Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 22 czerwca 2026 15:22
Reklama Twój Sklep Medyczny
Reklama

Dlaczego PiS nienawidzi tych, którzy sobie radzą

W czasie, kiedy Platforma Obywatelska, zamknięta w szczelnej bańce bije kolejne rekordy spadku popularności, PiS zdaje się triumfować, sam będąc lewicą socjalną, wykiwał gładko lewicę obyczajową, która za swój sukces uznała głosowanie razem z ludźmi Kaczyńskiego w sprawie unijnych pieniędzy. Zrobiła to chyba tylko po to, by przypodobać się brukselskim biurokratom, bo przecież nie w trosce o obywateli kraju, których prawnukowie jeszcze będą spłacać zaciągane dzisiaj gigantyczne długi. Tak czy siak oligarchowie PiS-u mogą nie skrywać zadowolenia. Wciąż liderują w sondażach, do tego mają teraz kasę, za którą kupować będą wyborczą kiełbasę. To nic, że stanowi ona wyrób mięsopodobny, ciemny lud i tak wszystko kupi.... Edward Gierek byłby dumy....

Zdarzyło mi się obejrzeć we fragmencie wczorajszy PR-owski spektakl liderów PiS-u i przybudówek. Partia lekcje odrobiła, widać że na bieżąco śledzi nastroje społeczne i słucha rad specjalistów od Public Relations. Wątków i obietnic pojawiło się tak dużo, że już samo to powinno budzić w nas ostrożność. Kiedy obiecuje się wszystko wszystkim, najczęściej nie daje się nikomu nic. Bo jak mawiała Żelazna Dama, Margaret Thatcher rządy nie mają żadnych własnych pieniędzy. By coś komuś dać, muszą komuś innemu zabrać. Politycy PiS potrafią się dobrze sprzedawać, nie potrafią jednak dobrze rządzić i to chyba jest ich (właściwie naszym) największym problemem. Z całego tego słowotoku wychwyciłem kilka chyba dosyć istotnych kwestii. 

Emerycie będziesz szczęśliwy

Pierwsza z nich dotyczy emerytów. Wciąż wiele osób uważa, że Ci właśnie emeryci (pogardliwie określani mianem: moherowych beretów) to żelazny elektorat PiS. To myślenie zawiera w sobie błąd logiczny, bo jeśli przypatrzymy się jakie działania dokonały "cudu" przeważającego szalę wyborczą na rzecz PIS, to nie były one wcale ukierunkowane na seniorów. Zdecydował elektorat socjalny oraz młodsi wyborcy, którzy przestali widzieć w liberałach z Platformy swoich reprezentantów. Obecnie to właśnie wśród seniorów znajdujemy najwięcej krytyków partii rządzącej. To opozycja nabrała charakteru moherowego, chociaż wolałaby się kojarzyć nieco bardziej totalnie. 

PiS zauważył jednak, że społeczeństwo się starzeje, a senioralny elektorat jest dosyć zdyscyplinowany i na wybory jednak chodzi. I to nie młodzi, wykształceni z dużych miast zadecydują o sukcesie wyborczym.  

Co takiego zaproponował dzisiaj Mateusz Morawiecki seniorom? Tyranie do śmierci za jego ulubioną "miskę ryżu". Rząd w swej łaskawości obiecał zwolnić emerytów z podatku dochodowego jeśli wrócą oni do pracy i zrezygnują z pobierania świadczenia. Równocześnie też zwalniać chce z podatku dochodowego emerytów otrzymujących świadczenie do 2,5 tysiąca złotych. 

Okazuje się więc, że obniżenie wieku emerytalnego było poważnym błędem. Co gorsza trudno się z niego od tak, po prostu wycofać, więc poszukiwać będą jeleni. Na szczęście Ci emeryci są mądrzejsi często do własnych wnuków i co najwyżej takim pomysłom pokażą środowy palec. Jak będą chcieli dorobić, to pójdą do pracy "na czarno". A podobno usilnie walczymy z szarą strefą i vatowskimi oszustami. Już teraz możemy sobie wyobrazić tajnych agentów, polujących na dorabiających wieczorami w fabrycznych stróżówkach emerytów.   

Zdrowi i radośni

O tak, jeden z moich nieżyjących przyjaciół zwykł mawiać, że jak przekroczył 50-tkę zaczął czuć, że żyje. Bolały, go mięśnie, stawy, pojawiały się wciąż nowe dolegliwości. W końcu chłop umarł. PiS jednak zamierza uratować nam wszystkim życie, będziemy wszyscy żyć, aż do... śmierci. W tym celu wprowadzi badania profilaktyczne dla osób, które ukończyły 40 rok życia. Mają być one robione przy okazji okresowych badań pracowników. No po prostu bajka, idziemy do lekarza na okresowe badanie a tam czeka na nas specjalista z sondą od kolonoskopii w ręku. Wracamy do domu z delikatnym bólem odbytnicy ale z poczuciem tego, że jednak jestem mniej chorzy niż nam się wydawało.

Badanie bez wątpienia potrzebne, bo nowotwory jelita grubego są prawdziwą plagą naszych czasów. Tyle tylko, że za badania okresowe płaci obecnie pracodawca. Czy będzie musiał też pokryć koszty rozszerzonej diagnostyki? Jeśli tak, to mamy kolejny przykład uszczęśliwiania kogoś, za pieniądze należące do innej osoby. Może to doprowadzić do sytuacji, gdy firmy nie będą chciały zatrudniać nikogo po 40-ce. Brawo!

Oczywiście Rząd po raz kolejny uderza w swoje największego wroga, a więc drobnych przedsiębiorców i wykluwającą się od 30 lat klasę średnią, przyzwyczajoną do tego, że własną pozycję zawodową  miejsce w społecznej hierarchii zawdzięczają samym sobie a nie socjalnym transferom. 

Nic dziwnego, że neobolszewicy przedsiębiorców nie lubią. Szczególną nienawiścią obdarzają tych mikro, małych i średnich. To właśnie im zamierzają podnieść podatek poprzez obowiązkowa składkę zdrowotną naliczaną w sposób linowy. 9 procent to wcale nie jest mało. Wszystko to pod pozorem większych nakładów na służbę zdrowia. 

Jak zwykle w PiS-ie, ktoś potrafi zdefiniować problem, ale nie potrafi znaleźć na niego skutecznego remedium i wydaje mu się, że jedynym panaceum będzie zwiększenie nakładów i nałożenie kolejnych podatków. To myślenie oparte na opiniach ekonomicznego analfabety. 

Dlaczego tak piszę? To proste. Wystarczy przenalizować wydatki, jakie w ostatnim poczyniono na ten sektor gospodarki. Jeszcze nigdy tak dużo pieniędzy w tak krótkim czasie nie wpompowano do systemu. A teraz sami odpowiedzcie sobie czy poprawiła się dostępność i jakość usług medycznych. A może lepiej sięgnijcie do statystyk i porównajcie liczby zgonów. I to wcale nie tych w wyniku covid 19. 

Teraz kosztami obciążeni zostaną ci, w których najłatwiej jest uderzyć. Rząd PiS, niestety oszukując obywateli, twierdzi, że występuje przeciwko zachodnim koncernom i wielkim korporacjom. Tymczasem zaciska pętlę na szyjach polskich przedsiębiorców,  koncerny nadal mieć się będą dobrze. A to właśnie w ich rękach koncentruje się kapitał. Kolejne podatki i obciążenia MŚP, to odbieranie pieniędzy, jakie przeznaczają na inwestycje i rozwój. Mówię o przedsiębiorcach opłacających PIT. 

Neobolszewicy z PIS zapominają, że zmiany gospodarcze w Polsce zawdzięczamy właśnie takim ludziom, którzy mieli talent bycia przedsiębiorczym. Ta właśnie przedsiębiorczość jest problemem. Tej przedsiębiorczości nikt nie uczy. Do bycia przedsiębiorczym się zniechęca. Zniechęcają się też same dzieci przedsiębiorców patrząc na to, że ich rodzice pracują często 24 godziny na dobę, przez 7 dni w tygodniu, 12 miesięcy w roku. Do tego są nękani przez liczne zastępy urzędników z setek instytucji, których sens istnienia bywa często zagadką trudną do odgadnienia. Toną przy okazji w tonach papierów. 

Energetycznie oszczędni

Tu będzie krótko. Rząd chwali się liczbą montowanych instalacji fotowoltaicznych. Nic nie wspomina jednak o równoczesnych podwyżkach cen energii elektryczne, jakie dotknęły każde gospodarstwo domowe. Z drugiej strony z własnego doświadczenia wiem, że już ponad 12 miesięcy czekam na rozpatrzenie wniosku o dofinansowanie montażu instalacji foto. Komplet dokumentów złożony a odzewu praktycznie nie ma. 

Edukacja głupcze? 

Niestety w prezentowanym programie nie znajdziemy rozwiązań o charakterze systemowym. To jedynie zbiór haseł, z którego ludzie znający się na oświacie mogą się jedynie pośmiać. Od czasu likwidacji gimnazjów mamy do czynienia z postępującym uwstecznieniem. Tę politykę oświatową najwyraźniej PiS chce kontynuować. Im naród głupszy tym lepszy. Na próżno szukać wśród propozycji choćby podstaw ekonomii czy przedsiębiorczości dla licealistów. Do oświaty jeszcze przy najbliższej okazji powrócę, podobnie jak do propozycji mieszkaniowych. 

PS

Prawo i Sprawiedliwość przestało być partią, którą w tradycyjny sposób moglibyśmy nazywać prawicową. Reprezentuje obecnie typowy narodowy socjalizm, który niektórzy mylą z narodową demokracją. Jego protoplasta z zabawnym wąsikiem ala Charli Chaplin też lubił mówić o nowym ładzie. Tylko tamten miał objąć całą Europę, nasz rodzimy póki co tylko Polskę. Jak się skończyło jego wprowadzanie wszyscy wiemy i to nie tylko z filmu "Jak rozpętałem II Wojnę Świtową". 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

ewka 20.05.2021 14:43
Zabrać jednemu by dać drugiemu to złodziejstwo i tyle w temacie.

podatki 25.06.2021 23:05
Ewka, Tak działają podatki. Równie dobrze można powiedzieć że nie warto finansować ramp dla niepełnosprawnych bo jestem zdrowy, ulic dla samochodów bo wszędzie chodzę piechotą itd.

antysocjalista 27.03.2022 13:35
Nie tłuczku. Należy rozróżnić finansowanie wspólnego dobra od rozdawania państwowych pieniędzy nierobom.

mc2 19.05.2021 17:56
Naiwnośc i głupota chodzą parami. Kupczenie i rozdawnictwo dla ludków ciemnego narodu, oni to kupią... Dobrobyt niewypracowany idzie w niwecz. Mowa o wyrównywaniu nierówności, czy dotowanu meneli i nierobów. Te srebrniki dziś będą dane, a jutro???

Artur 17.05.2021 20:54
ja to widzę inaczej. Jak w Polsce jest bieda, rozkrada się majątki wielkich zakładów Państwowych - przytoczę Wistom Mazovia Niewiadów, sprzedaję się spółki - Kupuję prywaciarz - płaci marne grosze pracownikom to w tedy gębę się zamyka i jest OK. Ale gdy już ktoś lub coś chcę poprawić byt ludziom i wyciąga się pieniądze od przedsiębiorców to się robi gówno-burzę i afera i lament... Coś wam powiem rodacy - przerobiłem trochę w Tomaszowie... Jeden prywaciarz później drugi i tak dalej. Wiecie co? gówno się dorobiłem za to oni po 3 domu 10 aut z 5 działek i kosztowności co się w głowie nie mieści. Ciekawe za kogo pieniądze ? Wyjechałem do Niemiec i tu moja sytuacja finansowa się poprawia mimo wysokich podatków które w Niemczech się płaci. drogiego wynajmu mieszkania. Social dla rodzin też jest. I jakoś w Niemczech nie lamentują że podatki wysokie że rozdawnictwo pieniędzy, że to z mojej kieszeni zapłacę za to itd. W Niemczech też jest tak kto więcej zarabia to i większy podatek płaci . i co żyją ? można pracownikowi zapłacić więcej? można!!!!! Tylko u nas nie można, nie da się, nie ma na to pieniędzy - pierdo.... pozdrawiam wszystkich biznesmenów

gssg 17.05.2021 21:41
Ale ty mówisz o biznesmenach a nie o właścicielu małej firmy lub JDG.

Jarek 18.05.2021 18:33
To zostań biznesmenem.

Iza 19.05.2021 22:29
dobrze że wyjechałeś bo czytać nie potrafisz więc lepiej podbijaj iloraz głupoty za Odrą. ten ład ma gołocic nie tylko przedsiębiorców ale też specjalistów ale widać po niemiecku tego nie napisali

M 25.05.2021 13:00
Ogołoci bo teraz nie płacą prawie nic składki zdrowotnej ( to co płacą odliczają od podatku), a po zmianach zapłacą liniową składkę zdrowotną. Normalnie rozbój, że będą musieli płacić za własne leczenie. Ale na niedofinansowanie szpitali to wszyscy narzekają. Chyba z czegoś to trzeba sfinansować nie ? I nie wszyscy stracą bo jednoosobowe działalności często zyskają, bo nie będą musiały dużo płacić gdy przychód będzie niski.

***** *** 17.05.2021 14:46
Patologia i Szwindle Wynik kompleksów i braku perspektywy dla własnego życia, kariery, życia rodzinnego, szacunku społeczeństwa itp. Poniższa lista dąży do nieskończoności: 1. Jacek Robert Sasin "... W 1988 rozpoczął studia na kierunku historia na Wydziale Historycznym Uniwersytetu Warszawskiego, tytuł zawodowy magistra uzyskał w 1998 na podstawie pracy magisterskiej " ( zdolny niesłychanie - 10 lat magistra robił !!! ) 2. Ryszard Iwon Terlecki "Jest synem pisarza i dziennikarza Olgierda Terleckiego, który przez 35 lat był tajnym współpracownikiem Służby Bezpieczeństwa PRL, oraz jego żony Janiny. W młodości był uczestnikiem ruchu hippisowskiego oraz jednym z prekursorów tej subkultury młodzieżowej w Polsce. W środowisku, m.in. warszawskim, znany był pod pseudonimem Pies. Dwukrotnie żonaty, ma troje dzieci z pierwszego małżeństwa" (przykład cnót wszelakich) 3. Adam Jerzy Bielan "Dwukrotnie żonaty; pierwszy związek małżeński zakończył się rozwodem." (przykład cnót wszelakich) 4. Michał Paweł Dworczyk "... w latach 1994–2000 studiował w Instytucie Historycznym Uniwersytetu Warszawskiego, studia ukończył w 2013..." (najlepsze kwalifikacje do koordynacji szczepień :D po 9 latach studiów historycznych) 5. Andrzej Sebastian Duda "... 19 grudnia 2003 rada adwokacka w Krakowie odmówiła wpisania go na listę aplikantów adwokackich, gdyż uzyskał tylko 67 punktów z testu pisemnego, podczas gdy minimum wynosiło 85 pkt. Andrzej Duda odwołał się od tej decyzji 2 kwietnia 2004, powołując się na wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 18 lutego 2004. 28 maja 2004 Okręgowa Rada Adwokacka w Krakowie odmówiła wznowienia postępowania, wskazując, że zgodnie z tym wyrokiem uznano ważność postępowań konkursowych przeprowadzonych przed ogłoszeniem tego wyroku TK. Andrzej Duda zaskarżył decyzję do Naczelnej Rady Adwokackiej, ale jej prezydium podtrzymało decyzję rady okręgowej, wskazując, iż Andrzej Duda w odwołaniu pomylił przepisy ..." (tu bez komentarza) 6. Jacek Olgierd Kurski "... W 1991 ożenił się z Moniką Mucek. Związek ten zakończył się rozwodem w 2015. 31 lipca 2018 wziął cywilny ślub z Joanną Klimek. Po stwierdzeniu nieważności pierwszego małżeństwa przez sąd kościelny...." (przykład cnót wszelakich) 7. Stanisław Piotrowicz "... Podczas stanu wojennego był autorem aktu oskarżenia przeciwko działaczowi opozycji Antoniemu Pikulowi, oskarżonemu o kolportaż wydawnictw drugiego obiegu ..." i dlatego PIS wszystkich normalnych nienawidzi - tyle w temacie

AK-47 17.05.2021 23:21
Marcin Święcicki (ur. 17 kwietnia 1947 w Warszawie) – polski polityk i ekonomista, w 1989 sekretarz KC PZPR[1], w latach 1989–1991 minister współpracy gospodarczej z zagranicą w rządzie Tadeusza Mazowieckiego, w latach 1994–1999 prezydent miasta stołecznego Warszawy, poseł na Sejm X, II, VII i VIII kadencji. Zięć Eugeniusza Szyra Kim był Szyr poszukaj sobie.....

...) 19.05.2021 13:52
ty spod pięciu gwiazdek... NAPISZ MOŻE COŚ O " RESORTOWYCH DZIECIACH", 'POLITYCY" ," MEDIA" "BIZNES" to dopiero życiorysy.. a te twoje pięć gwiazdek to żenada

Kapitan Planeta 19.05.2021 15:28
jedni i drudzy siebie warci !

Irek 19.05.2021 22:30
a może historyczny ciemniaku przybliżysz nam życiorys Rajmunda pochowanego gdzieś z boku na powązkach...

ggg 17.05.2021 11:42
Co to za gadanie rzad uderzył w przedsiebiorcow łał naprawde te około 500 zł miesiecznie i taki lament ludzi co zarabiaja po 8-10 tys miesiecznie wstyd

hhh 17.05.2021 12:37
głąbie jak pracujesz u pracodawcy dla którego bedziesz teraz dwa razy droższy, to pozegnasz sie z pracą. zrozum podstawy ekonomii

M 18.05.2021 12:19
Lament Januszy biznesu. Najlepiej gdy pracownicy utrzymują służbę zdrowia. Janusz biznesu nie musi się dokładać i tak robi łaskę, że wypłaca chociaż połowę pensji legalnie. Drugie pół płaci pod stołem dla twojego dobra, żebyś na emeryturze nie nudził się w domu tylko dorabiał na czarno w stróżówce u Janusza.

Aga 19.05.2021 22:34
bajdolenie janusza umysłowego bo widać do takiego typu się zaliczasz... a to myślisz że tylko trzeba miec formę aby zarabiać.. nie trzeba można byc specjalistą wysokiej klasy ale taki cieć jak ty pewnie jest specem od biadolenia jak to go wyzyskują pracodawcy.. zmień zawód cieciu

M 25.05.2021 13:11
Aga, bystra specjalistko wysokiej klasy, czy tylko specjaliści wysokiej klasy według ciebie zasługują na godne wynagrodzenie, zgodne z prawem ? Plebs niech żre resztki z pod stołu Januszy biznesu, super specjalistów? To dopiero bystrość twojego umysłu przemówiła. Ciekawe w czym jesteś taką specjalistką ? Pochwal się swoim fachem, którego tak wszyscy ci zazdroszczą.

Ajdejano 20.05.2021 13:43
100 - 200% racji dla Ciebie. Tak właśnie wygląda w Polsce życie tych "Januszy" i pozostałej gawiedzi.

Pawełek 26.06.2021 15:26
Mądrego to i warto poczytać :-)))

:( 17.05.2021 13:18
Ucz się, zacznij tyle zarabiać i pogadamy

Bg 17.05.2021 14:37
Ale zeby dac 500 musial zabrac 1000 nie rozumiesz? Rzad nie ma swoich pieniedzy. Jak latwo rozporzadza sie pieniedzmi innych co?

M 18.05.2021 12:14
Ale mi nie zginęło 1000 zł. Może tobie zabrali 1000 żeby dać mi 500 ;) ?

Alan 19.05.2021 22:32
a kto ci ciemniaku broni zarabiać 8 czy 10 tys miesięcznie? jak prosto no to śmiało zarabiaj

precz z komuna 17.05.2021 10:50
W Nowym Ladzie nie ma ani jednego slowa(!) o redukcji kosztow funkcjonowania panstwa. Pastwiska dla Obajtkow, Szumowskich, Sasinow i im podobnych beda wiecznie zielone. Zarzady spolek skarbu panstwa beda puchly od krewnych i znajomych krolika. Pijawy wierne wodzowi beda nagrodzone.

ggg 17.05.2021 11:40
Precz z komuna fakt .Nie można natomiast pisać takich rzeczy ile chesz płacić ludziom w takim Orlenie lub innych po 5 tys ??

woody 16.05.2021 18:41
policzyli kogo wiecej i tam pompuja kase pracowici nie sa na topie

tomaszowianin 16.05.2021 18:18
Zwycięzcą i bohaterem zostaje się zawsze dzięki słabości przeciwnika. Jeśli przeciwnika w ogóle nie ma, no to są tylko zwycięzcy. Nawet bez uzbrojenia.

Opinie

22 czerwca w historii. Virtuti Militari, Hubal, Konwicki, Barbarossa i głos Cyndi Lauper

22 czerwca to jedna z tych dat, w których historia nie idzie spokojnym krokiem przez kartki kalendarza, ale wchodzi na scenę jak orkiestra po pierwszym uderzeniu werbla. Jest tu królewski dokument i narodziny miasta, jest order za męstwo, który do dziś ma w polskiej pamięci ciężar większy niż metal, jest wojna, literatura, zimna wojna i muzyka, która raz brzmi jak country Krisa Kristoffersona, raz jak kolorowy manifest Cyndi Lauper z epoki MTV. Data dodania artykułu: 22.06.2026 08:27
22 czerwca w historii. Virtuti Militari, Hubal, Konwicki, Barbarossa i głos Cyndi Lauper

Fałszywa nadzieja sprzedaje się lepiej niż medycyna. Ekspertki ostrzegają przed medyczną dezinformacją

Najgroźniejsze kłamstwa nie przychodzą dziś w stroju szaleńca z aluminiową czapką. Przychodzą w estetycznym filmiku, w miękkim świetle, z uśmiechniętą twarzą influencera, wykresem wyrwanym z kontekstu i obietnicą, że „lekarze o tym nie mówią”. Od picia boraksu po porzucanie terapii onkologicznych – medyczna dezinformacja dawno przestała być tylko internetową ciekawostką. Stała się realnym zagrożeniem dla zdrowia i życia pacjentów. Data dodania artykułu: 21.06.2026 10:54
Fałszywa nadzieja sprzedaje się lepiej niż medycyna. Ekspertki ostrzegają przed medyczną dezinformacją

John Lee Hooker. Bluesman, który jednym riffem potrafił uleczyć samotność

Są artyści, których muzyka brzmi jak zapis nutowy. I są tacy, których muzyka brzmi jak życie: kurz drogi, stukot pociągu, zmęczenie po pracy, nocne światło w oknie i głos człowieka, który więcej przeżył, niż chciałby opowiedzieć. John Lee Hooker należał do tej drugiej kategorii. Nie potrzebował orkiestry, popisów technicznych ani długich solówek. Wystarczały gitara, tupot stopy i głos głęboki jak stara studnia. Data dodania artykułu: 21.06.2026 10:35
John Lee Hooker. Bluesman, który jednym riffem potrafił uleczyć samotność

21 czerwca w historii. Machiavelli, Sartre, Proces Szesnastu, socrealizm i rockowy oddech przesilenia

Dziś jest niedziela, 21 czerwca, 172. dzień roku. Słońce wstało o godz. 4.14, zajdzie o godz. 21.00. Imieniny obchodzą: Alicja, Alojzy, Marta, Rajmund, Rudolf, Alban, Marcja, Terencjusz oraz Demetria. Data dodania artykułu: 21.06.2026 10:19
21 czerwca w historii. Machiavelli, Sartre, Proces Szesnastu, socrealizm i rockowy oddech przesilenia

Konfederacja przygląda się Ruchowi Biało-Czerwonych. Jedni widzą konkurencję, inni „miejsce do służby Polsce”

W Konfederacji znów słychać skrzypienie wewnętrznych zawiasów. Tym razem nie chodzi o program, głosowanie w Sejmie czy kampanię wyborczą, lecz o nowe stowarzyszenie europosłanki Ewy Zajączkowskiej-Hernik. Ruch Biało-Czerwoni, zarejestrowany 3 czerwca, miał być — według deklaracji założycielki — przestrzenią działania dla ludzi, którym zależy na Polsce i na pomocy obywatelom pozostawionym samym sobie w sporach z urzędami, instytucjami i państwem. W praktyce inicjatywa stała się kolejnym testem dla delikatnej konstrukcji Konfederacji. Data dodania artykułu: 20.06.2026 12:17
Konfederacja przygląda się Ruchowi Biało-Czerwonych. Jedni widzą konkurencję, inni „miejsce do służby Polsce”

20 czerwca: dzień królów, komediopisarzy, śląskiej pamięci i muzyki, która wraca jak refren

Są takie daty, które wyglądają jak stary, wielowątkowy film. W jednej scenie rodzi się przyszły król Polski, w drugiej na Kremlu rozgrywa się krwawy dramat Dymitriad, dalej Aleksander Fredro ostrzy pióro, Górny Śląsk wraca do Polski, a z gramofonu płyną Beach Boys, Lionel Richie, Lady Pank i Kombi. 20 czerwca to dzień, w którym historia nie idzie równym marszem. Raczej tańczy — czasem poloneza, czasem żałobny marsz, czasem rockowy numer z lat 80. Data dodania artykułu: 20.06.2026 10:17
20 czerwca: dzień królów, komediopisarzy, śląskiej pamięci i muzyki, która wraca jak refren

19 czerwca: od „Daru Pomorza” i Pawiaka po Opole, Faras i sejmowe głosowania. Co mówi nam historia?

Dziś jest piątek, 19 czerwca, sto siedemdziesiąty dzień roku. Słońce wstało o godz. 4.13, zajdzie o godz. 21.00. Imieniny obchodzą: Bonifacy, Gerwazy, Julianna, Michalina i Romuald. Data dodania artykułu: 19.06.2026 07:47
19 czerwca: od „Daru Pomorza” i Pawiaka po Opole, Faras i sejmowe głosowania. Co mówi nam historia?

LexisNexis wprowadza LexisNexis Protégé™ Poland i przyspiesza automatyzację zadań prawnych dla polskich prawników

LexisNexis Protégé™ Poland pomaga polskim prawniczkom i prawnikom sprawniej realizować złożone czynności prawne dzięki intuicyjnej automatyzacji i odpowiedzialnej sztucznej inteligencji. Data dodania artykułu: 18.06.2026 14:31
LexisNexis wprowadza LexisNexis Protégé™ Poland i przyspiesza automatyzację zadań prawnych dla polskich prawników
Kino Konesera: Czytając Lolitę w Teheranie

Kino Konesera: Czytając Lolitę w Teheranie

Seans w ramach Kina KoneseraZapraszamy na pokaz filmu Czytając Lolitę w Teheranie w czerwcowym repertuarze cyklu Kino Konesera. To poruszająca opowieść inspirowana bestsellerową autobiografią Azar Nafisi, ukazująca kobiecą solidarność, odwagę i siłę.Wydarzenie odbędzie się 22 czerwca 2026 roku w kinie Helios. To propozycja dla widzów ceniących ambitne kino, ważne tematy społeczne i wyjątkowe filmowe emocje.Po rewolucji islamskiej w Iranie, która miała miejsce w 1979 roku, ulice Teheranu patrolowane są przez obrońców moralności, a fundamentaliści przejmują kontrolę nad uniwersytetami. Kobiety muszą nosić hidżab, ich swobody są ograniczane, a lektura zachodniej literatury staje się aktem buntu. Taki stan rzeczy sprawia, że Azar Nafisi (Golshifteh Farahani), ambitna wykładowczyni literatury, rezygnuje z pracy na Uniwersytecie Teherańskim. Kobieta potajemnie zaczyna zapraszać do swojego domu grupę najbardziej zaangażowanych studentek. Razem czytają zakazane klasyki literatury zachodniej – „Lolitę” Vladimira Nabokova, „Wielkiego Gatsby’ego” F. Scotta Fitzgeralda, powieści Henry’ego Jamesa czy Jane Austen. Początkowo nieśmiałe młode kobiety stopniowo otwierają się – dzielą marzeniami, lękami, historiami miłosnymi oraz upokorzeniami związanymi z życiem w totalitarnym reżimie.Filmy prezentowane w ramach Kina Konesera to najczęściej niszowe dzieła z niebanalną fabułą i inteligentnym humorem. Wyświetlane historie mają na celu nie tylko uprzyjemnić widzowi spędzony czas w naszym kinie, ale również wzbogacić go o nowe wartości, przeżycia i walory wizualne! Filmy Kina Konesera to często dzieła uhonorowane licznymi nagrodami na festiwalach filmowych. Data rozpoczęcia wydarzenia: 22.06.2026
Maraton Horrorów

Maraton Horrorów

Noc pełna grozy w kinie HeliosZapraszamy na Maraton Horrorów organizowany przez sieć kin Helios w ramach cyklu Nocne Maratony Filmowe. W programie znalazły się mroczne i pełne napięcia seanse, które zapewnią widzom intensywne emocje aż do późnych godzin nocnych.Co w programie?Na plakacie zapowiedziano filmy: Rytuał Lily, Lalka (przedpremiera), Krwawe Polowanie oraz Poświęceni. To propozycja dla fanów kina grozy, którzy chcą przeżyć wyjątkową noc z premierami i przedpremierami na dużym ekranie.MARATON HORRORÓWNocne Maratony Filmowe zapraszają na noc, która dostarczy Wam ekstremalnych emocji i wspomnień na całe wakacje. W zestawie aż trzy premiery!Już 26 czerwca, zaraz po rozdaniu szkolnych świadectw, na dobry początek wakacji Nocne Maratony Filmowe zapraszają na Maraton Horrorów! Ten przygotowany z myślą o Was zestaw filmów, to idealny sposób na odreagowanie całego roku szkolnego! Na początek pierwsza przerażająca premiera tego wieczoru, “RYTUAŁ LILY”! Po krótkiej przerwie, trzymający w obezwładniającym napięciu, przedpremierowy pokaz filmu „LALKA”. Dalej będzie jeszcze mocniej, bo kolejną premierą tej nocy będzie „KRWAWE POLOWANIE” i na koniec „POŚWIĘCENI”.Będzie to wyjątkowa, pełna grozy uczta filmowa i jesteśmy przekonani, że jeszcze długo po powrocie do domu nie będziecie mogli zasnąć. Czy jesteście na to gotowi?RYTUAŁ LILY (napisy)Cztery przyjaciółki udają się do odosobnionego domu położonego głęboko w lesie, aby odprawić rytuał inicjacji nowej czarownicy i dopełnić krąg czterech żywiołów. Lily, blada i introwertyczna dwudziestolatka, która właśnie dołączyła do grupy, została wybrana na reprezentantkę żywiołu powietrza. Nie zdaje sobie sprawy, że prawdziwy cel rytuału jest zupełnie inny – Lily ma zostać złożona w ofierze, a jej koleżanki pragną za jej pomocą przywołać uśpionego demona.LALKA (napisy)Macy udaje się na leśną wędrówkę ze swoim chłopakiem. W środku lasu para odkrywa upiorną kolekcję lalek i ich równie dziwaczną właścicielkę – ubraną w porcelanową maskę kobietę uzbrojoną w łopatę. Macy zostaje porwana i budzi się w drewnianym domu na odludziu. Od tej pory będzie musiała walczyć o życie z psychopatką, która traktuje ją jak swoją lalkę.Nakręcony na taśmie analogowej horror „Lalka” to przerażający, ultrabrutalny i krwawy hołd dla amerykańskiego horroru lat siedemdziesiątych – z „Teksańską masakrą piłą mechaniczną” na czele.KRWAWE POLOWANIE (napisy)Jest rok 1986. Świat pędzi ku krawędzi. W Czarnobylu dochodzi do najgorszej katastrofy nuklearnej w historii, a 20-letni Mike Tyson brutalnie nokautuje rywali, zostając najmłodszym mistrzem świata wagi ciężkiej. Ameryka żyje popkulturą i wielkimi akcjami charytatywnymi, zupełnie nieświadoma tego, co czai się w jej mrocznym sercu. Tymczasem w Michigan sześciu twardych kumpli z Detroit zostawia za sobą fabryczny dym i rusza na głęboką północ. Cel: coroczny, święty rytuał męskiego braterstwa – alkohol, pot i polowanie na jelenie w odciętym od świata obozie.Jednak w tych starożytnych lasach krew wsiąka w ziemię głębiej, niż mogłoby się wydawać. Przez przypadek myśliwi budzą coś, co nigdy nie powinno zostać dotknięte. Ze snu powstaje potężny, krwawy duch rdzennych Amerykanów – prastara siła, która przybyła, by dokonać ostatecznej wendety za bezkarne morderstwa i zaginięcia indiańskich dziewcząt. W tym lesie reguły gry właśnie uległy zmianie. W ironicznym, brutalnym odwróceniu ról – ci, którzy przybyli tu zabijać, stają się zwierzyną.POŚWIĘCENI (napisy)Napięta relacja matki z córką zostaje wystawiona na przerażającą próbę, gdy umiera ojciec rodziny, a pogrążona w żałobie matka zatrudnia tajemniczego nieznajomego, by przywrócił jej męża do życia. Kiedy brutalne wskrzeszenie wymyka się spod kontroli, obie kobiety muszą zmierzyć się ze swoimi różnicami, walcząc o życie – i o siebie nawzajem.Uwaga! Kina nie prowadzą rezerwacji telefonicznej i internetowej.  Data rozpoczęcia wydarzenia: 26.06.2026

Polecane

MCK zaprasza na zajęcia w roku szkolnym 2026/2027. Muzyka, teatr, taniec, plastyka i sport 22 czerwca w historii. Virtuti Militari, Hubal, Konwicki, Barbarossa i głos Cyndi Lauper Wianki niesione falą Pilicy. Świętojańska tradycja wróciła nad rzekę Uczniowie ZSP nr 2 z Tomaszowa w projekcie UŁ. Technik reklamy najliczniejszą grupą i z sukcesem na akademickiej scenie Mapa, kompas i charakter. 25 BKPow na podium Mistrzostw 12 DZ w Biegach na Orientację Kolejni radni pod lupą wojewody? Pytania o miejskie spółki, szpital i prawo do mandatu Fałszywa nadzieja sprzedaje się lepiej niż medycyna. Ekspertki ostrzegają przed medyczną dezinformacją John Lee Hooker. Bluesman, który jednym riffem potrafił uleczyć samotność 21 czerwca w historii. Machiavelli, Sartre, Proces Szesnastu, socrealizm i rockowy oddech przesilenia Bezpłatne zajęcia o laktacji w Tomaszowie. TCZ zaprasza do Szkoły Rodzenia Przy Szkolnej na sprzedaż idzie nie tylko budynek. To adres z pamięcią Tomaszowa „Wewnętrzne krajobrazy” w MCK. Sztuka, która zatrzymuje na chwilę
Na sprzedaż komfortowe mieszkanie 53 m² przy ulicy Niskiej

Na sprzedaż komfortowe mieszkanie 53 m² przy ulicy Niskiej

Cena: 435000 PLN Są mieszkania, do których wchodzi się z myślą o remoncie. I są takie, w których już od progu czuć spokój, światło i przestrzeń. Ta oferta należy właśnie do drugiej kategorii.Na sprzedaż wyjątkowo funkcjonalne i starannie wykończone mieszkanie o powierzchni 53 m², położone w Tomaszowie Mazowieckim. To propozycja dla osób, które szukają miejsca gotowego do życia – bez wielomiesięcznych remontów, nerwów i dodatkowych kosztów.Lokal zachwyca przemyślanym układem pomieszczeń oraz nowoczesnym standardem wykończenia. Jasne wnętrza, estetyczne detale i dobrze wykorzystana przestrzeń sprawiają, że mieszkanie będzie idealne zarówno dla pary, rodziny z dzieckiem, jak i osób szukających komfortowej inwestycji pod wynajem.Najważniejsze informacje:powierzchnia mieszkania: 53 m²cena: 435 000 złfunkcjonalny układ pomieszczeńmieszkanie gotowe do wprowadzeniabardzo dobra lokalizacja w Tomaszowie Mazowieckimoferta idealna zarówno do zamieszkania, jak i inwestycyjnieDużym atutem nieruchomości jest lokalizacja. W pobliżu znajdują się sklepy, punkty usługowe, szkoły, komunikacja miejska oraz tereny zielone. To miejsce, które pozwala połączyć wygodę codziennego życia z ciszą i poczuciem prywatności.Wnętrze mieszkania zostało urządzone w nowoczesnym, uniwersalnym stylu, dzięki czemu nowy właściciel może od razu poczuć się „u siebie”. Przestrzeń dzienna daje komfort zarówno odpoczynku, jak i spotkań z rodziną czy znajomymi. To mieszkanie ma w sobie coś, czego nie oddają suche parametry – przyjemny klimat i poczucie domowego ciepła.Rynek nieruchomości w Tomaszowie Mazowieckim w ostatnich latach wyraźnie się zmienia. Coraz trudniej znaleźć mieszkanie, które łączy rozsądną powierzchnię, dobrą lokalizację i wysoki standard wykończenia. Ta oferta wyróżnia się właśnie takim połączeniem.
Reklama Twój Sklep Medyczny
Reklama
Reklama
Reklama

Wasze komentarze

Autor komentarza: Ajdejano Treść komentarza: Końcowe pytanie w tym materiale powyżej, to jest pytanie retoryczne, czyli bez odpowiedzi. Dlaczego bez odpowiedzi? Bo w tej sprawie nie zajmie stanowiska nikt: samorządowi krętacze-bonzowie, sąd i wszyscy inni samorządowi i rządowi oszuści, którzy tzw. elektorat wyborczy, czyli zwykłych ludzi, idących do wyborczych urynałów, traktują jak przygłupiastych baranów. Źródło komentarza: Ponad 202 tysiące ze szpitala i dieta radnej. Ile pieniędzy powinna zwrócić Paulina Socha? Autor komentarza: sb Treść komentarza: Szkoda, że Wojewoda nie może przyjrzeć się niektórym pracownikom szpitala co do ich stawek stawek godzinowych i ich godzin pracy. Źródło komentarza: Kolejni radni pod lupą wojewody? Pytania o miejskie spółki, szpital i prawo do mandatu Autor komentarza: kierowca Treść komentarza: Piszecie wyrok niski bo zgineły dwie osoby a co powiedzie na wypadek Majchszaka na A1 gdzie spaliły się 3 osoby i grozi mu 8 lat. To jest nie sprawiedliwe. Źródło komentarza: Prawomocny wyrok za tragedię na Mostowej. 16,5 roku więzienia dla kierowcy, który zabił dwie siostry Autor komentarza: zyga Treść komentarza: Co to za wyrok!!! Śmiech przez łzy! To jakaś kpina! Żadna sprawiedliwość! Polskie prawo jest śmieszne i sprzyja przestępcom... Źródło komentarza: Prawomocny wyrok za tragedię na Mostowej. 16,5 roku więzienia dla kierowcy, który zabił dwie siostry Autor komentarza: Czaro Treść komentarza: Wyrok zbyt niski, to morderstwo, naćpany i pijany użył auta do zabicia. Nikt tym ludziom życia nie wróci. Źródło komentarza: Prawomocny wyrok za tragedię na Mostowej. 16,5 roku więzienia dla kierowcy, który zabił dwie siostry Autor komentarza: ETM Treść komentarza: Antoni do broni Źródło komentarza: Antoni Macierewicz z zarzutami. Chodzi o słowa o „agentach rosyjskich” w SKW
Reklama
Reklama

Napisz do nas

Zachęcamy do kontaktu z nami za pomocą formularza. Możecie dołączyć zdjęcia i inne załączniki. Podajcie swojego maila ułatwi to nam kontakt z Wami
Reklama