Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 22 czerwca 2026 15:24
Reklama Twój Sklep Medyczny
Reklama

Wieczornik Mariusza: wolni, czyli jacy... słów kilka o rzekomym "kneblowaniu mediów?

Niemal od samego rana otrzymywałem wiadomości zawierające pytanie: czy NaszTomaszów.pl nie bierze udziału w proteście mediów związanych z planami wprowadzenia nowego podatku od reklam. Oczywiście, że za każdym razem, kiedy słyszę o nowych obciążeniach podatkowych, to rodzi się we mnie wewnętrzy sprzeciw. Kiedy jednak dowiaduję się, że podatek służyć am "kneblowaniu mediów", "ograniczaniu wolności słowa", to przyznam, że czuję się kompletnie ogłupiały. Zwiększa koszty, ogranicza dopływ reklamodawców, być może w jakimś stopniu wyeliminuje część wydawców z rynku, ale nie róbmy sobie jaj...

Wolność i swobodę wypowiedzi media ograniczają sobie same, korzystając ochoczo z publicznych pieniędzy. Jeśli dajecie sobie wciskać ciemnotę, że chodzi o coś innego, to niestety Wasz problem. Po południu na przykładzie Tomaszowa pokazaliśmy Wam jak wygląda to w praktyce. Najzabawniejsze jest to, że w proteście biorą udział też takie koncerny jak Polska Presse, wydawca między innymi Dziennika Łódzkiego, który za chwilę, jak wiemy stanie się główną tubą propagandową pis-owskiego reżimu, do której (czego możemy się spodziewać) popłynie strumień publicznych pieniędzy, niszcząc przy okazji małe, lokalne i naprawdę niezależne, wydawnictwa. 

Dziennikarstwo umarło już dawno temu. Zwracałem już na to uwagę przed kilkoma laty. Szukając rozwiązań tego problemu na kierunku działalności o charakterze bardziej publicystycznym. Zaskoczeniem było dla mnie jak mało ludzi u nas ma cokolwiek do powiedzenia, że o umiejętności przelania tego na papier nie wspomnę.  

Powodów jest wiele. Najważniejszy z nich do szeroki dostęp do nieodpłatnych treści w internecie. Za rzetelną i solidną pracę zawodowego dziennikarza dzisiaj nikt już nie chce płacić. Jest ona niestety bardzo kosztowna i nie generuje oczekiwanych przychodów a niesie ze sobą duże ryzyko.

Zauważyliście, że zanika dziennikarstwo śledcze? Że reportaże, to często zlepek prezentowanych scen, pozbawionych głębszej treści i jakiegokolwiek przekazu? Często wyglądają jakby były robione na zamówienie, według z góry ustalonego scenariusza? Gdzie podziali się młodzi i ambitni tropiciele afer, ludzie zaangażowani i empatyczni, reagujący żywo na społeczne problemy? Zostali zakopani żywcem w trumnach z napisem Facebook? Chyba nie tylko tu jest problem...

Ci zawodowcy wzięli się za pracę w Public Relations, gdzie dostają konkretne wynagrodzenie, piszą książki albo szkolą niewydarzonych polityków w tym, jak poprawnie w mowie ojczystej sklecić pięć zdań na krzyż i nie wydać się całkowicie śmiesznym. Przez lata pracy na umowach śmieciowych nawet u takich potentatów jak TVN, dziennikarze także potrafią mieć dosyć. 

Zmieniła się przede wszystkim percepcja społeczna. Smutno o tym pisać ale większość ludzi ma problem z czytaniem ze zrozumieniem dłuższych tekstów. Przyswajają być może tytuł i fragment wstępu. Dłuższe artykuły, wymagające zastanowienia i odrobiny wysiłku intelektualnego nie cieszą się popularnością. Większą oglądalność mają serie zdjąć z kolizji i wypadków niż analityczne artykuły, na których przygotowanie trzeba czasami poświęcić kilka dni lub nawet tygodni. 

Jaki jest efekt? Prawie 90 procent tego, co otrzymujecie to materiał wtórny. Z jednej strony kopiowany bezpośrednio od wytwórców informacji, mających interes w formie i treści jego przekazu (jak na przykład władze publiczne różnych szczebli), z drugiej teksty przygotowane przez copywriterów pod SEO (inny felieton temu poświęcę) lub o charakterze reklamowym. Dla wydawców to wygodne, nie trzeba niczego sprawdzać, weryfikować i nie ma zagrożenia ewentualnymi procesami. Brzmią jak materiały eksperckie.  No i nie ma kosztów, a są.... przychody

Wróćmy jednak do kneblowania mediów, rzekomego ucisku i ograniczania wolności słowa. Napiszę to jeszcze raz: sami się ograniczamy, sięgając po publiczne pieniądze. Oczywiście NaszTomaszów.pl również współpracuje z niektórymi samorządami. Nie bezpośrednio, ale powierzchnie reklamowe są wydzierżawiane szeregu różnych firm. Z tego, co mi wiadomo, kwota jaką Agencja otrzymywała z magistratu w ubiegłym roku było to 500 zł brutto miesięcznie a więc ponad 300 zł za publikację wszelkich przesłanych materiałów, zarówno w formie komunikatów jak i graficznych banerów.  Kwota nie pokrywająca nawet kosztów operacyjnych w postaci roboczogodzin poświęconych na obrobienie i publikację. Do tego dochodzą protokoły z wykonania usługi, a więc czas

Dlaczego tak mało? Bo rezygnacja z takich sum, to żadna strata dla firmy i nie odbiera niezależności. O zaniechanie współpracy z Powiatem poprosiłem osobiście, kiedy zostałem zaproszony do najważniejszej osoby w budynku przy Św. Antoniego i usłyszałem bardzo wyraźną sugestię, że pokrytykować to ja sobie mogę... w gabinecie u Starosty i to najlepiej w cztery oczy ale tak publicznie to nie jest to mile widziane. Trudno było nie odebrać tego, jako formę wywierania na mnie nacisku. Albo wolność słowa albo srebrniki.... po prostu.  

A politycy? No cóż.. zawsze będą ulegać pokusie, by media kontrolować, choćby właśnie przez sponsoring 

Polecamy:

Sympatia mediów musi kosztować. Starosta nie tylko na szklanym ekranie

 

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

AK-47 15.02.2021 16:49
Do tych wszystkich którzy twierdzą, że Kaczyński to dyktator: Co to za dyktator który organizuje wolne wybory?...To *** nie dyktator.

Kałasznikow 15.02.2021 22:48
AK-47, Putin, Łukaszenka i Erdogan też organizują "wolne wybory". Co to za demokrata, który ogranicza wolność mediów i niszczy trójpodział władzy ?

AK-47 15.02.2021 23:17
Przestań Waść bzdury pleść i takich porównań używać. UE nie wniosła zastrzeżeń do wyborów w Polsce. Wolność mediów nie jest zagrożona. Trójpodział władzy?....Wywalić na początek polityków w togach.

Kałasznikow 17.02.2021 00:54
AK-47, ostatnie wybory były jeszcze wolne, bo między innymi były wolne media. Bez wolnych mediów niema mowy o wolnych wyborach. Czy w TVP nagłośniono jakąkolwiek aferę polityków PiS ? Nie zrobili tego, a bez wiedzy o przekrętach nie podejmiesz świadomej decyzji w wyborach. Będziesz karmiony obrazem nieskazitelnej, jedynej słusznej partii rządzącej oraz karykaturalnym obrazem opozycji.

AK-47 17.02.2021 09:45
Tak samo jak w innych telewizjach nie nagłaśniano afer PO-PSl. Dzisiaj każdy ma wybór. Ty nie oglądasz TVP ja nie oglądam np. TVN-u.....Proste jak lufa od kałacha!

Kałasznikow 17.02.2021 11:58
No tak, pełna zgoda, teraz masz wybór i jest tak jak być powinno. Oglądasz to co chcesz. Zrozum, że po reformie tego wyboru mieć nie będziesz. Będzie TVP albo TVP. A na marginesie nie oglądam żadnej telewizji, ani TVP ani TVN. Słucham radia. Wcześniej słuchałem między innymi Trójki, ale została zawłaszczona przez PiS więc przestałem.

AK-47 17.02.2021 13:32
Po jakiej reformie?

Kałasznikow 17.02.2021 17:19
AK-47, po reformie na wzór węgierski - podatek od przychodu z reklam, który na Węgrzech spowodował orbanizację mediów prywatnych. W tym miesiącu przestała tam istnieć ostatnia niezależna rozgłośnia radiowa. W Polsce będzie to samo bo reklama to jedyne źródło finansowania prywatnych mediów. Poza tym danina ta ma być przeznaczona na finansowanie mediów państwowych co też spowoduje nierówność na rynku medialnym.

AK-47 17.02.2021 20:45
To nie reforma tylko opodatkowanie części przychodów z reklam. I płacić będą wszyscy którzy spełnią określone kryteria. Podatek ten nie będzie przeznaczany na dofinansowanie mediów państwowych. A nierówność istnieje rzeczywiście: Budżety mediów publicznych w Europie w roku 2015. ( w mld. euro) ARD 6,5 ZDF 2,1 Deutschlandradio 0,2 BBC 6,6 France TV 2,8 RAI 2,4 TVP o,4

Kałasznikow 18.02.2021 01:07
- Po pierwsze podatek zapłacą wszyscy, ale według zapisów projektu ustawy część uzyskanych środków pójdzie na media publiczne. - Po drugie dlaczego nie podałeś aktualnych danych tylko z przed 6 lat ? W 2020 roku oprócz kasy z abonamenty media publiczne dostały od państwa 2 mld zł "rekompensaty". - Po trzecie standardem w europie jest finansowanie mediów publicznych z abonamentu. Nie widzę więc przeszkód aby podnieść stawkę abonamentu dla tych którzy je oglądają. - Po czwarte każda ustawa to reforma.

AK-47 18.02.2021 16:12
Bo takie dane na szybko znalazłem. 2 mld. rekompensaty dostała TVP dzięki Tuskowi....który nawoływał do niepłacenia abonamentu. UE była o tym informowana i uznała zasadność tego dofinansowania. W jednym z programów publicystycznych widz dzwoniący do studia przypomniał, że media w Niemczech dostały takiej "rekompensaty" kilka milionów.... euro. Od każdych standartów są odstępstwa....w czym Niemcy wiodą prym. Ustawa to ustawa a reforma to reforma.

Kałasznikow 19.02.2021 01:21
AK-47 mam nadzieję, że ty masz rację, a ja się mylę i ten podatek nie doprowadzi do upadku mediów prywatnych. Że podatki dosięgną gigantów medialnych, a TVP stanie się jak BBC. Oby tak było

Seb 17.02.2021 13:50
On nie jest dyktatorem. Jest tylko twarzą działań autorytarnych obecnej władzy. Władzę dziś sprawuje grupa przestępcza - ich działania wypełniają wszystkie przesłanki grupy przestępczej. Wiele jednak wskazuje na to, że tak szybko nie przestaną rządzić bo nie mają z kim przegrać. Rozhisteryzowana opozycja nie jest groźna. NeoPZPR upadnie w wyniku wojny wewnętrznej i zdrady podobnie jak grupa przestępcza ale przyjdzie nam na to poczekać jeszcze parę lat.

AK-47 17.02.2021 16:18
Wszystkie państwa w Europie są więc pod rządami autorytarnymi. Przoduje w tym taka organizacja jak UE. NeoPZPR?....Radziłbym poczytać trochę.

Seb 18.02.2021 08:29
AK-47, Masz sporo racji :) Komisja Europejska w wielu dziedzinach uskutecznia „centralne planowanie” choć ja to nazywam „zarządzaniem przez tabelki” i wychodzi im to, delikatnie mówiąc, słabo. Pracuję w branżach, na które regulacje UE mają ogromny wpływ, często odwrotny do zamierzonego. NeoPZPR to oczywiście uproszczenie. Wtedy też był premier i ministrowie ale było KC i I Sekretarz. Podobnie jest teraz tylko teraz jest Prezes. I wcale nie uważam jak to głosi ł’opozycja, że to on ponosi winę za wszystko co złe. Większość syfu robi jedna ekipa, związana z jedną „frakcją” Zjednoczonej Prawicy - wystarczy patrzeć z pewnego dystansu.

AK-47 19.02.2021 15:53
Ot, i cała wiedza o PZPR.....

Strong 17.02.2021 19:00
Buahhaahha, seb tyci powieściopisarz od b.słabych kryminałów i historyjek wyssanych z dużego palca u nogi. Dalej ssij, aż dojdziesz do perfekcji.

AK-47 15.02.2021 16:04
Co to za dyktator który pozwala na wolne wybory?....To *** nie dyktator.

Viktor Orban 11.02.2021 22:31
Na Węgrzech uchwalono podobną ustawę i teraz nie ma już tam prawie mediów nie sterowanych przez Vitkora Orbana. Może i nie wszystkie media niepubliczne są rzetelne, ale za to na pewno media "publiczne" są nierzetelne i zawłaszczone przez PiS. PiS przejął prokuraturę, trybunał konstytucyjny, teraz przejmuje media i zgadnijcie kto wygra następne wybory ?

Andrzej 11.02.2021 16:28
Czy był taki szum, kiedy niedawno Facebook zablokował emisję o niemieckim obozie dla polskich dzieci w Łodzi. Problem nie w wolności mediów a utracie dochodów z reklam i to też nie dla wszystkich a tylko tych osiągających określone progi. A o takim minimalnym dochodzie lokalne media mogą tylko pomarzyć. A co do rzetelności to wiem i doświadczyłem osobiście, że niektóre nie są w stanie uszanować wyników sondaży, które same ogłosiły, jeżeli nie odpowiada to ich politycznej poprawności. I czy to PiS czy inna władza ale jak widać również obce państwa walczą o swoje interesy, pieniądze i możliwość wpływania na ludzi.

w 11.02.2021 22:39
Musi być jakaś przeciwwaga dla dla TVPiS

Pol-pot 11.02.2021 23:01
Widać, że wiesz, o czym piszesz. Jednak, do tego, co piszesz, nigdy nie przekonasz np. takiego "antypiss" , który wpisał się poniżej. Tego człowieczka Polska zawsze będzie uwierała.

Pol-płot 15.02.2021 11:03
Pol-pot, antypiss pewnie raczej chce Polski wolnej, a ty natomiast chcesz Polskę oddać w ręce jednej partii. Jaką korzyść z tego będziesz mia naiwny człowieku ? Skończy się tym, że nie będziesz mógł głosić swoich mądrości narodowych bo nie będzie wolnych mediów w których będziesz mógł to robić.

Viktor Orban 14.02.2021 19:11
Co to ma wspólnego? Facebook to nie media tylko portal społecznościowy, prywatny i globalny. Tu chodzi o to, że zaraz będziesz miał tylko media publiczne jak za komuny. Być może za facebooka też się wezmą. W niektórych państwach facebook nie jest dozwolony, sprawdź sobie w których i się zastanów czy chcesz należeć do tej samej ligi.

AK-47 19.02.2021 15:57
Niemieckie media są na usługach rządu.... i co w związku z tym?

antypiss 11.02.2021 11:54
Aby te media mogły istnieć, muszą zarabiać. Ograniczanie tego zarobku przy jednoczesnym rozrzutnym sponsorowaniu kurwizji i pozostałych mediów pozostających pod kontrolą pissrządu, nie jest po prostu uczciwe. Co ja zresztą piszę o pissie i uczciwości. Przepraszam, zagalopowałem się

SA. 11.02.2021 12:50
Zarabiają, zarabiają całkiem sporo, to i niech płacą, co znów jakieś święte krowy. ... pogalopuj sobie gdzieś na wolnym wybiegu za stodołą. Twoje uczciwe media, a które to, śmiechu warte :-))

Jarek Pietrzyk 11.02.2021 14:13
Niestety 1/3 Polaków to debile. Nie daj Boże ale obawiam się że w przyszłości zobaczycie czym na prawdę jest PiS.

Strong 11.02.2021 14:34
Popatrz co za jasność umysłu tu mamy. Czyżbyś się czuł poszkodowany, że jesteś Polakiem w Polsce. Oczywiście ty jesteś z tych lepsiejszych, mocno nam oświeconych 2/3, ten nie debil. Czy ten światły, nie debil, nie może być Polakiem w Niemczech, Francji czy RPA. Taki bystry, a tu jednak siedzi i się zamartwia za tych 1/3 debili. Całkiem niepotrzebnie marnujesz się w tej Polsce.

Ciekawy 11.02.2021 14:35
A Pan do której części należy?

Jarek Pietrzyk 11.02.2021 16:32
Do gorszego sortu i zdradzieckich mord.Bo tak pan prezes nazywa tych którym nie jest z nim po drodze.

G 11.02.2021 21:45
@SA. Czyli, że dotychczas media nie płaciły żadnych podatków od zysku? Wiele z nich płaci tak, jak każde inne przedsiębiorstwo w tym kraju. W praktyce te korporacje nawet nie odczują znacząco tego podatku. Po prostu podniosą ceny reklam, a reklamodawcy przeniosą je na konsumentów :)

SA. 12.02.2021 07:30
No i super, są podwyżki, to i niech płacą oni więcej. Nie widzę w tym żadnego problemu, dlaczego ma to ich ominąć.

Pol-pot 11.02.2021 22:54
Piękne bajki tutaj produkujesz. Jeżeli polskie media są finansowane przez Polskę, to źle ?! Nie - to bardzo dobrze!!! Jeżeli ty nie wiesz, że media, które wczoraj protestowały, to nie są polskie media, to bardzo źle: dla ciebie i dla Polski !!! PS. A może ty nie jesteś Polak, ale taki z garbatym noskiem i z długimi pejsami - co ?!?! No, to może wyprowadź się nad wschodnie Czarne Morze - co ?! Ta przekonasz się, jak twoi pobratymcy będą ciebie w konia robić.

Viktor Orban 14.02.2021 19:17
Polsat i TV Puls, Agora, ESKA, Tok fm to Polskie media z polskim kapitałem i też protestowały. Tylko TVP nie protestuje bo tylko TVP na tym zyska, będzie monopolistą.

Pol-płot 15.02.2021 10:45
A ty nie jesteś też prawdziwym Polakiem, bo prawdziwy Polak może mieć tylko same dobre cechy. Na pewno prawdziwy Polak nie jest antysemitą bo Polacy tylko ratowali żydów w czasie wojny i nikt nie współpracował z nazistami i żaden Polak nie dorobił się na majątku wydanych w ręce Niemców Żydów. Takie jest stanowisko IPN i Narodowców.

aa 11.02.2021 09:55
Typowa Pisowska argumentacja

rwd 11.02.2021 06:19
Jak się tym wielkim mediom nie podoba polityka finansowa kraju to niech spier.. , przyjdą inni. I niech nie wciskają kitu, że chodzi im o wolne media. Piszą co chcą i kiedy chcą i nie słyszałem o konfiskacie całych nakładów, a nieraz by się to przydało.

IQ 11.02.2021 22:44
Nie każdy musi mieć iloraz inteligencji na poziomie IQ -121 czy wyższym , ale wynik na poziomie IQ-20 w momencie szybowania twoich "myśli" powinien cię mocno zaniepokoić. Poszukaj pomocy u specjalisty .

rwd 12.02.2021 05:55
Specjaliści są dla każdego. Dla Ciebie też by się jakiś znalazł.

Oj tam 12.02.2021 09:15
Oj tam, oj tam , moje kury mają podobne iq coś około 20 a jakie piękne jaja znoszą .

Kogut 12.02.2021 20:10
Bo są inteligentniejsze od rwd

Opinie

22 czerwca w historii. Virtuti Militari, Hubal, Konwicki, Barbarossa i głos Cyndi Lauper

22 czerwca to jedna z tych dat, w których historia nie idzie spokojnym krokiem przez kartki kalendarza, ale wchodzi na scenę jak orkiestra po pierwszym uderzeniu werbla. Jest tu królewski dokument i narodziny miasta, jest order za męstwo, który do dziś ma w polskiej pamięci ciężar większy niż metal, jest wojna, literatura, zimna wojna i muzyka, która raz brzmi jak country Krisa Kristoffersona, raz jak kolorowy manifest Cyndi Lauper z epoki MTV. Data dodania artykułu: 22.06.2026 08:27
22 czerwca w historii. Virtuti Militari, Hubal, Konwicki, Barbarossa i głos Cyndi Lauper

Fałszywa nadzieja sprzedaje się lepiej niż medycyna. Ekspertki ostrzegają przed medyczną dezinformacją

Najgroźniejsze kłamstwa nie przychodzą dziś w stroju szaleńca z aluminiową czapką. Przychodzą w estetycznym filmiku, w miękkim świetle, z uśmiechniętą twarzą influencera, wykresem wyrwanym z kontekstu i obietnicą, że „lekarze o tym nie mówią”. Od picia boraksu po porzucanie terapii onkologicznych – medyczna dezinformacja dawno przestała być tylko internetową ciekawostką. Stała się realnym zagrożeniem dla zdrowia i życia pacjentów. Data dodania artykułu: 21.06.2026 10:54
Fałszywa nadzieja sprzedaje się lepiej niż medycyna. Ekspertki ostrzegają przed medyczną dezinformacją

John Lee Hooker. Bluesman, który jednym riffem potrafił uleczyć samotność

Są artyści, których muzyka brzmi jak zapis nutowy. I są tacy, których muzyka brzmi jak życie: kurz drogi, stukot pociągu, zmęczenie po pracy, nocne światło w oknie i głos człowieka, który więcej przeżył, niż chciałby opowiedzieć. John Lee Hooker należał do tej drugiej kategorii. Nie potrzebował orkiestry, popisów technicznych ani długich solówek. Wystarczały gitara, tupot stopy i głos głęboki jak stara studnia. Data dodania artykułu: 21.06.2026 10:35
John Lee Hooker. Bluesman, który jednym riffem potrafił uleczyć samotność

21 czerwca w historii. Machiavelli, Sartre, Proces Szesnastu, socrealizm i rockowy oddech przesilenia

Dziś jest niedziela, 21 czerwca, 172. dzień roku. Słońce wstało o godz. 4.14, zajdzie o godz. 21.00. Imieniny obchodzą: Alicja, Alojzy, Marta, Rajmund, Rudolf, Alban, Marcja, Terencjusz oraz Demetria. Data dodania artykułu: 21.06.2026 10:19
21 czerwca w historii. Machiavelli, Sartre, Proces Szesnastu, socrealizm i rockowy oddech przesilenia

Konfederacja przygląda się Ruchowi Biało-Czerwonych. Jedni widzą konkurencję, inni „miejsce do służby Polsce”

W Konfederacji znów słychać skrzypienie wewnętrznych zawiasów. Tym razem nie chodzi o program, głosowanie w Sejmie czy kampanię wyborczą, lecz o nowe stowarzyszenie europosłanki Ewy Zajączkowskiej-Hernik. Ruch Biało-Czerwoni, zarejestrowany 3 czerwca, miał być — według deklaracji założycielki — przestrzenią działania dla ludzi, którym zależy na Polsce i na pomocy obywatelom pozostawionym samym sobie w sporach z urzędami, instytucjami i państwem. W praktyce inicjatywa stała się kolejnym testem dla delikatnej konstrukcji Konfederacji. Data dodania artykułu: 20.06.2026 12:17
Konfederacja przygląda się Ruchowi Biało-Czerwonych. Jedni widzą konkurencję, inni „miejsce do służby Polsce”

20 czerwca: dzień królów, komediopisarzy, śląskiej pamięci i muzyki, która wraca jak refren

Są takie daty, które wyglądają jak stary, wielowątkowy film. W jednej scenie rodzi się przyszły król Polski, w drugiej na Kremlu rozgrywa się krwawy dramat Dymitriad, dalej Aleksander Fredro ostrzy pióro, Górny Śląsk wraca do Polski, a z gramofonu płyną Beach Boys, Lionel Richie, Lady Pank i Kombi. 20 czerwca to dzień, w którym historia nie idzie równym marszem. Raczej tańczy — czasem poloneza, czasem żałobny marsz, czasem rockowy numer z lat 80. Data dodania artykułu: 20.06.2026 10:17
20 czerwca: dzień królów, komediopisarzy, śląskiej pamięci i muzyki, która wraca jak refren

19 czerwca: od „Daru Pomorza” i Pawiaka po Opole, Faras i sejmowe głosowania. Co mówi nam historia?

Dziś jest piątek, 19 czerwca, sto siedemdziesiąty dzień roku. Słońce wstało o godz. 4.13, zajdzie o godz. 21.00. Imieniny obchodzą: Bonifacy, Gerwazy, Julianna, Michalina i Romuald. Data dodania artykułu: 19.06.2026 07:47
19 czerwca: od „Daru Pomorza” i Pawiaka po Opole, Faras i sejmowe głosowania. Co mówi nam historia?

LexisNexis wprowadza LexisNexis Protégé™ Poland i przyspiesza automatyzację zadań prawnych dla polskich prawników

LexisNexis Protégé™ Poland pomaga polskim prawniczkom i prawnikom sprawniej realizować złożone czynności prawne dzięki intuicyjnej automatyzacji i odpowiedzialnej sztucznej inteligencji. Data dodania artykułu: 18.06.2026 14:31
LexisNexis wprowadza LexisNexis Protégé™ Poland i przyspiesza automatyzację zadań prawnych dla polskich prawników
Kino Konesera: Czytając Lolitę w Teheranie

Kino Konesera: Czytając Lolitę w Teheranie

Seans w ramach Kina KoneseraZapraszamy na pokaz filmu Czytając Lolitę w Teheranie w czerwcowym repertuarze cyklu Kino Konesera. To poruszająca opowieść inspirowana bestsellerową autobiografią Azar Nafisi, ukazująca kobiecą solidarność, odwagę i siłę.Wydarzenie odbędzie się 22 czerwca 2026 roku w kinie Helios. To propozycja dla widzów ceniących ambitne kino, ważne tematy społeczne i wyjątkowe filmowe emocje.Po rewolucji islamskiej w Iranie, która miała miejsce w 1979 roku, ulice Teheranu patrolowane są przez obrońców moralności, a fundamentaliści przejmują kontrolę nad uniwersytetami. Kobiety muszą nosić hidżab, ich swobody są ograniczane, a lektura zachodniej literatury staje się aktem buntu. Taki stan rzeczy sprawia, że Azar Nafisi (Golshifteh Farahani), ambitna wykładowczyni literatury, rezygnuje z pracy na Uniwersytecie Teherańskim. Kobieta potajemnie zaczyna zapraszać do swojego domu grupę najbardziej zaangażowanych studentek. Razem czytają zakazane klasyki literatury zachodniej – „Lolitę” Vladimira Nabokova, „Wielkiego Gatsby’ego” F. Scotta Fitzgeralda, powieści Henry’ego Jamesa czy Jane Austen. Początkowo nieśmiałe młode kobiety stopniowo otwierają się – dzielą marzeniami, lękami, historiami miłosnymi oraz upokorzeniami związanymi z życiem w totalitarnym reżimie.Filmy prezentowane w ramach Kina Konesera to najczęściej niszowe dzieła z niebanalną fabułą i inteligentnym humorem. Wyświetlane historie mają na celu nie tylko uprzyjemnić widzowi spędzony czas w naszym kinie, ale również wzbogacić go o nowe wartości, przeżycia i walory wizualne! Filmy Kina Konesera to często dzieła uhonorowane licznymi nagrodami na festiwalach filmowych. Data rozpoczęcia wydarzenia: 22.06.2026
Maraton Horrorów

Maraton Horrorów

Noc pełna grozy w kinie HeliosZapraszamy na Maraton Horrorów organizowany przez sieć kin Helios w ramach cyklu Nocne Maratony Filmowe. W programie znalazły się mroczne i pełne napięcia seanse, które zapewnią widzom intensywne emocje aż do późnych godzin nocnych.Co w programie?Na plakacie zapowiedziano filmy: Rytuał Lily, Lalka (przedpremiera), Krwawe Polowanie oraz Poświęceni. To propozycja dla fanów kina grozy, którzy chcą przeżyć wyjątkową noc z premierami i przedpremierami na dużym ekranie.MARATON HORRORÓWNocne Maratony Filmowe zapraszają na noc, która dostarczy Wam ekstremalnych emocji i wspomnień na całe wakacje. W zestawie aż trzy premiery!Już 26 czerwca, zaraz po rozdaniu szkolnych świadectw, na dobry początek wakacji Nocne Maratony Filmowe zapraszają na Maraton Horrorów! Ten przygotowany z myślą o Was zestaw filmów, to idealny sposób na odreagowanie całego roku szkolnego! Na początek pierwsza przerażająca premiera tego wieczoru, “RYTUAŁ LILY”! Po krótkiej przerwie, trzymający w obezwładniającym napięciu, przedpremierowy pokaz filmu „LALKA”. Dalej będzie jeszcze mocniej, bo kolejną premierą tej nocy będzie „KRWAWE POLOWANIE” i na koniec „POŚWIĘCENI”.Będzie to wyjątkowa, pełna grozy uczta filmowa i jesteśmy przekonani, że jeszcze długo po powrocie do domu nie będziecie mogli zasnąć. Czy jesteście na to gotowi?RYTUAŁ LILY (napisy)Cztery przyjaciółki udają się do odosobnionego domu położonego głęboko w lesie, aby odprawić rytuał inicjacji nowej czarownicy i dopełnić krąg czterech żywiołów. Lily, blada i introwertyczna dwudziestolatka, która właśnie dołączyła do grupy, została wybrana na reprezentantkę żywiołu powietrza. Nie zdaje sobie sprawy, że prawdziwy cel rytuału jest zupełnie inny – Lily ma zostać złożona w ofierze, a jej koleżanki pragną za jej pomocą przywołać uśpionego demona.LALKA (napisy)Macy udaje się na leśną wędrówkę ze swoim chłopakiem. W środku lasu para odkrywa upiorną kolekcję lalek i ich równie dziwaczną właścicielkę – ubraną w porcelanową maskę kobietę uzbrojoną w łopatę. Macy zostaje porwana i budzi się w drewnianym domu na odludziu. Od tej pory będzie musiała walczyć o życie z psychopatką, która traktuje ją jak swoją lalkę.Nakręcony na taśmie analogowej horror „Lalka” to przerażający, ultrabrutalny i krwawy hołd dla amerykańskiego horroru lat siedemdziesiątych – z „Teksańską masakrą piłą mechaniczną” na czele.KRWAWE POLOWANIE (napisy)Jest rok 1986. Świat pędzi ku krawędzi. W Czarnobylu dochodzi do najgorszej katastrofy nuklearnej w historii, a 20-letni Mike Tyson brutalnie nokautuje rywali, zostając najmłodszym mistrzem świata wagi ciężkiej. Ameryka żyje popkulturą i wielkimi akcjami charytatywnymi, zupełnie nieświadoma tego, co czai się w jej mrocznym sercu. Tymczasem w Michigan sześciu twardych kumpli z Detroit zostawia za sobą fabryczny dym i rusza na głęboką północ. Cel: coroczny, święty rytuał męskiego braterstwa – alkohol, pot i polowanie na jelenie w odciętym od świata obozie.Jednak w tych starożytnych lasach krew wsiąka w ziemię głębiej, niż mogłoby się wydawać. Przez przypadek myśliwi budzą coś, co nigdy nie powinno zostać dotknięte. Ze snu powstaje potężny, krwawy duch rdzennych Amerykanów – prastara siła, która przybyła, by dokonać ostatecznej wendety za bezkarne morderstwa i zaginięcia indiańskich dziewcząt. W tym lesie reguły gry właśnie uległy zmianie. W ironicznym, brutalnym odwróceniu ról – ci, którzy przybyli tu zabijać, stają się zwierzyną.POŚWIĘCENI (napisy)Napięta relacja matki z córką zostaje wystawiona na przerażającą próbę, gdy umiera ojciec rodziny, a pogrążona w żałobie matka zatrudnia tajemniczego nieznajomego, by przywrócił jej męża do życia. Kiedy brutalne wskrzeszenie wymyka się spod kontroli, obie kobiety muszą zmierzyć się ze swoimi różnicami, walcząc o życie – i o siebie nawzajem.Uwaga! Kina nie prowadzą rezerwacji telefonicznej i internetowej.  Data rozpoczęcia wydarzenia: 26.06.2026

Polecane

MCK zaprasza na zajęcia w roku szkolnym 2026/2027. Muzyka, teatr, taniec, plastyka i sport 22 czerwca w historii. Virtuti Militari, Hubal, Konwicki, Barbarossa i głos Cyndi Lauper Wianki niesione falą Pilicy. Świętojańska tradycja wróciła nad rzekę Uczniowie ZSP nr 2 z Tomaszowa w projekcie UŁ. Technik reklamy najliczniejszą grupą i z sukcesem na akademickiej scenie Mapa, kompas i charakter. 25 BKPow na podium Mistrzostw 12 DZ w Biegach na Orientację Kolejni radni pod lupą wojewody? Pytania o miejskie spółki, szpital i prawo do mandatu Fałszywa nadzieja sprzedaje się lepiej niż medycyna. Ekspertki ostrzegają przed medyczną dezinformacją John Lee Hooker. Bluesman, który jednym riffem potrafił uleczyć samotność 21 czerwca w historii. Machiavelli, Sartre, Proces Szesnastu, socrealizm i rockowy oddech przesilenia Bezpłatne zajęcia o laktacji w Tomaszowie. TCZ zaprasza do Szkoły Rodzenia Przy Szkolnej na sprzedaż idzie nie tylko budynek. To adres z pamięcią Tomaszowa „Wewnętrzne krajobrazy” w MCK. Sztuka, która zatrzymuje na chwilę
Na sprzedaż komfortowe mieszkanie 53 m² przy ulicy Niskiej

Na sprzedaż komfortowe mieszkanie 53 m² przy ulicy Niskiej

Cena: 435000 PLN Są mieszkania, do których wchodzi się z myślą o remoncie. I są takie, w których już od progu czuć spokój, światło i przestrzeń. Ta oferta należy właśnie do drugiej kategorii.Na sprzedaż wyjątkowo funkcjonalne i starannie wykończone mieszkanie o powierzchni 53 m², położone w Tomaszowie Mazowieckim. To propozycja dla osób, które szukają miejsca gotowego do życia – bez wielomiesięcznych remontów, nerwów i dodatkowych kosztów.Lokal zachwyca przemyślanym układem pomieszczeń oraz nowoczesnym standardem wykończenia. Jasne wnętrza, estetyczne detale i dobrze wykorzystana przestrzeń sprawiają, że mieszkanie będzie idealne zarówno dla pary, rodziny z dzieckiem, jak i osób szukających komfortowej inwestycji pod wynajem.Najważniejsze informacje:powierzchnia mieszkania: 53 m²cena: 435 000 złfunkcjonalny układ pomieszczeńmieszkanie gotowe do wprowadzeniabardzo dobra lokalizacja w Tomaszowie Mazowieckimoferta idealna zarówno do zamieszkania, jak i inwestycyjnieDużym atutem nieruchomości jest lokalizacja. W pobliżu znajdują się sklepy, punkty usługowe, szkoły, komunikacja miejska oraz tereny zielone. To miejsce, które pozwala połączyć wygodę codziennego życia z ciszą i poczuciem prywatności.Wnętrze mieszkania zostało urządzone w nowoczesnym, uniwersalnym stylu, dzięki czemu nowy właściciel może od razu poczuć się „u siebie”. Przestrzeń dzienna daje komfort zarówno odpoczynku, jak i spotkań z rodziną czy znajomymi. To mieszkanie ma w sobie coś, czego nie oddają suche parametry – przyjemny klimat i poczucie domowego ciepła.Rynek nieruchomości w Tomaszowie Mazowieckim w ostatnich latach wyraźnie się zmienia. Coraz trudniej znaleźć mieszkanie, które łączy rozsądną powierzchnię, dobrą lokalizację i wysoki standard wykończenia. Ta oferta wyróżnia się właśnie takim połączeniem.
Reklama
Reklama
Reklama Twój Sklep Medyczny
Reklama

Wasze komentarze

Autor komentarza: Ajdejano Treść komentarza: Końcowe pytanie w tym materiale powyżej, to jest pytanie retoryczne, czyli bez odpowiedzi. Dlaczego bez odpowiedzi? Bo w tej sprawie nie zajmie stanowiska nikt: samorządowi krętacze-bonzowie, sąd i wszyscy inni samorządowi i rządowi oszuści, którzy tzw. elektorat wyborczy, czyli zwykłych ludzi, idących do wyborczych urynałów, traktują jak przygłupiastych baranów. Źródło komentarza: Ponad 202 tysiące ze szpitala i dieta radnej. Ile pieniędzy powinna zwrócić Paulina Socha? Autor komentarza: sb Treść komentarza: Szkoda, że Wojewoda nie może przyjrzeć się niektórym pracownikom szpitala co do ich stawek stawek godzinowych i ich godzin pracy. Źródło komentarza: Kolejni radni pod lupą wojewody? Pytania o miejskie spółki, szpital i prawo do mandatu Autor komentarza: kierowca Treść komentarza: Piszecie wyrok niski bo zgineły dwie osoby a co powiedzie na wypadek Majchszaka na A1 gdzie spaliły się 3 osoby i grozi mu 8 lat. To jest nie sprawiedliwe. Źródło komentarza: Prawomocny wyrok za tragedię na Mostowej. 16,5 roku więzienia dla kierowcy, który zabił dwie siostry Autor komentarza: zyga Treść komentarza: Co to za wyrok!!! Śmiech przez łzy! To jakaś kpina! Żadna sprawiedliwość! Polskie prawo jest śmieszne i sprzyja przestępcom... Źródło komentarza: Prawomocny wyrok za tragedię na Mostowej. 16,5 roku więzienia dla kierowcy, który zabił dwie siostry Autor komentarza: Czaro Treść komentarza: Wyrok zbyt niski, to morderstwo, naćpany i pijany użył auta do zabicia. Nikt tym ludziom życia nie wróci. Źródło komentarza: Prawomocny wyrok za tragedię na Mostowej. 16,5 roku więzienia dla kierowcy, który zabił dwie siostry Autor komentarza: ETM Treść komentarza: Antoni do broni Źródło komentarza: Antoni Macierewicz z zarzutami. Chodzi o słowa o „agentach rosyjskich” w SKW
Reklama
Reklama

Napisz do nas

Zachęcamy do kontaktu z nami za pomocą formularza. Możecie dołączyć zdjęcia i inne załączniki. Podajcie swojego maila ułatwi to nam kontakt z Wami
Reklama