłościwie panujący pozatrudniał w spółce wodnej całe tabuny nikomu niepotrzebnych "specjalistów", pracujących wg zasady "mnie się wydaje choć się na tym nie znam".

Kierowca 02.09.2020 17:40
Całe szczęście że jest jeszcze stara kadra przeszkolona przez Dębowskiego to jest szansa że oczyszczalnia będzie działać ale faktem jest że ostatnio głównym kryterium jakie przyjęła zarządzająca ZGWK w przyjęciach do pracy na stanowiska kierownicze to ilość posiadanych dzieci i przynależność do zgromadzeni katolickich i właściwej partii

ddd 03.09.2020 12:57
To to pani mieszkanko proszę - jaka jest procedura przy tego typu inwestycji:) Pani przecież wszystko wie (skoro mówi, ze nie dzieje się nic) - czyli podsumowując Łódź niech na nas zarabia, a my nie remntujmy nic, żeby utrzymać ceny... a pozniej jak coś walnie - to bedzie oczywiscie wina witko. Oj ludzie, ludzie

Ajdejano 03.09.2020 18:04
Opowiastki na tym forum, to Pani opowiada. Jak się nic nie wie na konkretny temat, to lepiej siedzieć cicho.

No 02.09.2020 07:16
a w niedzielę był chyba jakiś festyn na przystani??, a tam chyba ktoś był i zszedł z tego świata (nie miał kto udzielić pomocy)??, a kto był organizatorem??, a na kim spoczywał obowiązek zabezpieczenia medycznego (karetki z lekarzem czy ratownikiem medycznym raczej nie było)?? A KTO ZA TO ODPOWIADA!!!!!!!???? no chyba nie Tusk i chyba nie Trzaskowski??

Ron 02.09.2020 10:46
Nie pusz - podobno, ktoś, gdzieś, Nie zajmuj się plotami. Koś zabezpieczał, ktoś mógł, był. Tak naprawdę to był wyjątkowy wypadek, niezależny od nikogo, więc nie zakłucaj chociaż spokoju po zmarłym. Pomódl się lepiej plociuchu

ddd 03.09.2020 13:00
Było zabezpieczenie medyczne (reanimacje właśnie oni prowadzili) - niech pan/pani sobie ustawę sprawdzi bo a za pomówienia to można w sądzie wylądować. C

Strong 03.09.2020 14:43
Sprawdziłeś, to czemu skwierczysz jak nie wiesz

Tomaszowianin 01.09.2020 21:27
W temacie rury do "Czajki" to wydaje mi się, że niektórym się po porostu w głowach pomieszało. Absolutnie nie broniąc tu prezydenta W-wy należy zauważyć, że MPWiK (wodociągi) mają zarząd, który za to wszystko powinien odpowiadać. A tu co widzimy w tv. "Fachowców" różnej maści, którzy plotą niestworzone historie na temat awarii. Historycy, politolodzy i Bóg raczy wiedzieć kto jeszcze zwani szumnie politykami. Zatrudnia się takich różnych speców w spółkach samorządowych na decyzyjnych stanowiskach i mamy to co mamy.

obywatelka 01.09.2020 20:39
Co do ścieków w naszym mieście też można wiele napisać ciągłe awarie suszarni osadu smurd na Spalskiej itp naprawdę jest wiele do zrobienia ale mało kto wie a tym w naszym mieście bo niestety wiele rzeczy nie dociera do mieszkańców a zrządzająca przedsiębiorstwem zarobiła zgodnie z umieszczonym oświadczeniem majątkowym na stronie miasta ponad 200 000 złotych. Więcej niż Prezydent naszego kraju i ja bym tu się zastanowiła co jest nie tak ????

Saper 01.09.2020 18:01
Co trzeba natychmiast zrobić, gdy pęka rura z szmbem? Zwołać konferencję prasową .... Wojsko jest w gotowości do zbudowania mostu. Od 3 dni .....

Ajdejano 01.09.2020 17:09
Skromna moja ocena tekstu powyżej. Akapit nr 1 (obok zdjęcia Prezydenta): tak jest. Prawda - nie zawsze i nie wszystko jest takie oczywiste. Akapit nr 2: prawda leży pośrodku. Trzaskowski i wcześniej bufetowa, zasłużyli sobie swą pogardą dla przeciwników i swym lenistwem na ataki na siebie. I dlatego ta cholerna polityka ciągle się ich trzyma. Więc, czyja to wina? Oczywiście - ich wina. Mimo, że Trzaskowski rzeczywiście ma przerąbane. Akapit nr 3: tak, zupełna racja. Akapit nr 4: szkoda mi Sławka, bo był dobrym dyrektorem i dobrym nauczycielem. Nie zaglądałem w papiery tej sprawy, ale najpierw zwolniłbym 75% tych z.a.s.y.f.iałych urzędasów z tych różnych kuratoriów, którzy zasłaniają się informacją, że oni nic nie mogą, bo takie są przepisy........ !!!! Akapit nr 5: tak, popieram. Akapit nr 6: z tą ewentualną rezygnacją z tych wątpliwych usług Łodzi przy JPII i z tymi studniami trzeba dobrze przeanalizować różne rozwiązania. Co będzie np. bardziej opłacalne: budowa nowego (nowych) ujęcia wody podziemnej + sieć dosyłowa z tego ujęcia do stacji uzdatniania wody + budowa nowej stacji uzdatniania wody z tego ujęcia, czy np. WYMUSZENIE na Łodzi półdarmowej wody z ujęcia na JPII, które to ujęcie znajduje się na gruntach miasta Tomaszowa Maz. Dokąd Łódź będzie stawiała warunki miastu Tomaszów Maz., korzystając z nieruchomości tego miasta ?!?!?! Akapit nr 7: tak. ogólnie nikt nic nie wie...... Akapit nr 8 i pozostałe akapity: tak - 100% racji.

Piotr 01.09.2020 21:13
Jak sądy są już Ziobry to niech miasto sprawę wody przepusci przez sąd.

Ajdejano 05.09.2020 13:37
Tak ! Bardzo rozsądnie! To jest najprostsze rozwiązanie. Jest tylko jeden szkopuł: Prezydent musi mieć nie prawników-wyrobników, ale PRAWDZIWYCH I DOBRYCH PRAWNIKÓW.

On 02.09.2020 07:26
na zbudowanie "największej ślizgawki w Europie" nie potrzebował Pan Prezydent TM dużo czasu więc dlaczego ma taki problem z tym żebyśmy nie płacili za naszą wodę z Pilicy??? to już chyba druga kadencja co nie???

UN 02.09.2020 10:41
Sławek Żegota gdyby zaczął uczyć dzieci koszykówki na łyżwach to by został PEWNE.

mieszkaniec z Kaczki 01.09.2020 15:37
Całe szczęście że Tomaszów jest miastem małym i wyludniającym się, bo gdyby było odwrotnie to katastrofa murowana!

t 01.09.2020 15:04
W naszym mieści też mamy "warszawską Czajkę". Na rzece Wolbórka pomiędzy mostami ul. Nowowiejskiej, a ul. Szczęśliwą widać jakieś dziwne ścieki ogromne ilości brudnej piany (jak po wielkim praniu). Podobnie rzeka wyglądała jak były czynne fabryki mieszczące się nad nią. Tą sprawą należy zająć się w trybie bardzo pilnym, a sprawę wyjaśnić i sprawców odpowiednio "wynagrodzić" za takie działanie.

Porównujesz 01.09.2020 16:09
Wolbórkę z Wisłą, która jest podobno królową rzek polskich. Radzę udać się do lekarza specjalisty.

t 01.09.2020 19:11
Nie chodzi o porównanie lecz o zasadę. Wisła i Wolbórka są rzekami , a nie ściekami.

Co mi po parku Bulwary skoro Wolbórka wyglada z Warszawskiej wygląda jak ściek? 01.09.2020 16:45
Scieki okazjonalnie gdy jakiś cichy szambiarz, innowator po samochodówce zdecyduje się kupić bekę za 20 koła i wybierać ludziom szamba trochę taniej, bo „nie obowiązują” go opłaty za legalne spuszczanie przy Henrykowskiej. Wali cichaczem do studizenek miejskich, ale czasem tak, również prosto do rzeki. Ale bardziej przypatrywałbym się elektrowni wodnej pod mostem na Warszawskiej, która zbiera sobie główny nurt – już nie takiej jak przed 190 laty – bystrej rzeczki (zresztą i wtedy była piętrzona by była bystrzejsza), elektrownia zbiera sobie główny nurt rzeki zielstwo sinicowe, inne wykwity zbierają się wzdłuż parku Bulawary, gromadząc przy okazji butelki, opakowania po hamburgerach z maka, pudełka po butach plebsu który postanwoił zaraz po zakupie w galerii przebrać się na przystanku, bo ze starych kapci na przodzie wystawały już skarpety. Ten syf ziera się przed mostem aż w końcu spływa omijajac elektrownie. Jest metalowe sito, to sobie odgarnia. To raczej widać tam za Nowowiejską. Ale ścieki od czasu do czasu też. #MłodocianymPrzedsiębiorcąByć

asd1 01.09.2020 14:55
Kto zatrudnił w warszawskim ratuszu Mariusza Kozaka-Zagozde, który według „Sieci” jest założycielem fanpage’a Sok z Buraka (największego ścieku hejterskiego). Źródła i przyczyny hejtu są w warszawskim ratuszu. Pan mnie swoim wpisem tak rozczulił, że mi łzy poleciały – ze śmiechu. :)

Taa 01.09.2020 15:21
Tu mowa o konkretnym przypadku - awarii - odrobine rzetelności

asd1 01.09.2020 18:56
Po pierwsze hejt. "Trudno nie odnieść się do ostatnich wydarzeń i tego, co spotyka prezydenta Warszawy, Rafała Trzaskowskiego. Liczba przesiąkniętych nienawiścią komentarzy (nie tylko internetowych) jest porażająca."

asd1 01.09.2020 14:39
1. Nikt inny jak p. Trzaskowski obwinia poprzedników (bezpodstawnie Śp. L. Kaczyńskiego. 2. Zadawanie pytań w sprawie Czajki uważa za atak. 3. Pomoc państwa ośmieszał, a teraz sam prosi o nią. 4. Jeżeli ktoś hejtuje i drwi to właśnie pan Trzaskowski. 5. Jego zaangażowanie w sprawy Warszawy słabiutkie. 6. Strefa relaksu, plaża nad Wisłą itd. Nie budują autorytetu gospodarza. Można tylko mnożyć „osiągnięcia” pana Trzaskowskiego, ale umówiliśmy się nie kopać leżącego. „Sam tego chciałeś, Grzegorzu Dyndało”

tomaszowianin 01.09.2020 19:22
Prawdziwa i odpowiedzialna władza zawsze musi liczyć się z tym, że ktoś "życzliwy" narobi pod drzwiami i poprosi o papier toaletowy. Władza zatruta żądzą władzy to zawsze zostawi innym, jakby to w ogóle nie miało z tą władzą nic wspólnego i nie byłoby nic z ich smrodu. PS Z kim się p. umawiał? Z GD?

Opinie

22 czerwca w historii. Virtuti Militari, Hubal, Konwicki, Barbarossa i głos Cyndi Lauper

22 czerwca to jedna z tych dat, w których historia nie idzie spokojnym krokiem przez kartki kalendarza, ale wchodzi na scenę jak orkiestra po pierwszym uderzeniu werbla. Jest tu królewski dokument i narodziny miasta, jest order za męstwo, który do dziś ma w polskiej pamięci ciężar większy niż metal, jest wojna, literatura, zimna wojna i muzyka, która raz brzmi jak country Krisa Kristoffersona, raz jak kolorowy manifest Cyndi Lauper z epoki MTV. Data dodania artykułu: 22.06.2026 08:27
22 czerwca w historii. Virtuti Militari, Hubal, Konwicki, Barbarossa i głos Cyndi Lauper

Fałszywa nadzieja sprzedaje się lepiej niż medycyna. Ekspertki ostrzegają przed medyczną dezinformacją

Najgroźniejsze kłamstwa nie przychodzą dziś w stroju szaleńca z aluminiową czapką. Przychodzą w estetycznym filmiku, w miękkim świetle, z uśmiechniętą twarzą influencera, wykresem wyrwanym z kontekstu i obietnicą, że „lekarze o tym nie mówią”. Od picia boraksu po porzucanie terapii onkologicznych – medyczna dezinformacja dawno przestała być tylko internetową ciekawostką. Stała się realnym zagrożeniem dla zdrowia i życia pacjentów. Data dodania artykułu: 21.06.2026 10:54
Fałszywa nadzieja sprzedaje się lepiej niż medycyna. Ekspertki ostrzegają przed medyczną dezinformacją

John Lee Hooker. Bluesman, który jednym riffem potrafił uleczyć samotność

Są artyści, których muzyka brzmi jak zapis nutowy. I są tacy, których muzyka brzmi jak życie: kurz drogi, stukot pociągu, zmęczenie po pracy, nocne światło w oknie i głos człowieka, który więcej przeżył, niż chciałby opowiedzieć. John Lee Hooker należał do tej drugiej kategorii. Nie potrzebował orkiestry, popisów technicznych ani długich solówek. Wystarczały gitara, tupot stopy i głos głęboki jak stara studnia. Data dodania artykułu: 21.06.2026 10:35
John Lee Hooker. Bluesman, który jednym riffem potrafił uleczyć samotność

21 czerwca w historii. Machiavelli, Sartre, Proces Szesnastu, socrealizm i rockowy oddech przesilenia

Dziś jest niedziela, 21 czerwca, 172. dzień roku. Słońce wstało o godz. 4.14, zajdzie o godz. 21.00. Imieniny obchodzą: Alicja, Alojzy, Marta, Rajmund, Rudolf, Alban, Marcja, Terencjusz oraz Demetria. Data dodania artykułu: 21.06.2026 10:19
21 czerwca w historii. Machiavelli, Sartre, Proces Szesnastu, socrealizm i rockowy oddech przesilenia

Konfederacja przygląda się Ruchowi Biało-Czerwonych. Jedni widzą konkurencję, inni „miejsce do służby Polsce”

W Konfederacji znów słychać skrzypienie wewnętrznych zawiasów. Tym razem nie chodzi o program, głosowanie w Sejmie czy kampanię wyborczą, lecz o nowe stowarzyszenie europosłanki Ewy Zajączkowskiej-Hernik. Ruch Biało-Czerwoni, zarejestrowany 3 czerwca, miał być — według deklaracji założycielki — przestrzenią działania dla ludzi, którym zależy na Polsce i na pomocy obywatelom pozostawionym samym sobie w sporach z urzędami, instytucjami i państwem. W praktyce inicjatywa stała się kolejnym testem dla delikatnej konstrukcji Konfederacji. Data dodania artykułu: 20.06.2026 12:17
Konfederacja przygląda się Ruchowi Biało-Czerwonych. Jedni widzą konkurencję, inni „miejsce do służby Polsce”

20 czerwca: dzień królów, komediopisarzy, śląskiej pamięci i muzyki, która wraca jak refren

Są takie daty, które wyglądają jak stary, wielowątkowy film. W jednej scenie rodzi się przyszły król Polski, w drugiej na Kremlu rozgrywa się krwawy dramat Dymitriad, dalej Aleksander Fredro ostrzy pióro, Górny Śląsk wraca do Polski, a z gramofonu płyną Beach Boys, Lionel Richie, Lady Pank i Kombi. 20 czerwca to dzień, w którym historia nie idzie równym marszem. Raczej tańczy — czasem poloneza, czasem żałobny marsz, czasem rockowy numer z lat 80. Data dodania artykułu: 20.06.2026 10:17
20 czerwca: dzień królów, komediopisarzy, śląskiej pamięci i muzyki, która wraca jak refren

19 czerwca: od „Daru Pomorza” i Pawiaka po Opole, Faras i sejmowe głosowania. Co mówi nam historia?

Dziś jest piątek, 19 czerwca, sto siedemdziesiąty dzień roku. Słońce wstało o godz. 4.13, zajdzie o godz. 21.00. Imieniny obchodzą: Bonifacy, Gerwazy, Julianna, Michalina i Romuald. Data dodania artykułu: 19.06.2026 07:47
19 czerwca: od „Daru Pomorza” i Pawiaka po Opole, Faras i sejmowe głosowania. Co mówi nam historia?

LexisNexis wprowadza LexisNexis Protégé™ Poland i przyspiesza automatyzację zadań prawnych dla polskich prawników

LexisNexis Protégé™ Poland pomaga polskim prawniczkom i prawnikom sprawniej realizować złożone czynności prawne dzięki intuicyjnej automatyzacji i odpowiedzialnej sztucznej inteligencji. Data dodania artykułu: 18.06.2026 14:31
LexisNexis wprowadza LexisNexis Protégé™ Poland i przyspiesza automatyzację zadań prawnych dla polskich prawników
Kino Konesera: Czytając Lolitę w Teheranie

Kino Konesera: Czytając Lolitę w Teheranie

Seans w ramach Kina KoneseraZapraszamy na pokaz filmu Czytając Lolitę w Teheranie w czerwcowym repertuarze cyklu Kino Konesera. To poruszająca opowieść inspirowana bestsellerową autobiografią Azar Nafisi, ukazująca kobiecą solidarność, odwagę i siłę.Wydarzenie odbędzie się 22 czerwca 2026 roku w kinie Helios. To propozycja dla widzów ceniących ambitne kino, ważne tematy społeczne i wyjątkowe filmowe emocje.Po rewolucji islamskiej w Iranie, która miała miejsce w 1979 roku, ulice Teheranu patrolowane są przez obrońców moralności, a fundamentaliści przejmują kontrolę nad uniwersytetami. Kobiety muszą nosić hidżab, ich swobody są ograniczane, a lektura zachodniej literatury staje się aktem buntu. Taki stan rzeczy sprawia, że Azar Nafisi (Golshifteh Farahani), ambitna wykładowczyni literatury, rezygnuje z pracy na Uniwersytecie Teherańskim. Kobieta potajemnie zaczyna zapraszać do swojego domu grupę najbardziej zaangażowanych studentek. Razem czytają zakazane klasyki literatury zachodniej – „Lolitę” Vladimira Nabokova, „Wielkiego Gatsby’ego” F. Scotta Fitzgeralda, powieści Henry’ego Jamesa czy Jane Austen. Początkowo nieśmiałe młode kobiety stopniowo otwierają się – dzielą marzeniami, lękami, historiami miłosnymi oraz upokorzeniami związanymi z życiem w totalitarnym reżimie.Filmy prezentowane w ramach Kina Konesera to najczęściej niszowe dzieła z niebanalną fabułą i inteligentnym humorem. Wyświetlane historie mają na celu nie tylko uprzyjemnić widzowi spędzony czas w naszym kinie, ale również wzbogacić go o nowe wartości, przeżycia i walory wizualne! Filmy Kina Konesera to często dzieła uhonorowane licznymi nagrodami na festiwalach filmowych. Data rozpoczęcia wydarzenia: 22.06.2026
Maraton Horrorów

Maraton Horrorów

Noc pełna grozy w kinie HeliosZapraszamy na Maraton Horrorów organizowany przez sieć kin Helios w ramach cyklu Nocne Maratony Filmowe. W programie znalazły się mroczne i pełne napięcia seanse, które zapewnią widzom intensywne emocje aż do późnych godzin nocnych.Co w programie?Na plakacie zapowiedziano filmy: Rytuał Lily, Lalka (przedpremiera), Krwawe Polowanie oraz Poświęceni. To propozycja dla fanów kina grozy, którzy chcą przeżyć wyjątkową noc z premierami i przedpremierami na dużym ekranie.MARATON HORRORÓWNocne Maratony Filmowe zapraszają na noc, która dostarczy Wam ekstremalnych emocji i wspomnień na całe wakacje. W zestawie aż trzy premiery!Już 26 czerwca, zaraz po rozdaniu szkolnych świadectw, na dobry początek wakacji Nocne Maratony Filmowe zapraszają na Maraton Horrorów! Ten przygotowany z myślą o Was zestaw filmów, to idealny sposób na odreagowanie całego roku szkolnego! Na początek pierwsza przerażająca premiera tego wieczoru, “RYTUAŁ LILY”! Po krótkiej przerwie, trzymający w obezwładniającym napięciu, przedpremierowy pokaz filmu „LALKA”. Dalej będzie jeszcze mocniej, bo kolejną premierą tej nocy będzie „KRWAWE POLOWANIE” i na koniec „POŚWIĘCENI”.Będzie to wyjątkowa, pełna grozy uczta filmowa i jesteśmy przekonani, że jeszcze długo po powrocie do domu nie będziecie mogli zasnąć. Czy jesteście na to gotowi?RYTUAŁ LILY (napisy)Cztery przyjaciółki udają się do odosobnionego domu położonego głęboko w lesie, aby odprawić rytuał inicjacji nowej czarownicy i dopełnić krąg czterech żywiołów. Lily, blada i introwertyczna dwudziestolatka, która właśnie dołączyła do grupy, została wybrana na reprezentantkę żywiołu powietrza. Nie zdaje sobie sprawy, że prawdziwy cel rytuału jest zupełnie inny – Lily ma zostać złożona w ofierze, a jej koleżanki pragną za jej pomocą przywołać uśpionego demona.LALKA (napisy)Macy udaje się na leśną wędrówkę ze swoim chłopakiem. W środku lasu para odkrywa upiorną kolekcję lalek i ich równie dziwaczną właścicielkę – ubraną w porcelanową maskę kobietę uzbrojoną w łopatę. Macy zostaje porwana i budzi się w drewnianym domu na odludziu. Od tej pory będzie musiała walczyć o życie z psychopatką, która traktuje ją jak swoją lalkę.Nakręcony na taśmie analogowej horror „Lalka” to przerażający, ultrabrutalny i krwawy hołd dla amerykańskiego horroru lat siedemdziesiątych – z „Teksańską masakrą piłą mechaniczną” na czele.KRWAWE POLOWANIE (napisy)Jest rok 1986. Świat pędzi ku krawędzi. W Czarnobylu dochodzi do najgorszej katastrofy nuklearnej w historii, a 20-letni Mike Tyson brutalnie nokautuje rywali, zostając najmłodszym mistrzem świata wagi ciężkiej. Ameryka żyje popkulturą i wielkimi akcjami charytatywnymi, zupełnie nieświadoma tego, co czai się w jej mrocznym sercu. Tymczasem w Michigan sześciu twardych kumpli z Detroit zostawia za sobą fabryczny dym i rusza na głęboką północ. Cel: coroczny, święty rytuał męskiego braterstwa – alkohol, pot i polowanie na jelenie w odciętym od świata obozie.Jednak w tych starożytnych lasach krew wsiąka w ziemię głębiej, niż mogłoby się wydawać. Przez przypadek myśliwi budzą coś, co nigdy nie powinno zostać dotknięte. Ze snu powstaje potężny, krwawy duch rdzennych Amerykanów – prastara siła, która przybyła, by dokonać ostatecznej wendety za bezkarne morderstwa i zaginięcia indiańskich dziewcząt. W tym lesie reguły gry właśnie uległy zmianie. W ironicznym, brutalnym odwróceniu ról – ci, którzy przybyli tu zabijać, stają się zwierzyną.POŚWIĘCENI (napisy)Napięta relacja matki z córką zostaje wystawiona na przerażającą próbę, gdy umiera ojciec rodziny, a pogrążona w żałobie matka zatrudnia tajemniczego nieznajomego, by przywrócił jej męża do życia. Kiedy brutalne wskrzeszenie wymyka się spod kontroli, obie kobiety muszą zmierzyć się ze swoimi różnicami, walcząc o życie – i o siebie nawzajem.Uwaga! Kina nie prowadzą rezerwacji telefonicznej i internetowej.  Data rozpoczęcia wydarzenia: 26.06.2026

Polecane

Freelancer w CEIDG — czy rejestracja pod wirtualnym adresem to dobry pomysł? MCK zaprasza na zajęcia w roku szkolnym 2026/2027. Muzyka, teatr, taniec, plastyka i sport 22 czerwca w historii. Virtuti Militari, Hubal, Konwicki, Barbarossa i głos Cyndi Lauper Wianki niesione falą Pilicy. Świętojańska tradycja wróciła nad rzekę Uczniowie ZSP nr 2 z Tomaszowa w projekcie UŁ. Technik reklamy najliczniejszą grupą i z sukcesem na akademickiej scenie Mapa, kompas i charakter. 25 BKPow na podium Mistrzostw 12 DZ w Biegach na Orientację Kolejni radni pod lupą wojewody? Pytania o miejskie spółki, szpital i prawo do mandatu Fałszywa nadzieja sprzedaje się lepiej niż medycyna. Ekspertki ostrzegają przed medyczną dezinformacją John Lee Hooker. Bluesman, który jednym riffem potrafił uleczyć samotność 21 czerwca w historii. Machiavelli, Sartre, Proces Szesnastu, socrealizm i rockowy oddech przesilenia Bezpłatne zajęcia o laktacji w Tomaszowie. TCZ zaprasza do Szkoły Rodzenia Przy Szkolnej na sprzedaż idzie nie tylko budynek. To adres z pamięcią Tomaszowa
Na sprzedaż komfortowe mieszkanie 53 m² przy ulicy Niskiej

Na sprzedaż komfortowe mieszkanie 53 m² przy ulicy Niskiej

Cena: 435000 PLN Są mieszkania, do których wchodzi się z myślą o remoncie. I są takie, w których już od progu czuć spokój, światło i przestrzeń. Ta oferta należy właśnie do drugiej kategorii.Na sprzedaż wyjątkowo funkcjonalne i starannie wykończone mieszkanie o powierzchni 53 m², położone w Tomaszowie Mazowieckim. To propozycja dla osób, które szukają miejsca gotowego do życia – bez wielomiesięcznych remontów, nerwów i dodatkowych kosztów.Lokal zachwyca przemyślanym układem pomieszczeń oraz nowoczesnym standardem wykończenia. Jasne wnętrza, estetyczne detale i dobrze wykorzystana przestrzeń sprawiają, że mieszkanie będzie idealne zarówno dla pary, rodziny z dzieckiem, jak i osób szukających komfortowej inwestycji pod wynajem.Najważniejsze informacje:powierzchnia mieszkania: 53 m²cena: 435 000 złfunkcjonalny układ pomieszczeńmieszkanie gotowe do wprowadzeniabardzo dobra lokalizacja w Tomaszowie Mazowieckimoferta idealna zarówno do zamieszkania, jak i inwestycyjnieDużym atutem nieruchomości jest lokalizacja. W pobliżu znajdują się sklepy, punkty usługowe, szkoły, komunikacja miejska oraz tereny zielone. To miejsce, które pozwala połączyć wygodę codziennego życia z ciszą i poczuciem prywatności.Wnętrze mieszkania zostało urządzone w nowoczesnym, uniwersalnym stylu, dzięki czemu nowy właściciel może od razu poczuć się „u siebie”. Przestrzeń dzienna daje komfort zarówno odpoczynku, jak i spotkań z rodziną czy znajomymi. To mieszkanie ma w sobie coś, czego nie oddają suche parametry – przyjemny klimat i poczucie domowego ciepła.Rynek nieruchomości w Tomaszowie Mazowieckim w ostatnich latach wyraźnie się zmienia. Coraz trudniej znaleźć mieszkanie, które łączy rozsądną powierzchnię, dobrą lokalizację i wysoki standard wykończenia. Ta oferta wyróżnia się właśnie takim połączeniem.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama Twój Sklep Medyczny

Wasze komentarze

Autor komentarza: Ajdejano Treść komentarza: Końcowe pytanie w tym materiale powyżej, to jest pytanie retoryczne, czyli bez odpowiedzi. Dlaczego bez odpowiedzi? Bo w tej sprawie nie zajmie stanowiska nikt: samorządowi krętacze-bonzowie, sąd i wszyscy inni samorządowi i rządowi oszuści, którzy tzw. elektorat wyborczy, czyli zwykłych ludzi, idących do wyborczych urynałów, traktują jak przygłupiastych baranów. Źródło komentarza: Ponad 202 tysiące ze szpitala i dieta radnej. Ile pieniędzy powinna zwrócić Paulina Socha? Autor komentarza: sb Treść komentarza: Szkoda, że Wojewoda nie może przyjrzeć się niektórym pracownikom szpitala co do ich stawek stawek godzinowych i ich godzin pracy. Źródło komentarza: Kolejni radni pod lupą wojewody? Pytania o miejskie spółki, szpital i prawo do mandatu Autor komentarza: kierowca Treść komentarza: Piszecie wyrok niski bo zgineły dwie osoby a co powiedzie na wypadek Majchszaka na A1 gdzie spaliły się 3 osoby i grozi mu 8 lat. To jest nie sprawiedliwe. Źródło komentarza: Prawomocny wyrok za tragedię na Mostowej. 16,5 roku więzienia dla kierowcy, który zabił dwie siostry Autor komentarza: zyga Treść komentarza: Co to za wyrok!!! Śmiech przez łzy! To jakaś kpina! Żadna sprawiedliwość! Polskie prawo jest śmieszne i sprzyja przestępcom... Źródło komentarza: Prawomocny wyrok za tragedię na Mostowej. 16,5 roku więzienia dla kierowcy, który zabił dwie siostry Autor komentarza: Czaro Treść komentarza: Wyrok zbyt niski, to morderstwo, naćpany i pijany użył auta do zabicia. Nikt tym ludziom życia nie wróci. Źródło komentarza: Prawomocny wyrok za tragedię na Mostowej. 16,5 roku więzienia dla kierowcy, który zabił dwie siostry Autor komentarza: ETM Treść komentarza: Antoni do broni Źródło komentarza: Antoni Macierewicz z zarzutami. Chodzi o słowa o „agentach rosyjskich” w SKW
Reklama
Reklama
Łóżko rehabilitacyjne  Elbur PB 337

Łóżko rehabilitacyjne Elbur PB 337

Z pełną ofertą możecie zapoznać się odwiedzając nasz punkt zaopatrzenia medycznegoTomaszów Mazowiecki ul. Słowackiego 4Oferujemy atrakcyjne rabaty dla stałych klientów oraz montaż gratisNa zdjęciu: Łóżko PB 337 w wykonaniu standardowym w kolorze buk. Akcesoria: stolik Rubens 3 w kolorze buk.Łóżko PB 337 jest szczególnym łóżkiem do opieki długoterminowej, które w przeciwieństwie do klasycznych łóżek posiada możliwość opuszczenia krawędzi leża do poziomu ok. 23 cm. Niskie, dolne położenie leża ułatwia dostęp osobom z problemami z koordynacją ruchową i zwiększa bezpieczeństwo pacjenta nawet przy opuszczonych barierkach bocznych.Więcej informacjiKolory standardowe: DETALE PRODUKTU:1. Położenie leża 23 cm od podłogi4. Solidne koło z hamulcem2. Zabudowane napędy podnoszenia łóżka5. Pilot z blokadą poszczególnych funkcji3. Leże z regulacją twardości6. Dodatkowa regulacja za pomocą rastomatu OPCJE:zmiana wypełnienia leża • zmiana długości leża • zmiana kolorystykiPODSTAWOWE DANE TECHNICZNEBezpieczne obciążenie robocze175 kgMaksymalna waga użytkownika140 kgRegulacja wysokości leża:od 23 do 63 cmRegulacja segmentu oparcia pleców:0 ÷ 70°Regulacja segmentu oparcia podudzi:0 ÷ 20°Wymiary zewnętrzne długość × szerokość:219 × 102 cmPrześwit pod łóżkiem:ok. 7 cmCiężar całkowity:101,4 kgKółka jezdne:100 mm z hamulcem FUNKCJEDO POBRANIA: Karta produktu PB-337 [PDF]

Napisz do nas

Zachęcamy do kontaktu z nami za pomocą formularza. Możecie dołączyć zdjęcia i inne załączniki. Podajcie swojego maila ułatwi to nam kontakt z Wami
Reklama