Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 26 czerwca 2026 18:39
Z OSTATNIEJ CHWILI:
Reklama
Reklama

Święto Edukacji Narodowej bez nagród

Droga Redakcjo, piszę do Was, bo może Wam uda się uzyskać odpowiedzi na nurtujące mnie ( i myślę, że nie tylko mnie) pytania. Próbowałam pytać u źródła- osoby jak najbardziej kompetentnej-dyrektora szkoły, w której pracuję, ale też nie wiedział. Może Wam się uda?

Pytanie pierwsze: Jak to się stało, że w tym roku szkolnym nauczyciele tomaszowskich podstawówek nie otrzymali nagród dyrektora? Rzekomo w budżecie miasta nie ma na ten cel pieniędzy. A tymczasem:

Art.  49. Karty Nauczyciela stanowi:

1.  Tworzy się specjalny fundusz na nagrody dla nauczycieli za ich osiągnięcia dydaktyczno-wychowawcze:

1) w budżetach organów prowadzących szkoły w wysokości co najmniej 1% planowanych rocznych wynagrodzeń osobowych, z przeznaczeniem na wypłaty nagród organów prowadzących szkoły i dyrektorów szkół.

Rozumiem, że nasz organ prowadzący od stycznia nie robił tzw. „odpisów od wynagrodzeń” na ten cel? A jeśli robił ( z mocy ustawy), to na jaki cel zostały wydatkowane te pieniądze?  I czy w ogóle można robić tego typu przesunięcia w budżecie?

O jak wielkie pieniądze chodzi? Policzmy orientacyjnie: w Tomaszowie jest ok. 10 podstawówek, w tym kilka przypisanych do nich przedszkoli. Średnio nagradza się w każdej placówce ok. 4-5 nauczycieli ( w zespołach szkół trochę więcej), wartość takiej nagrody netto to ok. 1000-1200 zł. Czy w skali wydatków miasta jest to jakaś mega-kwota? I dlaczego Starostwo stać na wypłacenie nagród dla nauczycieli szkół średnich?                                                                 

Pytanie drugie (może ważniejsze od pierwszego): Minęło 18 miesięcy od pamiętnego kwietniowego strajku nauczycieli. Nauczycielom - i słusznie - nie wypłacono wynagrodzenia za czas strajku. Na jaki cel zostały spożytkowane zaoszczędzone w ten sposób pieniądze? I czy środki z subwencji oświatowych i środki na pensje dla nauczycieli można wydawać na inne cele? Dyrektorzy szkół chyba nawet nie ośmielili o to zapytać, bo mój dyrektor nie ma wiedzy na ten temat.

 Pytanie trzecie:  Przez bite cztery miesiące szkoły nie funkcjonowały w trybie stacjonarnym z powodu pandemii. Nauczyciele (w większości) nie otrzymywali wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe. Szkoły poczyniły oszczędności w wydatkach na środki czystości, środki biurowe, papier ksero, tusze, tonery, opłaty za prąd, ogrzewanie. Samorząd subwencje otrzymywał. Na jakie cele zostały wydatkowane zaoszczędzone pieniądze? Jak to się stało, że od września na wszystko brakuje pieniędzy, o zakup każdej „pierdoły” (papier toaletowy, papier ksero, toner itp.)  trzeba występować na piśmie do odpowiedniego organu. O ile dobrze pamiętam, idea stworzenia CUW miała służyć lepszemu gospodarowaniu środkami. A czy służy? I kto nad tym wszystkim panuje? Od września drastycznie zredukowano etaty administracji i obsługi w tomaszowskich szkołach. Łakomie patrzy się też na ZFŚS….

Myślą wracając do nagród dla nauczycieli – skoro od września czyniono drastyczne cięcia w etatach i ogłoszono tragedię w finansach związanych ze szkołami, dlaczego wtedy nie poinformowano dyrektorów i nauczycieli, że na ten cel nie będzie pieniędzy?

Przykre jest przede wszystkim jedno: prezydentem miasta jest nauczyciel, zastępcą prezydenta miasta jest nauczyciel, naczelnikiem wydziału edukacji jest nauczyciel, wiceprzewodniczącą rady miasta jest nauczyciel, przewodniczącą komisji edukacji – jest nauczyciel, w radzie miasta  zasiadają też nauczyciele. Jak szybko stołki przyrastają do …. i zapomina wół…..

Panie i panowie wstyd!

Na koniec: Z okazji Dnia Nauczyciela życzę wszystkim rzetelnie pracującym Koleżankom i Kolegom, żeby mocno stuknęli się w czoło zanim własne, ciężko zarobione pieniądze wydadzą na papier ksero, kolorową kredę, kurs dokształcający, spinacze, pineski, brystole, tusz do własnej drukarki, nowy komputer, bo stary nie uciągnie przy nauczaniu zdalnym, co za tym idzie na prąd i Internet. A jak już to robicie, bierzcie rachunki i wysyłajcie do organu prowadzącego lub CUW. Jeśli pracujecie w trybie stacjonarnym, odmawiajcie podjęcia pracy jeśli wasza szkoła nie zapewnia przyłbicy, rękawiczek, maseczek dla swoich pracowników. Nie okradajcie własnych rodzin z środków na życie, a siebie z życia.

Wszystkich hejterów, trolli i przemądrzałych, którzy wyplują pod tym listem morze jadu na nauczycieli – darmozjadów pracujących 18 godzin w tygodniu w luksusie wakacji - serdecznie pozdrawiam.

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

pisal 09.11.2020 11:23
Ciekawe, że prezydent najpierw narzeka, że nie dostaje od rządu dużych pieniędzy z subwencji, a potem wychwala nieznane 500+ dla nauczycieli.

G.Ujazd 20.10.2020 09:06
Jestem z gminy ujazd i jestem zarzenowana postawa Pana wojta zabral nauczycielom ,trenerom jednak pieniazkow na pompowanie siebie jakos jest dosyc i na jego roznego rodzaje akcje.Wiadomo zeby on mogl sie lansowac trzeba zabrac komus.Teraz na nauczycielu jutro zabierze innej grupie spolecznej.

Jo34 19.10.2020 19:10
Dlaczego imie i nazwisko do wgladu redakcji? Jak ktos list ppisze otwarty to chcemy wiedziec kto

Żbik 15.10.2020 19:39
Na Antka Macierewicza i urzędniczą ferajnę pieniądze się zawsze znajdą, a i na nagrody dla swoich też starczy, a nauczyciele na PiS nie głosują, no może za wyjątkiem tych jednomyślnych z Urzędu Miasta...

Nauczyciel 15.10.2020 16:15
A jak w innych samorządach w kraju? Macie jakąś wiedzę?

Xyz 15.10.2020 20:56
Dostali. Poczytaj na innych portalach jakie nagrody były np.w Łodzi

Marcin 15.10.2020 10:37
Nagród nie otrzymali tylko nauczyciele ze szkół podległych pod urząd miasta. Nauczyciele ze szkół podległych starostwu nagrody otrzymali, więc nie jest tak źle.

Suweren 15.10.2020 10:02
Do jaja- rozumiem że jeśli nauczyciele dostali by nagrody to popierali by pisowców i na nich głosowali. Jaką wy chcecie być elitą. To że dorobiłeś klucz za swoje to nie miałeś takich obowiązków. To że rodzice płacą na szkoły to zawsze tak było. Dwoje dzieci chodziło do szkół w TM i za każde płaciłem. Tak więc to żaden argument. Wcześniej nauczyciele nie martwili się o rodziców. Czyli rozumiem że świadomi emeryci - nauczyciele z licznych stowarzyszeń w mieście nie powinni dostać tych dodatkowych pieniędzy z 13 i 14 emerytury. Takimi wpisami strzelacie sobie w kolano. Słabiutkie argumenty.

jaja 15.10.2020 16:50
Miałkie to Twoje rozumowanie w takim razie. Tak samo jak i gramatyka, jaką się posługujesz. Więc wyjaśnię jeszcze raz: nauczyciele nie stanowią grupy wyborczej PiSu, dlatego ta władza ich marginalizuje. Rodzice nigdy nie płacili za szkołę- chyba, że prywatną. Płacili składki na Komitet Rodzicielski ( stąd pieniądze między innymi, za nagrody), ubezpieczenie, podręczniki ( które teraz wypożyczane są za darmo), wycieczki i tym podobne. Nigdzie nie było wspomniane m o wzajemnym umartwaniu się (rodzic -nauczyciel). Natomiast organ nadzorujący ma OBOWIĄZEK zapewnić środki higieniczne. Odbiegłeś od tematu, Człowieku, bo poruszamy tu tematy lokane, a nie globalne. Ale, jak już: to 13, 14 emerytura (o której w moim komentarzu również nie było mowy), to tak zwana zamknijgeba dla emerytów. Słuszniej byłoby uwolnić te emeryturzyny od podatków, lub dać comiesięczne stałe, konkretne podwyżki. I owszem, nie mam obowiązku dorabiać sobie kluczy, tak samo, jak nie mam obowiązku kupować za własne pieniądze pisaków, do tablic magnetycznych (tych wypierających stare kredowe), tylko jak mam prowadzić lekcje? Bo na to również nie ma pieniędzy! Tak samo, jak w mojej prawie 20letniej karierze, nigdy szkoła nie zapewniła mi nawet jednego długopisu! Również nie ma obowiązku żaden nauczyciel posiadać własnego komputera, z dostępem do internetu. A właśnie na takowych odbywało się nauczanie zdalne! Do którego nikt, ale to nikt w mieście nie został do tej chwili przeszkolony! A UM, aż taki biedny nie jest, skoro stać go na organizację darmowych koncertów i zatrudnianie coraz to nowych pracowników! Poniał? Czy za trudne?

Marcin 15.10.2020 19:32
Dla emerytów to jeszcze obiecane 15 emerytury proszę doliczyć. Jak Suweren wybrał to niech Suweren płaci, sasinowego powinno wystarczyć....

jaja 14.10.2020 23:00
Nauczyciele od dawna nie stanowią ELEKTORATU, obecnej grupy trzymającej władze. Dlatego im można zabrać. Daje się natomiast beneficjentom 500plus i emerytom ze stowarzyszeń. Bo inny przeciętny emeryt nawet nie wie co się w mieście dzieje. W czasie pandemii, gdzie mnie w szkole każe się za własne pieniądze dorobić klucz do magazynu, gdzie Rada Rodziców kupuje mydła do toalet, bo UM nie dał na to kasy, organizuje się koncerty darmowe z Warszawską Orkiestrą Sentymentalną. Na to kasa jest! Darmowe zaproszenia rozdawane są właśnie w owych stowarzyszeniach - Prezydent uwielbia aktywnych seniorów, a właściwie uwielbia ich głosy na listach wyborczych. A te nagrody, to nie tylko przyznawane są nauczycielom. One są również przyznawane pracownikom administracji i obsługi. I to jest najgorsze. Że tym ludziom poredukowano etaty do 3/4, kobiety pracujące przy ciężkiej chemii dostały we wrześniu w granicach1300 zł wypłaty. Pracując na zmiany, świątek- piątek, część również weekendy, bez stałego grafiku. I im te nagrody zresztą raptem rzędu 200 zł), należą się najbardziej! Bo im ratują sytuację życiową. Tu się dzieją dramaty ludzkie, ale o tym się nie mówi, mówi się o koncertach i jakie piękne kwiaty są na Placu Kościuszki. To widać i to jest cacy! To jest po prostu niegodne pracodawcy i nieludzkie tratowanie Panie Prezydencie!

Jo36 19.10.2020 19:07
No tak bo nauczyciel nis dostaje 500 plus? Hahaha 3/4 z nich ma dzieci w wieku do lat 18

Xyz 04.11.2020 18:35
Taaaa, szczegolnie, że średnia wieku nauczycieli w tomaszowskich szkołach to raczej 55+. Chyba raczej wnuki mają w szkołach a nie dzieci do 18 roku życia.

Bezrobotny 14.10.2020 17:46
Nauczyciele bierzcie się do walki a nie gderacie. Jak dają kasę to pisowcy dobrzy a jak nie dają to źli. Zastanówcie się co wy robicie. Jak ta młodzież ma z Was brać przykład. Czytam Wasze wpisy z niedowierzaniem. Dziś strajkują rolnicy i nic nie stoi na przeszkodzie byście do nich dołączyli i zawalczyli o swoje. A takie klepanie nikogo nie rusza. Ludzie tracą pracę, nie mają środków i muszą jakoś to wszystko przetrzymać.

Bilbo 14.10.2020 14:25
Znowu okradli nauczycieli niezgodnie z prawem. Pewnie za miesiąc wypłacą nagrody, bo się przestraszą prawników

Taaa 14.10.2020 14:50
W przepisach jest mowa o utworzeniu funduszu a nie wypłacie nagród. Fundusz jest - a jeżeli wypłaca to osobiście pod szkoły nauczyciela przywiozę taczki.

Zniesmaczony 14.10.2020 12:48
Urząd Miasta we wrześniu prosił dyrektorów, by do 15 września wysłali do UM proponowanych kandydatów do Nagród Prezydenta. Wiązało się to z akceptacją rady pedagogicznej, ze sporządzeniem szczegółowego wykazu osiągnięć tych kandydatów przez dyrekcję. Czy to było potrzebne?! Czy nie należało już wtedy poinformować o problemach finansowych? Zakpiono i z dyrektorów, i z nauczycieli!!! Na co przeznaczono 1% nauczycielskich wynagrodzeń?

Mamba 14.10.2020 12:48
Najbardziej spracowane osoby na tym świecie to nauczycielki I bibliotekarki. Nie znam bardziej leniwych I roszczeniowych osób. Masakra jakaś.....

A. 14.10.2020 18:10
To może zostań nauczycielem.

Eucharystiusz 14.10.2020 12:37
Taki dowcip: "Edek - a za zawał serca też dają nagrody? Nie dają. No ale przecież Tamtemu dali, a on więcej chorował niż pracował. Ale on szybko wyzdrowiał i miał dobrą opinię lekarską ..." Poza tym jest krótko na stołku i jeszcze niczego nie zdążył naprawić.

Maniek 14.10.2020 12:35
Tyłko w Tomaszowie nauczyciele nie dostali nic. W całej Polsce nagrody były.

Taaa 14.10.2020 14:51
Nieprawda. W Piotrkowie tez nie ma nagród - w WarsAiwe za to dzieciom obcięli zajęcia na świetlicy. Tu wybrali dobro ucznia.

:( 14.10.2020 15:48
Kłamstwo - w Piotrkowie tez nie dali - w innych miastach tez. Naprawdę tak ciężko Wam wczuć się w sytuacje innych pracowników budżetowych, których nie chroni karta nauczyciela? Jeszcze mało?

Aaa 15.10.2020 12:56
Tutaj nie chodzi tylko o nauczycieli ale o wszystkich ludzi pracujących w oświacie

Kaśka 14.10.2020 12:27
Była praca zdalna nauczyciele siedzieli więcej niż 18 h a nawet więcej niż 40 bo lekcje online i sprawdzanie nadesłanych prac domowych wszystkim uczniom,żeby nikt nie był pokrzywdzony. Wymagania co rusz to coraz wyższe a nagrody zero. Po co wykonywać dodatkowe rzeczy jak mają człowieka gdzieś. Zawsze jak komuś uciąć to nierobowi Do.

Jo32 19.10.2020 19:09
Lekcje online? Wysylanoe stron z zadaniami Hahahahaha

Opinie

26 czerwca w kraju i na świecie. Od Batorego i „nocy paskiewiczowskiej” po ONZ, Teleexpress, The Clash i szkolne świadectwa

Dziś jest piątek, 26 czerwca, sto siedemdziesiąty siódmy dzień roku. Słońce wstało o godz. 4.15, zajdzie o 21.01. Imieniny obchodzą m.in. Dawid, Jan, Jeremi, Jeremiasz, Paweł i Pelagia. Data dodania artykułu: 26.06.2026 08:23
26 czerwca w kraju i na świecie. Od Batorego i „nocy paskiewiczowskiej” po ONZ, Teleexpress, The Clash i szkolne świadectwa

24 czerwca w historii: Matejko, Czerwiec ’76, Orlęta Lwowskie i muzyczne legendy rocznicy

24 czerwca w historii. Matejko, protesty 1976 roku, Orlęta Lwowskie i dzień, w którym muzyka gra od Jeffa Becka po Tears For Fears Data dodania artykułu: 24.06.2026 09:51
24 czerwca w historii: Matejko, Czerwiec ’76, Orlęta Lwowskie i muzyczne legendy rocznicy

23 czerwca w historii. Od Jazdowa i Kościuszki po K2, Brexit i muzykę wolności

Dziś jest wtorek, 23 czerwca 2026 roku, sto siedemdziesiąty czwarty dzień roku. Słońce wstało o godz. 4.14, zajdzie o godz. 21.01. Imieniny obchodzą m.in. Anna, Jan, Józef, Maria, Wanda i Zenon. Data dodania artykułu: 23.06.2026 07:46
23 czerwca w historii. Od Jazdowa i Kościuszki po K2, Brexit i muzykę wolności

22 czerwca w historii. Virtuti Militari, Hubal, Konwicki, Barbarossa i głos Cyndi Lauper

22 czerwca to jedna z tych dat, w których historia nie idzie spokojnym krokiem przez kartki kalendarza, ale wchodzi na scenę jak orkiestra po pierwszym uderzeniu werbla. Jest tu królewski dokument i narodziny miasta, jest order za męstwo, który do dziś ma w polskiej pamięci ciężar większy niż metal, jest wojna, literatura, zimna wojna i muzyka, która raz brzmi jak country Krisa Kristoffersona, raz jak kolorowy manifest Cyndi Lauper z epoki MTV. Data dodania artykułu: 22.06.2026 08:27
22 czerwca w historii. Virtuti Militari, Hubal, Konwicki, Barbarossa i głos Cyndi Lauper

Fałszywa nadzieja sprzedaje się lepiej niż medycyna. Ekspertki ostrzegają przed medyczną dezinformacją

Najgroźniejsze kłamstwa nie przychodzą dziś w stroju szaleńca z aluminiową czapką. Przychodzą w estetycznym filmiku, w miękkim świetle, z uśmiechniętą twarzą influencera, wykresem wyrwanym z kontekstu i obietnicą, że „lekarze o tym nie mówią”. Od picia boraksu po porzucanie terapii onkologicznych – medyczna dezinformacja dawno przestała być tylko internetową ciekawostką. Stała się realnym zagrożeniem dla zdrowia i życia pacjentów. Data dodania artykułu: 21.06.2026 10:54
Fałszywa nadzieja sprzedaje się lepiej niż medycyna. Ekspertki ostrzegają przed medyczną dezinformacją

John Lee Hooker. Bluesman, który jednym riffem potrafił uleczyć samotność

Są artyści, których muzyka brzmi jak zapis nutowy. I są tacy, których muzyka brzmi jak życie: kurz drogi, stukot pociągu, zmęczenie po pracy, nocne światło w oknie i głos człowieka, który więcej przeżył, niż chciałby opowiedzieć. John Lee Hooker należał do tej drugiej kategorii. Nie potrzebował orkiestry, popisów technicznych ani długich solówek. Wystarczały gitara, tupot stopy i głos głęboki jak stara studnia. Data dodania artykułu: 21.06.2026 10:35
John Lee Hooker. Bluesman, który jednym riffem potrafił uleczyć samotność

21 czerwca w historii. Machiavelli, Sartre, Proces Szesnastu, socrealizm i rockowy oddech przesilenia

Dziś jest niedziela, 21 czerwca, 172. dzień roku. Słońce wstało o godz. 4.14, zajdzie o godz. 21.00. Imieniny obchodzą: Alicja, Alojzy, Marta, Rajmund, Rudolf, Alban, Marcja, Terencjusz oraz Demetria. Data dodania artykułu: 21.06.2026 10:19
21 czerwca w historii. Machiavelli, Sartre, Proces Szesnastu, socrealizm i rockowy oddech przesilenia

Konfederacja przygląda się Ruchowi Biało-Czerwonych. Jedni widzą konkurencję, inni „miejsce do służby Polsce”

W Konfederacji znów słychać skrzypienie wewnętrznych zawiasów. Tym razem nie chodzi o program, głosowanie w Sejmie czy kampanię wyborczą, lecz o nowe stowarzyszenie europosłanki Ewy Zajączkowskiej-Hernik. Ruch Biało-Czerwoni, zarejestrowany 3 czerwca, miał być — według deklaracji założycielki — przestrzenią działania dla ludzi, którym zależy na Polsce i na pomocy obywatelom pozostawionym samym sobie w sporach z urzędami, instytucjami i państwem. W praktyce inicjatywa stała się kolejnym testem dla delikatnej konstrukcji Konfederacji. Data dodania artykułu: 20.06.2026 12:17
Konfederacja przygląda się Ruchowi Biało-Czerwonych. Jedni widzą konkurencję, inni „miejsce do służby Polsce”
Maraton Horrorów

Maraton Horrorów

Noc pełna grozy w kinie HeliosZapraszamy na Maraton Horrorów organizowany przez sieć kin Helios w ramach cyklu Nocne Maratony Filmowe. W programie znalazły się mroczne i pełne napięcia seanse, które zapewnią widzom intensywne emocje aż do późnych godzin nocnych.Co w programie?Na plakacie zapowiedziano filmy: Rytuał Lily, Lalka (przedpremiera), Krwawe Polowanie oraz Poświęceni. To propozycja dla fanów kina grozy, którzy chcą przeżyć wyjątkową noc z premierami i przedpremierami na dużym ekranie.MARATON HORRORÓWNocne Maratony Filmowe zapraszają na noc, która dostarczy Wam ekstremalnych emocji i wspomnień na całe wakacje. W zestawie aż trzy premiery!Już 26 czerwca, zaraz po rozdaniu szkolnych świadectw, na dobry początek wakacji Nocne Maratony Filmowe zapraszają na Maraton Horrorów! Ten przygotowany z myślą o Was zestaw filmów, to idealny sposób na odreagowanie całego roku szkolnego! Na początek pierwsza przerażająca premiera tego wieczoru, “RYTUAŁ LILY”! Po krótkiej przerwie, trzymający w obezwładniającym napięciu, przedpremierowy pokaz filmu „LALKA”. Dalej będzie jeszcze mocniej, bo kolejną premierą tej nocy będzie „KRWAWE POLOWANIE” i na koniec „POŚWIĘCENI”.Będzie to wyjątkowa, pełna grozy uczta filmowa i jesteśmy przekonani, że jeszcze długo po powrocie do domu nie będziecie mogli zasnąć. Czy jesteście na to gotowi?RYTUAŁ LILY (napisy)Cztery przyjaciółki udają się do odosobnionego domu położonego głęboko w lesie, aby odprawić rytuał inicjacji nowej czarownicy i dopełnić krąg czterech żywiołów. Lily, blada i introwertyczna dwudziestolatka, która właśnie dołączyła do grupy, została wybrana na reprezentantkę żywiołu powietrza. Nie zdaje sobie sprawy, że prawdziwy cel rytuału jest zupełnie inny – Lily ma zostać złożona w ofierze, a jej koleżanki pragną za jej pomocą przywołać uśpionego demona.LALKA (napisy)Macy udaje się na leśną wędrówkę ze swoim chłopakiem. W środku lasu para odkrywa upiorną kolekcję lalek i ich równie dziwaczną właścicielkę – ubraną w porcelanową maskę kobietę uzbrojoną w łopatę. Macy zostaje porwana i budzi się w drewnianym domu na odludziu. Od tej pory będzie musiała walczyć o życie z psychopatką, która traktuje ją jak swoją lalkę.Nakręcony na taśmie analogowej horror „Lalka” to przerażający, ultrabrutalny i krwawy hołd dla amerykańskiego horroru lat siedemdziesiątych – z „Teksańską masakrą piłą mechaniczną” na czele.KRWAWE POLOWANIE (napisy)Jest rok 1986. Świat pędzi ku krawędzi. W Czarnobylu dochodzi do najgorszej katastrofy nuklearnej w historii, a 20-letni Mike Tyson brutalnie nokautuje rywali, zostając najmłodszym mistrzem świata wagi ciężkiej. Ameryka żyje popkulturą i wielkimi akcjami charytatywnymi, zupełnie nieświadoma tego, co czai się w jej mrocznym sercu. Tymczasem w Michigan sześciu twardych kumpli z Detroit zostawia za sobą fabryczny dym i rusza na głęboką północ. Cel: coroczny, święty rytuał męskiego braterstwa – alkohol, pot i polowanie na jelenie w odciętym od świata obozie.Jednak w tych starożytnych lasach krew wsiąka w ziemię głębiej, niż mogłoby się wydawać. Przez przypadek myśliwi budzą coś, co nigdy nie powinno zostać dotknięte. Ze snu powstaje potężny, krwawy duch rdzennych Amerykanów – prastara siła, która przybyła, by dokonać ostatecznej wendety za bezkarne morderstwa i zaginięcia indiańskich dziewcząt. W tym lesie reguły gry właśnie uległy zmianie. W ironicznym, brutalnym odwróceniu ról – ci, którzy przybyli tu zabijać, stają się zwierzyną.POŚWIĘCENI (napisy)Napięta relacja matki z córką zostaje wystawiona na przerażającą próbę, gdy umiera ojciec rodziny, a pogrążona w żałobie matka zatrudnia tajemniczego nieznajomego, by przywrócił jej męża do życia. Kiedy brutalne wskrzeszenie wymyka się spod kontroli, obie kobiety muszą zmierzyć się ze swoimi różnicami, walcząc o życie – i o siebie nawzajem.Uwaga! Kina nie prowadzą rezerwacji telefonicznej i internetowej.  Data rozpoczęcia wydarzenia: 26.06.2026

Polecane

Szkoła czy polityczna scena? Uczniowie, czy publiczność dla partyjnych działaczy?

Szkoła czy polityczna scena? Uczniowie, czy publiczność dla partyjnych działaczy?

Zakończenie roku szkolnego powinno być świętem uczniów, nauczycieli i rodziców. Powinno pachnieć wakacjami, świadectwami, kwiatami niesionymi trochę z wdzięczności, a trochę z tradycji. Powinno być momentem, w którym młody człowiek słyszy: „dobrze pracowałeś, odpocznij, idź dalej”. Tymczasem coraz częściej szkolna sala gimnastyczna zaczyna przypominać nie tyle miejsce edukacji, ile scenę objazdowego teatru politycznego. Z dekoracją z biało-czerwonych flag, z mikrofonem w ręku, z obowiązkowym przemówieniem i z tą dobrze znaną lokalną przypadłością: polityk musi być wszędzie, nawet tam, gdzie nikt go nie zamawiał. Data dodania artykułu: Dzisiaj, 14:59 Liczba komentarzy: 1 Liczba pozytywnych reakcji czytelników: 4
Koalicja Węgrzynowski - Jodłowski nie udzieliła wotum zaufania Zarządowi Powiatu.

Koalicja Węgrzynowski - Jodłowski nie udzieliła wotum zaufania Zarządowi Powiatu.

Dzisiejsze głosowania nad udzieleniem absolutorium i wotum zaufania dla Starosty Powiatu Tomaszowskiego trudno nazwać inaczej niż... cyrkiem. Ostatecznie, Dariusz Kowalczyk zarówno jednego, jak i drugiego nie uzyskał, bo... Mariusz Węgrzynowski i radni PiS zagłosowali przeciwko budżetowi, który sami... realizowali. Z kolei radni Koalicji Obywatelskiej wstrzymali się od głosu (co de facto oznacza również głosowanie przeciw), mimo że wcześniej budżet i jego zmiany przyjmowali właściwie bezdyskusyjnie. Węgrzynowski przy okazji potwierdził, że odwołanie go było jak najbardziej uzasadnione. Dyskusja toczyła się głównie wokół peanów na własną cześć, wygłaszanych przez Węgrzynowskiego. Data dodania artykułu: 24.06.2026 16:49 Liczba komentarzy: 3 Liczba pozytywnych reakcji czytelników: 4
Czerwony pasek, czyli polska szkoła w krzywym zwierciadle. Nagradzamy oceny, a potem udajemy, że nie o oceny chodzi Szkoła czy polityczna scena? Uczniowie, czy publiczność dla partyjnych działaczy? Jaki hotel blisko Łodzi wybrać na spokojny wypoczynek Ruszył nabór do Akademii TMF Tomaszów Mazowiecki. Małe kroki, wielkie piłkarskie marzenia Jaki piasek budowlany wybrać do betonu a jaki do tynku Upał zamiast akademii. Prezydent apeluje: zakończenia roku szkolnego tylko w niezbędnym minimum Kruk krukowi mandatu nie wygasi. Sprawą Pauliny Sochy zajmie się wojewoda 26 czerwca w kraju i na świecie. Od Batorego i „nocy paskiewiczowskiej” po ONZ, Teleexpress, The Clash i szkolne świadectwa Auto prywatne czy z komisu — co wybrać? Tomaszów Mazowiecki wymienia System Informacji Miejskiej. Nowe oznakowanie obejmie blisko 1000 punktów Koalicja Węgrzynowski - Jodłowski nie udzieliła wotum zaufania Zarządowi Powiatu. Żar nadciąga nad Tomaszów. NFZ ostrzega: upał może zabić
Na sprzedaż komfortowe mieszkanie 53 m² przy ulicy Niskiej

Na sprzedaż komfortowe mieszkanie 53 m² przy ulicy Niskiej

Cena: 435000 PLN Są mieszkania, do których wchodzi się z myślą o remoncie. I są takie, w których już od progu czuć spokój, światło i przestrzeń. Ta oferta należy właśnie do drugiej kategorii.Na sprzedaż wyjątkowo funkcjonalne i starannie wykończone mieszkanie o powierzchni 53 m², położone w Tomaszowie Mazowieckim. To propozycja dla osób, które szukają miejsca gotowego do życia – bez wielomiesięcznych remontów, nerwów i dodatkowych kosztów.Lokal zachwyca przemyślanym układem pomieszczeń oraz nowoczesnym standardem wykończenia. Jasne wnętrza, estetyczne detale i dobrze wykorzystana przestrzeń sprawiają, że mieszkanie będzie idealne zarówno dla pary, rodziny z dzieckiem, jak i osób szukających komfortowej inwestycji pod wynajem.Najważniejsze informacje:powierzchnia mieszkania: 53 m²cena: 435 000 złfunkcjonalny układ pomieszczeńmieszkanie gotowe do wprowadzeniabardzo dobra lokalizacja w Tomaszowie Mazowieckimoferta idealna zarówno do zamieszkania, jak i inwestycyjnieDużym atutem nieruchomości jest lokalizacja. W pobliżu znajdują się sklepy, punkty usługowe, szkoły, komunikacja miejska oraz tereny zielone. To miejsce, które pozwala połączyć wygodę codziennego życia z ciszą i poczuciem prywatności.Wnętrze mieszkania zostało urządzone w nowoczesnym, uniwersalnym stylu, dzięki czemu nowy właściciel może od razu poczuć się „u siebie”. Przestrzeń dzienna daje komfort zarówno odpoczynku, jak i spotkań z rodziną czy znajomymi. To mieszkanie ma w sobie coś, czego nie oddają suche parametry – przyjemny klimat i poczucie domowego ciepła.Rynek nieruchomości w Tomaszowie Mazowieckim w ostatnich latach wyraźnie się zmienia. Coraz trudniej znaleźć mieszkanie, które łączy rozsądną powierzchnię, dobrą lokalizację i wysoki standard wykończenia. Ta oferta wyróżnia się właśnie takim połączeniem.
Reklama
Reklama
Reklama Twój Sklep MEydczny
Reklama

Wasze komentarze

Autor komentarza: Julia Treść komentarza: Zapraszamy do Będkowa, tu się dzieje. Źródło komentarza: Szkoła czy polityczna scena? Uczniowie, czy publiczność dla partyjnych działaczy? Autor komentarza: Ajdejano Treść komentarza: Dawno nie zaglądałem do tego portalu. Ale po przeczytaniu tej informacji muszę pochwalić Burmistrza Inowłodza. Dobra robota Szanowny Bogdanie. Źródło komentarza: Inowłódz z nadwyżką i absolutorium. Radni udzielili burmistrzowi Bogdanowi Kąckiemu wotum zaufania Autor komentarza: Ajdejano Treść komentarza: Mistrzu: ani wojewoda ani komisarz nie zmieni czerwonej mentalności wyborców. Tak już mają i z tym czerwoniastym poglądem zejdą z tego świata. Ktoś będzie im pluł w oczy, a oni będą mówić, że deszcz pada. Tak ich wychowała komuna. Źródło komentarza: Koalicja Węgrzynowski - Jodłowski nie udzieliła wotum zaufania Zarządowi Powiatu. Autor komentarza: Ajdejano Treść komentarza: Samorządowe szumowiny uratowali ten samorządowy wrzód na d... I tak będzie w Polsce jeszcze długo. Te samorządy, to zwykła spolaczana szmira. Źródło komentarza: Kruk krukowi mandatu nie wygasi. Sprawą Pauliny Sochy zajmie się wojewoda Autor komentarza: Tomasz Treść komentarza: Znacznie poważniejsze jest pytanie czy tzw. fachowcy dobrej zmiany mają kwalifikacje i kompetencje zawodowe do zajmowania stanowisk na których pobierają wynagrodzenia? Źródło komentarza: Kolejni radni pod lupą wojewody? Pytania o miejskie spółki, szpital i prawo do mandatu Autor komentarza: Ajdejano Treść komentarza: Nóż sam otwiera mi się w kieszeni, jak czytam te różne opowieści o tych debilowatych radnych, o tych debilowatych samorządowych układzikach. To jest kupa dziada bez zelówek. Kto wybrał to debilowate, samorządowe towarzystwo? To jest proste, jak świńska kita: tylko i wyłącznie debilowaty elektorat wyborczy. Ta zgraja samorządowych przygłupów-radnych, to jest emanacja przygłupiastych wyborców. Źródło komentarza: Koalicja Węgrzynowski - Jodłowski nie udzieliła wotum zaufania Zarządowi Powiatu.
Reklama
Reklama

Napisz do nas

Zachęcamy do kontaktu z nami za pomocą formularza. Możecie dołączyć zdjęcia i inne załączniki. Podajcie swojego maila ułatwi to nam kontakt z Wami
Reklama